Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1193 posty 19883 komentarze

Sikorski nadaje w "Welt am Sonntag"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Europa uczyniła zbyt mało, by wpłynąć na zachowanie Rosji w różnych fazach konfliktu" - mówi R. Sikorski w wywiadzie udzielonym gazecie "Welt am Sonntag".

Wspomniałem w ostatniej notce, link:  //zygumntbialas.neon24.pl/post/111188,gdy-przynosza-demokracje-i-dobrobyt-za-pomoca-bomb  - o Anne Applebaum, która w "Washington Post" i w "Gazecie Wyborczej" jednoznacznie orzeka, iż"katastrofa malezyjskiego boeinga 777 jest skutkiem rosyjskiej inwazji na wschodnią Ukrainę".

W sukurs przychodzi jej mąż Radosław Sikorski, który nadaje dzisiaj w niemieckiej gazecie "Welt am Sonntag" w wywiadzie zatytułowanym "Nie możemy dłużej przymykać oczu", link:  //www.welt.de/politik/ausland/article130348750/Wir-koennen-nicht-laenger-wegsehen.html

Przetłumaczyłem fragmenty dotyczące Ukrainy i Rosji oraz dwa zdania o stosunkach polsko - niemieckich, które świadczyłyby o tym, że Sikorski zrobi jeszcze światową karierę:

 

"Radosław Sikorski:  Nie możemy dłużej przymykać oczu"

Polski minister spraw zagranicznych domaga się po zagadkowym strąceniu samolotu we wschodniej Ukrainie ostrzejszego kursu wobec Rosji. Ostrzegał on wcześniej przed rakietami ziemia - powietrze, będących w posiadaniu separatystów.

Welt am Sonntag:  Jak dalece zmienia ewentualne zestrzelenie malezyjskiej maszyny sytuację na Ukrainie?

Radosław Sikorski:  To jest niewyobrażalna tragedia. Przede wszystkim chciałbym złożyć kondolencje krewnym ofiar i dotkniętym państwom. Byli przecież też niemieccy obywatele na pokładzie samolotu.

Welt:  Czy Zachód powinien wystąpić bardziej zdecydowanie przeciw Moskwie?

Sikorski:  Po mojej ostatniej wizycie w Kijowie we wtorek wyraźnie ostrzegałem, że separatyści dysponują nowoczesnymi rakietami ziemia - powietrze. Teraz trzeba najpierw wyjaśnić okoliczności, ale możemy jasno orzec, że na Wschodzie nie nastąpiło odprężenie sytuacji, lecz przeciwnie. Musimy wyciągnąć wnioski, także wobec tych, którzy wspierają separatystów.

Welt:  Jakie miał pan wrażenie o sytuacji, gdy był pan w Kijowie?

Sikorski:  Tym razem nie było zapachu po eksplozjach i nie słychać było strzałów. (...) Spotkałem demokratycznie wybranego prezydenta z proeuropejską agendą. I zarazem jest Ukraina w rozpaczliwym położeniu. Z jednej strony próbuje Kijów wprowadzać postanowienia o stowarzyszeniu z UE. Z drugiej strony sąiednie państwo wciąga wschód kraju do prowadzenia wojny, która ma zmienić wschodnią Ukrainę w obszar narastającego konfliktu.

Welt:  Jak rozwinie się sytuacja we wschodniej Ukrainie?

Sikorski:  Ukraina stoi przed trudnym wyzwaniem: modernizować gospodarkę i zmniejszyć zużycie energii, gdy równocześnie wplątana jest w wojnę z silniejszym sąsiadem (tu przypomnę: Rosja nie jest w stanie wojny z Ukrainą - przypis ZB).

Welt:  Czy konflikt na Ukrainie byłby do uniknięcia, gdyby Europa zachowała się inaczej?

Sikorski:  Kryzys na Ukrainie mógł być przezwyciężony. Europa uczyniła zbyt mało, by wpłynąć na zachowanie Rosji w różnych fazach konfliktu. (...)

Welt:  Polska i inne kraje Europy Wschodniej ostrzegały ciągle Zachód przed ignorancją potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji. Czy uważa pan, że pańskie opinie zostały potwierdzone przez obecne wydarzenia?

Sikorski:  Jest faktem, że my w Europie Wschodniej mieliśmy mniej iluzji dotyczących neoimperialnych tendencji w Rosji. (...)

Welt:  Czy powiedziałby pan, że niemiecko - polskie stosunki nie były nigdy tak dobre jak dzisiaj?

Sikorski:  Traktujemy kanclerz Merkel na pewno jako najbardziej sympatyczną kierowniczą osobę od niepamiętnych czasów. A prezydent Gauck jest dla nas bohaterem, który rozumie zarówno nasz ród (oryg.: unsere Herkunft), jak i naszą wspólną walkę o wolność.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej