Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1166 postów 19628 komentarzy

Co się dzieje w Polsce - 07.05.2017.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przeraża poziom stosowanej inwigilacji społeczeństwa przez tajne służby – pisze Jarosław Augustyniak w portalu pl.sputnik.com.

Bo jeśli tylko w rozmowie telefonicznej pada nazwisko Piskorskiego, a chwilę po tym zjawią się u rozmówcy pracownicy ABW, to żyjemy już chyba w państwie policyjnym.

Za kilka dni kończy się okres, trwającego już 12 miesiecy, tymczasowego aresztowania Mateusza Piskorskiego. Wiemy już, że prowadząca sprawę prokurator otrzymała od swoich zwierzchników, z całkowicie kontrolowanej przez partię rządzącą Prokuratury Krajowej, zgodę na przedłużenie prowadzenia śledztwa w tej sprawie. W związku z tym, na najbliższej rozprawie, z całą pewnością będzie żądać od sądu dalszego przedłużenia aresztowania Piskorskiego. Rozprawa ma się odbyć 11 maja, prawdopodobnie w sądzie apelacyjnym.

 

Znalezione obrazy dla zapytania mateusz Piskorski

Dr Mateusz Piskorski

Polskie prawo, wysoce niedoskonałe w tym względzie i krytykowane przez różne międzynarodowe instytucje, przewiduje, że po 12 miesiącach aresztowania wniosek o jego przedłużenie musi złożyć już prokurator nadrzędny nad dotychczas występującą Anną Karlińską, do sądu wyższej instancji. Jeśli i tym razem sąd automatycznie uzna „racje” prokuratury, jak to od lat dzieje się w Polsce nagminnie, czy też zrobi to pod politycznym naciskiem, co jest normą w państwie PiS, sprawa wkroczy już w patologiczne obszary mrocznego polskiego wymiaru „sprawiedliwości”.

I tu już w Polsce zaczyna się istny horror. Po pierwszym rocznym okresie aresztowania w polskim prawie nie ma już praktycznie żadnych ograniczeń długości tymczasowego aresztowania, bo wystarczy, że prokurator powoła się na „szczególną zawiłość sprawy”, a ta pozostaje kwestią uznania i widzimisię sądu, i to wystarczy.

„Rekordziści” byli więzieni w areszcie nawet do 8 lat. Marek Dochnal był przetrzymywany w areszcie śledczym bez postawienia zarzutów 3,5 roku. Na kilkadziesiąt tysięcy wniosków prokuratury o zastosowanie aresztu polskie sądy uwzględniają aż 90% z nich. 20% osadzonych w areszcie przebywa w nim  ponad 2 lata.

 

Sejm RP
 
 
Państwo Polskie, my podatnicy, za to bezprawie wymiaru sprawiedliwości płacimy rocznie po kilkanaście milionów złotych odszkodowań, które niesłusznie aresztowanym zasądza Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu. Na polskie sądy oczywiście nie ma co liczyć. Tu ręka rękę myje i mamy do czynienia ze środowiskową „solidarnością” organów ścigania, prokuratury i sądów. Kolejna decyzja sądu na rękę pisowskiej prokuraturze, otwiera jednak w końcu drogę do Strasburga. Skarga na Polskie Państwo już tam od dawna leży i czeka na rozpatrzenie.
 
Chcesz pomóc? Licz się z utratą pracy!
 
Mając na uwadze te fakty i duże prawdopodobieństwo, że sąd znów przedłuży aresztowanie, adwokaci, przyjaciele i współpracownicy Piskorskiego, zbierają od jakiegoś czasu podpisy pod poręczeniami, by w ten sposób zastąpić areszt, który jest najcięższym środkiem zapobiegawczym, i który co do zasady powinien być stosowany wyjątkowo i bardzo ostrożnie. Niech się ta cała „sprawa” toczy dalej, ale niech i Piskorski bierze w niej udział z wolnej stopy.
 
Zbieranie podpisów wśród zwykłych ludzi szło całkiem dobrze. Pomysłodawcy zbierania podpisów słusznie jednak doszli do wniosku, że dobrze by było, gdyby wśród poręczycieli znalazły się jakieś osobistości, jacyś utytułowani ludzie ze świata kultury i nauki. W tym celu inicjatorzy skontaktowali się telefonicznie z uczelnią (Wyższą Szkołą Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki), na której wykładał Mateusz Piskorski. Otrzymali stamtąd obietnicę złożenia podpisu pod tym dokumentem przez rektora i innych pracowników uczelni. Kilka dni później jednak poręczenia odmówili. Otóż wkrótce po telefonicznej rozmowie przyszło na uczelnię wezwanie na przesłuchanie do ABW. Po tym przesłuchaniu, na którym nie wiadomo jakich gróźb i szantaży użyto, uczelnia wycofała się z poręczenia za Piskorskiego. Ostatnio straciła też budynek, w którym miała swoją siedzibę. Zburzono budynek „Uniwersalu” wraz z „Rotundą” i po szkole, w której Piskorski pracował, nie pozostał kamień na kamieniu. Czy ma to związek ze sprawą? Kto wie? Tu jest IV RP, a zemsta PiS nie zna granic logiki ani przyzwoitości.
 
 
Znalezione obrazy dla zapytania abw
 
Siedziba ABW w Warszawie
 
Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku jednego znanego polskiego profesora, który przed laty był promotorem pracy doktorskiej Piskorskiego. Ten również początkowo bardzo zdecydowanie potwierdził swoją gotowość do poręczenia. Jednak kilka dni później, mocno przestraszony przeprosił, że jednak tego podpisu złożyć nie może. Jego również, zaraz po telefonicznej rozmowie, odwiedzili smutni panowie z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W tym samym czasie, jego szkoła, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie wykłada politologię, zawiesiła  jego profesurę. Oczywiście nikt tego nie podał za powód zawieszenia, tylko po prostu zawieszenia się zdarzają w naszym kraju tak samo jak seryjni samobójcy.
 
Takich przypadków było zapewne więcej. Niestety nie o wszystkich się dowiemy. Strach o utratę możliwości zarobkowania ma paraliżującą siłę przekonywania. Przeraża też poziom stosowanej inwigilacji społeczeństwa przez tajne służby. Bo jeśli tylko w rozmowie telefonicznej pada nazwisko Piskorskiego, a chwilę po tym zjawią się u rozmówcy pracownicy ABW, to żyjemy już chyba w państwie policyjnym? Zastanawiać może też fakt, czy to sąd tak niefrasobliwie na prawo i lewo wydaje służbom zgodę na podsłuchiwanie rozmów obywateli, czy też służby te to już państwo w państwie i podsłuchują kogo chcą i kiedy chcą?
 
Piskorski ma się lepiej
 
Na pobicie Piskorskiego przez funkcjonariusza ABW, została złożona skarga. Skarga ma już status zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Piskorski czuje się lepiej, lekarz udzielił mu niezbędnej pomocy, ale nadal narzeka na ból pleców, które szczególnie ucierpiały podczas brutalnej próby przewrócenia go na ziemię przez funkcjonariusza ABW, który bił Piskorskiego przy głośnych protestach służby więziennej, przeciw stosowaniu zupełnie nieuzasadnionej przemocy. Miejmy nadzieję, że odpowie za swoje czyny. Nie teraz, to może, gdy PiS przeminie?
 
Ze strony służb można się spodziewać dalszych bezprawnych działań, także tych zagrażających zdrowiu i życiu aresztowanego. Materiały, które gromadzi Rzecznik Praw Obywatelskich czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka od dawna pokazują rozmiary degeneracji polskiego wymiaru sprawiedliwości. Ludzi więzi się do czasu, gdy przyznają się do bycia wielbłądem i dobrowolnie poddadzą się karze. Często stosuje się wobec nich szantaż i groźby. Groźba odebrania dzieci i oddania ich do domu dziecka, na niewielu nie zrobi wrażenia. A takie przypadki już były. Ostatnio, tygodnik „Polityka” przedstawił nawet raport o stosowaniu tortur na polskich komisariatach, które określił jako „polską codzienność”.
 
Napisał: Jarosław Augustyniak
 
 
 

KOMENTARZE

 • Prawa konstytucyjne obywatela Polski
  No wiec przygotowuje nas PiS Duda do referendum na temat zmian w konstytucji.

  Zdaje sie, ze do czasu ewentualnej zmiany konstytucji, po szczesliwie udanym referendum, obowiazuje nas obecna konstytucja, ktora gwarantuje wolnosc slowa i zgromadzen. Mamy tez Trybunal, ktory podobno wlasna piersia broni konstytucji.
  Mamy tez obietnice wyborcza PiS, ze rzad bedzie "transparentny" czyli decycje beda uzasadnione i jawne.

  No to kto broni dr. Piskorskiego? Dlaczego go wyrzucili z uczelni? Czy bedzie spac w samochodzie na parkingu?

  Czyja to jest OSOBISTA decyzja, zeby wiezic naukowca tylko dlatego, ze chcial zarejestrowac partie polityczna??
  Czy to Stalin wstal z grobu i straszy obywateli suewrennego, demokratycznego panstwa wyzwolonego spod sowieckiego terroru?

  Pan Duda powinien jasno okreslic nowe zmiany jakie mu sie marza. Czy to przypadkiem nie ma byc kopia jankesowskiego "Patriotic Act", ktory niczym sie nie rozni od faszystowskiej ideologii?.

  Bo jesli sie okaze, ze przejdzie niedemokratyczne referendum, ktore zniesie prawa obywatelskie to ... Krym moze nam tego referendum nie uznac.
 • 1524 wejść i JEDEN WPIS ??????? !!!!
  Słowianie ! nie pasi żydo-chazarom temat Piskorski ! nie pasuje do żydowskiej propagandy o wolnym kraju o wolności obywatelskiej !!!!

  Cmentarna cisza sza sza !!! jeszcze się goje dowiedzą ze są okupowani że nie mają wolności więc sza sza sza !!!

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! Jutro parada w Moskwie !!! godzi 8 czasu polskiego chwała chwała wielkiej Słowiańskiej Rosji !!!
 • @Tiamat 08:58:57
  A cóż to administracja kraju ma do gadania.. Nie będzie ta, to będzie inna by sprostać interesom pewnego kraju . Mieszkańców Polski też trzeba czym zająć by mieli wrażenie demokracji . Demokracja ,demokracją zawsze jest lepiej jej pomóc . Jednak walka o korytko, jest już jak najbardziej realna i bezwzględna .
  A dr. Piskorski , jest przestrogą dla tych co by mieli jakieś głupie myśl .
  Tak kończą ci , co to ignorują imperium i bawią się w demokracje bez granic.
  Co prawda mógł mieć wypadek samochodowy .. . rola straszaka jest jednak bardziej efektywna i prewencyjna .
  Smutne to ,ale prawdziwe ..
 • @Tiamat 08:58:57
  Powodem zmiany konstytucji jest najprawdopodobniej wprowadzenie
  euro.
  Razem to podpiszą, odbędzie się dla picu refendum i take tam różne.
  Wybuchnie znowu ''spontaniczna'' wojna o brzuchy, będą, czarne, różowe,
  tęczowe marsze, a potem będą razem skakać z radości jak kiedyś:
  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2015/01/1184805_717332921617240_2009373724_n.jpg?w=450&h=420
  Morawiecki ma teraz kumpla we Francji.
 • @Tiamat 08:58:57
  "... kto broni dr. Piskorskiego? Dlaczego go wyrzucili z uczelni? Czy bedzie spac w samochodzie na parkingu? Czyja to jest OSOBISTA decyzja, zeby wiezic naukowca tylko dlatego, ze chcial zarejestrowac partie polityczna?". -

  --- Z powyższego tekstu wynika, że ktoś jednak usiłuje poza autorami z portalu pl.sputniknews.com bronić dr. M. Piskorskiego. Choć tyle...
  Przy okazji polecam jego blog, link:

  http://mateuszpiskorski.blog.onet.pl/

  Notki pisane były na ogół kilka miesięcy temu i wcześniej, ale ciągle zachowują aktualność.
 • @ele 13:16:22
  "1524 wejść i JEDEN WPIS ??????? !!!!". -

  --- Jest dla mnie oczywiste, że program i działania partii ZMIANA oraz jej szefa dr. M. Piskorskiego zasługują na znacznie większą uwagę, co najmniej w mediach alternatywnych.
 • @fabi 16:00:31
  "A dr. Piskorski jest przestrogą dla tych, co by mieli jakieś głupie myśli.
  Tak kończą ci, co to ignorują imperium i bawią się w demokrację bez granic.
  Co prawda mógł mieć wypadek samochodowy...". -

  --- To bardzo smutne. Powiem tu tylko, że dr M. Piskorski wyrażał swe mysli bardzo spokojnie i w bardzo wyważony sposób, tylko Mariusz Kamiński mu się wyraźnie nie podobał.
 • @dron67 17:34:21
  "Powodem zmiany konstytucji jest najprawdopodobniej wprowadzenie euro. -

  --- A ja w pewnym momencie sądziłem, że nie zdążą z tym euro. Chyba pomyliłem się.
 • @zygmuntbialas 19:31:32
  Powiadaja, ze podobno powodem zmiany konstytucji jest wzmocnienie autorytetu/wladzy prezydenta, bo jest w obecnej konstytucji troche niejasne, kto jest szefem armii: Macierewicz czy Duda. No i chodzi jeszcze o to, kto jest wazniejszy premier czy prezydent.
  Ten amerykanski model prezydenta moze miec podobne skutki w Polsce: moze sam pan prezydent wywolac wojne bez zgody sejmu.
  Czy bedzie to jakas wieksza roznica , to nie wiadomo, bo jak dotad o tym gdzie ma Polska isc na wojne decyduje NATO a nie rzad Polski.
  Ale moze sie zdarzyc i taka bajka, ze np. prezydent wypusci M. Piskorskiego na wolnosc.
  W kazda strone pachnie to dyktatura, bo na razie to mamy tylko przemoc nad obywatelem.
 • @Tiamat 20:52:05
  "Ten amerykanski model prezydenta moze miec podobne skutki w Polsce: moze sam pan prezydent wywolac wojne bez zgody sejmu.
  Czy bedzie to jakas wieksza roznica, to nie wiadomo, bo jak dotad o tym gdzie ma Polska isc na wojne decyduje NATO a nie rzad Polski". -

  --- I obywatele nie mają tu nic do gadania. Nie tak wyobrażali sobie ludzie III RP. Ci ludzie są tak bezsilni, nie potrafią nawet wymócwyjaśnień, dlaczego M. Piskorski siedzi w areszcie już prawie cały rok.
 • @Tiamat 20:52:05 (II)
  https://pl.sputniknews.com/polska/201705085406793-Piskorski-pobity-polskie-media-milcza/

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej