Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1193 posty 19883 komentarze

Co się dzieje w Polsce - 01.06.2016.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Aleksander Jabłonowski mówi ponad godzinę o zbliżającej się wojnie w Polsce, ale słuchamy go ze szczególną uwagą. Mówi A. Jabłonowski m.in.:

Aleksander Jabłonowski mówi ponad godzinę o zbliżającej się wojnie w Polsce, ale słuchamy go ze szczególną uwagą. Mówi A. Jabłonowski m.in.:

Od razu przystąpię do rzeczy: nie wierzę Amerykanom jak wściekłym psom. Nienawidzę ich jak wściekłe zwierzęta. (...) Nie jestem putinowcem, nie jestem ruską k..., jak piszą w internecie. Urodziłem się w PRL-u, przy PGR-ze, więc widziałem lud na pierwszej linii frontu.

'Urodzony w niewoli, ukuty w powiciu...
Że będę z Ruskimi, nie myślałem w życiu'.

 

https://www.youtube.com/watch?v=QSLg_tfDJ_4

 

Od żołnierzy NSZ się dowiedziałem, jakim to ścierwem jest każdy rząd Stanów Zjednoczonych. (...) Teraz będziemy mieć amerykańskie wojsko pod amerykańskim dowództwem. Eksterytorialne, na polskiej ziemi, a my będziemy Indianami, Afgańczykami. W końcu, jak brykniemy, będziemy terrorystami, a do terrorystów się strzela.

Nie widzę powodów, byśmy my, Polacy, napędzali interesy amerykańskie. Oni potrzebują tu wojny - właśnie tu, na polskiej ziemi. Będą się bili nami. Francuski generał powiedział 03 września 1939 roku: 'Polacy będą się bili do ostatniej kropli krwi, a my do ostatniego Polaka'. Amerykanie (USA) nieustannie prowadzą wojny od 222 lat, bo wojna to ich gałąź przemysłowa.

My, Polacy, mamy tak zakodowane, że gdy nie jesteś z Amerykanami, no to jesteś Ruski. Różnica między Amerykanami i Rosjanami jest taka, że Rosjanie są naszymi sąsiadami. Bić się z sąsiadem, a szczególnie z silniejszym, to trzeba być pełnym idiotą. Musimy zdawać sobie sprawę, że ten sąsiad ma dorobioną gębę.

 

Co się dzieje w Polsce - 01.06.2016.

Aleksander Jabłonowski

Amerykanie nie wiedzą, gdzie jest Polska. Im to obojętne: Polska czy Syria... Amerykanie nie chcą prowadzić wojny z Rosją pod swoją flagą. Muszą znaleźć frajera. Frajera, który mieć będzie sprany mózg.

'Prawda' powtarzana po wielekroć zaczyna obowiązywać. A jaką słyszymy? - Że Putin chce najechać na Polskę. Putin o niczym innym nie myśli, jak tylko napaść na Warszawę. Cokolwiek by nie mówić o panu Putinie, to nie wygląda on na idiotę.

Rozwalili nam jankesi gospodarkę. Ci, którzy nas nie uświadomili i trzymają nas w pozycji niewolników, to są dranie i łotry. I jest tak: najtańsza jucha żołnierska jest nad Wisłą. (...) Biedni są Syryjczycy. Też będziemy Syryjczykami, jak nam zbombardują miasta. Kto zbombarduje? - Ano, Amerykanie.

Ten, kto chce obce wojska sprowadzić, ten jest łotrem i skurwielem. (...) Nie wolno dopuścić do tego, by tu przyjechali Amerykanie. (...) Do wojny w Iraku wepchali nas Miller i Kwaśniewski, ale do wojny z Afganistanem - bracia Kaczyńscy.

Jarosław Kaczyński mówił, że musimy wypłacić żydowskim związkom 65 mld odszkodowania. Był za GMO i za ACTA. Popierał Tymoszenkę, krzyczał: 'Uwolnić Julię Tymoszenkę!', a Ukraińcy wołali: 'Zastrzelić tę sukę!'. Jakżeż mu dużo [Kaczyńskiemu] uchodzi na sucho.

Pchają nas do wojny! Każdy z nas ma obowiązek nie dopuścić do tej wojny.

 

* * * * * * *

Obchodzimy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Dziecka. Życzę im wszystkim - w imieniu Komentatorów, Czytelników i swoim - szczęśliwego życia: w zdrowiu i pokoju.

Oby wojnę znały tylko z lekcji historii!

 

Co się dzieje w Polsce - 01.06.2016.

 

"Chcę, by nie było wielkiej wojny" śpiewa dziecko dzieciom (i dorosłym też). Masza Mirowa:

 


https://www.youtube.com/watch?v=eyTNiLW_hrM

 

KOMENTARZE

 • 5*
  "Od żołnierzy NSZ się dowiedziałem, jakim to ścierwem jest każdy rząd Stanów Zjednoczonych. (...) "

  Ciekawe. Ale od niektórych fanatycznych rusofili, głównie tych z sentymentami pro-PRL można usłyszeć, że "Żołnierze Niezłomni to bandyci i mordercy na usługach amerykańskiego imperializmu".

  To, że żołnierze NSZ walczyli ze wschodnim okupantem - a raczej reprezentatywnym dla niego żydostwem nie oznacza, że kochali oni zachód - oni chcieli Polski rzeczywiście SUWERENNEJ.

  Po za tym się zgadzam, PiS jest sterowane przez syjonistów, ślepo godzą się na rakiety, które tylko bardziej prowokują Rosję. Trzeba być bardzo czujnym bo PiS mami tłumy. patriotyczną retoryką.
 • Ha dobre!
  Facet z PGR-u mówi jak jest!

  Myślę że mało ludzi dziś wie ,kto to mieszkał w PGR-ze .
 • Nowy celebryta ?
  Czy ten Aleksander Jabłonowski vel coś tam, coś tam ,to przypadkiem nie nowy "patriota" ala A.Hadacz.
  Od kilku tygodni wszędzie go pełno.

  ps.
  Panie Zygmuncie co się dzieje z partyzantem.Znikł jak kamfora z pańskiego błoga, a i u WPS-ów też go nie widać.
  Wyjechał do Donbasu czy Noworosji.Nawet omnibus Lorenko nic nie wie.

  Za wpis jak zwykle 5+
  Pozdrawiam i zdrowia życzę.
 • USA nie mają sojuszników a wyłącznie wasali
  i z tego trzeba sobie zdawać sprawę.
  Można słuchać Jabłonowskiego i wierzyć a można śledzić prasę i myśleć.To w zupełności wystarczy aby rozumieć co jest grane.
  18.listopada 2015r prezydent Francji Holland uzgadnia z Rosją warunki współpracy w walce z ISIS (z uwagi na dużą muzułmańska mniejszość Francja jest tym żywo zainteresowana)
  http://sputniknews.com/world/20151118/1030317913/holland-cooperation-russia.html
  a już 24.listopada 2015 zostaje wezwany na amerykański dywanik i Obama wybija Hollandowi z głowy nierozsądne marzenia.
  http://wyborcza.pl/1,75399,19240819,hollande-szuka-wsparcia-w-usa.html
  Jeśli "taką" pozycję w "sojuszu" ma Francja łatwo wyobrazić sobie jaką ma Polska.
 • Protest Antywojenny !
  Przypomnę swój Protest Antywojenny z dnia 31 marca 2016 r. , który był umieszczony na międzynarodowej platformie petycyjnej Avaaz.org , gdzie zyskał poparcie 1500 mieszkających na całym świecie Polaków , po czym został przez tę platformę w dniu 8.04.2015 r zablokowany. Potwierdzam również aktualność tego Protestu w obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce.

  https://pekokantylichwiarz.wordpress.com/2015/06/23/avaaz-blokuje-petycje-michala-jarzynskiego-protest-antywojenny/
 • @Sukarno 06:24:02
  "Od żołnierzy NSZ się dowiedziałem, jakim to ścierwem jest każdy rząd Stanów Zjednoczonych. (...)". -

  --- Tak wypowiada to A. Jabłonowski, który prezentuje linię, wyznaczoną przez J. Piłsudskiego. Trochę mnie zadziwia, że konkluzje są podobne do moich, choć mnie akurat bliżej do R. Dmowskiego.
  A jeśli idzie o politykę PiS, to dodam tylko, że też jestem zdziwiony. Tym razem faktem, że tak wielu, często mądrych ludzi, nie dostrzega tego, co widać gołym okiem i o czym mówi też A. Jabłonowski :)
 • Prawda
  "Ten,kto chce obce wojska sprowadzić,ten jest łotrem i skurwielem"
  Cóż więcej dodać?
 • @klementyna 07:47:07
  "Facet z PGR-u mówi jak jest!" -

  --- Panią to dziwi? - Mnie raczej nie.
  Mądrość, przenikliwość i patriotyzm nie są przypisane tylko jednej grupie społecznej czy etnicznej.
 • @Husky 07:49:30
  Witam Pana :)

  Zdaje się odpowiem Panu nieco dokładniej, ale dopiero po godzinie 14:00 lub w ogóle późnym wieczorem :)

  Pozdrawiam,
  życząc miłego dnia :)
 • @ Panie Zygmuncie !
  Nie wyświetla się podany przez Pana link do pieśni wykonywanej przez Maszę Mirową pt. " Ja chcę , ażeby nie było więcej wojny ". W związku z tym podaję link do tej pięknej pieśni będącej jednocześnie wezwaniem dziecka do opamiętania przez " rządzących światem".

  https://www.youtube.com/watch?v=eyTNiLW_hrM

  Przetłumaczę refren :

  Ja chcę, ażeby gorące słońce świeciło
  Ażeby śniły się zawsze tylko dobre sny
  Ażeby Rosja swoich bohaterów nie zapomniała
  Ażeby nie było więcej wojny.
 • @zygmuntbialas 10:29:28
  Nie dziwi . Ja tylko wiem kto to byli PGR -owcy.
  To nie była grupa etniczna. Społeczna w jakiś sposób, powstała w czasie komuny . Jak kołchozy w Rosji.Ni to chłop , ni to mieszczanin . Taka huba żyjąca na innych grupach społecznych.
  Ale głos mają normalnie.
 • @Sukarno 06:24:02
  Zawsze jest kilka punktow widzenia. Zwlaszcza jak sie jest albo mlodym albo sklerotykiem i nie pamieta czasow po-okupacji a wysluchuje dalej bredni faszystowskich..

  Prosze nie zapominac, ze Niemcy podpisaly kapitulacje, wojna sie skonczyla, podpisalismy pokoj i 90 % polskiego spoleczenstwa umordowanego, udreczonego i schorowanego wojna zabralo sie do odbudowy kraju. Byla to praca ponad sily. Nie bylo srodkow transportu, sprzetu, pieniedzy... trzeba nie miec wyobrazni co znaczy wojna..

  Przedluzanie wojny na wlasna reke bylo nielegalne. Wiedzieli o tym Czesi, Wegrzy, i inne narody zmordowane wojna. Wiedzieli o tym i Niemcy.
  I Francuzi. I Austriacy.
  Najdurniejsza rzecza pod sloncem bylo przedluzanie wojny. W imie czego? W imie walki Wschod- Zachod, do czego najlepiej nadaja sie najemnicy z Polski?

  Glupie obiecanki Radia Wolna Europa, ze bedzie wojna z Rosja i ze chetni do wojny z Rosja nie musza sie poddac amnestii TRZY razy ogloszonej- wpedzily zajadlych znow do lasu.
  Nie wazne byly postanowienia poczdamskie , ktore naturalnie nie wszystkim odpowiadaly, ale tez i nie wazne bylo polskie schorowane spoleczenstwo i ogloszenie Rzadu Tymczasowego.
  Nie wazne byly zniszczone kompletnie polskie wsie i miasta . Nalezalo jeszcze dolozyc!

  Dla takich jak Sukarno, ktorzy nazywaja mnie rusofilem mam takie wlasne wspomnienie:
  Nas, chore dzieci, przewozili ze szpitala do sanatorium z miasta do malej zalesionej miejscowosci pod ochrona wojska polskiego, bo bandy walczace rzekomo z Sowietami mordowaly tez i dzieci bo strzelali do wszystkiego co uwazali za "pro-sowieckie".
  Wiec jako dziecko chore na gruzlice - pamiatka z czasow okupacji - bylam traktowana jako rusofil - i oto teraz , na stare lata jakis niedouk tez mnie wyzywa od rusofilow. I to nie dlatego, ze kocham Rosje.
  Dlatego ze na nia nie szczekam!

  To ja mam dla pana taka niespodzianke; jako dziecko w PRL, czulam sie bardziej bezpieczna w drodze do szkoly i ze szkoly, bardziej bezpieczna na ulicy w szpitalu i w sanatorium w czasach powojennych gdzie byla straszliwa bieda i niedobor wszystkiego.

  Natomiast swoje dzieci musialam wywiezc z kraju w 35 lat po wojnie, zeby sie do nich nie dorwala "oswiatowa" ubecja solidarnosciowa, pedofile na kolonii, i bandyci na ulicy.
  I zeby nie musialy czekac az do smierci zeby ich jakis szpital przyjal..

  I nie bardzo marzyloby mi sie, zeby jakies biurwy faszystowskie odebraly mi dzieci bo jestem np. za gruba!

  Teraz dzieci juz samodzielnie w Polsce nie moga jezdzic autostopem- zarezerwowany dla prostytutek i jurnych kierowcow TiRow.

  W Polsce PRL-owskiej trzeba bylo duzo rzeczy poprawic i ulepszyc.
  Ale rewolucja ubecka byla nam tak potrzebna jak Ukrainie majdan.

  Niestety, dla wielu pseudo-patriotow, ktorzy sa w stanie wlasny narod poswiecic dla subiektywnego pojecia wolnosci i suwerennosci - przezycia wojenne cywilnej ludnosci Polski nie maja absolutnie zadnego znaczenia.

  Tyle o patriotyzmie wychowankow Radia Wolna Europa.

  Polskie Dzieci Odbierane Siłą Przez POlskie Gestapo!!! - YouTube
  https://www.youtube.com/watch?v=xt15vWHqTrA
 • @detektywmjarzynski 09:56:03
  Przeciez Avaaz to grupa Sorosa. Kto w ogole probuje z nia kontaktow?
 • @Tiamat 11:04:03
  Odpowiadam . Jednym z postulatów prakseologii prowadzenia walki z o wiele silniejszym przeciwnikiem jest wykorzystanie jego broni.....przeciwko niemu.

  Odsyłam do źródła Jarosław Rudniański "Kompromis i walka: sprawność i etyka kooperacji pozytywnej i negatywnej w gęstym otoczeniu społecznym " wyd. Instytut Wydawniczy Pax, 1989 r.
 • @klementyna 10:53:12
  Też wyznaję darwinizm społeczny i dlatego nie mam pardonu dla jednostek z dwucyfrowym IQ czyli tobie podobnych.
  PGR-y były próbą rozwiązania od wieków nierozwiązywanych problemów polskiej wsi.
  Mimo politycznego trendu związanego z modą na II RP,w necie jest niemało materiałów na ten temat.Mówiąc krótko i prawdziwie, polska przedwojenna wieś było w 90% niezelektryfikowana,niepiśmienna,brudna,zawszona,
  głodna i przeludniona.
  PGR-y były próbą (moim zdaniem wielce udaną) cywilizowania społecznych nizin,zwłaszcza przybyłych zza Buga.Powstawały (te PGR-y) najczęściej na tzw ziemiach odzyskanych,poniemieckich, a więc cechujących się dość wysoką kulturą rolną.Wielohektarowe gospodarstwa z parkiem maszynowym i infrastrukturą opustoszałe w związku z wysiedleniami stwarzały korzystną sytuację dla "rolniczego osadnictwa".I do tego aby wielu Polaków po raz pierwszy w życiu zobaczyło żarówkę.
  To cywilizacyjne zderzenie tylko w filmie Sami Swoi jest zabawne i realu było mniej śmiesznie.
 • czeski weteran pokazuje gdzie ma ussmanów
  https://www.youtube.com/watch?v=qCSfOldUnHM
 • @ikulalibal 11:59:37
  W jenym ze swoich wykładów p. A. Jabłonowski opowiada jak władze solidarnościowe zniszczyły w PGR hodowlę prowadzoną przez lata.
  Na rozkaz z Warszawy wycięto wszystkie byki które były genetycznie doskonalone przez lata a książki zarodowe wrzucono do ogniska.
  Więc kto był w tym przypadku cepem; władze w Warszawie czy ci chłopi?
 • Duda !!!!! Waszczykowski !!!!!! NIE ZABIJACIE NAS !
  Demokracja pod rządami żydowskiej mafii lewacko-liberalno-syjonistycznej
  !
  Demonstracje przeciwko stacjonowaniu wojsk NATO w Polsce jest surowo ZAKAZANA !!!! [ tak ustanowili okupanci żydowscy w Polsce ! ]
  !
  kto sie temu ukazowi nie podporządkuje zostanie ZMASAKROWANY przez jednostki policji specialnie do tego powołane !!!
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! PISowcy gotują Polsce ZAGŁADĘ !!!
 • @Tiamat 10:56:32
  Brawo, brawo i jeszcze raz brawo za realistyczny ( a co się z tym wiąże - odważny) komentarz...
 • @Husky 07:49:30
  "Nowy celebryta?" -
  --- A jakiż to celebryta, którego wynagrodzenie wynosi zero złotych lub niewiele więcej? Czy Pan nie czuje, że on mówi o najważniejszej naszej sprawie: o grożącej nam wojnie?

  "... co się dzieje z partyzantem?" -
  --- Nie wiem. Zapowiedział kilkudniową przerwę, która trwa już kilkanaście dni. Wierzę, że się pojawi z nowymi siłami. No cóż, bez niego blog.pl mi więdnie - jest duo odsłon (dzięki działaniom blogera @Jaszczyk8 i jego kolegów, którzy prezentują linki do moich tekstów na YouTube), ale stosunkowo mało komentarzy.

  A Lorenco? - Tak, dużo wie, chciałem go wesprzeć jako ew. przyszłego admina w NE, ale on odmówił. Szkoda.

  Pozdrawiam :)
 • @ikulalibal 09:30:44
  "USA nie mają sojuszników a wyłącznie wasali". -

  --- Tak. Właśnie tak jest.
  Jeśli chodzi o Francję, to tak kojarzę:
  Francja uparła się jednak w pewnym momencie, że Mistrale pójdą do Rosji (wiemy, że to była transakcja na kilka mld dolarów). Zaraz potem była w Paryżu afera z Charlie Hebdo. Znany bloger amerykański uznał, że była to najbardziej komiczna akcja false flag.
  Pół roku później był jeszcze jeden zamach w Paryżu.
 • @detektywmjarzynski 09:56:03
  Protest Antywojenny ! -
  --- Podał Pan link; wklejam tekst w całości:

  Avaaz blokuje petycję Michała Jarzyńskiego „Protest Antywojenny !”
  23 Czerwiec 2015 / Pekok Antylichwiarz
  Michał Jarzyński
  15 czerwca o 20:48 ·

  „Protest Antywojenny !
  Prezydent RP Bronisław Komorowski !

  Nie wnikając w osobiste uwikłania i podporządkowanie Pana Prezydenta oraz członków rządu RP, syjonistycznej , zwierzchniej , tajnej, światowej władzy Protestuję przeciwko angażowaniu Polski i Polaków , w tym polskich żołnierzy w wojnę na Ukrainie, docelowo w wojnę z Rosją. Rosjanie , Ukraińcy /wyłączając banderowców/ są naszymi słowiańskimi braćmi i stosunki pomiędzy Nami powinny być realizowane na pokojowej płaszczyźnie.

  My Polacy mamy swój honor i swoją mądrość życiową i nigdy /w przeważającej części/ nie będziemy „ mięsem armatnim ” dla syjonistycznego „ możnowładcy ” dla zabezpieczenia jego dążeń do realizowanej przez niego z uporem maniaka, chorej, szkodliwej społecznie koncepcji/wizji stworzenia na świecie nowego porządku świata w sytuacji gdy ze starym nie mógł sobie poradzić ciągle wywołując na świecie wojny, rewolucje, zamachy stanu itd. , w trakcie których zupełnie bezsensownie zginęły miliony ludzi oraz rozlało się morze ludzkiej krwi..

  Polacy jako naród wystarczająco już dużo krwi przelali , w sumie jedynie za „Waszą wolność”, bez odwzajemnienia się z Waszej strony, gdy po 1989 r. zamiast wolności, którą ciągle mieliście na ustach, okradliście Naród Polski prawie ze wszystkiego pod szczytnymi, pięknymi , a w rzeczywistości pustymi hasłami : „ wejścia do Europy” , „demokracji i wolności” , skazując rzesze Polaków na tułaczkę po świecie za chlebem , a reszcie społeczeństwa fundując bezrobocie i brak dostępu do służby zdrowia oraz zniewolenie przez dług oraz inne Wasze socjotechniczne wynalazki typu umowy śmieciowe, elastyczny czas pracy itp. , pozbawiające Polaków socjalnego należnego wszystkim bezpieczeństwa.

  Polakom , w tym szczególnie tym , którzy zostali zmuszeni z powodów politycznych , ekonomicznych do emigracji za granicę życzę , by doczekali takiej chwili, by mogli powrócić do Polski i żyć w niej spokojnie , by zakończyła się wreszcie Ich i Nasza niewola.

  Łódź , dnia 31 marzec 2015 r. kapitan Michał Jarzyński

  PS. Ten Protest Antywojenny był opublikowany na płaszczyźnie petycyjnej Avaaz.org , gdzie zyskał poparcie 1500 mieszkających na całym świecie Polaków , po czym został przez tę platformę petycyjną w dniu 8.04.2015 r zablokowany.

  Oto komentarz do tego zdarzenia znanego blogera z Niemiec Andrzeja Szuberta , cytuję :

  „ Zespół petycji avaaz usunął petycją komandosa Michała Jarzyńskiego.
  .
  „Droga/Drogi Michał – Piszemy by powiadomić cię, że twoja petycja została przeniesiona offline:
  .
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski: Protest Antwojenny

  Każda petycja na stronie Obywatelskich Petycji Avaaz musi odpowiadać wytycznym Społeczności Avaaz. Avaaz wspiera tylko te kampanie, które są zgodne z naszymi wytycznymi. Te które łamią podstawowe zasady są usuwane ze strony. By zareagować na usunięcie petycji, wyślij wiadomość na moderator@avaaz.org. Dziękujemy.
  Z poważaniem,
  Zespół Petycji Obywatelskich Avaaz”
  .
  Jest to bezczelna cenzura internetowa. Nie dość, że avaaz początkowo celowo manipulacyjnie zaniżał ilość podpisów pod petycją, to na koniec całkiem ją usunął. Gdyby domagano się w niej popierania banderowskiej swołoczy, czy wręcz wysłania „polskich” wojsk do Donbasu, zapewne avaaz nie uznałby tego za „niezgodne z wytycznymi” i „łamiące podstawowe zasady”. Podżeganie do wojny (przeciwko Rosji) jest jak najbardziej OK. Protestowanie przeciwko niej jest czymś złym! Ten załgany zespół petycji służy wyłącznie interesom jednej strony – żydo-banksterskiej. Petycje wymierzone w te interesy są usuwane.
  Od siebie dodam w tym miejscu – i tak uważam, że takie petycje kompletnie nic nie zmienią. W sumie pisanie ich to strata czasu. Niemniej taką bezczelną cenzurę należy piętnować. A na przyszłość pamiętajmy – omijajmy avaaz szerokim łukiem.”

  https://opolczykpl.wordpress.com/2015/04/09/oblawa-oblawa-na-mlode-i-stare-wilki-oblawa/ ”
 • @Olka P. 10:26:05
  "Cóż więcej dodać?" -

  --- Tak, trudno czasem określić to zaprzaństwo, dopóki nie odczujemy skutków.
 • @detektywmjarzynski 10:37:46
  "Nie wyświetla się podany przez Pana link do pieśni...". -

  --- Jestem trochę tym zaskoczony, bo na blog.pl jest wideo w pełnej krasie.
  Dziękuję Panu za pomoc. Podmieniłem link :)
  Powtórzę słowa refrenu:

  "Ja chcę, ażeby gorące słońce świeciło
  Ażeby śniły się zawsze tylko dobre sny
  Ażeby Rosja swoich bohaterów nie zapomniała
  Ażeby nie było więcej wojny".
 • @klementyna 10:53:12
  Pisze Pani: "... wiem kto to byli PGR -owcy". -
  --- Ot, ludzie. Lepsi i gorsi. Trochę też im przyprawiono gęby.
  W III RP błyskawicznie zlikwidowano PGR-y, także te, które prosperowały (były takie, sporo na Opolszczyźnie, np. w Głubczycach czy w Domecku).
  Gdyby postąpiono uczciwie, przekazano by ziemie i majątek pracującym tam ludziom.
  Tak zrobili w znacznej mierze komuniści w 1944 roku (nie wchodzę w szczegóły), a liberały po 1989r. myślały tylko o własnej kieszeni.
 • @Tiamat 10:56:32
  Pisze Pani: "Zawsze jest kilka punktow widzenia". -

  --- Tak, ale realia da się opisać dość jednoznacznie. Tak jak Pani mówi: były w PRL rzeczy do poprawienia. Były liczne plusy, o których już Pani pisała wcześniej. Pamiętam koniec lat 50-tych: skromnie ludzie żyli, ale przecież to nie było skutkiem ustroju, tylko wojny i okupacji. Za E. Gierka poszli Polacy do przodu.
  No i nikogo nie wyrzucano z mieszkań w okresie zimy. Właściwie to w lecie też nie eksmitowano. I nie zabierano rodzicom ich dzieci.
  Powtórzę tu link do 3-minutowego filmu:

  https://www.youtube.com/watch?v=xt15vWHqTrA
 • @ikulalibal 11:59:37
  Pisze Pan: "PGR-y były próbą rozwiązania od wieków nierozwiązywanych problemów polskiej wsi". -

  --- O ile dobrze zapamiętałem, to efektywność pracy w rolnictwie uspołecznionym i prywatnym była podobna. Wyżej nieco wspomniałem o przyprawianiu gęby pracownikom PGR-ów.
 • @kfakfa 12:11:00
  "Český veterán ukazuje holý zadek americkému konvoji ve Vyškově". -

  --- Porządny film. Powtórzę link:

  https://www.youtube.com/watch?v=qCSfOldUnHM
 • @Robik 12:42:04
  "Więc kto był w tym przypadku cepem?" -

  --- Co mnie wtedy zastanawiało, to błyskawiczne działania Balcerowicza i szybka likwidacja PGR-ów; tych słabszych ekonomicznie i tych dobrych też.
 • @ele 13:04:06
  "Demonstracje przeciwko stacjonowaniu wojsk NATO w Polsce jest surowo ZAKAZANA !!!! [ tak ustanowili okupanci żydowscy w Polsce ! ]". -

  --- Nie pomyślałem jeszcze kilka lat temu, że w tym kierunku pójdzie to wszystko.
 • @zygmuntbialas 16:54:47
  Mojej żony rodzina mieszka pod Prahą. Jak był temat o bazie anty-rakietowej ,to się pukali w głowę ,że nas w Polsce to USA nas lepiej załatwi jak ruskie.W Polsce Czechów uważa sie za ateistów,ale moim zdaniem przynajmniej trzezwo myślacych ,mimo wypitego piwa.
 • @SZS 14:42:41
  "Brawo, brawo". -

  --- Pani Tiamat pisze tu i na blog.pl bardzo dużo wnikliwych i mądrych komentarzy. Wiele z nich zamieszczam w notkach. Niektóre były przedrukowywane na innych portalach.
 • @kfakfa 17:03:52
  "W Polsce Czechów uważa się...". -

  --- W sumie to myślą Czesi bardzo rozsądnie.
  W czasie II wojny światowej zginęło ich kilkadziesiąt razy mniej niż Polaków.
 • @
  Ten Aleksander Jabłonowski to mądry gość!
  Kto zadaje się z idiotami, ten jest frajerem. A idiotyczny jest amerykański rząd zorganizowany wyłącznie celem zysków materialnych DLA SIEBIE.
  Amerykanie goleni są z całych swoich zarobków i majątków. Od czasów marksisty Woodorw Wilson'a, jest to rosnąca banda syjonistycznych gangsterów! Oligarchie kabalistów!
  Nie zapomnijmy, że to oni finansowali Rewolucję Bolszewicka, a potem po prostu dali kraje Bloku Wschodniego Stalinowi.
  Nie zapomnijmy też, że po wyssaniu ekonomicznym Związku Radzieckiego, żydostwo przeniosło się do USA i teraz wchodzą do krajów Bloku Wschodniego (i nie tylko!) ponownie, tym razem z drugiej strony.

  (Wie o tym nie tylko Aleksander Jabłonowski, ale również Grzegorz Braun.)
 • @Zdzich 18:30:20
  Pisze Pan: "Ten Aleksander Jabłonowski to mądry gość!" -

  --- Tak. Zainteresowały mnie jego wypowiedzi, bo dotyczą one najbardziej ważkiego problemu, a mianowicie możliwości przeniesienia wojny na grunt Polski. Są ludzie, którzy to przeczuwają, jest trochę polityków, którzy to widzą.
 • @klementyna 07:47:07
  Kto mieszkał w PGR-e?
  Były stajnie, chlewiki, hodowano tam zwierzęta, były też mieszkania, bloki, w których mieszkali ludzie.
  Czyli w PGR-ach ludzie hodowali zwierzęta, uprawiali pola.
  Ci LUDZIE mieli pracę, wikt i opierunek.
  Zakładali rodziny, rodziły się dzieci.
  Coś nie tak?
 • @zygmuntbialas 15:39:52
  // Zapowiedział kilkudniową przerwę, która trwa już kilkanaście dni. Wierzę, że się pojawi z nowymi siłami.//

  trochę dziwną jest ta tak długa przerwa w komentowaniu na pana blogu przez partyzanta.
  Znając jego przywiązanie do pana błoga tak długa przerwa może niepokoić.
  Oby wszystko wróciło do normy8-)))
  Pozdr.
 • @Sukarno 06:24:02
  "Ciekawe. Ale od niektórych fanatycznych rusofili, głównie tych z sentymentami pro-PRL można usłyszeć, że "Żołnierze Niezłomni to bandyci i mordercy na usługach amerykańskiego imperializmu"."
  Jakoś część tych żołnierzy niezłomnych potrafiła zrozumieć, że wojna się skończyła, że trzeba odbudowywać kraj i wziąć się do roboty.
  Inna część nie potrafiła tego zrozumieć; narażała życie swoje i cywilów.
  Podobnie jak bandy UPA.
 • @lorenco 21:26:18
  PGR-y - "Zakładali [tam] rodziny, rodziły się dzieci". -

  --- Niektóre lubiły czytać i uczyć się.
  I nabyły wiedzę i umiejętności :)
 • @Husky 21:30:28
  "... tak długa przerwa może niepokoić". -

  --- Tak, niepokoi. Na początku zastanawiałem się, co go ew. mogło obruszyć, ale jego nie ma też w WPS.
  A poza tym więdnie blog.pl. Trochę to moja wina, bo jeśli w pewnym momencie pisałem tylko tam, to powinienem tak czynić dalej i pisać w NE i S24 tylko z doskoku, by przypomnieć co pewien czas, że jestem.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 21:40:51
  Zygmuncie, to tak jest, pogarda dla innego człowieka, że się jest lepszym od innego: paniusia urodziła się w tzw. dobrym domu i ma wstręt do "niższego stanu", dla niej mleko pochodzi ze sklepu, w ten sposób właśnie rodzi się faszyzm od pogardy dla "niższej" rasy.
 • @lorenco 21:34:33
  "Jakoś część tych żołnierzy niezłomnych potrafiła zrozumieć, że wojna się skończyła, że trzeba odbudowywać kraj i wziąć się do roboty". -

  --- I druga zasada: trzeba być ostrożnym w ocenie człowieka. Znane mi fakty:
  - znałem bardzo wielu członków PZPR, którzy byli uczciwymi i rozsądnymi ludźmi;
  - jest wielu ludzi z PiS, głównie z 2. i 3. szeregu, którzy myślą rozsądnie i są patriotami (choć nie mogę zrozumieć, że nie widzą tego, co my widzimy);
  - apel o pokój - wołali dowódcy byłej NRD (gdzie ponoć co trzeci obywatel był agenciorem); ja to przetłumaczyłem 13 miesięcy temu:

  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/122234,generalowie-armii-bylej-nrd-ostrzegaja-przed-wojna
 • @lorenco 21:50:30
  Nie prawda! Ta "paniusia" nie pochodzi z dobrego domu a już tym bardziej z wyższego stanu.Cechą tych środowisk jest wpajanie od dziecka szacunku i respektu dla drugiego człowieka.Wiem co mówię.
  A pani ta, dała popis chamstwa,prostactwa i prymitywizmu.
 • @zygmuntbialas 21:47:14
  Być może obraził się na cały świat.
  Ale został "nam" Lorenco i dzielnie partyzanta zastępuje 8-)).

  Jednak sam Pan wie że zamieszczanie komentarzy ne tego typu blogach co Pana ,to jest trudne, czasochłonne i raczej polemika "na żywo" ograniczona do zera.
  Tak więc niech Pan tu raczej zostanie bo z kim będę merytorycznie polemizował. Wie Pan że mamy "odrobinkę" przeciwne poglądy.
  Pozdrawiam życząc zdrowia
 • @lorenco 21:50:30
  Dokładnie tak niedorozwinięte społeczeństwo tradycja już nic nie znaczy .Pozdrawiam . :http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/produkt-lokalny/item/44263-czar-pgr-u
 • @lorenco 21:50:30
  "wstręt do "niższego stanu". -

  --- To zjawisko jest charakterystyczne dla III RP. No bo jeśli wmawia się ludziom, że dopłacaliśmy do PGR-ów, do kopalni czy stoczni... Kto dopłacał? - Chyba Balcerowicz...
  W PRL ten "niższy stan" zarabiał często więcej od urzędnika, więc była jakaś równowaga (przyznam, że mnie, nauczyciela, to złościło). I podejście było inne.

  Pozdrawiam.
 • @Husky 22:06:37
  No tak , czego mogę się spodziewać po Tobie . Bywaj. : https://www.youtube.com/watch?v=b_MgIPhrS1g
 • @ikulalibal 22:05:51
  "... wpajanie od dziecka szacunku i respektu dla drugiego człowieka". -

  --- Ja miałem ułatwione zadanie, bo cała moja rodzina (w wąskim i szerokim sensie) była robotnicza lub chłopska.
 • @zygmuntbialas 21:47:14
  Może jego Małżonka goni go do roboty jak mnie moja i wyrobić nie może?:)
  Co tam odezwał się ostatnio na Twoim blogu, miał kłopoty z komputerem, że ma jakieś dziwne komunikaty i coś mu tam wywala.
  A może po prostu mu się znudziło? Choć tu wątpię.
  Mam nadzieję, że jako sympatyk partii Zmiana, nie dokoptował do celi Mateusza Piskorskiego?
  No i mam nadzieję, że nie podupadł na zdrowiu!
 • @zygmuntbialas 22:19:06
  No ta ja odwrotnie , ale rozumiemy się bez słów .Ave Amigo . :)
 • @Husky 22:06:37
  "Być może obraził się na cały świat". -
  --- Nie sądzę, chociaż znane mi jest to, że czasem ma się wszystkiego dość.

  Lorenko - on nikogo nie zastępuje; pisze we własnym imieniu i m.in. przetłumaczył dwa teksty, które potem zamieściłem w notkach; jedno jego tłumaczenie było przedrukowane w novorossia.today.

  Zostać? -
  --- Nie odchodzę: Repsol by się na mnie pogniewał :)

  Pozdrawiam.
 • @Repsol 22:17:41
  Super
  No i te komentarze pod filmem

  //Chwala Bohaterom i Patriotom a nie idiotom i zdrajcom//
  Ave Amigo
 • @zygmuntbialas 22:25:33
  Chłopek z Londynu , jak zwykle intryguje .Ave.
 • @ikulalibal 22:05:51
  Bardzo możliwe. To tak jak z grabiami: przyjechała córcia z miasta do rodziców do rodzinnej wsi, na ganku stały grabie a ona oburzona: co to tu stoi w przejściu! Nadepnęła na grabie a stylisko w łeb ją uderzyło i sobie przypomniała: a to tu grabie stoją...
 • @Husky 22:27:56
  POd filmem i nad KODojebcami jesteś za czy przeciw ? .
 • @Repsol 22:10:57
  Witam Cię :)

  Jak to różnie można widzieć... Dobre teksty. Zamieszczam fragmencik:
  "Nikos Manolopulos: Jeżeli chodzi o PGR-y to ja mogę powiedzieć tylko od siebie. Dla mnie były czymś cudownym! W Pegeerach człowiek po maturze – natychmiast z biegu dostawał piękne mieszkanie, bardzo dobrą wypłatę, przynajmniej tu w bieszczadzkim powiecie, i mógł zdobyć wyższe wykształcenie, bo zaraz wysyłano go na studia i płacono za nie". -

  --- O co tu chodziło? - O równomierny rozwój kraju, o ściąganie kadr tam, gdzie ich nie było. A dzisiaj? - Szkoda gadać.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 22:25:33
  // Repsol by się na mnie pogniewał :)//

  I nie tylko
  Trudno na portalu znalez kogoś takiego jak Pan gdzie da się różnic,pięknie róznic8-)))
  serio
 • @Repsol 22:30:03
  W protescie, zwieszam pisanie ....... do jutra rana 8-)))
  Ave
 • @lorenco 22:22:40
  "Może jego Małżonka goni go do roboty jak mnie moja i wyrobić nie może?". -

  --- Może?.... - Trudno mi się domyślać. Jestem przekonany, że wróci.
 • @Repsol 22:10:57
  Mówili mi ludzie w Baligrodzie, że pani premier Suchocka kupiła za psie pieniądze całą górę z łąkami i pastwiskami - majątek po PGR, pokazali mi tę górę. Nie wiem, czy to prawda, jednak Bieszczadnicy raczej nie kłamią.
 • @Husky 22:32:48
  Ty to rzeczywiście jesteś jak pies husky. Pociągowy i do tego podlizać się umiesz...
  Dobrze, że Zygmunt nie ma czasu i Twoich wypocin nie czyta w Twoich notkach i komentarzach pod tekstami innych blogerów, bo pewnie by się ciut zdenerwował.
 • @Husky 22:32:48
  "... da się różnic,pięknie róznic8-)))". -

  --- Cieszę się, że Pan docenia.
  U mnie na ogół był i jest spokój, ale zdarzyły się dwie 'wojny' w S24, jedna w Niepoprawnych, zakończona wyrzuceniem mnie stamtąd, i jedna w NE.

  Wie Pan, gdy posłuchałem wypowiedzi wysoko postawionego kiedyś członka PZPR Albina Siwaka, gdy przeczytałem apel dowódców byłej NRD - apel o pokój, to wyciągnąłem z tego odpowiednie wnioski.
  W jakiś sposób to wychodzi poza mój blog. Często rozmawiam z Repsolem o preferencjach notek. Popieram go w tym, by preferowane były w zasadzie wszystkie opcje :)
 • @Husky 22:47:20
  Jestem za i nawet przeciw . : ) https://www.youtube.com/watch?v=wXC1gkDI9GU
 • @lorenco 22:49:46
  Może żona znajdzie dla ciebie jakieś zajęcie
  bo smucisz jak...

  teraz pora na publikację twoich notek
  może i inni znajdą czas na odwiedzenie twojego bloga
  pokaż co potrafisz

  Good night
 • @zygmuntbialas
  Dobrej nocy Przyjacielu. :)
 • @lorenco 22:33:37 and @ Husky 22:47:20
  Proszę, nie wnoście tu niepokoju!
  Dwa wpisy (po jednym) z godz. 22:33:37 oraz 22:47:20 kasuję.
  Decydują obraźliwe określenia.
 • @Husky 22:58:37
  Ebusuku okuhle!
 • @zygmuntbialas 22:59:58
  Racja
 • @Repsol 22:59:26
  Dobrej nocy :)
 • @zygmuntbialas 22:59:58
  Ja z Husky, zresztą nie tylko ja, przekomarzamy się dość ostro; Zbójnicki Pies jest tu chyba po to, żeby wzniecać napięcie. Niech gra swoją rolę, po co usuwać.
 • @lorenco 23:01:23
  Zygmuncie, nie usuwaj tego wpisu - to jest "Dobranoc" w języku Zulu:)
 • @lorenco 23:06:37
  "... po co usuwać". -

  --- Tylko te obraźliwe :)
  W sumie dwa: można sobie dokuczyć, pisząc 'pięknie'.
 • @lorenco 23:08:37
  "... nie usuwaj tego wpisu". -

  --- Nie miałem takiego zamiaru.
  Ja w ogóle rzadko kasuję jakiś wpis.

  Zaraz przejdę na blog.pl :)
 • @zygmuntbialas 23:06:18
  Dobranoc-Już czas na sen
  https://www.youtube.com/watch?v=8x8S5Mgimy0
 • @detektywmjarzynski 10:37:46
  https://www.youtube.com/watch?v=rcWElHSDPOk
  Tu zas filmik pokazujacy afrykanskie dzieci -zolnierze . Ussmani chceliby nam bialym niewolnikom zgotowac podobny los napuszczajac Slowian przeciwko sobie, jak od dawna prowokuja wojnt domowe w Afryce !
  Pozdrawiam
 • @babaraba 23:37:43
  https://www.youtube.com/watch?v=ynAIgNYa9pc
  Tu zas rap francuski - piosenka mowiaca o tym, ze miejsce dzieci ( z Czadu) jest w szkolnej klasie, nie zas na polu bitwy!
  Takie losy powoli szykuja nam oglupiali politycy POPiSu !
  To, ze Ussmani i inni glupcy z UE chca kontynuacji wojen ( glownie dla zyskow przemyslu zbrojeniowegpo) nie znaczy, ze my Polacy mamy bic sie ( o co ???) z bratnimi Slowianami Rosjaninami ???
  Tak sytuacja wyglada od dawna w czarnej Afryce, obecnie w krajach Afryki polnocnej i Magrebu!
  Teraz chca nam przyniesc podobna "wolnosc" napuszcajac na Rosjan!!!
  To straszne co szykuja nam oglupiali politycy !!
 • @babaraba 00:06:01
  https://www.youtube.com/watch?v=T3NOFLkoYSg
  Tu zas jeszcze jedna piosenka "walczaca" Passi - chociazby z okazji Dnia Dziiecka, gdzie jest mowa o prawie dzieci do normalnego dziecinstwa , bez getta i wojen ..
 • @babaraba 23:37:43
  Niechby każdy nie wpieprzał się w sprawy innych: jak np. Pigmeje chcą żyć po swojemu, to po co na siłę wtykać im telewizory czy komputery? Przecież oni nie chcą a muszą chcieć?
  Nadprodukcja? Ileż to tych telewizorów czy komputerów trzeba wyprodukować, żeby ciągle rosło PKB?
  Aby rosło, trzeba produkować, produkować i produkować!
  I trzeba mieć klientów na zakup aby w magazynie nie zalegało.
  Inaczej ze wzrostem PKB nici.
  Kto to PKB wymyślił? Ciągle tylko gonienie PKB!
  To horror!
 • @lorenco 00:25:40
  Przeslane przeze mnie piosenki mowia o prawie dzieci do normalnego dziecinstwa . Refren ostatniej brzmi : chcialbym wrocic do mojego dzieciecego pokoju ( z zabawkami itp). Ci czarni i brazowi w takiej Francji sa moze i zli, lecz poprzez muzyke walcza takze o pokoj w ich rodzinnych krajach ( piosenka o dzieciach zolnierzach z Czadu, ktorych miejsce jest w szkole, ktore zmuszaja do zabijania, czesto wlasnych rodzin )...
  Wiadomi ludzie rozwalili afryke, sieja zamet w Ameryce Poludniowej, zas teraz chca zamienic w pieklo kraje Europy Srodkowej!
  Horrorem jest zysk za wszelka cene, szczegolnie kosztem innych, slabszych narodow lub grup spolecznych ...
  Pozdrawiam
  https://www.youtube.com/watch?v=d4OxMeZNyxk
  to zas piosenka Passiego " Zamieszki" tak bija sie obecnie we Francji, lecz podobne "zamieszki" moga wybuchnac wszedzie ..
  strach sie bac ..
  Pozdrawiam
 • @ikulalibal 23:25:46
  Dobranoc :)

  --- No tak: 'Piosenka jest dobra na wszystko':

  https://www.youtube.com/watch?v=kkiMU6epe5w
 • @babaraba 23:37:43
  Dzieci z bronią (prawdziwą) - okropne obrazy!
 • @babaraba 00:06:01
  "Teraz chca nam przyniesc podobna "wolnosc" napuszcajac na Rosjan!!!" -

  --- I nie mogę się nadziwić, że odbywa się to tak prostacko, a ludzie są tak bezsilni.
 • @babaraba 00:16:40
  https://www.youtube.com/watch?v=T3NOFLkoYSg

  --- Piękna pieśń. Przeniosę później na blog.pl :)
 • @lorenco 00:25:40
  "Aby rosło, trzeba produkować, produkować i produkować!" -

  --- Te motywy były bardzo widoczne w międzywojennej literaturze polskiej i niemieckie. Nie pomogło - wojna wybuchła.
  Ten ciągły wzrost PKB jest osiągany przez dołączanie coraz nowych dziedzin. W PRL były np. oświata czy ochrona zdrowia bezpłatne, więc nie wliczano do PKB. Teraz jest inaczej.
  W Niemczech i we Włoszech wlicza się do PKB dochody z burdeli.
  I tak rośnie.

  Dobrej nocy Ci życzę :)
 • @babaraba 00:49:46
  "Wiadomi ludzie rozwalili Afryke, sieja zamet w Ameryce Poludniowej, zas teraz chca zamienic w pieklo kraje Europy Srodkowej!" -

  --- Jeszcze na Dalekim Wschodzie, a i Europa Zachodnia wydaje się nie być bezpieczną.
 • @zygmuntbialas 01:06:56
  "Ten ciągły wzrost PKB jest osiągany przez dołączanie coraz nowych dziedzin."

  Może też być dołączanie produkcji dla coraz to nowych obywateli :-) Ale i to nie koniec :-) "gdyż ponieważ również" zakładam ekspansję na inne planety - serio - nawet Musk twierdzi, że trzeba w tym kierunku podążać. Ciekawe czy wtedy da się policzyć PKB dla państwa leżącego na wielu planetach... Byłoby fajnie jakbyśmy mieli dużo planet -wszędzie POLSKA! :-) Mielibyśmy gdzieś ta całą UE :-D

  5*
 • @babaraba 00:49:46
  Babarabo, nie rozumiem co on śpiewa, po francusku nie władam nic a nic, oprócz, że tęm:) W tym utworze zawarte są fragmenty muzyki z rosyjskiej pieśni patriotycznej Wojna Ojczyźniana:
  https://youtu.be/8Y4_2Qa0QQs

  O ile mi wiadomo, Francja miała swoje kolonie w Afryce, w związku z tym obecność czarnoskórych ludzi, obecnie Francuzów we Francji nie jest od wielu dziesiątek lat niczym nienormalnym.
  Czy z powodu postępowania polityków - tu piszę o czasach obecnych - każdy ciemnoskóry Francuz ma dostawać w ryja, ponieważ Adolfina Merkel sprosiła do UE uchodźców wojennych i brała co leci bez opamiętania?
 • @zygmuntbialas 16:09:55
  "Francja uparła się jednak w pewnym momencie, że Mistrale pójdą do Rosji (wiemy, że to była transakcja na kilka mld dolarów). Zaraz potem była w Paryżu afera z Charlie Hebdo."

  Przyznam, że jakoś tego nie powiązałem, ale po Pana komentarzu to już się rozumie samo przez się... aż strach pomyśleć jak i u nas jankesi zaczną coś wywijać. Mogą się np przebrać za "zielone ludziki" i nawywijać zrzucając winę np na Rosjan lub Białorusinów, Ukraińców, Litwinów... opcji jest dużo. Ja tam bym w takiej sytuacji utrzymywał kontakty wywiadowcze z FR. Kiedyś pan Sendecki wspomniał o koncepcji baz wojskowych w Polsce, ale.... Chińskich. Dla jankesów to mógłby być hamulec. Byliby między Ruskimi i Chińczykami... Polskiego wojska raczej już nie mamy, więc koncepcja nie jest moim zdaniem taka pozbawiona racji.
 • @Jasiek 01:19:31
  "Mielibyśmy gdzieś ta całą UE :-D". -

  --- Nie pozwolą nam. Tu nie ma żartów, są ustawy.
 • @Zdzich 18:30:20
  "Ten Aleksander Jabłonowski to mądry gość!"

  To zależy w jakim celu robi to co robi. Mam nadzieję, że nie okaże się kolejnym fałszywym prorokiem. Bardzo podobają mi się jego wypowiedzi i nie chciałbym aby to się stało.
  Jednakowoż już na NEonie pojawił się wpis:

  http://trzcinska.neon24.pl/post/131976,nastepny-bolek-masonski-prowokator-przebieraniec

  Oto "próbki" z linkowanego wpisu:

  ""Bohater" Aleksander Jabłonowski, to mason, Rycerz-Kawaler Maltański (symbole na jego mundurach),..."

  "Deska (rogatywka) masońska na łbie, czarny jaszczur i Krzyż Maltański na rękawie, czerwono niebieski na klapie, wąż pod szyją, czerwony szatański pentagram, słońce z trupią czszką na łbie."

  Załączone są we wpisie stosowne fotografie potwierdzające w/w słowa...

  Bardzo bym chciał żeby Pani Trzcińska się myliła.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 01:12:32
  Ci "wiadomi ludzie" zyja w tzw " pieknych dzielnicach" , odgrodzeni od "motlochu", z "gorylami " do ochrony , wiec wydaje sie im, ze moga robic, co im sie podoba ! Ale to do czasu, bowiem kiedy zaczna sie prawdziwe zamieszki, dobiora sie takze i im do "skorki"...Na razie bezczelni politycy ( wiadomej kondycji) napuszczaja jednych na drugich, lecz do czasu...Chyba, ze wywioza ich daleko od ludow, ktore ciemiezyli..
  Europa zachodnia wcale nie jest bezpieczna.We Francji, kiedy przyjezdzaja ministrzy, kordon sil bezpieczenstwa chroni ich przed "ludem", ktory ma ochote potargac nie tylko ich reputacje, lecz takze ubranka ...
  Pozdrawiam
 • @Jasiek 01:25:42
  A Chińczyków to lubię. Mieli łeb na karku i poszli tzw. trzecią drogą. Polska też tak mogła pójść, gdyby nie Magdalenka, Okrągły stół, odrzucenie reform Wilczka a przyjęcie "reform" Balcerowicza.
 • @lorenco 01:21:53
  Niestety Francja ma przeszlosc kolonialna, lecz takze wielu Francuzow musialo w poplochu uciekac z bylych kolonii. Osobiscie znam staruszke, ktorej rodzinie powiedziano : albo walizka ( wyjazd z Algierii) , albo smierc..To sa mroczne karty historii Francji. Zas obecnie jest tu tylu " swoich" murzynow, czy arabow, ze te kilkadziesiat tysiecy mniej lub wiecej nie robi roznicy. Jest dobrze, lecz nie beznadziejnie ..
  niestey jutro (dzis ) pracuje, wiec odezwe sie wieczorkiem ..
 • @Jasiek 01:25:42
  "... aż strach pomyśleć jak i u nas jankesi zaczną coś wywijać". -

  --- Mówi o tym wyraźnie A. Jabłonowski w powyższej prelekcji.
  Proszę zwrócić uwagę na to, że Amerykanie rozrabiają już wszystkich wszędzie. Dzisiejsi, czy raczej wczorajsi sojusznicy (tzn. wasale) Turcja i Arabia Saudyjska są następni do rozwałki. Urabiają teraz Indie, które teraz się wahają, a przecież są trzonem BRICS. Według pani Tiamat jest to wynikiem tego, że WODA w Indii jest w rękach USRaela.
  Nie jest lekko, ale o tym nie chcę pisać.

  Pozdrawiam Pana.
 • @Jasiek 01:33:22
  Pisze Zdzich: "Ten Aleksander Jabłonowski to mądry gość!". -

  --- I pozostańmy przy tym, ignorując opinię nawiedzonej.
 • @lorenco 00:25:40
  "Nadprodukcja? Ileż to tych telewizorów czy komputerów trzeba wyprodukować, żeby ciągle rosło PKB?"

  Moim zdaniem coś takiego jak nadprodukcja istnieje jak najbardziej, ale raczej w art. trzeciej lub czwartej potrzeby. Czasem to już przybiera rozmiary patologiczne jak się np popatrzy na ogromną ilość różnych rodzajów słodyczy, głupich zabawek dla dzieciaków, kociokwiku z podręcznikami itd. A brakuje: mieszkań, domów, dróg, dobrych samochodów, fabryk, elektrowni, floty handlowej, uzbrojenia dla wojska itp.

  Jednocześnie pomimo nadprodukcji pewnych dóbr pojawia się coraz więcej osób których nie stać nawet na te dobra będące w nadmiarze.

  Wszystko wygląda jak jeden wielki bajzel :-(

  Mimo takich okoliczności serdecznie pozdrawiam.
 • @babaraba 01:34:03
  "Na razie bezczelni politycy ( wiadomej kondycji) napuszczaja jednych na drugich. (...) Europa zachodnia wcale nie jest bezpieczna". -

  --- Tak, znam dość dobrze niemieckie realia. Czytam, czasem tłumaczę na język polski, co piszą mądrzy ludzie :)
 • @Jasiek 01:33:22
  W czasach, kiedy królują programy graficzne, zawsze fotografie w necie można "przerobić". Przyślij mi zdjęcie swoje, namaluję Ci co będziesz chciał lub nie chciał:)
  Na filmie Pan Jabłonowski nie ma na mundurze owych dodatków. Ponadto pani Trzcińska zaatakowała Bogusława Jeznacha, będącego w chorobie i przed poważną operacją. To było bardzo nieładne.
 • @lorenco 01:39:11
  "Polska też tak mogła pójść, gdyby...". -

  Widzisz... Właśnie nie mogła. Przynajmniej z dwóch powodów:
  --- nie jesteśmy potęgą;
  --- większość Polaków aż sikała z niecierpliwości i tęsknoty za Zachodem.
  I drugi powód wydaje się być ważniejszym.
 • @lorenco 01:52:17
  Piszesz: "Ponadto pani Trzcińska zaatakowała Bogusława Jeznacha, będącego w chorobie i przed poważną operacją. To było bardzo nieładne". -

  --- Bardzo delikatnie to oceniasz. Ja bym napisał, co o tym sądzę, ale musiałbym się potem sam skasować.

  Dyskutuję, ale nic za darmo, tym bardziej że komputer - o czym wiesz - mi wysiada. Będzie chyba następna notka nie za 24 godziny, lecz za 36 lub 48.
 • @zygmuntbialas 02:01:15
  Właśnie pisałem o tej produkcji i PKB. Komputer Ci wysiada, pewnie będziesz musiał kupić nowy lub naprawić, w co wątpię, ponieważ nowe części często w naprawie są nieopłacalne.
  Ja już od początku XXI wielu, mam już czwarty komputer...
 • @zygmuntbialas 01:54:02
  większość Polaków aż sikała z niecierpliwości i tęsknoty za Zachodem.
  I drugi powód wydaje się być ważniejszym.

  Koraliki - tych chcieli Indianie. Teraz bytują w rezerwatach.
 • @lorenco 02:12:36
  Wcześniej czy później muszę kupić nowy.
  Ten, który mam (ten duży), kupiłem w poprzednim tysiącleciu dla syna.
 • @lorenco 02:18:07
  "Koraliki - tych chcieli Indianie. Teraz bytują w rezerwatach".

  A mówił Edward Gierek w 1989 roku:
  "Obecna Polska przeżywa zachłyśnięcie się Zachodem i amerykańskimi rozwiązaniami ekonomicznymi. Wiem jednak, czym jest kapitalizm. W odróżnieniu od większości współczesnych Polaków żyłem w nim i poznałem jego zalety i wady. Kapitalizm jest jednak zaprzeczeniem etosu równości społecznej i sprawiedliwości. Demokratyczna zasada równości, złożona na ołtarzu pieniądza, jest niestety tylko pozorna.

  Czeka nas straszne rozwarstwienie społeczne, bezrobocie i niestety raczej nie europeizacja, lecz latynizacja, czyli kapitalizm nędzy. Jeszcze ciągle ludzie w Polsce, zaczadzeni hasłami antykomunistycznymi, nie uświadamiają sobie w pełni, że nie tylko zyskali wiele dzięki ostatnim zmianom, lecz także wiele stracili. Przede wszystkim stracili spokój socjalny i poczucie bezpieczeństwa.

  Nie robi się nic, by tę prawdę uświadomić społeczeństwu. Z nową siłą powracają stare sentymenty do Zachodu, do Ameryki. O jakże naiwni jesteśmy wierząc w szczerą bezinteresowność Jankesów. Nawet pokolenie 'Solidarności' przehandlowane przed 13 grudnia żywi, jak wprzódy, wielkie złudzenia! Wierzcie mi, rozmawiałem z trzema amerykańskimi prezydentami i wiem, że dla nich jesteśmy tylko pionkiem w wielkiej szachownicy światowej polityki, pionkiem, który jest ważny o tyle, o ile można go wykorzystać do ruchu przeciwko 'czerwonej' Rosji".
 • @zygmuntbialas 02:33:34
  "Wierzcie mi, rozmawiałem z trzema amerykańskimi prezydentami i wiem, że dla nich jesteśmy tylko pionkiem w wielkiej szachownicy światowej polityki, pionkiem, który jest ważny o tyle, o ile można go wykorzystać do ruchu przeciwko 'czerwonej' Rosji"."
  I te słowa powinien pamiętać każdy Polak! Zwłaszcza teraz!
  Jeśli mamy jeszcze instynkt samozachowawczy!
 • @zygmuntbialas 02:33:34
  Z dokumentów filmowych:
  Jeńcy "ukrofaszyści" maszerują w Doniecku - lato 2014
  http://vk.com/vstavay_odessa?z=video328337585_171523391%2Ff195b4bd54db3b2b10%2Fpl_wall_-75240597
 • @lorenco 02:47:53
  "Jeśli mamy jeszcze instynkt samozachowawczy!" -

  --- Zdaje się go zatraciliśmy.
  Ale może się mylę :)
 • @lorenco 02:57:18
  "Jeńcy "ukrofaszyści" maszerują w Doniecku - lato 2014" -

  --- W sumie to spokojnymi ludźmi są mieszkańcy Doniecka.
 • @zygmuntbialas 02:59:13
  Nie budźcie rosyjskiego niedźwiedzia...
  https://pp.vk.me/c543109/v543109730/1a417/ecSjpt9stlA.jpg
 • @zygmuntbialas 03:06:32
  Wielkie manewry NATO...
  https://pp.vk.me/c543109/v543109279/f325/pIUIzipk6Fg.jpg
 • @lorenco 03:36:50 oraz 03:42:02
  "Nie budźcie rosyjskiego niedźwiedzia...";
  "Wielkie manewry NATO...". -

  --- Media 'uzbroiły' (tj. upiększyły).
  W końcu tyle wiemy, co media pokażą.
 • @zygmuntbialas 03:49:36
  Teraz jasne, dlaczego Nadia Sawczenko, ulubienica tzw. zachodniej demokracji nie naprowadziła ostrzału na Opołczenie lecz na rosyjskich dziennikarzy...
  Jedno oko na was a drugie na Donbas:)
  Mając zeza, różnie to bywa z celnością.
  https://pp.vk.me/c630325/v630325841/2f91f/Sfkjsc4soLA.jpg
 • @zygmuntbialas 03:06:32
  Kaleka vs zagłodzona
  https://pp.vk.me/c630325/v630325841/2f90e/ea3RHZV2VIE.jpg
 • @lorenco 04:07:52
  Na dzień dobry
  http://cs7066.vk.me/c540105/v540105745/2042e/YnqGrJzRL0M.jpg
 • @Jasiek 01:33:22
  Ja oceniam Jabłonowskiego, i każdego innego(!), BEZPOŚREDNIO wg tego co mówi i pisze; a nie wg tego co inni o nim mówią i piszą.
  Do tego, nawet małym palcem nie kiwnę, aby kliknąć na link do ekscentryczki Trzcińskiej.
 • @
  I tak to wykopany z NEon'u NA ZAWSZE Pope Nimrod vel LoneStar vel Bogumił Boguchwał powrócił do NEon'u ze swoimi fotomontażami. Tym razem jako "lorenco".
  "Przyślij mi zdjęcie swoje, namaluję Ci co będziesz chciał lub nie chciał."
  :)))))))))))))))))))))))))))))))))) Boże, miej litość nad nami.
 • @zygmuntbialas 02:59:13
  Z tym instynktem samozachowawczym u Polaków jest różnie.

  https://www.youtube.com/watch?v=Uprwl1p4s_U

  https://www.youtube.com/watch?v=_IKz6hooP9Q
 • @lorenco 04:02:39
  "Nadia Sawczenko, ulubienica tzw. zachodniej demokracji". -

  --- To jeden z faktów bezwstydu i ośmieszenia się tej 'demokracji'.
 • @lorenco 04:07:52
  "Kaleka vs zagłodzona". -

  --- Tymoszenko była taka 'biedna i chora', a potem już nie była 'biedna i chora'.
 • @lorenco 04:21:20
  "Na dzień dobry". -

  --- Dzień dobry :)
  Miłego dnia Ci życzę :)
 • @Zdzich 06:42:21
  "Ja oceniam Jabłonowskiego (...) BEZPOŚREDNIO wg tego co mówi". -

  --- I taka ocena jest istotna :)
 • @Zdzich 06:56:21
  Lorenco -

  --- Zdaje się nie zna Pan dobrze Lorenco :)
  Porównanie go z trollami jest pudłem :)
 • Stalin wymięka
  Pan przestanie panie Zygmuncie "flirtować" z lorenco i zainteresuje się tym co dzieje się w Polsce :)
  A dzieją się rzeczy zadziwiające których nie było nawet wtedy kiedy ponoć było najgorzej.
  Z oficjalnej strony polskiego MSZ: LEKCJE O NATO dla dziatwy szkolnej
  https://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/szczyt_nato_2016/lekcje/
  http://www.rp.pl/Edukacja/305269957-Lekcje-o-NATO--w-polskich-szkolach.html
 • @Husky 22:06:37
  " bo z kim będę merytorycznie polemizował."
  Uprzejmie proszę o sprecyzowanie słów "merytoryczna polemizacja". Tylko własnymi słowami, a nie twoją ulubioną metodą "kopiuj-wklej" z różnych słowników.
  Czytając twoje komentarze, mam wrażenie, że czytam szczyla który właśnie dorwał się do komputera.... A już "dialog" z moherem to Himalaje intelektu i polemiki...
  A na dodatek te emotikony... Niedowidzisz?
  Stąd moja prośba.
 • @detektywmjarzynski 09:12:41
  "Z tym instynktem samozachowawczym u Polaków jest różnie". -

  --- Tak. Pierwszy film, link:

  https://www.youtube.com/watch?v=Uprwl1p4s_U

  "Samotny protest przeciwko, amerykańskim wojskom w Polsce. Haniebna reakcja zwolenników wojny w Lublinie 01.06.2016r. Protest przeciwko amerykańskich wojskom w Polsce. Hańba kawalerii i zwolenników wojny w Lublinie".
 • @ikulalibal 10:00:58
  "Stalin wymięka. Pan przestanie panie Zygmuncie "flirtować". -
  --- Myślę, że porozmawiać nie tylko można, ale trzeba, choćby dla wytchniena.

  "A dzieją się rzeczy zadziwiające...". -
  --- Wiem. Tylko czasu brakuje, by wszystko opisać

  "Z oficjalnej strony polskiego MSZ: LEKCJE O NATO dla dziatwy szkolnej":

  https://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/szczyt_nato_2016/lekcje/

  http://www.rp.pl/Edukacja/305269957-Lekcje-o-NATO--w-polskich-szkolach.htm

  --- To mnie nie zadziwia. To mnie szokuje!!!
  Pański komentarz trafny: "Stalin wymięka".
 • @SZS 10:04:04
  Husky zwracał się do mnie: "Tak więc niech Pan tu raczej zostanie bo z kim będę merytorycznie polemizował". -

  --- Nie zawsze widzę, co Husky pisze na innych blogach. U mnie są to wpisy różne, ale na tym blogu Husky na ogół "nie podchodzi pod kasowanie". I dlatego jest. Zakładam jego dobrą wolę.

  Pozdrawiam :)
 • @ikulalibal 11:59:37
  Synku nie ucz matkę dzieci rodzić!
  Dobry przykład tych Pawlaków i Karguli oni potrafili gospodarzyć na ziemiach odzyskanych . A ci pegerowcy to mieli ręce nie do roboty , do brania za darmo tak. I chętnie szli do wspólnoty , za nic odpowiedzialności nie brali. I co tam ze chłopu zalało , wyschło.
  Przeżyłam obok nich długie lata niestety synku moja odpowiedzialność była inna.
  A swoje IQ zbadaj bo pewnie Ci to konieczne do przeżycia .
 • @lorenco 21:26:18
  Szkodzili Polskiej wsi i u wczesnym chłopom .Przecież dlatego że byli chętni do PGR-ów odbierano ziemie chłopskie. Godzili się bo chcieli przeżyć , dzieci rodzić . A chłop nie miał takich praw. Ziem zachodnich było dostatek !Mogli brać za darmo jak Kargul z Pawlakiem że tak powiem.
 • @klementyna 10:28:46
  No,niestety Klementyna ma rację.
  To co się wyprawiało w PGR,ZUMACH,SKR,przechodzi ludzkie pojecie. Kierownik musiał żelazną rózgą, a nie raz i pięścią zaprowadzać porządek ,a wiadomo,że sam nie upilnuje.
  Pamiętam jak teść z teściową musieli się użerać w państwowej gorzelni z pracownikami i PGR-em.
 • @zygmuntbialas 10:24:54
  Absolutnie nie nawołuję do kasowania jego komentarzy !!!
  Roztkliwia mnie jedynie nawoływanie do "merytoryki" komentatora, któremu ta merytoryka w większości nie wychodzi....
  A z tą "dobrą wolą"... to byłbym ostrożny. Nawet husky bywają wściekłe...

  Pozdrawiam .
 • @zygmuntbialas 22:04:20
  No to ja sie moze do czegos przyznam.

  Tak jak wielu mlodych ludzi w Polsce bylam niewatpliwie pod wplywem tzw. szeptanej propagandy i zachwytow nad Zachodem. Nie marzyla mi sie emigracja i nie marzyly mi sie miliony. To prawda. I nie podobaly mi sie westerny bo sie boje strzelaniny.

  Ale fakt, ze nie moglismy miec na stale paszportow i wyjazd za granice bywal bardzo ograniczony szczegolnie dostepem do dewiz mial duzy wplyw na tzw. swiadomosc polityczna.

  Srodowisko krakowskie bylo zawsze rozgadane, rozdyskutowane i choc nie mielismy problemow typu stoczniowcy czy gornicy - pyskowalismy na ustroj od ucha do ucha. Srodowisko akademickie bylo bardzo zywe, a ze Krakow jest ciasny wiec sie wszystkie filozofy i poliytycy z roznych uczelni spotykali w kawiarnaich na Rynku, u Noworola ( w Sukiennicach) , w "Ryju" (Rio) na Jana, W Jaszczurach, w Jamie Michalikowej, w SAIT-cie (Stowarzyszenie wolnomyslicieli) na Rynku, a takze w lokalnych klubach : w "Syfie' - u medykow i u plastykow "Pod Reka".
  "AGH-amy i" Uniwersytutki" spotykali sie na Juwenaliach, 'Pod Adasiem" (Pomnikiem Mickiewicza) na czytaniu poezji roznych dobrych i zupelnie beznadziejnych poetow.
  Lazilismy do Piwnicy pod Baranami gdzie bawilismy sie w podziemna opozycje i 'wielki monde".
  Bylo duzo snobizmu, szpanerstwa, ale bawilismy sie swietnie; a w poludnie wyglodniala i wyszczekana banda spotykala sie jeszcze na Malym Rynku w jadlodajni u Pietruszki na pysznych domowych pierogach.
  Bardziej wytworni wysiadywali w Antycznej, skad widac bylo caly Rynek i Sukiennice.
  W czasie sesji egzaminacyjnej lazilismy do lazni rzymskiej, gdzie mozna bylo wlasciwie za pol darmo przegarowac caly dzien pod roznymi biczami i prysznicami a potem wylegiwac sie na lezakach pod kocem. Na miejscu byl bar i pyszne parowki.

  W Jaszczurach zbieral sie 'kwiat- kwiatow" krakowskiej akademii; pelno rozkrzyczanych szpanerow, nierobow, snobow, prawdziwych artystow i nawet prawdziwych filozofow; hrabiow, bliskich i dalszych kumpli, i mniej lub bardziej nieznajomych przyjaciol na wieczor.

  Krakow byl bardzo egalitarny i rozgadany. Wielu sposrod nas zaplatanych bylo w Teatr Salamandra, teatr STU, i prywatne wystepy u mojego kumpla z roku, hrabiego R. ktory mial piekna meline na Jana po dziadkach. ZBieralismy sie na ogol przed kolokwium i w czasie sesji, a takze w czasie rozlicznych dyskusji o sztuce, poezji i dupie maryny, bo pomieszczenie bylo ogromne- przerobione ze starej powozowni hrabiow R.
  Nasz wydzial urzadzal co roku przyjecie noworoczne Pod Baranami.
  Ale bralismy tez huczny udzial w bardzo hucznych przyjeciach, ktore organizowali medycy u Wierzynka. Przewaznie "z okazji" i "na czesc", bo ktos zrobil doktorat, pan docent ozenil sie ze studentka (wedlug jego zdania najtepsza w calej grupie), to pan dziekan wydal kolejna ksiazke, itp. itd.

  Co mnie potem bardzo dziwilo na Zachodzie, ze nie bylo takiej fraternizacji studentow z kadra profesorska jak w Krakowie..wlasciwie wielka przepasc - no i ta idiotyczna komunikacja ze studentami przy pomocy e-mailow. (Kiedys w Anglii bylo podobnie jak w Krakowie bo wszyscy spotykali sie w pubie przy piwie - ale teraz to nie wiem).

  W Krakowie spotykali sie i 'marksisci" z socjologii, i 'pro-angielska' wyzsza sfera snobow i esperantysci i tajemniczy artysci z dluga broda dla dodania elementu tajemniczosci i mesjanizmu; poeci, spiewaki, pisarze, historycy, profesoprowie roznych uczelni, i w ogole cala armia krzykaczy.
  Na Bramie Florianskiej wystawiali swoje chaltury plastycy z ASP. Po wielu latach zobaczylam takie wlasnie wspaniale 'chalturki' spod Bramy Florianskiej ... w Rzymie. Bardzo mnie wzruszyly.

  No wiec Krakow mial az trzy kabarety a jeden prawdziwy: swiat akademicki i mieszczanski w wielkie symbiozie z dziecmi technokratow z Nowej Huty.
  W przerwach gralismy w brydza gdzie popadlo byle byl dostep do stolika. A przy kazdym stoliku po pietnastu kibicow.
  Koledzy z ASP (Akademii Sztuk Pieknych przy pl. Matejki) podrabiali stojkowe bilety do Filharmonii na koncerty znaych artystow. Filharmonai mala i ciasna- a chetnych do posluchania Rubensteina byla cala armia.

  W taki to rozkrzyczany, rozczochrany, ale piekny Krakow troche prawdziwej a troche udanej bohemy przybyl pewnego razu ... John Steinbeck, bozyszcze wielu studentow, (bo z Ameryki) ale takze i dlatego ze w Teatrze Ludowym (Skuszanki) w znakomiej obsadzie wystawiono "Myszy i Ludzie" Steinbecka. Nie przesadze, jesli powiem, ze cale wycieczki z Krakowa i okolic musialy ten spektakl obowiazkowo ogladnac. (Teatr Skuszanki byl wtedy slawny na cala Polske. Kierownikiem literackim byl znakomity Jerzy Broszkiewicz )
  Wynajmowano specjalne autobusy dla widzow spoza Krakowa.

  I naturalnie polecielismy cala zgraja powitac Steinbecka.
  Na spotkaniu z wielkim pisarzem chcielismy jak najwiecej dowiedziec sie o tym Zachodzie.

  I dostal sie nam zimny przysznic.
  John Steinbeck mianowicie, opowiedzial, ze po kilku dniach pobytu w Krakowie, marzy mu sie, zeby miec taka mlodosc jak my mamy .
  Zglupielismy.

  Pisarz nam opowiadal baje o zelaznym wilku.
  Ze mianowicie, w Polsce kazdy ma mieszkanie, prace, mlodziez akademicka nie musi zarabiac na zycie i ma za darmo leczenie i edukacje i sadzac po naszym zachowaniu, mamy ogromna swobode poruszania sie po miescie i byl swiadkiem jak do poznych a raczej wczesnych godzin rannych balowalismy na ulicach (akurat byly Juwenalia).
  Co zdumialo Steinbecka to wielkie zaufanie do sluzb porzadku publicznego. Wszyscy sie bawia ii pija i nie ma awantur ani chuliganstwa.
  Zadnych protestow, aresztow, bijatyki na ulicach..
  W ogole nie wiedzielismy o co mu chodzi.

  "Pamietajcie"- opowiadal Steinbeck- nawet nie wiecie jak wam jest dobrze".
  Probowalismy protestowac. Steinbeck spokojnie objasnial, ze kiedys to docenimy sami.
  Prawde mowiac bylismy rozczarowani.
  Wymyslilismy, ze Steinbeck to moze i dobry pisarz ale zyciowy idiota i..
  "co on wie o Zachodzie".
  Glupek, co go naslali z propaganda.

  Po latach, kiedy juz pracowalam, zdarzyla mi sie powazna operacja i po szpitalu skierowano mnie do sanatorium w Swinoujsciu.

  W Swinoujsciu mieszkal moj kolega szkolny, ktory dorobil sie stopnia admirala.
  Nie widzielismy sie pare lat wiec mielismy sobie duzo do opowiadania bo przez wiele lat chodzilismy razem do tej samej klasy az do matury.

  Pamietam, ze dlugo w nocy rozprawialismy o sytuacji w Polsce bo zaczelo sie robic jakos tak dziwnie. Strajki, podwyzki, protesty, tlumienie protestow... wszystko to bylo niepokojace.
  Mnie sie wydawalo, ze nalezy wreszczie zburzyc ten mur berlinski i wreszcie bedzie swiety spokoj.
  I wtedy moj bardzo dobry przyjaciel z lat szkolnych powiedzial: "Ten mur berlinksi to nasza wolnosc. Jak zburza, to zrobi sie przeciag, jak w rozwalonej stodole."

  -Jeszcze jeden glupek, pomyslalam.

  W pare lat potem wystraszylam sie przeciagu. Nie chcialam czekac az wywieje cale zboze i zostanie puste klepisko.
 • @Tiamat 12:53:06
  "-Jeszcze jeden glupek, pomyslalam."

  Nie ma się co dziwić. Wielu miało podobne odczucia. Mało kto zadawał sobie sprawę, że zachód nas zrobi w konia i że jest tak kłamliwy.
  Zastanawiam się, czy teraz jest możliwe w jakimś tam (zapewne dość długim) czasie wrócić do tego co było dobre w PRL i nie tracić rzeczy, które mogą być korzystne. Poza podróżami na dowód, to nie wiem czy coś jeszcze jest.

  Ukłony
 • @Tiamat 12:53:06
  Niezwykłe !
  ilu takich...nas, was.
  ...w skali makro i mikro...
  w tej samej lub późniejszej czasoprzestrzeni...

  Ilu takim admirałom ....zamykano usta,
  Ilu samych z siebie dostawało szczękościsku...

  Jacy beznadziejnie bezbronni byli i są ....ludzie,
  dlaczego zawsze musi upłynąć tak dużo ....wody,
  która dopiero po czasie obmywa powieki obciążone rzęsą gęstą ...

  Dziękuję, Tiamat.
  Tak było.
  skala nieistotna
 • @zygmuntbialas 09:41:09
  Dla Zachodu to zaden wstyd.

  Hillary Clinton i Nadia Savczenko to maskotki polityki Zachodu.

  I obie aspiruja do prezydenckiego ... koryta.
 • @SZS 12:09:51
  O.K.
  Pod bardzo wieloma moimi komentarzami jest ponad 100, czasem ponad 200 komentarzy. To wynika w znacznej mierze z mojej postawy; chociaż jestem z zawodu nauczycielem, to nie zamierzam nikogo 'nauczać, pouczać czy wychowywać'. Ja tylko przedstawiam to, co się dzieje, a Komentatorzy mogą (i wiedzą o tym, że tu mogą) przedstawiać swoje zdanie. Właśnie Husky to docenia; pisze o tym nie tylko na moim blogu.
  Tak a propos, to zdarzało się, że mieliśmy podobne zdanie, np. w ocenie Bogusława Jeznacha.

  W ogóle to się zgadzamy (ja z Panem).

  Pozdrawiam :)
 • @Tiamat 12:53:06
  "John Steinbeck mianowicie, opowiedzial, ze po kilku dniach pobytu w Krakowie, marzy mu sie, zeby miec taka mlodosc jak my mamy. Zglupielismy".
  "... moj bardzo dobry przyjaciel z lat szkolnych powiedzial: "Ten mur berlinski to nasza wolnosc. Jak zburza, to zrobi sie przeciag, jak w rozwalonej stodole." -

  ---- Świetny komentarz, a ja zobaczyłem też dużo z siebie w Pani wpisie.
  Przeniosę na blog.pl.
 • @ikulalibal 10:00:58
  Bardzo dziekuje za link do tej ciekawej gazety.
  Najbardziej rozbawil mnie Dalaj Lama. Do zmiany bielizny.

  Oto ten przebieraniec i falszywy filozof nie ma prawa wstepu do Indii. Nie dlatego, ze Indie go nie wpuszcza. Ale prawdziwi buddysci go zaciukaja.
  Zdaje sie, ze jest jedno miejsce w Indiach, gdzie mu nic nie grozi. Chyba w Goa. Ale w Goa jest miejsce dla kazdego. Nawet Kaczora i Walesy, ktorych z kolei na pewno by nie wpuscili do Varanasi.

  I ten demagog mieszka w Londynie w willi za ponad 8 mln funtow. A po swiecie lata na golasa.
  Pamietam jak w wywiadzie dla BBC (Hard Talk) Dalaj Lama przyznal, ze nie ma po co nawet probowac wjechac do Tybetu, bo go tam tez nienawidza.

  Lamowie byli tak okrutni w Tybecie jako wladcy, ze Tybetanie, ktorzy nie cierpia Chinczykow - mimo wszystko wola Chiny niz feudalnych lamow.
  I teraz taka pokraka i swiatowy celebrytan -dla tych co o Tybecie nic nie wiedza -dyktuje, kto powinien a kto nie powinien mieszkac w Europie!.
  Co go Europa obchodzi?
  Wsrod wielu nieuczonych panuje opinia, ze buddyzm to religia pokoju..
  Tak, z kuchnia.

  Jako mnich buddyjski ten pokraka powinien wiedziec, ze go swiat otaczajacy i polityka nie interesuje i szukac kola prawdy a nie podpowiadac Merkelowej jak ma z Turkami gadac, zeby sobie zabrali Arabow do Turcji...

  No i wystarczy obserwowac jak pokojowi buddysci morduja chrzescijan na Sri Lance.
  Ja czasami dostaje od znajomych jakies mundrosci rzekomo Dalaj Lamy. Wiele z nich, to stare chinskie powiedzenia.

  Dalaj lama: Niemcy nie moga byc arabskim krajem:
  http://www.rp.pl/Swiat/306019939-Dalajlama-Niemcy-nie-moga-byc-arabskim-krajem.html
 • @Tiamat 12:53:06 (II)
  Przenoszę z blog.pl mój wpis, skierowany do Pani:

  zygmunt.bialas, 2 czerwca 2016 o 15:18

  „Świetny komentarz, a ja zobaczyłem też dużo z siebie w Pani wpisie. Przeniosę na blog.pl” – napisałem w NEON-ie.

  Muszę przejrzeć Pani wpisy przynajmniej z ostatnich 10 dni. Jest materiał na 4 lub 5 notek. Muszę to jakoś uporządkować i przedstawić Czytelnikom na trzech blogach.
  Dzisiaj opublikuję tłumaczenie o relacjach indyjsko – amerykańskich. Tłumaczenie, dokonane przez ~1abezmetki, a później sukcesywnie publikować notki, oparte na Pani komentarzach.

  Pozdrawiam Panią :)
 • @Zdzich 06:56:21
  Zdzichu, memy, które podałem są tylko memami i niczym innym.
  Natomiast przerobione zdjęcia przez grafików, które podają tu niektórzy są fałszem, dlatego zaproponowałem Jaśkowi jako przykład, że jak mi wyśle swoje zdjęcie, przerobię go nawet na Marlin Monroe.
  Tu "piłem" do fałszu, jakie wykonano na zdjęciach pana Jabłonowskiego, gdzie na mundurze domalowano mu to, czego w rzeczywistości nie miał.
  Aby go oczernić, że mason itp. przez panią Trzcińską.
 • @klementyna 10:49:24
  Kargul z Pawlakiem mogli brać ziemię za darmo a kłócili się o miedzę, na palec. Byli prywatnymi gospodarzami a nie PGR-em.
  PGR-y powstawały tam, gdzie zostawały ogromne połacie ziemi, w obszarach wyludnionych jak m.inn. Bieszczady.
  Co chłopi dostali, było ich, nikt im nie odbierał tego co dostali, nie siej propagandy.
 • @SZS 10:04:04
  8-))))
 • @Husky 18:37:58
  Cóż za merytoryczna polemika...
  Nie zawiodłem się.
  Dziękuję.
 • @kfakfa 12:08:29
  Dziekuję :)
  Dla mnie która zna szczegóły PGR-owców sprawa nie podlega dyskusji.
  To byli lenie , huba .
  Łatwo przyszło ,łatwo poszło jeździli od PGR-u do PGR-u takie cygańskie życie .
  Mój śp ojciec mawiał jak nic nie potrafisz to do PGR-u idź.
  Nie piszę tego by kogoś poniżać .


  Panie "zygmunciebiałas" naucz się pan cytować mądre przykłady ,a na wzór jest w Polsce kogo postawić. Trzymajmy fason mimo wszystko!
  I tu się kłania skąd komu nogi wyrosły . Bóg Honor i ojczyzna nie wzięło się z PGR-ów
 • @lorenco 18:14:10
  Nie pleć głupot ! ? Oke ! PGR -y omijaliśmy z daleka tam była ku*** i łajdak .
  Żyli w majątkach ziemskich zagarniętych przez komunę .Powtórzę jeszcze raz huba !! Rozumiesz huba?

  Tam nie wyrosły lilie tylko chwasty!
  I nie cytuj mi szumu chwastów ,bo odróżniam ten szum!
 • @klementyna 20:46:00
  Ktoś Ci jakąś krzywdę zrobił w jakimś PGR, że taka agresywna jesteś?
  PGR-y to już historia, podobnie jak przedwojenne czworaki, no chyba, że jaśnie państwo powrócą zza mórz i z powrotem wybudują czworaki dla parobków na odzyskanych włościach.
 • @klementyna 20:25:12
  " Bóg Honor i ojczyzna nie wzięło się z PGR-ów"
  Jasne że nie z PGR-ów.Mało tego-PGR-y były prostą konsekwencją tej obłudnej idei wyrażającej się w owym "Bóg Honor i ojczyzna"
  Tam gdzie pozwolono nim (hasłem) szafować, przez cały wiek XIX i pierwsze dziesięciolecia wieku XX do oby Ameryk płynęła fala emigracji zarobkowej.W 90% byli to galicyjscy chłopi wyganiani (przysłowiową -galicyjską) biedą.
  A tam gdzie nie pozwolono na "Bóg Honor i ojczyzna",rolnictwo miało się całkiem nieźle. Jakby to paradoksalnie nie brzmiało największe zasługi dla polskiego rolnictwa (spółdzielczości i innych form kolektywnego działania ) miał Otto von Bismarck który nienawidził polaków luto i gardził nimi wielce.
  "Bóg honor ojczyzna" wspiera się na obskuranctwie które w konsekwencji wydaje z siebie takie płody jak tumiwisizm,bylejakość,moja chata z kraja.
  Albowiem jak powiedziano:CO POSIEJESZ TO I ŻĄĆ BĘDZIESZ.
 • @ikulalibal 21:30:21
  Może gdyby było w innej kolejności, byłoby zawsze lepiej: Ojczyzna, Honor, Bóg.
 • @lorenco 21:23:14
  Absolutnie żadnej krzywdy . Miałam go obok i nie w Bieszczadach .
  A cóż to za maniery żeby kwestionować ludzka własność?
  Oj jakich to mieliśmy wyzyskiwaczy ziemskich? Ło matko!
  Wystarczy "Chłopów" przeczytać. Łoj ta szlachta Polska !! Krwiopijcy wyzyskiwacze!

  Komuna wytępiła nasze elity i dziś jesteśmy nadzy.
  Ale kto to rozumie? No nie lorenco bo to się wie , nie potrzeba nabywać wiedzy. Trzeba mieć pogląd od urodzenia.
  Smutne to ale niestety prawdziwe.
 • @ikulalibal 21:26:50
  Synku naucz się pisać jasno i ze zrozumieniem . Bylejakość po pegerowa? Czy jak?
 • @klementyna 21:38:35
  "Komuna wytępiła nasze elity i dziś jesteśmy nadzy". Chyba wasze elity wytępiła? Moje nie. My Polacy jesteśmy wśród największych elit na świecie. Jesteśmy inteligentni, nieźle wykształceni, pracowici i zaradni. Gdyby nie to, zginęlibyśmy jako naród.
  Jeśli dla Ciebie przedwojenne elity są wzorem i uważasz, że bez nich ani rusz, uważasz się za nie elitę, czyli musisz mieć pana nad sobą, jak parobek z czworaków.
 • @zygmuntbialas 00:59:55
  Refren przytoczonej przeze mnie piosenki ( slowa, ktore spiewa dzieciecy chorek) brzmi : teraz chce ( chcialbym) wrocic do mojego dzieciecego pokoju ( czyli znow stac sie "normalnym" dzieckiem, nie zas niewolnikiem, dzieckiem-zolnierzem, dzieckiem zabojca !)
  https://www.youtube.com/watch?v=BG9c3wcNpv4
  Przesylam piosnke Jeana Luis'a Aubert'a " Les plages" - "plaze," gdzie jset mowa o tym, ze bogaci Europejczycy wybieraja sie na wczasy do "rajskich" krajow , na piekne plaze, podczas gdy na tych plazach siedza tubylcze dzieci, dla ktorych raj to Europa.
  Piosenka jest sprzed ladnych lat, lecz "marzenia" "dzieciakow" patrzacych tesknie na odplywajace do Jewropy statki zaczynaja sie spelniac... Powoli przybywaja do "raju" , tyle, ze na lodziach pontonowych ...
 • @lorenco 22:15:00
  https://www.youtube.com/watch?v=asAepCRxpek
  Przesylam ci dzielny lorenco jedna z moich ulubionych piosenek - Nathalie - Gilberta Bacaud'a - milosnika Rosji i niejakiej Nataszy, Natalii..
  Pozdrawiam serdecznie ..
 • @lorenco 17:58:00
  "Tu "piłem" do fałszu, jakie wykonano na zdjęciach pana Jabłonowskiego,...". -

  --- To jest jednoznaczne, o czym - zdaje się wspomniałem :)
 • @klementyna 20:25:12
  "... jak nic nie potrafisz to do PGR-u idź". -
  --- Mnie też rodzice mówili: "Ucz się, bo inaczej będziesz łopaciarzem!"

  "Żyli w majątkach ziemskich zagarniętych przez komunę". -
  --- A komuż to komuna zagarnęła? - Głównie niemieckim właścicielom ziemskim. Ja nie idealizuję PGR-ów. Przede wszystkim one były różne: lepiej pracujące i gorzej.
 • @klementyna 21:38:35
  Pisze Pani: "Komuna wytępiła nasze elity". -

  --- Nasze elity wytępione były podczas okupacji.
 • @babaraba 22:27:10
  Niesamowita piosenka, niesamowity przekaz!
  Jakby tak porównać z Noworosją: tu ludzie nie chcą uciekać, dzieci nie patrzą hen z marzeniami o przepłynięciu morza do lepszych czasów.
  Pomimo bombardowań i niebezpieczeństw. Czują się po prostu u siebie.
  A w tym filmie te dzieci nie czują wcale więzi ze swoją ojczyzną.
  Jak ze złą macochą. Bardzo smutne.
 • @babaraba 22:27:10
  Wysłuchałem piosenki Jeana Luis'a Aubert'a " Les plages".
  Po Pani streszczeniu słucha się z uwagą :)

  Kiedyś mówiłem po francusku na poziomie powyżej średnim,
  ale to było dawno.

  Pozdrawiam.
 • @lorenco 23:06:47
  Tak wlasnie wyglada "rzeczywistosc" obecnej emigracji do jewropy!
  Tym ludziom ( dzieciom, zbrodniarzom) obiecano raj, gdzie zyje sie dobrze "robiac" dzieci na ktore placa glupi lewacy, ktorzy wierza ( czy na pewno), ze stworza nowy, lepszy swiat ...
  https://www.youtube.com/watch?v=w9n-t9tazFY
  Najlepsi moga tak zyc w Jewropie ( Francji) - jak chociazby maitre Gims piosenkarz, podobno "satanista", w kazdym razie czarny muzyk, piesniarz wydajacy dobre, melodyjne, nosne piosenki, ktore sprzedaja sie jak "cieple buleczki" ...
  Pozdrawiam
 • @zygmuntbialas 23:13:17
  https://www.youtube.com/watch?v=2-GznbDnnDs
  TYm razem przesylam piosenke, ktorej nie trzeba tlumaczyc " le lac" jezioro, gdzie dwoje starych ludzi decyduje sie "pieknie" zakonczyc zycie ..
  Ja niestety musialam nauczyc sie nie tylko jezyka francuskiego, lecz takze francuskiego "stylu" zycia, ktory nam Slowianom jest nie tylko obcy, ile bezduszny .
  Pozdrawiam
 • @babaraba 22:43:44
  J. francuski jest jednym z piękniejszych języków w piosenkach, romantyczny i przenikliwy. Dziękuję Ci za piosenkę, tylko napisz mi, jak skończył się ten romans z Natali w tej piosence, dobrze czy źle?
  Ja mam dla Ciebie piosenkę: Obrońcy Donbasu z napisami po polsku.
  https://youtu.be/owhBBMUfzIw
  Dziękuję Ci za pozdrowienia i posyłam wzajemnie:)
 • @babaraba 23:30:41
  "le lac" jezioro,...". -

  --- Wysłuchałem, obejrzałem.
  Wyobrażam sobie, że trudno przenieść się do innego kraju, innej kultury.
 • @lorenco 23:38:41
  "Obrońcy Donbasu". -

  --- Bardzo piękna pieśń :)
  Zamieściłem ją kiedyś w notce.
 • @lorenco 23:38:41
  W piosence Becaud'a zakochany facecik czekal, zeby byc " przewodnikiem" Natalii w Paryzu ..
  Dzieki za piekna piesn obroncow Donbasu !
  Ja osobiscie na razie niewiele moge zrobic, zeby pomoc komukolwiek, nawet wlasnemu dziecku, ktoremu niszcza sampchod, ublizaja zazdrosne, glupie, brudne arabki w chuscinach ... Tu we Francji jezeli dopominasz sie swoich praw jestes rasista lub antysemita , zas brazowi i rzyci maja wszystkie przywileje i zadnych obowiazkow ...
  Mysle, ze jednak przyjdzie taki czas, ze bedzie mozna otwarcie mowic prawde ... marzycielka ze mnie, lecz takze zaparta, uparta , polska, chrzescijanska baba
  https://www.youtube.com/watch?v=cXARMIQdIpM&list=RDcXARMIQdIpM#t=10
  Przesylam ci piekna piosenke Pierra Bacheletta ( niestey juz zmarlego na raka barda) o polnocy Francji - poswiecona gornikom, ludziom polnocy, cieezko pracujacym na zycie - Na polnocy byly dzielnice gornicze, ziemia byla weglem , niebo bylo szare, ludzie byli gornikami w kopalniach, takie bylo moje ( piosenkarza) dziecinstwo , i bylo one szczesliwe, ojciec byl gornikiem, matka miala biale wlosy ...
  Dodam, ze wielu tych "gornikow" z kopaln, uczciwych, pracowitych ludzi byli Polakami ...
  Pozdrawiam
 • @zygmuntbialas 00:16:34
  Zygmuncie, ile trzeba, trzeba powtarzać, ponieważ akurat jako piosenki nie są usuwane z YT a przekaz dokumentalny jest w tle. Jak sobie une myślą, że zapomnimy co się stało teraz a będziemy wciąż rozpatrywać Katyń i katastrofę smoleńską jako w kółko tematy zastępcze, to się mylą.
  Kropla drąży skałę.
 • @zygmuntbialas 00:13:06
  https://www.youtube.com/watch?v=wmOHvu7iODs
  Tak, to zupelnie "inny " sposob patrzenia na swiat .
  Piosenka zatytulowana "car" mowi o wszystkich mozliwych " liderach" bez skladu i ladu ..
  Zas piosenka " le lac" jezioro, pokazuje dwoje starych ludzi, ktorzy chca "odejsc" , umrzec z godnoscia, zatapiajac lodz w jeziorze ...Tak tez mozna zakonczyc zycie, ktore nie ma juz sensu ..
  Pozdrawiam
 • @babaraba 00:21:32
  Te "górki" podobne są do "górek" w Donbasie i górnicy też a nawet krajobraz.
  Żyjesz Babarabo we Francji, pewnie wielu Ci zazdrości a zamiast radości z życia tam, masz depresyjny nastrój.
  Na poprawienie nastroju, wieczór muzyczny mamy: Tańcuj Rosija i płacz Europa a Ukrainie pełnaja, pełnaja żopa:)
  https://youtu.be/D4NhG0SmMbY?list=PLcYpL7wCQDBCMiKNXo5uQ0iYP_vqr_j15
 • @lorenco 01:01:04
  Dzieki za "pozytywna piosenke, jezeli taka mozna nazwac piesn wojenna. Fakt, ostatnio nie mam zbyt dobrego nastroju, bowiem dalam sie " wpuscic w maliny" kochanej coreczce, ktora chciala jak najszybciej "pozegnac" mamusie. To lekrz podpisal niejako wyrok smierci gdy zabronil dawac 98 letniej staruszcze lekarstwa...Czy warto jednak zyc tak dlugo ?? opedzalam smutki podczas urodzin 102 letniej babci, ktorej cudowne dzieci nie chcialy odwiedzic ...Samotnosc i starosc - to niezbyt weseli towarzysze wieczorow i rankow ...Moze dlatego ciotka Makrela wpuscila tylu zywotnych muzulmanow - zeby francuskie babcie umieraly szybko i skutecznie i nie zabieraly pieniedzy, ktore glupi rzad wyda na socjal dla wiecznie potrzebujacych muzulmanow ..
  https://www.youtube.com/watch?v=DTMHLTvyn3w.
  Pozdrawiam serdecznie
 • @babaraba 02:04:13
  Coś wesołego: fleshmob
  Rosja
  https://youtu.be/RNGyWbaOD44
  Białoruś
  https://youtu.be/V9tofj4iPVQ
  Rosja
  https://youtu.be/ckN7T9d-zPg
 • @lorenco 00:35:55
  "... piosenki nie są usuwane z YT a przekaz dokumentalny jest w tle". -

  --- Tak. "Kropla drąży skałę". Pewna wiedza pozostanie i będzie - jestem o tym przekonany - szerzyć się w społeczeństwie. Ukraina jest blisko - niemożliwe było dać się ogłupić do końca :)
 • @babaraba 00:38:07
  "Tak tez mozna zakonczyc zycie". -

  --- Jeśli można wybierać, to najlepsza jest naturalna.
  90-letni starzec (z dalszej rodziny) leżał w szpitalu, umierał. Odwiedziła go rodzina. Wnuczka zaczęła płakać. "Nie ślim [nie płacz] - powiedział. - Która to godzina?... Tak późno?... To lećcie, bo spóźnicie się na autobus!"
 • @klementyna 10:53:12
  Pani Klementyno
  Jest taka karciana zasada w grze, ktora nazywa sie brydz:
  Nie wazne czy sie wygrywa, czy przegrywa - ale wazne jak sie wykorzystuje punkty karciane, ktore mamy w reku.

  13 punktow w kartach - to moze byc bardzo duzo - albo nic.
  Czasem 7 punktow w karcie moze nam pomoc zrobic szlema. No i mozna liczyc na to, ze partner sie pomyli.

  Ja chce powiedziec cos o tych PGR-ach.
  Nie bylo tak naprawde zadnej mozliwosci po wojnie, zeby gospodarstwa pozbawione swiatla, kanalizacji, tzw. parku maszynowego, mogly samodzielnie sie gospodarzyc.

  Czasy byly ciezkie, brakowalo jedzenia i drobni gospodarze nie byli w stanie zaopatrzyc nawet wlasnych rodzin. Bardzo duzo ludzi na wsi chorowalo na gruzlice. I nie tylko. Wojna robi swoje.
  Nie wiadomo bylo od czego zaczac.

  Ja nie chce byc adwokatem powojennej rzeczywistoci ani nie popieram przymusu "rugowania" chlopow z ziemi. Rodzina mojego meza byla ofiara parcelacji gruntow i wcale im sie to nie podobalo. Bardzo wielu gospodarzy przeszlo prawdziwa tragedie.
  Zwlaszcza w Galicji i na Podhalu gdzie przywiazanie chlopa dop ziemi mialo wiecej sentymentu niz korzysci.

  Nie chce decydowac, na ile przymus kolektywnej gospodarki byl radosnym rozwiazaniem.
  Ale zastanawiam sie, jakie bylo inne wyjscie?

  Mlodzi ludzie uciekali ze wsi - wlasnie ze wzgledu na ciezkie warunki- do miasta gdzie byla praca w budujacym sie przemysle i nadzieja na mieszkanie.
  Na majatku dziadkow mojego meza pozostali staruszki , zbombardowany przez Niemcow dom, rozwalona stodola i glodne krowy w stajni.

  Ale co innego wlasne, chore i glodne krowy- a co innego parcelacja; odebranie wlasnosci.

  Dla dziadkow mojego meza bylo to wyjatkowo bolesne: bo po latach pobytu w Stanach, gdzie od dwoch pokolen harowania w Hameryce, mlodsze pokolenie postanowilo osiedlic sie w wyzwolonej Polski, ktora znali tylko z opowiadan rodzicow..
  Na kilkanascie lat przed II wojna swiatowa przybyli z dziecmi do Polski i zakupili zacny majatek. Dzieci poszly do szkoly. Chlopaki ukonczyli Politechnike Lwowska i osiedlili sie we Lwowie. Na gospodarce zostalli rodzice -Hamerykany.
  Przyszla wojna i ...
  Wyksztalconych tesciow ze Lwowa przepedzili Ukraincy.

  Przyszla "komuna' i rozparcelowala majatek.
  Ale nawet w rozparcelowanym majatku mlodzi inzynierowie nie chieli i nawet nie bardzo mieli jak zostac.

  Tymczasem budowala sie Huta Bobrek i pare innych hut gdzie potrzebowali inzynierow.

  O ile zgadzam, sie, ze faktycznie wojna wymordowala nam wielu naukowcow i tzw. inteligencje, to jednak, pamietam z czasow wroclawskich, ze cale mnostwo Lwowiakow zagniezdzilo sie wlasnie we Wroclawiu gdzie byla ogromna potrzeba obsadzic Uniwersytet i Politechnike. I bylo kim.
  W Bytomiu wielu wyksztalconych przed wojna inzynierow i nauczycieli znalazlo prace w nie bardzo sprzyjajacym klimacie dla Polakow.
  Pierwsza naprawde polska szkola byla ... szkola muzyczna.

  Mnie w szkole uczyli chemii, laciny i matematyki starzy nauczyciele z Kresow. Rosyjskiego uczyl mnie sam hrabia Szyszko-Bogusz.
  Moj maz bronil prace magisterska u kolegi tescia z Politechniki Lwowskiej.
  Pan profesor poznal meza po nazwisku.
  W Krakowie rektorami uczelni byli starzy profesorowie z Wilna.

  Malo kto teraz wie/chce wiedziec w jakich ogromnych projektach odbudowy Polski bral czynny udzial przedwojenny architekt...Marian Spychalski.

  Wiec te slogany z tymi 'elitami' tez trzeba brac ostroznie.

  No i wracajac do tych nieszczesnych PGR-w:
  Obojetnie jaki mamy osobisty stosunek do bardzo niepopularnych PGR-ow, byly one z cala pewnoscia ratunkiem dla glodnej Polski.

  I podobnie jak przymusowe dokwaterowywanie ludzi do tzw. nadmetrazow - byly absolutna zmora dla lokatorow i wlascicieli mieszkan - byl to wtedy jedyny ratunek, zeby zapobiec ludziom mieszkania na ulicy.
  Bylo ciezko, zle, ale nikt nie spal na sniegu.
  I nikt w tamtej Polsce nie zamarzl w autobusie. Bezdomych nie bylo.

  Jako dzieci, jeszcze we Wroclawiu, jezdilismy z rodzicami w niedziele i wolne dni od pracy do PGR-u na tzw. czyny spoleczne.
  Mama pracowala w Zjednoczeniu przy ul. Swierczewskiego , ktore urzadzalo te akcje 'Wiezi miasta ze wsia".
  Ja osobiscie bardzo sobie milo te 'wykopki' wspominam. Moi rodzice brali bardzo chetnie udzial w tych wszystkich wykopkach, stonkach, i pomocy w PGR-ach.
  Zaklad pracy organizowal transport: ciezarowki z odkryta plandeka. Nikt sie nie martwil o tzw. bezpieczenstwo na odkrytej ciezarowce. Wypadkow nie bylo. Wszyscy spiewali, wyglupiali sie i traktowali to jako wycieczke za miasto z czynnym wypoczynkiem.
  Kosztowne i calkowicie bezuzyteczne silownie byly niepotrzebne.

  W PGR-ze byly nauczycielki, ktore sie nami zajmowaly; pokazywaly nam pszczoly, obore, braly nas nad rzeke i opowiadaly jak trawa rosnie.
  Rodzice harowali przy wykopkach.
  Pod wieczor urzadzano wyzerke i naturalnie bylo wesolo bo jeszcze i rodzicom wodki dali popic.
  Pamietam takie dluuugie stoly zastawione zdowym wiejskim zarciem. pracowncy i pracowniece PGR- zbratani z mieszczuchami opowiadali sprosnie kawaly a nam dzieciom ( zeby nie sluchaly) dali jesc przy osobnych stolach.
  Z nauczycielka.

  Natruranie, ze nie wszystkie PGR-y byly eko-wczasami.
  Naturalnie, ze w powojennej Polsce bylo duzo naduzyc (ale chyba mniej niz teraz).
  Naturalnie, ze nie wszystkie gospodarstwa byly wzorowe.
  Opor spoleczenstwa polskiego przeciwko systemowi byl wielki.

  I tak, jak teraz, dzialala straszliwa antypolska propaganda zachodnia, ktora hamowala nam konsolidacje spoleczenstwa do wspolnej walki z glodem, ubostwem, powojenna trauma; w okropnych warunkach w jakich przyszlo nam przezyc wojne i zaczac nowe zycie po wojnie.

  Nie mozemy porownywac naszej sytuacji z taka np. Austria, ktora nie byla zbombardowana.
  Czesi utracili w czasie wojny.. 20 tysiecy ludzi. Polacy .. 6 milionow.
  A moze i wiecej. Nikt nie zliczy.
  Zaden kraj nie byl tak zniszczony jak Polska.

  Ale wymagac normalnosci w nienormalnych czasach jest troszke na wyrost.
  I troche niesprawiedliwe wobec naszych rodzicow, ktorzy nie byli komuchami, nie byli zdrajcami ani spekulantami. Ciezko pracowali zeby nas wychowac, zeby przezyc i zeby odbudowac kompletnie zrujnowany kraj.
  Mielismy tylko 13 kart w rece. I niewiele punkow.

  Biorac pod uwage wszystkie okolicznosci i warunki powojenne - z cala odpowiedzialnoscia twierdze, ze nasi rodzice wygrali nam szlema.
  Odbudowali Polske, zelektryfikowali wies, zbudowali park maszynowy dla wsi, nakarmili glodny narod, wyleczyli chore dzieci, uzbroili i uprzemyslowili kraj.

  Po co?
  Zeby przyszedl nastepny najezca.
  Wywrocil stollk z kartami i rozpedzil graczy.
  Zagarnal caly lokal i sprzedal na zydach.


  P.S
  Pozwole sobie zacytowac wspomnienia pana Tadeusza Binka, architekta Krakowa, ktory zaraz po wojnie, po ukonczeniu architektury we Wroclawiu zostal wyslany do budowy Nowej Huty.
  Pan Tadeusz Binek mieszka w Krakowie:

  Bolesława Bieruta nie należy się wstydzić, był zdecydowanie najlepszym prezydentem Polski, oceniając według szybkiej odbudowy i rozwoju gospodarczego kraju. A miał w tym osobisty udział. W ostatnich latach przed wojną był działaczem spółdzielczym, częściowo związany ze spółdzielczym Zakładem Osiedli Robotniczych, budującym osiedle Żoliborz w Warszawie. Po wojnie Bierut wraz z architektami tegoż ZOR- Żoliborz, utworzyli Ogólnopolski ZOR, który przejął odbudowę wszystkich większych miast i budowę nowych osiedli mieszkaniowych w całej Polsce. W jego ramach powstały Biura Projektowe i Dyrekcje Odbudowy we wszystkich województwach. Ich pracę koordynował Komitet ds. Urbanistyki i Architektury, w randze ministerstwa, który przygotowywał też nowoczesne normatywy projektowania miast i osiedli itd. Kierowali tym wszystkim kolega przedwojenny Bieruta architekt gen. Marian Spychalski z grupą najlepszych urbanistów i architektów. Robili co chcieli i np. już w 1946 r., gdy wiele miast leżało w gruzach, rozpoczęto budowę wielkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie dla czarnego Śląska.

  Ja też mam różne dziwne wspomnienia z „Solidarnością”.Nikt mnie nie namawiał do wstąpienia do Związku, ale zdarzył mi się kilka przypadków, jakie zapamiętałem wyraźnie. Np. w biurze z jakiegoś „ogólnopolskiego” powodu Solidarność ogłosiła strajk (III. 1981?). Ja w swoim pokoju siedziałem przy desce kreślarskiej i coś projektowałem, gdy wszedł kolega, wnętrzarz z mego zespołu i pracowni. Powiedział mi wtedy, że chyba nie jestem Polakiem, gdyż pracuję zamiast strajkować solidarnie. Nie pamiętam co mu odpowiedziałem. Natomiast dobrze pamiętam, jak gdzieś w 1995 r. umówiliśmy się w kawiarni Noworolskiej w Rynku, zeby pogadać, a on strasznie wtedy klął i złorzeczył na Solidarność, że niszczy ona Polskę. Musiałem go uciszać i uspokajać, tłumacząc , że Polacy co pokolenie muszą mieć swoje powstanie narodowe, by walczyć o wolność i niepodległość.
 • @babaraba 22:43:44
  Natalia to bardzo piękne imię dla dziewczynki - kobiety. Dodam jeszcze jedną piosenkę na temat Natalii , tym razem poświęconą przez ojca Krzysztofa Klenczona swojej córce :

  https://www.youtube.com/watch?v=jIpf8yl0aV0

  PS. moja córka ma na imię Natalia
 • @detektywmjarzynski 09:12:41
  Zwolennicy wojsk amerykańskich w Polsce przejrzą na oczy dopiero wówczas kiedy zobaczą, że okupant zacznie pacyfikować Polaków w naszym własnym kraju. Żołnierz amerykański ma tak sprany mózg że jest tylko ludzką maszyną wykonującą rozkazy przełożonych i niech zobaczą polscy idioci co robili amerykanie w Iraku, Libii i wszystkich krajach Bliskiego Wschodu, Azji(np.Wietnam), obydwu Ameryk. Atakowali i bombardowali ludność cywilną, szpitale bo taki był rozkaz i wmówiono im, że w szpitalu są terroryści.

  Przeciętny żołnierz amerykański nie ma pojęcia gdzie leży Polska, kompletnie nie zna naszej historii i nie może się z nikim porozumieć po polsku. Jeżeli dowództwo amerykańskie wmówi mu że ta konkretna osoba to terrorysta to po prostu wykona rozkaz i ją po prostu zastrzeli. Faktem oczywistym jest, że zwolennicy wojsk amerykańskich w Polsce bardzo słabo lub wcale nie znają języka angielskiego i ciekawe jak się wytłumaczą jeżeli Amerykanin weźmie go na muszkę swojego ,,gnata” na ulicy, choćby nawet był niewinny. Jest to jeden z końcowych etapów rozkładania Polski na ,,łopatki” i stosunkowo niewielka grupa obywateli rozumie co tak naprawdę się dzieje, dlatego protestuje.

  Ten wojskowy, który w zamieszczonym wyżej filmie mówi do protestującego, żeby wrócił się do szkoły hańbi polski mundur i polskie siły zbrojne. Polska po 89 roku została celowo rozbrojona, armia zredukowana dziesięciokrotnie, pobór do służby zasadniczej celowo zawieszono od 2008 roku, a syjonistyczna władza wprowadziła Polskę do NATO i UE. Te działania były zaplanowane i celowe, spowodowały oddanie Polski na żer zbrodniczym banksterom, którzy wykorzystują armię USA i NATO w swoich prywatnych interesach, aby powiększyć swój stan posiadania na świecie i podbić coraz większą liczbę krajów.

  Bezsprzecznie aktem zdrady narodowej są działania wszystkich rządów po 89 roku wraz z tzw prywatyzacją dlatego wszystkie osoby, które brały w tym udział są winne najwyższego wymiaru kary i nie ma przebacz. Obecnie zajmują eksponowane pozycje w rządach, dyplomacji, służbach, parlamencie doskonale opłacani, a reszta narodu żyje w nędzy, dlatego ich miejsce jest przed plutonem egzekucyjnym i więzieniach, a nie tam gdzie się obecnie znajdują. Stąd ich działania wyprzedzające i osłaniające poprzez tworzenie prawa zakazującego mówienie prawdy(mowa nienawiści, antysemityzm, hejterstwo) pacyfikacja ludzi, ruchów i partii im zagrażających.

  Nasze strategiczne położenie pomiędzy Wschodem, a Zachodem wymaga od obywateli Polski przede wszystkim rozsądku, mądrości i znajomości swojej prawdziwej historii, bo dopóki tych cech nie będziemy posiadać nadal przez setki lat będziemy wykorzystywani w grach przez państwa silniejsze, ale także mądrzejsze. Nie uważam, że PiSDuda sprawuje jakąkolwiek samodzielną władzę w Polsce, a jego wyjazd do USA i błaganie o tarczę i żołnierzy był tylko teatrem dla wcześniej uzgodnionego scenariusza bez jego udziału.

  źródło : obudzony / komentarz przeniesiony z WPS spod artykułu
  pt. "Przedsmak amerykańskiej okupacji Polski " z dnia 2 czerwca 2016 r./
 • @detektywmjarzynski 06:22:50
  Prezydent Putin poważnie ostrzega Rumunię i Polskę przed instalowaniem natowskich systemów ABM – „nikt nie słucha”

  http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/aj-wiadomosci/item/86940-putin-powaznie-ostrzega-rumunie-i-polske-przed-instalowaniem-natowskich-systemow-abm-nikt-nie-slucha


  Przy czym , co bardzo istotne Prezydent Putin obiecał niczego nie robić , póki nie zobaczy rakiet w Rumunii i Polsce , dając tym samym czas społeczności rumuńskiej i polskiej na otrzeźwienie z samobójstwa, które samo sobie przygotowuje. Zobacz 6:50 tego filmu :

  https://www.youtube.com/watch?v=s-Th6RFTOds
 • @detektywmjarzynski 06:22:50
  Henry Kissinger – amerykański polityk i dyplomata, laureat Pokojowej Nagrody Nobla o żołnierzach:

  " Żołnierze są tępymi, głupimi zwierzętami używanymi w polityce zagranicznej "

  źródło : https://pl.wikiquote.org/wiki/Henry_Kissinger
 • @zygmuntbialas 23:06:27
  Polskie elity były tępione podczas i po okupacji. Tępiła je komuna (Katyń, Pilecki, Popiełuszko, tysiące pozostałych).
  Chyba że "uciekli do Mandżurii"??
 • @Tiamat 05:03:46
  Bardzo porządnie przedstawiła Pani realia PRL. Tę biedę i przymus - przecież nie 'komunistyczne', tylko pookupacyjne. Tylko trochę pamiętam z końca lat 50-tych. Później było coraz lepiej do około 1978 roku.
  Dzieją się dzisiaj różne dziwne rzeczy i widać, kogo nosi, kogo witają w Katowicach czy w Lublinie. To pozwala nam trzeźwiej spojrzeć na tamte lata. Otrząsnąć się co nieco z propagandy ostatnich 27 lat.

  Przejrzę dzisiaj Pani ostatnie wpisy, dotyczące życia w PRL i spróbuję zebrać je w notkę :)
 • @detektywmjarzynski 05:43:22
  "Natalia to bardzo piękne imię dla dziewczynki - kobiety".

  --- Znam utwór Krzysztofa Klenczona bardzo dobrze. Ja więcej niż bardzo lubiłem i lubię tego wokalistę. Trzy lata temu napisałem o nim krótką notkę, link:

  http://zygmuntbialas.salon24.pl/497302,krzysztof-klenczon-zamknalem-dzien-za-soba
 • @detektywmjarzynski 06:22:50
  "Zwolennicy wojsk amerykańskich w Polsce przejrzą na oczy dopiero wówczas kiedy zobaczą, że okupant zacznie pacyfikować Polaków w naszym własnym kraju". -

  --- Niestety.
  Patrzę na to ze smutkiem i z wielką obawą.
 • @detektywmjarzynski 06:44:12
  "Prezydent Putin poważnie ostrzega Rumunię i Polskę...". -

  --- Tak jesteśmy wkopywani w drakę i może w wojnę.
  Ciągle wierzę, że rozsądek weźmie górę.
 • @Zdzich 07:15:44
  Elity. - "Tępiła je komuna". -

  --- Myślę, że dobrze byłoby porównać tępienie elit w PRL i III RP.
  Kilka milionów Polaków wyemigrowało w III RP. Nawet nie zdążyła się ukształtować elita, wypędzona z Polski.
 • Panie Zygmuncie ! aktualizuje wskazany przez Pana film z Aleksandrem Jabłonowskim o jego rozszerzoną wersję
  z udziałem innych osób i o dyskusję :

  https://www.youtube.com/watch?v=RILZAvHLIEI

  Ci , którzy odsłuchali wersję pierwszą odsłuchanie wersji rozszerzonej mogą zacząć od godziny 1:16:07 na którym kończy się pierwsza wersja.

  Z wieloma tezami wypowiadających się w tym filmie zgadzam się za wyjątkiem przywołanych przez nich osób tj. Stanisława Michalkiewicza i Grzegorza Brauna, których osobiście nie uznaję jako osoby wiarygodne.
 • @detektywmjarzynski 11:37:43
  Powtórzę:

  https://www.youtube.com/watch?v=RILZAvHLIEI

  "Ci, którzy odsłuchali wersję pierwszą odsłuchanie wersji rozszerzonej mogą zacząć od godziny 1:16:07 na którym kończy się pierwsza wersja".

  Pisze Pan o wypowiedziach na filmie oraz o Michalkiewiczu i Braunie. -
  --- Uważam podobnie jak Pan :)
 • @zygmuntbialas 10:35:22
  Ja mam wrazenie, ze celowo ukrywa sie przed obecnym pokoleniem historie Polski powojennej.
  A przeciez, kto nie zna historii nie jest w stanie pojac terazniejszosci.
  Wiadomosci o tamtej Polsce sa celowo rozpraszane i jakos wyciszane, nawet na przyzwoitych blogach.
  Polakom sie wciska Pamietnik Anny Frank i historie holokaustu i wielka pogarde dla poprzednich pokolen.
  Mamy kochac Pilsudskiego, Ameryke, wolny rynek, potepiac komunizm (kompletnie abstrakcyjne pojecie gdy chodzi o Polske). A przede wszystkim zaszczepia sie nam znieczulice spoleczna.

  Nasze pokolenie jest osmieszane jako nieistotny swiadek historii.
  O naszych rodzicach nikt nie chce wiedziec.

  Natomiast jesli ktos jest rzeczywiscie zainteresowany dziejami tamtych lat, bardzo polecam publikacje pana Binka. Bardzo ciekawe. I mozna je czasami zacytowac. Kopalnia wiedzy z tamtych lat. i nie tylko.
  Serdecznie pozdrawiam i dziekuje za dobre slowa.

  http://www.binek.pl/index_2.htm
 • @detektywmjarzynski 11:37:43
  "osób tj. Stanisława Michalkiewicza i Grzegorza Brauna, których osobiście nie uznaję jako osoby wiarygodne"
  osoby są jakie są,pierwszy cynik i manipulator, drugi oderwany od rzeczywistości fantasta.
  Dlaczego nie ma innych,gdzie są inni,co się dzieje z tymi którzy mają inne zdanie w określonych kwestiach,o tym w filmie "Amnezja"
  Film wyemitowany między 44min 44sek a 66 min w TV programie Specjalny Korespondent,jest osnową do toczącej się w studio dyskusji o polskiej rusofobii. https://www.youtube.com/watch?v=ml7QsliI4zQ
  Jeśli ludzi się represjonuje,pokazowo zastrasza,wyrzuca z pracy,to trudno się dziwić że "na publicystycznym" polu bitwy zostają wyłącznie posiadający koncesje na niepoprawność.
  Pytanie tylko czy polskie społeczeństwo wie o tym co się tak na prawdę w Polsce dzieje.
 • @Tiamat 11:58:57
  "Wiadomosci o tamtej Polsce sa celowo rozpraszane i jakos wyciszane, nawet na przyzwoitych blogach". -

  Trochę jest tu i ówdzie, na przykład Pani wypowiedzi.
  Tak to wygląda w 2. części notki, link:

  http://zygmuntbialas.blog.pl/2016/04/30/co-sie-dzieje-na-ukrainie-30-04-2016/

  Także obszerne fragmenty p. Binka przedstawiła Pani.
  Ale jest faktem: musimy śmielej przedstawiać życie w Polsce Ludowej :)
 • @ikulalibal 12:22:19
  "Специальный корреспондент 01.06.2016 - Почему на Украине и Польше ненавидят Россию и Путина?" -

  --- Film bardzo długi, trwa ponad dwie godziny, więc tylko zerknąłem.
  Uwagi Pańskie uważam za bardzo wnikliwe i słuszne.
  Nie polemizuję, tylko przenoszę na blog.pl :)
 • @zygmuntbialas 12:54:53
  Film nie jest długi bo trwa ledwie 12 min.Długi jest program Specjalny Korespondent który składa się z dyskusji wstępnej (poprzedzającej projekcje filmu),filmu i dyskusji po filmie.
 • @zygmuntbialas 12:51:54
  "Ale jest faktem: musimy śmielej przedstawiać życie w Polsce Ludowej :)"
  Niczego pan nie przedstawi.Bez dostępu do archiwów (w tym archiwów filmowych),danych statystycznych (ale tych ówczesnych -prawdziwych),wszystko co pan powie (napisze) będzie tylko pańską prywatną opinią a nie obiektywną relacją.
  A potem;nawet gdyby panu się udało pokazać że PRL był zupełnie normalnym państwem,przeciętnym pod każdym względem,ani gorszym ani lepszym od innych ówczesnych państw,to co? cofnie pan czas?
  PRL był wynikiem unikalnego zbiegu historycznych okoliczności.Okoliczności już nie ma ,nie będzie,pociąg odjechał.
  Chociaż..czy ja wiem? skoro teraźniejszością jest to co kiedyś uznano za przeszłość https://www.youtube.com/watch?v=qekSPFoeEGw
  więc może...........
 • @ikulalibal 13:20:57
  PRL jeszcze żyje i na każde pytanie może Ci odpowiedzieć z pierwszej ręki. Muzea tego okresu jeszcze nie zaczęto budować, chociaż już można zajrzeć do cel na Rakowieckiej, odwiedzić Łączkę przy Powązkach, lub grób ks. Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.
  Oglądaj tą historię PRLu śmiało.
 • @zygmuntbialas 10:54:30
  Zatem zgadzamy się, że piszemy tutaj o dwóch elitach: wojenna i III RP.
  Elita III RP ksztaltowała się na bazie przekazów tej wojennej, z której niektórym udało się przeżyć. Ta elita wojenna to ludzie wykształceni przed wojną i żyjący w wielkim disrespekcie dla władz PRL'u, przez których byli prześladowani. Miliony tej nowo-ukształtowanej elity IIIRP wyemigrowały.
  Natomiast elity PRL'u nie było ("uciekli do Mandżurii"); chyba że ktoś chce nam powiedzieć, że KCyki PZPR byli elitą(?).
 • @Zdzich 17:36:12
  " Muzea tego okresu jeszcze nie zaczęto budować, chociaż już można zajrzeć do cel na Rakowieckiej, odwiedzić Łączkę przy Powązkach, lub grób ks. Popiełuszki"
  Jasne! jeszcze czego! bede sie ciągać po cmentarzach.Przyjdzie pora to mnie zaniosą.
  Wielka mi sensacja "Łączki"! A bo to mało "Łączek" w świecie? https://en.wikipedia.org/wiki/1981_Irish_hunger_strike gdzie nie kopniesz tam jakieś "Łączki" https://en.wikipedia.org/wiki/Banana_massacre
  a i nieoczekiwane śmierci duchownych też nic oryginalnego -niestety https://pl.wikipedia.org/wiki/Oscar_Romero wszyscy równiśmy w grzechach https://en.wikipedia.org/wiki/British_war_crimes
  więc pozwolisz Zdzich że nie złapię się na ckliwe sentymentalizmy i jeszcze raz powtórzę "PRL był przeciętnym pod każdym względem,ani gorszym ani lepszym od innych ówczesnych państw"
 • @ikulalibal 18:19:20
  Po ilosci sadystycznie zamordowanych patriotow, mozna tylko porownac do innych krajow Bloku Wschodniego.
 • @Zdzich 18:10:21
  "Ta elita wojenna to ludzie wykształceni przed wojną i żyjący w wielkim disrespekcie dla władz PRL'u, przez których byli prześladowani"
  Moi agnaci nie byli prześladowani.Prastryj (czyli brat dziadka) był pułkownikiem pełniącym bardzo wysokie funkcje w II RP-postać wikipedyczna.Po zakończeniu wojny zamieszkał we Francji ale ckniło mu się setnie noszenie paczek w magazynie (posiadał dwa wyższe wykształcenia) więc napisał list do ówczesnego premiera i z gwarancją bezpieczeństwa powrócił do Polski.Żył ze skromnej socjalnej emerytury.Zmarł w 60-tych latach trochę skutkiem wieku a trochę skutkiem dwu obozów koncentracyjnych (Gross Rosen i Buchenwald).
  Jego o 12 lat młodszy brat czyli mój dziadek, był dyrektorem departamentu d/s zagospodarowania Pomorza w jednym z ministerstw.Nie należał do PZPR ani nie był komunistą,był natomiast wykształconym w Wiedniu inżynierem i znał cztery języki.
 • Co się dzieje z xportal.pl ?
  Od wczoraj woła hasła. Na początku myślałem że to mój FireFox zbzikował. Włączyłem więc Chromium, ale też to samo. Czy ktoś coś wie na ten temat ? Portal "tylko da swoich" może zrobili?
 • @lorenco 03:28:14
  https://www.youtube.com/watch?v=qR-fLTskiWI
  tak spiewaja w Londynie
  https://www.youtube.com/watch?v=qbgEz7_dDIQ tak zas "improwizuje" francuska babcia
  https://www.youtube.com/watch?v=0grP1hxux8k
  tym razem niej smiesznie a bardziej na czasie : swiety mikolaj w wydaniu arabskim !!Oczywiscie takie rzeczy sa mozliwe jedynie we Francji !!!
  pozdrawiam
 • @zygmuntbialas 04:07:04
  https://www.youtube.com/watch?v=yHgdE1mbwc8
  Tu kilku zabawnych staruszkow ..
  https://www.youtube.com/watch?v=u_u7tuvl89w
  https://www.youtube.com/watch?v=ELT3Qotq3mM
  Dziadki odkrywaja elektronike !!
  pozdrawiam
 • @ikulalibal 13:20:57
  re: Niczego pan nie przedstawi. Bez dostepu do archiwow, danych statystycznych... wszystko co pan powie bedzie tylko panska prywatna opinia..
  Prawda.

  Duzo w tym zawartej ironii.
  Prawda jest, ze rozni nasi rodacy maja rozwniety zmysl poszeptanki kosztem zmyslu postrzegania.

  A prostaczki na ogol krzycza, ze sa bardzo przeciwni polityce zydowskiej, a rownoczesnie powtarzaja zydowska propagande, bo zadna inna do nich nie dociera. Gdzies wpadl wlos do mozgu i nie ma go jak wydlubac.

  I wlasciwie po co mamy sie uczyc historii skoro nie mozna cofnac czasu; Ani wrocic pod Wieden, czy Grunwald.
  Ba, nawet nie mozemy wrocic do Lwowa, Stanislawowa, Wilna.
  "Pociag odjechal" ( ale pomozemy Ukrainie wrocic na Krym!)

  Ale jest jedna taka wstydliwa rzecz, o ktorej rzadko sie opowiada.
  W PRL-u, wszystkie dyplomy, wszystkich uczelni i szkol zawodowych byly rozpoznane i honorowane na calym swiecie. Juz nie sa.

  Obecnie kosztowna makulatura zydowska wciskania polglowkom, ktorzy nie przeszliby egzaminu wstepnego na uczelnie, jest NIELEGALNA i nie rozpoznana nawet przez polskie ministerstwo oswiaty. Wszystkie te 'kursy menadzerskie', licencjaty i inne barachlo sa psu na buty niezdatne.

  Ale w to miejsce sie zamyka w Polsce szkoly zawodowe bo "ktos" zadecydowal, ze w Polsce juz sie niczego nie bedzie budowac i fachowcy sa niepotrzebni.
  Wszystkim powinny sie w tym momencie wlaczyc czujniki alarmowe.

  Nawet jednokomorkowy karaluch ma takie czujki, ktore zabezpieczaja go przed upadkiem.
  W Polsce pekly wszystkie zabezpieczenia.


  Szymon Peres (Szymon Perski) byly prezydent Izraela zakazal uczyc w Polsce historii.

  S. Peres na UJ o konieczności ograniczenia nauki historii - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=8lekKU-iijc

  W Izraelu za to dbaja o edukacje ... innych.
  Rzad Izraela placi studentom, zeby uczyli propagandy izraelskiej w sieci:

  Subject: Israel paying students to spread propaganda online

  http://www.hangthebankers.com/israel-paying-students-to-spread-propaganda-online/

  Izraela nauczy zydow w diasporze jak nauczac gojow:
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/izrael-sfinansuje-populacje-zydow-2014-02


  Dlatego polskie szkoly sa niepotrzebne:

  POlskie szkoly w likwidacji:

  http://3obieg.pl/polskie-szkoly-w-likwidacji
 • @ikulalibal 13:20:57
  "Niczego pan nie przedstawi.Bez dostępu do archiwów...". -

  --- Muszę w pośpiechu, krótko, bo zrobiły się zaległości, a dzisiaj mam sporo obowiązków. Myślę, że można przedstawić. Nie chodzi o statystyki; w sumie to dzisiaj biedne dziecko ma telefon komórkowy, a kiedyś bogate nie miało.
  Ale chodzi o rzetelne przedstawienie życia w "reżimie", w którym - o dziwo! - przybyło 15,5 mln ludzi. I tak dalej: odbudowa kraju, oświata, kultura...
 • @Zdzich 18:10:21
  Pisze Pan: "... elity PRL'u nie było". -

  --- Ależ była. Byli wielcy pisarze, reżyserzy...
 • @babaraba 00:05:42
  "Dziadki odkrywaja elektronike !!" -

  --- Zerknę po południu :)

  Pozdrawiam.
 • @ikulalibal 18:48:53
  Potwierdzasz tylko mój wpis. Inteligencja WOJENNA, miliony z nich wyemigrowalo, niektórzy przetrwali,. Brzmi jak o Twoich dziadkach, nieprawdaż?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej