Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1193 posty 19883 komentarze

Co się dzieje na świecie - 10.07.2016.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Izrael Adam Szamir, urodzony i wychowany w Nowosybirsku, dziennikarz międzynarodowy. Sporo jego dawniejszych artykułów jest dostępnych w języku polskim:

//www.israelshamir.net/Polish/Polish.htm

Rozmowa dotyczy wizyty premiera Izraela Beniamina Netanjahu w Moskwie z początku czerwca br.:

https://www.youtube.com/watch?v=3iJM39Gg6jM

Przekład z języka angielskiego:

Morris:  Panie Szamir, dysponuje Pan dokładną wiedzą o tym, co robił premier Benjamin Netanjahu w Moskwie. To wielka tajemnica?

Izrael Szamir:  Nie tym razem. Zwykle to jest rzeczywiście tajemnica, ale nie teraz. To była wizyta oficjalna zaaranżowana dawno temu i Departament Protokolarny Rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowywał ją w szczegółach przez długi czas.

Idea, która im przyświecała, to zademonstrowanie światu przyjaznych stosunków pomiędzy panem Putinem i panem Netanjahu. Obydwaj zachowywali się jak świeżo poślubieni małżonkowie, nawet poszli razem do Teatru Bolszoj. To była demonstracja dobrej woli, Netanjahu otrzymał od Putina prezent, izraelski czołg przejęty przez Arabów w 1982 roku podczas ataku na Liban i przekazany Rosjanom przez Syryjczyków.

Z ważniejszych spraw – Izrael właśnie zbombardował bazę syryjską, a Syryjczycy - jak wiadomo - są najbliższymi sojusznikami Putina na Bliskim Wschodzie. Oczywiście pojawia się pytanie, czy ten atak był dyskutowany w Moskwie, czy nie.

MorrisJeśli Izrael rzeczywiście zaatakował Syrię, to z pewnością była polityczna demonstracja. Putin powiedział, że Rosja i Izrael są bezwarunkowymi sojusznikami w walce z terroryzmem. To bardzo mocna deklaracja.

Izrael Szamir:  Tak, to silne słowa, ale raczej zupełnie pozbawione znaczenia, gdyż Izrael jest ważnym sojusznikiem ISIS (Państwa Islamskiego), al-Nusry (…). Także naprawdę nie wiem, co oni mają na myśli. Moim zdaniem, kiedy oni mówią o terroryzmie, mają na myśli tak różne zjawiska, że trudno sobie wyobrazić aby byli po tej samej stronie.

Drugim najważniejszym sojusznikiem Putina w Syrii, po prezydencie Asadzie, jest Hezbollah, ten sam Hezbollah, który Izrael uważa za najgroźniejszego terrorystę. Dlatego uważam, że te wszystkie antyterrorystyczne deklaracje nic nie znaczą.

Co jest ważniejsze, to skargi, które słyszę w Tel-Awiwie. Tam mówi się, że pomimo tych wszystkich wspaniałych deklaracji, pomimo wspólnych wizyt w Teatrze Bolszoj, Rosja robi to, co chce, kompletnie lekceważąc oczekiwania Izraela. Na przykład: czego Izrael naprawdę nie chciał, to dostawy systemu obrony antyrakietowej S-300 do Iranu, a Putin to właśnie zrobił.

MorrisCo więcej, jeśli Izrael atakuje Syrię, rosyjski system obrony antyrakietowej S-300 czy S-400 absolutnie nic nie robi. Izrael dysponuje kodami niewidzialności dla rosyjskich radarów.

Izrael Szamir:  To jest możliwe, wcale nie wykluczam tego. Izraelczycy przeprowadzali symulacje ataków na instalacje S-300 na Kretę i na Cypr. Te dwie greckie wyspy, Cypr jest niepodległy, są chronione rosyjskim systemem antyrakietowym, a Izrael ma w tym doświadczenie i całkiem możliwe, że potrafi go ominąć. Nie wykluczam również, że Rosjanie nie patrzyli na to w ten sposób (jako atak).

MorrisWiemy, że pomiędzy Rosją a Izraelem jest gorąca linia i jest ona używana do gorących dyskusji, więc nie ma tutaj nieporozumień. Oni są tego świadomi i prezentują publiczne oświadczenia w tej sprawie.

Izrael Szamir:  Izraelczycy mówią, że Syria przekazuje rosyjską broń do Hezbollah. Putin kilkakrotnie zadeklarował, że jeśli tak się stało, to bez wiedzy i akceptacji Rosji, i Izrael może wtedy zbombardować (Hezbollah). To oczywiście bardzo zdecydowane oświadczenie, ale tak właśnie Putin powiedział.

MorrisW Stanach Zjednoczonych i w Europie wszyscy celebrują swoje tradycje i jednego dnia obudzili się i zorientowali, że są kontrolowani przez syjonistów. Czy to samo dzieje się w Rosji? Miedwiediew udzielił ostatnio ważnego wywiadu i pierwsza rzecz o której wspomniał to terroryzm w Izraelu.

Izrael Szamir:  Tak tak tak. To nie jest tak, że oni nie są aktywni, syjoniści są bardzo aktywni. Ale w tym konkretnym przypadku nie sądzę, aby o to właśnie chodziło. Po pierwsze, w Rosji jest inne lobby, które jest silniejsze, i to jest lobby armeńskie. To jest coś, o czym możesz nawet nie wiedzieć, w Rosji jest bardzo silne lobby armeńskie. Nie wiem nawet, czy żydowskie lobby jest nawet drugie pod względem siły, jest dużo słabsze. Nie ma tak wielu Żydów w Rosji po wielkiej emigracji do Izraela.

MorrisNie mają wiz, mogą latać do Rosji kiedy chcą, przecież Pan wie, bo sam lata do Rosji bez wiz. Wspomniał Pan o Armenii, a tam też toczy się wojna, mająca na celu wypchnięcie Armenii z rosyjskiej strefy wpływów, tak jak się to stało z Ukrainą i z wieloma innymi krajami.

Izrael Szamir:  Tak, myślę, że Ormianie w Rosji od dawna usiłują pogorszyć stosunki pomiędzy Turcją i Rosją, i robią to całkiem skutecznie. To jest ich gra. Ormianie w Rosji nie chcą pełnej niepodległości Armenii, ponieważ oczekują rosyjskiej ochrony i wsparcia. Bez rosyjskiego wsparcia Armenia wiele nie zdziała.

MorrisIzrael wspiera niepodległościowe dążenia Kurdów, to samo robi Rosja czy Stany Zjednoczone. Może to jest elementem ukrytego planu dyskutowanego w Moskwie? Te plany i ich materializacja bardzo niepokoją prezydenta Syrii Asada.

Izrael Szamir:  Wydaje się, że to Turcy, a nie Asad są o wiele bardziej zaniepokojeni kurdyjską emancypacją. Na chwilę obecną Asad toleruje działania Kurdów, zapewne do czasu podjęcia jakichś wiążących ustaleń międzynarodowych. Z wielu punktów widzenia najważniejszym obecnie starciem militarnym w Syrii jest walka pomiędzy Kurdami a ISIS (Państwem Islamskim) na północy Syrii przy granicy z Turcją (…), zapewne nadejdzie chwila, kiedy Damaszek i Kurdowie będą mieli sprzeczne interesy, ale ten moment jeszcze nie nadszedł.

MorrisAle jest blisko.

Izrael Szamir:   Wcale nie. Ten moment nadejdzie, gdy Asad pokona swoich poważniejszych przeciwników, kiedy Damaszek odzyska władzę nad swoim terytorium. Obecnie jesteśmy ciągle bardzo daleko od tego momentu, więc jeśli Kurdowie teraz pomagają Damaszkowi na północy, to Asad nie ma powodu, aby się temu sprzeciwiać.

MorrisWydaje się, że wiatr dmie w żagle Izraela. Syria jest zrujnowana, Hezbollah jest zaangażowany w walki, Egipt jest sojusznikiem Izraela, pomaga utrzymywać bojkot Gazy, a Rosja wspiera Sisi w Egipcie. Rosja działa więc jako sojusznik Izraela.

Izrael Szamir:  Ujmijmy to w ten sposób: Izraelczycy uważają, że niezależnie od miękkich deklaracji Putina, Rosja robi to, co zwykle robiła i nie jest tak otwarta na sugestie Izraela jak inne kraje. Jeśli masz czas, rzuć proszę okiem na interesujący artykuł w dzisiejszym (08 czerwca 2016) „Haaretz”, dostępny po angielsku, "Netanyahu usually outspoken”, w którym autor zauważa, że Netanjahu zwykle skarży się, jeśli ktoś nie wypełnia jego sugestii, ale w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy Rosjanie głosowali w ONZ przeciwko Izraelowi, we wrześniu (2015) poparli egipską rezolucję w sprawie IAEA, w marcu głosowali przeciwko Izraelowi w sprawie naruszeń praw człowieka, w kwietniu Rosjanie poparli palestyńską rezolucję w UNESCO itd. To jest chyba jedna z cech Putina i przyczyny jego szerokiej popularności, on zamiast działania spójnego, realizacji jednej linii programowej, wspierania Izraela lub nie, prowadzi bardziej złożoną grę i wspiera Izrael. i równocześnie głosuje z Arabami.

Morris:  Ostatnie pytanie o Liebermiana  https://pl.wikipedia.org/wiki/Awigdor_Lieberman  - Czy Lieberman przyjaźni się z Rosją, czy może on zbliżyć Rosję do Izraela?

Izrael Szamir:  Tak myślę. Lieberman jest bardzo nielubiany i pogardzany przez izraelskie elity, jest bardzo niepopularny w wielu kręgach. Kiedy był ministrem spraw zagranicznych jego personel go nienawidził, teraz jest ministrem obrony i generałowie także go nienawidzą. On nie na zaplecza w izraelskiej elicie. Lieberman zdecydował, że będzie działał na rzecz zbliżenia z Rosją, a Rosja jest gotowa przyjąć jego mediację.

MorrisTo musiał być prorosyjski przewrót w Izraelu, mianowanie Liebermana na ministra obrony.

Izrael Szamir:  Izrael dawał sobie radę z każdym; w obecnym rządzie nie ma silnych antyrosyjskich osobowości. Nawet zdecydowani nacjonaliści nie są antyrosyjscy. Najbardziej zdecydowane antyrosyjskie resentymenty znajdziemy na umiarkowanej lewicy, kiedyś lewicy wspierającej klasę pracującą, lewicy antyrosyjskiej i najbardziej proamerykańskiej. Ale oni są odsunięci od rządu, więc ich stanowisko nie ma znaczenia.

MorrisDziękuję Panu za tę relację.

Izrael Szamir:  To ja dziękuję. Czasami wie się więcej o bieżących zdarzeniach, czasami mniej. Wydaje się, że to spotkanie Netanjahu i Putina odbyło się w świetle dziennym.

MorrisOn spędził trzy dni w Moskwie, przecież ma telefon, nie musiał tam lecieć. To musiało być coś o kluczowym strategicznym znaczeniu przyjechać na trzy dni do Moskwy.

Izrael Szamir:  W tym roku Netanjahu był już cztery razy w Moskwie, stara się utrzymywać dobre relacje, zwłaszcza teraz, gdy w Stanach Zjednoczonych kursy Izraela spadają, sądząc po tym, co się dzieje w Partii Demokratycznej. Nawet jeśli wygra Trump czy Sanders, kursy Izraela nie muszą tam pójść do góry, więc Netanjahu działa tutaj.

MorrisAgencja "Sputnik” i wielu innych ludzi spekuluje, że Izrael dokona zmiany sojuszy i zamieni Stany Zjednoczone na Rosję jako swojego głównego sojusznika.

Izrael Szamir:  Izrael kilkakrotnie zmienił swojego najważniejszego sojusznika, to była Wielka Brytania, Francja, teraz Stany Zjednoczone. Za każdym razem Izraelczycy porzucili poprzedniego sojusznika w najbardziej paskudny sposób aktualnie możliwy. Rosjanie oczywiście są tego świadomi. Izrael jest bardzo zdradziecki i każdy, kto nawiązuje relacje z Izraelem, w tym Putin, jest tego świadomy.

Wszyscy rosyjscy przywódcy, poczynając co najmniej od Stalina mają taki obraz sytuacji: Żydzi rządzą Ameryką. Amerykańscy Żydzi troszczą się o Izrael. Każdy, kto ma przyjazne relacje z Izraelem, ma szansę na kontrolowanie amerykańskiego żydostwa i możność wpływania na decyzje podejmowane w Waszyngtonie. Stalin nie osiągnął sukcesu w działaniu tego mechanizmu, ale kto wie? - Ta idea tkwi bardzo głęboko w rosyjskim umyśle i nie wykluczam, że tym razem także Putin chce wykorzystać ten mechanizm.

MorrisWielka myśl, jeszcze raz dziękuję.

Izrael Szamir:  Dziękuję również.

Przetłumaczył: Mariusz B.

 

* * * * * * *

Do powyższego interview dołączam 3 obrazki i 3 informacje, związane ze szczytem NATO w Warszawie:

 

US-Präsident Barack Obama beim Nato-Gipfel in Warschau am Freitag. (Foto: dpa)

USA wyślą batalion i brygadę pancerną do Polski (tysiąc żołnierzy).

 

Bundeskanzlerin Merkel beim Warschauer Nato-Gipfel.. (Foto: dpa)

Niemcy wyślą 500 żołnierzy na Litwę.

 

Griechen in Athen demonstrieren gegen den Nato-Gipfel. (Screenshot)

Grecy demonstrują przed ambasadą USA przeciw szczytowi NATO w Warszawie.

 

KOMENTARZE

 • Wizyta premiera Izraela Beniamina Netanjahu w Moskwie na początku czerwca 2016 r.
  https://www.youtube.com/watch?v=Bwpo9G0Nx6k
 • Rząd RP reprezentowany przez ministra obrony Antoniego Macierewicza na szczycie NATO podpisał min.
  protokół między Rządem RP a Gabinetem Ministrów Ukrainy o wzajemnych dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczenia usług o charakterze wojskowo- technicznym, czyli przekładając to na język praktyki umowę o dozbrajaniu ukraińskiej armii, prawdopodobnie za pieniądze z kieszeni polskich podatników.

  http://www.mon.gov.pl/d/zdjecia/media/2016/07/dry_2499.462x260.jpg

  źródło : http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/szef-mon-podpisal-wazne-dokumenty-podczas-szczytu-nato-s2016-07-09/
 • @detektywmjarzynski 09:31:30
  "Wizyta premiera Izraela Beniamina Netanjahu w Moskwie". -

  --- Porządne sprawozdanie.
  Ze słabą znajomością rosyjskiego też sporo rozumiemy.
 • @detektywmjarzynski 09:36:24
  "Rząd RP... podpisał min. protokół między Rządem RP a Gabinetem Ministrów Ukrainy o wzajemnych dostawach uzbrojenia,...". -

  --- Niestety, dokłada się Polska do utrzymania kijowskiej junty.
 • @detektywmjarzynski 09:36:24
  Antoni M. to probanderowska szuja. Współczuję żołnierzom takiego ministra.
 • @Autor
  Kilka dopełniających informacji na temat Izraela.Nie każdy o tym wie ale w Izraelu żyje około 300.000 Rosjan.Choć to liczba sporna ale za to stale rosnąca jako że zgodnie z izraelskim prawem żydowskość dziedziczy się po linii matki.
  To efekt tego że w 70-tych latach Izrael przeżywał demograficzną zapaść (mimo mody na wielodzietność nie rozmnażali się w takim tempie jak Palestyńczycy),i wtedy ściągał z ZSRR kogo popadło.Nie tylko tych którzy faktycznie byli Żydami ale i gojów np nieżydowskich członków rodzin.Obiecywali im złote góry ale po przybyciu na miejsce okazało się że nieżydzi nie mogą liczyć na status pełnoprawnego obywatela Izraela.
  Stworzyła się dziwaczna i niekomfortowa sytuacja:Ojciec-Żyd otrzymywał obywatelstwo a jego żona i dzieci nie.Albo na odwrót;kobieta Żydówka oraz jej dzieci byli obywatelami a jej mąż i ojciec jej dzieci nie.
  Ta (niezydowska) część społeczności przed każdymi wyborami jest obiektem adoracji i umizgów (że niby ich problem zostanie rozwiązany) ale jak dotąd nie został i trwa.
  Zaś w grupie "pełnoprawnych Żydów" (chodzi o emigracje lat 70-tych) bóg jeden wie ilu naprawę jest Żydów bo i z tym różnie bywało.Bardzo różnie.
  Sytuację tę opisuje satyryczna piosenka W.Wysockiego "Miszka Fiszman"
  w wykonaniu niestety Awdiejewa którego serdecznie nie znoszę https://www.youtube.com/watch?v=w_xzziT19VE
  i o wiele dowcipniejsza wersja oryginalna https://www.youtube.com/watch?v=S9TLI0ZBLBM
 • @ikulalibal 12:23:51
  "... w Izraelu żyje około 300.000 Rosjan". -

  --- Interesujące sprawy!!!
  Oba wykonania utworu "Miszka Fiszman" mają swe zalety :)
 • @ikulalibal 12:23:51
  To jest bardzo powazny problem w Izraelu. W Izraelu sa trzy rodzaje paszportow.
  Ale tylko takie, w ktorych data i miejsce urodzenia jest napisane po hebrajsku - sa prawdziwie zydowskie. Chodzi o to, ze tylko ci z wlasciwymi paszportami moga: przekazywac majatek dzieciom, moga kupic samochod, mieszkanie itp.;moga byc spadkobiercami i byc pochowaniu na zydowskim cmentarzu. Dlatego jest taka ogromna emigracja z Izraela.
  Jest to tez jedyny chyba kraj na swiecie, w ktorym nie ma slubow cywilnych.. O kazdym slubie decyduje rabin.
  Czesto zdarza sie tak, ze malzenstwa uznane przez rabinow poza Izraelem sa nieuznawane przez rabinow w Izraelu.
  Pamietam taka slynna awanture w najwyzszym sadzie izraelskim gdzie odmowiono "zydostwa" kobiecie z Brazylii, ktora byla zydowka od pokolen i po obu pradziadkach zydowskich. Do tego byla bardzo religijna. I przez malzenstwo z zydem wyjechala do Izraela. Sad rabinacki nie uznal jej zydostwa i nawet przegrala w sadzie najwyzszym. Nie uznano jej malzenstwa. To znaczy , ze jej dzieci nie moga byc obrzezane przez mohela, co akurat dla zydow jest bardzo wazne- ale moga byc obrzezane w szpitalu. Ale nie moga dziedziczyc ani kupowac nieruchomosci czy nawet auta.
  Taka matka z nie uznanymi dziecmi moze nawet dostawac rente dla samotnych matek. Pamietam takie malzenstwa rosyjskie, ktore wyjezdzaly na Cypr zebty tam wziac slub, bo w Izraelu by nie dostaly.

  Wiec jest w Izraelu taka warstwa"kaplanow' z pokolenia Levy'ego czy inna cholera, ktora pozbawia waznych praw obywatelskich innych wlascicieli izraelskiego paszportu.
  Zaraz po powstaniu panstwa Izrael przyjmowali wszystkich kto sie zglosil, bo chodzilo o to, zeby udowodnic, ze tam mieszka wiecej zydow niz Palestynczykow. Oddzelili Zachodno Brzeg, zeby mieszkancy na West banku nie mieli prawa glosu bo wtedy byloby wiecej palestynczykow w Knesecie niz Zydow.
  Z Rosji tez najpierw przyjmowali , kto sie zglosil. Wystarczylo pokazac podrobione zaproszenie na Bar Mitzvah wydane dziadkowi w czasach Rewolucji i od razu dostawalo sie paszport.

  W kraju jest szalony burdel i nieprawdopodobna biurokracja. administracja.
  Z tego, co ja rozumiem, Putin probuje jakos popierac tych rosyjskich zydow, ale ostatnio Duma wprowadzila tzw. wygaszanie podwojnych paszportow i paszporty rosyjskie zydom nie beda przedluzane.
  Miedzy Bibi i Putinem pare razy doszlo do awantur, pamietam, ze kiedys Bibi "wpadl do Kremla" bez zapowiedzi i zdaje sie o cos mu bardzo sie rozchodzilo. Zostal doslownie wyrzucony za drzwi.
  Teraz odtancowuje z Rosja taniec godowy , bo Izrael nie chce, zeby mu ktokolwiek przeszkadzal w podbiciu Bliskiego Wschodu, gdzie wstepna mapa Wielkiego Izraela pokrywa nawet kawalek Syrii. Po zniszczeniu Syrii Izrael planuje wojne z Libanem.
  Naturalnie, ze chodzi tez i o Wzgorza Golan, ktore podobnie jak Palestyna, sa bezprawnie okupowane przez Izrael.
  Izrael zrzucil niejedna bombe na SYrie i nawet napalmowa na Damaszek.

  Naturalnie wybor cywila Libermana na szefa armii jest troche dziwny ale byc moze chodzi o to, ze Netanjahu zdaje sie chcial pokazac armii, z ktora mu sie troche rozchodzi o Iran i mianowal Avigdora przeciwko militarnemu establishmentowi.
  Osobiscie, nie mam sympatii dla mordercy Palestynczykow i Liberman juz kazal wyburzyc kolejne domy w Gazie - ale ja nie jestem politykiem i nie musze probowac negocjacji z bandytami.
  Rosja popiera powstanie panstwa Palestyna i rosyjskie media czesto
  przedstawiaja filmy dokumentalne o rzezi w Gazie.

  Rosja po cichutku likwiduje zydom podwojne obywatelstwo :
  Konsulaty odmawiaja przedluzania rosyjskich paszportow dla tych zydow, ktorzy nie mieszkaja w Rosji.
  .
  Russia Quietly Strips Jewish Dual Citizenship – U.S. Ruled By Duel Citzens – Problem? « InvestmentWatch

  https://investmentwatchblog.com/russia-quietly-strips-jewish-dual-citizenship-u-s-ruled-by-duel-citzens-problem/
 • @Tiamat 14:30:58
  "W Izraelu sa trzy rodzaje paszportow". -

  --- Bardzo interesujące dane :)
  Wpisy Ikulalibala + Pani czynią właściwie porządną notkę. Na razie przeniosę obie wypowiedzi na blog.pl. Będę myślał o ujęciu tych wpisów w notkę.
  No i proszę sobie wyobrazić, że wreszcie zaczynam mieć zapas: Pani tłumaczenie tekstu Johna Pilgera i opracowanie są gotowe do publikacji. Uczynię to około godziny 22:00.
 • @ikulalibal 12:23:51
  Mam akurat przed sobą książkę "Mc Mafia. Zbrodnia nie zna granic." Autor Misha Glenny.
  Fragmenty z rozdziału drugiego:

  "Po 1989 roku Żydzi na terenie byłego Związku Radzieckiego cieszyli się jednym cennym przywilejem: mieli prawo do izraelskiego obywatelstwa i mogli uciec z Białorusi, z Kaukazu, z Syberii czy z każdego innego miejsca bez żadnych wyjaśnień. (...) Brali paszporty i wyjeżdżali. Wkrótce setki zamieniły się w tysiące, a te z kolei w dziesiątki i setki tysięcy, aż po dziesięciu latach okazało się, że milion rosyjskich Żydów zadomowiło się w Izraelu, stanowiąc ponad 15 procent tamtejszej populacji.
  - Większość przybyła, ponieważ wrota były otwarte, a wiedziano, że w każdej chwili mogą się z powrotem zamknąć- mówi Marina Sołodkin, która po przyjeździe do Izraela w 1991 roku została w rządzie Szarona wiceministrem do spraw imigrantów.- Dla Żydów takich jak ja, którzy aktywnie działali w podziemiu w latach siedemdziesiątych, to była alija, czyli powrót do ojczyzny. Ale było to bardzo ważne również dla rodzin niepraktykujących i mieszanych. Nikt nie wiedział jak potoczą się sprawy w byłym Związku Radzieckim- czy będą pogromy, czy też nie? (...)
  Ale nigdy wcześniej Izrael nie miał do czynienia z imigracją na tak wielką skalę, i to z silnego oraz odrębnego kręgu kulturowego. (...)
  Żydzi z Rosji i Ukrainy (...) przyjeżdżali sporymi grupami w krótkich odstępach czasu i mieli silną rosyjską tożsamość kulturową, która często tkwiła w nich głębiej niż korzenie żydowskie. W na wskroś świeckim Związku Radzieckim judaizm i syjonizm nie znajdowały się w kręgu zainteresowań większości rosyjskich Żydów. (...)
  - Poza rozmiarem, kolejną wyjątkową cechą rosyjskiej imigracji było to, że wielu imigrantów było znakomicie wykształconych- napisali ekonomiści Sarit Cohen i Chang-Tai Hsieh.- Około 60 procent rosyjskich imigrantów ukończyło szkoły wyższe. Dla porównania, podobne wykształcenie miało tylko 30 do 40 procent Izraelczyków. (...)
  Imigranci z byłego ZSRR szybko stworzyli złożoną warstwę społeczną w Izraelu, która rozwijała się równolegle do istniejącej już społeczności. (...) W pierwszej fazie integracji, kiedy rosyjscy Żydzi masowo przyjeżdżali do Izraela, nie było prawie żadnej interakcji między obiema grupami społecznymi: różnice językowe i kulturowe doprowadziły do wzajemnego wykluczenia*. (...)
  W połowie lat dziewięćdziesiątych w Izraelu żyło ponad 700 tysięcy Rosjan. (...)
  - Ale jeśli mamy tu milion Rosjan i tylko jeden procent z nich to element przestępczy- wyjaśnia były policjant, Gil Kleiman- to w dalszym ciągu jest to olbrzymia liczba niegrzecznych chłopców.

  *Choć obie społeczności coraz bardziej się do siebie zbliżają, a związki między nimi stają się coraz silniejsze, spędziłem pewnego razu przyjemny wieczór w Putinie, w barze z niskim sufitem w centrum Jerozolimy, gdzie młodzi izraelscy Rosjanie, drugie pokolenie, rozmawiają tylko po rosyjsku, nie widać tam nigdzie hebrajskiego alfabetu, tylko cyrylicę, a didżej puszcza wyłącznie najnowsze kawałki z Moskwy. Bez wątpienia najdziwniejszą demonstracją tego kulturowego uporu było powstanie w 2005 roku w Jerozolimie, Tel Awiwie i Hajfie politycznego ugrupowania, zwanego Rosyjskim Centrum Narodowym. Jego członkami są młodzi rosyjscy Żydzi, których jawnie głoszonym celem jest uwolnienie Mateczki Rosji od Żydów, Czeczenów i innych mniejszości."

  Misha Glenny- brytyjski dziennikarz, korespondent "The Guardian", a potem BBC w Europie Środkowej.

  P.S. Od siebie dodam, że obecnie w Izraelu są już grupy neonazistowskie oparte o słowiańskość.
 • NATO
  Nie wiem, co prawda co robi Poroszenko na szczycie NATO, chyba przyjechal po laurki.
  Jedynym zdaje sie celem tej calej groteskowej imprezy bylo nalozenie haraczu na panstwa czlonkowskie na 2% z budzetu na zbrojenie , znaczy sie na przemysl wojskowy USA. Zreszta od samego poczatku nikt nie opowiadal, ze ten popis szarlatanerii ma w jakis sposob obronic Polske. Caly czas gadaja o obronie USA (ale nie Polski) przed ... Iranem I Rosja.

  NATO zostalo stworzone jako armia Bilderbergow i jest armia NWO Nowego porzadku Swiatowego - powoli wypiera role ONZ ( a moze nie bardzo powoli).
  Polska oczywiscie w pierwszym szeregu do walki ze swiatem.

  No wiec jak podala AL Jazeera, NATO ustalilo w pierwszym dniu, 10 miliardow dolarow ma byc przekazane NATO do dalszych operacji w Afganistanie. Tam zdaje sie nie najlepiej sie wiedzie, wiec planuja "przetasowanie" wojsk. Nie wiem co to znaczy. Ktos zlosliwie podejrzewa, ze pojda tam tez i polskie wojska za wolnosc wasza, nedze nasza.
  Ale zeby wydusic te pieniadze od panstw NATO, trzeba bylo znalezc BARDZO wazny 'powod' Tym powodem jest agresja rosyjska podobno na Krymie, w Czeczni i Gruzji w 2008. Sa i tacy polscy spece od polityki co opowiadaja o rosyjskiej inwazji na suwerenna Syrie.

  Eric Zuesse w artykule "NATO summit closes by Condemnig Russia" - Szczyt NATO zakonczyl sie potepieniem Rosji" zauwaza takie momenty tego szczytu szczytow:

  We wspolnym komunikacie, ktory sklada sie ze 139 czesci - slowo 'terroryzm bylo uzyte 17 razy, a jihad i jihadism ANI RAZU.
  Rosja wspomniana 58 razy w jak najgorszym swietle..
  34 razy wspomniano Ukraine , 10 razy Syrie


  ANI RAZ NIE WSPOMNANO WIZ DO USA DLA POLAKOW (przyp. moje)

  (za te chocby goscinosc - Amerykanom nie potrzebne wizy do Polski)

  Ale wracajac do artykulu:
  Obama zato obiecal wyslac amerykanski batallion i brygade pancerna do Polski (na koszt Polski) plus 1000 zolnierzy - na koszt Polski. USA przejmie dowodztwo tych sil zbrojnych.

  Rzad ukrainski na tym szczycie wspomniano nader przyjaznie az 100 razy a rzad syryjski tez 100 razy ale bardzo nieprzyjaznie.
  Innymi slowy: ten wspolny Komunikat jest 100% wrogi Syrii i Rosji i bardziej jest przejety Rosja niz terroryzmem - a zupelnie sie nie martwi o dzihad i dzihadystow.

  Komunikat rowniez podkresla, ze najwazniejszym obecnie zadaniem NATO jest troska o Ukraine i jej sytuacja w rejonie..
  Naturalnie Komunikat zaklada, ze Ukraina padla ofiara agresji rosyjskiej, a za naruszenie minskich porozumien odpowiedzialni sa ukrainscy separatysci.
  Komunikat nie wspomina o naruszeniu minskich porozumien przez strone ukrainska.
  No wiec zaklada sie z gory, ze rzad ukrainski nie jest zdolny do zadnej agresji i nigdy zadnej nie popelnil.
  A do tego Specjalna Misja Obserwacyjna na Ukrainie nie jest w stanie prawidlowo pracowac z powodu agresji na terenach popieranych przez Rosje.

  Naturalnie, to 'naruszenie' minskich porozumien, czyli bombardowanie Donbasu pochodzilo od junty kijowskiej, Komunikat nie wspomina jak doszlo do obecnej sytuacji; nie wspomina zamachu w Kijowie ani pomocy USA w obaleniu legalnego rzadu w Kijowie, ani powodu dla ktorego separatysci urzadzili referendum ( o AUTONOMII!!!! - moje przyp).

  Podobnie gdy chodzi o Syrie, komunikat stwierdza, ze wine za wojne w Syrii ponosi Rosja, ktora Syrie popiera.

  Na przyklad:
  " Wzywamy syryjski rezim do pelnego podporzadkowania sie wszystkim odnosnym rezolucjom Rady Bezpieczenstwa ONZ (UNSCR) i natychmiastowego podjecia krokow do politycznego przekazania wladzy zgodnie z z rezolucja UNHCR 2254 i Genewskiego Komunikatu ONZ z 30 czerwca 2012 roku"

  Konflikt jest oczywiscie miedzy Syria i dzihadystami, ktorzy probuja obalic rzad w Damaszku . NATO popiera stanowisko jihadu oskarzajac calkowicie rzad syryjski .

  Komunikat opisuje dosc dokladnie zwiekszenie ilosci zolnierzy i broni, ktore NATO wysyla wokol granic Rosji , zwlaszcza na tereny Polski, Litwy, Lotwy i Rumunii. Powodem tych wrogich akcji jest:

  1.
  "... trwajaca nadal nielegalna aneksja Krymu, ktorej my nigdy nie zaakceptujemy i wzywamy Rosje do wycofania; nie zaakceptujemy naruszania suwerennych granic sila; i nie zaakceptujemy destabilizacji wschodniej Ukrainy.

  2.
  ... prowokacyjne, niezgodne z duchem Dokumentu Wiedenskiego operacje militarne przy granicy NATO, lacznie z operacjami na Morzu Baltyckim i Morzu Czarnym i wschodniej czesci Morza Srodziemnomorskiego; to jest nieodpowiedzialna agresywna nuklearna retoryka i koncepcja wojny (Znaczy Rosja nie ma prawa do przemieszczania swoich wojsk na swoim wlasnym terenie?)

  3.
  .. i powtarzane inwazje na przestrzen powietrzna NATO. W dodatku, rosyjska interwencja militarna, poparcie militarne dla Syrii i syryjskiego rezimu oraz militarna obecnosc na Morzu Czarnym stanowia zagrozenie dla bezpieczenstwa panstw alianckich i innych"

  Naturalnie nie wspomniano w tym Komunikacie (ktory moim zdaniem przypomina dziwnie "porozumienie" z Rambouillet przedstawione Miloszewiczowi) - jak doszlo do przewrotu w Kijowie zorganizowanego przez Waszyngton, ktory ten przewrot przygotowywal od marca 2013 roku w amerykanskiej ambasadzie. Celem tego przewrotu bylo obalenie legalnego rzadu Wiktora Janukowicza.

  Kiedy NATO (North Atlantic Terrorist Organization) zada przywrocenia Krymu Ukrainie, "my nie zgadzamy sie ... my domagamy sie.. NATO zada zeby Rosja zostawila 90% ludnosci Krymu - ktora przez dwa referenda potwierdzila, ze chce byc z Rosja - na pastwe NATO; kiedy NATO skazuje tych ludzi na pastwe upadlego panstwa Ukrainy (ktora nienawidzi Donbasu i chce cala ludnosc Donbasu wymordowac) - NATO stawia siebie w pozycji agresora, ktory prowokuje i chce wywolac wojne nuklearna z Rosja do tego stopnia, ze jest to dla NATO sprawa albo rozwiazania NATO albo wycofania tych wszystkich zadan.
  NATO w tej chwili pewnie bedzie dazyc do eskalacji konfliktu dotad, dopoki Rosja nie bedzie miala wyjscia i bedzie musial walczyc (bez wypowiedzenia) z wszystkimi krajami NATO i z Ukraina, ktora z nienawisci do Rosji desperacko chce sie przylaczyc do NATO.

  Rosja nie ma zamiaru spelnic NATOwskie zadania.
  Pytanie teraz: kto pierwszy zacznie wojne nuklearna?
  W kazdym przypadku, o ile NATO nie wycofa swoich glupich zadan, wojna potrwa mniej niz godzine.
  Nie bedzie zwyciezcow, ale strona, ktora pierwsza uderzy bedzie mniej zniszczona. I w tym sensie tylko bedzie 'zwyciesca".

  Bez wzgledu na wzglad, Putin jest odpowiedzialny za bezpieczenstwo swojego narodu, niezaleznie od tego jaki wybor mu da NATO.
  Putin probowal wiele razy rozmawiac na ten temat z Obama. Obama stale odmawia takiej rozmowy.
  Odmowa Obamy i agenta Obamy jakim jest dowodztwo NATO mowia same za siebie.

  .Eric Zuesse jest historykiem i autorem "Oni nawet nie sa blisko" (They Are Note Even Close", Democratic vs. Republican Economic Records , 1910-2010 etc
 • @Tiamat 16:44:41
  Przepraszam, zapomnialam podac zrodlo:

  NATO Summit Closes By Condemning Russia. US Soldiers and Weapons to Russia’s Border | Global Research - Centre for Research on Globalization

  http://www.globalresearch.ca/nato-summit-closes-by-condemning-russia-us-soldiers-and-weapons-to-russias-border/5535123
 • Trochę nie w temacie bo o Noworosji.
  Krótko. Sytuacja wygląda tak, zresztą jak już od ponad dwóch lat zresztą:

  https://pp.vk.me/c635100/v635100548/49e8/NwHIOJkybag.jpg
 • @wiedzajestwksiążkach 15:54:22
  "Imigranci z byłego ZSRR szybko stworzyli złożoną warstwę społeczną w Izraelu,...". -

  --- Przeczytałem z uwagą.
  Znałem te problemy, ale bardziej ogólnie.
 • @Tiamat 16:44:41
  "Rosja nie ma zamiaru spelnic NATOwskie zadania.
  Pytanie teraz: kto pierwszy zacznie wojne nuklearna?" -

  --- Nie da się też spełnić tych zadań.
  Są one świadomie prowokacyjne.
 • @lorenco 22:03:02
  "... o Noworosji". -

  --- W temacie :)
  Te dwa lata mogły dać nam przeczyć, w którym kierunku to pójdzie.
  A ukraińskie gieroje? - Tak jak na obrazku.
 • Były rosyjski premier: "To Putin niszczy zaufanie między NATO a Rosją"
  http://ocdn.eu/images/pulscms/NTM7MDQsMCwyYyw1MTQsMmRiOzAzLDFlMCwwLDAsMTswOCwy/5d8fd164175b56eec5b51aed86b9cc5d.jpeg

  To Władimir Putin niszczy zaufanie między NATO a Rosją - mówi b. rosyjski premier Michaił Kasjanow. Jak ocenia, budowa tarczy antyrakietowej w Polsce i Rumunii to rezultat polityki rosyjskiego prezydenta.

  - Szczerze mówiąc, nie chciałbym, by rakiety były instalowane tutaj, ponieważ chciałbym, aby mój kraj, Rosja, był częścią NATO i wtedy my Rosjanie mielibyśmy te rakiety na naszym terytorium, by kontrolować cały obszar Europy. Niestety, Putin nie buduje zaufania pomiędzy NATO i Rosją. On niszczy to zaufanie - powiedział o planach budowy tarczy antyrakietowej Kasjanow.

  Zaznaczył, że jest rozczarowany tym, że budowa tarczy w Polsce i Rumunii związana jest z "agresywnym stanowiskiem Putina i jego polityką przeciwko krajom bałtyckim i innym państwom europejskim".

  Putin prowadzi nieodpowiedzialną politykę
  Tarcza antyrakietowa i dodatkowe siły NATO w Europie Środkowo-Wschodniej - jak mówi b.rosyjski premier - to "nie jest dobra rzecz", ale "jest to uzasadnione ze względu na nieodpowiedzialną politykę Putina".

  Kasjanow ocenia, że jedyną opcją na zmianę kursu Kremla jest zmiana rządzących:

  Prędzej czy później, kiedy zmienimy reżim w Rosji w sposób konstytucyjny, drogą wyborów, zmienimy naszą politykę i będziemy cieszyć się z prawdziwej przyjaźni i współpracy tutaj, nie będziemy potrzebowali tylu sił, by się bronić. Będziemy przyjaciółmi, a nie wrogami.
  Przypomnijmy, że w piątek na szczycie NATO w Warszawie zapadły kolejne decyzje dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu, które są odpowiedzią na aneksję Krymu przez Rosję i konflikt na wschodniej Ukrainie. W Polsce i krajach bałtyckich zostaną rozmieszczone na zasadzie rotacji cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Jak mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, decyzje te są defensywne i proporcjonalne. Oznaczają, że atak na jednego z członków NATO będzie oznaczać atak na cały Sojusz.

  13 lipca w Brukseli spotka się Rada NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów. Podczas tego spotkania Sojusz poinformuje Rosję o rezultatach warszawskiego szczytu.

  http://businessinsider.com.pl/wiadomosci/michail-kasjanow-putin-niszczy-zaufanie-miedzy-nato-a-rosja/mhrredx
 • @Husky 23:57:30
  Michaił Kasjanow "jest rozczarowany tym, że budowa tarczy w Polsce i Rumunii związana jest z "agresywnym stanowiskiem Putina i jego polityką przeciwko krajom bałtyckim i innym państwom europejskim". -

  --- Co to za ruski były premier, który tak kłamie. Nie ma "agresywnego stanowiska Putina". Nawet Żyrynowski siedzi cicho.
  Kroi nam Zachód biedę. Przypomnę, że po 1945 roku Rosja nie wyraziła pretensji do jednej choćby polskiej wioski, a na początku lat 90-tych wyjechali spokojnie, skoro ich Polacy nie chcieli.
 • @zygmuntbialas 00:22:17
  No ale to mówi były premier Federacji Rosyjskiej . A ci co nie znają dokładnie realiów świata polityki różnie to odbierają.
  Dziś "świat" to biurko pod komputerem
 • @Husky 00:29:32
  "... to mówi były premier Federacji Rosyjskiej". -

  --- Wie Pan, ja byłem dość antyrosyjski (ale kochałem literaturę rosyjską). Gdy jednak zobaczyłem, co wyprawiają media, dezinformując i uprawiając idiotyczną propagandę, przyjrzałem się temu bliżej i teraz oceniam tak jak oceniam.
 • @zygmuntbialas 00:22:17
  Właśnie skończyłem oglądać mecz ME w piłce nożnej, Francja - Portugalia: wygrała Portugalia, jest mistrzem Europy, co mnie bardzo cieszy:)
  A tak w ogóle "reżim" w Rosji zmieni się jak huskiemu kaktus na mózgu wyrośnie.
  Widzę, że wkleja tu wyszukane przez siebie albo raczej przez jego oficera prowadzącego teksty antyrosyjskie, które to każdy człek posiadający komputer i internet może przeczytać w głównych ściekach medialnych, gdzie tego typu artykułów jest co dzień wiele a na które Polacy mają już odruch wymiotny.
  Nie wiem po co husky dodatkowo tu je wkleja?
  Uważa nas Polaków za debili, że nie czytamy Onetu, Interii, WP a on tylko czyta i tu wkleja aby nas uświadomić?
  Rzyg!!!
  Przepraszam Zygmuncie, dla mnie husky to antypolski szkodnik i nie każ mi go poważać.
 • @zygmuntbialas 23:12:11
  To tylko fragmenty. O samym Izraelu jest dużo więcej. Facet jeździ po świecie, spotyka ludzi i opisuje...

  Są książki, które należy starać się przeczytać. To dzieło, które wywraca historię i spogląda na nią od strony podszewki.

  Nie mam czasu, ale jest jeszcze sporo tekstu, który warto przytoczyć.
 • @lorenco 01:30:22
  Piszesz: "... dla mnie husky to antypolski szkodnik i nie każ mi go poważać". -

  --- A wskaż mi Ty jakąś moją wypowiedź, w której każę Ci go poważać. Ja tylko niezmiennie powtarzam, że nie mam podstaw atakować go, ignorować, a tym bardziej banować.
  Około 10 dni temu zbanowałem Klementynę. Ona nie pisała "Rosjanie' tylko 'kacapy' i było w niej tyle nienawiści, że nie miałem wątpliwości, iż należy ją zbanować.
  Huski nie był nigdy dla mnie problemem. Jeśli wkleja - jak piszesz - niechętne Rosji teksty, to ja mam możliwość się odnieść, sprostować.

  Dla mnie szkodnikami są:
  --- @Marx 8888 za samowolę, która przyniosła mi tyle szkód i dużo niepokoju. Jemu się Szubert (opolczyk) nie spodobał i nie spodobała mu się moja postawa wobec uchodźców. Za co on mnie zbanował? - Nikt tego w pełni nie zrozumiał poza Zygmuntem Wrzodakiem.
  --- A @Jinks. Za co on mnie zaatakował? Za co zbanował? Za to, że mu "chujnię" wypomniałem? Sam siebie powinien skasować.
  --- A @ Trybeus? A @Astra? A @Lotna? - Szkoda czasu na opisywanie tej grupy, działającej na zasadzie szajki.
  To są szkodniki!!! Jeśli oni banują mi teksty, które przez samo swe istnienie, przynosiły kilkaset odsłon dziennie, to jak to nazwać?
  A nie tylko banowali, lecz chcieli 'puścić w powietrze', ale umiejętności technicznych im zabrakło.
 • @Tiamat 16:44:41
  Tiamat! Dzięki Tobie i wielkiej gościnności Zygmunta, tym bardziej, że wolność słowa w Polsce jest coraz bardziej ograniczana, można z Twoich artykułów dowiedzieć się wielu cennych wiadomości. Wielki szacun!!!
  http://st.gde-fon.com/wallpapers_original/580226_romashki_maki_lug_boke_vasilki_1920x1200_www.Gde-Fon.com.jpg

  Czytam trochę rosyjskojęzycznych portali, zwłaszcza z Noworosji a tam piszą, co chcą.

  Pewne wnioski są wręcz nieprawdopodobne.
  Cel UE, Rosji, Chin - zniszczenie USA.
  Zadanie ciosu śmiertelnego szeryfowi świata, który czuje się bezkarny i czyni co chce. Destabilizuje już nawet Europę. Znów destabilizuje jak przed obiema wojnami światowymi. Tak samo w Ameryce Południowej w Afryce a nawet u wiernych sojuszników w Australii. USA robi co chce i uważa się za Boga Ziemi. Oczywiście nie oznacza to, że wszyscy Amerykanie to faszyści i uważają się za lepszych od innych. To ich rządy a przede wszystkim sponsorzy.
  Dlatego zawieruchy w USA będą coraz częstsze.
  Albo USA się uspokoi pod wpływem opinii publicznej albo będzie wielki pożar.
  Ten pożar w małej części będzie dotyczył zwykłych mieszkańców USA. Będzie dotyczył tych, którym wydaje się, że rozpętując wojnę światową, będą siedzieć w bunkrach pod ziemią, palić cygara, popijać whisky i oglądać działania wojenne w przekazach sat-tv.
  Wielu dociekliwych zastanawia się, po co te kilka tysięcy żołnierzy NATO na tej wschodniej flance. Ani to przypiąć ani przyłatać.
  Prawdopodobnie chodzi o prowokację a jak pisze się, na prowokację ze strony owej flanki, Rosja zareaguje nie w stronę Europy lecz w stronę USA, jako prowodyra. Atak na Rosję to atak też na BRICS.
 • @lorenco 02:34:56
  USA - "Destabilizuje już nawet Europę". -
  --- Trudno zdestabilizować Rosję i Chiny, więc po wyeksploatowaniu Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej oraz Bliskiego Wschodu przyszedł czas na Europę. Czy Europa się ocknie? Czy zdąży?

  "Dzięki... wielkiej gościnności Zygmunta". -
  --- Staram się ująć najistotniejsze problemy w relacjach o rozpętywaniu wojny. Pani Tiamat świetnie zna te problemy, a poza tym ostatnio przybywa mi tłumaczy, którzy przesyłają swe przekłady e-mailem.
  To i blogi są dość żywe.

  Pozdrawiam :)
 • @zygmuntbialas 02:31:13
  Ciekawe jakby husky był administratorem?
  Myślę, że ma czas, lubi być gwiazdą, pewnie by się zgodził?
 • @zygmuntbialas 00:22:17
  //Przypomnę, że po 1945 roku Rosja nie wyraziła pretensji do jednej choćby polskiej wioski, //

  Pan to naprawdę napisał?
 • @zygmuntbialas 00:58:03
  Pan się nie przejmuje panie Zygmuncie psim ujadaniem.Ten premier to "Misza 2%" (brał 2% od kwoty podpisanych umów).
  Pan mi lepiej odpowie czy chciałby pan notatkę o jednym z największych bangsterskich grandziarstw XX w i o Miszy 2% i kilku innych arcy ciekawych faktach.
 • @lorenco 03:00:15
  Piszesz: "Ciekawe jakby husky był administratorem?" -

  --- Zakładam, że miałby sporo rozsądku i gospodarskiego podejścia i nie banowałby blogera, który przysparza portalowi ponad 20% kliknięć.

  Kiedyś Igor Janke w S24 zaciemnił mi notkę o tematyce żydowskiej. Opisałem to ironicznie na dwóch innych blogach. Nie obraził się.
  I. Janke przeprosił mnie też publicznie za głupie reklamy na moim blogu.
  A dlaczego? - Bo Janke jest fachowcem i dba o swój portal.
 • @kimur 08:29:32
  Tak jak wyżej.
 • @ikulalibal 09:10:44
  "... czy chciałby pan notatkę o...". -

  --- Oczywiście, że tak.
  Pan zresztą wie, że Pańskie teksty /tłumaczenia są publikowane.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej