Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

Co się dzieje w Federacji Rosyjskiej - 26.08.2016.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dzięki kłamstwom Waszyngton wprowadził sankcje gospodarcze przeciwko Rosji. W oparciu o takie kłamstwa Waszyngton buduje bazy wojskowe wokół rosyjskich granic i na rosyjskich wodach.

Paul Craig Roberts, Michael Hudson: Słabością Rosji jest jej polityka gospodarcza

Zgodnie z wieloma doniesieniami rosyjski rząd rozważa odejście od neoliberalnej polityki, która tak fatalnie przysłużyła się Rosji od czasów upadku Związku Radzieckiego. Gdyby Rosja stosowała inteligentną politykę gospodarczą, rosyjska gospodarka byłaby już daleko bardziej zaawansowana niż dzisiaj. Uniknięto by ucieczki kapitałów na Zachód, polegając na samofinansowaniu.

 

//gorod.tomsk.ru/uploads/11809/1227106363_1.jpg

 

Waszyngton wykorzystał naiwne, łatwowierne i zdemoralizowane rosyjskie rządy, które w postsowieckich czasach oczekiwały wskazówek od Waszyngtonu. Rosjanie myśleli, że rywalizacja pomiędzy dwoma krajami zakończyła się wraz z upadkiem Związku Radzieckiego, i polegali na amerykańskich radach w dziele modernizacji rosyjskiej gospodarki zgodnie z najlepszymi rozwiązaniami stosowanymi na Zachodzie. Waszyngton zaś uziemił Rosję polityką gospodarczą, mającą na celu wyrwanie najcenniejszych rosyjskich aktywów i przeniesienie ich własności za granicę.

Oszwabiając Rosjan poprzez akceptację dla zagranicznego kapitału i wystawienie rubla na ryzyko spekulacji walutowych Waszyngton dał sobie narzędzie do destabilizacji Rosji reżyserowanymi odpływami kapitału i atakami na kurs rubla. Tylko rząd niezaznajomiony z celem neokonserwatystów – zdobyciem przez Amerykę hegemonii nad światem – mógł zgodzić się na przyjęcie systemu finansowego tak podatnego na zagraniczne manipulacje.

 

Znalezione obrazy dla zapytania władimir putin

 

Sankcje gospodarcze, które wprowadził Waszyngton, i zmusił Europę do ich wprowadzenia, demonstrują neoliberalną politykę gospodarczą, uderzającą w interesy Rosji. Polityka wysokich stóp procentowych i programów oszczędnościowych zatopiła rosyjską gospodarkę – zupełnie niepotrzebnie. Rubel został zraniony odpływem kapitałów, co doprowadziło do trwonienia rosyjskich rezerw walutowych przez neoliberalny bank centralny rzekomo w walce o obronę rubla, a tak naprawdę w celu wsparcia ucieczki kapitałów.

Nawet Władimir Putin ceni romantyczny sen o globalnej gospodarce, do której każdy kraj ma równy dostęp. Kłopoty, wynikłe z forsowania doktryny neoliberalnej, zmusiły go do odwołania się do polityki wspierania substytucji importu w celu zmniejszenia rosyjskiej zależności od zagranicy. Putin zrozumiał, że jeśli Rosja chce stać jedną nogą w zachodnim ustroju gospodarczym, to druga noga powinna stać w nowym ustroju gospodarczym, tworzonym przez Chiny, Indie i byłe sowieckie republiki Azji Centralnej.

Ekonomika neoliberalna narzuca zależność od zagranicznych pożyczek i inwestycji z zagranicy. Polityka ta tworzy dług w walutach obcych i przejęcie przez zagranicę zysków generowanych w Rosji. To bardzo niebezpieczne słabe miejsca dla kraju ogłoszonego przez Waszyngton za „egzystencjalne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych”.

Rosyjskie elity gospodarcze, utworzone z namaszczenia Waszyngtonu, to neoliberałowie. Szef banku centralnego Elwira Nabiullina, minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uliukajew, aktualny i poprzedni minister finansów, Anton Siłuanow i Aleksiej Kudrin to neoliberalni doktrynerzy. Ci ludzie chcieli zmniejszyć deficyt rosyjskiego budżetu w drodze sprzedaży państwowych aktywów zagranicznym inwestorom. Gdyby to się to udało, to Waszyngton zdobyłby więcej kontroli nad rosyjską gospodarką.

 

Znalezione obrazy dla zapytania siergiej głazjew

Siergiej Głazjew

W opozycji do tej „śmieciowej ekonomiki” stoi Sergiej Głazjew. Borys Titow i Andriej Klepacz są uznawani za jego sojuszników. Ta grupa rozumie, że neoliberalna polityka gospodarcza uczyniła Rosję tak podatną na destabilizację z Waszyngtonu, jeśli Stany Zjednoczone zechcą ukarać rosyjski rząd za odstępstwo od waszyngtońskich dyrektyw. Ich celem jest promocja bardziej samowystarczalnej Rosji dla ochrony suwerenności i zdolności rządu do prowadzenia polityki zgodnej z interesami kraju, zamiast podporządkowania się interesom Waszyngtonu. Model neoliberalny nie jest modelem rozwoju, a jedynie modelem rabunku. Amerykanie określili go jako przekształcenie Rosji i innych terytoriów zależnych w magazyn roboli, czy w przypadku Rosji w magazyn ropy naftowej, gazu ziemnego, platyny i diamentów.

Samowystarczalność oznacza niezależność od importu czy od inwestycji zagranicznych, które mogą być finansowane przez rosyjski bank centralny. Oznacza to także, że strategiczne sektory gospodarki pozostaną w rękach państwa, a nie prywatnych podmiotów. Podstawowe usługi, infrastruktura powinny być dostępne po kosztach, dotowane lub dostępne bez odpłatności, a nie przekazane zagranicznym właścicielom, którzy będą wyciskać rentę monopolistyczną. Głaziew domaga się, aby kurs rubla był określany przez bank centralny, a nie przez spekulantów na rynku walutowym.

Neoliberalni ekonomiści nie przyjmują do wiadomości faktu, że rozwój gospodarczy kraju, obdarzonego takimi zasobami naturalnymi jak Rosja, może być finansowany przez bank centralny, tworzący pieniądze potrzebne do realizacji inwestycji. Twierdzą, że to będzie kreowało inflację. Neoliberałowie zaprzeczają dawno udowodnionej prawdzie, że jeśli chodzi o ilość pieniądza, nie ma różnicy, czy pieniądz pochodzi z banku centralnego czy z banków prywatnych, kreujących pieniądze jako pożyczki z zagranicy. Różnica jest taka, że w przypadku pożyczek zagranicznych trzeba płacić odsetki, zyskiem trzeba się dzielić z zagranicznymi inwestorami, którzy przejmują kontrolę nad częścią gospodarki.

Najwyraźniej rosyjscy neoliberałowie nie są wrażliwi na zagrożenie, jakie Waszyngton i jego europejscy wasale stanowią dla Rosji. Dzięki kłamstwom Waszyngton wprowadził sankcje gospodarcze przeciwko Rosji. Polityczna demonizacja Rosji jest tak samo fikcyjna jak neoliberalna propaganda ekonomiczna. W oparciu o takie kłamstwa Waszyngton buduje bazy wojskowe wokół rosyjskich granic i na rosyjskich wodach. Waszyngton próbuje obalić rządy w sowieckich czy rosyjskich prowincjach i narzucić reżimy wrogie Rosji, jak to się stało w Gruzji czy na Ukrainie. Rosja jest nieustannie demonizowana przez Waszyngton i NATO. Waszyngton użył nawet igrzysk olimpijskich jako narzędzia wojny i uniemożliwił udział w nich wielu rosyjskim atletom.

Mimo tak wielu wrogich wobec Rosji posunięć rosyjscy neoliberałowie ciągle wierzą, że polityka gospodarcza, którą Waszyngton narzuca Rosji, jest w rosyjskim interesie, a nie w celu przejęcia kontroli nad gospodarką. Narzucenie hegemonii Zachodu na takich warunkach podważy suwerenność Rosji.

Przetłumaczył: Tomasz Cukiernik

Link do oryginalnej wersji:
//www.paulcraigroberts.org/2016/08/10/russias-weakness-is-its-economic-policy-paul-craig-roberts-and-michael-hudson/

 

KOMENTARZE

 • @All
  Powyższy tekst, przetłumaczony przez Tomasza Cukiernika, jest publikowany tylko tu, w NEon-ie.
  Na blog.pl zamieszczony jest artykuł o zbliżających się wyborach parlamentarnych w Rosji, link:

  http://zygmuntbialas.blog.pl/2016/08/26/co-sie-dzieje-w-rosji-26-08-2016/
 • Te sankcje na Rosje otworzyly im oczy.Trzeba u siebie wszystko robic.
  W USA czosnek z Chin i po co? Ja w ogrodzie mam swoj.Zyd, posrednik nie zarobil i h mu w d.Kazdy kraj- cla zaporowe i bedzie ok.
 • @
  //W opozycji do tej „śmieciowej ekonomiki” stoi Sergiej Głazjew.//

  Doradca Putina, niezwykle interesująca postać.Autor wielce obiecujących koncepcji ekonomicznych. https://en.wikipedia.org/wiki/Sergey_Glazyev Niestety-akademik (znaczy się profesor) i "popularyzatorstwem" się nie para,słuchaczowi nie folguje,więc ja ni cholery nie rozumiem z tego co mówi.Od innych (tych co "popularyzują) wiem że ów Głazjew jest rewelacyjny i gdyby tak odsunąć tych liberałów,dopuścić nową ekipę która wdrożyła by koncepcje Głazjewa to ho ho.
  Ja nie rozumiem, ale jeśli ktoś się czuje na siłach https://www.youtube.com/watch?v=tnlHThCO1zE
 • @staszek kieliszek 08:12:56
  "Trzeba u siebie wszystko robic". -

  --- Tak, może nie do końca, bo pomarańcze nie urosną na Syberii, a Szwajcarzy nie złowią morskich ryb, ale jakieś zapory powinny być. bo inaczej jest wolna amerykanka.
 • @ikulalibal 09:28:24
  Sergiej Głazjew -

  --- Przenoszę z notki: "Ta grupa rozumie, że neoliberalna polityka gospodarcza uczyniła Rosję tak podatną na destabilizację z Waszyngtonu, jeśli Stany Zjednoczone zechcą ukarać rosyjski rząd za odstępstwo od waszyngtońskich dyrektyw. Ich celem jest promocja bardziej samowystarczalnej Rosji dla ochrony suwerenności i zdolności rządu do prowadzenia polityki zgodnej z interesami kraju,...". -

  --- I tyle musi mi na razie wystarczyć.
  A Pan - chyba się nie mylę - będzie próbował rozgryźć problem do końca :)
 • Z BLOG.PL:
  ~Tiamat
  26 sierpnia 2016 o 16:11

  Zdjecie roku: Dwaj przyjaciele po mordobiciu:

  Poroszenko i Saakaszwili

  http://content.directadvert.ru/news/?id=524482&a_id=6286201&tag=dadiffrtnewbnrs_375877

  * * *

  ~Tiamat
  26 sierpnia 2016 o 16:35

  Zona Poroszenko otworzyla sklepa z hitlerowskimi pamiatkami.
  Biedna Pierwsza dama ukrainskiego burdelu musi dorabiac na boku zakazana wszedzie literatura

  Жена Порошенко открыла книжный магазин, где продают труды Гитлера

  http://newinform.com/11711-zhena-poroshenko-otkryla-knizhnyy-magazin-gde-prodayut-trudy-gitlera

  * * *

  ~Tiamat
  26 sierpnia 2016 o 16:39

  Dzwonili z ISIS i pytali: wiara w Putina – co to za religia

  https://pp.vk.me/c637416/v637416489/753f/O-HC0puuYP0.jpg
 • Z BLOG.PL:
  ~konik
  26 sierpnia 2016 o 12:43

  Pogrom – Rządy Kłamców

  Mija już kolejny rok, a tu syf wciąż ten sam
  Magdalenkowy gnój nieustannie toczy jad
  Kwiczą świnie przy korycie, liberalny teatr trwa
  Marionetkowy rząd, co Brukseli wchodzi w rzyć

  Ref.
  To są rządy kłamców
  I koszernej demokracji
  Zniewolona wolność
  I za życia śmierć

  Międzynarodowa klika, oszustwami wprowadza ład
  Chciwa i skorumpowana, wyprzedaje nasz kraj
  Przekręty i afery, partyjnych interesów świat
  Spekulanci i banksterzy, oto demokracji twarz

  Ciągle patrzysz na to biernie, ciągle nic nie robisz z tym
  Dla nich jesteś tylko zerem, śmieciem co nie znaczy nic
  Czas pokazać wszystkim zdrajcom, że nasz kraj nie jest ich
  Niech spakują swoje graty i wypierdalają stąd

  Dziękujemy Wam za zniszczony kraj
  Odpłacimy Wam gdy nadejdzie czas

  https://www.youtube.com/watch?v=oJ_xQEOeScs
 • Z BLOG.PL:
  ~konik
  26 sierpnia 2016 o 12:45

  Pogrom – Rzeczywistość

  Brudne ręce ludzi pracy
  Zdobi czerwień krwi
  Zostawieni sami sobie
  Wegetują wszystkie dni
  Od dzieciństwa żyją w biedzie
  Nie dba o nich nikt
  Ile trzeba będzie walczyć
  Aby godnie żyć?

  Po wyborach nowa władza
  A wyzysk ten sam
  Dla nas nic się tu nie zmienia
  I tak już od lat
  Dla nas tutaj są ochłapy
  Choć to jest nasz dom
  Dlaczego więcej mają Ci co nie robią nic?!

  Obiecują, okłamują
  W oczy śmiejąc się
  W kapitalistycznym szambie
  Chcą utopić cię
  Bezdomności nie ma w mediach
  Głodnych dzieci również brak
  Znowu chcą ci zamknąć usta
  Podnieś głowę i walcz!

  Ile trzeba będzie walczyć?
  Aby godnie żyć
  Szydzą z naszej krwi i pracy
  My nie mamy nic
  Dość wyzysku! Dosyć nędzy
  Dosyć tych pieprzonych łgarstw
  Nie pozwalaj się okradać
  Nie uciekaj-Walcz!

  https://www.youtube.com/watch?v=y0tiKrDlFLQ
 • @zygmuntbialas 16:17:13 Mieliśmy to w PRL
  a w efekcie PRL zbankrutowała. Nie ma sensu robić wszystko u siebie. Należy robić to, w czym jest się naprawdę dobrym, a kupować pozostałe rzeczy za zarobione na sprzedaży własnych produktów pieniądze.

  Jedynym motorem rozwoju jest konkurencja, w przypadku monopolów, z braku konkurencji produkuje się przestarzałe towary, bo klient nie ma wyboru, musi to kupić.

  Dlatego właśnie w PRL produkowano archaiczne starocie.
 • Tyle nieprawd w jednym zdaniu...
  //Waszyngton wykorzystał naiwne, łatwowierne i zdemoralizowane rosyjskie rządy.//

  Waszyngton, marionetka, skorzystal tak jak rosyjska 'elita' rowniez peljiaca role marionetki.
  Inne klamstwa to rzekoma naiwnosc i latwowiernosc tychze rosyjskicb elit.
  Ktos kto pisze te teksty mowi o chlopakach na kluczowych stanowiskach w rosji ze smarkaja w spudnice i gaworza do swych mamus gdy te przewijaja im pieluchy.
  Infantylne, niedorozwiniete propagandowe wypociny.
  Mozna i tak.
  A tymczasem, swiat prowadzony jest do momentu wybuchy mega wojny.
  Wszyscy apinajacy struny tego apokaliptycznego instrumentu mowia i robia to co im szepce niepozorny jakze oczywisty nadzorca tej planety.
  Jest nim gloszaca ustami milosc do boga, szopka zgnilizny.Starej jak sumer i egipt.
 • @jazmig 20:40:41
  "... a w efekcie PRL zbankrutowała". -

  --- Obyło się bez wojen i bez większej ilości ofiar.
  I oby tak było przy zbliżającym się bankructwie III RP.
 • @eonmark 21:43:20
  "Ktos kto pisze te teksty...". -

  --- Napisali uznani analitycy: Paul Craig Roberts i Michael Hudson.
 • Co się dzieje w FR...
  Wiadomo,prezydent Putin ogłosił nagłe sprawdzanie gotowości sił zbrojnych, wojska wszelkiego rodzaju ćwiczą, manewrują.
  Na te manewry, NATO wyraziło swój niepokój, blebleble.
  Natomiast, pszeki i ukry porobiły ze strachu kupy w spodnie - tak jest odbierane w Rosji zachowanie premier Szydło i Maciarewicza, oraz władz Banderlandii.
  Mnie osobiście boli to, że dla Rosjan jesteśmy w tej chwili na poziomie Banderlandii i to nie z punktu widzenia rządu Rosji - tu dyplomacja nie pozwala na stawianie sprawy jak się mają - lecz z punktu widzenia zwykłych obywateli FR, którzy wyrażają w ten sposób swoją opinię: pszeki srają ze strachu w gacie jak ukry.

  Одесса - за святую Русь!
  today at 5:01 pm
  Actions
  В Польше Глава Минобороны созвал совещание из-за проверки боеготовности в РФ

  Польша «напряглась» из-за масштабной проверки боеготовности российских войск, осуществленной в рамках соответствующего распоряжения президента страны Владимира Путина и дальнейшего приказа министра обороны РФ Сергея Шойгу, — сообщает НА «Харьков».

  Неужели Антони Мачеревич беспокоится, что Россия решила завоевать Польшу?
  https://pp.vk.me/c633123/v633123473/49c7c/33oN92JbRBc.jpg

  Misha Minin
  https://pp.vk.me/c637820/v637820653/863c/pbvqqyd0FH8.jpg

  Alexander Samofalov
  Пшеки нам и в хуй не вперлись
  Like4Show likestoday at 5:38 pm
  Pugin Eduard
  Pugin Eduard
  Обосрались ! Это вам предупреждение за снос памятников ВОИНАМ-ОСВОБОДИТЕЛЯМ !!!
  Like2Show likesfour hours ago
  Igor Dontsev
  Igor Dontsev
  Сраные ЛЯХИ.
  Like1Show likesthree hours ago
 • @jazmig 20:40:41
  "Dlatego właśnie w PRL produkowano archaiczne starocie."

  Które, O ILE udało się kupić, działały niezawodnie przez długie LATA...
  (miałem 15 letnią! pralkę Polar...)

  Gospodarka "centralnie sterowana" jest zła, tj daje złe efekty, (ale DLACZEGO?), dziki kapitalizm tak samo, choć w innej sferze (tak samo, DLACZEGO?).

  Może czas wymyślić HYBRYDĘ? (takie modne słowo) ;p
 • @lorenco 00:15:27
  "Mnie osobiście boli to, że dla Rosjan jesteśmy w tej chwili na poziomie Banderlandii". -

  --- Ten sam zarząd, więc i polityka podobna.
 • @laurentp 03:32:40
  "Gospodarka "centralnie sterowana" jest zła,...". --

  --- Byłem o tym dość długo przekonany. Jednakże przykład Chin świadczyłby o czymś innym. Tam rządzi Komunistyczna Partia Chin, a efekty gospodarcze są znakomite :)

  Z tą hybrydą to ma Pan rację: widziałbym tu 85% gospodarki socjalistycznej + 15% kapitalistycznej. Ale możemy sobie tylko układać. Rządzi światowa finansjera i ona - w pościgu za zyskiem - ma gdzieś poprawę życia mieszkańców.
 • @zygmuntbialas 11:07:27
  Nie wiem, czy jest recepta na idealny system ale chce mi sie wierzyc, ze kazde suwerenne panstwo powinno miec prawo wypracowania sobie takiego systemu jaki mu najbardziej odpowiada.
  Nie wierze ani w scisly komunizm ani w kapitalizm. Bo nie wierze w monopolizm.
  Na przykladzie Jugoslawii widac bylo, ze system byl znakomity i federacja sie sprawdzala dopoki nie przyszedl diabel zza oceanu, mianowicie pan Cheney ze swoim Haliburtonem i nie wymyslili AMBO project - bo chodzilo o to zeby ukrasc ciezka rope z Morza Kaspijskiego i sprzedac cudza rope z zyskiem w Europie..
  Amerykanie razem z Niemcami i najemnikami NATO rozwalili Jugoslawie i niewielkie maja z tego korzysci oprocz tego, ze okaradaja Kosowo.
  Libia miala znakomity system, bo dochody z ropy naftowej byly wlasnoscia spoleczenstwa. Kadafi zmeliorowal pustynie i Libia byla samowystarczalna; sprzedawali produkty zywnosciowe . Warunki zyciowe byly chyba jednak najlepsze na swiecie - moze z wyjatkiem Brunei. Bardzo wysoki poziom oswiaty, bo muzulmanin moze studiowac na calym swiecie za darmo. Obojetnie gdzie studjuja to im za studia placi gmina muzulmanska. Bo Koran nakazuje sie uczyc.
  Panie z Libii, ktore znalam mowily kilkoma jezykami bardzo plynnie i mialy nieprawdopodoba zdolnosc porozumiewania sie. Z ogromnym poczuciem humoru, taktem i manierami.
  Ja jak slucham europejskich jaskiniowcow paplajacych o wartosciach europejskich to mnie az podnosi. Bardzo wielu Syryjczykow, Libijczykow i tych z Iraku mialo ukonczone szkoly i uniwersytety na Zachodzie. Podobnie bylo w Sudanie.
  Wszystkich zgubilo bogactwo naturalne kraju i konkurencja roponosna. Czyli interwencja z zewnatrz.

  Znakomitym krajem byla Japonia choc zupelnie nie na moj gust. (Strasznie duzo uklonow - a ja jestem rebel).
  Ale na ulicach w Japonii wywieszane byly listy nazwisk osob , ktore zaplacily najwiekszy podatek! Japonczyk byl dumny, ze placi podatki na rozwoj ojczyzny.
  Zamach w Fukuszimie byl wynikiem niezdrowej - dla Zachodu- konkurencji - Japonia stanowila potege gospodarcza i technologiczna.

  Bardzo dobry system mialy wypracowane kraje skandynawskie z tzw. mixed economy - gospodarka mieszana - gdzie strategiczne przedsiebiorstwa byly w rekach panstwa, czyli pod kontrola obywateli.
  Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia - to byly znakomite kraje, dopoki sie nimi nie zainteresowaly amerykanskie zydy i soldateska. Norwegow za bardzo nie lubie ale dopoki nie puscili Funduszu emerytalnego na gielde - dotad byl to bardzo dobry kraj. Dla Norwegow glownie.
  Do Szwecji, Japonii dorwaly sie mole jak do kozucha.
  Dobra jest Szwajcaria - ale nie dla mnie.
  Rozumiem, ze nie mozna stworzyc jednego mundurka, ktory pasowalby wszystkim.
  Dlatego nie wierze ani w narzucony komunizm ani socjalizm ani nie wierze w narzucone "wybory demokratyczne".

  Najgorszy ze systemow stworzyli przestepcy z londynskich lochow i europejscy awanturnicy w USA.
  Prawo lassa i piesci dziala tam do dzis i nigdy sie ten kraj duchowo ani kulturow nie rozwinal.

  Przy takim stanie posiadania i rabunku tylu ziem i cudzych bogactw - kazdy mieszkaniec USA powinien byc milionerem.
  Tymczasem nie stac ich nawet na oplacanie edukacji dla dzieci. Kompletny prymityw.
  Kastowe spoleczenstwo i finansowy apartheid.
  I rozwydrzony tzw. establishment. Wystarczy popatrzec tylko na dzieci amerykanskich bonzow: same debile.
  Dynastyczny prezydent USA nie umial pokazac Kanady na mapie, wiceprezydent USA Joe Biden nie odroznia Polski od Holandii a Serbii od Chorwacji. Kandydtaka na prezydenta USA Sarah Palin, dziennikarka z zawodu z okien swojego domu na Alasce widziala Rosje.
  A przeciez 'zainteresowanie' USA Europa jest znane od 200 lat.
  Wielki Amerykanin McCain do tej pory nie ma pojecia po czyjej stronie mial walczyc w Wietnamie.
  No i slyna Jankesi z mordowania swoich i cudzych prezydentow.

  A ja dalej nie wiem, jaki system jest najlepszy.
  Chyba jednak taki, w ktorym prawo jest swietoscia i jest jednakowe dla wszystkich..
 • @jazmig 20:40:41
  Z ta konkurencja to radzilabym nie przesadzac.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej