Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1157 postów 19537 komentarzy

Co się dzieje w Egipcie - 30.05.2017

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zamordowano 29 osób, a 24 zostały ranne. Grupa Koptów zmierzała do Klasztoru św. Samuela koło miasta Minya, około 220 km od Kairu, gdy zamaskowani zbrodniarze, jadący na trzech furgonach, otworzyli ogień do wiernych i szybko odjechali.

Notkę opublikuję w 1. komentarzu.

Zygmunt Białas.

 

 

KOMENTARZE

 • Treść dzisiejszej notki:
  Zdaje się media zachodnie nie zanadto będą się rozwodzić na ten temat - pisze w e-mailu pani Tiamat.

  Autobus z wiernymi Koptami był prowokacją?

  Atakowanie chrześcijan koptyjskich w Egipcie nie jest nowością, a tak naprawdę to ostatnio stało się systematyczne. Sprawozdanie - dr Ashraf Ezzat dla VT z Aleksandrii, Egipt:

  W ciągu niecałych sześciu godzin władze były w stanie zbadać morderczy zamach na autobus wiozący chrześcijan do odleglego klasztoru w Górnym Egipcie, zidentyfikowania sprawców zbrodni, i szybciutko przeprowadzić akcję odwetową, uderzając w cel nie w Egipcie, ale… w Libii. Tak, to byla zdecydowanie szybsza akcja odwetowa od tej, jaką była w stanie zorganizować policja brytyjska po zamachu w Manchesterze.

  Myślę, że Anglia powinna zwolnić z pracy tych facetów z CIA, którzy są odpowiedzialni za przecieki o Manchesterze, a zacząć współpracować z rzetelnym wywiadem egipskim. Egipskie myśliwce zaatakowały w piątek obozy w Libii, które władze egipskie uważają za obozy treningowe terrorystów islamskich, którzy zabili dziesiątki chrześcijan koptyjskich tego samego dnia.

  Ostatnie dane wskazują, że zamordowano 29 osób, a 24 zostały ranne.
  Grupa Koptów zmierzała do Klasztoru św. Samuela koło miasta Minya, około 220 km od Kairu, gdy zamaskowani zbrodniarze, jadący na trzech furgonach, otworzyli ogień do wiernych i szybko odjechali.

  Atakowanie koptyjskich chrześcijan w Egipcie nie jest niczym nowym, ale ostatnio zdarza się dość regularnie (i mogę dodać: dobrze opłacane i politycznie motywowane). Czy ktoś pamięta jeszcze okropny atak bombowy na kościół w Aleksandrii, w czasie którego zginęło 21 Koptów chrześcijańskich, parę miesięcy przed styczniową rewolucją w 2011 roku? - Ja ciągle pamiętam, ponieważ akurat wtedy znajdowałem się 200 metrów od kościoła, 15 minut przed wybuchem.

  Na początku dochodzenia, które nie zostało ukończone, władze bezpieczeństwa Mubaraka jakoś były zaplątane w ten wybuch. To bylo zbyt oczywiste, komu potrzebny był ten atak i kto na nim skorzystał. Ten atak miał wzbudzić silne emocje niepewności i strachu wśród ludności i był przykrywką, która pozwoliła Mubarakowi wprowadzić stan wyjątkowy, a następnie wygrać drugą kadencję.

  Warto przypomnieć, że w 2018 roku zbliżają się wybory prezydenckie w Egipcie (w czasie kolejnego stanu wyjątkowego). Prezydent Abdel Fattah El-Sisi powiedział, że wydał rozkaz uderzenia na te obozy, jego zdaniem terrorystyczne, i w telewizyjnym przemówieniu obiecał, że kraje sponsorujące terroryzm będą ukarane. "Egipt nigdy nie zawaha się zaatakować obozy terrorystów, gdziekolwiek by nie były, jeśli planują zaatakowac Egipt – nieważne, czy w Egipcie, czy poza".

  W międzyczasie egipskie żródła wojskowe podaly, że egipskie samoloty sześć razy atakowały (terrorystyczne) obozy kolo miejscowości Derna w Libii. Derna znajduje się we Wschodniej Libii, między Bengazi a granicą z Zachodnim Egiptem. Chodzi o to, że Derna stanowi nie tylko strategiczny punkt dla Egiptu. Jest to strategiczne miejsce dla generała libijskiego Khalifa Haftara, który jest przywódcą Libijskiej Armii Narodowej we Wschodniej Libii. Libijska Armia Narodowa nie uznaje rządu w Tripolisie popieranego przez ONZ. Haftar jest popierany przez egipską armię, Emiraty i - niektóre źródła podają, że przez amerykańską CIA.

  Po bardzo pozytywnym spotkaniu prezydenta Trumpa z prezydentem Sisi w Waszyngtonie nikt się nie spodziewa, że USA potępią egipski atak na Libię. Wygląda na to, że obaj prezydenci doszli do wspólnego porozumienia w sprawie walki z terroryzmem na Bliskim Wschodzie, gdzie egipska armia i siły powietrzne mają odgrywać główną rolę naziemną (zwłaszcza w Libii i Sudanie).

  Wschodnie siły libijskie, lojalne wobec gen. Khalofa Haftara potwierdziły, że brały udział w ataku na obozy rebeliantów, związanych z Państwem Islamskim (IS), w kilku lokacjach i będą kontynuowane operacje naziemne. Źródła z Derny podają, że słychać było 4 potężne eksplozje, i poinformowały media w sieci, że ataki skierowane byly przeciwko obozom, w których znajdują się bojownicy, należący do grupy Majlis al-Shura. Ale rzecznik grupy Majlis - Mohamed al- Mansouri podał, że egipskie naloty nie atakowały obozów, tylko miejscowości zamieszkałe przez ludność cywilną.

  W ciągu ostatnich dwóch lat egipskie lotnictwo kilkakrotnie atakowało Derne, konkretnie w lutym 2015 i marcu 2016 tę samą grupę Majlis al- SHura. I chociaż Mansouri zaprzeczała, że istnieje związek między Majlis a piątkowym atakiem IS. To IS właśnie w sobotę przyznało się do ataku.

  https://www.youtube.com/watch?v=qPIu54fxFdU

  Ubrania i buty koptyjskich chrześcijan widać rozrzucone wokół autobusu, a ciała zabitych ofiar zamachu leżą na piasku pustyni, przykryte czarnymi przescieradlami. Świadkowie podają, że były zaatakowane trzy małe autobusy. Pierwszym zaatakowanym był samochód, wiozący dzieci do klasztoru w ramach wycieczki, zorganizowanej przez kościół, a dwa pozostałe wiozły rodziny.

  Służby bezpieczeństwa rozpoczęły poszukiwanie sprawców ataku, ustanowiono punkty kontrolne i patrole na pustynnej drodze. Egipski kościół koptyjski, który istnieje prawie 2 tysiące lat, stanowi okolo 10% 92 milionowej populacji Egiptu. Skarżą się Koptowie, że od dawna są prześladowani, ale w ostatnich miesiącach wzmocniono na nich ataki.
  Około 70 osób było zabitych od grudnia ub.r. w atakach na kościoły w Kairze, Aleksandrii i Tanta, do których przyznaje się IS.

  Mordercza kampania Państwa Islamskiego (IS) na Północnym Synaju zmusiła setki chrześcijan do opuszczenia Północnego Okręgu, który graniczy z Izraelem.

  Was Egypt’s Coptic bus attack a smoke screen? | Veterans Today, http://www.veteranstoday.com/2017/05/27/was-egypts-coptic-bus-attack-a-smoke-screen/

  ========================

  W Niedzielę Palmową w Aleksandrii, w Egipcie zaatakowano dwa kościoły koptyjskie. Samobójca wysadził się w powietrze w wejściu do kościoła. Inny zaatakował w Tanta, w Delcie Nilu. Zginęło około 44 osób, a ISlL przyznało się do ataków. Rząd Egiptu ogłosił stan wyjątkowy w kraju.  Kościół koptyjski w Kairze. Zdjęcie wykonane po zamachu w grudniu 2016 roku

  Kościół koptyjski został zalożony w 50 roku naszej ery przez apostoła Marka i jest jedną z najstarszych grup chrześcijańskich.

  Aftermath of Church attacks in Egypt | Veterans Today, http://www.veteranstoday.com/2017/04/11/aftermath-of-church-attacks-in-egypt/

  Przetłumaczyła: Tiamat
 • @All
  "Tragedia Ratajaczaka jest jeszcze jednym przykladem okrucienstwa wobec drugiego czlowieka, ktory nie popelnil zadnej zbrodni. Zebral materialy ogolnie dostepne w sieci i fachowej literaturze" - pisze pani Tiamat pod notką, poświęconą opolskiemu historykowi.

  I dalej: "Dr Piskorski siedzi w wiezieniu bez zadnego uzasadnienia. Jakie beda jego losy? Bo w obozach pracy ludzie chodzili do pracy i mieli ze soba kontakt. Piskorskiemu odmawia sie podstawowych praw czlowieka. Czy komus zrobil krzywde?"

  Pełny komentarz, link:

  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/138659,minelo-siedem-lat-od-smierci-dr-dariusza-ratajczaka#comment_1387370
 • @zygmuntbialas 12:46:15
  Tlumaczenie jest chwilami niejasne bo dr. Ezzat zaklada, ze czytelnik wie o co chodzi.
  A chodzi o to, ze podboj Libii trwa i trwa. Obecnie kraj jest podzielony i walcza ze soba rozne plemiona i grupy.
  Prezydent Egiptu El Sisi to wierny sluga syjonu.
  Wizyta Trumpa na Bliskim Wschodzie przypieczetowala los mieszkancow calego regionu.
  Stany dozbroily i Egipt i Arabie Saudyjska, zeby mogly mordowac przede wszystkim ludnosc cywilna, bo chodzi o wyczyszczenie calego terenu z "niepotrzebnych' mieszkancow. Od Tunezji po Syrie. Potrzebna jest kontrola zasobami BW.

  Terroryzm rzadowy jest potrzebny do uspienia czujnosci opinii publicznej.
  Wiec zaatakowano koptyjskich pielgrzymow, zeby miec pretekst do zaatakowania prawdziwego wroga.
  Obecnie jest nim Libia.
  Chrapke na Libie maja i Stany Zjednoczone i Anglia.
  Libia jest podzielona na dwie, bardzo nierowne czesci. Jedna czesc zdecydowanie nie sprzyja Zachodowi a tym samym i Egiptowi.

  Dranstwo jest o tyle podle, ze morduje sie Koptow, bo to chrzescijanie a chodzi o to zeby poruszyc pobozna opinie publiczna na Zachodzie; zmusic do lez i usprawiedliwiac odwetowa akcje.
  Klopot w tym, ze pielgrzymi koptyjscy zmierzali do klasztoru w Egipcie i zostali zaatakowani w Egipcie. I zanim napastnicy zdolali przekroczyc jakakolwiek granice Egiptu, lotnictwo egipskie zaatakowalo nie sprawcow napadu - bo nie przeprowadzono zadnego dochodzenia, kto wymordowal Koptow.
  Wojska egipskie zaatakowaly Libie pod pretekstem ... rewanzu za zabitych chrzescijan.
  A na koncu sie okazalo, ze nie obozy terroystyczne zostaly zaatakowane tylko wioski i osiedla cywilne.

  Jakos tak sie zlozylo, ze w tym samym czasie, premier Wilekiej Brytanii, Theresa May tez nawoluje do ataku na Libie.
  Juz sam fakt uzywania niewinnej grupy religijnej do podbijania Bliskiego Wschodu jest przestepstwem wojennym.

  Na Bliskim Wschodzie zginelo miliony chrzescijan.
  Jakos nie bardzo to martwi swiatowe media i opinie publiczna.
  Opinia publiczna ma to od siebie, ze dziala bardzo wybiorczo i miliony ofiar nie robia zadnego wrazenia.
  Jeden podstawiony dzieciak, ktorego wyciagneli rzekomo z gruzow bo dostal sie tam mianowicie w te gruzy z powodu okrucienstwa prezydenta Syrii, Asada - robi wieksze wrazenie na opinii "wolnego' swiata" niz tysiace pomordowanych chrzescijan na Bliskim Wschodzie. Reszte, skutecznie sie przepedza.
  Prasa zachodnia bardzo sie martwila o ludnosc cywilna Aleppo, ze to niby Rosjanie i Syryjczycy morduja niewinnych mieszkancow. Oburzenie bylo wielkie.
  Jeszcze wieksze, jak podobno Rosjanie truli dzieci syryjskie gazem sarin.
  Nalozono sankcje na Syrie, na Rosje, na Iran ...

  Za mordowanie Koptow nie bedzie ani dochodzenia ani oburzenia. Ani sankcji. Bo to zrobili terrorysci a na terrorystow nikt nie smie sankcji nalozyc.

  Wczoraj zapytano Matissa, ministra obrony USA, czy nie obawia sie, ze w atakach samolotowych gina cywile przede wszystkim.

  Matiss odpowedzial: zabijanie cywilow jest "fact of life"- (normalnym zjawiskiem)

  A jednak nie bylo takie "normalne' , gdy chodzilo o syryjskie dzieci rzekomo zatrute gazem sarin. To ten sam Matiss oskarzal Rosje o zbrodnie wojenne w Syrii.

  I ten sam Matiss, ktory w 2004 roku dowodzil amerykanska armia w Falludzi i wymordowal bialym fosforem cala ludnosc cywilna miasta.
  Dlatego zyskal sobie bardzo waleczny przydomek wojenny:
  Mad Dog - wsciekly pies.

  I caly swiat biernie przyglada sie jak ginie nasza cywilizacja, poczynajac od jej kolebki na Bliskim Wschodzie.
  My zas opowiadamy z przerazeniem o ... islamizacji Europy.
  Czemu nikt nie dyskutuje dechrystianizacji Bliskiego Wschodu?
  Ironia?
  Hipokryzja czy pochwala imperializmu?
 • @Tiamat 15:11:15
  Mina Samuel, z żoną i małą córeczką.
  Wszyscy zginęli w zamachu islamistów na autokar z Chrześcijanami w Egipcie..
  Pamiętajmy o Nich..


  https://pbs.twimg.com/media/DBFnopsXYAEUauf.jpg
 • @Tiamat 15:11:15
  "Tlumaczenie jest chwilami niejasne bo dr. Ezzat zaklada, ze czytelnik wie o co chodzi. A chodzi o to, ze podboj Libii trwa i trwa. Obecnie kraj jest podzielony i walcza ze soba rozne plemiona i grupy". -

  --- Przeniosłem ten wpis na blog.pl. Dobrze, iż przekazała Pani dane o sytuacji w Egipcie i w Libii.
  Po północy opublikuję Pani przekład o Wielkiej Brytanii i zamachu na olimpiadzie w Monachium w 1972 roku.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej