Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1193 posty 19883 komentarze

Jak Rosja może odeprzeć finansowe sankcje

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Komu w końcu bardziej zaszkodzi dezorganizacja gospodarczych powiązań, nie da się ot tak przewidzieć.

"Rosja może zerwać związki z Zachodem i po prostu nie oddać kredytów" - pisze portal  welt.de, link:  //www.welt.de/wirtschaft/article127339401/Wie-Russland-finanziell-zurueckschlagen-kann.html  - To może nastąpić w przypadku poważnych sankcji, uderzających w gospodarkę rosyjską i byłoby to najgorsze rozwiązanie dla Europy Zachodniej:

 

"Jak Rosja może odeprzeć finansowe sankcje"

Oryginalny tytuł:  "Wie Russland finanziell zurückschlagen kann"

Tłumaczył: Zygmunt Białas

Gospodarcza pętla zaciska się wokół Rosji: zagraniczni inwestorzy odwracają się, topnieją rezerwy dewizowe. Ale prezydent Putin może odeprzeć uderzenie z nieobliczalnymi następstwami.

Europejscy i amerykańscy politycy mogą jeszcze zwlekać z dalszymi sankcjami, jednakże na rynkach finansowych zostały już pewne fakty dokonane. Międzynarodowi inwestorzy z coraz większym wahaniem pożyczają pieniądze Rosji, jej bankom i przedsiębiorcom. Tym też dokuczą rosyjskiej gospodarce może znacznie szybciej i boleśniej aniżeli zrobią to rządy USA i w UE w przypadku, gdy uzgodnią dalsze sankcje w nadchodzącym tygodniu.

           Centrum finansowe w Moskwie
 
Dotychczasowe stopnie kary są przede wszystkim giełdą gróźb. Jest wprawdzie lista osób z dalszego otoczenia prezydenta Władimira Putina, wobec których zastosowano blokadę kont i zakaz wjazdu do krajów UE. Te środki mogłyby potem być rozszerzone, jednak ekonomiści widzą to raczej jako symboliczny akt, ponieważ to nie obciąża poważnie rosyjskiej gospodarki.
 
Spekuluje się też o ewentualnym zakazie importu towarów z Rosji, choćby wyrobów spirytusowych. To uderzyłoby w gospodarkę kraju, ale byłoby bez wątpienia do pokonania. Istotne są przede wszystkim sankcje na import energii oraz surowców, które wstrząsnęłyby gospodarką Rosji, jednakże właśnie to byłoby też bolesne dla Zachodu, który te towary importuje. Niemieckie firmy ostrzegają uparcie przed tego rodzaju sankcjami.
 
Podczas gdy dalsze sankcje oraz ich skutki są niepewne, odczuwa je Rosja z innej strony. Międzynarodowym inwestorom wydaje się, że nazbyt długo trwa nieobliczalność kryzysu na Ukrainie, więc wyciągają z tego konsekwencje. Zmniejszył się stały dopływ kapitału, który płynął od zachodnich inwestorów i z banków.
 
Tak więc w tym tygodniu spełzła na niczym próba, podjęta przez rosyjski rząd, pożyczenia 400 mln euro w celu lokaty na rynku kapitałowym. Było po prostu za mało inwestorów, którzy chcieliby kupić rosyjskie papiery wartościowe. To była już siódma z kolei niedana aukcja. W piątek rano nastąpił jeszcze jeden cios w finanse Moskwy. Czołowa agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła rosyjską wiarygodność kredytową.
 
Z powodu kryzysu na Ukrainie agencja zredukowała ocenę solidności do "BBB-". To jest tylko jeden stopień wyżej od tzw. poziomu skupu za bezcen (oryg.: Ramschniveau), który określa spekulacyjne kapitały. Perspektyw na bardziej korzystny rating nie ma, w rachubę wchodzą dalsze obniżki.
 
Powodem miały być nie tylko ostrzejsze sankcje Zachodu, ale też gwałtowna ucieczka kapitału  - pisze agencja ratingowa, która ukazała się jako zaskoczona tym, jak szybko upada Rosja pod względem finansów. W pierwszych trzech miesiącach tego roku inwestorzy wycofali z kraju więcej niż 50 mld dolarów. Gdy doliczymy transakcje walutowe, to w sumie odpłynął kapitał rzędu 64 mld dolarów. "Widzimy to jako słabą perspektywę wzrostową Rosji" - już wkrótce mogą inne duże agencje ratingowe postąpić podobnie.
 
By pokryć długi w miejscowej walucie mógłby rząd po prostu puścić w ruch maszynę drukarską i zapłacić wierzycielom i urzędnikom państwowym dodrukowanym rublem. To podgrzałoby wprawdzie inflację, ale pozwoliłoby na krótką metę zapobiec ryzyku bankructwa. Jednak więcej niż 1/3 rosyjskich długów jest w twardych walutach jak dolar czy euro. Kraj zadłużony jest na 60 mld dolarów w dewizach. Tych nie da się po prostu wydrukować.
 
Wprawdzie Rosja dysponuje rezerwami dewizowymi o wartości 440 mld dolarów, jednakże pokrywają one - według Standard&Poor's - tylko 70% wszystkich zagranicznych zobowiązań. Prócz tego stopniał już rosyjski skarb państwa; bank emisyjny zainwestował w celu wzmocnienia rubla od początku roku około 30 mld dolarów na rynkach finansowych. (...)
 
Czy dojdzie w Rosji do finansowych zatorów, jest w końcu politycznym pytaniem, gdyż wszystkie rachuby opierają się na założeniu, że kraj i jego przedsiębiorcy faktycznie zwrócą swe zagraniczne długi. Miałaby jednak sytuacja dalej eskalować, wydaje się to niekoniecznie pewne. Putin mógłby stać na stanowisku: jeśli nie otrzymamy już pieniędzy od zagranicznych inwestorów lub z banków, nie otrzymacie też już nic od nas. Wtedy zaległe pożyczki i kredyty nie byłyby już spłacowe.
 
To uderzyłoby mocno w europejskie banki. Czołową pozycję na liście wierzycieli zajmują francuskie instytucje - te pożyczyły Rosji 54 mld dolarów. Potem następują banki: austriackie (52 mld), włoskie (30 mld) i niemieckie (22,5 mld dolarów)
 
W najgorszym przypadku byłby ten pieniądz prawie kompletnie stracony. Gdyby wszystkie finansowe związki między Rosją i Zachodem zostały zerwane, upadłby też handel energią i surowcami. Europie brakowałoby gazu, a Rosji miliardowych wpływów z eksportu.
 
To czyni ten konflikt ekonomicznie trudnym do skalkulowania. Komu w końcu bardziej zaszkodzi dezorganizacja gospodarczych powiązań, nie da się ot tak przewidzieć.

KOMENTARZE

 • PYTANIE - CZY SPOŁECZEŃSTWO ROSYJSKIE WYTRZYMA BIEDĘ WOJENNĄ?
  Bo społeczeństwa zachodnie raczej nie. Jeśli wojna będzie długa - to Rosja ją wygra, jeśli krótka - to wynik jest niepewny.
 • @Eugeniusz Sendecki 10:05:37
  Witam w nowym dniu!
  Tak uważałbym jak Pan, jednak wojny nie będzie. Zachód miałby dużo do stracenia. W końcu nie da się zdobyć Afganistanu, więc Rosji w żadnym wypadku.
 • @fan-wolności 10:57:13
  Fakt: ustawili sobie Niemcy całą Europę. Można sobie wyobrazić, że kazali Tuskowi i Sikorskiemu popierać Ukraińców i pyskować przeciw Putinowi, a sami wyrażają swe racje rozważnie.
  Smutne to dla nas.
 • @zygmuntbialas 11:58:13
  Sami Niemcy sa raczej ostrozni i wazniejszy im zysk niz pomachiwanie szabelka, lecz prawdopodobnie maja duzy nacisk ze strony Usraela, ktory prze do konfrontacji. Nic dobrego dla Jewropy nie wrozy takze taki Laurant Fabius obecnie minister Spraw zagranicznych Francji znany z tego ze jest Zydem i popiera bardziej interesy zydowskie niz francuskie ...
  Miejmy nadzieje, ze pragmatyzm i zdrowy rozsadek zwycieza nad aspiracjami oraz ambicjami lobby czy tez politykow!
 • ZŁA ANALIZA !!!
  1. Informacja, że pieniądze Rosji pożyczyły "banki francuskie" lub "banki austriackie" jest IDIOTYCZNA. Banki zawsze do kogoś NALEŻĄ. A więc w razie upadku banku stracą:
  - depozytariusze
  - akcjonariusze
  - podatnicy (o ile dany kraj zdecyduje się dofinansować bank

  Zawsze zyskają oczywiście prawnicy ...

  2. Zupełnie czym innym jest dla Zachodu wzrost cen energii, niż dla Rosji spadek lub w ogóle brak sprzedaży energii. Dla nas oznacza to spadek warunków życia o jakieś 5-10%, dla Rosji to ARMAGEDDON ...

  Tych dwóch skutków nawet nie ma jak porównać.

  To tak, jakby ktoś chciał porównywać straty kierowcy, który potrącił śmiertelnie rowerzystę ze stratami tego rowerzysty. Kierowca ma obtarty lakier i uszkodzone lusterko. Rowerzysta ma zmiażdżony rower i jest martwy ...

  3. Nie rozumiem też, na czym miałoby polegać "zerwanie relacji finansowych" ???!!! Jeżeli Rosja jest winna Zachodowi kasę, to musi ją oddać. I tego oddania nie może warunkować otrzymywaniem dalszych kredytów !!! Co to za ABSURDALNE myślenie !!!
 • asa
  Dla Putina jeden dron więcej i po sprawie. Nie trzeba wysadzać 300 ludzi w powietrze.
 • @babaraba 14:14:04
  Pisze Pan: "Sami Niemcy sa raczej ostrozni i wazniejszy im zysk niz pomachiwanie szabelka, lecz..." - Nie odnoszę się, bo wpis Pański wyraża właściwie wszystko, co najistotniejsze w tej sprawie.
  Czy zwyciężą "pragmatyzm i zdrowy rozsadek"? - Myślę, że tym razem jeszcze TAK.
 • @Ultima Thule 15:29:26
  Ad1 - "pożyczyły "banki francuskie" lub "banki austriackie". - Te określenia użył dziennikarz portalu welt.de. Zresztą ściśle i słusznie.
  Ad2 - Rosjanie nie takie kataklizmy przeszli.
  Ad3 - "Jeżeli Rosja jest winna Zachodowi kasę, to musi ją oddać". - Kto ją zmusi?
 • @Kodiak 17:12:12
  Pisze Pan: "Najnowsze sankcje zagrożą majątkowi Putina, $40 mld". - Raczej wątpię z różnych przyczyn.
  Swoją drogą zastanawiam się, jakie prawo międzynarodowe zezwala Amerykańcom na taki rozbój i przede wszystkim, jakie mają prawo moralne do sankcji osobistych wobec nie swoich obywateli.
 • @zygmuntbialas 21:42:10
  jak nie odda, to nie będzie w stanie funkcjonować w gospodarce międzynarodowej. Komornik zajmie ich statki, różne aktywa, firmy nie dostaną ubezpieczenia transakcji itp.

  Rezygnacja ze spłacania długów to klęska.

  A na koniec i tak wszystko z odsetkami spłacą ...
 • @Ultima Thule 21:53:58
  Przypomnę, że parę lat temu Islandia ogłosiła bankructwo. Stracili najwięcej Brytyjczycy, składający sobie pieniądze na starość /na czarną godzinę. Więc zdarzenia takie występują.
  Problem nie jest przedstawiony przez dziennikarza rosyjskiego, lecz niemieckiego, więc jest tu jakaś obiektywizacja problemu.
  Pisze Pan: "Rezygnacja ze spłacania długów to klęska". - Tak, klęska dla Rosji i przede wszystkim Zachodu, bo Ruski się wyżywi z działek przydomowych, jeśli zajdzie konieczność.
 • @Ultima Thule 22:30:57
  Takim językiem, człowieku, do mnie nie mów!
  Raczej ty bełkoczesz!
  Kasuję wpis!
 • @zygmuntbialas 21:37:19
  Dziekuje za potwierdzenie moich spostrzezen. Dla lepszego "zrozumienia" na przyszlosc pragne jedynie przypomniec, ze jestem kobieta (" bara -baba-). Pozdrawiam ...
 • @zygmuntbialas 22:35:58
  Panie Zygmuncie! Niech Pan nie usuwa komentarzy JuTu. On się kompromituje na własny rachunek i jak Pan usunie to zrobi mu Pan przysługę. A tak będzie dla potomnych :))
  Pozdrawiam.
 • @babaraba 22:41:19
  Będę już wiedział. I zapraszam w przyszłości do czytania moich tekstów i ewentualnie komentowania.

  Pozdrawiam Panią.
 • @zygmuntbialas 22:35:58
  Co za bezczelność !!! A gdzie zasady netykiety !!!???
  Co to za język !!!???

  Jak można tak traktować dyskutantów ???!!!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:42:02
  Witam Szanownego Gościa na mym skromnym blogu!
  Ja mało kasuję. I jestem w zasadzie cierpliwym człowiekiem, ale ten JuTu potrafi wnerwić.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 22:50:47
  Proszę wziąć poprawkę, że kolega JuTu po ostatnim łomocie jaki dostał ode mnie nie przyszedł jeszcze do siebie. Trochę wyrozumiałości... :D))))

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:53:15
  nie rozśmieszaj mnie !!! Stałeś ZMASAKROWANY, jak każdy lewak jest masakrowany przez wolnorynkowca !!!

  ZMIAŻDŻYŁEM i ZMASAKROWAŁEM !!!

  Już na samym początku wszyscy się z ciebie śmiali !!!

  Wygrałem zdecydowanie, a moje zwycięztwo ani przez chwilę nie było zagrożone !!!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:53:15
  Piszesz: "Trochę wyrozumiałości... :D))))" - Ależ ja zawsze kieruję się chęcią zrozumienia słabych (na ciele, duszy czy rozumie)!
  PW za chwilę!

  Z serdecznym pozdrowieniem.
 • Wracając do tematu,
  Spójrzmy na "starszych braci". Kiedy brakuje im pieniędzy, nawet na własne pensje, co robią?
  Szykują następną wojnę, a w międzyczasie drukują pieniądze. Piszę o Federal Reserve.
  Co z tego wybierze Rosja? Na pewno nie wojnę (chyba, że w samo-obronie.) Putin uwielbia robić sobie jaja z Syjonistów. Zatem może się zdarzyć, że ich będzie naśladował. Ha, ha, ha!
  (Номер телефона принтера?)
 • Do przeciwnikow Putina:
  http://www.youtube.com/watch?v=y9fLsWL4Sgo
 • @Zdzich 02:50:33
  "Co z tego wybierze Rosja?" -
  --- Rosja poniosła na razie pewne straty: odzyskanie Krymu nie równoważy straty przyjaznego rządu na Ukrainie. Więc co wybierze? - To raczej Rachmistrze mają wybór, jednak - zdaje się - muszą ustąpić.
  Zapewne wielu myśli, że wszystko stałoby się prostsze, gdyby nastąpił stan sprzed pół roku.
 • @Zdzich 08:38:41
  Dziękuję za materiał filmowy!
  Oglądałem już wcześniej, ale wieczorem wysłucham jeszcze raz.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej