Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1193 posty 19883 komentarze

Co się dzieje na świecie - 27.06.2016.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Problem władzy nad światem jest złożony i stary jak świat, a obiecanki biblijne o narodzie wybranym podniecają niespokojne umysły, którym marzy się globalne panowanie.

Teraz mamy taki znakomity pretekst do nawrotów religijnych, które nazywają się całkiem świecko, a mianowicie globalizacja, czyli NWO.

 

 

Próbowali władzy nad światem różni ‚bogom podobni’ – i kapłani egipscy, i małpowały po nich różne ludy koczownicze; i były Cyrusy i Dariusze, i Mongoły; Aleksander Macedoński, Rzymianie, Napoleon, Imperium Brytyjskie… Teraz mamy bardzo prymitywne imperium amerykańskie, którym rządzą korporacje zbrojeniowe. USA to taki ambitny cysorz bez majtek, który chce mieć wszystkie skarby świata i diamentowe gacie. Bardzo ambitne te korporacje, które żyją tylko z produkcji i handlu bronią; i wszystkim, co z wojną i ludzką tragedia związane.

Największe biznesy obecnie to broń, prywatne więziennictwo, narkotyki, handel żywym towarem: kobietami, dziećmi, uchodźcami i handel organami ludzkimi i niedługo powietrzem. No i przydałaby się kontrola źródeł energii: ropy, gazu i wody. Żeby jednak rządzić światem, potrzebna jest władza. Całkowita władza.

I tu USA ma pewne braki. Nie mogą sobie poradzić z największym państwem na świecie. A już mieli takie ładne plany podzielenia Rosji na trzy części. Wszystkie skarby Syberii czekają na USA! I już tak dobrze zapowiadała się im ta globalizacja: podbity Bliski Wschód, utworzona Unia Europejska, pakowanie coraz więcej państw dużych i małych do NATO – budowanie globalnej armii świata.

 

Tak śmigłowce armii USA niosły ‚pomoc’ Wietnamowi w latach 60-tych

Są jeszcze ‚drobne’ ustalenia odnośnie stolicy świata i centrum rządzenia; bo to nie wiadomo, czy Izrael, bo już mają wybudowany wielopiętrowy w głąb i do góry Najwyższy Urząd Sprawiedliwości pana Rothschilda, i ‚rozdzielnie’ źródeł energii na trzy kontynenty, umieszczone w Izraelu. Ale jeszcze pozostaje ONZ, z którym nie wiadomo, co zrobić, bo dużo kosztuje i jest coraz mniej przydatne.

Dobrze żarło, bo rozpad ZSRR zapowiadał szybkie zwycięstwo. Unia Europejska miała stworzyć mocarny blok – kafar do kruszenia Rosji.
Myślę – i to moje osobiste zdanie – ze dużym błędem strategicznym było utworzenie Unii i dwóch parlamentów w tej nieszczęsnej Brukseli. Za duże nieszczęście na zbutwiały żydowski stragan ze zlotem i krwawymi diamentami.

Kiedyś EWG było porozumieniem handlowym i bardzo się Europie przydało. Rzeczywiście Europa Zachodnia stała się potęgą gospodarcza. Ale obecna Unia nie jest związkiem gospodarczym /ekonomicznym. Jest organizacją polityczną, a to już jest inna zabawa. Unia wprowadziła system centralnej kontroli, przy czym dobrała sobie do pomocy wyjątkowych debilów – dekowników z europejskiego establishmentu, którzy nielegalnie (nie wybrani w wyborach) sprawowali władzę i wymyślali kształt ogórka i prostowanie bananów za okropne pieniądze. A już szczytem zboczenia było wydawanie licencji na nasze góralskie oscypki.

Unia zrobiła się białym słoniem: nikt takiego nie ma i karmić trzeba. Taka pani Ashton, żydowska ‚hrabini’ czy różne Rump(f)uye i inne głupki zrobiły z Europy dekownię nieuków i finansowy apartheid. Pieniądze z krajów członkowskich płynęły jak rzeka i nie wiadomo było, co z nimi zrobić. Ostatni skandal z wykupywaniem dziel sztuki za unijne pieniądze (w tym z Polski) świadczy o wielkiej korupcji i absolutnym bajzlu w zarządzaniu. Skandal z Jugosławią i Ukrainą jest nie do darowania. A do tego przyplątał się do Brukseli drugi parlament. Tuz obok Parlamentu Europejskiego rozlokował się… Żydowski Parlament Europejski, założony przez niejakiego pana Kołomojskiego.

Ukraina pachniała oligarchom od samego początku istnienia, tj. od 1991 roku, gdy dogadała się zacna Unia Euro-pejska z pejsami USA, żeby wyssać bogatą Ukrainę i zrobić sobie antyrosyjski przyczółek.. Do ssania przyłączyły się polskie oligarchy i zaczęło się rabowanie chorego kraju – sztucznego zresztą tworu – tak łapczywie i szybko, jakby nie istniało jutro. Ukraina nie mogła się bronić, bo nigdy nie miała państwowej struktury.

Troszkę się porobiło, bo zdolny McCain i jeszcze zdolniejsza Victoria Nuland nic nie wiedzieli o Ukrainie. Mianowicie tego, że za sowietów Donbas był centrum przemysłu zbrojeniowego. Po sowietach zostały nie tylko bomby i rakiety, ale cały sprzęt wojskowy i… fachowcy od przemysłu, często zawodowi wojskowi. Donbas się okopał. Donbas i Krym pomieszały globalistom plany. Poroszenko obiecał Krym Amerykanom, którzy już mieli wszystkie plany, gotowe na zbudowanie baz wojskowych na pozostałych po sowietach strukturach.  Dlatego tak okrutnie boli ‚utrata’ Krymu.

Zachód postanowił zamorzyć Rosję głodem i odciąć kurek od gazu i ropy. Ponakładali jakieś sankcje bez sensu i wymyślili, że to będzie tak jak z Irakiem. Złotousty senator McCain powiedział, że „Rosja to taka mała stacja benzynowa, co udaje państwo”. Znów się nie do końca powiodło, bo Chiny kupują rosyjski gaz. No to wymyślili, ze z Azerbejdżanu, gdzie USA ma zaprzyjaźnionych oligarchów rasy historycznej, popłynie gaz przez turecki Ceyhan do Europy. Znów nie wyszło, bo się Syria nawinęła. Idiotyzm z Katarem i gazem skroplonym po 600 dolców za kubik mogla tylko propagować ogłupiała do reszty polska ekipa rządząca.

No więc globalistom z NWO nie wszystko idzie jak po maśle, bo się nawet na własnych mediach nacięli. Ale walczą dalej. Wielki Zachód ma wprawę w demonizowaniu szefów państw i organizowaniu kolorowych rewolucji. Jest taka organizacja NED w USA, która zajmuje się opracowaniem ‚zmiany reżimu’ w upatrzonym kraju:

//www.globalresearch.ca/the-national-endowment-for-democracy-ned-an-instrument-of-regime-change-financed-by-wall-street/5532602

Łatwo im poszło z Miloszewiczem, Husajnem, Kadafim, Mubarakiem – został się tylko Asad i Putin. No i te Chiny… I te skarby Syberii. Wojna przeciwko Rosji jest na wszystkich możliwych frontach. Próbują skubać ten kraj ze wszystkich stron. W tym procesie wojen Amerykanie nie zauważyli, że im się kraj troszkę sfatygował wojnami i rabunkową gospodarką (gaz łupkowy, rabunkowa gospodarka wodna, zanieczyszczenie toksyczne, zniszczenie Zatoki Meksykańskiej, zniszczone miasta i coraz gorsze wyniki ekonomiczne). Zatrute ryby w USA stały się normą:

//www.naturalblaze.com/2016/06/seattle-caught-salmon-found-to-contain-cocaine-antidepressants-and-pain-relievers.html

Zatrute jedzenie, GMO i ogólna dewastacja kraju, zaniedbana infrastruktura i bezrobocie (93 miliony bezrobotnych):

//www.thedailysheeple.com/record-93-6-million-people-not-in-american-labor-force-highest-since-1977_072015

Ale co się nie robi dla wielkiej idei podboju świata.

Opracowała: Tiamat

 

KOMENTARZE

 • Naljeprzy tekst jaki czytalem w tym roku.Kto napisal, kto znalazl, kto
  opublikowal,wszystkim gratulacje.Pani Tiamat, moja bogini madrosci.
 • @staszek kieliszek 09:42:37
  w pełni zgadzam się z Tobą
 • @roux 09:47:27
  Pierwszy raz sie w czyms zgadzamy.
 • @staszek kieliszek 09:42:37
  "Naljeprzy tekst jaki czytalem w tym roku". -

  --- Na pewno będzie miło pani Tiamat, gdy przeczyta.
  I ja się cieszę, że ta - z ogromną wiedzą - mądra kobieta współpracuje ze mną. Jeszcze jedno jest tu ważne. Pani Tiamat jest całym sercem po stronie ludzi biednych i skrzywdzonych. Po ich stronie, niezależnie od koloru skóry i wyznania.
  Wspaniała kobieta :)
 • @roux 09:47:27 (and @staszek kieliszek 09:42:37)
  Najnowszy wpis pani Tiamat dotyczy działań wojennych w Syrii, link:

  http://zygmuntbialas.blog.pl/2016/06/27/co-sie-dzieje-na-swiecie-27-06-2016/comment-page-1/#comment-11879

  Będzie ten wpis notką po północy :)
 • "Coś lepszego"...
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Superpanstwo-zamiast-Unii-Europejskiej-Wyciekl-tekst-ultimatum-Francji-i-Niemiec,wid,18397368,wiadomosc.html

  Wiem, że "źródło zakazane", ale.
  No i ciekawe, czy nie zniknie stamtąd po paru godzinach, jak kiedyś wpis o blackoucie w Syrii (CAŁEJ, ciekawe, kto mógł coś takiego wykonać)...
 • @Autor
  "Dziś Steinmeier ma spotkać się w Pradze z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej i przedstawić im żądania Berlina: rezygnacja członków UE z własnej armii, z własnej polityki zagranicznej, z odrębnego kodeksu karnego, z odrębnego systemu podatkowego, z własnej waluty i z samodzielnej polityki zagranicznej. Po prostu rezygnacja z suwerenności."

  No i proszę .Szkopy już nie proponują ale wręcz stawiają żądanie utworzenia jednego państwa w Europie.Im chyba coś na dekiel spadło.Myślą,że Polacy mają krótką pamięć i nie pamiętają 1939r

  http://1312eksa46.salon24.pl/718455,koszmarny-sen
 • @laurentp 10:51:04
  "Coś lepszego"

  Przenoszę tytuł i nagłówek: "Superpaństwo zamiast Unii Europejskiej? Wyciekł tekst ultimatum Francji i Niemiec"
  "Europejskie superpaństwo zamiast Unii Europejskiej - takie ultimatum, na spotkaniu w Pradze, przedstawić ma przedstawicielom Grupy Wyszehradzkiej szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Do 9-stronicowego dokumentu dotarli dziennikarze programu TVP Info "Minęła 20" i portal tvp.info. Projekt sygnowany jest przez szefów dyplomacji Berlina i Paryża. - Rzeczywiście taki dokument dotarł do nas - potwierdził minister Witold Waszczykowski". -

  --- Kto i po co pisze takie dyrdymały? - Przecież to niemożliwe do realizacji. Ile to byłoby buntów i powstań? - Jedynym celem takich przedsięwzięć byłoby już tylko stworzenie kompletnego chaosu.
  Zerknę na portale niemieckie, czy coś o tym wspominają. Jeśli tak, powrócę do sprawy.
 • @matterhorn 10:57:51
  "... żądania Berlina: rezygnacja członków UE z własnej armii,...". -

  --- Już odniosłem się do sprawy w odpowiedzi blogerowi @laurentp.
  Zerknę jeszcze do portali niemieckich: mainstreamowych i alternatywnych.
 • Fajne podsumowanie tego co wielu już wie i zna,
  czy doszła kiedyś do państwa taka wiadomość, że kiedykolwiek rosja, putin lub kto inny zaproponował tzw. zachodowi wstąpienie rosji do nato ?
 • @zygmuntbialas 11:10:26
  http://www.tvp.info/25939587/europejskie-superpanstwo-zobacz-oryginalny-dokument
 • @Repsol 12:50:05
  Takie "Elysium" !
 • @provincjał 12:49:33
  "Fajne podsumowanie tego co wielu już wie i zna,...". -

  --- Tak. Myślę, że przypomnienie nie zaszkodzi.
 • @zygmuntbialas 13:01:09
  Oby jak najwięcej takich przypomnień na jak największej liczbie for i portali !
 • @Repsol 12:50:05
  tvp.info pisze:"Europejskie superpaństwo zamiast Unii Europejskiej – taką propozycję na spotkaniu w Pradze ma przedstawić państwom Grupy Wyszehradzkiej szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Dokument, do którego dotarł portal tvp.info i program „Minęła dwudziesta”, ma 9 stron i sygnowany jest przez szefów dyplomacji Niemiec i Francji. Zobacz oryginalny dokument.

  • Kraje członkowskie bez prawa do własnej armii i służb specjalnych.
  • Unifikacja prawa karnego oraz systemu podatkowego.
  • Państwa bez własnej waluty oraz banku centralnego.
  • Jednolity system wizowy.
  • Wspólna polityka zagraniczna względem innych państw oraz organizacji międzynarodowych.
  • Ograniczona rola NATO". -

  --- Dokument jest w języku angielskim, więc nie przeczytam.
  A te punkty? "Ograniczona rola NATO"? -
  --- Już to widzę: Amerykanie przyklasną...
  Jeśli się nad czymś zastanawiam, to nad tym, kto i po robi ludziom wodę z mózgu.
 • @provincjał 13:04:26
  "Oby jak najwięcej...". -

  --- Staramy się: współpracujące ze mną osoby i ja też.
 • @provincjał 12:49:33
  ..."kiedykolwiek rosja, putin lub kto inny zaproponował tzw. zachodowi wstąpienie rosji do nato ?"
  Jak wtedy zachowałby się usrael i tzw. zachód, bo to na pewno byłby szach i mat albo co najmniej sprawdzam ?
 • @staszek kieliszek 09:42:37
  Witam Panie Staszku.
  Ciesze sie, ze sie pan pojawil. Bo ja tez lubie pana czytac. Tylko, ze juz dawno pana nie czytalam.
  Serdecznie pozdrawiam
 • @provincjał 12:49:33
  Nie wiem czy to prawda co zaproponowal Putin, podobno byla taka plotka czy heca, nie pamietam, ale podobno wielki sprzymierzeniec Ukrainy przeciwko Rosji, czyli Anglia, jak sie tylko dowiedziala, ze Ukraina ma wstapic do Unii to sie szybko wyniosla.
  I mozna przypuszczac, ze to byl najwazniejszy powod do referendum.
  Wiec mozna tez puscic wiadomosc w swiat, ze Anglie w Unii zastapi... Ukraina i Turcja.
 • @zygmuntbialas 11:06:15
  nie będzie żadnych buntów i powstań, Polacy zgodzą się jako pierwsi i nie tylko Rząd, tylko ogólnie ludzie. Od wielu lat pracowano nad tym, aby tak się stało. Wiele lat niszczono Polaków i utrzymywano na głodzie, aby w decydującym momencie dać Polakom propozycję, że jak tylko wyrażą wolę to z dnia na dzień będą zarabiać i mieć świadczenia takie same jak w Deutschland. Polacy nawet nie pisną, poza oczywiście ludźmi świadomymi, ale tych jest zawsze mniejszość.
 • @zygmuntbialas 11:06:15
  Superpanstwo.

  Zdjecie drugie , ponizej strony

  http://look.jastrzabpost.pl/look/stylizacje-look/agata-duda-i-andrzej-duda-w-norwegii-stylizacja_354173.html
 • Reaganomics
  "Bardzo ambitne te korporacje, które żyją tylko z produkcji i handlu bronią; i wszystkim, co z wojną i ludzką tragedia związane."


  Najciekawsze jest jednak, jak do tego doszło. Momentem przełomowym dla korporacji stała się prezydentura Ronalda Reagana. Polityka Reagana w swoich założeniach wymierzona była przeciwko demokratycznej wizji państwa Franklina Delano Roosvelta. „Reaganomics” zainicjowała postępujący proces ubożenia klasy średniej i bogacenia się klasy najbogatszych i najbardziej wpływowych. Reagan dał również początek epoce intensywnej prywatyzacji. Administracja rządowa i rządowe agencje poddawane były niekończącej się krytyce. Przodowali w tym walczący o prawa najbogatszych Republikanie, którzy twierdzili, że rząd powinien jak najmniej ingerować w działalność biznesu. A zatem hasło „mniej rządu” stało się popularne. Mniej rządu znaczyło mniej rządowej ingerencji i mniej rządowej kontroli nad korporacjami, bankami, Wall Street, itd. Rząd wyzbył się części swoich wpływów i w procesie prywatyzacji podzielił się swoimi kompetencjami z korporacjami. Na wojny do Iraku, Afganistanu i krajów Bliskiego Wschodu, jak również na Ukrainę zaczęto wysyłać prywatne armie. Przykładem są tzw. mercenaries na Ukrainie, czy znane ze swojego okrucieństwa w Iraku Black Water. Amerykańska wojna została zatem sprywatyzowana. Nowy podział władzy sprawił, że rząd amerykański zaniechał bezpośredniej ingerencji w sposoby działania tych tych armii. Dlatego przestępstwa wojenne dokonywane przez amerykańskich prywatnych najemników najczęściej uchodziły im bezkarnie.
 • „Od strony kuchni”
  Dobrze jest czasami spojrzeć na politykę amerykańską nie od strony oficjalnych dzienników, popularnych stacji telewizyjnych, czy nawet alternatywnych, niezależnych dziennikarzy, ale od tyłu - „od strony kuchni”, przez dziurkę od klucza.

  Piszę tutaj o spojrzeniu poprzez strony internetowe współpracujacych z rządem korporacji, które dokonują naboru kadr- specjalistów z dziedziny ekonomii, elektroniki, komputerów, wojskowości, propagandy i dobrze wyćwiczonych amerykańskich wojaków.

  Najbardziej znanymi firmami od "spraw wojny", które współpracują z rządem amerykańskim są:

  -Academi (Jest to stare, dobrze nam znane Black Water, które zmieniło nazwę.)
  -Engility Corporation
  -Cubic Corporation
  -L-3 Communications
  - Triple Canopy
  -Andrews International
  -G4S
  -DynCorp International

  Na kilka mięsięcy przed świczeniami Anakonda w Polsce, Academi poszukiwało espertów z dziedziny wojskowości doskonale znających język polski.

  Wystarczyło mi jedno spojrzenie na stronę Engility Corporation aby stwierdzić, że Amerykanie są w trakcie prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego - https://careers-engility.icims.com/jobs/intro?hashed=-435772343 – w „Keywords” proszę wpisać „Ukraine”. Sam opis procesu prywatyzacji wskazuje, że odbędzie się ona według norm i przepisów EU, czyli wstąpienie Ukrainy do EU zostało już wcześniej zaplanowane ("Anglie w Unii zastapi... Ukraina" - pani Tiamat).

  Gruzja jest ważnym punktem docelowym dla amerykańskich ekspertów wojennych. Cubic Corporation poszukuje amerykańskiego dowódcę batalionu, który nie tylko ćwiczyłby gruzińską armię z użyciem najnowszych technologii komputerowych (symulacje, gry wojenne), ale również doradzałby gruzińskim porzywódcom ( („Combat Training Center Subject Matter Expert (CTC SME), Georgian Simulation Training Center (GSTC) and Joint Training Evaluation Center (JTEC)” na https://globaldefense-cubic.icims.com/jobs ).

  Dla potrzeb Rumunii Cubic poszukuje speca od wywiadu (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance (ISR) Trainer/Planner (PTOC), aby pomógł zmodernizować przestarzałą rumuńską armię.

  Nowych kadr poszukuje się dla operacji wojskowych w Niemczech, Wielkiej Brytanii i wszystkich tych krajów objętych amerykańską kuratelą.

  Bliższe spojrzenie na te strony pokazuje politykę amerykańską w większym detalu i pozwala na lepsze zrozumienie pewnych, niechętnie ujawnianych faktów.
 • Foch czy pech
  W ostatnim czasie odniósł Pan tu i na własnym blogu spore straty. Partyzant zaginął bez wieści, Trojanka pokazała prawdziwą twarz i się wyniosła. A teraz kolejny strzelił focha,zabrał swoje zabawki i przeniósł się do innego lokum.
  Same straty 8-)))
  Pozdr.
  http://o2.fbl.pl/w640/fbl-2006/200604/719690/obrazona-ksiezniczka-d.jpg
  http://pl.memgenerator.pl/mem-image/foch-za-foch-pl-ae0808/d
 • @Henryk Kreuz 18:01:20
  "... nie będzie żadnych buntów i powstań,... wyrażą wolę to z dnia na dzień będą zarabiać i mieć świadczenia takie same jak w Deutschland". -

  --- Bunty i powstania organizuje właśnie ta mniejszość.
  Świadczeń podobnych jak w Niemczech nie będzie, bo Niemcy nie mają na to pieniędzy, a nawet gdyby mieli, to nie dadzą.
 • @AgnieszkaS 21:09:06
  "Momentem przełomowym dla korporacji stała się prezydentura Ronalda Reagana. (...) Rząd wyzbył się części swoich wpływów i w procesie prywatyzacji podzielił się swoimi kompetencjami z korporacjami". -

  --- Tak. I może nie tylko 'rząd podzielił się [dobrowolnie] swoimi kompetencjami', co raczej systematycznie wchodzili na scenę politycy, ulegli korporacjom.
 • @AgnieszkaS 21:30:10
  "... korporacji, które dokonują naboru kadr- specjalistów z dziedziny ekonomii, elektroniki, komputerów, wojskowości, propagandy i dobrze wyćwiczonych amerykańskich wojaków". -

  --- Tak, trochę znam ten system, m.in. z wypowiedzi Johna Perkinsa:
  "John Perkins zdał odpowiednie testy w NSA(National Security Agency), a następnie został przekazany prywatnej firmie: „To bardzo subtelny i wyrachowany system, w którym prywatny przemysł wychodzi na zewnątrz i wykonuje zadanie – mówi Perkins. – Jeśli więc zostaniemy przyłapani na przekupstwie lub korumpowaniu lokalnych urzędników, to obwiniony jest prywatny przemysł, a nie rząd Stanów Zjednoczonych. Warto nadmienić, że w nielicznych przypadkach, gdy zawodzą ekonomiści od brudnej roboty, pojawiają się ci, których nazywamy szakalami. To ludzie, których zadaniem jest obalanie rządów lub mordowanie przywódców. Oni również pochodzą z prywatnego sektora”.
 • @Husky 21:36:41
  Pisze Pan do mnie: "W ostatnim czasie odniósł Pan tu i na własnym blogu spore straty". -

  --- Chodzi też Panu chyba o zbanowanie na tym blogu Astry, Jinksa i Trybeusa? - To nie są straty, to jest zysk :)
 • @zygmuntbialas 23:04:02
  no to już spora grupa 8-)))
 • @Tiamat 17:48:17
  Ja mam problem ze zrozumieniem tego co sie na swiecie dzieje.Czasami wydaje mi sie, ze jestem tuz, tuz zrozumienia a okazuje sie, ze nie wiem nic.Dla przykladu:Jak sens jest budowanie w Chinach miast, w ktorych nikt nie mieszka ? 60 milionow gotowych mieszkan czeka.Na kogo?A buduja dalej.Jest to przedsiewziecie na skale globalna i czescia jakiegos planu.
  Jak cos jest dobre to jest jasne i proste a my mamy do czynienia z ksieciem ciemnosci, nie myslimy jak on wiec nie mozemy tego zrozumiec.
 • @staszek kieliszek 1:41:02
  Z tego samego powodu dla, którego buduje się bomby atomowe - też się ich nie używa.
 • @Husky 00:04:12
  "no to już spora grupa". -

  --- Inni przybywają.
  W sumie to ja na brak rozmówców nie narzekam :)
 • @Nibiru 00:45:43
  "Ten proceder z prywatyzowaniem armii stworzono na użytek prowadzenia proxy awantur hybrydowych". -

  --- Tak, to jest w wielu działaniach i miejscach widoczne.
 • @zygmuntbialas 22:54:52
  @zygmuntbialas 22:54:52
  Pamiętam, kiedy po raz pierwszy wpadła mi w ręce książka Perkinsa- The Confessions of an Economic Hit Man. To było uczucie ponownego obudzenia się z snu. Moje pierwsze obudzenie nastąpiło w połowie lat 90-tych, kiedy zaczęłam czytać Noama Chomskiego i mniej więcej w tym samym czasie znalazłam w księgarni zbiór esejów, które napisał Michael Parenti - amerykański historyk i politolog. Wtedy zrozumiałam, że USA nie jest i nigdy nie było tą idylliczną krainą, jaką większość z nas naiwnie wyobrażała sobie.
 • @AgnieszkaS 03:28:04
  Napiszę parę słów po południu :)
 • @staszek kieliszek 00:41:02
  Panie Staszku
  Po chinsku to malo kto rozumie. Bo co my wiemy o Chinach i Chinczykach?.
  Ja pracowalam z Chinczykami- to sa zydy Azji. Nikt tak nie umie liczyc jak Chinczycy. Ale sa lepsi od zydow bo 'bardziej sie trzymaja tematu" - scisle wedlug instrukcji. Inaczej mowiac IQ Chinczyka jest duzo wyzsze od IQ zyda.
  Chinczyk nie burzy. Chinczyk buduje.

  Pamietam jak nam wprowadzilo ministerstwo elektroniczne skladanie aplikacji/podan klientow, to wszyscy sie buntowali, pyskowali i robili raban., Ja tez narzekalam , bo nie lubie komputrow, pomimo, ze musialam uzywac na codzien w pracy przez ponad cwierc wieku. W ogole elektronika mi sie kojarzy z faszyzmem i niewolnictwem.

  No to narzekalismy na te nowatorskie pomysly biurokratow.
  A Chinczycy? Siedli dranie wieczorem - poswiecili nocke i na drugi dzien juz kazdy wymiatal iles tam stron kazdego podania do departamentu w rekordowym czasie.

  Chinczyk jak ma cos co do zrobienia, to nie gada - tylko zasuwa jak maly samochodzik.
  Dlatego sa niebezpieczni. Inwazja chinska jest bardzo dynamiczna choc nikogo nie bombarduja. I z wszystkimi handluja. I prosze zauwazyc, ze na Chinczykow nikt nie pyskuje z wyjatkiem Pentagonu. Chinczykow nikt nie wyzywa od "komuchow', maoistow, agresorow, najezcow itp. Nikt im Katyniow nie wypomina ani nie rozlicza z przeszlosci.
  A przeciez tow. Mao wymordowal 80 milionow wlasnych obywateli.
  (Okazuje, ze ze Assad jest gorszy od Mao)
  Chinczycy, podobnie jak Indie urzadzaja sobie cyrk z zachodniej kultury.
  I robia swoje.
  Okazuje sie, ze w wielu ksiegach na Zachodzie Chiny dalej sa uwazane za kraj trzeciego swiata! I Anglia do tej pory wplaca Chinczykom na tzw fundusz pomocy krajom 3 -go swiata!
  Nie wiem jak USA , bo w Stanach tez jest niekontrolowany przeciek gotowki, ale polityka USA wobec 'zoltej rasy" pachnie nieuctwem.

  USA chce wywolac wojne Japonii z Chinami i otwarcie grozi Chinczykom wojna - a przeciez Bialy Dom, nie odroznia Krymu od Kremla a do Chin sie dobiera jak pies do jeza.
  Chiny wziely lekcje histrorii. Anglosasy ich zdrowo poturbowaly.
  Nigdy wiecej.
  Najwiekszy majstersztyk chinski - to bylo udawanie biednych co tylko czekaja az im Zachod pozwoli zarabiac za grosze. Chciwi do ostatatecznosci i prymitywni Amerykanie uwierzyli Chinom, ze na Zachodzie jest za droga sila robocza!. Amerykanie postanowili okrasc i obedrzec ze skory wlasnego obywatela!
  Trzeba nie miec mozgu, zeby wierzyc, ze ubogie spoleczenstwo moze nakrecac ekonomie. Ten kowbojski kapitalizm zadluzyl tzw. demokracje swiata w komunistycznym kraju! To przeciez kpina z wszystkich zachodnich "ekonomistow;" ktorzy uwierzyli w ekonomie kredytu.
  I jeszcze mysleli, ze oszukaja Chinczyka!
  Chiny maja najwiekszy przyrost ludzi bogatych na swiecie. Milionerzy rosna jak grzyby po deszczu.

  Ale Chinczyk -KAZDY Chinczyk czuje sie jak u siebie w domu.
  I wlasnego domu sie nie okrada.

  Znane sa przypadki, ze milioner Chinczyk wyburza cala wies, w ktorej sie urodzil i buduje na wlasny koszt kanalizacje i nowe domy. Bo to jest jego obowiazek wobec ojczyzny, ktora mu dala szanse zostac milionerem.
  Gdy tymczasem swolocz Holywoddzka i Boysy z Chicago maja reszte wspolobywateli za smieci! Taki apartheid finansowy jaki jest w USA nie istnieje nawet w Indiach. Bo jest troche inna kultura pojmowania finansow. W USA pieniadz jest fetyszem.
  Snob jankesowski sie popisuje przed ubogimi krajanami, ze ma 'wspanialy tryb zycia". Ilu Amerykanow okradla Clintonowa z mezem?
  Co taka Clintonowa zrobila dobrego dla USA, ze miliony durniow na nia glosuja? Po co Amerykanom w ogole wybory? Przeciez Soros juz 6 lat temu obiecywal zrobic z niej prezydenta. Prorok?

  Ale wracajac do Chin: oszczedzaja na wyborach.
  Chiny maja gospodarke planowana. Ja sie tez kiedys pytalam kolezanek z Chin z ktorymi pracowalam, po co im te miasta.
  Ano podobno po to, ze to lepsza inwestycja niz zasrane banki. Chiny przewiduja odejscie populacji ze wsi do miasta. Jak zajdzie potrzeba - dobuduja infrastrukture i bedzie jak znalazl. W Chinach nie ma glodnych i bezdomnych. Poltora miliarda ludzi ma bezplatna nauke i lecznictwo.

  Wyobraza pan sobie poltora miliarda ludzi w USA? Im nawet Meksykanie przeszkadzaja, mimo, ze Teksas, Newada , Nowy Meksyk i Kalifornia to meksykanskie ziemie.
  Amerykanie robia raban o wyspy Spratly, a tymczasem Hawaje sa NIELEGALNIE stanem USA. Zagarneli nielegalnie i krwawo Kosowo ale bardzo sie martwia o "ukrainski" Krym (bo nie udalo sie zagarnac?)

  No wiec porownujac roznice w pojmowaniu swiata dodam, ze amerykanskie imperium przypomina podboje Mongolow. Niszcza wszystko co na drodze i niczego nie buduja. Iraku ani Libii, Afganistanu nigdy nie odbuduja ani nie zaplaca odszkodowania za "pomylke 9/11!
  Afganistan nie mial nic wspolnego z wyburzeniem wiez w Nowym Jorku.

  Grecy podbijali swiat, zakladali faktorie i rozwijali handel.
  Rzymianie napadali ale wiedzieli dlaczego: prowincje rzymskie kwitly. Rzymianie budowali miasta, akwedukty, melioracje, prowadzili handel.

  Arabowie podbijali swiat bez mordowania ludzi. (Jest zasadnicza roznica miedzy Turkmenami i Arabami w podbijaniu swiata)
  Arabowie pozostawiali wspaniala kulture i architekture. Podbijali swiat religijnym podatkiem. Miejsowa ludnosc mogla zyc i sie rozwijac.

  Zydzi do tej pory modla sie do kamieni muru pozostawionego przez Rzymian. Jest to pozostalosc po forcie Antonia! Kudy tam do palacu Heroda - okrutnika! jak mozna sie modlic do szczatek "palacu"?

  Anglicy straszliwie podbijali swiat. Ale budowali infrastrukture w koloniach i jakos Australia na przyklad nie bardzo narzeka, ze byla kiedys angielska kolonia.
  Tylko ewangelisci amerykanscy robia powtorke ze Starego Testamentu: wlaza na gotowe, niszcza cala ludnosc cywilna, pala miasta i morduja dzieci, i pozostawiaja po sobie pozogi, zgliszcza i ludzkie tragedie.
  Nikt tak nie skaza srodowiska bombami, napalmem, i trotylem jak Amerykanie.
  Czy wyobraza pan sobie poltora miliarda mieszkancow w USA? Juz teraz im sie Latynosi nie podobaja. A Trump chce wszystkich Syryjczykow wywalic do Meksyku!
  Dlatego tak trudno nam zrozumiec Chiny, ktore nie kradna, nie uznaja lichwy, nie udaja swietojebliwych demokratow i do tego uwazaja, ze z wlasnego domu nie robi sie latryny.

  Cala tworczosc intelektualna zachodnich mediow opowiada rzewne bzdury jak to nam zagraza islam!!
  A tymczasem... Chinczycy wykupili juz pol Kalifornii i zlapali USA za gardlo.
  jak mozna bylo sie dac tak zadluzyc?? U komuchow!

  Widac, Amerykanie nie czuja sie jak u siebie w domu. Czuja podskornie, ze polityka rabunku moze sie zle skonczyc. Dlatego chowaja pieniadze po komyszach zanim inwestowac we wlasny kraj.

  Co my wiemy Chinczykach?
  Nic nie wiemy.
  Chiny maja wspaniala literature, kult przodkow i ogromne poszanowanie poprzednich pokolen. Bardzo malo jest tlumaczen chinskich dziel, filozofii, rozpraw naukowych na jezyk np. angielski.

  Zachod oparl swoja wielka mysl ekonomiczno -polityczna na kradzionych wypocinach pejsatych oszustow: : Misesa i Freuda.

  Siedzi najwieksza demokracja swiata i duma jakby tu Chinom przywalic.
  I do tej pory nie wiedza co takiego wymyslil Einstein. Moze nie tyle wymysli co ukradl ale nie do konca - stad te watpliwosci w teorii.

  Kowboje mysla, , ze im wiecej krajow zniszcza tym beda bogatsi. Niedlugo zabraknie panstw do zniszczenia.

  No wiec ja tez nie rozumiem Chinczykow. Bo maja taki kretynski alfabet.
  4 tysiace znakow do zapamietania.

  Ale Chiny udowodnily, ze przetrwaly tysiace lat. I przetrwaja nastepne tysiace. Bo maja tajemnice przetrwania.

  Pare chinskich przykladow:
  Chinskie plany przesiedlic 250 milionow Chinczykow ze wsi do miasta:
  China’s Agenda 21: Force 250 Million ‘Off-Grid’ People Into Brand-New Cities |
  http://govtslaves.info/chinas-agenda-21-force-250-million-off-grid-people-into-brand-new-cities/

  Bogaci Chinczycy inwestuja u siebie:
  China-based developer launches $40bn mega city project

  http://www.realestate.com.au/blog/china-based-developer-launches-40bn-mega-city-project/

  Inwestorzy chinscy polecieli do Petrsburga na Forum Ekonomiczne i maja sankcje gdzies. W ogole lekcewaza USA.

  http://www.whatreallyhappened.com/node/529427#axzz4C7DFMMhH

  Czy to jest mozliwe w USA czy Europie?
  Okolo tysiac Chinczykow strasznie poturbowalo skorumpowanych oficjeli:

  Nearly 1,000 outraged Chinese Beat Gov Officials : GRAPHIC Photos - 12160

  http://12160.info/page/chinese-crowd-furious-besets-chengguan-in-eastern-city-graphic-ph

  Chinski biznesmen buduje luksusowe mieszkania w wiosce w ktorej sie urodzil
  Chinese businessman builds luxury flats for his old village for free | Daily Mail Online

  A poza tym to naprawde bardzo trudno Chinczykow zrozumiec.
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2850436/Millionaire-Chinese-businessman-bulldozes-run-huts-village-grew-builds-luxury-flats-residents-instead-free.html
 • Globalizacja i nadejście nowego średniowiecza.
  Zglobalizowany i w tym samym czasie sprywatyzowany świat stanie się bezpańską ziemią. Phil Williams bardzo interesująco analizuje nadchodzący upadek znaczenia państwa i procesy społecznego i politycznego rozkładu. Tytuł: "FROM THE NEW MIDDLE AGES TO A NEW DARK AGE: THE DECLINE OF THE STATE AND U.S. STRATEGY" (Od nowych wieków średnich do nowych wieków mrocznych; schyłek administracji państwowej i amerykańska strategia) - Instytut Badań Strategicznych Armii( USA).

  http://www.strategicstudiesinstitute.army.mil/pdffiles/pub867.pdf


  Cechy charakterystyczne "nowego średniowiecza":

  - państwo poprzez proces prywatyzacji dzieli się swoją władzą z innymi graczami sceny gospodarczo-politycznej (korporacje, fundacje). Następuję kolizja prawna pomiędzy tym co prywatne i państwowe, i zanika suwerenność państwowa.

  -granice państw stają się "porowate" i niestabilne (państwa nie są w stanie kontrolować swoich granic)

  -nierówności społeczne i klasowe dramatycznie się pogłębiają (sytuacja biednych staje się krytyczna, gdy w tym samym czasie elity ostentacyjnie cieszą się swoim bogactwami.

  -powstają liczne grupy, które reprezentują różnorodność światopoglądów, wierzeń, zainteresowań, zbiorowisk, itd. (zglobalizowanie i wewnętrzne rozbicie społeczne)

  - centrami życia społecznego, tak jak w średniowieczu, staną się miasta -zazwyczaj otoczone niekończącymi się slumsami (szara ekonomia, czarny rynek)

  - "no go areas" to bezpańskie tereny, gdzie nie obowiązują żadne prawa i gdzie znajdą bezpieczną przystań kryminaliści i terrorryści.
 • @AgnieszkaS 04:31:56
  Ja sie ze wszystkim zgadzam, z wyjatkiem porownania ze Sredniowieczem.
  Sredniowiecze to tysiac lat historii Europy. Przechodzilo rozne okresy i rozne dzieje. Trudno porownac tak calkiem do obecnego systemu, ktory ze Sredniowiecza przypomina najbardziej podboje Wikingow i okrucienstwo nad bezbronnymi..(palenie miast i wsi )
  Morderstwo Husejna i Kadafiego przypomina paryska czy londynska gilotyne i szubienice, z tysiacami gapiow radosnych, ze krew sie leje z odrabanej glowy.

  Granice i silna panstwowosc sa dobre tylko w stanie zagrozenia narodu..
  Ukraina dotad miala sens istnienia dopoki miala "porowata " granice z Rosja.
  Polakom dotad jest dobrze w Anglii dopoki mamy porowate granice.
  Co nie znaczy, ze popieram Unie.
  W Sredniowieczu znakomici Polacy mogli studiowac w Padwie i Heidelbergu, a i w Paryzu, tylko dlatego, ze nie bylo wiz, paszportow i oplat za nauke.
  W Sredniowieczu lichwa byla karalna, (przez b. dlugi okres) a kazdy biznesman mial obowiazek wplacac pieniadze bezposrednio biednym. Mial specjalna rubryke w wydatkach pt. Bog.

  Ja mam troche inne spojrzenie na Sredniowiecze: byl to najbardziej dynamiczny okres w historii Europy. Zbudowano prawie dwa i pol tysiaca miast, (2400) powstaly wszystkie uniwersytety, handel wolnorynkowy kwitl i miasta mialy pelna autonomie. Miasta stanowily potege, to prawda, prowadzily wojny i mialy wlasne armie.
  Jako kobieta, upieram, ze kobiety w Sredniowieczu byly nie tylko bardziej szanowane niz obecnie ale byly prawnie chronione - bardziej niz obecnie. (w 7-mym wieku w Anglii grozila kara smierci za gwalt na kobiecie lub zmuszanie do malzenstwa)
  Brak granic nie zagrazal spolecznosciom plemiennym, czy narodom.
  Nam zydzi wmowili, ze narod - to panstwo. I narod to genetyka.
  Sami maja z tym problemy.
  Palestyna isniala i kwitla bez statusu panstwowego az do 1948 roku!
  W Rosji od wieku istnieje pelno narodow.

  Ale tez nie nalezy zapominac, ze w Sredniowieczu nauka i lecznictwo byly bezplatne.
  Najlepszym przykladem sredniowiecznego miasta u nas jest Krakow. Centrum miasta spelnia od tysiaca lat dokladnie te sama role jak spelnialo w Sredniowieczu.
  Drugiej Katedry w Kolonii nikt nie jest wstanie wybudowac bo nie znamy tajemnic inzynierii gotyckiego Sredniowiecza.


  I z kolei bedzie dosc trudno udowodnic, ze Polska stanowila jakis klasyczny wzor Sredniowiecza. Chyba niekoniecznie. Wiec to nastepny temat.
  Mity o Sredniowieczu nawymyslal nam Karol Marks i troche zasmiecil nasze spojrzenie na wspanialy okres w historii Europy.
  Sredniowiecze to nie "ciemne wieki". Chyba jednak cenzura obecnie jest mnostwo razy wieksza niz w Sredniowieczu.
  A okrucienstwo takie samo.
  A fale uchodzcow? Tak, byly, zwlaszcza w okresie krucjat i przesladowan religijnych.

  Nam jeszcze zadna religia ani cywilizacja nie wydlubala z mozgu ... agresji.

  Homo homini lupus est (czlowiek czlowiekowi wilkiem) bez wzgledu na epoke i szerokosc geograficzna.
 • @zygmuntbialas 01:42:14
  Jakość kosztem ilości.Czyli dobra zmiana
  Komentarze Tiamat pisane własnoręcznie to najwyższy poziom a nie produkcja wklejek vide Lorenco czy Trojanka z nawiedzonych portali.
  W efekcie aż się chce wchodzić na Pana blog, co nie znaczy że zmieniłem poglądy na sprawę Rosji czy Ukrainy.
 • @Tiamat 06:19:08
  Mój wpis nie ma nic wspólnego z Karolem Marksem. Jest natomiast bardzo ogólnym streszczeniem pewnych myśli i analiz zawartych w tekście Phil'a Williams'a - profesora Instytutu Studiów Strategicznych w United States Army War College.
  Williams nawiązuje w swojej interpretacji do artykułu Roberta Kaplana, zatytułowanego ""The Coming Anarchy".

  "Nowe Średniowiecze" jeszcze do nas nie nadeszło, aczkolwiek, jak twierdzi Williams, jego przyjście jest nieuchronne, a być może rozpoczęliśmy już fazę początkową. Zmierzch państwa narodowego, którego przyczyny upatruje się w prywatyzacji, decentralizacji i globalizacji staje się już faktem. Przemyślenia Williamsa nie są w żadnym razie potępieniem średniowiecza, ale ostrzeżeniem przed wieloma negatywnymi aspektami upadku państwa i narodzin noweg feudalnego systemu. Użycie terminów "nowe średniowiecze" i "wieki mroczne" nie ma nic wspólnego z literackim fantazjowaniem, a jest raczej logiczną i konkretną interpretacją przyszłych wydarzeń dokonaną dla potrzeb Armii.

  Proponuję aby przeczytała Pani tekst Phil'a Williams'a, a wtedy możemy podyskutować o ciemnych wiekach średniowiecza.

  http://www.strategicstudiesinstitute.army.mil/pdffiles/pub867.pdf
 • @Tiamat 04:30:32
  Przeczytalem i szczeka mi opadla.Skad Pani to wszystko wie i tak potrafi ta zlozyc w logiczna calosc? Po kim to?
  Kiedys moi rodzice placili wielkie pieniadze w Polsce za komuny by uczyc mnie angielskigo.Uczyla mnie hrabina, zona hrabiego.Podupadli finansowo w czasie komuny ale madrosc i szpan zachowali.Juz nie zyja.Romerowie.I teraz mam mozliwosc po latach korespondowac z rownie madra osoba jaka jest Pani.Co za przyjemnosc.Nie pisze wiele na n24 bo mam zajecia, o ktorych marzylem przez zycie( bylem inzynierem mechanikiem):miec ogrod, kury , kroliki, zielen.I teraz to mam.Uroczysko.Zona dostala bezrobocie w wieku 64 i dobrze, jestesmy razem; ona kwiaty a ja warzywa.Dzieci, dzieki modlitwom sa OK.Syn sierzant w Air Force byl ostatnio na cwiczeniach przed Anakonda w Powidzu, sluzby specjalne, corka ma firme asfaltowa i zamowien w tym roku jak nigdy.Swiat sie wali a w mojej rodzinie jest OK,dzieki Bogu.

  Pani Tiamat!
  Dzieki za piekne syntezy sytuacji i do nastepnego przeczytania.Dzieki raz jeszcze.Pozdro z USA.
 • @Tiamat 04:30:32 and @AgnieszkaS and @staszek kieliszek and @Husky
  Mogłem tylko zerknąć. Bardzo interesujące sprawy i materiał na następną notkę. Wczytam się później w Państwa wypowiedzi i napiszę parę słów.

  Miłego dnia życzę :)
 • @zygmuntbialas 22:30:31
  no dobrze, to obiecają i to też wystarczy na dokonanie zmian
 • @staszek kieliszek 00:41:02
  To ma sens tylko wtedy jak przyjmie się najczarniejsze przewidywania.
  1) Zacznijmy od tego, że dysponenci kapitałów przenieśli swoje z USA do Chin, technologie również.
  2) Nie ulega żadnej wątpliwości to, że w Chinach te kapitały są o wiele bardziej produktywne jak w USA, a co za tym idzie to władza dysponentów tych kapitałów również wzrosła wraz z ich przeniesieniem, ale to nie jest wystarczającym wytłumaczeniem niszczenia USA, a rozbudowy jedynie armii i środków niszczenia.
  3) W Chinach budowane są puste miasta, ale puste tylko na dzień dzisiejszy. W rzeczywistości budowane są do zasiedlenia jakimiś ludźmi w niedalekiej przyszłości.
  4) Załóżmy, że dysponenci kapitałów wiedzą coś czego my nie wiemy np. że USA jest przeznaczone do zniszczenia lub że zostanie zniszczony cały kontynent. Wówczas puste miasta w miejscu stabilnym będą jak znalazł do zasiedlenia pozostałymi przy życiu a przeniesienie kapitałów z USA do Chin musiało zawierać warunek budowy takich miast dla ocalałych lub wybranych.
 • @AgnieszkaS 08:18:53
  Pani Agnieszko
  Ja naprawde nie prowadze dysputy na temat Pani wpisu tylko kocepcji Williamsa na temat tworzenia neologizmow. Pozwole sobie miec inne zdanie niz Amerykanie na historie Sredniowiecza, i skojarzen sredniowiecznych..I napewno mam inne zdanie na temat etymologii i . porownan Sredniowiecza do terazniejszosci czy przyszlosci.
  Nasze podreczniki sa pelne ideologicznych przyslonek i nie jest to nasza wina. Ani pani ani moja. Ani amerykanskiego speca od amerykanskich wojen.

  I nie chodzi o czyjas prywatna opinie. Chodzi o to, ze nowe slowa wchodza w zycie i zyja wlasnym zyciem - zostawiajac dziwne, czesto negatywne skojarzenia. Czesto jest to celowe a ja mam uczulenie na zydowska propagande.

  My mamy osobiste interpretacje zdarzen.
  Amerykanie podobno jak i Polacy i wielu w ogole Europejczykow wypisalo tomy na tematy rozne.
  Ale tak samo Amerykanie jak i Polacy maja dostep do literatury historycznej. W zaleznosci od stopnia wiedzy roznym ludziom sie rozne rzeczy kojarza. Wiele osob ma wbita marksistowska koncepcje o przeszlych zdarzeniach i Sredniowiecze i feudalizm im sie zle kojarza. Wiec neo-sredniowiecze to takie sredniowiecze a nawet gorsze? nazywajmy rzeczy po imieniu.

  Moje wiadomosci o Sredniowieczu:
  1. Ustroj feudalny byl znakomitym ustrojem. Marzy mi sie powrot do ladu spolecznego i harmonii.

  Jest podstawowym nieporozumieniem przykladac 1000 letnia historie Sredniowiecza do okresu nawet obecnego stulecia. Bo i w czasie tego stulecia przeszlismy od imperiow: Monarchi Habsburgskiej, caratu i imperium ottomanskiego; poprzez rewolucje, dwie wojny swiatowe, socjalim , komunizm itp.
  2. Byla ogromna wspolzaleznosc lenna. Feudal nadawal ziemie i zobowiazywal sie do obrony mieszkancow. Ludnosc cywilna nie padala ofiara wojen.
  Do Pierwszej wojny swiatowej, tylko 1% ludnosci cywilnej padalo ofiara wojny. Obecne wojny przede wszystkim niszcza zwyklych bezbronnych mieszkancow. (98%) cywilow jest ofiara wojny, nie tylko w ludziach ale infrastrukturze i mozliwosci przezycia.
  W Anglii bylo tak, ze czesc chlopow szla na wojne ale 2/3 musialo zostac i pilnowac zbiorow.
  3. Krolewskie sady byly ruchome. Krol jezdzil po swoich wlosciach i przyjmowal skargi poddanych. Dlatego do tej pory dwor krolewski nazywa sie "court". Krol na ogol dbal o to, zeby sie poddanym krzywda nie dziala i zawsze bronil chlopa w sporze z panem.
  Wystarczy poczytac sredniowieczna Anglo-Saxon Chronicle, Historie Anglii Bede'a, a w ogole jakikolwiek opracowanie Sredniowiecza np. Warda, Trevelyana, Geoffrey of Mounmoutha, Krola Alfreda. itp. Znakomita historie Anglii napisal Andre Murois i jest po polsku pod tytulem Dzieje Anglii.
  Ale z ksiazek, ktore mam pod reka:

  History of Europe :The Middle Ages by Irene L.Plunket and R.B Mowat
  (Oxford University press 1927)
  "History of Civilisation in England" by Henry Thomas Buckle published by Longmans - London 1928
  "The History of the Franks" byGgregory of Tours - 1974 - Penguin
  The History of England:
  a. Trevelyan
  b. Gb Ward
  "England in the Late Middle Ages by A.R. Myers - pelican- 1952
  Andre Maurois "Dzieje Angli" - przeklad Waclawa Rogowicza
  wyd. M.I. Kolin 36, great Rusell Street London, WC.1- 1940
  The Beginnings of English Society Doroythy Whitelock - The Pelican History of England. Middlesex England - 1952
  "England in the Later Middle Ages" by M.H. Keen, Oxford 1973
  "Historia Francji" Baszkiewicza- Wydawnictwo Ossoloinskich, 1978

  Natomiast Pani polecam profesora Przemyslawa Mroczkowskiego znakomite opracowanie Sredniowiecza pt." Katedry, Lyki. Mistrele". (gdzies mi sie zapodziala i nie moge znalezc na polkach- wiec nie moge podac daty wydania. Znajde- to podam.
  Jest jeszcze bardzo dobre opracowanie pt. "Ancient Education and Today" , by E.B. Castle, London, 1961

  I to nie sa wszystkie ksiazki jakie mam na polce i ktore stale uzywam i czytuje dlatego mam troche balaganu.

  A Amerykanie powinni zaczac studiowac na Uniwersytecie Jagiellonskim - zalozonym w 1364 roku i poczytac najpierw dokumenty z Biblioteki Jagiellonskiej i Franciszkanskiej o systemie feudalnym i Sredniowiecza. Mieliby inne skojarzenia. Przeraza mnie przyslosc NWO , ktore jest odwrotnoscia Sredniowiecza.
  Ale ad rem:

  Miskoncepcje o Sredniowieczu:
  1. Nie bylo w miastach zadnych slumsow!!!.
  podgrodzie kwitlo... rzemioslem. Wystarczy przeciez znac historie Wita Stwosza.
  2. Kultura w Sredniowieczu nie obracala sie w centrum miasta. Przewaznie na targach i targowiskach na dworach i na dworze krolewskim; wedrowni rybalci, minstrele i trubadurzy opwiadali historie wielkich bitew, spiewali poematy na czesc swoich wodzow ; wodewile , burleski i teatry wedrowne maja swoje tradycje w Sredniowieczu.
  Naturalnie, ze przedstawienia religijne i historie wielkich bitew dawaly inspiracje wedrownym aktorom.

  3. Pieniadz w Sredniowieczu NAKAZEM RELIGIJNYM musial byc w obiegu.

  "Aus riches font grand laidure
  Quant il leur tolent leur nature.
  Leur nature est qu'eus deivent courre
  Pour genz aidier e por secourre"
  ( szpetnie postepuja z bogactwami ci, ktorzy zabieraja im ich pierwotne przeznaczenie. Nalezy do ich (pieniedzy ) natury by krazyly do wspomozenia ludzi)
  Pieniaqdz ma sluzyc ludziom a nie ich zniewalac.

  A w ksiegach kasowych wloskich bankierow i finasistow istniala rubryka: Messer Domeneddio - Pan Bog po stronie 'do wyplacenia'. W wypadku bankructwa spolki , Messer Domeneddio musial byc wyplacany pierwszy. Wedlug buchalterii wielkiej rodziny Bardich za rok 1310, Pan Bog otrzymal sume 864 funtow i 14 soldow. Gotowka byla wreczona biednym. "Katedry, Lyki Minstrele" prof. Mroczkowskiego - Krakow 1962 strona 45)

  (Znalazlam: Prof. Mroczkowski wydanie Krakow, 1962)

  4. Rola nauki w Sredniowieczu.
  O ile w starozytnosci rozwinal sie system nauczania i wykladania medycyny (pierwszymi lekarzami w starozytnym Egipcie byly kobiety i pierwszy podrecznik do medycyny napisala pani Metrodora) - to w Sredniowieczu nauki medyczne przeniosly sie na uniwersytey. W 14 wieku utworzono fakultety medyczne w wiekszosci europejskich miast a cechy i gildie decydowaly o kwalifikacjach i o przydatnosci do zawodu.
  W Sredniowieczu kobiety byly tez lekarzami i profesorami. Kobiety te wykladaly nauki scisle.
  Rola kobiet zreszta byla troche inna niz teraz. Mialy wiekszy status spoleczny. Nie wiem ile osob wie, ze nasza Krolowa Jadwiga byla szefem armii i prowadzila wyprawe na Rus.
  (akurat to pewna pani inzynier w Sredniowieczu zaprojektowala pierwsza pile tarczowa)
  Kobiety zarowno w starozytnosci jak i Sredniowieczu umialy pisac i czytac. Wiele studiowalo rozne nauki zarowno w domu, w klasztorach jak i uniwersytetach.
  NIE musialy utrzymywac rodzin.
  Polecam rowniez ladnie ostatnio wydana Historie Wenecji a wszystkim paniom polecam sliczna opowiadania Marie de France "Lais"

  Nie jest moim celem nauczac o Sredniowieczu bo ja tak moge dlugo ..
  Chce tylko powiedziec, ze bardzo duzo zawdzieczamy kulturze i nauce Sredniowiecza i czasami trudno dopasowac nasza interpretacje historii z wiedza.
  Nikt wszystkiego nie wie i nie wystarczy zycia, zeby dowiedziec sie wszystkiego co bylo przed nami.

  Ale o obowiazkowych szkolach parfialnych i przy klasztornych nalezy pamietac zawsze jak sie chce zamknac kolejna szkole podstawowa.
  Albo.... jak sie bombarduje szkoly i szpitale.

  Mnie sie rozchodzi o to, ze na podstawie prywatnych opinii przyklejamy metke, ktora przyrasta do zywego ciala i idzie w swiat, zyje wlasnym zyciem i niesie ze soba bardzo silny ladunek pejoratywny.
  Przykladem moze byc pani opis sredniowiecza, jest zupelnie inny od opisu znanego specjalisty od Sredniowiecza pana Huizingi, profesora holenderskiego, ktory sie pewnie w grobie przewraca na wiadomosc, ze w Sredniowieczu byly niekonczace sie slumsy, szara strefa i czarny rynek!
  (czarny rynek ratuje ekonomie- ale pojecie nieznane w Sredniowieczu bo byl wolny handel)

  Takim paskudnym terminem jest slowo "dzihadysta". To najgorsze swinstwo wyrzadzone islamowi.
  Dzihad - to walka wewnetrzna z grzechami i slabosciami indywidualnego czlowieka. Walka z samym soba..
  Kazdemu chrzescijaninowi jest trudno postepowac wedlug wszystkich 10 przykazan i katechizmu. My juz dawno nie walczymy ze soba o " czystosc duszy".
  My juz nawet przestalismy sie o to martwic. Totez kosciol juz nie moze sie bronic.
  Nikt sie tak naprawde nie przejmuje ze gdzies gina dzieci pod bombami. To nie nasze dzieci. A ze zabija sie dzieci na handel nerkami - to tez juz nas nie wzrusza i nawet nie jest takie wazne. Stare amerykanskie matuzalemy musza przeciez dokonczyc dziela stworzenia NWO.
  Taki jeden znany amerykanski mamut mial juz szesc przeszczepow serca. Ma jeszcze duzo do zrobienia.
  Drugim takim dziwnym 'neologizmem' jest neo-con, ktory moim zdaniem nie pochodzi od konserwatysty tylko od oszusta. 'Con'- po angielsku znaczy oszust. No wiec neo-con to mutant oszusta.
  I podobnie 'neo- liberal', ktorego znaczenia za zadne skarby nie moge pojac.

  I stad moja reakcja na "neo-sredniowiecze' ktore koncepcyjnie, semantycznie i kulturowo brzmi starsznie. Okrutnie. I barbarzynsko.
  Ale jak zaznaczylam na poczatku nasze opinie i skojarzenia zaleza bardzo od naszych doswiadczen, srodowiska i zainteresowan. Dlatego bywaja rozne.
  Ja wole Marie de France od Hillary Clinton.

  Serdecznie pozdrawiam.
 • @AgnieszkaS 03:28:04 (II)
  "Wtedy zrozumiałam, że USA nie jest i nigdy nie było tą idylliczną krainą, jaką większość z nas naiwnie wyobrażała sobie". -

  --- Poznawałem Amerykanów z opowieści ojca, przebywającego w Turyngii na robotach przymusowych, gdzie wkroczyła w 1945 roku armia USA. Opowiadał w superlatywach, nie wspominając za wiele o tym, że krył się razem z Niemcami w schronach przed amerykańskimi bombardowaniami.
  I poznawałem przez literaturę i filmy; te drugie na ogół zaskakiwały prostactwem. Miałem do Stanów zawsze ambiwalentny stosunek. Jednoznacznie krytyczny stałem się właśnie od poznania Johna Perkinsa i od kijowskiego Majdanu.
 • @Tiamat 04:30:32
  "Bo co my wiemy o Chinach i Chinczykach?" -

  --- Przygotuję Pani wpis jako notkę :)
  Będziemy wiedzieć trochę więcej o Chinach i Chińczykach :)
 • @AgnieszkaS 04:31:56 and @Tiamat 06:19:08
  Poważne sprawy, więc wczytam się później w komentarze Pań :)
 • @Husky 06:39:39
  Jest Pan nazbyt krytyczny wobec Trojanki i Lorenco. Oboje tłumaczyli też rosyjskie teksty i dzielili się własnymi uwagami. Na pewno mi żal, że Trojanka przeszła nieodwołalnie do grupy Astry.
  Pisze Pan: "W efekcie aż się chce wchodzić na Pana blog,...". -
  --- Na pewno sprawia mi to satysfakcję :)
 • @Tiamat 13:12:30
  Pani Tiamat napisała:

  "Mnie sie rozchodzi o to, ze na podstawie prywatnych opinii przyklejamy metke, ktora przyrasta do zywego ciala i idzie w swiat, zyje wlasnym zyciem i niesie ze soba bardzo silny ladunek pejoratywny. Przykladem moze byc pani opis sredniowiecza…”
  Według mojej percepcji wszystkie opinie są prywatne. A że te opinie idą w świat i żyją swoim własnym życiem ścierając się z innymi opiniami, to się popularnie nazywa dyskurs. Musi Pani przyznać, że bez tego procesu nie powstałaby ta "jedyna i właściwa" opinia, która w Pani widzeniu już nie jest prywatna.

  Nie wiem, czy Pani zauważyła, ale ja jeszcze nie wyraziłam swojej opinii.
  To nie był mój opis średniowiecza, ale bardzo powierzchowne streszczenie myśli profesora Williams'a. Nie ma zatem powodu rzucać we mnie całym ogromem wieków średnich i ich wspaniałościami, bo szkoda na to czasu i przestrzeni na tym blogu. Poza tym, tak niesamowicie poszerzając zakres naszej dyskusji dotykamy tysiąca wątków, ale nie omawiamy kwestii, która stała się tematem monografii profesora Williams'a.

  Przykro mi, że tak bardzo Panią dotknęła pewna symbolika użyta dla potrzeb współczesnej myśli politycznej. Aby pozostali czytający mogli również wyrobić sobie prywatne opinie na temat naszej dyskusji przetłumaczyłam część wstępu Phil'a Williams'a, który streszcza jego główne przemyślenia.

  Skomentuję mój odbiór jego analiz trochę później.

  Również serdecznie pozdrawiam!
 • @AgnieszkaS 01:02:47
  * strefa "no-go" - – obszar miejski odgrodzony od władz cywilnych przez siły takie jak na przykład oddziały paramilitarne (przykład Meksyku), lub miejsce do którego odradza się wchodzić określonym grupom osób (przykład Rodezji). Poprzez strefę „no-go” określa się regiony i miejsca, które nie powinny być dostępne dla wszystkich, a w szczególności dla ludzi, którzy czuli by się zagrożeni odwiedzając te obszary z różnych powodów. Określenie to odnosi się także do obszarów, gdzie wybuchł bunt, lub powstanie i gdzie władze danego kraju utraciły swoją kontrolę. Wikipedia


  **" Polityka tożsamości "- termin końca XX wieku, który wyraża politykę prowadzoną z perspektywy pewnych grup, np: feministek, homoseksualistów, inwalidów wojennych, mniejszości etnicznych, antyglobalistów, przedstawicieli pewnych grup językowych, itd.
 • "Od nowych wieków średnich do nowych wieków mrocznych" - Wstęp
  "Bezpieczeństwo i stabilność w wieku XXI niewiele ma wspólnego z tradycyjną polityką siły, militarnym konfliktem pomiędzy państwami, czy sprawami wielkiej strategii. Zamiast tego obracają sie wokół zarządzania, bezpieczeństwa publicznego, nierówności społecznych, urbanizacji, agresywnych i nie reprezentujących państwa graczy, oraz zakłócających dotychczasowy porządek skutkówi globalizacji. Ta monografia dąży do zbadania przyszłych konsekwencji wynikających z tych zagadnień w celu określenia przyszłej roli Stanów Zjednoczonych w świecie oraz amerykańskiej orientacji i strategii.

  Wyrazem przejścia od tradycyjnej geopolityki do bezpieczeństwa jako problemu zarządzania jest proces długoterminowego upadku państwa. Pomimo odporności państwa, ten trend może okazać się niemożliwy do zatrzymania. O ile tak się stanie, koniecznością będzie zastąpienie dominującej „państwo-centrycznej” percepcji i oceny (co autor określa „państwocentryzmem”) osądem alternatywnym, uznającym zredukowaną rolę państwa i pomniejszoną efektywność aparatu państwowego. Ta alternatywna ewaluacja wyraża się najbardziej efektywnie w pojęciu „nowych wieków średnich” (nowego średniowiecza), w których państwo było tylko jednym z wielu aktorów na scenie politycznej, a istotną role odgrywał bezład. Koncepcja „nowego średniowiecza” analizowana jest w w drugiej części monografii, gdzie sugeruje się, iż polityka globalna jest obecnie charakteryzowana poprzez cząstkową odpowiedzialność polityczną, nakładające się na siebie prawa, strefy „no-go”*, politykę tożsamości**, i kwestionowanie praw do własności prywatnej.

  Niemożnośc utrzymania w ryzach sił globalnego bezładu, może doprowadzić jednak do nawet czegoś bardziej posępnego – „nowych wieków ciemnych”. Konsekwentnie, część trzecia monografii rozpoznaje i objaśnia kluczowe wydarzenia, które nie tylko mają wpływ na długoterminowy upadek państwa, ale bardzo prawdopodobnie stworzą ogromny kryzys w zarządzaniu ze względu na możliwość przeobrażenia się w chaos „nowych wieków ciemnych.” Szczególnej uwadze poddawany jest problem niemożności państwa zaspokojenia potrzeb swoich obywateli, uporczywy dylemat wyboru pomiędzy alternatywnymi lojalnościami, pojawienie się ponadnarodowych (transnacjonalnych) graczy, urbanizacja, wyłonienie się przestrzeni zarządzanych na alternatywne sposoby i porowate granice. Jest bardzo prawdopodobne, że te czynniki mogą oddziaływać na siebie w sposób, który doprowadzi do raptownego, nie-liniowego przejścia od „nowych wieków średnich” do „ nowych wieków ciemnych”. Ten stan rzeczy będzie się charakteryzował rozszerzaniem się bezładu ze stref słabych państw i zdziczłych miast rozwijającego się świata do krajów świata rozwiniętego. O ile dodamy do tego naprężenie wynikające z globalnego ocieplenia , degradację środowiska naturalnego, niedostatek surowców naturalnych i zagrożenia wynikające z rozprzestrzeniania broni masowego rażenia, wtedy budzące grozę wyzwania mogą okazać się dla nas przytłaczające
 • @AgnieszkaS 01:38:32
  "Jest bardzo prawdopodobne, że te czynniki mogą oddziaływać na siebie w sposób, który doprowadzi do raptownego, nie-liniowego przejścia od „nowych wieków średnich” do „ nowych wieków ciemnych”. Ten stan rzeczy będzie się charakteryzował rozszerzaniem się bezładu ze stref słabych państw i zdziczałych miast rozwijającego się świata do krajów świata rozwiniętego". -

  --- Ten proces już zachodzi w skali masowej. Bogate centra mają szansę żyć dłużej niż opustoszałe, często zniszczone, prowincje. Już i w Niemczech na przykład czeka chory na swą kolej do specjalisty (dwa tygodnie, w Polsce do kilu lat). Na moim osiedlu można było 10 lat temu zarejestrować się do lekarza o godzinie 08:00, jak i o 10:00. Teraz chorzy stoją po kilka godzin w kolejce od 05:00 rano. Można spodziewać się, w którym kierunku to pójdzie.

  Przeczytałem uważnie dyskusję Pań. Będę jeszcze raz czytał pod kątem ew. wykorzystania wypowiedzi w notce. Czy to się uda? - Jeszcze nie wiem.
 • @Tiamat 13:12:30
  "Taki jeden znany amerykanski mamut mial juz szesc przeszczepow serca."

  Ja pamiętam, kiedy "mamut" został przedstawiony jako najlepszy wybór na wice-prezydenta, a wszyscy się martwili, że jego słabe serce jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Później ktoś chciał go zabić w Iraku, niestety chybił. A sam "mamut", który lubi strzelać do zwierząt, w czasie pewnego polowania źle wycelował i wystrzelił w innego myśliwego. Może on jest klonem samego siebie już w szóstym wcieleniu. Niestety, to "mamut" pełnił rolę prezydenta, a George z kaprawymi oczkami spędzał czas na łonie natury, na ranczu , w Teksasie.
 • @AgnieszkaS 02:18:31
  A swoja droga, zastanawiam sie z ilu czesci sklada sie pani Clintonowa.
  Bo przypominam sobie, ze chyba z rok temu, kiedy upadla i bardzo sie potlukla to przewidywali, ze bedzie kandydowac ale w ostatniej chwili ja wycofaja i prezydenture obejmie Biden, zeby Demokratom przedluzyc pobyt na tronie.
  A tu nagle pani Clinton "ozyla" i ma niespozyta energie. Czy moze tez jest "wielo-organowa"? - to moje prywatne pytanie.
  Swiat stal sie bardzo zlozony i wielowatkowy podobnie jak stan zdrowia wielu waznych tego swiata.

  No bo jeszcze nie skonczylismy spekulowac na temat przyszlosci Europy i w ogole swiata, a tu nagle trzy bomby wybuchly na lotnisku Ataturka w Ankarze.
  Ponad 30 osob zabitych i 147 rannych (jak na razie).
  No wiec znowu mamy o czym spekulowac.
  Podobno zrobilo to ISIL bo ich cala sytuacja na Bliskim Wschodzie zdenerwowala. Sytuacja w Fallludzi, ktora im sprzatneli sprzed nosa - moze trywializuje - bo tam byly ciezkie walki; i jakos tak im sie troszke oddalila stolica przyszlego kalifatu - Rakka, ktora im tez byc moze wypada z reki.
  Sytuacje komplikuje sam Erdogan, ktory kreci sie jak w ukropie: w tamtym tygodniu postanowil zaprzyjaznic sie z Izraelem a w tym tygodniu napisal list z przeprosinami do Putina.
  Moglo to wszystkich rozzloscic.
  Podejrzewaja, ze to zemsta ISIL za ciagle jeszcze nie stworzony kalifat.

  Mnie tylko zastanwaia dlaczego niby fanatycy islamscy - czyli bardziej niz religijni, obiecuja i przeprowadzja ataki terrorystyczne na koniec Ramadanu? Przeciez jest to zaprzeczeniem islamu!
  Kiedy te fanatyki religijne sie modla do Allacha? Czy tylko wtedy jak w czasie napadu wykrzykuja: Allach Akbar?

  No wiec mamy swiat wielowatkowy;
  Ktos, kiedys, pare lat temu obiecal podpalic swiat.

  Co ja mysle o Turcji- moje calkiem prywatne uwagi - bo tak naprawde niewiele umiem na temat ISIL i tajemnicy tworzenia kalifatu.

  Jak to zwykle w polityce: dobrze zarlo.. i z glodu zdycha

  Erdogan mial prawie wszystko ( z wyjatkiem powrotu do imperium); obiecany - i to kilkakrotnie- rurociag gazowy przez Ceyhan, mial tania i zupelnie niezla turystyke, bardzo korzystne uklady handlowe i wizowe z Rosja, oparcie wojskowe w NATO i obecanki europejskie nie tylko odnosnie kalifatu i Wielkiej Albanii na Balkanach ale i czlonkowstwo w Unii (co chyba bylo od poczatku pustym wabikiem) i ostanio 6 miliardow i wizy do Europy.
  I to wszystko moglo sie zawalic wlasnie na lotnisku w Ankarze. Bo byc moze - byc moze - podejrzewam tylko, ze ISIL sie zniecierpliwil niepowodzeniami.

  O ile popieram rzad Assada , bo jest nadzieja przetrwania kilkutysiacletniej Syrii i najstarszej w swiecie istniejacej stolicy jaka jest Damaszek- o tyle patrze na Erdogana jako postac z tragedii szekspirowskiej: opuszczonej przez wszystkich i bez jasnej strategii odnosnie przyszlej Turcji. Bo miec wielkomocarstwowe plany i liczyc, ze ktos pomoze, to dopiero poczatek powodzenia. Turcje wplatano w NATO i nalozono kajdanki. No i wiadomo, jak role pelnil Atataurk w historii Imperium Ottomanskiego..
  Panstwa muzulmanskie na ogol nie maja ze soba zadnych miedzynarodowych traktatow/ paktow wojskowych.
  Rozdarty na wszystkie strony, skolowany i zapedzony jak lis w czasie nagonki Erdogan ma slabe pole manewru..
  Na ile sam sie wpakowal a na ile zostal wmanewrowany..
  Nie jest tajemnica, ze jest mocno 'pilnowany' przez Izrael. Bo interesy Bliskiego Wschodu - to przede wszystkim interesy Izraela.
  plotka glosi, ze Erdogan nawet przy lozku ma doradcow Mossadu.

  Moze to i prawda ale tez wiadomo, ze Turcja bardzo zle sie odnosi do Kurdow. I tu jest nastepna wielowatkowa tragedia kurdyjska.
  Czy to znaczy, ze zadyma z Bliskiego Wschodu przeniosla sie do Europy?
  Kto pociaga za sznurki?
  I co dalej?
 • @Tiamat 03:53:41
  Turcy to ludzie co najmniej dziwni. 2 Historyjki o Turkach:

  1. Pracowalem kiedys ze starym inzynierem , ktory w czasie 2 ww projektowal maszyne co robila sztuczne pestki malinowe z drewna balsa do dzemu "malinowego" dla amerykanskiego wojska.Ten gosciu byl w Korei w czasie wojny koreanskiej i mieszkal w amerykanskich barakach na bazie.Teren byl otoczony drutem zyletkowym, byly wieze wartownicze bo miejscowi sie zakradali i wszystko kradli.Obok bazy USA byla baza turecka(ONZ).Turcy nie mieli plotu, wart, wiez wartowniczych.Spali sobie w nocy bez problemow.Co zrobili?Pierwszego zlodzieja, kilkunastoletniego chlopca zlapali na kradzierzy.Poderzneli mu gardlo i powiesili na drzewie za nogi.Po tygodniu, gdy zaczal juz dobrze smierdziec pozwolili rodzinie zabrac cialo.Taktownie, po wydarzeniu powbijali na rogach bazy patyki i powiesili sznurek by kazdy wiedzial gdzie granica jest.

  2.Jakies 10 lat lat temu mego syna wyslano z USA na wojne.Akurat byla w Somali, podwieszal bomby pod samoloty, naprawial te samoloty, nabawil sie skurnej choroby od plynow technicznych.Jak lecial do Quataru to musial wystartowac ze stanu Washington do Kaliforni normalnymi liniami .Tam byla przesiadka na charter.Ladowali w USA po palwo,Islandii, Anglii,Niemczech , Turcji .Wszedzie pozwalano zolnierzom wyjsc z samolotu i rozprostowac nogi ale nie w Turcji.Tam stali na plycie przez 6 godzin na pozwolenie do startu w temp 35C. Niektorzy mdleli.Caly lot trwal 36 godzin.
 • @staszek kieliszek 06:18:57
  Oprocz indywidualnych scen i okrucienstw Turcy najbardziej sie zeswinili na Balkanach. Obiecali im Amerykanie Wielki Kalifat jak tylko pomoga zrujnowac Jugoslawie.
  Teraz niedawno jak zbombardowali kurdyjskie miasto, w ktorym nie bylo zadnych wojsk tylko ludnosc cywilna - to wlasciwie tez nie ma wytlumaczenia.
  I nie ma wytlumaczenia dlaczego zestrzelili rosyjski samolot.
  Nie probuje zrozumiec Turkow ale nie wiem, czemu tak sie upieraja, zeby nie dac autonomii Kurdom. Wiadomo dlaczego Syryjczycy nie chca.
  Turcy wyprawiali tez okrutnosci i w Kosowie i w Bosni.
  Turkom sie wierzylo i marzylo, ze z przyjsciem Erdogana powroca do tradycji islamu. Erdogan wyszedl z Bractwa Muzulmanskiego i mial byc filarem nowej- starej Turcji.
  Naturalnie, ze Turkom sie marzy i powrot do Syrii i Libanu.

  Ludy turkmenskie to niegdys stepowe ludy podobne do mongolow i rzeczywiscie znani sa z historii z okrucienstwa. A teraz nienawidza Amerykanow.
  Polozenie geograficzne niewiele pomaga Turcji bo od dawna maja naciski z roznych stron i panstw, ktore potrzebuja dostep do Morza Czarnego i Kaukazu. Turcja zeby przetrwac, potrzebowalaby geniuszy politycznych i troche lepszych sprzymierzencow niz Ukraine.

  Ale panie Staszku, co to byly te sztuczne pestki malinowe?
  Okropnie mi sie spodobal pomysl.
 • @Tiamat 11:52:16
  W czasie drugiej wojny swiatowej Ameryka posylala jedzenie dla swojej armi i dla Rosji.Ludzie starsi pamietaja te swinnyje tuszonki a dzisiaj nazywa sie to Spam.Mielone resztki z uboju swini, skorki, tluszcz i troche miesa.Pozniej wynaleziono maszyny co maja noze z weglikow spiekanych, obracajace sie 20 K na minute i potrafiace zmielic na pyl kosci, kopyta, wymiona, ogony, i tak mamy dzis Hot Dogi.Firma produkujaca te maszyny nazywa sie Paoli i jest do dzis w moim miescie, Rockford, Illinois.

  Pracowalem z inzynierem ,ktory w czasie 2 wojny swiatowej mial za zadanie zaprojektowac maszyne co by produkowala sztuczne pestki malinowe do sztucznego drzemu malinowego.Maszyna wycinala z drzewa balsa kuleczki, ktore mieszano ze sztucznym drzemem , ze sztucznym smakiem i wygladalo, ze to byl drzem malinowy bo pesteczki byly.

  Czy dzis tego sie nie robi?
 • @Tiamat 11:52:16
  Bardzo sie ciesze, ze Pani Tiamat tu znowu jest.Pana Jeznacha mi brak.Jak te jego oczy?
 • @staszek kieliszek 07:54:01
  jesteś skarbnicą wiedzy ;-))
  pzdr
 • @staszek kieliszek 07:54:01
  To bardzo ważne informacje (a dla innych przypomnienie) i dobrze że je piszesz choć są szokujące.Szokujące podwójnie-że tak powiem.
  Po pierwsze;uzmysławia to, że w pogoni za zyskiem anglosasi gotowi są na wszystko.Nawet na karmienie nas drewnem udającym dżem i mielonymi kopytami.
  Po drugie;ONI ZA TE "RARYTASY" BRALI ZAPŁATĘ W ZŁOCIE.
  Panuje na ten temat wiele mitów np że to była pomoc, ale to nieprawda.ZSRR kupował te i inne artykuły płacąc za nie złotem
  "moskiewskim " zwanym też "złotem republiki" ( Oro de la República )
  Idzi o to że w czasie wojny domowej w Hiszpanii ówczesny legalny rząd ,mocą decyzji powołanych do tego instytucji wywiózł bankowe zapasy złota do ZSRR.W czasie wojny Rząd Republiki na wygnaniu część tego złota przeznaczył na walkę z nazizmem. https://en.wikipedia.org/wiki/Moscow_gold
  I właśnie za to złoto "Amerykanie" karmili ruskich żołnierzy dżemem z drewna i tuszonką z kopyt.
 • @staszek kieliszek 08:26:18
  "Pana Jeznacha mi brak.Jak te jego oczy?" -

  --- Gdy się dowiem, przekażę Panu pod aktualną notką :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej