Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1193 posty 19883 komentarze

Czy można liczyć na niezawodność i skuteczność NATO?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Artykuł 5 nie był nigdy wprowadzony w życie. Owszem, zawiera obietnicę pomocy, ale nie powoduje automatyzmu w postępowaniu: militarna odpowiedź jest tylko jedną z wielu możliwości.

 

"Czy NATO będzie rzeczywiście bronić Europy Wschodniej?" to tytuł artykułu zamieszczonego w portalu welt.de. Pisze autor tekstu:

"Artykuł 5 mówi, że napaść na jednego członka NATO jest napaścią na wszystkich. Ale czy mogą np. Bałtowie na tym polegać? Inaczej niż w okresie zimnej wojny nie ma już automatyzmu działania.

W czasach zimnej wojny był artykuł 5 Paktu Północnoatlantyckiego z 1949r. gwarantem wzajemnej obrony. To było stare NATO, ale od 1989r. powstawało nowe NATO.

NATO defense ministers and NATO-Ukraine Commission meet at NATO headquarters in Brussels on Thursday, Feb. 27, 2014. NATO defense ministers, in a second day of meetings, will discuss the situation in Ukraine and Afghanistan. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Na monachijskiej konferencji poświęconej bezpieczeństwu postawił senator USA John McCain, czołowy polityk republikański, przenikliwe pytanie o to, co znaczy jeszcze artykuł 5 po zakończeniu konfrontacji dwóch bloków. Dał też odpowiedź: "Nic określonego, począwszy od nuklearnej odpowiedzi do wysłania pocztówki z wyrazami ubolewania".

Dzisiaj cytuje się często artykuł 5 i niewiele z niego rozumie. Moralnie i politycznie opiera się Pakt Północnoatlantycki na zgodzie wszystkich państw członkowskich, że napaść na jednego jest napaścią na wszystkich. To brzmi bardziej wiążąco niż kiedykolwiek w rzeczywistości pakt był lub jest.

Artykuł 5 nie był nigdy wprowadzony w życie. Owszem, zawiera obietnicę pomocy, ale nie powoduje automatyzmu w postępowaniu: militarna odpowiedź jest tylko jedną z wielu możliwości. Ni mniej, ni więcej. Istotne jest zastrzeżenie samodzielnego podjęcia decyzji przez poszczególne państwa członkowskie".

Notka ta jest tłumaczeniem z języka niemieckiego początkowej części artykułu zatytułowanego "Wird die NATO Osteuropa wirklich schützen?", link:   //www.welt.de/debatte/kommentare/article126148804/Wird-die-Nato-Osteuropa-wirklich-schuetzen.html

KOMENTARZE

 • @Amarant 07:18:48
  nato było (i jest), owszem. sprawną maszynką, ale do wymuszania interesów globalnych grup finansowych. I w związku z tym Polska
  z której podobno rocznie drenuje się 80mld z całą pewnością może liczyc na obronę, także przed... Polakami. nie po to hoduje się kurę by ją potem komuś tam oddac. Więc Polska i inne kraje hodowlane z całą pewnością mogą liczyc na "obronę"
 • @Amarant 07:18:48
  O działaniu i sile NATO zdążyliśmy się już przekonać po 10 kwietnia 2010r. Polska nie otrzymała żadnej pomocy od NATO, chociaż zginęli generałowie NATO-wscy. Wejście do NATO było uśpieniem społeczeństwa. W tym czasie zlikwidowano powszechny pobór do wojska i - o ile mi wiadomo - kuleje obrona terytorialna kraju.
  Wysłaliśmy natomiast swych żołnierzy na wojny m.in. w Iraku i Afganistanie. W sumie jest Polska znacznie bardziej bezbronna niż w 1939r.
 • @Jan Paweł 08:32:50
  Uważam podobnie jak Pan, o czym nieco wyżej napisałem.
  Jeśli tytuł w niemieckim portalu brzmi: "Wird die NATO Osteuropa wirklich schützen?" ("Czy NATO będzie rzeczywiście bronić Europy Wschodniej?"), to otrzymujemy - myślę - jasny sygnał, że jesteśmy sami.
 • @koniecPOLSKI 10:07:48
  Piszesz: "Co nam wynika z tego tego liczenia ? Zawsze jesteśmy na MINUSIE. Wynik; Skuteczność w przypadku "Wypadku" gdzie zginęli Generałowie NATO .
  Co na to NATO ? wykazało swoją Niezawodność i Niezainteresowanie". -
  --- W tej sprawie uważam jak Ty.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 10:24:12 Poczytaj!!!!!!!!
  Nowy pakt niemiecko-rosyjski http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=4862#.UzMRs85fDwI
 • @zygmuntbialas
  Do ciemnego narodu Ukrainy. Chcecie się wiązać z UE to macie pierwszą jaskółkę waszej "wiosny ludów". Cytat.: "Ukraińcy zapłacą więcej za gaz. Podwyżkę wymusił MFW" oraz zmniejszenie pensji i emerytur, rent o połówę. To ten obiecany przez jewrejstwo "dobrobyt.!
 • @zygmuntbialas jak myślisz co potem będzie? drugi majdan?
  Ukraina podnosi ceny gazu dla odbiorców indywidualnych o ponad 50 proc. od 1 maja - poinformował w środę przedstawiciel państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy. Wg tego źródła dalsze podwyżki cen gazu dla tych odbiorców będą wprowadzane do roku 2018.
 • @Kula Lis 62 18:53:29
  Zerknąłem. Przeczytam później.
 • @Kula Lis 62 19:03:09
  Nacięli się Ukraińcy. Widać jak na dłoni, że nie mają tradycji państwotwórczych.
 • @Kula Lis 62 19:42:08
  Pytasz: "Jak myślisz co potem będzie? drugi majdan?" - Ja się obawiam, by nie sprowokowano podobnego majdanu w Polsce. Nietrudno to - jak widzimy - zorganizować.

  Dobrej nocy!
 • @zygmuntbialas
  Rosja zamieniła Krym w fortecę. - Kiedy Krym pozostawał pod kontrolą Ukrainy, Rosjanie nie mogli swobodnie rozmieszczać na nim swoich wojsk. Byli ograniczeni praktycznie do Sewastopola i okolic, gdzie stacjonowało kilkanaście tysięcy żołnierzy Floty Czarnomorskiej i przyporządkowanej jej piechoty morskiej. Za obronę całego półwyspu i najważniejszej bazy rosyjskiej floty na Morzu Czarnym odpowiadali Ukraińcy.

  Dla Rosjan była to sytuacja mocno niekomfortowa, bowiem wobec zapaści ukraińskich sił zbrojnych Krym faktycznie był pozbawiony obrony. Teoretycznie Ukraińcy utrzymywali na półwyspie trzy regimenty rakiet przeciwlotniczych (S-300, S-200 i Buk-M1) oraz 45 myśliwców Mig-29 w bazie Belbek. Faktycznie oddziały te były w znikomym stanie gotowe do walki. Najbardziej jaskrawym przykładem jest to, że w Belbek, podczas zajmowania bazy przez Rosjan, tylko cztery Migi-29 i jeden szkoleniowy L-39 były zdatne do lotu. Reszta przechodziła „remont”, co w ukraińskich realiach oznacza niezdatność do działania z braku napraw i pieniędzy na utrzymanie oraz paliwo. http://www.tvn24.pl/rosja-zamienila-krym-w-fortece-co-zyskala-na-morzu-czarnym,412451,s.html - no i fiasko Kijowa z mobilizacją, zgłosiło się ok. 10 tys więc wynika z tego, że nikt nie chce umierać za żydowski Kijów.

  Ponad tydzień temu pełniący obowiązki prezydenta Oleksandr Turczynow ogłosił częściową mobilizację. Jak się państwu zdaje, ilu rezerwistów w 45 milionowym państwie to dotyczy? Ok. dziesięciu tysięcy. Szukałem informacji o tłumach, cisnących się do punktów mobilizacyjnych, ale nie znalazłem. A przecież gdyby zgłaszali się tylko ukraińscy nacjonaliści spod znaku Bandery, powinno ich być więcej.
 • @zygmuntbialas
  Gdyby Rosjanie weszli na Ukrainę to widząc dotychczasowe "sukcesy" ukraińskiej armii armii, zobaczymy najszybszy "blitzkrieg" od czasu II wojny światowej.......Pozdrawiam.
 • @Kula Lis 62 08:43:29
  Piszesz: "Szukałem informacji o tłumach, cisnących się do punktów mobilizacyjnych, ale nie znalazłem. (...) Nikt nie chce umierać za żydowski Kijów". - To było do przewidzenia.
 • @Kula Lis 62 08:58:12
  "dotychczasowe "sukcesy" ukraińskiej armii". - Ta armia potrafiła "walczyć" z bezbronną ludnością polską w latach 1943 - 44.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 09:56:10
  Nihil novi w sprawie polsko-niemiecko-rosyjskiego sąsiedztwa! Pięknie to ujął Adam Mickiewicz w "Grażynie" , niestety utworze nie znanym większości młodych Polaków "»Lecz niemieckiego gadu nie ugłaszcze »Nikt ni ofiarą, ni prośby, ni dary, »Małoż Prusaki i Mazowsza Cary »Ziem, ludzi, złota wepchnęli mu w paszczę, »On wiecznie głodny, choć pożarł tak wiele, »Na resztę naszą roztwiera gardziele. »Spólna moc tylko zdoła nas ocalić«". Sens tego utworu odnosi się nie tylko do Niemiec, ponieważ takie same intencje w stosunku do sąsiadów, obecnie już ujawnione, reprezentuje Mat' Rassija.
 • @Kula Lis 62 10:13:49
  Nie powinniśmy mieć złudzeń: nie możemy liczyć ani na Rosję, ani na Niemcy. Możemy tylko żałować, że Polska nie wykorzystała przed 25 laty swych szans na rozwój gospodarczy i militarny.

  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej