Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1242 posty 20454 komentarze

Co się dzieje w Syrii i w Europie - 12.06.2016.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Europa milczy o wojnie w Syrii, bo ma nadzieję na korzyści z niej” – to tytuł artykułu, zamieszczonego w „Deutsche Wirtschafts Nachrichten".

Największym problemem uchodźców z Syrii nie jest niemiecki rasizm. Zostali wygnani ze swego kraju, bo tam jest wojna o globalny rynek energetyczny. Winą Niemiec jest to, że zarówno rząd, jak i społeczeństwo chcą ukryć tę wojnę. Także UE milczy, bo idzie o zaopatrzenie Europy w energię.

Nie ma tematu wojny w Syrii, Libii i Iraku w dyskursie publicznym. Można odnieść wrażenie, że uchodźcy przybyli z innej planety, że jakaś anonimowa trzecia strona była i jest odpowiedzialna za nędzę milionów ludzi. Dyskusja obraca się wokół naszej postawy wobec imigrantów: po przyjaznym powitaniu nadszedł sezon wykluczenia.

Można mieć jeszcze wrażenie, że w tym wielkim masowym wygnaniu idzie przede wszystkim o samopoczucie Niemców: „Trzeba by udowodnić, że nie są rasistami. I w sumie to można być zadowolonym, że nie było tak wielu uchodźców. Niemcy są zbyt starzy, trzeba specjalistów. Trzeba kształcić uchodźców i wprowadzać ich na rynek pracy”.

 

Uchodźcy, którzy przedostali się z terenów Turcji do Grecji

Ale takie ludzkie podejście nie jest rozwiązaniem nabrzmiałych problemów. W końcu muszą być prowadzone debaty o tym, jak można najszybciej zakończyć wojnę w Syrii, by uchodźcy mieli perspektywę powrotu do swej ojczyzny.

Nadal są sankcje gospodarcze UE wobec Syrii. Orzeczenie o ich nieważności nie byłoby trudne. Ale Unia, jak i Niemcy wplątali się w wojnę, bo mają nadzieję na korzyści. (…)

Za wojną w Syrii i w ogóle na Bliskim Wschodzie kryją się ekonomiczne interesy. Jesteśmy świadkami śmiertelnej walki o dominację na globalnym rynku energetycznym. Sytuacja jest łatwa do zrozumienia: Rosja jest głównym dostawcą ropy i gazu do Europy.

Stany Zjednoczone chcą złamać tę silną pozycję Rosji. Mają w tym pomóc Arabia Saudyjska i inne monarchie arabskie, by nowe rurociągi przebiegały przez Syrię do Europy. Tym samym wypędzeni byliby Rosjanie z europejskiego rynku energii. Rząd w Damaszku sprzeciwił się planom Waszyngtonu. Od tego czasu szaleje w Syrii wojna.

Miliony wygnanych do Europy (nie tylko do Europy – przypis ZB) są wynikiem gigantycznych czystek etnicznych w celu przygotowania znacznych obszarów Syrii do budowy rurociągu. Większość mieszkańców czyni Amerykanów odpowiedzialnymi za ich cierpienia i zniszczenie kraju.

Czy cała Syria zostanie zniszczona czy nie, jest sprawą drugorzędną dla inwestorów. Ważna jest trasa rurociągu, i tu chrześcijanie, alawici, sunnici i szyici muszą płacić po równo. Kto sprzeciwia się żołdakom, jest mordowany – niezależnie od statusu i wyznania.

Europejczycy mają dylemat nie do rozwiązania. Nie mają armii, więc nie mogą (jako Europa) pójść na wojnę. Ale mają swój interes, bo potrzebują energii. I w taki sposób uciekający stali się kozłami ofiarnymi, a podżegacze wojenni podsycają nienawiść, przemycając – wśród uchodźców – terrorystów, by siać niepokój w Europie.

 

Tego nie pisali chyba katolicy…

Jako sojusznik Stanów uważa Europa, że nie ma wyboru. I dlatego ignoruje fakt, że USA są częścią problemu, a nie częścią rozwiązania. Brak moralnego kompasu, własnej armii i wspólnej polityki zagranicznej jest przyczyną licznych sprzeczności na Starym Kontynencie.

Różne są punkty widzenia, jeśli idzie o wojnę w Syrii. Europejczycy łączą konflikt z islamem i uchodźcami. Arabskie monarchie traktują rzecz jako czysty biznes. Amerykanie chcą ponadto osłabić Rosję. Rosja zaś dąży do sojuszu z Iranem i też ma swoje interesy. Trzeba jednak przyznać, że Rosjanie – jako jedyni – nie tylko ostrzegają przed IS, ale z nim po prostu walczą (i syryjskie wojska, dowodzone przez prezydenta Asada – przypis ZB).

Trzeba też przyznać, że amerykański prezydent Obama rozpoznał szaleństwo tej wojny i chciałby ją szybko zakończyć, ale są jastrzębie w jego kraju. Jest bezsilny, bo przemysł zbrojeniowy, lobbyści i tajne służby planują w dłuższej perspektywie niż kończąca się kadencja Obamy.

Rzeczywistość jest tak banalna, jak zawsze Zło jest banalne: sprawcy, współsprawcy, ignoranci i spekulanci tworzą koszmarne przymierze. Hańbą Europy jest to, że nie ma ani jednego lidera, który napiętnowałby to Zło i mówił wprost: „To jest brudna wojna graczy o ropę – graczy, którzy szaleją przed drzwiami Europy”.

Hańbą Europy jest to, że ludzie dają się tak łatwo przekonać o zalewie ‚barbarzyńców’, i nie chcą widzieć, że pragmatyczne barbarzyństwo w masce ucywilizowanego społeczeństwa jest częścią cierpienia tych, którzy zostali wypędzeni, a nie mieli wcale ochoty do nas przyjść.

Przetłumaczył: Zygmunt Białas

Link do niemieckiego tekstu: 
http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/06/07/europa-schweigt-zum-krieg-in-syrien-weil-es-von-ihm-zu-profitieren-hofft/

 

KOMENTARZE

 • Co to się dzieje w Germanii drogi panie Zygmuncie
  Niemieccy dziennikarze nie chcąc odpowiadać na trudne pytania wpadają w histerie i rzucają się na kobiety nota bene dziennikarki? to możliwe w cywilizowanych Niemczech? czy jestem ofiarą "kremlowskiej propagandy"?
  Pan wyczai tę sprawę panie Zygmuncie. http://de.sputniknews.com/panorama/20160610/310526139/ard-dopingenthueller-hajo-seppelt-attackiert-russische-reporterin.html
  Objaśniam sytuację:dziennikarz niemieckiej TV ARD nijaki Hajo Seppelt nakręcił "śledcze" filmy na temat dopingu w rosyjskim sporcie.Filmy były gówniane,w rodzaju tych jakimi od kilku lat karmi nas pani Smoleńska-Gargas i pani Stankiewicz-Smoleńska.Żadnych konkretów,jakieś wpisy w sieciach społecznościowych,jakieś wyznania anonimowych świadków,itd.
  W związku z tym dziennikarka rosyjskiej TV Rossia Olga Skabejewa udała się do autora filmów Hajo Seppelta aby zadać mu kilka uściślających pytań.Jak przebiegał wywiad i czym się zakończył widać na filmie pod zamieszczonym linkiem.
 • @ikulalibal 06:25:52
  To nie jest dziennikarz, agent bezpieki, jak ten:

  ==Kim jest Jürgen Roth, niemiecki dziennikarz, autor książki o katastrofie smoleńskiej
  Puzzle Rotha
  Jürgen Roth dolewa oliwy do smoleńskiego ognia, powołując się na rzekomą notatkę niemieckich służb, według której w 2010 r. doszło do zamachu. Kim jest autor tych „sensacji”?

  Polska prawica ma nowego bohatera. Niemiecki pisarz i dziennikarz Jürgen Roth opublikował właśnie w Niemczech książkę „Tajne akta S.” o katastrofie smoleńskiej, przekonując w niej, że pod Smoleńskiem mogło dojść do zamachu. (....)
  Nowością jest rzekoma notatka, na którą powołuje się Roth. Pochodzi z marca 2014 r. i ma należeć do niemieckich służb. Tyle, że jej istnienia w archiwach nie potwierdza BND, dziennikarz nie publikuje też skanu tego dokumentu.

  Co miałoby się znajdować w owej notatce? Niemiecki agent po rozmowie z wysokiej rangi członkiem polskiego rządu i funkcjonariuszem rosyjskiej FSB Jurijem D. miał poinformować swoich szefów, że 10 kwietnia 2010 r. doszło do zamachu z użyciem materiałów wybuchowych. Zlecenie miało paść od wysoko postawionego polskiego polityka. Jego nazwisko jednak nie pada. Za zamachem miała stać 15-osobowa komórka FSB z Połtawy na Ukrainie, kierowana przez Dmitro S.
  W zamachu mieli uczestniczyć – według spekulacji autora – polscy agenci (zgodnie z tezą, że ktoś przecież musiał wnieść materiały wybuchowe na pokład maszyny). Domniemanym motywem miała być zaś krytyczna postawa Lecha Kaczyńskiego wobec kontraktu gazowego z Gazpromem. Roth na potrzeby książki rozmawiał z Antonim Macierewiczem, dziennikarką Anitą Gargas i Małgorzatą Wassermann.
  (....) ==
  Z polityka.pl

  Nie wiadomo kto ani co, a na końcu Antek i Gargasowa... :)
  I wszystko ''jasne''.
 • @dron67 08:23:24
  C.d:
  W sprawie publikacji głos zabrał już Jarosław Kaczyński: „To na pewno praca ciekawa, ale jednocześnie potwierdza to, co uważamy za wysoce prawdopodobne, czyli zamach” – mówił w wywiadzie dla TV Republika. Cezary Gmyz, autor słynnego tekstu „Trotyl na wraku Tupolewa”, komentował na Twitterze: „Grubo. Jürgen Roth utrzymuje, że źródła w BND twierdzą, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Co na to media reżimowe?”. Według niego „Roth obok Hansa Leyendeckera to najbardziej znany dziennikarz śledczy w Niemczech”.

  Tak jednak nie jest. W niemieckim środowisku dziennikarskim niewiele osób go kojarzy. Kim jest zatem Jürgen Roth?

  Autor widmo

  Urodził się w 1945 r., nie skończył żadnych studiów. Nie mówi po polsku ani po rosyjsku. Zaczynał jako pracownik spedycji, jednocześnie ucząc się w szkole przypominającej pod względem organizacyjnym polską zawodówkę. Po siedmiu latach uznał, że praca mu nie wystarcza i wyruszył w podróż po Europie.==

  ''Tuzy'' dziennikarstwa. Żenada i kompromitacja.
  Nie zna języków, przeprowadza wywiady i wyciąga wnioski.
  Wcześniej przygotowane.
 • @ikulalibal 06:25:52
  "Co to się dzieje w Germanii...". -

  --- Wiele się dzieje. Jeśli chodzi o sprawy dopingu, to zamieściłem kiedyś (może dwa miesiące temu) wywiad, przedstawiony na filmie z Siergiejem Ławrowem. Szef rosyjskiego MSZ omówił trzy sprawy, z których trzecią były posądzenia o doping.
  Widać chyba jednoznacznie, że 'grubymi nićmi Zachód szyje'.

  Jeśli idzie o materiał (tekst i film), to jest bardzo interesujący. Relację po rosyjsku dość rozumiem, ale oczywiście nie przetłumaczę. Jest jeszcze niemiecki tekst, który będę mógł przełożyć. Czy zdążę?
  Termin tu mnie zanadto nie goni :)
  Zapisuję tekst, spróbuję zdążyć :)
 • @dron67 08:23:24
  "Polska prawica ma nowego bohatera. Niemiecki pisarz i dziennikarz Jürgen Roth opublikował właśnie...". -

  --- Ma takiego bohatera, na jakiego zasługuję.
  To nie są poważne informacje. Na wszelki wypadek konsultowałem to kiedyś z inż. Krzysztofem Cierpiszem. Potwierdził moją tezę.
  Chyba zresztą pisał inżynier (krytycznie) o Jürgenie Roth.
 • @dron67 08:29:49
  Komentuje Pan: ''Tuzy'' dziennikarstwa. Żenada i kompromitacja". -

  --- I ja już nic nie dodam :)
 • @zygmuntbialas 12:23:24
  Tak, tylko te sterowane bzdury krążyły w głównych mediach
  dłuższy czas i odnosiły niestety skutek..
 • @dron67 13:05:04
  "... te sterowane bzdury... odnosiły niestety skutek..". -

  --- Po to te bzdury są.
  Zbyt mało interesuję się teraz wydarzeniami 10.04., by wiedzieć coś o odbiorze tych rewelacji. Czasem zerknę na jakiś tekst o Smoleńsku i zdaje mi się, że dominuje bełkot.
 • @All
  Świetną relację z mistrzostw Europy we Francji przedstawiła pani Tiamat, link:

  http://zygmuntbialas.blog.pl/2016/06/12/co-sie-dzieje-w-syrii-i-w-europie-12-06-2016/comment-page-1/#comment-11430
 • @zygmuntbialas 13:16:53
  Sprostowanie:

  PILNE! prosze podac dalej!

  Okazalo sie, ze te niby Rosjany, ktore zaatakowaly Anglikow, to przebrany Prawy Sektor- podala gazeta wydawana przez amarykansko-australijskich weteranow: „Veterans today”

  ” 200 mezczyzn w czarnych podkoszulkach, i czarnych kominiarkach, z wyciagnietymi nozami wysiedli w porcie w Marsylii gdzie kibice Anglikow i Rosjan popijali razem piwo i wygrzewali sie na sloncu.
  Atmosfera byla przyjazna i nic nie wskazywalo na konflikt.
  A tu nagle, horda na czarno ubranych bandziorow wpadla i zaatakowala angielskich kibicow.
  BBC natychmiast podalo, ze to rosyjscy chuligani. Oczywiscie, ze to jeszcze jedna chorobliwa demonizacja Rosji i wszystkiego co rosyjskie – w ciagu ostatnich kilku miesiecy.

  Ci bandyci to nie byli Rosjanie, choc mowili po rosyjsku. To wynajeci bandyci z tych samych neonazi kryminalnych grup ze Lwowa, czlonkowie Prawego Sektora, ktorzy sa odpowiedzialni za masakre w Odessie,

  Ci bandyci przyplyneli na kutrze rybackim zarejestrowanym na Cyprze; przynajmniej dwoch czlonkow zalogi to agenci Mossadu, ktorzy przywiezli te bandycka grupe do Marsylii poprzedniego wieczoru i prawdopodobnie sa juz w powrotnej drodze.

  „Bylismy przygotowani na prowokacje w czasie Euro16 ale przygotowywalismy sie na ataki islamistow, ktorzy strzelaja do ludzi lub wysadzaja budynki”
  .
  To nowa forma walki – ale jest zupelnie oczywiscie, kto sie za tym kryje.

  Ukrainski Prawy Sektor nazistow atakuje kibicow w Marsyli:
  BREAKING NEWS: Ukrainian Pravy Sektor Nazis attack England fans in Marseille | Veterans Today

  http://www.veteranstoday.com/2016/06/11/breaking-news-ukrainian-pravy-sektor-nazis-attack-england-fans-in-marseille/ ==

  http://zygmuntbialas.blog.pl/2016/06/12/co-sie-dzieje-w-syrii-i-w-europie-12-06-2016/comment-page-1/#comment-11436

  Zabawy w kotka i myszkę ciąg dalszy..
 • @dron67 16:14:53
  Dziękuję za zamieszczenie komentarza Tiamat.
  Przed chwilą wkleiłem w S24.

  Pisze Pan: "Zabawy w kotka i myszkę ciąg dalszy..". -
  --- Nawet mistrzostwom nie odpuszczą. Wstrętne to!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej