Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

Co się dzieje na Bliskim Wschodzie - 30.08.2016.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Portal katehon.com: "Gdy Syria jest w totalnym bałaganie, Izrael może rozwijać interesy i powiększać profit".

IZRAEL  POPIERA  ISIS

Centrum Studiów Strategicznych Begin-Sadat opublikowało artykuł prof. Efraima Enbara z Izraela, w którym autor twierdzi, że ISIS jest bardzo pożyteczną instytucją, zwłaszcza dla Izraela. Profesor pisze, że zlikwidowanie ISIS byłoby błędem strategicznym Zachodu. W związku z tym pan profesor proponuje szukanie sposobu na ograniczenie, ale nie zniszczenie ISIS. Zdaniem Enbara, ISIS zapobiega lokalnej hegemonii Iranu i dlatego należy popierać istnienie Państwa Islamskiego.

 

Znalezione obrazy dla zapytania isis islamic state

 

„Zachodnia awersja do okrucieństwa i niemoralności ISIS nie powinna przyćmiewać strategicznej jasności koncepcji strategicznej: ISIS to naprawdę dranie, ale ich przeciwnicy nie są o wiele lepsi” – pisze izraelski profesor [jak to można wymieszać i równo traktować morderców z tymi, którzy walczą o wyzwolenie kraju spod obcej okupacji - nie każdy naród to potrafi - przypis ZB].

To właściwie tłumaczy, dlaczego ISIS nie popełniło żadnej zbrodni terroryzmu na terenie państwa Izrael, pomimo że takie ataki Państwo islamskie ma w swojej ideologii na pierwszym miejscu.  Prawdopodobnie niektóre grupy w Izraelu popierają terrorystów, w tym finansowo, tylko po to, by walczyli z Hezbollah, która to organizacja jest dla Izraela groźniejsza niż ISIS (tłum.: Tiamat).

Israel supports ISIS | Katehon think tank. Geopolitics & Tradition
//katehon.com/news/israel-supports-isis

 

* * * * * * *

IZRAEL  KORZYSTA  Z  ZAMIESZANIA  W  SYRII

1. Historia powiązań – Izrael jest południowym sąsiadem Syrii. Prawnie oba kraje są w stanie wojny, ponieważ po wojnie w 1967 roku nie podpisano dotąd traktatu pokojowego. Izraelski parlament Kneset uważa Syrię za ‚wrogie państwo’. Nikt nie może tam jechać bez specjalnego zezwolenia. Każde nielegalne przybycie na teren Izraela podlega karze więzienia. Ale nielegalne przybycie z Syrii jest uważane za wyjątkowe przestępstwo i podlega surowszej karze.

Prawo zakazuje wszelkich kontaktów handlowych z Syrią. Wzgórza Golan są przedmiotem konfliktu. Do roku 1967 Wzgórza Golan należały do Syrii. Po tzw. 6-dniowej wojnie zostały uznane jako strefa zdemilitaryzowana. Ale w 1981 roku Kneset samowolnie – i pomimo rezolucji ONZ – uznał Wzgórza Golan za terytorium Izraela. Dlaczego? – Bo to jest bardzo strategiczne miejsce dla tego państwa.

 

Znalezione obrazy dla zapytania izrael - syria

 

2. Grupy narodowe – Ludność Izraela wynosi 8,3 mln. Jedną piątą stanowią Arabowie, mniejszości narodowe – około 4,5%; niektórzy to Druzowie, którzy również zamieszkują Syrię. Po wojnie 6-dniowej kobiety miały prawo wyjść za mąż za obywateli Syrii, ale dostawały bilet tylko w jedną stronę.

3. GeopolitykaSyria otwarcie popiera Palestynę, co naturalnie bardzo złości Tel-Awiw. W 2010r. w obozie Yarmuk na terytorium Arabskiej Republiki Syrii przebywało około 160 tysięcy uchodźców z Palestyny. Syria wysyłała pomoc humanitarną do częściowo uznanego terytorium. Ale w dwa lata później islamiści przejęli obóz. Okupacja obozu przez terrorystów spowodowała śmierć wielu uchodźców. Pomoc humanitarna nie mogła być dostarczana. I pomimo trudności w dostarczaniu pomocy rząd Asada popiera starania Zarządu Palestyńskiego (Palestinian Authority) w Radzie Bezpieczeństwa ONZ o utworzenie państwa palestyńskiego.

Izrael nie wtrąca się do Syrii otwarcie. Ale w odpowiedzi na incydent w tamtym tygodniu, kiedy syryjskie rakiety spadły na Wzgórza Golan, Izrael szybko podpalił dwa składy syryjskiej broni.

4. Geo-ekonomia – Izrael uwziął się na te Wzgórza Golan nie tylko ze względu na strategiczną pozycje. Teraz ten region jest wreszcie zaopatrywany w świeżą wodę z rzeki Litani. Izrael za wszelką cenę chce wzmocnić swoją pozycję, bo w ubiegłym roku odkryto tam złoża gazu. Badania prowadzono przy pomocy USA i amerykańskiej firmy Afek Oil. Odkryte złoża nie tylko zapewnią krajowe zapotrzebowanie, ale pomogą Izraelowi stać się hydro-węglowym eksporterem.

5. Stanowisko wobec Syrii – Stany Zjednoczone zawsze były strategicznym partnerem Izraela, ale cala polityka Bliskiego Wschodu jest prowadzona zgodnie z interesami Izraela, więc czasami może być niezgodna z interesami USA. Netanjahu dowiedział się o rosyjskiej interwencji w Syrii, gdy był w Moskwie na spotkaniu z Putinem 21 września, a więc wiedział wcześniej niż Obama. Niemniej jednak aż do teraz szef rządu Izraela nie wydal żadnego oświadczenia potępiającego Rosję za bombardowanie ISIL ani innych terrorystów. W obecnej sytuacji widać, że Izrael woli poczekać.

 

Znalezione obrazy dla zapytania palestyna

Izraelski atak rakietowy na Strefę Gazy – 2012r.

Na konflikt z Syrią, Palestyną i innymi krajami arabskimi nie ma rozwiązania, które zadowoliłoby wszystkie strony. Jest to kwestia istnienia lub zniszczenia jednego z państw. Więc Izrael całkowicie kontroluje Wzgórza Golan i usuwa Arabów ze swojego terytorium, bo inaczej Arabowie wpędzą Izrael do morza i kompletnie wyeliminują to państwo okupacyjne.

Jest zupełnie oczywiste, że sytuacja w Syrii bardzo pomaga Izraelowi. Ponieważ Asad zajęty jest utrzymaniem władzy, to nie może mieć żadnego wpływu na izraelskie geopolityczne apetyty; nie tylko gdy chodzi o Palestynę, ale i Liban. Arabska Republika Syrii nie może też wstrzymać eksploatacji Wzgórz Golan przez Izrael. Tak więc gdy Syria jest w totalnym bałaganie, Izrael może rozwijać interesy i powiększać profit.

Israel benefits of Syrian chaos
//katehon.com/1343-israel-benefits-of-syrian-chaos.html

Przetłumaczyła: Tiamat

 

* * * * * * *

CELE  OPERACJI  „TARCZA EUFRATU”

Soner Polat, emerytowany admirał Tureckiej Marynarki Wojennej, wyjaśnia cele tureckiej operacji wojskowej w Syrii:

Jak wiemy, wszystkim operacjom wojskowym przyświecają cele polityczne. Na tyle, na ile rozumiem oświadczenia kluczowych decydentów, politycznym celem operacji „Tarcza Eufratu” jest zagwarantowanie integralności terytorialnej Syrii i stworzenie strefy buforowej czy pasa bezpieczeństwa wzdłuż turecko – syryjskiej granicy pomiędzy Dżarabulus i innymi prowincjami, które znajdują się w odległości mniejszej niż 100 km od Turcji. Wyróżniam trzy aspekty tej operacji: taktyczny, operacyjny i strategiczny.

Celem taktycznym jest wyczyszczenie terenu z terrorystów Państwa Islamskiego oraz YPG (Yekîneyên Parastina Gel‎ – Ludowe Jednostki Obrony, Kurdowie). Celem operacyjnym jest ustanowienie pasa bezpieczeństwa od turecko-syryjskiej granicy w kierunku Syrii o szerokości 10-15km dla zatrzymania aktywności terrorystów na terytorium Turcji. Celem strategicznym jest wykonywanie całkowitej kontroli nad regionami takimi jak Kobani, o długości 100 km i szerokości 45 km od tureckiej granicy. Moim zdaniem takie są polityczne i wojskowe cele tej transgranicznej operacji.

Następnym krokiem będzie wyczyszczenie Manbidż z przyległościami ze wszystkich terrorystów, w tym podporządkowanych YPG. Teraz tureckie oddziały znajdują się pomiędzy Dżarabulus i Manbidż, przypuszczalnie poruszają się na południe.

 

Znalezione obrazy dla zapytania free syrian army

„Mieszkańcy Syrii są mordowani. Gdzie jest świat?”

Skład Wolnej Armii Syryjskiej (Free Syrian Army) to najważniejsza sprawa w tej chwili. Myślę, że te oddziały są teraz ‚kontrolowalne’, ale ten stan nie musi się utrzymać. Doświadczenie wskazuje, że tego rodzaju grupy są sterowane przez siły globalne. Turcja uznaje te grupy jako umiarkowanych oponentów wobec reżimu, ale wiemy, że Syria i wspierające ją kraje jak Rosja uznają te grupy za organizacje terrorystyczne. To jest najtrudniejszy problem we współpracy z sąsiednimi krajami i Rosją. Powinno to być przedmiotem koordynacji z krajami regionu i z Rosją. Powinniśmy to uzgodnić, jeśli chcemy jednolitego frontu walki z terrorystami i wspierającymi ich krajami.

Szczerze mówiąc, sądzę, że ta operacja godzi także w interesy amerykańskie. Stany Zjednoczone nie miały wyjścia i musiały ją zaakceptować. Turcja była zdeterminowana ze względu na ilość eksplozji i ofiar śmiertelnych. Poza tym szeroko znany jest domniemany amerykański udział w nieudanym zamachu stanu. Turcja powoli przesuwa się w stronę Eurazji, a spotkanie Putin – Erdogan podniosło alarm na Zachodzie.

Jeśli Turcja pozostanie na Zachodzie, to sparaliżuje globalną równowagę. Amerykanie będą kontynuować swoją politykę do wyborów prezydenckich. W tej chwili chcemy powrócić do status quo ante. Dla Turcji bardzo ważne jest ustanowienie przyjaznych relacji z Rosją i wszystkimi sąsiadami. Zachód nie chce stracić Turcji, stąd amerykańskie wahanie w sprawie operacji transgranicznej.
//katehon.com/article/objectives-operation-euphrates-shield

Przetłumaczył: Mariusz B.

 

* * * * * * *

GEORGE  SOROS  BĘDZIE  CZŁONKIEM  RADY  INWESTYCJI  UKRAINY

Amerykański finansista żydowsko-węgierskiego pochodzenia George Soros dołączy do grona członków Narodowej Rady Inwestycji Ukrainy – ogłosił 29 sierpnia br. szef departamentu Borys Łożkin. – George Soros i Paul Polman, dyrektor generalny Unilevera i przewodniczący Światowej Rady Przedsiębiorców (…) zgodzili się na uczestnictwo w Radzie.

 

Znalezione obrazy dla zapytania george soros

 

Łożkin ogłosił, że trwają negocjacje z uznanymi inwestorami zagranicznymi, którzy w przyszłości mogą dołączyć do Rady. Według Łożkina odrodzenie Narodowej Rady Inwestycji, przyciąganie inwestycji zagranicznych i stworzenie normalnego klimatu dla biznesu przyczyni się do wzrostu gospodarki narodowej (tłum.: Mariusz B.).
//katehon.com/news/george-soros-will-be-part-investment-council-ukraine

 

KOMENTARZE

 • Z BLOG.PL:
  ~maryjanek
  30 sierpnia 2016 o 11:23

  mordy banderowców tylko z dziś.

  *Ostrzał Doniecka: dwie ranne kobiety
  http://novorossia.today/ostrzal-doniecka-dwie-ranne-kobiety/

  *Ostrzał Doniecka: co najmniej 4 zniszczone domy
  http://novorossia.today/ostrzal-doniecka-najmniej-4-zniszczone-domy/

  *Ostrzał Jasinowatej (foto)
  Dzisiejszej nocy wskutek ostrzału Jasinowatej ranne zostały trzy kobiety- cywile…
  http://novorossia.today/137069-2/
 • Z pl.sputniknews.com/:
  "Prezent Zuckerberga zapewni papieżowi internet bez zakłóceń

  Założyciel serwisu społecznościowego Facebook Mark Zuckerberg podczas wizyty we Włoszech podarował papieżowi Franciszkowi w prezencie model drona zasilany energią słoneczną, który zapewnia dostęp do internetu nawet w najbardziej odległych zakątkach świata. Wczoraj założyciel popularnego portalu społecznościowego razem z żoną Priscillą Chan odbył audiencję u papieża.
  "Mówiliśmy o dużym znaczeniu komunikacji między ludźmi, zwłaszcza w częściach świata, gdzie nie ma internetu. Daliśmy mu w prezencie model Aquila, naszego drona zasilanego energią słoneczną, który umożliwia podłączenie się do internetu w miejscach, gdzie go nie ma" — napisał Zuckerberg na swojej stronie w Facebooku".
 • @
  Właśnie, zamachy "w imieniu ISIL" na całym świecie, TYLKO nie i "śmiertelnego wroga islamu", w pejsokracji.

  Coś za duży ten "przypadek".
 • Ciekawa jest sytuacja w poludniowym Aleppo.Do calkowitego otoczenia
  terrorystow w kotle brakuje armi rzadowej 1.5 km i to juz trwa od ponad tygodnia.Walcza o poszczegolne budynki szkol wojskowych, codziennie armia traci czolg czy dwa.Czemu nie bombarduja z powietrza?Przebiegajaca tam droga Castello jest nie przejezdna , tak wiec praktycznie terrorysci nie maja dostaw.Chodzi o to by amunicja im sie skonczyla?
  Oto mapa:http://syria.liveuamap.com/
 • @staszek kieliszek 21:57:46
  //Czemu nie bombarduja z powietrza?//
  amunicja im sie skonczyla?
 • @Katana 23:04:00
  ?
 • @Katana 23:39:19
  Taka prośba: skończ z religijną agitacją. To, że jakieś tam bara-bara i inne starozakonne promują swoją religię z punktu widzenia klasztoru czy innego kirkutu, wiedz, że ludziska pragną wiadomości a nie porad religijnych.
  Niech każdy wierzy w to, co chce.
 • @staszek kieliszek 21:57:46
  Są tam korytarze humanitarne i bombardowanie nie wchodzi w grę.
 • @Katana 01:01:48
  Strasznie dużo paplesz:) Bez urazy...
  Rób co chcesz i pisz co chcesz, jesteś kowalem swojego zen.
  Pozdrowionka:)
 • @Katana 01:20:34
  Brak chęci urażania, jestem prostym człekiem, piszę bez podtekstów. Na pewno jesteś drażliwy - teraz też piszę prosto, bez podtekstów.
  Nie filozofuję.
  Kilka fajnych pieśni dla Ciebie i myślę, że stali bywalcy Neonu też chętnie ich posłuchają ponownie, jako, że zostały usunięte z YT i ich tam nie ma oficjalnie już...
  https://www.youtube.com/watch?v=3xCzuu4wRx0
  https://www.youtube.com/watch?v=owhBBMUfzIw
  https://www.youtube.com/watch?v=3mgUgBL4CAM&index=17&list=PLcYpL7wCQDBCMiKNXo5uQ0iYP_vqr_j15
  https://www.youtube.com/watch?v=Tq06xx6xPSo&index=291&list=PLcYpL7wCQDBCMiKNXo5uQ0iYP_vqr_j15
  https://www.youtube.com/watch?v=n5DAFOp7Jko&list=PLcYpL7wCQDBCMiKNXo5uQ0iYP_vqr_j15&index=192
  https://www.youtube.com/watch?v=AZbCmo5IsWA&index=101&list=PLcYpL7wCQDBCMiKNXo5uQ0iYP_vqr_j15

  Na razie tyle.
  Wobec tej tragedii, która jest pokazana w tych pieśniach i na obrazach, Twoje urazy są pikusiem.
  A ja mam język cięty, wybacz.
 • @Husky 23:09:12
  https://dirtywhitegoy247.files.wordpress.com/2014/11/zionazi_1e.jpg
 • @lorenco 00:45:20
  Witam Cię :)

  Piszesz: "Są tam korytarze humanitarne i bombardowanie nie wchodzi w grę"- -
  --- To i widać osobę, biegła w sprawie.
  Odpowiadam krótko, bo już późno (wcześnie)
  Przybyło mi obowiązków, zwolnię nieco tempo publikacji notek :)

  Z serdecznym pozdrowieniem.
 • @zygmuntbialas 03:50:23
  Witaj, ja również Cię Serdecznie Pozdrawiam:)
  Przepraszam za zdjęcie nieprzyzwoite, jednak nie mogę się nim nie podzielić:
  https://pp.vk.me/c633329/v633329178/4a67b/3iHSZuhaBzY.jpg
 • @lorenco 04:08:27
  Nieprzyzwoite - owszem.
  ALE PRZEDSTAWIA TYLE PRAWDY, ile znajduje się w 100 porządnych analizach na ten temat :)
 • @zygmuntbialas 04:19:49
  Tak jest:)
  Dla tzw. odchamienia się, w sprawie tego zdjęcia, piękna pieśń na dobranoc, czy na dzień dobry:)
  https://www.youtube.com/watch?v=EvVjM9HblXE&list=PLcYpL7wCQDBCMiKNXo5uQ0iYP_vqr_j15
 • @zygmuntbialas 04:19:49
  I jeszcze pieśń i video z niedźwiadkiem: Wstawaj Donbas, na pewno pamietasz i zwolennicy Noworosji na pewno też?
  https://www.youtube.com/watch?v=mngys5fODzw&list=PLcYpL7wCQDBCMiKNXo5uQ0iYP_vqr_j15
 • @lorenco 04:30:16
  "Держись, Новороссия - Мелодия Сестёр". -

  --- Bardzo piękna, wzruszająca pieśń :)
 • @lorenco 04:47:12
  "В.Доронкин,,Держись, Донбасс"( сл и муз В.Сухарева)". -

  --- Piękna piosenka z morałem.
  Obrazy wspaniałe :)
  Kiedyś wyszukam dla Ciebie moją ulubioną "Noworosja... Tam, gdzie jest wojna". - Pamiętam ją, bo też dała tytuł mojemu cyklowi notek.
 • @zygmuntbialas 14:53:24
  Czekam na pieśń:) Pozdróweczka:)
 • @lorenco 00:50:57
  Nie ma już w sieci wzruszającej pieśni "Noworosja... Tam, gdzie jest wojna".
  Z konieczności "Hymn DRL", link:

  https://www.youtube.com/watch?v=A0IWlHgZZzw

  Pozdrawiam :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej