Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1193 posty 19883 komentarze

Co się dzieje na Ukrainie - 28.04.2016.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Po dymisji Jaceniuka i poważnych bojach pozycyjnych udało się wreszcie wybrać nowego premiera. Poroszenko przepchnął Groismanna, kandydata Waszyngtonu. Jak pójdzie dalej?

Z pewnością nie nastąpi zmiana polityki, nie mówiąc już o jakichkolwiek reformach. Przyszło tylko nowe stado do koryta. Kluczowe pozycje ‚nowego rządu’ zostały zajęte przez ‚przyjaciół’ Poroszenki.

Stworzono nowe ministerstwo ds czasowo okupowanych terenów: Krymu i Donbasu z dobrze wyposażonym budżetem. Zadania ministerstwa wydają się być tajne. Słyszy się, że urzędnicy, nie wyłączając ministra, nie znają tych zadań. Zdaje się jest to ministerstwo – przypuszczają Ukraińcy – nadające się doskonale do kierowania pożyczek z UE i MFW w ciemne kanały.

Do gabinetu wszedł jako przedstawiciel i doradca Poroszenki polski profesor ekonomii Balcerowicz. Przedstawiono go Ukraińcom jako ojca polskiego cudu gospodarczego w latach 90-tych. Zasłynął w Polsce jako minister, który wprowadził szokowe terapie gospodarcze. Inny ex-minister w słowackim rządzie Miklosz został również mianowany doradcą Poroszenki.

Nowym szefem ukraińskiej kolei został Balczun, który w latach 90-tych miał w Polsce firmę transportowo – logistyczną. Firma zbankrutowała, więc został przewodniczącym nadzoru polskiej linii lotniczej LOT. Gdy mu wymówiono posadę, założył grupę rockową, a teraz jest szefem ukraińskiej kolei. Z takimi kompetentnymi specjalistami czeka Ukrainę ‚świetlana’ przyszłość.

Przed nowym rządem Balczun wygłosił przemówienie w języku polskim. Nowy premier Groismann tłumaczył na język ukraiński. MFW nie zapewnił chyba środków na tłumacza.

 

 

Staje się coraz bardziej oczywiste, że planiści i organizatorzy kijowskiego puczu, tj. USA i UE pozostawiają Ukrainę samą, jak to już uczynili z Libią, Irakiem i wieloma innymi państwami, pogrążonymi teraz w chaosie. Żaden z zachodnich celów nie został osiągnięty. Krym nie został zdobyty i nie jest bazą NATO, a Donbas ze swymi bogactwami naturalnymi nie będzie eksploatowany przez Zachód.

I skoro cała sprawa okazała się niewypałem, ciągnie Zachód z innej strony. Sąd w Londynie nakazał zablokować aktywa i fundusze ukraińskich oligarchów o wartości 380 milionów dolarów. Są tu też środki finansowe terror-oligarchy Kołomojskiego. Kołomojski finansował Prawy Sektor i nazi-bataliony ‚Dniepr1′, ‚Azow’ i ‚Donbas’. Po przegranej walce o władze z Poroszenką uciekł oligarcha do Szwajcarii, a potem do USA.

Przetłumaczył: Zygmunt Białas

Link do niemieckiego tekstu:  //quer-denken.tv/bericht-aus-der-ukraine-2/

 

To jest tylko fragment artykułu Niki Vogt, która w dalszej części tekstu pisze m.in:

— Rodziny, które noszą rosyjsko brzmiące nazwiska, muszą je zmienić na ukraińskie. Kto się sprzeciwi, straci prawa obywatelskie.

— Na Ukrainie wzmaga się opór wobec sprzedaży ziemi cudzoziemcom, tj. zachodnim oligarchom.

— Premier Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko rozpoczął cykl wideo-konferencji z obywatelami Ukrainy. Pierwsza odbyła się z mieszkańcami Charkowa. Widzowie zadawali pytania, Zacharczenko odpowiadał.

 

* * * * * * *

 

Co się dzieje na Krymie – 28.04.2016.

Autorka niemieckiego tekstu pisze też o aktualnych problemach na Krymie i wokół Krymu. Zanim ewentualnie przetłumaczę te fragmenty, zamieszczam obszerną wypowiedź pani Tiamat:

Ponieważ zbliża się Dzień Zwycięstwa, a Rosjanie szczególnie przywiązują wagę do narodowych rocznic i uroczystości, dzieci rosyjskie przygotowują łódki z papieru, które na Krymie będą puszczane na wodę (korabliki pabiedy).

Tymczasem Najwyższy Sąd na Krymie uznał tzw. Mejlis Tatarów z Kijowa za organizację terrorystyczną i zakazał jakiejkolwiek działalności na terenie nie tylko Krymu, ale i całej Federacji Rosyjskiej. Niby ‚mejlis’ oznacza radę czy starszyznę plemienną, ale kłopot w tym, że ta akurat Rada Tatarów podobno krymskich jest nie do końca krymska. A ma na ogół charakter bardziej polityczny niż społeczny. I nie jest zarejestrowana na Krymie. Zdaje się, że nigdy nie była, bo za poprzednich rządów na Ukrainie też przysparzała problemy. No więc taka Rada Tatarska jest organizacją samodzielnie działającą w czasie, gdy tatarski kongres Kurultais nie obraduje.

 

//cs624329.vk.me/v624329215/20649/p3yAauSWlW0.jpg

Krym

Dziwnym zbiegiem okoliczności została założona w 1991 roku, a więc w tym samym czasie, w którym powstało państwo ukraińskie. Ten tatarski Mejlis jest właściwie nie bardzo formalny, bo reprezentuje tylko etnicznych Tatarów krymskich, a ci stanowią 12% ludności Krymu. Porobiło się trochę zamieszania od momentu powrotu Krymu do Rosji, bo ten cały mejlis dorobił się dwóch patronów: Kijowa i Turcji.

Ale prawdziwa draka zaczęła się we wrześniu ubiegłego roku, gdy przywódcy Mejlisu: Refat Chubarow, Lenur Islyamow i Mustafa Dzjemilev przy pomocy Prawego Sektora z Ukrainy zorganizowali blokadę żywnościową i energetyczną Krymu. Terroryści zablokowali transport żywności na półwysep i wysadzili pylony elektryczne.
Na to nie ma innego określenia jak akt terroru na cywilnej ludności.

W lutym, Natalia Pokłońska, generalny prokurator Krymu, poprosiła Najwyższy Sąd o zdelegalizowanie Mejlisu, wyjaśniając, że służby porządku publicznego zebrały wystarczające informacje i dowody kryminalnej działalności tej grupy, a szczególnie dowód na to, że istnieje związek tej grupy z tureckimi Szarymi Wilkami (Bozkurt).

W połowie kwietnia pani prokurator zakazała jakiejkolwiek działalności Mejlis na terenie Krymu na okres dochodzenia sądowego.We wtorek Pokłońska wyjaśniła, ze Mejlis jest manipulowany przez wielkich kukiełkarzy zachodnich, którzy traktują tę grupę jako pajaców w wielkiej politycznej grze.Pani prokurator wyjaśniła również, że chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców nie tylko Krymu, ale i całej Federacji.Adwokat obrony Dzjemil Temishew obiecuje odwołać się od decyzji w Sądzie Najwyższym Federacji.

Naturalnie historia krymskich Tatarów jest o tyle skomplikowana, o ile to interesuje zachodnie korporacje. Zwłaszcza zbrojeniowe. Pisałam niedawno o zawiedzionych planach rządu amerykańskiego, który już tam miał rozpracowane szczegóły ‚zagospodarowania’ półwyspu bazami wojskowymi.Naturalnie, że poparcie Turcji dla zorganizowanej grupy przestępczej nie ma nic wspólnego z troską o Tatarów. Turcja dawno przekazała Krym Rosji na mocy traktatu pokojowego, podpisanego z carycą Katarzyną i wtedy sułtany nie martwiły się o los Tatarów, którzy – aczkolwiek spokrewnieni z Turkami – zawsze będą traktowani przez Turków jako mongolskie nomady.

Chodzi o to, że USA zawzięło się, by przejąć całkowitą kontrolę na Morzu Czarnym. Bo obecna sytuacja za bardzo sprzyja i Rosji, i Syrii, i stanowi niejako lekkie utrudnienie w kontaktach USA z Kaukazem.
Tatarzy zaś nie od dziś są narzędziem zachodniej polityki antyrosyjskiej.
W czasie wojny muzułmany z Bałkanów i Krymu popierały Hitlera i walczyły w armii hitlerowskiej, bo Hitler ‚rozdawał’ przywileje i ziemie europejskim Tatarom.Przyszła kryska na przyjaciół Fuerehra, gdy Stalin przegonił z Krymu nazistów; podobno za karę, że kolaborowali z Niemcami.

Ale, w książce Teresy Torańskiej pt. „Oni” (autoryzowane wywiady z politykami PRL-u), można się doczytać takiego wyznania, mianowicie, że żydzi postanowili założyć państwo żydowskie na Krymie, bo im się klimat podobał i było blisko do Odessy. Stalin początkowo się zgodził, bo miał trochę dość ich kolo siebie.I wtedy NKWD szybciutko oczyściło Krym z Tatarów. Teresa Torańska nie jest jedynym źródłem, bo wiadomo, że żydzi zgłaszają pretensje do każdego miejsca, w którym mieszkają.

Kiedyś w college’u miałam grupę studentów z Chin. Byli to krymscy Tatarzy, wysiedleni z Krymu, którzy uciekli do Chin. Tez ciekawie opowiadali.Tymczasem Stalinowi się przyśniło, że głupio mieć całe państwo żydowskie na progu Rosji, a i dostęp do Morza Czarnego mu się zanadto podobał, więc rozpędził delegację żydowską i razem z zoną Bułganina wywalił ich wszystkich na Sybir.

Jest jeszcze ciekawa postać jednego z wodzów obecnego Mejlisu -
Refat Abdurakhmanowicz Czubarow jest Tatarem uzbeckim, wykształconym w Moskwie, a osiedlonym na Łotwie, gdzie pracował do…1990 roku w państwowym archiwum Łotwy. Był nawet kandydatem do Rady Miejskiej w Rydze.Od 2013 roku zaczął pracować jako szef Mejlisu krymskich Tatarów, a także jako zastępca przewodniczącego Najwyższej Rady Krymu. A teraz jest szefem Światowego Kongresu Tatarów Krymskich.Naturalnie uważa on, że referendum na Krymie to był cyrk i bardzo nie podoba mu się przyłączenie Krymu do Rosji.

I jeszcze taka ciekawostka: Mejlis próbował zorganizować referendum wśród Tatarów w sprawie Krymu ale, coś im nie wyszło i nie doszło do skutku.31 marca 2014 roku inny szef Mejlisu Mustafa Dżemilew, członek Wierchownej Rady Ukrainy był w Nowym Jorku na posiedzeniu Rady ONZ.Tego samego dnia inny szef Tatarów obiecywał w CNN, że krew się poleje i na Krymie, i na południu Ukrainy:„Nieważne, jak słabi jesteśmy w porównaniu z Rosją – my otworzymy ogień i to się musi skończyć rozlewem krwi”.

„Gdybyśmy mieli broń atomową, to Rosjanie nie odważyliby się zagarnąć Krymu”- westchnął Dżemilew .No tak, ale Ukraina nigdy nie miała broni nuklearnej – miał Związek Radziecki. Tymczasem Dżemilew narzeka, że „niepotrzebnie się rozbroiliśmy i oddaliśmy broń nuklearną…”.

Ale właściwie do kogo należy Krym? – Może do Cymerów?Bo gdyby tak założyć taką wszechświatową organizację pt. „Ancestralne prawo powrotu do macierzy”, to mogliby przyłączyć się do tej organizacji Inkowie, Azteki, Apacze i Siuksy, a także Palestyńczycy, Syryjczycy, Tamilowie, Serbowie, Hucuły, a także cała Polska mogłaby domagać się zwrotu Lwowa, Łucka, Stanisławowa itp.

KOMENTARZE

 • @All
  Przenoszę wpis Partyzanta z blog.pl:

  ~partyzant, 28 kwietnia 2016 o 14:46

  "Zacharczenko (prezydent DNR) o ostrzale Jelenowki: to prowokacja żeby nasilić ostrzały, to naruszenie mińskich umów pokojowych, powiem jasno, ta bateria która to zrobiła będzie ukarana, przekażcie chochłom żeby szykowali trumny":

  https://www.youtube.com/watch?v=r_q65R8Zdhg
 • @zygmuntbialas
  Ciekawe czy ktoś wie gdzie jest Jaceniuk ?.
 • @Repsol 22:15:14
  Pewnie się zastanawia gdzie osiąść. ZEA, Wiedeń a może Floryda. Ukraina to dziki kraj - pewnie tak doradzałby Jaceniukowi znany amator golfa i białego proszku z Miami. Słynny Miro Biały Nos już zaprasza do tworzenia nowej diaspory Judeopolonii PolUkru nad Zatoką Meksykańską. Z głodu tam nie umrze, choć jak coś ukradnie ze sklepu to go mogą w internecie pokazać, jak żonę Mira.
 • Nowa zamerykanizowana policja w Kijowie i brutakne zatrzymanie na ulicy
  Podczas aresztowania, z nieznanego mediom powodu, rozbito pałką policyjną głowę zatrzymanego kierowcy. Nowa policja kijowskiej junty przeszkolona przez instruktorów z USA i Kanady, działa tak jak w krajach nauczycieli.

  https://youtu.be/bQhS-SVgQCE

  http://roadcontrol.org.ua/foto/16/04/28.04.16pol/01.jpg
  http://roadcontrol.org.ua/foto/16/04/28.04.16pol/02.jpg
 • @PontoSarmata 22:32:24
  Tylko po gościu ,ani widu ani słychu nie ma . Internet teraz jest taki : http://i4.dobramama.pl/2295163f71dc12897e83451eaa6c0d5f/Trzy%20ma%C5%82pki%20-%20nie%20m%C3%B3wi%C4%99,%20nie%20widz%C4%99,%20nie%20s%C5%82ysz%C4%99.jpg
 • Bezprawie w Chersoniu
  Kobieta został pobita i okradziona w pobliżu jej domu późnym wieczorem. To jeden z wielu przypadków ataków na ludzi w regionie Chersonia przez członków faszystowskich batalionów.

  Poszkodowana wracała do domu z pracy ok. godz. 23, w pobliżu domu została zaatakowana zza pleców. Następnie atakujący poważnie ją pobili, można zobaczyć siniaki na twarzy, tak jak na ciele. Szczęka została złamana w dwóch miejscach, przestępcy pozbawili ją możliwości wołania o pomoc. Napastnicy zabrali ofierze telefon komórkowy, pieniądze i biżuterię. Kobieta powiedziała, że ​​to zdarzyło się po raz pierwszy w ciągu ostatnich 5 lat, a teraz boi się chodzić wieczorami. Powiedziała także, że nie ma wsparcia w nowej policji. Film został nagrany 3 dni temu, opublikowany przez lokalnego bloggera.

  https://www.facebook.com/avzhuravko/posts/1583262608669259

  Nie ma wątpliwości, że napastnicy są członkami faszystowskich batalionów, ponieważ zostały one utworzone z przestępców, około 30% byłych więźniów trafiło do takich batalionów co odnotowały nawet media w Kijowie.
 • @Repsol 22:15:14
  "... gdzie jest Jaceniuk?" -

  --- A żebym to ja wiedział...
 • @PontoSarmata 22:42:51
  "Nowa policja kijowskiej junty...", link:

  https://youtu.be/bQhS-SVgQCE

  Wierzyć się nie chce, że takie bandyctwo ukra-policji jest możliwe.
  Zamieszczę w notce.
 • @PontoSarmata 22:55:36
  "Bezprawie w Chersoniu. Kobieta został pobita i okradziona w pobliżu jej domu późnym wieczorem". -

  --- I w tym kierunku wszystko idzie, ku przemocy. Ciągle chcę wierzyć, że to bezhołowie osiągnęło już swój szczyt, a przecież nie wygląda na to.
  Czy planiści świadomie założyli taki rozwój wydarzeń? -
  --- Wiele wskazuje na to, że tak.
 • @zygmuntbialas 15:07:12
  E tam...przecież znów ukry twierdzą, że to Separatyści sami się ostrzelali...poniżej
  typowa broń Separatystów...
  http://ic.pics.livejournal.com/kacap_z_moskwy/74224768/148203/148203_original.jpg
 • @lorenco 23:59:03
  Witam Cię :)

  "... ukry twierdzą,...".-
  --- Dokonują ukry morderstw, prowokują'
  O zamordowaniu cywilów w Jelenowce wspomnę.
  Także zamieszczę wpis Ponto Sarmaty z godziny 22:42:51.

  Pozdrawiam.
 • Udaremniono zamach na Zacharczenko.
  Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Donieckiej Republiki Ludowej zatrzymano grupę dywersantów, którzy przygotowywali się do zamachu na głowę DNR Aleksandra Zakharchenko.

  "Dzisiaj, pracownicy MGB w wyniku operacyjnych działań zatrzymało grupę przybyłą z terytorium kontrolowanego przez Kijów, ukraińskich obywateli, którzy mieli przy sobie potężne ładunki wybuchowe" - powiedział dziennikarzom w MGB DNR.

  Według agencji, wspólnicy aresztowanych terrorystów dokładnie badali trasy przemieszczania się Aleksandra Zacharczenko i miejsca pobytu. Zgodnie z planem sabotażystów, eksplozja miała mieć miejsce na terenie strzelnicy "Artemis" w Doniecku przy następnej wizycie tam szefa DRL.

  Obecnie wszyscy podejrzani są zatrzymani, przeprowadzane jest dochodzenie.
 • @lorenco 01:22:41
  "... zatrzymano grupę dywersantów, którzy przygotowywali się do zamachu na głowę DNR Aleksandra Zakharchenko". -

  --- Jest jego życie zagrożone. Służby muszą go chronić, bo jest gwarantem zachowania suwerenności obszaru donieckiego i utrzymania wszystkiego najlepszego w jego republice.

  Wspomnę tu:
  --- Około dwa miesiące temu orzeczono w DRL pierwszy wyrok śmierci; był to dywersant w roli powstańca.
  --- Coś niesłychanego! Wczytam się i ew. przetłumaczę (nie w najbliższej, lecz następnej notce). Niemieccy katolicy zebrali 500 tysięcy euro dla Donbasu. DAR POSZEDŁ DO KIJOWA !!!!!
 • W Ługańsku obchodzono
  drugą rocznicę proklamowania Ługańskiej Republiki Ludowej.
  http://storage.novorosinform.org/cache/a/f/(2031)_Bezymyannyj.png/w644h387.png

  https://youtu.be/LnQ-DsNZfzw
  Pokoju i spokoju Ługańszczanie!
 • @lorenco 01:59:55
  W Ługańsku -

  Cieszą się ludzie :)
  Są tego powody :)
 • @zygmuntbialas 01:50:23
  Witaj:)
  Muszą wszyscy organizatorzy wiedzieć, że dary dla Noworosji muszą iść wszelkimi innymi drogami, byle nie przez Ukrainę!
  Jeśli chodzi o Zacharczenko, byłby świetnym prezydentem Ukrainy; poszedłby drogą neutralności Ukrainy zapewne, bo tylko taka droga jest wybawieniem dla tego kraju.
  Do Płotnickiego nie miałem zaufania, jednak to też porządny gość jak się okazuje, mógłby być premierem.
  W rządach obu republik są także odpowiedni ludzie aby zapewnić neutralnej Ukrainie tzw. trzecią drogę w dziedzinie gospodarki.
  Giwi na ministra obrony, Motorola ministrem spraw wewnętrznych:)
  Tak prawdę pisząc, ja życzyłbym sobie tego typu ludzi rządów w naszym kraju; mam już dość POPIS i ich rozwidleń, Rydzyków, KODÓW, Nowoczesnych itd.- tego oszołomstwa! Toto nie potrafi rządzić lecz szkodzić Polsce jak najbardziej potrafi! W imię partii i nowych panów!
 • @zygmuntbialas 02:23:58
  W Odessie przed drugą rocznicą mordu na Antynmajdanowcach 2 maja 2014 roku, sytuacja jest napięta, Na pewno na Kulikowym Polu będą nazistowskie oszołomy, świętujące zwycięstwo nad "Moskalami' owego 2 maja 2014.
  Po Odessie jeżdżą transportery opancerzone aby zademonstrować pokaz siły aby domniemani "separatyści" siedzieli cicho w domach i nie ważyli się 2 maja demonstrować przed Domem Związków Zawodowych swojego zdania na temat mordu.
  http://cs633817.vk.me/v633817244/2c7de/4wVpw8IqmGo.jpg
  Z: ВСТАВАЙ, ОДЕССА! Пусть знают паскуды вольных!
 • @zygmuntbialas 02:23:58
  Ukraińskie służby bezpieczeństwa przygotowują prowokację na święta Wielkanocne i święta majowe; możliwe jest, że mogą one zostać popełnione na obszarze jednego z punktów kontrolnych - tak powiedział zastępca dowódcy korpusu Ministerstwo Obrony DNr Eduard Basurin.

  "Nasz wywiad kontynuuje nagrywanie działań szkoleniowych ukraińskich służb bezpieczeństwa do prowokacji na wielką skalę na święta Wielkanocne i w maju. Tak, w nocy z 27 kwietnia na punkcie kontrolnym w Majorkach, siły bezpieczeństwa zatrzymały dziesięć autobusów i zmusiły cywilów w nocy do spaceru w kierunku naszego punktu kontrolnego" - powiedział Eduard Basurin.

  Według niego, to może być próbą "poczuć naszą reakcję na przygotowanie kolejnej krwawej prowokacji, która według naszego wywiadu siły ukraińskie planują popełnić."

  Eduard Basurin nie wyklucza, że siły bezpieczeństwa będą próbować użyć cywilów jako żywe tarcze, chcąc przebić się przez punkty kontrolne.

  "I jeszcze dodam, na punkcie kontrolnym", Majorsk " strona ukraińska przepuszczała ludzi tylko do godziny 14.00 Obecnie jest tam duża liczba osób. To może to być wstępem do ataku terrorystycznego. Mamy nadzieję, że tak się nie stanie ..." - powiedział Eduard Basurin.
  http://katehon.com/ru/news/basurin-vsu-gotovyat-provokacii-na-pashu
 • @lorenco 03:35:07
  Turki czy Tatarzy ? Nie, Ukraińcy
  http://likbezz.ru/_fr/10/1432790.jpg
  http://likbezz.ru/_fr/10/5040460.jpg
  Muzyczka
  https://www.youtube.com/watch?v=-0U2U1z16TI
 • @lorenco 02:29:44
  Piszesz: "Jeśli chodzi o Zacharczenko, byłby świetnym prezydentem Ukrainy; poszedłby drogą neutralności Ukrainy zapewne, bo tylko taka droga jest wybawieniem dla tego kraju". -

  --- W tym kierunku powinno iść. Neutralną silną Ukrainę ma zapewne w głowie W. Putin. Ale tak daleko nie pójdzie. Po pierwsze Ukrainy będzie dalej tonąć w chaosie (i długach). A potem? - Różnie może być...
  Ale biorę pod uwagę (szalenie optymistycznym wariancie), że jeszcze się wyprostuje na Ukrainie, więc nie wykluczam, że Zacharczenko (lub Płotnicki) może być premierem całej Ukrainy (ale już bez Krymu).
 • @lorenco 03:17:34
  "W Odessie przed drugą rocznicą mordu na Antynmajdanowcach 2 maja 2014 roku, sytuacja jest napięta.

  --- To okrutne morderstwo nastąpiło w dniu moich urodzin, więc tym bardziej pamiętam. W ubiegłym roku pisałem o Odessie, linki:

  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/121976,mija-dzis-rok-od-masakry-w-odessie

  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/122006,odessa-02-05-2014-bedziemy-pamietac
 • @fretka 08:33:24
  Zawsze Ukraińcy, nigdy Tatarzy. Ukraina nigdy nawet podczas największej świetności nie zajęła Krymu. Granice kończyły się za Kamieńcem Podolskim. To tylko w ramach utworzonej republiki Ukraińskiej przez ZSRR, Krym , Odesa, Zaporoże znalazły się w granicach Republiki UKraińskiej. Natomiast republiki w czasach ZSRR to jak u nas województwa, zatem przebieg granic był czysto administracyjny. Zaporoże z swoimi hutami i kopalniami miało stanowić zaplecze rolniczej republiki. Faktycznie etnicznie były to ziemie Tureckie, ale trudno by na Krymie za czasów ZSRR utworzono jeszcze Socjalistyczną Republikę Turecką. Polecam atlas historyczny
 • @Fischer 08:13:00
  http://antimif.com/wp-content/uploads/2015/03/Screen-Shot-2015-03-02-at-00.08.41.png
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%8B%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B5_%D1%85%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej