Ein Eindruck von den Kämpfen in der Ost-Ukraine. (Screenshot)

W ostatnich miesiącach doradczyni amerykańskiego prezydenta Susan E. Rice wypowiadała się przeciw dostarczaniu śmiercionośnej broni, jednakże teraz zmieniła kurs - relacjonuje "New York Times".

"Chociaż chcemy rozwiązać konflikt dyplomatycznymi środkami, mamy też inne opcje w zanadrzu, które mogłyby się przyczynić do stworzenia większej swobody działania" - mówi rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa USA.

Dla wodza naczelnego NATO, gen. Philipa M. Breedlove są możliwe zarówno "dyplomatyczne", jak i "praktyczne" formy pomocy Ukrainie, by ją wesprzeć przeciw powstańcom.

Atlantic Council, Brookings Institute oraz The Chicago Council on Global Affairs opublikowały niedawno raport, w którym piszą, że "Zachód musi stworzyć politykę odstraszania w ukraińskim konflikcie. Rosja musi odczuwać, że zbyt wysokie są ryzyko i koszty ofensywy na Ukrainie. To wymaga bezpośredniej pomocy w znacznie większym stopniu niż przewidywano. Ta pomoc ma zawierać dostarczanie śmiercionośnej broni obronnej".

Rosja miała - według kół zachodnich - uzbroić powstańców w znacznym stopniu w ostatnich tygodniach. Miała Rosja wysłać czołgi klasy T-80 i T-72, wyrzutnie rakietowe, artylerię i opancerzone wozy bojowe.

Niektóre z tych rodzajów broni są zbyt skomplikowane, aby mogły być użyte przez powstańców. Dlatego NATO zakłada, że we wschodniej Ukrainie znajduje się około tysiąca rosyjskich żołnierzy, wspomagających ofensywę powstańców.

Angela Merkel wykluczyła możliwość dostaw broni na Ukrainę: "Niemcy nie wyślą broni do Kijowa. Jestem głęboko o tym przekonana, że ten konflikt nie może być rozwiązany militarnie" - powiedziała kanclerz w poniedziałek w Budapeszcie.

Powstańcy okrążyli ukraińską armię w Debalcewie. Jak wielu żołnierzy znajduje się w kotle, nie jest jasne. Jednakże  nie mają oni innego wyjścia, jak tylko poddać się.

 

Przetłumaczył: Zygmunt Białas

Link do niemieckiej wersji:  //deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/02/02/direkte-militaer-hilfe-usa-wollen-ukraine-aufruesten/

                                         * * * * * * *

Staram się nie komentować tekstów, które tłumaczę z języka niemieckiego. Tu jednakże nasuwają się pytania:

--- Czego szukają Amerykanie na Ukrainie?

--- Czy nie dość już biedy, nieszczęść i śmierci przynieśli do Europy Wschodniej?

--- Czy nie mają tej obawy, że w końcu skompromitują się doszczętnie?