Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

Co się dzieje na świecie - 31.08.2016.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

F. William Engdahl: "Ten nowy ład, dziś jest to już oczywiste, jest ładem wojny, mordowania, chaosu, nienawiści i zemsty".

F. William Engdahl: Olbrzymia odpowiedzialność Rosji

Rosyjska decyzja o udzieleniu pomocy wojskowej rządowi w Damaszku znacznie zmieniła geopolityczną mapę świata. Waszyngton chwilowo woli reagować słownie, bez wątpienia planując swój następny ruch. Interwencja Rosji obnażyła fałszywość stanowiska USA w sprawie Bliskiego Wschodu i pokazała światu, że Waszyngton łże, że wspiera tych samych terrorystów, którzy mieli rzekomo stać za zamachami z 11 września 2001 w Nowym Jorku i Pentagonie. Krytyczne pytanie brzmi: ‚Jaki plan strategiczny ma Moskwa, by utrzymać pokój na świecie po pokonaniu Państwa Islamskiego?’

 

Znalezione obrazy dla zapytania rosyjskie wojsko w syrii

Rosyjskie wojsko w Syrii

Z taktycznego punktu widzenia Rosja wykonała genialny, niespodziewany ruch, skierowany przeciwko pewnym bardzo złym kręgom w USA, zapraszając Waszyngton do wspólnej koalicji w celu walki z terrorystami w Syrii, do prowadzenia autentycznej „wojny z terroryzmem” – która to oferta została natychmiast odrzucona przez prezydenta Baracka Obamę. Akceptując prośbę legalnego rządu Baszara al-Asada o pomoc w walce z poważnym zagrożeniem ze strony IS, Al-Kaidy (Front al-Nusra) oraz wielu innych, wyjętych spod prawa band terrorystycznych, w większości złożonych z psychopatycznych zagranicznych najemników z co najmniej 80 obcych krajów, Rosja ściśle stosuje się do postanowień Karty ONZ. Stany Zjednoczone, które od ponad roku bombardują niepodległe państwo bez jego zgody, nie przestrzega prawa międzynarodowego.

Jak na przestrzeni lat wielokrotnie deklarował prezydent Władimir Putin, Waszyngton i ci, którzy kontrolują jego politykę, dążą do realizacji jakiejś formy tego, co lubią określać mianem Boskiego Przeznaczenia, od kiedy tylko w latach 1990 -1991 upadł Związek Radziecki wraz z Paktem Warszawskim. Ani to boskie, ani przeznaczenie, jest to raczej szalony plan pewnych uzależnionych od władzy środowisk.

Prezydent George Herbert Walker Bush chełpliwie przyznał się do owego „przeznaczenia”, a faktycznie nie ogłoszonego planu owych uzależnionych od władzy kół, w wystąpieniu skierowanym do Wspólnego Posiedzenia Kongresu 11 września 1990 roku. Bush senior był jednym z głównych architektów transformacji USA w globalną imperialną machinę wojenną. W swojej przemowie z 11 września oświadczył, że Ameryka, jako jedyne supermocarstwo stworzy to, co masoni i inni określają mianem „Nowego Światowego Porządku” lub – jak głosi po łacinie napis na dolarze – Novus Ordo Seclorum. Ten nowy ład, dziś jest to już oczywiste, jest ładem wojny, mordowania, chaosu, nienawiści i zemsty, to negatywność w każdym miejscu na świecie, gdzie była pozytywność. W znacznym stopniu jest to historia ostatnich czterdziestu paru lat, odkąd Bush został kierownikiem CIA i wcielił wiele z tych zamierzeń w życie, począwszy od amerykańskiej inwazji na Irak w 1991 roku.

 

Doktryna Wolfowitza

W lutym 1992 r. przez biuro podsekretarza obrony Paula Wolfowitza sporządzony został dokument Pentagonu zwany ‚Wytyczne Planu Obronności na lata 1994-99 – polityka strategiczna na lata po-zimnowojenne’. Znany dzisiaj jako doktryna Wolfowitza, dokument ten wyciekł przedwcześnie z Pentagonu za sprawą urzędnika, którego zdaniem takie radykalne odejście od polityki obronności USA – zwłaszcza że ZSRR, główny wróg, nie przedstawiał już zagrożenia – powinno zostać poddane debacie publicznej. Początkowy projekt tej strategii, która dzisiaj jest strategią oficjalną, został pospiesznie przeredagowany i wygładzony po pojawieniu się w ‚New York Times’. Pierwotny plan pozostał jednakże w mocy do dzisiaj.

 

Znalezione obrazy dla zapytania wojsko usa w iraku

Amerykańskie wojsko w Iraku

Oryginalnie doktryna Wolfowitza głosiła, że „polityczną i militarną misją Ameryki w epoce po-zimnowojennej będzie zagwarantowanie, że w Europie Zachodniej, w Azji czy na terytorium byłego Związku Radzieckiego nie powstanie żadna konkurencyjna super-potęga”. Wzywała do podjęcia działań niezgodnych z przepisami ONZ, jeśli tylko zaszłaby taka potrzeba, oraz do wszczynania przez siły zbrojne USA wojen prewencyjnych: „Utrzymamy w gestii główną odpowiedzialność za stawianie czoła problemom, które zagrażają nie tylko naszym interesom, lecz również interesom naszych sojuszników (…)”. W tym czasie sekretarzem obrony Busha seniora był Dick Cheney.

Doktryna Wolfowitza głosiła, że misją Ameryki będzie „przekonywanie potencjalnych konkurentów, że tak naprawdę nie mają potrzeby aspirowania do pełnienia istotniejszej roli lub przybierania agresywnej postawy w obronie swoich słusznych interesów”. Nieżyjący senator Ted Kennedy potępił doktrynę w 1992 roku, ogłaszając ją „nawoływaniem do XXI-wiecznego amerykańskiego imperializmu, którego żaden inny naród nie może i nie powinien akceptować”.

Ta pierwotna doktryna Wolfowitza została uznana za oficjalną politykę Busha juniora po 11 września 2001, kiedy to Cheney, Wolfowitz, Scooter Libby, Richard Perle, Andrew Marshall i inni twardogłowi tzw. neo-konserwatyści przejęli kontrolę nad polityką zagraniczną i obronności. Podano ją do wiadomości publicznej w roku 2002 jako Doktrynę Busha, a formalnie Narodową Strategię Bezpieczeństwa USA. Usprawiedliwiała ona ewentualne ataki „wyprzedzające” USA, takie jak np. przeciwko siłom Talibanu w Afganistanie czy wojskom Saddama Husajna w Iraku, oraz popieranie przez USA zmian rządów w krajach sprzeciwiających się realizowaniu linii Waszyngtonu pod nazwą „eksport demokracji”.

 

Państwo Islamskie, a potem…?

Włączając się czynnie do walki u boku legalnego rządu Syrii i syryjskiego wojska przeciwko Państwu Islamskiemu i innym grupom terrorystycznym, Rosja wzięła na siebie – jak uważam – wielką odpowiedzialność. W istocie Rosja porwała w strzępy jednostronną tyranię, jaką ucieleśnia świat pod rządami waszyngtońskiej Doktryny Wolfowitza. Jest jasne, że w ciągu ostatnich kilku dni, daleka od bycia krajem sromotnie upokorzonym i pokonanym przez Zachód, jakim była po roku 1990, Rosja i jej prezydent, Władimir Putin pokazali, że Rosja jest siłą, którą trzeba traktować bardzo poważnie. Jest to konieczne, jeśli świat ma zorganizować pokojową alternatywę dla wojen co rusz prowokowanych przez NATO i „jastrzębi” z Pentagonu. Jednakże pokazywanie swojej potęgi w razie konieczności absolutnie nie wystarczy. Jeśli cała inicjatywa ma Rosji i światu wyjść na dobre, strategiczna odpowiedzialność, jaką Rosja wzięła na siebie poprzez kampanię syryjską, musi stać się katalizatorem przyspieszającym sformowanie szerszej koalicji na rzecz autentycznego pokoju między narodami, poszanowania granic, suwerenności – zarówno osobistej jak i państwowej. W przeciwnym razie, działania zbrojne pomogą jedynie w szerzeniu wojny i w zniszczeniu ludzkości.

 

Znalezione obrazy dla zapytania terroristen iss

Terroryści z ISIS

Wydaje się, iż rosyjska interwencja wojskowa w Syrii, która rozpoczęła się z końcem września, jest w stanie zadać miażdżący cios lub doprowadzić do całkowitej klęski armii IS, al-Nusry /al-Kaidy w Iraku i Syrii oraz innych islamskich grup terrorystycznych, których propaganda Waszyngtonu eufemistycznie określa terminem „umiarkowana opozycja” wobec Baszara al-Asada. De facto, interwencja ta wieszczy koniec doktryny Wolfowitza. Rosja swoimi działaniami zbrojnymi w Syrii powiedziała Waszyngtonowi: sprawdzam!

Sam minister obrony Rosji oszacował, że kampania wojenna u boku Arabskiej Armii Syrii, Iranu i innych przeciwko syryjskim terrorystom potrwa 3 do 4 miesięcy. Na tym etapie, przy pozorach stabilności w Syrii i Iraku, zasadniczą kwestią będzie nie tylko to, w jaki sposób zabezpieczyć stabilność w celu odbudowania Syrii, w której zostało wysiedlonych ponad ponad 9 milionów osób. Najważniejszym wyzwaniem będzie to, jaki międzynarodowy ład gospodarczy wyłoni się ze zgliszcz wojny. Od tego uzależniona będzie możliwość zaistnienia autentycznego pokoju oraz izolacji machiny wojennej Waszyngtonu.

Tutaj, na szczęście, zręby takiego alternatywnego, suwerennego ładu gospodarczego już istnieją, aczkolwiek w nieco wadliwej formie. Mowa tu o chińskim Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) z siedzibą w Pekinie z potencjalnie 57 państwami członkowskimi, oraz o działającym już New Development Bank (NDB), należącym do grupy BRICS, z siedzibą w Szanghaju. Drzwi do AIIB dla stabilnych rządów Syrii i Iraku będą stały otworem. Iran jest członkiem -założycielem AIIB, podobnie jak Rosja. To oraz być może kredyty lub pożyczki infrastrukturalne w NDB mogłyby w dużym stopniu ustabilizować i rozszerzyć pokój na świecie, począwszy od stref działań wojennych sprokurowanej przez USA „Arabskiej Wiosny”. To jednak nie wystarczy.

Wadą lub /i niebezpieczeństwem obu nowych instytucji jest, że generują one pożyczki w oparciu o system dolara oraz działają na zasadach ustalonych przez stworzone przez USA: Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, najwyraźniej po to, by zyskać międzynarodowe uznanie.

Powojenny ład, stworzony przez Waszyngton i Wall Street między rokiem 1944 (utworzenie systemu z Bretton Woods w celu ustalenia ładu monetarnego systemu dolara) oraz 9 sierpnia 1945 (zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, co zainicjowało ład wojskowy tzw. wieku Ameryki), był rezultatem ściśle tajnego projektu finansowanego przez braci Rockefeller oraz ich zwolnioną z podatków fundację znaną jako Badania nt. Wojny i Pokoju. Badania przeprowadzone zostały pod egidą nowojorskiej Rady Stosunków Międzynarodowych, think-tanku zdominowanego już wtedy przez Rockefellerów.

Od tamtej pory zdolność Waszyngtonu oraz amerykańskiego kompleksu przemysłowo – militarnego do wszczynania wojen jest dyskretnie wspierana przez banki z Wall Street, kontrolujące finanse świata, poprzez kontrolę nad dolarem jako główną walutą rezerwową. Po więcej szczegółów odsyłam czytelników do sprawozdania w mojej książce „Bogowie Pieniądza: Wall Street i zmierzch Wieku Ameryki”.

Tutaj dochodzimy do poważnych problemów, z jakimi niedawno borykały się Chiny i Federacja Rosyjska. Chiny w swoim dążeniu do uczynienia juana światową walutą rezerwową stały się narażone na niebezpieczeństwo finansowych i walutowych wojen ze strony Departamentu Skarbu USA. Obecnie juan jest tylko częściowo (i ostrożnie) wymienialny na waluty obce.

Jednocześnie, rząd pod przewodnictwem Xi Jinpinga pokazał niedawno, w jak lichym stopniu opanowali podstępne metody działania Wall Street, kiedy pękła ich okazała bańka spekulacyjna na rynku papierów wartościowych w Szanghaju i Szenżen, w którą zainwestowało jakieś 90 milionów Chińczyków, głównie niedoświadczonych, naiwnych graczy giełdowych. Ów kryzys na giełdzie wykasował od 4 do 5 bilionów dolarów zysków w papierach spekulacyjnych w ciągu zaledwie paru tygodni, począwszy od czerwca.

Ta katastrofa rynkowa wymusiła przemyślenie na szczytach władzy kwestii tego, jak dla Chin sprawdzają się modele Zachodu – spóźnioną poprawkę. Kolejną pilnie potrzebną poprawką na tym etapie jest przemyślenie sensowności postanowionego sobie przez Chiny za cel uczynienia juana „światową walutą rezerwową”, obok amerykańskiego dolara, japońskiego jena, brytyjskiego funta oraz euro – „czterech jeźdźców” apokalipsy Specjalnych Praw Ciągnienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego. 10 lat temu Chinom uzyskanie statusu specjalnych praw ciągnienia dla juana jako jednej z głównych walut mogło wydawać się grą wartą świeczki. Dzisiaj te waluty – owi „czterej jeźdźcy” – dławią się długiem narodowym, zapaścią gospodarczą, deflacją i bezrobociem – raczej nie są to cele, do których chciałyby aspirować Chiny.

Alternatywą dla Chin – jak sugerowałem w poprzednim wpisie – mogłaby być emisja „obligacji ludowych”, opartych w pełni na kredycie społecznym ChRL. Wydatnie zmniejszyłoby to Chinom ryzyko popadnięcia w kryzys podobny do tych wywołanych przez USA wśród azjatyckim tygrysów w 1997 roku.

 

Niepodległy rubel

Dla Rosji palącą kwestią jest renacjonalizacja Rosyjskiego Banku Centralnego, tak by Rosja mogła emitować swoją własną niezależną walutę, bez oglądania się na to, co myślą Wall Street i amerykańskie fundusze hedgingowe oraz ich skorumpowane agencje ratingowe. Dzisiaj rząd Islandii – po zaprowadzeniu ścisłej kontroli kapitału, przejęciu kontroli nad aktywami trzech potężnych sprywatyzowanych banków, co spowodowało kryzys spekulacyjny na rynku nieruchomości, osądzeniu oraz uwięzieniu największych bonzów, w tym byłego premiera oraz dyrektorów banków z okresu przekrętu bankowego lat 2004 -2008 – debatuje nad wprowadzeniem tego, co niektórzy zwą „niezależnym systemem kredytowym” lub niezależną walutą.

Wszystkie te zwycięstwa militarne nad terroryzmem w Syrii nie zdadzą się na nic, jeżeli Rosja, Chiny oraz inne pragnące pokoju kraje nie odzyskają suwerenności nad witalnym elementem ich gospodarki – nad prawem do emisji narodowej waluty oraz kontroli nad jej podażą i wartością. Pieniądz prywatnych banków centralnych nie jest niezależny. Raczej jest on prywatny, jako że waluta Banku Anglii czy Rezerwy Federalnej jest kontrolowana przez największe banki, nie Izbę Parlamentu czy Kongres. Podaż kredytów dla banków prywatnych jest ustalana prywatnie, zgodnie z kryteriami bankierów odnośnie wartości inflacji i waluty, nie zaś według popytu narodowego na kredyty dla realnej gospodarki. Zamiast tego, owe prywatne banki, zgodnie z ugruntowaną praktyką bankowości w systemie rezerwy cząstkowej, tworzą pieniądze z powietrza, coś koło 11-krotności przechowywanych przez nie rezerw obowiązkowych.

System rezerw cząstkowych jest całkowicie uzależniony od ufności kredytobiorców wobec banków, co jest de facto przekrętem wykorzystującym zaufanie ludzi. Dziś, po upadku największych banków w latach 2007 -2008, Bank Rezerwy Federalnej został zmuszony do wzięcia spraw w swoje ręce i wydrukowania bilionów dolarów w ramach tzw. Luzowania Ilościowego (QE), zaopatrując banki w potężne ilości gotówki na inwestycje w nowe bańki spekulacyjne na giełdzie oraz inne przedsięwzięcia na świecie, samemu przejmując niepewne aktywa banków. Wszystkie cykle depresji i boomów gospodarczych od XVII wieku począwszy wywodzą się właśnie z modelu systemu rezerwy cząstkowej z jej procentem składanym.

 

Rosja przed bolszewizmem

Wbrew mitologii uchodzącej na zachodnich uniwersytetach, takich jak np. Cambridge, Oxford, Princeton czy Harvard, za historiografię, w latach poprzedzających wybuch I wojny światowej, Rosja była na dobrej drodze do stania się krajem z dobrze prosperującą gospodarką – co było szczególnie niemile widzialne w Londynie.

W czasie, gdy w Ameryce trwała wojna secesyjna, car Aleksander II wydał w roku 1861 dekret o uwolnieniu chłopów z pańszczyzny. W przeciwieństwie do wyzwolonych przez Lincolna niewolników, chłopów rosyjskich uwolniono z przywiązania do ziemi. 22 miliony uwolnionych chłopów pańszczyźnianych mogły swobodnie emigrować do miast, gdzie zapewniły siłę roboczą rozwijającemu się przemysłowi. W roku 1881 banda złożona z około czterdziestu członków dokonała zamachu na cara Aleksandra II. Rosja stawała się w oczach Wielkiej Brytanii zbyt potężna. Zamachu dokonała grupa terrorystyczna zwana Wolą Narodu (Narodnaja Wolia), potajemnie finansowana przez międzynarodowych bankierów z Londynu, podobnie jak praktycznie wszystkie podówczas organizacje „rewolucyjne” w Rosji, tak jak robią to obecnie organizacje pozarządowe USA finansując Rosyjską Radę ds. Koordynacji Opozycji, Partię Postępu Aleksieja Nawalnego i inne grupy „opozycyjne”.

 

Znalezione obrazy dla zapytania siergiej witte

Hrabia Siergiej Witte

Pomimo śmierci Aleksandra, modernizacja Rosji trwała nadal. W roku 1883 syn zamordowanego cara, Aleksander III, do uwolnienia chłopów z pańszczyzny dodał utworzenie Rolniczego Banku Ziemskiego, który dawał chłopom możliwość wykupu użytkowanej przez nich ziemi za praktycznie nieoprocentowane kredyty. Zbudowano linie kolejowe, m.in. Kolej Trans-Syberyjską, ambitny projekt wielkiego nowatora w dziedzinie gospodarki, hr. Siergieja Witte. Witte, tłumacz dzieł niemieckiego ekonomisty Friedricha Lista, zdawał sobie świetnie sprawę z tego, że fenomenalną industrializację Niemiec po roku 1871 kraj ten zawdzięczał w dużym stopniu rozwiązaniom Lista i jego zwolenników.

Car mianował Wittego dyrektorem kolejnictwa w ramach Ministerstwa Finansów na lata 1889-1891. Pełniąc tę funkcję, zainicjował budowę Kolei Trans-Syberyjskiej w celu połączenia rozległych terytoriów kraju. Witte zdołał też przeforsować zasadę nagradzania pracowników w oparciu o ich dokonania, a nie koneksje polityczne czy rodzinne.

W roku 1889 Witte opublikował pracę zatytułowaną „Państwowe oszczędności i Friedrich List”, nakreślającą teorie ekonomiczne Lista, który postulował potrzebę posiadania silnego rodzimego przemysłu, chronionego przed zagraniczną konkurencją przy pomocy barier celnych, w przeciwieństwie do dzisiejszej Światowej Organizacji Handlu, Partnerstwa Transpacyficznego czy Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji z ich ustrojem wolnorynkowym. Zaowocowało to powstaniem nowego prawa celnego dla Rosji w roku 1891, co wywołało dramatyczny wzrost industrializacji.
W roku 1892, jako minister finansów,  Siergiej Witte przyspieszył finansowanie budowy kolei, doprowadził do podpisania z Chinami umowy, umożliwiającej przeprowadzenie Kolei Trans-Syberyjskiej do Władywostoku przez terytorium Chin oraz zawarł 10-letnią umowę handlową z Niemcami. W 1896 ustanowił dla rubla parytet złota oraz uchwalił prawo, ograniczające liczbę roboczogodzin w fabrykach oraz inne prawa pracownicze, bardziej postępowe niż w ówczesnej Ameryce. Rosja kwitła, była też w pokojowych stosunkach ze wszystkimi sąsiadami, zwłaszcza z Niemcami i Chinami.

Machinacje Brytyjczyków, obliczone na wywołanie wojny rosyjsko – japońskiej 1905 roku oraz wynikłej z niej rewolucji roku 1905, a także wmanipulowanie cara w sojusz z Francją przeciwko naturalnemu sprzymierzeńcowi Rosjan, Niemcom, w efekcie zniszczyły olbrzymie pozytywne dokonania przed-rewolucyjnej Rosji. Wall Street oraz City of London sfinansowały Lwa Trockiego, Lenina oraz rewolucję bolszewicką zasadniczo w taki sam sposób, jak Borysa Jelcyna po roku 1990, by umożliwić grabież i bałkanizację Rosji przez faworyzowane firmy zachodnie.

 

Potężna odpowiedzialność Rosji

Dziś Rosja we współpracy z państwami członkowskimi Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, z państwami – członkami Szanghajskiej Organizacji Współpracy, z uczestnikami BRICS oraz wschodzącą grupą państw Bliskiego Wschodu, ma unikalną sposobność nie tylko zadania śmiertelnego ciosu, stworzonym przez Waszyngton terrorystom w Syrii, lecz także przekształcenia światowego ładu gospodarczego, jeśli tylko zrozumie, jakie ma przed sobą możliwości zakończenia tyranii niewolnictwa długu wobec zachodnich banków prywatnych oraz banków centralnych w ramach systemu dolara.

Patriarchat Cerkwi Prawosławnej rozpowszechnił niedawno swoją propozycję utworzenia bezodsetkowych banków, bazujących na modelu bankowości islamskiej. W następstwie nałożenia przez Waszyngton oraz UE brutalnych sankcji gospodarczych dyskutuje się tam wiele pożytecznych pomysłów. Tak długo jednakże, jak Rosyjski Bank Centralny trzyma się zasad zachodnich banków centralnych, a celem swojej polityki monetarnej czyni kontrolowanie inflacji oraz stabilizację rubla, Rosja może w konsekwencji wygrać bitwę o Syrię ale stracić pozytywny wizerunek w oczach świata.

To, z czym mamy dziś na świecie do czynienia, to coś znacznie więcej niż tylko bitwa o Syrię. Świat na każdym kroku wciągany jest w wojny, począwszy od Ukrainy po Morze Południowochińskie, od Libii po samą Europę w formie zalewu uchodźcami wojennymi, emanującymi wojenną energią. Tak naprawdę same Stany Zjednoczone borykają się z rozszerzającą się falą przemocy, nienawiści rasowej i morderstw. W Ameryce Łacińskiej w stanie wojny są Wenezuela, Brazylia i inne kraje, nawet jeśli wojny owe mają póki co jedynie charakter gospodarczy czy polityczny.

 

Znalezione obrazy dla zapytania władimir putin

Władimir Putin

To z czym mierzy się dzisiaj w Syrii putinowska Rosja, to czuły punkt, pięta achillesowa potężnego spisku, mającego za ostateczny cel uwikłanie wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Rosji i Chin w stan wojny, poczynając od zalewu islamskimi uchodźcami, zaburzającymi porządek w całych państwach, jak np. w Niemczech, zagrażając samej Rosji poprzez Czeczeńców i innych muzułmańskich terrorystów powracających z IS, a także Chinom za pomocą ich ujgurskiej mniejszości muzułmańskiej.

W pewien sposób stanowi to straszne odwrócenie wojen krzyżowych, rozpoczętych za pontyfikatu papieża Urbana II na Synodzie w Clermont w roku 1095, które zamieniły znaczną część Europy, Bizancjum i to, co dzisiaj zwiemy Ukrainą i Rosją, w krwawe pola bitew, co dało podwaliny pod wieki ciemne średniowiecza. Tym razem jednak, to fanatyczni muzułmańscy dżihadyści przekradają się do Europy Zachodniej, do Rosji i Chin, by ostatecznie zniszczyć instytucje, które już od czasów wypraw krzyżowych gwarantują budowaną przez wieki stabilność.

W roku 1095 biskup Rzymu chciał wojny przeciwko tym, którzy wywołali w 1054 wielką schizmę wschodnią. Celem było zdobycie Konstantynopola, centrum Prawosławia, którego klasztory rozciągały się wówczas aż po Syrię. Rezultaty dwóch lub więcej wieków brutalnych krucjat objęły też europejskich chrześcijan w ramach krucjaty państw katolickich przeciw prawosławiu oraz iberyjskiej rekonkwisty przeciw Maurom.

Początek współczesnej krucjaty sięga być może aż do decyzji George’a H.W. Busha i jego sponsorów w roku 1991, by wypowiedzieć brutalną wojnę Irakowi pod rządami Saddama Husajna (operacja Pustynna Burza). Od tego momentu wojsko USA uwikłane było w brudną wojnę w Jugosławii z 1991 roku, której celem było między innymi pokazanie UE, że bez wojsk USA jest bezradna oraz konieczności utrzymania NATO. Potem przyszła kolej na wojnę w Afganistanie w 2001 roku, a następnie w Iraku, później zaś na liczne „wojny o demokrację” w ramach tzw. Arabskiej Wiosny, aż po Syrię i Ukrainę obecnie.

Gdyby zamiast przyglądać się poszczególnym konfliktom, spojrzeć z szerszej perspektywy, niby z góry, stanie się jasne, że za tymi niepokojącymi, mnożącymi się wojnami stoi diabelny plan zniszczenia euro jako potencjalnego konkurenta dla dolara, pełniącego w gospodarce światowej rolę waluty rezerwowej oraz zniszczenia jakiejkolwiek wizji suwerennej i niezależnej w swojej polityce zagranicznej i obronności Unii Europejskiej, do czego upoważniał traktat z Maastricht z 1992 roku. Jedynym sposobem, w jaki Europa mogłaby rzucić wyzwanie amerykańskiej hegemonii jest konsekwentna integracja ich gospodarek, zwłaszcza niemieckiej, z Rosją, Chinami i całą Eurazją.

Dla Jedynego Supermocarstwa kluczowe stało się zniszczenie niepodległej UE, która zdolna byłaby istnieć, nie będąc jednocześnie wasalem Waszyngtonu. Kwestią zasadniczą stało się zdławienie w zalążku Europejskiej Unii Gospodarczej oraz euro, stanowiących zagrożenie dla roli dolara jako najważniejszej waluty rezerwowej, stąd też kryzys euro w Grecji po roku 2010.

Konieczne stało się zniszczenie coraz silniejszych gospodarczych i politycznych powiązań między RFN a FR, których przed listopadem 2013 było coraz więcej. Dlatego właśnie doszło w lutym 2014 do zamachu stanu na Ukrainie, z tego samego powodu UE została – wbrew własnym interesom – zmuszona do nałożenia sankcji gospodarczych na Rosję przy pomocy szantażu Niemiec i innych państw europejskich po 2014. Jak zauważył w swoim wystąpieniu z marca 2015 roku na forum Chicagowskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych szef Stratforu George Friedman, jeden z niewielu analityków geopolitycznych z wykształcenia w establishmencie USA, przez ostatnich sto lat głównym celem polityki zagranicznej USA było zapobieganie rzeczywistemu sojuszowi doskonale rozwiniętych gospodarczo Niemiec z Rosją, dysponującą potężnym zasięgiem terytorialnym oraz wielkimi zasobami surowców naturalnych. Rzetelna analiza historii może nam zatem powiedzieć bardzo wiele na temat sił, z jakimi dzisiaj mierzy się świat.

Władimir Putin i państwo rosyjskie przyjęli na siebie olbrzymią odpowiedzialność, przychylając się do prośby prezydenta Asada o udzielenie wsparcia w wojnie z terrorem. Następnym krokiem jest jasność co do tego, jakie są strategiczne cele nie tylko Rosji, ale większej części świata, z którą Putin jest w pozytywnych relacjach.

Russia’s Awesome Responsibility,
//journal-neo.org/2015/10/18/russias-awesome-responsibility/

Napisał: F. William Engdahl

Przetłumaczył: Grzanek

 

KOMENTARZE

 • Wojna o Syrie czy Izrael?
  Podczas kiedy w Europie sie straszy znowu publike Rosjanami: "wejda- nie wejda'- na Bliskim Wschodzie robi sie coraz cieplej, a sprawy europejskie: terroryzm, uchodzcy, zagrozenie ze strony Rosji, sankcje, Ukraina, unijne swary i Brexity, znakomicie odwracaja uwage od tragedii narodow Bliskiego Wschodu.

  Jak juz podawalismy wczesniej, wojna na Bliskim Wschodzie toczy sie nie tylko o rope i dostep do zrodel energii. Jest to wojna o Wielki Izrael.
  Okazuje sie, ze najwiekszym przeciwnikiem bujnych planow Izraela jest i Syria, ktora: nie uznaje Izraela, nie uznaje amerykanskiej inwazji na Bliskim Wschodzie i nie uznaje zachodnich bankow i do tego caly czas popiera prawo Palestynczykow do zycia.

  Wszelkie proby przekupienia i szkalowania Asada nie pomogly.
  No to teraz gramy w otwarte karty:
  Izrael przyznaje, ze popiera i finansuje ISIS
  Do utworzenia wszystkich grup terrorystycznych na Bliskim Wschodzie przyznala sie pani Clinton - ale przyznaja sie tez rozni politycy amerykanscy jak np. sen. Mc Cain.
  Obama boi sie odejsc z tzw. pietnem wojny wietnamskiej. Potrzebne mu jest jakies zwyciestwo. Chocby malenkie.

  Do tej pory bardzo dwulicowa postawa USA wobec sztucznie stworzonych grup terrorystycznych, a tak naprawde tej samej bandy pod roznymi nazwami - nagle stala sie zupelnie szczera i otwarcie przyznaje, ze nie po to szkola i trenuja i fianansowo pomagaja terrorystom zeby Assad nadal trzymal sie u wladzy.
  USA i Izrael zaangazowaly i panstwa Bliskiego Wschodu do walki z Asadem i rzady europejskie z ich syjonistycznymi przywodcami(np. Francja).
  Juz nikt niczego nie ukrywa wystarczy- poczytac tytuly wiadomosci z roznych zrodel:
  Izrael ma nadzieje, ze jak zniszcza Asada to wreszcie ustanowia w Damaszku zydowskie rzady, i droga do Wielkiego Izraela stanie otworem.

  Amerykanie oferuja eskalacje wojny w Syrii:
  Niech Rosja i Iran palci cene za zwalczanie terrorystow w Syrii

  Dyrektor CIA Michael Morell: ( w interview z Charlie Rose)
  - Trzeba zmusic Rosje i Iran, zeby ciezko zaplacili w Syrii
  Charlie Rose:
  - Czy zaplaca cene jak bedziemy zabijac Rosjan i Iranczykow?
  Morell:
  - Tak, skrycie. Jest jeszcze jedna sprawa bardzo wazna : Ja chce uderzyc w osobista baze Asada; ja chce go bardzo wystraszyc.

  Morel, ktory zglosil nominacje H. Clinton na prezydenta USA nie jest jedynym politykiem USA , ktory ma tak ambitne plany wobec Rosji i Iranu. To wielu amerykanskich politykow, strategow, generalow oglosilo wojne przeciwko Rosjanom. Nie tylko w Syrii, ale i na Ukrainie.

  The Dangerous Temper Tantrums of US War Hawks. Make Russia and Iran “Pay a Price” for Fighting Terrorism in Syria | WHAT REALLY HAPPENED
  http://www.whatreallyhappened.com/node/546760#axzz4IsMkNvBA

  Izraelski sztab strategow ostrzega: Nie wolno niszczyc ISIS: moga sie bardzo przydac jako "pozyteczne narzedzie" przeciwko Iranowi.

  Think-tank, zatrudniony przez NATO i rzad Izraela twierdzi, ze Zachod nie powinien zniszczyc ekstremistycznej grupy ISIS, ktora znana jest przede wszystkim z tego, ze urzadza ludobojstwo narodow Bliskiego Wschodu i czystki etniczne w Syrii i Iraku.
  Tak zwane Panstwo Islamskie "moze sie bardzo przydac" w niszczeniu Iranu , Hezbullah Syrii, Rosji - opowiada dyrektor Think Tanku-Efraim Inbar.
  "Popieranie istnienia PI ma cel strategiczny i niszczenie Panstwa Islamskiego jest wielkim bledem.'( opublikowano w Besa 2/08/16)

  Efraim Inbar jest profesorem w Izraelu i dyrektorem the Begin-Sadat Centre for Strategic Studies. (BESA)
  Ta szlachetna organizacja ma na celu zapewnic bezpieczenstwo i pokoj ale tylko dla Izraela..
  BESA jest wspierana przez rzad Izraela, Srodziemnomorska Inicjatywe NATO, amerykanska ambasade w Izraelu i Rade Carnegie d/s Etyki i Spraw Miedzynarodowych.

  Zdaniem BESA nalezy przedluzac wojne, ktora juz zniszczyla Syrie, zabijajac setki tysiecy ludzi i wypedzila z kraju polowe populacji.

  Na argument, ze zniszczenie ISIS wprowadzi wreszcie stabilizacje na Bliskim Wschodzie Inbar odpowiada:

  "Stabilizacja nie ma zadnej wartosci samej w sobie - chyba ze jest nam na reke i sluzy naszym interesom".
  I dodaje:
  Destabilizacja i kryzys czasami sa bardzo przydatne poniewaz moga przyniesc pozytywne zmiany".
  Wrogiem Izraela nie jest panstwo islamskie tylko Iran.

  Inbar oskarza Obame o to, ze za bardzo 'rozdmuchuje' zagrozenie przez PI, co pomaga Iranowi w walce z PI.

  Israeli think tank: Don’t destroy ISIS; it’s a “useful tool” against Iran! - Real Iran

  http://realiran.org/israeli-think-tank-dont-destroy-isis-its-a-useful-tool-against-iran/
 • @Tiamat 05:20:00
  Mam tu w USA znajomych Arabow z Syrii, Kuwejtu, Iraku.Sunis.Porzadni ludzie.Nie moga pracy dostac , bo kto Araba do pracy przyjmie? Kto mojego syna czy corke, obywateli USA, w USA urodzonych do pracy przyjmie?Po prostu pracy nie ma!.Oplaca tych uchodzcow amerykanski Caritas, Catholic Charities i amerykanskie kartki zywnosciowe.Po co ich sciagaja?Swiat jest na glowie.O co tu chodzi?!
 • @Tiamat 05:20:00
  Dziękuję Tiamat ! krótko , zwięźle , bez owijania w bawełnę i na temat. Brawo.

  Tymczasem w kraju gwałtownie wzrasta stan napięcia nastrojów społecznych , co widać na załączonym obrazku :

  https://www.youtube.com/watch?v=CDLKpXkZixQ

  W końcu Wałęsa vel Bolek ma to na co zasłużył . Innych zdrajców czeka wkrótce to samo.
 • @staszek kieliszek 10:03:51
  Naturalnie, ze nam wszystkiego nie powiedza i bardzo trudno udawac, ze do konca wiemy, kto i na czym zyskuje.
  Mozemy tylko posluchac roznych komentatorow i madrzejszych od nas.
  A potem sprobowac zlozyc do kupy mozaike zdarzen.

  Zadziwiajace, ze miltarny kompleks USA zarabia na tym, ze wydaje okropne pieniadze na zbrojenia. Ale za to utrzymanie kompleksu militarnego odpowiada amerykanski podatnik, i kraje Unii, ktore robia sciepke caly czas na NATO.
  Oczywiscie, ze rozni komentatorzy wyrazaja rozne opinie i podejrzenia.
  Czasem wazniejsze jest to, o czym sie nie mowi glosno.
  Zobaczmy na historie Bliskiego Wschodu od czasu utworzenia panstwa Izrael.
  Juz Ben Gurion powiedzial, ze Izrael nie potrzebuje konstytucji i nie potrzebuje wyznaczonych granic. Konstytucja musialaby okreslic granice administracyjne, ktore podlegaja konstytucji.
  Jak popatrzymy na mape Izraela z 1948 roku a teraz - to latwo daje sie zauwazyc, ze granice sa dosc plynne i jakos sie teren Izraela poszerza.
  A maja w planie poszerzyc swoj teren od Synaju po pol Syrii.
  My mozemy sie wyklocac o granice Ukrainy ktora ,nota bene, tez nie ma zatwierdzonych granic; mozemy pyskowac na aneksje Krymu, bajdurzyc o Donbasie ale nikt sie nie czepia Izraela, ktory zagarnia coraz to nowe tereny. Mam na mysli Wzgorza Golan, ktore prawnie naleza do Syrii.
  Izrael zajmuje West Bank, wyrzuca Palestynczykow z ich wlasnych domow ... i nic. Nie ma zdjec biednych dzieci palestynskich na pierwszych stronach wielce szacownych gazet.

  Izrael calkiem otwarcie sie przyznaje, ze potrzebna jest destabilizacja na Bliskim Wschodzie, bo to zapewnia realizacje planow Wielkiego Izraela.
  Izrael sercem, dusza i amerykanska forsa popiera Kurdow ( coraz to inna grupe) i glosno krzyczy, ze Kurdowie maja prawo do wlasnego panstwa. Rownoczesnie odmawiaja tego prawa Palestynie. Kurdowie bardzo sie przydali w rozwaleniu Iraku, teraz chodzi o pokrojenie Syrii na kawalki, zeby Izrael dotarl do Eufratu, bo takie maja plany: od Synaju do Eufratu.
  Na razie idzie im dobrze. Chca stworzyc etnicznie zydowskie panstwo.
  Wiec trzeba powtorzyc Kosowo.
  W Kosowie syjon zniszczyl 400 cerkwi prawoslawnych, wymordowal chrzescijan, NATO, w tym Polacy, pomogli pocwiartowac Jugoslawie.
  Wypedzili Serbow z serbskiego Kosowa i wstawili przybyszow z Arabii Saudyjskiej, Turcji i Albanii. I utworzyli "etniczne' panstwo- mafie.
  Poniewaz proba generalna sie udala, no to teraz dokladnie ten sam projekt powtarzaja na Bliskim Wschodzie.
  Dokladnie niszcza wszystkie slady cywilizacji w Iraku, Libii i Syrii. Pala koscioly.
  Nie wystarczy zniszczyc miasta i infrastrukture. Trzeba przepedzic ludzi. Niektorych mozna ubic, innych sprzedac do burdeli a cale masy przegonic do Europy i USA. Bo trzeba oczysci teren.
  Jeszcze do niedawna na Bliskim Wschodzie mieszkalo 10 mln chrzescijan. Teraz nie ma nawet calego miliona. Oburzajace jest to, ze chrzescijanie i w Europie i w USA maja dokladnie w dupie co sie dzieje z kosciolami w Libii, Iraku, Syrii.
  Dokladnie taka samo zrobili w Kosowie. To byl blueprint. Wtedy najwiekszymi wrogami chrzescijan byli... chrzescijanscy Serbowie.

  Zamieszanie w Europie jest potezne i do tego poteznie sterowane. I tez bardzo sprzyja planom Izraela bo nie tylko nikt sie Arabami nie przejmuje ale jeszcze sie ich oskarza o wszystko co jest stworzone; wszyscy pyskuja na kozojebcow. Nikt na mordercow dzieci palestynskich czy syryjskich.
  Doszlo do takiego absurdu, ze panstwa europejskie, ktore sa winne miliardowe odszkodowania za zniszczenie narodow Bliskiego Wschodu - jeszcze pyskuja na swoje ofiary wojen europejskich na Bliskim Wschodzie. I oskarzaja wypedzone ofiary wojny za ... uciekanie z pozogi.
  Nieslychane.
  Niemcy do tej pory placa odszkodowanie Izraelowi, chociaz Izrael nigdy nie byl zburzony bo nie istnial w czasie IIej wojny swiatowej.

  Rozumiem, ze pan, panie Staszku lepiej zna sytuacje w USA, wiec prosze mnie poprawic, jesli zle powtarzam po komentatorach:
  Militarny kompleks w USA koniecznie chce wsadzic Clintonowa na tron prezydencki (widac Amerykanie kochaja dynastie polityczne).
  Clintonowa sie odgraza, ze wreszcie sie rozprawi z Syria jak zostanie prezy-dentka. I oczywiscie sie odgraza, ze napadnie na Rosje.
  Z jej przemowien wyraznie wynika, ze gotowa jest poswiecic cale Stany Zjednoczone i zlozyc na oltarzu Izraela.
  Ja nie wiem o co chodzi z tym Trumpem, ale stronnictwo Clintonow zdecydowanie pcha USA w kolejna wojne, tak jakby bylo malo.
  Dlatego wyborca amerykanski ma tyle do powiedzenia, ze moze glosowac albo na waryjota albo na przestepce.
  Nikt chyba tak nie skompromitowal amerykanskiego wyborcy jak Sarah palin i sen. McCain. A teraz noblista pokojowy.
  Gospodarka USA juz dawno sie nie liczy; ani los amerykanskiego dziecka.
  Podobnie jak los panstw europejskich. Kto sie martwi z czego beda zyli Grecy?
  A wybory sa potrzebne tylko po to, zeby zalegalizowac kolejne przestepstwa dokonywane w imieniu wyborcy.

  Jesli juz, to gdy chodzi o moja prywatna opinie, to moim najwiekszym zdumieniem w mentalnosci i polityce USA jest przekonanie, ze nauka powinna byc komercyjna i ze zdrowie obywatela i nauczanie mozna wystawic na gieldzie!!! Tak jak ranczo z krowami.
  Jest to zbrodnia wszechczasow a jednak ma wielu zwolennikow, ktorzy wierza, ze o leczeniu dziecka obywatela USA ma prawo decydowac... market i notowania na gieldzie..
  Jest to swoiste zboczenie. Pieniadze podatnika ida na zabijanie cudzych dzieci - a podatki przeznaczone na nauke amerykanskich wydaje sie na ratowanie skorumpowanych bankow.
  Awantury teraz z Siuxami w Dakota sa jaskrawym przykladem, ze dostep do naturalnych bogactw ziemi, ktore sa za darmo, moga miec dostep i czerpac zyski tylko przestepcy podatkowi.
  Woda plynie w rzece za darmo. Deszcze padaja za darmo.
  Ale tylko firma Nestle moze krasc darmowa wode, w milionach litrow dziennie! - a potem butelkowac darmowa wode i sprzedawac z duzym zyskiem. Mala butelka wody darmowej kosztuje wiecej niz litr benzyny.

  I na tym polega geniusz ekonomii amerykanskiej.
  A w polityce zagranicznej to najwazniejsze, zeby oskarzac ofiary przestepstwa- wtedy przestepca moze spac spokojnie.

  Bardzo polecam wyklad Miko Peleda - syna izraelskiego generala

  Miko Peled Seattle. Oct. 1, 2012 - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=TOaxAckFCuQ

  Pozdrawiam
 • @detektywmjarzynski 12:09:33
  To nie Bolek jest Judaszem.
  To caly polski narod, ktory na niego glosowal. I to dwa razy.
  A powinni go wytargac za uszy juz wtedy gdy w stoczni sie wydarl proroczo:
  Tu sie zaczyna globalizacja!!
  Teraz to mu mozna skoczyc. Dorobil sie na zdradzie milionow. I ustawil swoje dzieci. Cudze wypedzil do Anglii
 • @Tiamat 13:07:08
  To nie Bolek jest Judaszem.
  To cały polski naród, który na niego glosował.

  -------------------------------------------------------------------------------------

  Nie stawiałbym tak sprawy zdrady . Nie ulega wątpliwości, iż Polskę w 1989 r. zdradziła klasa polityczna rządząca Polską do 1989 r. i klasa polityczna , która przejęła władzę po 1989 r. i sprawuje ją dotychczas . Co do reszty społeczeństwa tego wspierającego władzę przed 1989 r. i elektoratu Solidarności sądzę, iż oni zostali przede wszystkim oszukani , co nie jest równoznaczne z ich zdradą . Część z nich dojrzała i już wie na czym zostali oszukani i przez kogo . Niestety jeszcze duża społeczeństwa daję się za nos wodzić agenturalnemu reżimowi USSraela w Polsce.

  Widzę jednak promyki nadziei wśród tych drugich i sadzę , że oni też w końcu otrzeźwieją oraz zmądrzeją i " Tak im dopomóż Bóg"
 • @Tiamat 05:20:00
  Bardzo dobry tekst.
  Poszukam jeszcze poprzedni wpis z blog.pl sprzed 2 - 3 dni.
  Razem powinny uczynić przyzwoitą notkę.
  Najbliższa notka będzie w całości lub w połowie oparta na Pani tekście /tekstach.
 • @staszek kieliszek 10:03:51
  "Po co ich sciagaja?Swiat jest na glowie.O co tu chodzi?!" -

  --- Bardzo to smutne...
 • @Tiamat 13:07:08
  Ja bym sprecyzował to bardziej.
  Bolek jest judaszem tak jak cała "wierchuszka" Solidarności.
  Judaszem jest część Polskiej lewicy (Kwaśniewski).
  To co łączy judaszy to słówko "jude" czyli żyd.
  To globalna mafia żydowska przy pomocy żydowskiego konia trojańskiego w Polsce zainstalowanego we władzach PRLu, we władzach Solidarności i we władzach KK na poziomie Watykanu i Lokalnym Polskim.

  Naród Polski nie jest judaszem ale jest niestety głupi i ogłupiany przez żydowską propagandę (tak kościelna propaganda jest też w istocie żydowska).

  Głupi naród poparł wrogów narodu i oddał im władzę nad sobą.
  Wrogowie natychmiast ten głupi naród ograbili ze wszystkiego i nałożyli narodowi wiele pętli zniewolenia (ordynacja wyborcza, monopol propagandy żydowskiej, lichwa (dług) u żyda, system wymiaru (nie)sprawiedliwości zdominowany przez żydów, służby specjalne organizowane i sterowane przez żydów, Konkordat z żydowskim Watykanem (JPII jako agent żydowski), sojusze z żydowskimi wasalami...)

  Tak chyba wygląda "wolność" od 89r.
 • @detektywmjarzynski 12:09:33
  "Okrzyki do L.Wałęsy: Bolek! Judasz! po mszy pogrzebowej "Inki" i "Zagończyka" - 28.08.16". -

  --- Poprawił mi Pan nastrój tym filmem :)
  Ale też pomyślałem, że łagodni są w sumie Polacy...
 • @Tiamat 12:52:52
  "Zamieszanie w Europie jest potezne i do tego poteznie sterowane". -

  --- I znowu świetny Pani komentarz :)
 • @Oscar 15:01:01
  "Naród Polski nie jest judaszem ale jest niestety głupi i ogłupiany przez żydowską propagandę". -

  --- Tak, zgadzam się z Panem :)
 • @Autor
  Syjonistycznym ścierwom z Onetu przez gardło nie może przejść słowo Rosja.
  Rosyjskie służby wytropiły w Aleppo dużą ok.40 osobową grupę brodatych terrorystów z PI Wysłano wiec bombowiec z pigułkami który załatwił sprawę w try miga i z grupki nikt nie uszedł żywy a wśród nich rzecznik prasowy PI i jak mówią druga osoba w PI.Amerykanie ponoć za jego łeb dawali 5 milionów baksów.

  Tymczasem od samego rana na Onecie podają,że to amerykański bombowiec zabił islamistę.Jak widać kłamstwo powielane przez cały dzień jutro staje się prawdą.
 • @detektywmjarzynski 14:54:24
  re: To nie Bolek jest Judaszem

  A ja jednak mam troche pretensji, nawet jesli do konca nie mam racji.

  A nie mam racji do konca bo zgadzam sie, ze latwo otumanic tlumy. Tyle, ze zwlaszcza polskie. I ukrainskie.

  Niemniej jednak
  Polacy latwo bywaja zacietrzewieni.
  I wtedy nie docieraja zadne argumenty, ani zadne dyskusje nie sa mozliwe. Zachowuja sie wrecz ordynarnie.
  Ja moge podac wiele przykladow, i nie tylko ja.

  Ale dla mnie z okresu Solidarnosci bylo KOMPLETNIE, ZUPELNIE niezrozumiale, ze sekretarze partii i ubecja namawiali do wpisania sie na liste Solidarnosci. Tego wielu Polakow nie chce pamietac a ja lubie robic za czarne memento.
  Jak mozna bylo sluchac kompletnych bredni na tzw. latajacych uniwersytetach??. Przeciez to byly pierdoly na poziomie kijowskiego majdanu!.
  Wpisywanie sie do Solidarnosci bylo prawde mowiac obowiazkowe. Taka nachalna rekrutacja nielegalnej wtedy Solidarnosci w panstwie, gdzie wlasciwie kazda najmniejsza demonstracja byla kontrolowana - byla od samego poczatku mocno podejrzana.
  Mocno podejrzana byla nagle wielka fala nadmiernej i zaklamanej poboznosci w Polsce gdzie nigdy religia nie byla zakazana.
  Przeciez to bylo widac golym nieuzbrojonym okiem, ze to ubecja nagle troszczy sie o demokracje.
  Nagle spadaly z nieba jakies bohatery, o ktorych wczesniej nikt nie slyszal, lacznie z Walesa.
  Ja sie probowlam dowiedziec, skad sie wzial ten Walesa co sie tak podejrzanie nazywa, to wszyscy, ktorych pytalam byli oburzeni, ze tak waznej rzeczy nie wiem.
  Potem jakis debil przeskoczyl przez plot - niecale 4 metry- i zostal bohaterem!! Holywood lumpenproletariacki! Gawiedz na rekach nosila nieuka. Mrozek sie klania.

  Program Solidarnosci byl nic nie wart. To przeciez bzdura. Tygrys w wannie.
  Najsmutniejsze bylo to, ze nie bylo mozliwosci dyskutowac zmian. Przeciez z Walesa nikt nawet wywiadow nie przeprowadzal bo ten glupek nawet gadac nie umie.
  Do kosciola przestalam chodzic jak zobaczylam co ten duren wyprawia z religijnymi symbolami. A w kazdym kosciele go wychwalali. Za co?
  (Obama tez dostal Pokojowa Nagrode Nobla zanim zaczal mordowac)
  O ile moglam pojsc na Blonia zeby zobaczyc papieza - o tyle kult jednostki bubka znikad byl wrecz nie do strawienia.
  W sierpniu sie okazalo, ze Solidarnosc nie chciala negocjacji z rzadem. Chciala obalenia rzadu. Zarechotal Pilsudski zza grobu.
  To po to nas wyksztalcili w PRL-u, zebysmy myslec nie potrafili???

  Nikt nie chcial rozmawiac na temat korzysci, ktore moga przyniesc zmiany.
  Jakiej cholery szukaly tlumy na ulicach? Chleba brakowalo? Pracy nie bylo? Dzieci chodzily glodne? Bezdomni zebrali na ulicy?
  No i ta wredna demagogia: Jestesmy czescia kultury zachodniej!!
  Noz sie w kieszeni otwiera. Ktorej kultury??? Niemieckiej? Angielskiej?? Amerykanskiej??? Czy Polakow porabalo??
  W Polsce bylo duzo niedomagan. Ale chorego sie leczy. Nie ubija.
  Patriota nigdy nie pozwoli niszczyc narodowej wlasnosci.
  Polak idzie kupic rower albo pare gaci to sie wykloca na wszystkie strony: oglada, wacha, dotyka; wykloca sie o cene i zwiedza rozne sklepy i porownuje jakosc i cene.
  Gdy chodzilo o przehulanie Polski za 5 centow- Polak sie przez chwile nie zastanawial.

  "Czyja to Huta?"
  -Lenina
  "No to niech sie skurwiel martwi" (autentyczne!)

  Tajemnicza smierc znajomych dopelnila reszty. Ci znajomi to byli znani przeciwnicy Solidarnosci. Oskarzyli ich o ...kradziez majatku Solidarnosci!!
  (Ubecja pozwolilaby sie okrasc?)

  Najgorsze przyszlo na poczatku 1981 roku. W lutym. Wysylalismy do i setki kopii - kserox - bo komputerow nie bylo- artykulow zachodnich gazet o planowanym stanie wojennym w Polsce. Do organizacji i osob prywatnych.
  Nie powtorze jak nas wyzywali. Nikt slyszec nawet nie chcial. A teraz gadaja, ze nie slyszeli.

  Ja mam przykre wspomnienia nie tylko z okresu, kiedy na cala Polske byly wrzaski, ze 'ruscy stoja na granicy" i lada chwile wejda.
  Wtedy wiedzialam, ze Polakom rozum odjelo. Przeciez sowieci byli w Polsce!. Po co mieli sie czaic na granicy?. Nie dalo sie z nikim rozmawiac. Jakas masowa histeria blaznow.
  Jakos Polakom nie wydawalo sie podejrzane, ze podczas kiedy naiwniaki uzyte jako kolki w plocie siedzialy za darmo w wiezieniach - sam "naczelny" rozwalal sie w betach palacowych i popijal francuskie koniaki.
  Kult jednostki osiagnal apogeum.

  Dlaczego tak pyskuje na rodakow?
  Bo dokladnie tak samo zachowywaly sie polskie tlumy jak mordowano Serbow.
  Byly juz wtedy komputery i byly okropnie, okropnie ordynarne dyskusje na temat Serbow. Kazdy kto probowal ich bronic - byl wyzywany od najgorszych. No mnie sie dostalo za wszystkie czasy. Zabrakloby alfabetu na wyzwiska.
  Lacznie z jakimis kompletnie kretynskimi "zrodlami' historycznymi, ktore udawadnialy, ze najstarsza rasa na Balkanach sa Albanczycy bo pochodza od Ilirow. (Nie bylo to zupelnie wazne, ze Ilirowie nie tylko nie byli muzulmanami ale ich zmiotlo z powierzchni ziemi juz za czasow Herodota).
  Nasluchalam sie wtedy okropnych historii jak to Serbowie gwalcili biedne muzulmanki - (zawsze jak sa gwalty i biedne cudze kobiety to chodzi o propagande obrzezanych)
  I to powtarzali Polacy, ktorzy jezdzili do Jugoslawii na wakacje i nigdy sie nie skarzyli na 'serbskich skur.. synow, dzikusow, holoty i mordercow.
  No i prosze, nie minelo dwie dekady i Polacy wyzywaja sie na ofiarach wojny zydowskiej na Bliskim Wschodzie.
  A wczesniej opowiadali takie same bzdury o Husejnie.
  Jak sie Polacy nie wstydza opowiadac takie pierdoly o ludziach, ktorych na oczy nie widzieli???
  Polak, ktory nie zna 10 przykazan bedzie innych uczyc religii albo dyskutowac cudze religie jak nie zna wlasnej??

  Wiec wracajac do Walesy: Mozna bylo zaglosowac na durnia - raz.
  Ale dwa razy??
  To my teraz burzymy pomniki radzieckie, chcemy 'zdekomunizowac' Powazki ale ubecji i Walesy sie nikt nie czepia?. Bo cala ubecja jest w rzadzie.
  Jak to jest mozliwe, ze cale tlumy Polakow popieraly majdan a teraz niezliczone tlumy Polakow wyja ze zgorszenia na samo slowo" Moskwa".
  Co katolickiemu Cejrowskiemu z Matka Boska na koszuli zawinily dzieci rosyjskie, ze ich kazal wszystkie rozstrzelac? Razem z rodzicami. I palic rosyjska literature.
  Jeszcze zeby sie tak nie obnaszal ze swoja poboznoscia - durnowaty dewot.
  Jak w ogole moglismy popierac watahy wahabickie na terytorium Rosji, ktorzy mordowali Rosjan? Naszym bohaterem byl morderca Dudajew.

  Mozna bronic Polakow ale dlaczego idiotow??
  Niektorzy maja nadzieje, ze niby cos swita i Polacy nabieraja rozumu.
  Naprawde?
  Do nastepnej draki zydowskiej.
  Bialorusinow w politycznej roztropnosci jeszcze dlugo nie dogonimy.

  Polacy poparli tlumnie powstanie "panstwa" Kosowo.
  Polacy radosnie popierali sankcje na Rosje dopoki nie dostali po kieszeni ale i wtedy uwazali, ze Rosja "sie msci" na niewinnych polskich rolnikach.
  Rolnicy akurat byli niewinni, bo ich 'miastowe' madrale polityczne zdradzily.

  Zaden Polak nie pisnal na islam jak sprowadzalismy Czeczencow i wahabitow "z Kosowa", ktorzy nawet serbskiego jezyka nie znali!!!!!
  A teraz nagle wszyscy sa specami od koranu. A malo kto od Ewangelii.

  Teraz pyszczymy na aneksje Krymu. A kazdy uchodzca, ktory jest podejrzany o gwalt to... Syryjczyk.
  Czy to nie dziwne?
  Dla porownania: Bialorusini maja wiecej rozumu, nie mowiac o Czechach czy Slowakach.
  Mongoly tez granicza z Rosja. Ale tak sie nie wyglupiaja.
  Do sejmu wybralismy rebeli z Majdanu.
  I zdrajcow z Knesetu w Krakowie. I pania Pawlowicz, ktora tam tez "obradowala" .
 • @Oscar 15:01:01
  Jak ja dobrze się czuję, że głosowałem na Stana Tymińskiego, Partię X, Samoobronę, Leppera.
  Uważałem, że zawaloną chałupę trzeba odbudować od funadmentu a nie ze starych gruzów. A dobre chałupy trzeba było pielęgnować i pieścić a nie burzyć, bo "komusze".
  Teraz zagłosowałbym na partię Zmiana i Mateusza Piskorskiego jako prezydenta, jednak jak widać, nie będzie to możliwe.
  Polskie ugrupowania są skłócone, pierdoły im tylko w głowie, pijarowskie działania, obrona krzyży, stawianie krzyży, wyklęci, kłótnie o historię itp: to nie jest nic budującego!
  Ugrupowanie polskie, nazywające się dumnie narodowcami, powinni się zebrać w ilości kilku tysięcy i manifestować w sprawie uwolnienia Mateusza Piskorskiego! Jak nie, to każdego Polaka o myśleniu nie po linii magdalenkowego układu, będzie można zamknąć!
  Czy nie ma w tej naszej stolicy kilku tysięcy Polaków, żeby choć raz w tygodniu manifestować przed Ziobro - ministerstwem w sprawie Mateusza Piskorskiego?
 • @Tiamat 17:13:50
  BRAWO Tiamat! Nic dodać, nic ująć!
 • @matterhorn 16:42:59
  A to nie pierwszy raz. Ktoś Henzela zrobił w ch..ja i mu podał, że dzielne jankesy ubiły terrorystów. A Henzel, znany kłamca i propagandzista, rusofob za kasę a może z idiotyzmu, dał się nabrać. Szanujący się portal, choćby nawet niemiecki, powinien wylać tego szczura.
 • @ zygmuntbialas
  Całe zło współczesnego świata organizowane i stymulowane jest przez ta samą żydo-komunę, która rozpoczęła "międzynarodówkę" swoją Rewolucją Październikową. Ich socjalizm (zawsze reperowany komunizmem) przewinął się przez Polskę, doszedł aż do Ameryki (kadra "Clintonistów" była szkolona w Moskwie za czasow Brezniewa), a obecnie wraca do Polski od strony zachodniej.
  Towarzyszyły im masowe morderstwa polityczne "za chodzenie do koscioła", "za słuchanie Radia Wolnej Europy", itd., itd., co skomentował Pan:
  ""nie było takich przypadków". -
  -- Żyłem trochę w tym PRL i trochę wiem, co było, a czego nie było." - zygmuntbialas 24.07.2016 23:27:19

  Tymczasem prawda wygląda inaczej:
  Skazany na śmierć za słuchanie radia.
  Stefan Półrul, żołnierz Marynarki Wojennej, został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku na karę śmierci w czerwcu 1952 roku. Wyrok wykonano na początku kwietnia 1953 roku - był to tzw. strzał katyński - z bardzo bliskiej odległości w tył głowy. W akcie oskarżenia zarzucano mu słuchanie i rozpowszechnianie oszczerczych audycji z BBC oraz z "Wolnej Europy", a także prowadzenie dyskusji pogłębiających "wrogi stosunek do Ludowego Państwa Polskiego". Jego najbliżsi nigdy nie dowiedzieli się, ani gdzie leży, ani za co został skazany. Zaledwie kilka lat temu okazało się, że spoczywa na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu w anonimowej, nieoznaczonej mogile.
  (http://historia.wp.pl/wid,16388026,wiadomosc.html)
 • @Zdzich 19:23:00
  A gdzie leza pochowani polscy generalowie z katastrofy smolenskiej i dowodztwo polskiego lotnictwa z katastrofy CASA?. Dlaczego ich nie pochowano na Powazkach i dlaczego nie mieli panstwowego pogrzebu?
  Nie chodzi o licytacje.
  Kiedys dywersja byla karana.
  Teraz jest cnota.

  Lista morderstw politycznych w posolidarnosciowej Polsce jest niepokojaco dluga.

  LISTA:

  Sylwester Zych (19.05.1950 – 11.07.1989) – zamordowany, ksiądz katolicki, działacz opozycyjny w PRL
  Jerzy Dąbrowski (26.04.1931 – 14.02.1991) – wypadek, biskup rzymskokatolicki, bardzo bliski współpracownik prymasa Stefana Wyszyńskiego, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski
  Andrzej Stuglik (? – 19.02.1991) – zamordowany, przed 1989 oficer kontrwywiadu PRL, doradca finansowy w Towarzystwie Handlu Międzynarodowego DAL SA, które sprzedawało m.in. broń, nie zawsze legalnie

  Michał Falzmann (28.10.1953 – 18.07.1991) – zawał serca (?), inspektor NIK, wykrył i ujawnił nieprawidłowości w FOZZ
  Walerian Pańko (08.10.1941 – 07.10.1991) – wypadek, prezes NIK, poseł na Sejm, prawnik
  Janusz Zaporowski (? – 07.10.1991) – wypadek, dyrektor Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu
  Jan Budziński (? – 1991) – zawał serca (?), kierowca służbowej lancii którą jechali Pańko i Zaporowski
  Dwaj policjanci, którzy pierwsi przyjechali na miejsce wypadku również zmarli. Przyczyną zgonu było utonięcie (na rybach).
  Jarosław Ziętara (16.09.1968 – wrzesień (?) 1992) – porwany 01.09.1992 i zamordowany, dziennikarz Gazety Poznańskiej
  Jacek Sz. (?-1993) (potrzebne dane) – wypadek, oskarżony w sprawie FOZZ

  Piotr Jaroszewicz (08.10.1909 – 01.09.1992) – zamordowany, premier PRL
  Alicja Solska−Jaroszewicz (1925 – 01.09.1992) – zamordowana
  Tadeusz Steć (01.09.1925 – 12.01.1993) – zamordowany
  Jerzy Fonkowicz (19.01.1922 – 07.10.1997) – zamordowany

  Andrzej Krzeptowski (1940 – 17.02.1996) – zamordowany, rzecznik prasowy „S” w „Ursusie”
  Grzegorz Palka (08.05.1950 – 12.07.1996) – wypadek, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, były prezydent Łodzi, działacz opozycji w okresie PRL
  Andrzej Stankiewicz (1953 – 23.08.1996) – zamordowany, działacz podziemnej „S” w Hucie Warszawa, szef Biura Interwencji Regionu Mazowsze
  Jacek Bartosiak (? – 25.10.1996) – wypadek, przed 1989 pracował w Wydziale XI wywiadu MSW, następnie w UOP
  Tadeusz Kowalczyk (03.06.1952 – 19.07.1997) – poseł i przedsiębiorca
  Leon Dubicki (21.08.1915 – 07.03.1998) – zamordowany w Berlinie, generał brygady LWP, w sierpniu 1981 poprosił o azyl polityczny w Berlinie Zachodnim
  Marek Papała (04.09.1959 – 25.06.1998) – zamordowany, Komendant Główny Policji
  Andrzej Puszkarski (? – 25.10.1998) – wypadek, rezydent wywiadu UOP w Afryce Północnej
  Bartłomiej Frykowski (09.03.1959 – 08.06.1999) – samobójstwo (przy użyciu noża), operator filmowy
  Ireneusz Sekuła (22.01.1943 – 29.04.2000) – samobójstwo (?), poseł na Sejm
  Waldemar Grudziński (1942 – 17.08.2000) – wypadek, skarbnik ROP, (w wypadku lekko ranny został były premier Jan Olszewski)
  Stanisław Faltynowski (? – 26.12.2000) – samobójstwo (?), świadek, hotelarz prowadzący interesy z mafią paliwową
  Zdzisław Majka (? – 02.02.2001) – samobójstwo (?), świadek w sprawie mafii paliwowej, były żołnierz Ludowego Wojska Polskiego
  Jacek Dębski (06.04.1960 – 12.04.2001) – zamordowany, polityk, były minister sportu
  Jerzy Bednarczyk (? – koniec 2001) – świadek, były członek sztabu LWP, pracownik PKN Orlen, powiązany z mafią paliwową
  Tadeusz Maziuk ps. Sasza (? – 26.06.2002) – samobójstwo w areszcie, morderca (?) Jacka Dębskiego
  Stanisław Padlewski (19.06.1947 – 28.11.2002) – samobójstwo, nauczyciel, prezydent Mysłowic
  Jeremiasz Barański ps. Baranina (23.11.1945 – 07.05.2003) – samobójstwo w więzieniu, przestępca, jeden z przywódców gangu pruszkowskiego
  Maciej Tokarczyk (17.04.1963 – 04.10.2003) – samobójstwo, lekarz, były wiceminister zdrowia i były prezes NFZ
  Lech Maląg (? – 19.07.2004) – samobójstwo, dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi
  Marek Karp (02.07.1952 – 12.09.2004) – historyk, sowietolog, założyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
  Stanisław Skalski (27.11.1915 – 12.11.2004) – pobicie przez nieznanych sprawców, pilot, generał brygady WP, as myśliwski okresu II wojny światowej, po 1989 polityk, współzałożyciel partii Przymierze Samoobrona
  Szymon Zalewski (? – 29.11.2004) – samobójstwo (?), ochroniarz BOR i kierowca Zbigniewa Sobotki (posłeł SLD skazany w tzw. aferze starachowickiej; ułaskawiony przez Aleksandra Kwaśniewskiego)
  Filip Adwent (31.08.1955 – 26.06.2005) – polityk, lekarz, eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego
  Daniel Podrzycki (14.06.1963 – 24.09.2005) – wypadek, polityk, przewodniczący Polskiej Partii Pracy
  Anatol Lawina (10.07.1940 – 16.09.2006) – pobicie przez nieznanych sprawców, bezpośredni przełożony Falzmanna, były dyrektor Zespołu Analiz Systemowych w Najwyższej Izbie Kontroli
  Lech Grobelny (18.06.1949 – 28.03.2007) – zamordowany, założyciel Bezpiecznej Kasy Oszczędności

  Wojciech Franiewski (? – 19.06.2007) – samobójstwo w więzieniu
  Sławomir Kościuk (1956 – 04.04.2008) – samobójstwo w więzieniu
  Robert Pazik (1969 – 19.01.2009) – samobójstwo w więzieniu
  Mariusz K. (? – 13.07.2009) – samobójstwo, strażnik który w czerwcu 2007 roku pełnił dyżur w olsztyńskim więzieniu, gdy Franiewski powiesił się w celi

  Andrzej Andrzejewski (19.05.1961 – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), generał brygady, pilot Wojska Polskiego, dowódca Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie
  Jerzy Piłat (14.07.1962 – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), pułkownik, pilot Wojska Polskiego, dowódca 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu
  Dariusz Maciąg (? – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), pułkownik, pilot Wojska Polskiego, dowódca 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie
  Wojciech Maniewski (? – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), podpułkownik, pilot Wojska Polskiego, dowódca 40 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie
  Zbigniew Książek (? – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), podpułkownik, pilot Wojska Polskiego, zastępca dowódcy 22 Bazy Lotniczej w Malborku
  Dariusz Pawlak (? – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), podpułkownik, pilot Wojska Polskiego, dowódca dywizjonu 12 Bazy LotniczejMirosławcu
  Zdzisław Cieślik (? – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), podpułkownik, pilot Wojska Polskiego, Szef Szkolenia Brygady Lotnictwa TaktycznegoŚwidwinie

  Bronisław Geremek (06.03.1932 – 13.07.2008) – wypadek, historyk, były minister spraw zagranicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego
  Marian Goliński (16.07.1949 – 11.06.2009) – wypadek, polityk, poseł na Sejm
  Jan Wejchert (05.01.1950 – 31.10.2009) – niewydolność serca spowodowana infekcją bakteryjną i sepsą,polski przedsiębiorca, założyciel grupy ITI
  Grzegorz Michniewicz (1961 – 23.12.2009) – samobójstwo, Dyrektor Generalny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
  Artur Zirajewski ps. Iwan (29.01.1972 – 03.01.2010) – samobójstwo (?), płatny morderca, jeden z głównych świadków w sprawie zabójstwa komendanta głównego policji Marka Papały
  Stefan Zielonka (1957 – przed 27.04.2010) – samobójstwo (?), szyfrant, chorąży

  Lech Kaczyński (18.06.1949 – 10.04.2010) – prezydent RP
  Ryszard Kaczorowski (26.11.1919 – 10.04.2010) – prezydent RP na uchodźstwie
  Franciszek Gągor (08.09.1951 – 10.04.2010) – generał, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
  Tadeusz Buk (15.12.1960 – 10.04.2010) – generał dywizji, dowódca Wojsk Lądowych RP
  Andrzej Błasik (11.10.1962 – 10.04.2010) – generał broni, dowódca Sił Powietrznych RP
  Andrzej Karweta (11.06.1958 – 10.04.2010) – wiceadmirał, dowódca Marynarki Wojennej RP
  Włodzimierz Potasiński (31.07.1956 – 10.04.2010) – generał, dowódca Wojsk Specjalnych RP
  Bronisław Kwiatkowski (05.05.1950 – 10.04.2010) – generał broni, dowódca Operacyjnych Sił Zbrojnych RP
  Kazimierz Gilarski (07.05.1955 – 10.04.2010) – generał brygady, dowódca Garnizonu Warszawa
  Sławomir Skrzypek (10.05.1963 – 10.04.2010) – prezes Narodowego Banku Polskiego
  Władysław Stasiak (15.031966 – 10.04.2010) – szef Kancelarii Prezydenta RP
  Aleksander Szczygło (27.10.1963 – 10.04.2010) – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
  Janusz Kurtyka (13.08.1960 – 10.04.2010) – prezes Instytutu Pamięci Narodowej

  Mieczysław Cieślar (28.03.1950 – 18.04.2010) – wypadek, duchowny luterański, biskup Diecezji Warszawskiej, przewodniczący Kolegium Komisji Historycznej w sprawie inwigilacji luteran przez SB
  Mirosław Wróbel (1958 – 08.05.2010) – samobójstwo, jeden z największych dilerów samochodowych w Polsce
  Bogusław Kania (1968 – 31.05.2010) – katastrofa lotnicza, przedsiębiorca (firma Kanlux SA), zaangażowany katolik
  Marek Dulinicz (10.05.1957 – 06.06.2010) – historyk, szef grupy archeologów mających badać miejsce katastrofy w Smoleńsku
  Dariusz Ratajczak (28.11.1962 – przed 11.06.2010) – samobójstwo (?), historyk i publicysta
  Eugeniusz Wróbel (1951 – 15.10.2010) – zamordowany, były wicewojewoda katowicki i były wiceminister transportu
  Marek Rosiak (1948 – 19.10.2010) – zamordowany, pracownik biura poselskiego posła Janusza Wojciechowskiego
  Witold Hatka (25.06.1939 – 13.11.2010) – wypadek, były poseł, polityk, przedsiębiorca
  Paweł Żak (1966 – 13.12.2010) – samobójstwo, były komendant miejski policji w Kielcach
  Piotr M. (1962 – 18.05.2011) – samobójstwo, były szef malborskiej policji, powiązany z mafią paliwową
  Wiesław Podgórski (? – przed 30.06.2011) – samobójstwo, były doradca Andrzeja Leppera ds. kultury i dziedzictwa narodowego
  Andrzej Lepper (13.06.1954 – 05.08.2011) – samobójstwo, przewodniczący partii Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej oraz Związku Zawodowego Samoobrona
  Henryk Szumski (6.04.1941 – 30.01.2012) – zamordowany, generał broni WP, szef Sztabu Generalnego, członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego
  Leszek Tobiasz (1957 – 10.02.2012) – niewydolność układu krążenia, pułkownik WSI, główny świadek w tzw. aferze marszałkowej
  Sławomir Petelicki (13.09.1946 – 16.06.2012) – samobójstwo, generał brygady WP, dyplomata PRL, dowódca jednostki GROM  “……….- Katastrofa lotnicza w Mirosławcu – katastrofa lotnicza wojskowego samolotu CASA
  C-295 M numer 019, która wydarzyła się 23 stycznia 2008, o godzinie 19:07,
  podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku wojskowym 12. Bazy Lotniczej w Mirosławcu.
  Zginelo 20 osob dowodztwa sil lotniczych RP.

  – Prof. Stefan Grocholewski – ekspert od odczytywania nośników cyfrowych,
  wykrył manipulacje w nagraniach cz. skrzynek z CASY.
  “Zmarł” 31.03.2010r. – Pod koniec ubiegłego roku (grudzień 23.2009) czyli po ustaleniu
  wizyt w Smoleńsku przez Tuska i Putina też zdarzyła się dziwna historia.

  Grzegorz Michniewicz, dyrektor generalny Kancelarii Premiera Tuska zmarł nagle 23.12.2009 r.
  – powiesił się na kablu od odkurzacza. –

  – S M O L E N S K – 10.04.2012 ginie Prezydent Polski Lech Kaczynski i 95 osob towarzyszacych.
  Komorowski miał podobno powiedzieć do Sikorskiego: “Lecha nie ma, ale został nam jeszcze ten
  drugi”. Na co Sikorski: “Nie martw się, Bronek, mamy jeszcze jedną tutkę”.

  – Mieczysław C., “zginął w wypadku samochodowym” dokładnie 18.04.2010 r,
  miał być następcą Adama Pilcha, który zginął w Smoleńsku.
  Podobno otrzymał telefon ze Smoleńska od A. Plicha.

  – Krzysztof K.- operator Faktów, pracował z W. Baterem (tym, który pierwszego dnia podał
  poprawną godzinę katastrofy Tu-154, co media odkryły po 10 dniach).
  Zmarł w Moskwie na sepsę 2 czerwca 2010r.Śmierć całkiem przemilczana.

  – Prof. Marek Dulinicz – szef grupy archeologicznej – zginął 6 czerwca 2010
  w wypadku samochodowym w trakcie oczekiwania na wyjazd do Smoleńska.

  – Dariusz Ratajczak – dr historii, autor tematów niebezpiecznych,
  zbioru esejów historyczno-politycznych skazany za kłamstwo oświęcimskie.
  11 czerwca 2010 znaleziono jego zwłoki w zaparkowanym samochodzie pod Centrum Handlowym
  Karolinka w Opolu, w którym mogły przeleżeć wg śledczych kilka dni, sekcja zwłok wykazała,
  że zmarł w wyniku zatrucia alkoholem.

  – Eugeniusz Wróbel – wykładowca na Politechnice Śląskiej, specjalista od
  komputerowych systemów sterowania samolotem, poddawał w wątpliwość,
  że wrak na Siewiernym to TU-154 o nr 101. Pocięty piłą mechaniczną 16.10.2010 r
  przez swego syna, który zdołał zabić i pociąć swego ojca, usunąć ślady krwi,
  zawieźć pocięte zwłoki do jeziora, wrócić i zapomnieć wszystko.
  Złego stanu swego “chorego psychicznie” syna przez ponad 20 lat nie zauważyła matka,
  która jest psychiatrą.

  – Dr Ryszard Kuciński – prawnik A. Leppera – “zmarł” w maju 2011 r.

  – Wiesław Podgórski – był doradcą A. Leppera, gdy ten by ministrem rolnictwa,
  znaleziony martwy w biurze Samoobrony pod koniec czerwca 2011r.
  Jako przyczynę śmierci podano samobójstwo.

  – Róża Żarska – adwokatka Leppera – “zmarła w lipcu 2011 r. w Moskwie.

  – Andrzej Lepper – szef Samoobrony, poseł, wicemarszałek, wicepremier i minister rolnictwa
  w rządzie Marcinkiewicza i J.Kaczyńskiego. Znaleziony martwy w biurze Samoobrony
  5 sierpnia 2011r. Od 1-go dnia, zanim zrobiono sekcję zwłok przyjęto wersję samobójstwa
  przez powieszenie bez udziału osób trzecich”

  Ekspert od Smoleńska nie żyje. Znaleziony powieszony w łazience
  Dariusz Szpineta, bo o nim mowa, był nie tylko ekspertem lotniczym,
  ale także prezesem spółki Ad Astra Executive Charter SA. To właśnie jej zarząd wydał
  lakoniczne oświadczenie informujące o śmierci Polaka w Indiach. Dziennikarze “GPC” dotarli
  jednak do osób, które towarzyszyły mu w egzotycznym wyjeździe.
  Polak miał być przed śmiercią w dobrym nastroju.

  Co więc takiego wydarzyło się na przestrzeni kilku godzin, że Szpinetę znaleziono
  powieszonego w hotelowej łazience? Czy popełnił samobójstwo? Autorzy tekstu subtelnie
  zdają się powątpiewać i przypominają wypowiedzi eksperta ws. katastrofy smoleńskiej.
  Szpineta parokrotnie miał prezentować stanowisko jakoby lot do Smoleńska był lotem wojskowym,
  a nie cywilnym.
  Dariusz Szpineta “odszedł” 2 grudnia 2011 r. w piątek…Miał 39 lat.
  Był założycielem i prezesem spółki Ad Astra Executive Charter – certyfikowanym
  i koncesjonowanym operatorem lotniczym w obszarze przewozów czarterowych i
  szkoleń lotniczych oraz zarządzania i serwisu samolotów.

  Planował wprowadzenie spółki na rynek NewConnect Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
  Udało mu się to w październiku tego roku.
  Zamierzał zrezygnować z pełnienia funkcji prezesa zarządu do końca roku,
  przekazując zarządzanie Dyrektorowi Wykonawczemu,
  aby oddać się swojej pasji: lotnictwu. Jego śmierć nastąpiła podczas urlopu w Indiach
  – poinformowano w komunikacie.


  LISTA OFIAR KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ 10 kwietnia 2010r.

  Osoby znajdujące się na pokładzie samolotu

  Prezydent RP i inni członkowie delegacji

  Lech Kaczyński – prezydent RP
  Maria Kaczyńska – małżonka prezydenta RP
  Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent RP na uchodźstwie
  Krzysztof Putra – wicemarszałek Sejmu RP
  Jerzy Szmajdziński – wicemarszałek Sejmu RP
  Krystyna Bochenek – wicemarszałek Senatu RP
  Janusz Kochanowski – rzecznik praw obywatelskich
  Janusz Krupski – kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
  Janusz Kurtyka – prezes Instytutu Pamięci Narodowej
  Sławomir Skrzypek – prezes Narodowego Banku Polskiego
  Maciej Płażyński – poseł, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
  grób Macieja Płażyńskiego w Bazylice Mariackiej w Gdańsku
  Władysław Stasiak – szef Kancelarii Prezydenta RP
  Aleksander Szczygło – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
  Paweł Wypych – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
  Stanisław Komorowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej
  Andrzej Kremer – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
  Tomasz Merta – podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  Mariusz Handzlik – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
  Andrzej Przewoźnik – sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

  Przedstawiciele parlamentu

  Posłowie

  Leszek Deptuła
  Grzegorz Dolniak
  Grażyna Gęsicka
  Przemysław Gosiewski
  Izabela Jaruga-Nowacka
  Sebastian Karpiniuk
  Aleksandra Natalli-Świat
  Arkadiusz Rybicki
  Jolanta Szymanek-Deresz
  Zbigniew Wassermann
  Wiesław Woda
  Edward Wojtas

  Senatorowie

  Janina Fetlińska
  Stanisław Zając

  Przedstawiciele Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń

  adw. Joanna Agacka-Indecka – prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
  Ewa Bąkowska – wnuczka gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego
  Anna Maria Borowska – córka ppor. Franciszka Popławskiego, wiceprezes Gorzowskiej
  Rodziny Katyńskiej (od 6 listopada 2009)
  Bartosz Borowski – przedstawiciel Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej, wnuk Anny Marii Borowskiej
  (syn Franciszka Borowskiego)
  Czesław Cywiński – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK
  Edward Duchnowski – sekretarz generalny Związku Sybiraków
  ks. prałat Bronisław Gostomski – dziekan dekanatu Londyn-Północ,
  proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie
  o. Józef Joniec SchP – prezes Stowarzyszenia Parafiada
  ks. Zdzisław Król – kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej (1987–2007)
  ks. Andrzej Kwaśnik – kapelan Federacji Rodzin Katyńskich
  Tadeusz Lutoborski – syn ppor. Adama Lutoborskiego
  Bożena Mamontowicz-Łojek – prezes Polskiej Fundacji Katyńskiej
  Stefan Melak – prezes Komitetu Katyńskiego
  adw. Stanisław Mikke – wiceprzewodniczący ROPWiM, redaktor naczelny miesięcznika „Palestra”
  Piotr Nurowski – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego
  Bronisława Orawiec-Löffler – bratanica majora Franciszka Orawca, zamordowanego w Katyniu;
  członkini Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich z Podhala
  Katarzyna Piskorska – córka Tomasza Piskorskiego
  Andrzej Sariusz-Skąpski – prezes Federacji Rodzin Katyńskich
  Wojciech Seweryn – rzeźbiarz, autor Pomnika Ofiar Katynia w Chicago
  Leszek Solski – syn kpt. Kazimierza Solskiego, oficera i sportowca oraz bratanek
  majora Adama Solskiego, zamordowanych w Katyniu,
  członek Stowarzyszenia Rodzina Katyńska
  Teresa Walewska-Przyjałkowska – Fundacja „Golgota Wschodu”
  Anna Walentynowicz – działaczka Wolnych Związków Zawodowych,
  współzałożycielka NSZZ „Solidarność”
  Gabriela Zych – prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Kaliszu

  Przedstawiciele Sił Zbrojnych RP

  gen. Franciszek Gągor – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
  gen. dyw. Tadeusz Buk – dowódca Wojsk Lądowych RP
  gen. broni pil. Andrzej Błasik – dowódca Sił Powietrznych RP
  wiceadmirał Andrzej Karweta – dowódca Marynarki Wojennej RP
  gen. dyw. Włodzimierz Potasiński – dowódca Wojsk Specjalnych RP
  gen. broni Bronisław Kwiatkowski – Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP
  gen. bryg. Kazimierz Gilarski – dowódca Garnizonu Warszawa
  bp. gen. dyw. Tadeusz Płoski – katolicki biskup polowy Wojska Polskiego
  abp gen. bryg. Miron Chodakowski – prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego
  ks. płk Adam Pilch – p.o. Ewangelickiego Biskupa Wojskowego
  ks. ppłk Jan Osiński – Ordynariat Polowy Wojska Polskiego

  Osoby towarzyszące

  ppłk Zbigniew Dębski – członek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari,
  sekretarz Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari
  Katarzyna Doraczyńska – zastępca dyrektora gabinetu szefa Kancelarii Prezydenta,
  radna dzielnicy Praga Południe w Warszawie
  Aleksander Fedorowicz – tłumacz języka rosyjskiego
  ks. Roman Indrzejczyk – kapelan prezydenta
  Dariusz Jankowski – aspirant w Zespole Obsługi Organizacyjnej Kancelarii Prezydenta
  (ur. 8 lipca 1955)
  Mariusz Kazana – dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ
  gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki – kanclerz Orderu Wojennego Virtuti Militari
  płk dr hab. n. med. Wojciech Lubiński – lekarz prezydenta, rzecznik prasowy,
  sekretarz Rady Naukowej i z-ca komendanta Wojskowego Instytutu Medycznego
  Barbara Mamińska – dyrektor biura kadr i odznaczeń w Kancelarii Prezydenta
  Janina Natusiewicz-Mirer – sybiraczka, działaczka społeczna, dawna działaczka
  pozycji demokratycznej w Krakowie; osoba towarzysząca Annie Walentynowicz
  w podróży
  ks. prof. Ryszard Rumianek – rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
  Izabela Tomaszewska – dyrektor zespołu protokolarnego Kancelarii Prezydenta,
  odpowiedzialna w Kancelarii za kontakty pierwszej damy
  Janusz Zakrzeński – aktor teatralny i filmowy, członek rady programowej
  Związku Piłsudczyków

  Żołnierze Sił Powietrznych RP

  mjr Robert Grzywna
  kpt. Arkadiusz Protasiuk
  por. Artur Ziętek
  chor. Andrzej Michalak
  Cywilne pracownice wojska
  Natalia Januszko
  Barbara Maciejczyk
  Justyna Moniuszko
  Funkcjonariusze BOR
  mł. chor. Agnieszka Pogródka-Węcławek
  (funkcjonariuszka Biura Ochrony Rządu wchodząca
  w skład załogi samolotu jako stewardesa)

  Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu

  ppłk Jarosław Florczak
  kpt. Dariusz Michałowski
  por. Paweł Janeczek
  ppor. Piotr Nosek
  st. chor. Artur Francuz
  chor. Jacek Surówka
  chor. Paweł Krajewski
  chor. Marek Uleryk
  Na liście pasażerów znajdowała się także Zofia Kruszyńska-Gust z Kancelarii Prezydenta RP,
  która jednak nie stawiła się na lotnisko, w ostatniej chwili rezygnując z lotu.

  Lista pasażerów opublikowana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
  (brakuje nazwiska Agnieszki Pogródki-Węcławek, która także zginęła w katastrofie)

  Skład załogi

  W skład załogi samolotu Tu-154M nr 101 wchodziło siedem osób
  ze składu 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego:
  Imię i nazwisko Stopień wojskowy
  Funkcja Wiek

  Arkadiusz Protasiuk kapitan pilot dowódca (pierwszy pilot) oficer sekcji 36 lat
  Robert Grzywna major pilot drugi pilot dowódca załogi 36lat
  Artur Ziętek porucznik pilot nawigator starszy pilot 32lata
  Andrzej Michalak chorąży technik pokładowy,starszy technik obsługi pokładowej 37lat
  Natalia Januszko stewardesa personel pokładowy 23lata
  Barbara Maciejczyk stewardesa (szefowa pokładu[3]) personel pokładowy 29lat
  Justyna Moniuszko stewardesa personel pokładowy 25lat

  W skład personelu pokładowego samolotu wchodziła również mł. chor.
  Agnieszka Pogródka-Węcławek,
  funkcjonariuszka Biura Ochrony Rządu pełniąca rolę stewardesy.

  No i ostatnio plk SKW Waldemar K. - oficer Sluzby Kontrywywiadu Wojskowego popelnil samobojstwo. Podobno sam sie powiesil.
  Byl jednym z najbardziej doswiadczonych oficerow wojskowych sluzb specjalnych Zajmowala sie bezpieczenstwem przemyslowym i certyfikacja firm z sektora zbrojeniowego.
 • @Tiamat 19:39:44
  --szyfrant Zielonka jest ?, i Karp
  http://wpolityce.pl/polityka/213555-10-lat-temu-zginal-marek-karp-przypominamy-wazne-ustalenia-wsieci-w-tej-sprawie
 • @Tiamat 17:13:50
  Głowę do góry! Damy rade.
  https://www.youtube.com/watch?v=0JQ0xnJyb0A
  Pozdrawiam.
 • @Tiamat 17:13:50
  Jak zwykle 5*.I co ja tu mieszkajacy wsrod genetycznej kukurydzy moge dodac?Moze jedynie to, ze kukrydza w tym roku bedzie rekordowa.Nie tylko kukurydza bo takiej obfitosci deszczu , slonca i wysokich temperatur nie doswiadczylem jak zyje.
  Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za madre slowa.
 • O prędkości polityków, nie za kierownicą, nie...
  Dworczyk: Z ukraińskich twarzy spadły maski.
  – Wielu ukraińskich polityków walczy nie o prawdę, lecz o zyski polityczne. Obłudnie zapewniali, że zależy im na pojednaniu, a tak naprawdę chodziło oto, żeby realizować cynicznie polityczne cele – uważa poseł Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.
  Jak informowaliśmy, grupa ukraińskich intelektualistów i polityków, w tym były prezydent Leonid Krawczuk, chcą ustanowienia dni pamięci – jak to określono – ofiar polskich zbrodni przeciwko Ukraińcom. Ma to być odpowiedź na lipcową uchwałę polskiego Sejmu w sprawie ludobójstwa na Wołyniu.

  Autorzy ukraińskiej petycji chcą, by Rada Najwyższa Ukrainy i tu cytat: „uznała za zbrodnicze działania strony polskiej na ukraińskich terytoriach etnicznych przed, w czasie i po II wojnie światowej”.

  – Wielu ukraińskich polityków walczy nie o prawdę, lecz o zyski polityczne; postrzegają relacje z Polską jako konfrontację – uważa poseł Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.

  – Kilka dni temu ukazał się wywiad Jurija Szuchewycza; jest to deputowany Werchownej Rady, syn Romana Suchewycza, jednego z przywódców UPA - odpowiedzialnego za ludobójstwo na Wołyniu. Tak naprawdę w tym wywiadzie spada maska nacjonalistów ukraińskich i możemy wyczytać prawdziwy stosunek do Polski i Polaków – pełen niechęci i uprzedzeń. Apel, o którym rozmawiamy jest tego dobrym przykładem. Dobrze, że spadają maski. Widzimy prawdziwe oblicze tych ludzi, którzy do tej pory obłudnie zapewniali, że zależy im na pojednaniu, a tak naprawdę chodziło oto, żeby realizować cynicznie polityczne cele. Tak naprawdę nie zależało im na prawdziwym dialogu z Polską – podkreśla Michał Dworczyk, cytowany przez radiomaryja.pl.  radiomaryja.pl/KRESY.PL
  -----------------------------------------------------------
  No i o tej prędkości.
  Okazuje się, że powoli, powoli, bardzo powoli lecz jednak coś w końcu dociera do niektórych polityków.
  To, co ludziska tu na Neonie pisali już od ponad dwóch lat. Podając dowody czarno na białym i nic. Dopiero po wywiadzie z upaińcem wysokiej rangi, zaczęli coś kumać.
  A pisaliśmy wiele razy: Ukraińcom wierzyć nie można, bo to jak Albany - uśmiech na gębie a za plecami nóż.
 • Ciekawy artykuł Zofii Bąbczyńskiej Jelonek, opublikowany na Sputniku
  Z okładki patrzył się na mnie ogromny Putin, z adnotacją: "Europa drży przed niedźwiedziem" i zapowiedziami reportażu z „serca Rosji" pod tytułem „Na ch...j nam demokracja", z elegancko wykropkowanym „chu...em", oraz artykułu pod frapującym tytułem „Jak Kreml kupuje francuską miłość". Red. Adam Michnik jednak nie potrafi egzystować bez Putina. Dlaczego Polacy Gazetę Wyborczą (GW) nazywają „Wybiórczą", głowią się moskiewscy koledzy ze „Sputnika". I co mam odpowiedzieć?

  Że gazeta Adama Michnika od zawsze była w opozycji do czegoś lub kogoś, i zgodnie z polityką pisma dokonuje wyborów? Że opisywaną rzeczywistość naświetlała jednostronnie, nie bacząc, by zachować rzetelność i uczciwość dziennikarską? Przecież o tym w Moskwie doskonale wiedzą. Na pewno wie red. Leonid Swiridow, którego ABW pogoniło z Polski za przewinienia „tajne przez poufne". Spędził w niej 18 lat i Gazetę Wyborczą czytał obowiązkowo. CUDA Z GAZETĄ Rozpoczął się dłuższy weekend, który wchłonął święto Wojska Polskiego i wydania świąteczne gazet wyszły jako „czterodniówki", od piątku do poniedziałku (12—16 sierpnia).

  Znalezienie GW w weekend kiedyś graniczyło z cudem. „Jutro rocznica cudu nad Wisłą, więc może stanie się cud nad Odrą", przemknęło mi przez myśl, i znajdę gdzieś świąteczny „organ" Michnika. I cud stał się. Poczytność Michnikowskiego organu (nakład 276 tys. egz.) spadła tak nisko, że w pobliskim salonie Empiku w niedzielne popołudnie gazeta zalegała półki. Cud był podwójny. Z okładki patrzył się na mnie ogromny Putin, z adnotacją: "Europa drży przed niedźwiedziem" i zapowiedziami reportażu z „serca Rosji" pod tytułem „Na ch…j nam demokracja", z elegancko wykropkowanym „chu…em", by nie gorszyć wulgaryzmem, oraz artykułu pod frapującym tytułem „Jak Kreml kupuje francuską miłość". Z boku na tej samej stronie znalazły się zapowiedzi rozważań o tym, jak „Rosja grozi Ukrainie wojną" i o tym, że „PiS podgrzeje Smoleńsk", dowodząc, że Tusk był w zmowie z Putinem. Nieźle z tą wybiórczością w „Wyborczej", zatelepało mi pod czaszką. Ale to nie wszystko o Rosji i Putinie. Na 44 kolumny GW prawie osiem stron plus tytułowa — to wyłącznie Putin i jego Rosja. Zajmują 22 proc. powierzchni edytorskiej. Jedną piątą gazety! Putin trzykrotnie występuje w tytule artykułów i felietonów, zajmujących minimum ćwierć kolumny! Red. Adam Michnik jednak nie potrafi egzystować bez Putina! PUTIN SZYKUJE SIĘ DO WOJNY Bartosz T. Wieliński oczywiście straszy wojną Rosji z Ukrainą i resztą Europy. Olimpijski ogień Putina ma dowieść, że rosyjski prezydent lubi międzynarodowe imprezy sportowe i wykorzystuje je do ataków na obce państwa.

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/opinie/20160824/3752047/Gazeta-Wyborcza-Na-chuj-nam-demokracja-z-elegancko-wykropkowanym-chuejm.html
 • @lorenco 23:42:21
  No i pan Michnik w pełnej krasie:

  Michnik: przyjęcie uchwały wołyńskiej to demonstracja głupoty, szowinizmu i podłości.
  „Przyjęcie uchwały to ze strony polskich parlamentarzystów demonstracja głupoty, szowinizmu i podłości. Było to splunięcie w twarz ukraińskiej demokracji, ukraińskim - często propolskim – patriotom” – twierdzi na łamach „Gazet Wyborczej” Adam Michnik.
  „Nie wnikając w spór, czy było to ludobójstwo, czy wyjątkowo krwawa czystka etniczna, przyjęcie uchwały to ze strony polskich parlamentarzystów demonstracja głupoty, szowinizmu i podłości. Było to splunięcie w twarz ukraińskiej demokracji, ukraińskim - często propolskim – patriotom” – napisał Adam Michnik na łamach „Gazet Wyborczej”.

  Michnik odniósł się także do skandalicznego wywiadu „Wyborczej” z Jurijem Szuchewyczem – ukraińskim deputowanym, synem zbrodniarza i głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza. Uważa je za „niesprawiedliwe i jednostronne”, ale będące jednocześnie tylko wynikiem „reakcji na uchwałę polskiego Sejmu”. Jego zdaniem, wypowiedź Szuchewycza to głos „dość typowy dla ukraińskiego tradycjonalizmu”, a ponadto „głos ukraińskiego patrioty - nacjonalisty, który poczuł się zraniony w swoich najświętszych uczuciach”.

  Naczelny „Wyborczej” skrytykował też polskich parlamentarzystów, że uchwałę uznającą rzeź wołyńską za ludobójstwo przyjęto niedługo po tym, jak „prezydent Ukrainy, złożył kwiaty i ukląkł przed warszawskim pomnikiem ofiar wołyńskiej masakry”.

  „W tej uchwale nie szło o prawdę historyczną, bo tej nie orzeka po 70 latach żaden parlament. Tu szło o pseudopatriotyczny wyścig elit politycznych: kto zostanie oskarżony o „patriotyczną niedoskonałość”, a kto takiego oskarżenia uniknie” – stwierdził Michnik.

  Zdaniem redaktora naczelnego „GW”, główną winę za sytuację ponoszą posłowie PiS i Kukiz’15. Zarzuca im również lekceważenie „podstawowych interesów” Polski:

  „(…) damy i dżentelmeni z tych ugrupowań niejednokrotnie już demonstrowali niechęć i nieudolność w rozumieniu cudzego doświadczenia i bólu, a także bezwzględność i cynizm w niszczeniu najwybitniejszych polskich autorytetów. Te fakty są dostatecznie znane; znany jest również lekceważący stosunek tych państwa do podstawowych interesów naszego kraju”.

  Michnik zarzucił jednocześnie politykom PO i Nowoczesnej „tchórzliwy oportunizm” ws. uchwały wołyńskiej:

  „Zadziwia natomiast tchórzliwy oportunizm polityków PO i Nowoczesnej, którzy deklarują się jako obrońcy demokracji i zwolennicy polityki proeuropejskiej. Ich podniesione ręce za tą idiotyczną deklaracją ze słowem „ludobójstwo” zostaną zapamiętane na Ukrainie, a mam nadzieję, że nie tylko tam”.

  Michnik deklaruje, że „przebudzone upiory polskie, które przebudziły upiory ukraińskie”, będą konsekwentnie zwalczane przez jego środowisko i osoby, których określa mianem „polskich i ukraińskich demokratów”:

  „Ale to przecież nie jest koniec historii polskiej i ukraińskiej. Są wśród nas tacy, którzy obalają mur berliński, i tacy - niemądrzy czy tchórzliwi - którzy budują mur antyukraiński. Ale my - demokraci polscy i ukraińscy - uparcie będziemy budować mosty porozumienia i pojednania. Wbrew nienawiści i głupocie”.

  Gazeta Wyborcza / Kresy.pl
  ----------------------------------------------------
  Zastanawiam się nieraz dlaczego narodowcy, którzy co rok nękali starego i schorowanego gen. Jaruzelskiego nie mającego już na nic wpływu, nie nękają pana Michnika?
 • @lorenco 00:09:57
  Link do artykułu, jakby ktoś chciał poczytać komentarze na temat pana Michnika...
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/michnik-przyjecie-uchwaly-wolynskiej-to-demonstracja-glupoty-szowinizmu-i-podlosci
 • @lorenco 00:09:57
  Te słowa:
  „W tej uchwale nie szło o prawdę historyczną, bo tej nie orzeka po 70 latach żaden parlament. Tu szło o pseudopatriotyczny wyścig elit politycznych: kto zostanie oskarżony o „patriotyczną niedoskonałość”, a kto takiego oskarżenia uniknie” – stwierdził Michnik.
  ------------------------------------------------
  A Bundestag ogłosił nie tak dawno ludobójstwo Ormian...
 • @lorenco 00:09:57
  Zastanawiam się nieraz dlaczego narodowcy, którzy co rok nękali starego i schorowanego gen. Jaruzelskiego nie mającego już na nic wpływu, nie nękają pana Michnika?

  ---------------------------------------------------------------------------------------

  Odpowiem pytaniem na pytanie : Z tego samego powodu dla którego "islamscy terroryści' na Bliskim Wschodzie atakują Syrię i innych współwyznawców, pozostawiając w pokoju Izrael i jego mieszkańców.

  Jak również z tego samego powodu , który przyświecał Adolfowi Hitlerowi , który podbił całą Europę , oprócz bogatej Szwajcarii , którą pozostawił nietkniętą.
 • @fretka 21:25:35
  Damy radę , ale trzymajmy się razem !

  https://www.youtube.com/watch?v=wQ2-YLzW7Ms

  Im to się udało. Ruszyli dopiero wtedy , gdy miarka się przebrała.

  https://www.youtube.com/watch?v=A82sJfEaoMs

  https://www.youtube.com/watch?v=LU8DDYz68kM
 • @lorenco 23:38:11
  Ukraińcom wierzyć nie można, bo to jak Albany - uśmiech na gębie a za plecami nóż.

  --------------------------------------------------------------------------------------

  Jest tak właśnie jak piszesz . Wczoraj koleżanka mojego zmarłego 10 lat temu kolegi opowiedziała mi , że jej koleżanka /aktualnie ok.85 lat/ mówiła tak wspominając tamten krytyczny dla niej moment swojego dzieciństwa na Wołyniu, cytuję : w dzień byli naszymi sąsiadami , przychodzili do nas , z nami rozmawiali, udawali przyjaciół, natomiast w nocy zamieniali się w bestie i przychodzili nas mordować.

  Przeżyła tylko dzięki temu, iż jej mama - czując , że jest coś nie tak- na noc schowała ją wraz z innymi dziećmi do wyschniętej studni, gdzie ich przysypała sianem . Później uciekły z Wołynia do Polski.
 • @detektywmjarzynski 03:21:17
  Super! Bawoły wymiatają!
 • @fretka 21:25:35
  Stokrotne Bog zaplac!.

  Mam juz dwa ulubione ladunki dobrego humoru na caly dzien:
  Te wspaniale czastuszki , i serbskie cygany naddunajskie Kusturicy - spiewaja po cygansku:

  Goran Bregović - Bubamara - Black Cat White Cat Video - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=jryYiewRQbA
 • @Tiamat 04:15:11
  "Bregović wolał unikać zagłębiania się w politykę. „Jugosławia to skrzyżowanie wielu światów: prawosławnego, katolickiego, muzułmanów”, mówi Bregović. „Z muzyką, nie mam do reprezentowania nikogo oprócz siebie - bo mówię pierwszym językiem świata, w którym każdy rozumie słowo muzyka”. Jednak w 2015, z powodu wypowiedzi chwalących Rosję po aneksji Krymu, anulowano jego koncerty na Ukrainie i w Polsce[2] ."
 • @lorenco 04:38:54
  Emir Kusturica ktory, jest synem prawoslawnej Serbki i bosniackiego muzulmanina tak sie zezloscil, ze oficjalnie oglosil:
  "A teraz jestem TYLKO Serbem"

  W Jugoslawii kazdy byl Jugoslawianinem.

  Niedawno na babskim spotkaniu z lokalna przedstawicielka rady miejskiej, Mara, ktora jest z Bosni, przedstawila sie pani radnej jako Jugoslowianka. (Kazdy sie przedstawial skad pochodzi i Mara powiedziala: Ja jestem z Jugoslawii.)
  Jakas madrala na sali sie znalazla i poprawila Mare, ze Mara pochodzi z Bosni.
  Na co Mara odpowiedziala:
  - Ty klamiesz czy ja? Ja mam ciagle paszport jugoslowianski. Pisze tam jak byk, ze sie urodzilam w Jugoslawii. I tak pisze w moim akcie urodzenia. I na swiadectwie slubu i w moim dyplomie. Ja jestem Jugoslawianka, czy sie to komus podoba czy nie.

  Ja mysle, ze to wspolczesna tragedia podbitych narodow, ktorym sie odbiera tozsamosc i godnosc narodowa.

  A zyjemy w tak nacjonalistycznych czasach.
  Jeden z wielu paradoksow naszej epoki.
 • @Tiamat 19:39:44
  Jak pisałem poprzednio, KOMUNIZM vel socjalizm vel liberalizm pochłonął dotychczas ponad 250 milionów ofiar!!! W tym "ponad" są też ofiary Katynia i OFIARY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ. Są też Ukraińcy, którym demokracja wprowadzona przez amerykańskich socjalistów nie odpowiadała.
  Rzeź ludzi niewygodnych żydo-komunizmowi nie ustała.
  Obecne PRL BIS jest kontynuacją PRL'u od Bieruta, poprzez Gierka, Jaruzelskiego, Komorowskiego, do Kaczyńskiego.
  PROBLEM W TYM, że Ty i p. Białas tak jesteście zakochani w Stalinie i jego socjaliźmie, że nazywacie moje komentarze "bzdetami".
  P. Białas podważył nawet zabójstwo mojego własnego ojca pisząc: "nie było takich przypadków"; pomimo, że jako działaczom anty-systemowym, grozi Wam taka sama "likwidacja", jaką zastosowano dla Waszych poprzedników.
  Socjalizm/ komunizm zabija. Opamiętajcie się!
 • @Tiamat 06:07:25
  Jestesmy ostatnimi Mochikanami na tej planecie.Czyz nie jest to smutne? 99.9% ludzkosci nie wie co jest grane.
 • @Tiamat 17:13:50
  '... teraz nagle wszyscy sa specami od Koranu". -

  --- Zadaniowcy i nawiedzone idioty.
  Fakt, że trafili na dobry grunt, a była nim niewiedza i stereotypy.
  Wcześniej próbowano zdehumanizować Rosjan i Putina. Udało się to tylko częściowo, bo nasza wiedza o Rosji była /jest większa.
 • @lorenco 17:42:08
  "Czy nie ma w tej naszej stolicy kilku tysięcy Polaków,...". -

  --- Ano widzisz, nie ma...
 • @Zdzich 19:23:00
  "Skazany na śmierć za słuchanie radia". -

  --- Nie podciągajmy jednostkowych zdarzeń pod ogólną ocenę. Jeszcze raz powtórzę: "Żyłem trochę w tym PRL i trochę wiem, co było, a czego nie było". W sumie to ja nie jestem adwokatem PRL-u. Zdaję sobie sprawę z licznych niedostatków (ale doceniam też osiągnięcia).
  Znacznie gorzej jest i będzie z oceną III RP.
 • @lorenco 00:09:57
  Michnik: "Przyjęcie uchwały to ze strony polskich parlamentarzystów demonstracja głupoty, szowinizmu i podłości. Było to splunięcie w twarz ukraińskiej demokracji, ukraińskim - często propolskim – patriotom". -

  --- Jak można pisać takie głupoty!!! Słuszna jest Twoja refleksja: "Zastanawiam się nieraz dlaczego narodowcy, którzy co rok nękali starego i schorowanego gen. Jaruzelskiego nie mającego już na nic wpływu, nie nękają pana Michnika?"
 • @Tiamat 04:15:11
  "Goran Bregović - Bubamara - Black Cat White Cat". -

  --- Piękny, radosny utwór :)
 • @Zdzich 07:25:32
  "KOMUNIZM vel socjalizm vel liberalizm pochłonął dotychczas ponad 250 milionów ofiar!" -

  --- Pani Tiamat i ja? - To nie ten adres. Nie jesteśmy ani komunistami, ani liberalistami. I te ilości ofiar są z sufitu czy raczej z judajskiej głowy. Proszę skonfrontować z rosyjskimi (pochodzenia rosyjskiego) historykami. Rosjanie są bardziej prawdomówni i bardziej uczciwi od żydów.
 • @staszek kieliszek 09:19:03
  "99.9% ludzkosci nie wie co jest grane". -

  --- Więcej niż 0,1% ludzi wie, co jest grane, szczególnie poza światem kultury zachodniej. Ale i na Zachodzie jest sporo ludzi, którzy widzą, co się dzieje.
 • @zygmuntbialas 10:44:12
  Moja zona i krewni nienawidza mnie jak slowo powiem o sytuacji na swiecie.To im psuje nastroj.Uwazaja mnie za zajoba.Wola winko popijac i o bzburach gadac.No coz.Co ja moge zrobic.Swiata nie zmienie.No bo jak?
 • @staszek kieliszek 11:37:35
  "Wola winko popijac i o bzburach gadac". -

  --- Proszę się nie dziwić i nie być krytycznym wobec swych bliskich.
  Osobiście nie wtajemniczam w szczegóły żony, która potrafi w 30 minut ugotować dwa (smaczne) dania.
  Nie wtajemniczam też syna, inteligentnego, pracowitego i zaradnego (bardziej niż ja byłem w jego wieku). Niech idzie do przodu :)
 • @Zdzich 07:25:32
  Mam pytanie: czy to przypadkiem nie ciebie wyslal Sikorski z polskim wojskiem na mordowanie dzieci serbskich i irackich?. Pewnie tak, bo widac, ze przygody wojenne w Afganistanie i Libii nadwyrezyly ci pamiec.

  Kapitalizm zas produkuje dzieci -sieroty w Wietnamie, Afganistanie, na Haiti, w Iraku , Libii, Syrii i Jemenie.
  Ale nie wszystkie ofiary kapitalizmu i imperializmu zachodniego maja szanse byc sierotami. Tylko te, ktorych nie zbombardowano.

  Ja to bardzo lubie jak mnie pouczaja gowniarze, ktorzy nie pamietaja co wczoraj jedli na obiad.
  A slyszales ile milionow zamordowal twoj wspanialy kapitalizm w Indonezji, Laosie i Kambodzy?
  O nielegalnych nalotach na SUdan, Libie, Jugoslawie tez nie slyszales??
  Mnie przynajmniej nie grozi likwidacja mozgu. Bo udalo mi sie przezyc kilka bombardowan.
  Ale i udalo mi sie przezyc w trzech roznych systemach politycznych - a jakis bubek z lasu kaze mi sie opamietac?
  Czy pamietasz, ze dzis jest rocznica napasci naszych zachodnich sasiadow na Polske.
  Zmow paciorek , pomodl sie za ofiary zachodniej kultury i idz spac.

  A przede wszystkim nie klam i nie zmyslaj. Nikt tu jeszcze nie napisal, ze sie kocha w Stalinie. Naucz sie czytac ze zrozumieniem..
 • @Tiamat 13:31:38
  Nic to. Te wszystkie ofiary, ktore wymienilas powyzej p. Bialas opisuje jako "jednostkowe zdarzenia".
  A o mnie wiesz tyle, co na kazdy inny temat, czyli NIC.
  Kochaj sie dalej w "wujku Jozefie" i "niech zyje socjalizm!". :))))
 • Morderstwo
  01.09 1983 Soviet Russia denied shooting down Korean Air Lines flight 007 and killing 269 people

  https://pbs.twimg.com/media/CrQe3S1XEAA2AhC.jpg

  zestrzelenie pasażerskiego samolotu koreańskich linii Korean Air nad terytorium ZSRR. 1 września 1983 Boeing 747-200A (lot KAL007 z Anchorage na Alasce do Seulu w Korei Południowej) z nieznanych przyczyn zboczył z kursu , po czym został w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zestrzelony przez radzieckie myśliwce, co doprowadziło do śmierci wszystkich ludzi znajdujących się na pokładzie - łącznie 269 osób.
 • @Husky 22:21:58
  / z nieznanych przyczyn zboczył z kursu/

  Jak to " z nieznanych" jak znanych.

  /After taking off from Anchorage, the flight was instructed by air traffic control (ATC) to turn to a heading of 220 degrees. Approximately 90 seconds later, ATC directed the flight to "proceed direct Bethel when able".[17][18] Upon arriving over Bethel, Alaska, flight 007 entered the northernmost of five 50-mile (80 km) wide airways, known as the NOPAC (North Pacific) routes, that bridge the Alaskan and Japanese coasts. KAL 007's particular airway, R-20 (Romeo 20), passes just 17.5 miles (28.2 km) from what was then Soviet airspace off the coast of the Kamchatka Peninsula.

  The autopilot system used at the time had four basic control modes: HEADING, VOR/LOC, ILS, and INS. The HEADING mode maintained a constant magnetic course selected by the pilot. The VOR/LOC mode maintained the plane on a specific course, transmitted from a VOR (VHF omnidirectional range, a type of short-range radio signal transmitted from ground beacons) or Localizer (LOC) beacon selected by the pilot. The ILS (instrument landing system) mode caused the plane to track both vertical and lateral course beacons, which led to a specific runway selected by the pilot. The INS (inertial navigation system) mode maintained the plane on lateral course lines between selected flight plan waypoints programmed into the INS computer.

  When the INS navigation systems were properly programmed with the filed flight plan waypoints, the pilot could turn the autopilot mode selector switch to the INS position and the plane would then automatically track the programmed INS course line, provided the plane was headed in the proper direction and within 7.5 nautical miles (13.9 km) of that course line. If, however, the plane was more than 7.5 miles (12.1 km) from the flight-planned course line when the pilot turned the autopilot mode selector from HEADING to INS, the plane would continue to track the heading selected in HEADING mode as long as the actual position of the plane was more than 7.5 miles (12.1 km) from the programmed INS course line. The autopilot computer software commanded the INS mode to remain in the "armed" condition until the plane had moved to a position less than 7.5 miles (12.1 km) from the desired course line. Once that happened, the INS mode would change from "armed" to "capture" and the plane would track the flight-planned course from then on.[19]

  The HEADING mode of the autopilot would normally be engaged sometime after takeoff to comply with vectors from ATC, and then after receiving appropriate ATC clearance, to guide the plane to intercept the desired INS course line.[19]

  The Anchorage VOR beacon was not operational because of maintenance.[20] The crew received a NOTAM (Notice to Airmen) of this fact, which was not seen as a problem, as the captain could still check his position at the next VORTAC beacon at Bethel, 346 miles (557 km) away. The aircraft was required to maintain the assigned heading of 220 degrees, until it could receive the signals from Bethel, then it could fly direct to Bethel, as instructed by ATC, by centering the VOR "to" course deviation indicator (CDI) and then engaging the auto pilot in the VOR/LOC mode. Then, when over the Bethel beacon, the flight could start using INS mode to follow the waypoints that make up route Romeo-20 around the coast of the USSR to Seoul. The INS mode was necessary for this route, since after Bethel the plane would be mostly out of range from VOR stations.
  A simplified CIA map showing divergence of planned and actual flight paths

  At about 10 minutes after take-off, KAL 007, flying on a heading of 245 degrees, began to deviate to the right (north) of its assigned route to Bethel, and continued to fly on this constant heading for the next five and a half hours.[21]

  International Civil Aviation Organization (ICAO) simulation and analysis of the flight data recorder determined that this deviation was probably caused by the aircraft's autopilot system operating in HEADING mode, after the point that it should have been switched to the INS mode.[8][22] According to the ICAO, the autopilot was not operating in the INS mode either because the crew did not switch the autopilot to the INS mode (shortly after Cairn Mountain), or they did select the INS mode, but the computer did not transition from INERTIAL NAVIGATION ARMED to INS mode because the aircraft had already deviated off track by more than the 7.5 nautical miles (13.9 km) tolerance permitted by the inertial navigation computer. Whatever the reason, the autopilot remained in the HEADING mode, and the problem was not detected by the crew.[8]

  At 28 minutes after takeoff, civilian radar at Kenai Peninsula on the eastern shore of Cook Inlet and with radar coverage 175 miles (282 km) west of Anchorage, tracked KAL 007 5.6 miles (9.0 km) north of where it should have been.[23]

  When KAL 007 did not reach Bethel at 50 minutes after takeoff, a military radar at King Salmon, Alaska, tracked KAL 007 at 12.6 nautical miles (23.3 km) north of where it should have been. There is no evidence to indicate that civil air traffic controllers or military radar personnel at Elmendorf Air Force Base (who were in a position to receive the King Salmon radar output) were aware of KAL 007's deviation in real-time, and therefore able to warn the aircraft. It had exceeded its expected maximum deviation sixfold, 2 nautical miles (3.7 km) of error being the maximum expected drift from course if the inertial navigation system was activated.[23]

  KAL 007's divergence prevented the aircraft from transmitting its position via shorter range very high frequency radio (VHF). It therefore requested KAL 015, also en route to Seoul, to relay reports to air traffic control on its behalf.[24] KAL 007 requested KAL 015 to relay its position three times in total. At 14:43 UTC, KAL 007 directly transmitted a change of estimated time of arrival for its next waypoint, NEEVA, to the international flight service station at Anchorage,[25] but it did so over the longer range high frequency radio (HF) rather than VHF. HF transmissions are able to carry a longer distance than VHF, but are vulnerable to electromagnetic interference and static; VHF is clearer with less interference, and preferred by flight crews. The inability to establish direct radio communications to be able to transmit their position directly did not alert the pilots of KAL 007 of their ever-increasing divergence[23] and was not considered unusual by air traffic controllers.[24] Halfway between Bethel and waypoint NABIE, KAL 007 passed through the southern portion of the North American Aerospace Defense Command buffer zone. This zone is north of Romeo 20 and off-limits to civilian aircraft.

  Some time after leaving American territorial waters, KAL Flight 007 crossed the International Date Line, where the local date shifted from August 31, 1983 to September 1, 1983.

  KAL 007 continued its journey, ever increasing its deviation—60 nautical miles (110 km) off course at waypoint NABIE, 100 nautical miles (190 km) off course at waypoint NUKKS, and 160 nautical miles (300 km) off course at waypoint NEEVA—until it reached the Kamchatka Peninsula/

  Mówiąc krótko z powodu bardaku organizacji lotu i nieprofesjonalizmu pilotów koreańskich.
  Zagadką było i pozostaje nadal to,gdzie podziały się ciała.Albowiem mimo usilnych starań nie udało się znaleźć jakiegokolwiek śladu biologicznego po pasażerach.A wydawałoby się że 269 osób to kupa narodu i coś powinno zostać.
 • @Husky 22:53:59
  Modlić się warto zawsze i na każdą okoliczność.
  Natomiast uwagi ad persona świadczą wyłącznie o bezsilności czyniącego takie uwagi.
  Pisanie o "nieznanych powodach" jest zwyczajnym kłamstwem albowiem powody są znane i to od dawna.
  PS
  następna wycieczka personalna będzie przeze mnie oprotestowana.
 • @Husky 22:21:58
  Może po angielsku za trudne, więc podsyłam tekst w języku polskim. Napisałem przy współpracy ze specjalistą inż. Krzysztofem Cierpiszem, link:

  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/96277,sachalin-1983-i-smolensk-2010
 • @Husky 22:53:59
  Nie widzę powodów, by modlić się o zdrowie.
  Wpis kasuję.
 • @ikulalibal 23:10:12
  Wkleic ci twoje wycieczki
  Chcesz
 • @zygmuntbialas 23:18:39
  // po angielsku za trudne//
  Dla Cierpisza ?
  Pozdrawiam
  ps.
  tez mam tyt inż .i specjalizacje
 • @zygmuntbialas 23:20:10
  Mam nadzieję że i następnym razem "wycieczki osobiste" wobec mojej osoby zarówno pani ekspert z Antypodów jak i w/w, czy też Bieszczadzkiego eksperta będą konsekwentnie kasowane.
  Liczę na uczciwość.
  Serdecznie pozdrawiam.
  Miłej nocy
 • @ikulalibal 23:10:12
  "... będzie przeze mnie oprotestowana". -

  --- Ja swoją drogą będę usuwał wpisy niezgodne z zasadami porządnej dyskusji :)
 • @Husky 23:22:22
  Inż K. Cierpisz zna dobrze angielski.
  Jest też specjalistą od budowy samolotów.
 • @zygmuntbialas 23:34:34
  Zacna osoba,
  Nie mam podstaw by to kwestionowac
 • @Husky 23:31:58
  "Liczę na uczciwość". -

  --- Zawsze staram się uczciwie oceniać :)

  Z serdecznym pozdrowieniem.
 • @zygmuntbialas 23:41:37
  Trzymam za słowo
  Dobranoc
 • @Husky 23:40:03
  "Zacna osoba,...". -

  --- Współpracowałem z nim przez dwa lata. Teraz interesują nas inne kwestie, inaczej widzimy zagrożenia itp.
 • @Husky 23:43:35
  Dobranoc :)
 • @zygmuntbialas 23:46:12
  Sądzi pan panie Zygmuncie że taki Husky może spać spokojnie? bo ja nie (sądzę).No chyba że nie ma boga.Bloger Husky mimo że określa się jako "katolik" jedna z boskich przestróg nic sobie nie robi i ignoruje je bez ceremonii.A przecież powiedziane jest :PODWÓJNA MIARA OBRZYDLIWOŚCIĄ JEST W OCZACH PANA
  Husky uprawia propagandę tak podłej jakości że aż wstyd.
  Nazywa "morderstwem" zdarzenie tło którego jest jasne i wiadomo o nim że morderstwem nie było.
  Natomiast morderstwem było zdarzenie z 1988r https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Iran_Air_655 kiedy to amerykański krążownik zestrzelił irański pasażerski samolot z 290-cioma osobami na pokładzie.
  Irański samolot nie "wciął się" w terytorium USA,leciał jak należy,nie popełnił żadnego błędu a mimo to uSSrańce zestrzelili go bo.......no bo .No bo zestrzelili i co im kto zrobi.Czy machina światowej propagandy zadziałała w tym przypadku?
 • @Zdzich 18:38:58
  Napewno jestes osoba nieuczciwa. I nie oczytana. Bo ja nie tylko pamietam czasy stalinowskie ale jestem na biezaco ze zrodlami wspolczesnymi. Bo taki mam zawod.
  Widac GOLYM okiem, ze nie czytaldes Pamietnikow Churchiila ani Pattena, ze nie masz pojecia, co pisza historycy angielscy i amerykanscy. Widac, ze nie dotknales zrodel francuskich. I nie ogladasz amerykanskich i angielskich programow dokumentalnych na Kanale Historycznym.
  Wiedze posiadasz gazetowa.
  Nawet ci do glowy nie przyszlo, zeby sprawdzic chocby w internecie, jak analizuja czasy stalinowskie Francuzi.
  A w Polsce chcesz zakladac kolo przyjaciol Stalina?
  Wstydz sie.

  Bo gdybys poczytal byle jaka historie Anglii, chocby tylko Warda lub Trevelyana, historie Francji czy Wloch, tobys zauwazyl, ze ocenia sie nawet Napoleona z kazdej strony: nie tylko wizualnej: ze mial kapelusz i byl niski i zdemolowal pol Europy..

  Zaden przyzwoity badacz historii nie patrzy na postacie historyczne wylacznie dla sensacji czy osobistych wrazen..i uprzedzen.

  Juz sa udostepnione stenogramy z Jalty. Opublikowali je historycy amerykanscy. Opublikowali Anglicy.
  No to gdzie ty byles???
  Radze sie doksztalcic zanim sie do dyskusji wlezie tylko i wylacznie po to, zeby kogosc obrazac, a nie miec zadnych historycznych argumentow.

  Niektorzy sa tak zacietrzewieni w swoim zadufaniu, ze nawet nie zauwazyli, ze Rosja Sowiecka byla sprzymierzencem aliantow, i ze to Stalin popedzil armie Hitlera az do Berlina. To nie Stalin lecial do Waszyngtonu na konferencje tylko do Stalina przylecieli wielcy tego swiata. Czy mozesz wyjasnic dlaczego?
  Ja mysle, ze wypadaloby znac przynajmniej to, czego nas uczyli w szkole podstawowej.
  I rewidowac swoja wiedze na codzien i z wiekiem.
  Zwlaszcza jesli kogos interesuje historia.

  Osobiscie polecam historie USA przedstawiona w internecie przez amerykanskich pracownikow naukowych: Untold history of the USA.
  A materialow jest pelno.

  Nikt ci nie kaze kochac Rosji. Masz kochac Polske. I byc uczciwy wobec faktow historycznych, ktore nam sie przydarzyly i mialy wplyw na nasze losy.
  Tego wymaga uczciwosc.
 • @ikulalibal 00:06:37
  "... amerykański krążownik zestrzelił irański pasażerski samolot z 290-cioma osobami na pokładzie". -

  --- Tak pamiętam.
  I myślę też czasem o egipskim samolocie z licznymi oficerami armii egipskiej, który spadł do morza po wystartowaniu z USA. I zastanawiam się nad Mirosławcem, nad upadkiem Germanwings i nad wydarzeniami 10.04.2010.
 • @Tiamat 02:22:20
  "... Stalin popedzil armie Hitlera az do Berlina". -

  W LO uczył nas nauczyciel historii (doktor filozofii), że 6/7 frontu podczas II wojny światowej to był front wschodni. I potwierdza to The Saker, pisząc:
  "Armia Czerwona jest odpowiedzialna za co najmniej 80% niemieckich strat w ludziach i sprzęcie podczas wojny. Wszyscy pozostali, włączając w to Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię są odpowiedzialni za pozostałe 20% lub mniej niemieckich strat i dołączyli do wojny, kiedy Hitler był już pokonany".
 • @Husky 22:21:58
  KAL 007 i LOT 1 (do Smoleńska) to, wg słów p. Białasa: "Nie podciągajmy jednostkowych zdarzeń pod ogólną ocenę."
 • @zygmuntbialas 10:41:45
  "Rosjanie są bardziej prawdomówni i bardziej uczciwi od żydów." - zgadzam się.
  Tylko że PRAWDA i Roczniki Statystyczne były pisane przez Żydów, na których Pan polega (nie będąc "ani komunistą, ani liberalistą").
  Wg nich, Dochód Narodowy w krajach Bloku Wschodniego przekraczał dochód najbardziej uprzemysłowionych krajów świata. I to w czasach, kiedy tylko bogaty chłop w Polsce mógł sobie pozwolic na koła gumowe do swojego woza.
 • @ikulalibal 00:06:37
  No nie wiem czy może spać spokojnie. W budzie z przeciekającym dachem... na łańcuchu, pusta micha, chłodny i głodny. Tylko wyobraź sobie, aż się popłakałam...
  Miej litość dla biedaka, a nie Husky tu, Husky tam, choć ja osobiście wolę Foksteriery.
  Lektura na dzisiaj:
  https://youtu.be/P_rg_fUBJR4?t=44m24s
 • @Zdzich 08:29:50
  Proszę nie pisać głupot!!!
  Przecież to bezsens.
  Wydarzeniami 10.04.2010. zajmowałem się przez 4 lata i napisałem kilkaset notek o tym wydarzeniu, więc jak mógłbym to ignorować.
 • @Zdzich 08:47:21
  "Wg nich [roczników statystycznych], Dochód Narodowy w krajach Bloku Wschodniego przekraczał dochód najbardziej uprzemysłowionych krajów świata". -

  --- Powtarza Pan ewidentne bzdury, o czym pisała już Tiamat.
  Nieuczciwie przypisuje Pan mnie i Tiamat intencje inne od tych przez nas realizowanych. Proszę już nie odpowiadać; ta "dyskusja" nie ma żadnego sensu.
 • @fretka 10:33:36
  Żeby było jaśniej nie bronię tutaj Huskiego ja po prostu kocham zwierzęta. Wszystkie bez wyjątku. Byłam ostatnio w schronisku, okropny widok a smród nie do wytrzymania.
  https://www.youtube.com/watch?v=Cj1wcs7SZj0
 • @fretka 11:29:24
  "... ja po prostu kocham zwierzęta". -

  --- Jest wszystko jasne :)
 • @Zdzich 08:47:21
  Czy ty wiesz co to jest dochod narodowy?
  Czy ty wiesz, ktore to sa "najbardziej uprzemyslowione kraje swiata"?

  Chodzi o to, ze amerykanskie roczniki statystyczne TEZ pisali zydzi.
  Amen.
 • @Zdzich 17:31:26
  Pisze Tiamat: "Chodzi o to, ze amerykanskie roczniki statystyczne TEZ pisali zydzi".
  Ja zaś, pouczony o masowym ludobójstwie, stosowanym przez komunizm, chciałbym się dowiedzieć, ile morderstw dokonały systemy niekomunistyczne, w tym kapitalizm z wszelkimi zboczeniami, typu faszyzm, nazizm, US-democracy.
 • @Zdzich 08:47:21
  Nie można bezkarnie obrażać pani Tiamat.
  I ja też chyba zasłużyłem na większy szacunek.

  Dwa ostatnie wpisy skasowałem.
  Uniemożliwiam też wpisywanie komentarzy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej