Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

Nie tylko o Nowej Hucie jest ta notka - 22.07.2017.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wczoraj tak się zdenerwowałam, że nie mogłam spać w nocy – pisze pani Tiamat. - Naoglądałam się głupot z Polski.

Jakieś mikrocefale z IPN zrobiły film dokumentalny o Nowej Hucie, zatytułowany "Nowa Huta Walczy", część I:

https://www.youtube.com/watch?v=X1cFw5o7iRg

Takiego oszustwa i łobuzerii nie pokazały najgorsze hollywoodzkie kicze o drugiej wojnie światowej. Potomkowie budowniczych Nowej Huty i kombinatu metalurgicznego powinni pozwać tę łobuzerię do sądu i oskarżyć o zniesławienie. I polakożerstwo. I mowę nienawiści. O szkalowanie Polaków, którzy Polakom budowali mieszkania po wojnie i zapewniali warunki pracy.

Jak można Polaków, którzy wręcz gołymi często rękami odgruzowywali i odbudowywali kraj i budowali polski przemysł po tragedii wojennej, wyzywać od komunistów?! Czy te małpoludy z IPN, z doktoratami z historii, zdają sobie sprawę z tych idiotycznych komentarzy nad archiwalnymi zdjęciami? - Przecież gołym okiem widać, że żaden z tych nieuków nie był na miejscu, gdy się Nowa Huta budowała. Jakiś lektor wyczytuje goebbelsowskie kłamstwa. Jak im nie wstyd!

Po pierwsze, pomysł zbudowania miasta i kombinatu metalurgicznego był najlepszym rozwiązaniem dla powojennej Polski, polskiej wsi i Krakowa. Lektor wyczytuje, że jakiś komunista zadzwonił z Warszawy i kazał budować hutę i miasto proletariackie, żeby rozbić krakowską arystokrację. Pan Binek, architekt Krakowa, który występuje w tym filmie, opowiada, że lokalizacja była bardzo dobra, bo przecież Kraków był jednym z miast niezniszczonych wojną, więc zaplecze miejskie było bardzo potrzebne. Gdzie mieli budować hutę? - W Gdańsku, Warszawie, czy zburzonym Wrocławiu? - O tym skromny pan Binek nie wspomniał (a pewnie i tak by mu wycięła ubecka cenzura).

Znalezione obrazy dla zapytania budowa nowej huty zdjęcia

Rok 1954 - budowa Nowej Huty

Kraków bardzo skorzystał na budowie Nowej Huty. Huta Lenina była kuźnią kadry technicznej na całą Polskę. Trzeba było sprowadzić profesorów i akademików na krakowskie uczelnie. Bez Nowej Huty byłby Kraków tylko 'zapyziałym' miastem. Bardzo wielu mieszkańców Krakowa dostało mieszkanie w Nowej Hucie. Pamiętam mieszkanie przy ul. Długiej. Dwa pokoje, bez kuchni, kuchnia w niszy, dwa palniki. Bez łazienki. Kibel był jeden na dwa piętra, i w nocy strach było chodzić po ciemnych schodach bez światła, a przybytek śmierdział z daleka. Naturalnie na Alejach Trzech Wieszczów domy budowane w okresie międzywojennym były bardzo luksusowe. Ale stare śródmieście: ul. Długa, Kleparz, Podgórze miały kamienice ponad stuletnie już wtedy.

Dzięki Nowej Hucie odnowiono Stary Rynek i zmodernizowano wiele starych kamienic. Wybudowano Collegium Paderevianum i "Wysrol" (WSR - Wyższą Szkołę Rolniczą) przy Alejach. Odnowiono całą ulicę Kanoniczą i Podwale. Ale to już później. I tylko dzięki Hucie Kraków nie padł.

Huta potrzebowała nauczycieli, lekarzy, prawników, inżynierów, techników, chemików; a polska wieś otrzymała wykwalifikowanych agronomów z WSR. Tymczasem zatłoczoną Hutę trzeba było rozładować i pobudować szkoły. I tu jest moja wielka pretensja do księdza Palmowskiego, który na filmie opowiada smalone duby.

Walka pod krzyżem - Ja tę walkę pamiętam. I nigdy nie zapomnę. Przypominała majdan kijowski bez petard i snajperów. Wtedy w Polsce nie było opon w nadmiarze i dlatego ich nie palono. Zacietrzewienie było okrutne. Pobożne dewotki rzucały kamieniami w milicję; powybijane witryny sklepów; milicja odwoziła dzieci ze szkoły do domów. Trzeba było przerwać naukę. Nie chodziliśmy do szkoły przez kilka dni. Mamusie z dziećmi w wózkach z cegłami w ręce i obrazkami Matki Boskiej w drugiej, śpiewały nabożne pieśni (sic!). Gdzie był wtedy ksiądz z tego filmu?

Podstawowym obowiązkiem Kościoła katolickiego od czasów średniowiecznych było bezpłatne nauczanie (i bezpłatne lecznictwo). Kościoły były trzy w Nowej Hucie. Plus klasztor. I kiedy władze doszły do wniosku, że kościół może stanąć dosłownie o kilometr dalej niż zaplanowano - w Nowej Hucie, zdewociałe debile dostały amoku. To nie było naturalne i to nie było spontaniczne. Baby, które przecież miały dzieci ochrzczone w Nowej Hucie, brały ślub w Nowej Hucie, posyłały dzieci na religię w Nowej Hucie - nagle przy pomocy sprzedajnych księży porobiły z siebie ofiary komunizmu. Ładni wierzący! W co? W ubecję? W ubecką propagandę?

W Nowej Hucie wybudowano za czasów 'komunistów' 3 (a podobno 4) kościoły. Ja wiem o trzech. I wszystkie są do kitu, bo zabrali liturgię. Więc co z tego, że było wtedy 5 kościołów i klasztor? - Przyszedł Sobór i 'pozamiatał'. II Sobór był nielegalnie zwołany i nigdy nie powinien się odbyć. Postanowienia tego Soboru właściwie wykończyły Kościół katolicki. Zamachu na Kościół nie przygotowali komuniści. Przygotowała wierchuszka światowa, która niszczy chrześcijaństwo. II Sobór Watykański poderżnął katolikom gardło i zniszczył cały dorobek kultury chrześcijańskiej. Ten cały kościół Przy Arce czy Arka Pana - to jest jedno wielkie udawanie.

Znalezione obrazy dla zapytania Opactwo Cystersów w Mogile

Opactwo Cystersów w Mogile

Kiedy odwiedził nas wujek z Londynu, chcieliśmy mu pokazać ten kościół, bo się o niego dopytywał: sławny kościół Arka Pana, choć głupia architektura. I jeszcze głupsza nazwa. No to poszliśmy pokazać wujowi kościół. Jakaś bardzo zawzięta i agresywna zakonnica kazała nam płacić wstęp za obejrzenie kościoła. Więcej tam nie poszłam... i nie pójdę. Wzięliśmy wuja do klasztoru oo. Cystersów; tam, gdzie braliśmy ślub w czasach 'komuny' i gdzie chrzciliśmy dzieci - w czasach komuny. I gdzie chodziłam na lekcje religii - w czasach komuny.

W Hucie Lenina, przed przehandlowaniem go Hindusom, w kombinacie zatrudnionych było prawie 40 tysięcy ludzi. Polsce bardzo potrzebna była stal na odbudowę Polski: mostów, domów, mieszkań, lotnisk, stoczni, zakładów pracy itp. Jakimś zupełnie kretyńskim argumentem był zarzut, że chłopom z podkrakowskich wsi odbierano ziemie, płacono liche pieniądze i przekupywano tym, że tzw. chłoporobotnicy dostawali nowe mieszkania. Tylko głupek albo oszust może opowiadać takie bzdury, że chłopi podkrakowscy ucierpieli i że ich 'komuna' okradła i prześladowała.

Galicyjska wieś podkrakowska nie miała takich gospodarstw jak na Pomorzu czy na Ziemiach Zachodnich. Nie było światła, kanalizacji i gliniane chałupy waliły się pod strzechą. Gospodarstwa były bardzo małe i bardzo nędzne. Pamiętam, jeszcze w latach 50-tych na wsiach nie było dróg. Błoto po kolana i mordowane batem konie wyciągały wóz z sianem z błota. Robotnicy, którzy budowali Nową Hutę, dostawali mieszkania i po raz pierwszy widzieli wannę i ubikację ze spłuczką. Bieżąca woda i centralne ogrzewanie były szczytem cywilizacji. Ciepło w kaloryferach w całym mieście dostarczała skroplona para z kombinatu.

Druga wojna światowa cofnęła rozwój Polski, a zwłaszcza galicyjskiej wsi, o kilkadziesiąt lat. Chłopi bardzo małorolni i bardzo wojną schorowani i w starszym wieku chętnie oddawali ziemię za cywilizowane mieszkanie i pieniądze na zagospodarowanie. Naturalnie, że były wyjątki, i naturalnie, że byli oporni. Ale jeszcze za moich czasów chłopskie chałupy pod Nową Hutą były nie tylko, że nietknięte, ale odbudowane i odpucowane, bo było za co je wyremontować. I miały już światło elektryczne i kanalizację.

Lektor na tym filmie opowiada o tym, że budowa Nowej Huty doprowadziła masy chlopo-robotnicze do pijaństwa i prostytucji. Alleluja! - W po-solidarnościowej Polsce wreszcie się wszystko zmieniło: nie ma pijaństwa i nie ma prostytucji?! (mimo, że niczego się nie buduje). Jak świat światem, każda wielka budowa przyciąga ludzi z różnych stron i różnych 'zainteresowań'. Huty nie budowali Chińczycy XXI wieku. Budowali gołymi rękami Polacy w powojennej Polsce. I było bardzo dużo różnych problemów, przede wszystkim z infrastrukturą i brakiem nowoczesnych urządzeń budowlanych. Było trudno. Ale nie wyobrażam sobie, że można w obecnej Polsce postawić 200-tysięczne miasto.

Znalezione obrazy dla zapytania huta lenina

Huta im. Lenina w Nowej Hucie

Pokazane są zdjęcia murarzy, którzy gołymi rękami układają cegły i wyrabiają normy. A to wszystko przez tych przebrzydłych komunistów, którzy z polskiego robotnika zrobili komunistę, który miał wygodne, ciasne, ale własne mieszkanie (teraz śpi na ulicy albo za granicami kraju). Burżuje komuniści! Świnie. I wszystko to robili przy pomocy 'towarzyszy radzieckich'. Zupełna perwersja i faszyzm!

I kiedy się okazało, że wygodne mieszkania, opieka społeczna, opieka lekarska i stabilizacja rodzinna doprowadziły do niebywałego przyrostu naturalnego - Nowa Huta kwitła i musiała zadbać o budowę żłobków, przedszkoli, szkół,... jak również szkół zawodowych dla pracowników kombinatu. I tak też powstał szpital im. Żeromskiego. Ogromnie dużo dzieci urodziło się w nowohuckim szpitalu.

Był okres, że w Nowej Hucie dzieci w szkole podstawowej chodziły na trzy zmiany, bo nie było wystarczająco budynków szkolnych. W każdej klasie było ponad 40-u uczniów. Przychodzi rozkaz z Warszawy: budować szkoły! - Powołano zespół budowniczych i architektów, i przesłano fundusze. Złożyło się tak, że nadchodziła rocznica 1000-lecia państwa polskiego. Co mogło być lepszym i piękniejszym pomnikiem niż 1000 szkół na 1000-lecie?

I tu wkraczają księża - przebierańcy, farbowane lisy, które rozwalają Kościół katolicki. Zaczyna się nieprawdopodobna nagonka na budownictwo oświatowe. Nowa Huta nie potrzebuje szkół - potrzebuje kościołów. Bo - jak pierniczy lektor - mieszkańcy Nowej Huty o niczym innym nie marzyli, jak tylko o tym, by się pomodlić, a kościoła w komunistycznym mieście nie było.

Chryste Panie!
Mieliśmy religię w szkołach, a gdy przyszedł czas, że nie było religii w szkołach, chodziliśmy na religię do klasztoru oo. Cystersów w Nowej Hucie-Mogile. Klasztor był z XI wieku. Komuniści go nie zburzyli. Wybudowali przyzwoitą drogę do klasztoru. Dzieci chodziły tam na religię, odbywały się normalne msze, śluby, chrzciny. Chodziliśmy do klasztoru na pasterkę. Oprócz tego był kościół i w Czyżynach, i w Bieńczycach. No i klasztor.

Mój dziadek był rodem z samiutkiego Krakowa, ale babcia urodziła się w podkrakowskiej wsi, gdzie jeździłam na wakacje. Młodzi chłoporobotnicy zatrudnieni przy budowie Nowej Huty i kombinatu mieszkali w hotelach robotniczych (najpierw pod namiotami), ale na niedzielę i święta wracali do domu i do kościoła chodzili na wsi. Kiedy wybudowali linie tramwajową z Krakowa do Nowej Huty, cala elita katolicka jeździła do kościołów w Krakowie - pół godziny jazdy tramwajem. To bajdurzenie o religii i komunistach jest tak podłe i świńskie, że dech zapiera.

Duża część filmu poświęcona jest rozruchom w czasie i po stanie wojennym. Wierzyć mi się nie chce, że robotnicy - działacze Solidarności tak podle postąpili z hutą -żywicielką. Dobrze im tak! Niech teraz siedzą na umowach śmieciowych! Narobili sobie w gacie, a KOR - Komitet Obrony Robotników załatwił im bezrobocie i umowy śmieciowe.

Dlaczego robotnicy wyrywali kamienie z chodników i obrzucali nimi milicję? - Niechby spróbowali tego samego w USA!). Z filmu wyraźnie wynika i to już na początku, że chodziło o to, by zrobić na złość Jaruzelskiemu(?). Nagle jakaś swołocz, posprowadzana nie wiadomo skąd, sabotowała hutę, którą Polacy własnymi rękami budowali. Gdzie ci ludzie tak biegają i po co?

Huta Lenina była nie tylko 'żywicielką' i dawała mieszkania. Wielu chłoporobotników i innych pracowników pobudowało sobie domy i odremontowało stare z... materiałów budowlanych, wywiezionych z kombinatu. Jakoś władze nie bardzo ścigały winnych. Wsie dookoła Huty nagle zrobiły się nowoczesne, odbudowane i przynosiły właścicielom drobnych gospodarstw (tzw. badylarzy) niemałe zyski; całe gospodarstwa były pod szklarnią. Wielu nauczycieli, lekarzy, inżynierów, wykształconych na Akademii Górniczo - Hutniczej, UJ, WSR, WSP, Akademii Medycznej - pochodziło z podkrakowskich wsi.

Huta Lenina bardzo przeszkadzała zachodnim oligarchom, którzy rozbudowywali przemysł hutniczy w Korei Południowej i nie życzyli sobie konkurencji w Europie. Nasza stocznia była bardzo nie na rękę Francuzom, którzy budowali stocznie i nie życzyli sobie polskiej konkurencji. Stocznie po prostu zamknięto. Kto dal komu takie prawo? -
'Vistula' padła, bo firma żydowska rozpoczęła produkcję szajsowatych koszul syntetycznych w Chinach. Vistula sprzedawała polskie koszule do 11 krajów. Trzeba było Polakom odebrać rynek zachodni. Nie tylko koszulowy. Polski przemysł i polską produkcję zamordowano rękami polskiego robotnika, któremu marzyły się kokosy Zachodu (nie słyszeli o Churchillu?).

Huta Lenina zatrudniała około 40 tysięcy pracowników, produkowała ok. 8 tysięcy ton stali rocznie i produkowaliśmy też blachę karoseryjną i inne asortymenty (blachę ocynkowaną, blachę ocynowaną, pręty zbrojeniowe, elementy konstrukcyjne itp. Było kilka walcowni). Nowo skreowana obywatelka Polski, pani Applebaum, żona polskiego ministra, zaproponowała, by zburzyć Pałac Kultury i Nauki, bo to relikt z czasów stalinowskich. Były polski minister spraw zagranicznych, mąż nowo upieczonej obywatelki Polski, R. Sikorski zgodził się z pomysłem żony i planował zburzyć Pałac Kultury, a na tym miejscu posiać trawę.

No więc teraz, skoro wreszcie znaleziono Sikorskiemu kolejną pracę, do której też się nie nadaje, ale może się przydać (wywiad USA), gdy będą zrównywać z ziemią kombinat i miasto Nową Hutę, to na ich miejscu Sikorski i -ska zasieją trawę. Z ostatnich wieści wynika, że nie ma pieniędzy na remonty osiedli mieszkaniowych w Hucie.

Ze wszystkich Słowian zażydzeni Polacy i ci, zaczadzeni kiczem Zachodu, debile - są najgłupsi.

 

Napisała: Tiamat,  04.10.2016.

 

POWIĄZANE  WPISY:

 1. Co się dzieje w Polsce – 29.10.2016
 2. Paweł Kukiz: Bo tutaj jest, jak jest…
 3. Wątpliwy jest ten PiS-owski patriotyzm
 4. Noworosja… Tam, gdzie jest wojna… – 21.03.2015.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Dobra notka , zadaniowi pewnie sobie pofolgują . Ave Amigo . :)))
 • @Repsol 00:30:59
  Witam :)

  "... zadaniowi pewnie sobie pofolgują". -

  --- Może tak. Muszą zebrać siły, by zwalczać islamizację Europy. A będzie tu trochę notek o muzułmańskich uchodźcach, o rasach, o Kadafim i o zachowaniu przyzwoitości przez nas - chrześcijan.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 01:14:12
  Przecież ci nasi chrześcijanie , nic nie kumają .Ave Amigo . ;)))
 • @Repsol 01:20:14
  "... ci nasi chrześcijanie , nic nie kumają". -

  --- Kumają. Aż nadto. Przynajmniej niektórzy.
 • Nie ma wolności bez Mądrości!
  No cóż, daliśmy się zwieść i oszukać. Ciekawe jakiego rodzaju kolor przypisano w zachodnich sztabach solidarnościowej rewolucji?
  Niestety, większość z nas zaczadzona była "zachodem".
  Warto byłoby wtedy poważniej zastanowić się nad tym co pisał poeta: "Cudze chwalicie, swego nie znacie sami nie wiecie co posiadacie".
  Najgorsze jest jednak to, że wielu z nas nawet z perspektywy blisko 30 lat do tej pory nie zrozumiało, co wtedy tak naprawdę się wydarzyło.
 • Autor
  To są te tematy o których należy mówić. Dzieje Polski w latach 1945-1989 to nie jest jakaś czarna dziura. W tym okresie dokonano cywilizacyjnego skoku, największego niż w jakimkolwiek innym okresie. O tym należy systematycznie przypominać obecnemu pokoleniu.
  Po raz pierwszy od dłuższego czasu zgadzam się z autorką.
  Serdecznie pozdrawiam.
 • @Tiamat
  Tiamat: "Naoglądałam się głupot z Polski". -

  --- Teraz można ci dopiero pooglądać.
  Wydarzenia według S24:

  - Tusk: Nie miałem nadziei na spotkanie z Dudą. Żal mi Kaczyńskiego
  - Gowin wyrzucony z zespołu miesięcznika „Znak” za poparcie reformy sądownictwa
  - Rulewski ubrany w strój więzienny. "Polska zamienia się w zakład karny"
  - Szczerski o oświadczeniu Tuska: Ma misję, ale w Brukseli, nie w Warszawie
  - Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS

  ZB: Rulewski przebił tu wszystkich kabareciarzy, występujących w naszym kraju :)
 • @Robik 01:30:13
  "... daliśmy się zwieść i oszukać. ... wielu z nas nawet z perspektywy blisko 30 lat do tej pory nie zrozumiało, co wtedy tak naprawdę się wydarzyło". -

  --- To zrozumienie przyjdzie z czasem (oby nie za bardzo bolesnym).
 • @hamurabi 01:33:54
  "Dzieje Polski w latach 1945-1989 to nie jest jakaś czarna dziura". -

  --- Nie jest.
  Ale nakręcają się politycy i dziennikarze, czy raczej nas nakręcają.
 • @zygmuntbialas 01:42:50
  I w ten sposob uczcilismy 22 Lipca?
 • @Tiamat 03:36:01
  Zdaje sie, ze w calej Polsce obchodzi sie Swieto 22 lipca. Tlumy zalegaja ulice Warszawy i wielu miast w Polsce.

  Zastanawia tylko, ze w czasie calej awantury o Konstytucje, Prawo i Trybunaly, Demokracje i Sprawiedliwosc ani raz nie padlo nazwisko dra Mateusza Piskorskiego.

  Kto i dlaczego organizuje te ruchy pro- i anty- konstytucyjne?

  O co tu chodzi??
 • @zygmuntbialas 01:14:12
  Z ta islamizacja Europy wreszcie nam pani Szydlo wyjasnila o co chodzi.
  A wydawalo nam sie, ze chodzi wylacznie o smierdzacy i drogi gaz lupkowy sprzedawany Polsce (bo ten gaz zdaje sie nie ma wielu kupcow w swiecie), ktory podobnie jak uzywana bron moze jeszcze wyciagnac pieniadze od posowieckich buntownikow (kraje Trojmorza).

  Otoz kolejne nieporozumienie.
  Zdaniem Frondy, szefostwo i glowne konsultacje Trojmorza obejmuje Bibi Netanjahu, ktory ma wielkie plany przeniesienia konfliktu Palestyny na teren srodkowej Europy.
  Wreszcie rozumiemy te anty-muzulmanska strategie Izraela:
  Palestynczyk to muzulmanin. A muzulmanin - to terrorysta.

  I tak jak w Izraelu, bedziemy walczyc z Palestyna.. znaczy sie z islamem.
  A Polska jak zwykle w pierwszym szeregu walczacych mas...
  Obiecuje nam to Szydlo co wyszlo z worka.

  Wyszehrad będzie walczył z islamskim terroryzmem | Fronda.pl

  http://www.fronda.pl/a/wyszehrad-bedzie-walczyl-z-islamskim-terroryzmem,96550.html
 • Suwerenne panstwo polskie (?)
  Jak nie Unia - to USA

  Znaczy sie, Amerykanski Departament Stanu ( Ministerstwo Spraw Zagranicznych USA) potraktowal nas prawie tak samo jak Unia Europejska, ktora sie “wtraca do suwerennego panstwa polskiego”.

  [Dla przypomnienia:
  Rzecznik Departamentu Stanu przedstawia oficjalna polityke rzadu USA]

  Rzeczniczka Departamentu stanu Heather Nauert - rownie glupia jak jej poprzedniczka Jen Psaki - w oficjalnej informacji dla prasy podala mniej wiecej tak:

  Polska: Niezaleznosc Prawa

  Polski rzad dalej dazy do wprowadzenia ustawy, ktora jak widac ma na celu podwazyc niezaleznosc sedziow i oslabic system prawny w Polsce.

  Wzywamy wszystkie strony konfliktu do dzialania, ktore ma zapewnic, ze zadne zmiany w jurysdykcji nie sa podstawa lamania polskiej Konstytucji czy miedzynarodowych zobowiazan i poszanowania niezawislosci sedziow od rzadu.[podzialu wladzy].

  Polska jest bliskim sprzymierzencem Stanow Zjednoczonych, i zdrowa i silna demokracja w Polsce ma bardzo duze znaczenie dla naszych wzajemnych stosunkow [relacji miedzy naszymi dwoma krajami].

  Wierzymy w sile polskiej demokracji i wierzymy, ze Polacy potrafia sobie poradzic z obecnymi problemami przy pomocy dialogu i ustepstw - co zapewni, ze polskie instytucje i system kontroli i rownowagi [podzialu wladzy] dzialaja w Polsce i sa szanowane.


  https://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2017/07/272791.htm

  Statement
  Heather Nauert
  Department Spokesperson
  Washington, DC
  July 21, 2017

  The Polish government has continued to pursue legislation that appears to undermine judicial independence and weaken the rule of law in Poland. We urge all sides to ensure that any judicial reform does not violate Poland’s constitution or international legal obligations and respects the principles of judicial independence and separation of powers.

  Poland is a close ally of the United States, and a strong and healthy democracy in Poland is vital to relations between our two countries.

  We remain confident about the strength of Poland’s democracy and the ability of Poles to address these issues through dialogue and compromise to ensure Poland’s democratic institutions and system of checks and balances are fully functioning and respected.
 • @Tiamat 03:36:01
  "I w ten sposob uczcilismy 22 Lipca?" -

  --- Tak.
  To było święto państwowe w Polsce Ludowej, na pamiątkę rocznicy ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 roku. W tym manifeście obiecano chłopom ziemię. - I DOTRZYMANO SŁOWA.
 • @Tiamat 05:38:15
  "... ani raz nie padlo nazwisko dra Mateusza Piskorskiego". -
  --- I raczej nie padnie.

  "Kto i dlaczego organizuje te ruchy pro- i anty- konstytucyjne?" -
  --- Za mało interesuję się tą błazenadą, by stawiać publicznie jakieś wnioski. A są to smutne refleksje.
 • @Tiamat 06:10:17
  Z 'Frondy': "Po spotkaniu z premierami czterech krajów Benjamin Netanjahu podkreślał, że islamski terroryzm dotyka już nie tylko Bliskiego Wschodu ale i Europy. Mówił, że jego kraj chce dzielić się doświadczeniami z Grupą Wyszehradzką. “Izrael ma szczególną rolę" - powiedział Netanjahu. -

  --- Strach się bać.
  Ile to już kości rzucano publice. Wychodziło, ale na ogół nie do końca. Z tymi uchodźcami w połączeniu z walką z terroryzmem to był strzał w dziesiątkę. Zdaje się, że społeczeństwo cywilizacji zachodniej nie podniesie się już z tego upadku.
 • @Tiamat 08:14:43
  "Znaczy sie, Amerykanski Departament Stanu ( Ministerstwo Spraw Zagranicznych USA) potraktowal nas prawie tak samo jak Unia Europejska, ktora sie “wtraca do suwerennego panstwa polskiego”. -

  --- Czas może pokazać, jakie znaczenie mają demonstracje opozycji w Polsce i w związku z tym waszyngtońskie pouczanie. Takie powtarzające się rozróby są już stałym elementem życia politycznego.
  Kibicuję Polakom, by nie dali się wciągnąć w tę parszywą grę.
 • @
  Reżyser tego filmu jak podaje wikipedia to członek założyciel Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie?
  Nu togda poniatno, oglądanie mam z głowy.
 • Autorka
  "Po pierwsze, pomysł zbudowania miasta i kombinatu metalurgicznego był najlepszym rozwiązaniem dla powojennej Polski, polskiej wsi i Krakowa."

  W Krakowie mówiono, że Nową Hutę zbudowano w tym miejscu po to, aby osłabić konserwatyzm królewskiego miasta Krakowa.

  Moi koledzy z wydziału hutniczego AGH mówili, że zbudowanie kombinatu hutniczego w Nowej Hucie, jak również budującej się wtedy Huty Katowice było totalną głupotą biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne i technologiczne. W tamtych czasach było opłacalne budowanie o wiele mniejszyh hut, a nie takich molochów. Już wtedy był udowodniony negatywny wpływ Kombinatu na stan zabytków Starego Miasta w Krakowie.

  "Dzięki Nowej Hucie odnowiono Stary Rynek i zmodernizowano wiele starych kamienic. Wybudowano Collegium Paderevianum i "Wysrol" (WSR - Wyższą Szkołę Rolniczą) przy Alejach. Odnowiono całą ulicę Kanoniczą i Podwale. Ale to już później. I tylko dzięki Hucie Kraków nie padł."

  "Odnowiono Stary Rynek, ul. Kanoniczą… zmodernizowano wiele starych kamienic". Jeśli tylko dzięki Nowej Hucie zrobiono ten remont to prosiłabym o podanie dokładnych danych na ten temat.
 • @fretka 10:06:34
  "Reżyser tego filmu jak podaje wikipedia to członek założyciel Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie?" -

  --- Tak, znak zapytania zbędny. Dużo takich i podobnych w polskiej polityce, w kulturze, w mediach.
 • @leoparda 10:14:43
  "W tamtych czasach było opłacalne budowanie o wiele mniejszyh hut, a nie takich molochów". -

  --- To i w tym przypadku trzeba by udokumentować tezę, iż należało budować małe huty.
 • @zygmuntbialas 10:28:20
  Tych argumentów po tylu latach już nie pamiętam odnośnie budowania małych hut. Wtedy nas przekonały.
 • @leoparda 10:33:57
  Nie znam się bardzo na hutach, ale logika podpowiada mi, że duża inwestycja ma także plusy. Wymieniła pozytywne strony pani Tiamat.
  W III RP kapitał też nie buduje małych biurowców, tylko wystawia potężne, co ma ten 'plus', iż wzmacnia nasze poczucie rozwoju.
 • @All
  Pisałem już, że Rulewski przebił tu wszystkich kabareciarzy, występujących w naszym kraju:

  http://m.salon24.pl/459e39f48b690b9a93e1f4638e9ac087,750,0,0,0.jpg
 • @zygmuntbialas 10:43:49
  Po co pan odpowiada na głupie pytania osobników o mózgu zrytym przez wrogą narodowi propagandę.
  Decyzja o lokalizacji przedsięwzięcia "Nowa Huta" była słuszna.
  Po pierwsze po drugie i po trzecie dlatego że przyczyniła się do rozładowania nabrzmiałego od dwu stuleci problemu galicyjskiej biedy.
  za wikip // Przysłowiowa galicyjska bieda stała się przyczyną, dla której nazwę prowincji przekręcano na Golicja i Głodomeria. //

  Galicyjska bieda była efektem lansowanego przez leoparda poglądu że problemy rozwiązują się same z siebie.Efekty takiego podejścia do sprawy już w XIX w zaowocowały niewyobrażalną nędzą i potężną falą emigracji z oczywistymi w takim stanie rzeczy patologiami w tle https://pl.wikipedia.org/wiki/Cwi_Migdal
  Dlatego dla mnie Nowa Huta to nade wszystko projekt humanistyczny mówiąc językiem teologii "boskim".
  Nie widzę niczego humanistycznego w budowie kościelnego budynku jako że broda nie czyni filozofem.Dać ludziom pracę,stworzyć przestrzeń z infrastrukturą pozwalającą godnie żyć - oto zamył znacznie bardziej "boski" niż wybudowanie budynku z krzyżem.
 • @zygmuntbialas 10:43:49
  Na stan zabytków Starego Miasta w Krakowie Kombinat miał wpływ katastrofalny.

  Plusy? Mieszkania w Nowej Hucie były standardowe. Może plusem było to, że w wielu osiedlach bloki nie były wysokie, no i było koło nich sporo zieleni. Takie same bloki jak w Nowej Hucie budowano na nowych osiedlach na Śląsku. Architektura samego Kombinatu mnie osobiście się podobała. Nowa Huta była taką sypialnią dla pracowników Kombinatu. Właściwie nic tam się nie działo, było smutno. Później zaczęło się to zmieniać, powstało NCK. Dzisiaj Huta ma swój klimat.

  Powyżej jest komentarz krytykujący mnie za brak humanizmu. A ja tego nie podnosiłam. Na pewno wielu ludziom przydało się podniesienie stopy życiowej. Tylko zamiast budowania nowego miasta koło Krakowa można było wybudować wiele osiedli mieszkaniowych na obrzeżach Krakowa. Zresztą ówczesna władza się z tym nie kryła dlaczego wybudowano Nową Hutę. Chciano "zaszczepić" nową krew w konserwatywnym Krakowie.

  Jak moi koledzy budowali hutę "Katowice" to wraz z nią powstawały osiedla mieszkaniowe dla tam zatrudnionych i szkoły. Do dzisiaj pamiętam jak córka jednego z nich poszła do takiej szkoły, gdzie pierwszych klas było 24 oddziałów. Przeżylam szok — 24. pierwsze klasy. Nie pamiętam jaka była tam zmianowość. A poza tym na początku tam były tylko bloki i szkoły. Pamiętam jak oni narzekali, że tam się zatrudnili. Ci z Nowej Huty mogli dojechać tramwajem/autobusem do Krakowa, aby uczestniczyć w jakiś imprezach, a my co możemy?

  Budynek moloch to dzisiaj drapacz chmur. To chyba bardziej się opłaca niż budowanie długiego budynku, bo mniejsze koszty działek i opłat itp.

  Ponieważ pani Tiamat nie odpowiada na moje pytanie odnośnie wpływu Nowej Huty na remont zabytków Starego Rynku to wyrażę tutaj moje wątpliwości na ten temat. Pani Tiamat pisze, że gdyby nie było Nowej Huty to nie remontowano by zabytkowych tam kamienic.

  Być może ówczesna propaganda tak chciała uhonorować sąsiedztwo Nowej Huty i zaskabić sobie ich uznanie przez mieszkańców starego Krakowa. W tamtych czasach wszystko było centralne i planowe. A ludzie starego Krakowa nie przepadali za tymi z Huty i na odwrót.
 • Daję 5* ..oczywiście.. A co będę żałował porządnemu blogerowi ;)
  ...a teraz przeczytam notkę..

  hihi
 • @leoparda 12:16:29
  /// Mieszkania w Nowej Hucie były standardowe. Może plusem było to, że bloki nie były wysokie, no i było koło nich sporo zieleni. Takie same bloki jak w Nowej Hucie budowano na nowych osiedlach na Śląsku///

  Pierdzielisz świerszczyku.Tak się sympatycznie składa że jestem "stąd" i doskonale znam temat.
  Które osiedle powstało "od zera na gołej ziemi" w związku z Hutą Katowice?
  Gołonóg? https://pl.wikipedia.org/wiki/Go%C5%82on%C3%B3g_(D%C4%85browa_G%C3%B3rnicza)
  Strzemieszyce? https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzemieszyce_Wielkie
  a może Ząbkowice? https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%85bkowice
  Odpowiedz!
  PS
  dla tych którzy się nie wymądrzają i nie udają że wiedzą skoro niewiedzą,wyjaśniam:
  w związku z budową Huty Katowice nie powstało "od zera" żadne "nowe miasteczko".Owszem rozbudowywały się stare istniejące już od XIXw (i wcześniejsze), osady górnicze.
  Unikalność Nowej Huty polegała właśnie na tym że hute jak i jej potężne zaplecze zbudowano w miejscu gdzie psy dupami szczekały.
 • ....
  Wyrazy szacunku dla Pani TIAMAT..
  za tę notkę...

  Dziękuję za trud włożony w napisanie tej notki !
  6*
 • ...
  Poza skundlonym kseroboyem bez tożsamości narodowej i jakimś innym cwelem jego pokroju nikt tu pały nie postawił..
 • @ikulalibal 12:46:24
  Czemu mnie obrażasz? Na końcu Alei Róż są osiedla z blokami. Takie same bloki są w Bielsku-Białej. Kiedyś na tym osiedlu w Bielsku też były same pola (budowano je w takim samym okresie). A co to ma do rzeczy, że wybudowano osiedla od zera na gołej ziemi? Co było w atrakcyjnego w ówczesnej najdłuższej wsi w Polsce jaką były Strzemieszyce dla młodego człowieka pracującego w hucie "Katowice"? Teraz są to dzielnice miast z jakąś komunikacją, a wtedy nie było tak kolorowo, a samochody były na talony.

  Może było zaplecze w Hucie dla dorosłego człowieka. Jednak dla młodego człowieka w Hucie było tam nudno i dlatego codziennie jeździło się do Krakowa. Nie ma sensu spierać się czy wybudowanie Nowej Huty było błędem czy nie było. Stoi i już niedługo będzie zabytkiem. Tak jak napisałam. Inaczej rzeczywistość postrzega młody człowiek, inaczej dojrzały. Teraz uważam, że Nowa Huta ma swój klimat i mi się podoba, kiedyś tak nie było.
 • @leoparda 13:05:06
  Jak ja mogę cię nie obrażać skoro mówisz takie rzeczy:
  /// Teraz są to dzielnice miast z jakąś komunikacją, a wtedy nie było tak kolorowo, a samochody były na talony.///
  w dodatku mówisz je MNIE.No powiedz jak ja mam cię nie obrażać?!
  A przypomnij sobie kochasiu jak działał system przewozów pracowniczych i ile kosztował?
  Jak również powiedz ile w chwili obecnej kosztuje bilet (powiedzmy autobusu 27) relacji Katowice -Tworzeń (Huta Katowice), przelicz to wszystko na "bułeczki" lubo "chlebek" i jeszcze raz opowiedz mi o udrękach tamtejszej komunikacji miejskiej.
 • @ikulalibal 13:24:41
  Bo to jest prawda. Tak kiedyś było. Moi koledzy mieszkali na różnych osiedlach jak budowano hutę "Katowice". Były przewozy pracownicze i to było dobre rozwiązanie. Poza nimi nic nie było z tego osiedla, przynajmniej na początku. Tylko były przewozy pracownicze. Czyli taki po godzinie 15-tej, następny po drugiej zmianie. Czyli jak chciało się jechać do miasta to trzeba było jechać zaraz po robocie i wracać jak na II zmianę.

  Udręka komunikacji na Śląsku? Jak przeprowadziłam się z Krakowa to przeżyłam szok. W Krakowie było wspaniale, bo czekałam na środek komunikacji 10 minut, nie mówiąc o nocnych kursach. A tutaj autobusy jeździły w najlepszym razie co 20 minut. A nocnych to nie było.

  Nie pamiętam cen ówczesnych autobusów. Pamiętam, że w obrębie miasta tramwaje były bardzo tanie, autobusy były droższe w zależności od długości trasy. Teraz tramwaje są koszmarnie drogie, a komunikacja autobusowa na dłuższych trasach jest tańsza niż wtedy.
 • @ikulalibal 11:47:23
  "Decyzja o lokalizacji przedsięwzięcia "Nowa Huta" była słuszna". -

  --- Oczywiście, że słuszna. I argumenty Pan przytacza i Pani Tiamat też pisze w powyższej notce o tym. Wychowałem się w Zagłębiu Dąbrowskim i wiem, że w okręgu tzw. COP (Centralnym Okręgu Przemysłowym), obejmującym znaczną część Śląska i Zagłębia, była wystarczająca ilość hut żelaza (i kopalń). Nie było potrzeby ściągać tu galicyjskiej biedy. Znacznie lepiej było zadbać o rozwój przemysłowy terenów biedniejszych od dawnego województwa katowickiego (dziś śląskiego).
 • @leoparda 12:33:39
  "Jak moi koledzy budowali hutę "Katowice" to wraz z nią powstawały osiedla mieszkaniowe dla tam zatrudnionych i szkoły'. -

  --- Już nieco wyżej wspomniałem, że wychowałem się w Dąbrowie Górniczej. Dodam, iż pracowałem kilka miesięcy w Hucie Katowice. Znam też warunki, w jakich uczyły się dzieci. Przepełnienie klas i zmianowość były tam największe w Polsce.
  Nie sądzę, by były wtedy inne możliwości rozwoju. I myślę, że zawsze będą osoby, które będą to i owo wytykać.
 • @Paulus Aquarius 12:33:57
  Witam Pana :)
 • @leoparda 13:43:56
  Ciężko dyskutować z osobom ,która nie pamięta . Dla przypomnienia polecam . : http://www.bibula.com/?p=81050
 • @ikulalibal 12:46:24
  "Które osiedle powstało "od zera na gołej ziemi" w związku z Hutą Katowice?" -

  --- Nie zwróciłem uwagi na te "nowe osiedla", wspomniane przez Leopardę. Faktycznie nie było takich osiedli w Dąbrowie Górniczej. Na początku lat 70-tych robotnicy mieszkali w hotelach robotniczych i w prywatnych mieszkaniach, poźniej ci wytrwali otrzymywali mieszkania w różnych miejscach Dąbrowy (m. in. na rozbudowywanym osiedlu Reden, jeśli dobrze pamiętam + w pobliżu największego szpitala w DG)) czy w Sosnowcu.
 • @zygmuntbialas 13:56:29
  Co tam huty ,przy takich przekrętach . : http://wolna-polska.pl/wiadomosci/za-2-mld-dolarow-sprzedali-polskie-banki-wraz-z-66-mld-dolarow-w-tych-bankach-nikt-nie-sciga-tych-bandytow-2013-09 Pozdrowienia dla Ciebie i Szanownej Tiamat . Ave Amigo .
 • @Paulus Aquarius 12:59:30
  "Poza skundlonym kseroboyem bez tożsamości narodowej i jakimś innym cwelem jego pokroju nikt tu pały nie postawił...". -

  --- Tych dwoje czy troje nie dostosowało się do wytycznych, a mianowicie mają być na tym blogu stawiane jedynki za notki o uchodźcach. A już niedługo takie będą znowu.
 • @leoparda 13:43:56
  Nie wyprowadzasz mnie z "nerw" !

  /// Jak przeprowadziłam się z Krakowa ///


  Porównujesz komunikacje w obrębie jednego (w dodatku zapyziałego) miasta z komunikacją takiego molocha jak Górnośląski Okręg Przemysłowy?
  z podróżą z dzielnicy A do dzielnicy B z trasą powiedzmy Sosnowiec -Gliwice? upał ci szkodzi? dlaczego mówisz takie rzeczy skoro jak się wydaje znasz specyfikę regionu? Wprawdzie w związku z likwidacją "kopalnictwa" i hutnictwa niegdysiejszego-ale jednak. Przecież wiesz jak było i jakie byś wykształcenie nie posiadał to na odrobinę wyobraźni mógłbyś się wysilić.
  Konieczność zapewnienia jakiego takiego za to codziennego transportu dla setek tysięcy ludzi,podkreślam-setek tysięcy ludzi.Między Zawierciem a Tychami,Bytomiem i Olkuszem,itd !
 • @ikulalibal 14:13:16
  Aleś Ty nerwowy :))) Nie wiem o co? A dlaczego nie mam porównywać komunikacji? Mogę jeszcze napisać, że w Trójmieście było dobrze, a w GOP nie za bardzo. Ratowało to PKP. Ty chyba nie czytasz dokładnie co pisałam. Napisałam, że przewozy pracownicze były dobrym pomysłem.
 • @zygmuntbialas 14:05:54
  Już nie pamiętam nazwy tych osiedli, bo to było bardzo dawno temu. Byłam na dwóch takich. Pokazywano mi je. Nie było to obok szpitala i nie w Sosnowcu (to zapamiętałabym). Szkoda, że nie pisałam wtedy pamiętnika :((( Racja, że wiele osób mieszkało wtedy w hotelach robotniczych, wynajmowano też pokoje u prywatnych osób. A mieszkania się szybko budowały. Kolega dostał je po trzech miesiącach pracy i było ładne. Jeszcze powiem, że wiele osób dojeżdżało do pracy przewozami pracowniczymi z bardzo nawet odległych miejsc.
 • @leoparda 13:05:06
  "... w ówczesnej najdłuższej wsi w Polsce jaką były Strzemieszyce". -

  --- Były Strzemieszyce Wielkie (miasteczko) i Strzemieszyce Małe (wieś). Te drugie były długą i dużą wioską, ale nie najdłuższą w Polsce. Teraz są częścią Dąbrowy Górniczej.
  Tą najdłuższą wioską jest Ochotnica:
  "Wzdłuż potoku Ochotnica, rozłożyła się wieś o tej samej nazwie (na zachód od Nowego Targu, woj. małopolskie). Jest ona najdłuższą wsią w Polsce. Wraz z domami wybudowanymi nad potokami spływającymi spod Gorca, liczy 25 kilometrów długości. Wieś zamieszkuje 5,5 tysiąca mieszkańców".
 • @Repsol 13:59:52
  http://www.bibula.com/?p=81050

  "Otóż „dorobek” ten obejmuje uczynienie z Polski kolonii zagranicznego kapitału, głównie poprzez wyprzedaż majątku narodowego w ręce obcych nabywców. Skutki tej polityki, prowadzonej przez kolejne rządy (...), są dziś opłakane. A więc tak naprawdę zamiast być dumnymi z „25 lat wolności” powinniśmy jako naród czuć się oszukani przez elity, które zafundowały nam nową niewolę – tym razem ekonomiczną
 • @Repsol 14:06:04
  Również pozdrawiam :)
 • @leoparda 14:36:37
  "... wiele osób dojeżdżało do pracy przewozami pracowniczymi z bardzo nawet odległych miejsc". -

  --- Te przewozy były charakterystyczne nie tylko dla Huty Katowice. Także kopalnie dysponowały takimi przewozami :)
 • @zygmuntbialas 13:46:24 - KOREKTA
  Jest: "... w okręgu tzw. COP (Centralnym Okręgu Przemysłowym), obejmującym znaczną część Śląska i Zagłębia,...".

  Ma być: "... w okręgu tzw. GOP (Górnośląskim Okręgu Przemysłowym), obejmującym znaczną część Śląska i Zagłębia,...".

  Faktycznie upał nie wpływa pozytywnie na myślenie :)
 • Bzdury! "Nowa Huta" to była zemsta aszkeNAZIoli
  i to nie tylko na elitach Małopolski, ale przede wszystkim na wybitnie nacjonalistycznych kadrach Huty Stalowa Wola... Tam nawet miastem wojewódzkim zrobili połączoną z 3 wsi mieścinę zwaną Tarnobrzeg :((
  http://www.copklaster.pl/cop/cop/historia_centralnego_okregu_przemyslowego/687,1.htm
 • @leoparda 14:30:15
  ///A dlaczego nie mam porównywać komunikacji? ///

  Bo nie.Bo albo jesteś z nami, (tymi z urodzenia lub upodobania) górnoślązakami,albo nie jesteś.
  Są niestety tacy którzy realizują swój patriotyzm w oparciu o "nic" czyli abstrakty a są tacy którzy nijak nie mogą tylko ucapiwszy się o jakieś znane z autopsji konkrety.Jakiś ludzi,jakieś wydarzenia,jakieś fakty,klimaty,zapachy,kolory,itd
  Ale do rzeczy.
  /// że w Trójmieście było dobrze///

  Tak myślisz? a ja uważam że wcale nie.Uważam że przykład Trójmiasta jest znamienny.
  Na ten przykład stwierdzam że w "średnio statystycznej polskiej świadomości patriotycznej" wogóle nie funkcjonuje etos budowy Gdyni.
  Owszem funkcjonuje na kartach historii ale nie w ludzkiej świadomości.
  A przecież był to wyczyn heroiczny.Zbudowali miasto i port na miejscu rybackiej wioski i to bez specjalnie zaawansowanych morskich tradycji.Nieźle.
  Ludzie którzy tego dokonali z takich i innych względów odeszli, a ci co przyszli na ich miejsce (po 1945r) nie kontynuowali tego etosu.Był dla nich czymś "obcym",czymś co jakby nie stanowiło ich dorobku a wiec nie ich.
  Etos "budowy Gdyni" jest im równie obcy jak etos "budowy Nowej Huty".Im jest obcy etos budowy czegokolwiek.Zupełnie jakby ich powołaniem było burzenie.Śmieci o mentalności parobasów.Jak na ironię właśnie ta hołota nadaje ton polskiemu patriotyzmowi.
  PS
  jak zauważyłeś budowa demokracji też im nie wyszła.
 • @zygmuntbialas 13:55:41
  "Znam też warunki, w jakich uczyły się dzieci. Przepełnienie klas i zmianowość były tam największe w Polsce.
  Nie sądzę, by były wtedy inne możliwości rozwoju. I myślę, że zawsze będą osoby, które będą to i owo wytykać."
  Za to dzisiaj warunki w szkołach znakomite. Więcej nauczycieli niż dzieci.
  Tylko czy to powód do świętowania czy też do smutku?
 • @ikulalibal 15:28:29
  A ja myślałam, że jesteś z Huty :) A tutaj okazuje się, że nie. No to się zdziwiłam.
  "Bo nie.Bo albo jesteś z nami, (tymi z urodzenia lub upodobania) górnoślązakami,albo nie jesteś."
  Dla osób niezwiązanych z regionem to wyjaśniam, że Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza to nie jest Śląsk lecz Zagłębie. Z resztą Twojego komentarza mogę się zgodzić. Ludzie odchodzą, o wielu sprawach się zapomina. Nie wszystko w socjaliźmie było złe. Tak samo jak nie wszystko w kapitaliźmie wszystko jest dobre. Budowa socjalizmu nie wyszła i budowa demokracji też nie. Może na to trzeba zmiany pokoleń w sposobie postrzegania wartości?
 • @sosenkowski 15:16:26
  "Nowa Huta" to była zemsta...". -

  --- Dziwne... Gdzie huta, a gdzie zemsta...
 • @leoparda 15:45:04
  To co dzisiaj nazywa się "kapitalizmem" to tak naprawdę powinno się zwać "faszyzmem". Taka jest prawidłowa nazwa tego tworu.
 • @Robik 15:42:37
  "... powód do świętowania czy też do smutku?". -

  --- Gdy jest tak mało dzieci, to jest to powód do smutku.
 • @Robik 15:42:37
  No tak w każdej szkole był lekarz , pielęgniarka i dentysta ,że o szklance mleka dla dzieci nie wspomnę . No a dziś jaki jest koń każdy widzi . Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 15:49:46
  Pełna zgoda. W dzisiejszej "wolnej" Polsce nie tylko pozbawiono nas majątku, przemysłu ale po wyprzedaży państwa przybyło nam astronomiczne zadłużenie. Jak to jest możliwe? Ta "komuna" jednak za mało wybudowała skoro po 30 latach nie ma już nic do sprzedania.
 • @Robik 16:04:05
  Pisze Pan z ironią: "Ta "komuna" jednak za mało wybudowała skoro po 30 latach nie ma już nic do sprzedania". -

  --- W wywiadzie z Rolickim z 1990 roku skarży się Edward Gierek na to, że na inwestycje szło 27% budżetu. Te inwestycje dodawały się każdego roku. Po 1989r. zostały oddane za marny grosz w obce ręce. No i jest zadłużenie. Takie zjawisko zaszło w przyspieszeniu na Ukrainie po kijowskim Majdanie.
 • @All (II)
  Przesylam dzisiejsze wiesci w skrocie – pisze pani Tiamat e-mailem:

  Rzad Syrii wystosowal list do narodow Zjednoczonych w ktorym domaga sie odszkodowania od USA i sprzymierzencow za zniszczona infrastrukture w Syrii spowodowana nielegalna wojna i bombardowaniem kraju bez przyczyny.
  [ moje pytanie; czy ewentualne odszkodowanie moze tez dotyczyc Polski? - poslalismy tam 4 samoloty]

  Syria domaga sie od nielegalnej koalicji zaprzestania bombardowan i atakow na Syrie.
  W tamtym tygodniu w piatek tzw. koalicja oglosila, ze zniszczyla pola naftowe w roznych regionach Syrii bo uzasadniala tym, ze to byly pola naftowe nalezace do Daesz – organizacji terrorystycznej, co akurat bylo jawnym klamstwem, bo to byly syryjskie pola naftowe.
  Naloty te tylko w tamtym miesiacu zabily ponad 700 cywilow.

  PressTV-US, allies must pay for wrecking Syria: Letters to UN
  Allianci USA musza zaplacic za zniszczenie Syrii:Listy do ONZ

  http://www.presstv.com/Detail/2017/07/22/529272/Syria-USled-coalition-bombings-compensation-UN-letters-infrastructure

  *
  W Afganistanie Amerykanie zbombardowali oddzial policji afganskiej i dwoch przywodcow … przez pomylke. Zginelo 16 osob w tym przywodcy.
  Pentagon zlozyl kondolencje ofiarom “pomylki”.

  Zginelo 16 osob w ataku na policje afganska

  PressTV-Death Toll from US strike on Afghan police hits 16

  http://www.presstv.com/Detail/2017/07/22/529293/US-airstrike-Helmand

  *
  MOAB – wielka, ogromna bomba, Mothere od All Bomb (matka wszystkich bomb) , ktora Amerykanie zrzucili na Afganistan 13 kwietnia w rejonie Achin w Afganistanie (Nangarhar Province) powoduje straszliwe choroby wsrod mieszkancow, ktorzy ten atak przezyli. Pracownik sluzby zdrowia opowiada, ze w zasiegu kilometra od miejsca gdzie zrzucono bombe wymarly wszystkie zwierzeta. A zwierzeta , ktore znajdowaly sie dalej ni kilometr, wymarly w kilka dni pozniej.
  Ludzie natomiast, ktorzy przezyli, cierpia na chorbe oczu i skory i zaburzenia zoladkowe. Konsekwencje nie daly dlugo na siebie czekac i przewiduje sie rozwoj wszelakich chorob: anemia, rak , poronienia.
  Moc tej bomby byla tak wielka, ze 90% populacji zamieszkalej w sasiedztwie doznala szoku pourazowego.
  Objawy porazenia wyraznie wskazuja na to, ze bomba zawierala uran.
  Swiadek Abdul Qader opowiada, ze choc mieszka 20 km od miejsca wybuchu, wszystkie budynki dookola trzesly sie od wybuchu.
  Zgineli tez mieszkancy miejsca wybuchu poniewaz nie zostali powiadomieni o planowanym bombardowaniu.

  Bomba, matka bomb – robi spustoszenie w Afganistanie
  MOAB: US Attack Causes Catastrophic Consequences in Afghanistan – GOVERNMENT SLAVES

  http://www.govtslaves.com/moab-us-attack-causes-catastrophic-consequences-in-afghanistan/

  *
  Turki pokazaly tajna mape, na ktorej namalowane sa miejsca w ktorych znajduja sie amerykanskie bazy. Amerykanie sa wsciekli bo publicznie i glosni opowiadaja, ze likwiduja operacje USA w Syrii.
  Naturalnie Turcy to zrobili ze zlosci, zeby swiatu pokazac jak USA popiera Kurdow i Kurdami probuje rozdrapac terytorium Syrii

  Pentagon rozmiescil 10 baz wojskowych w polnocnej Syrii

  Pentagon Establishes Ten Illegal US Military Bases in Northern Syria | Global Research – Centre for Research on Globalisation
  http://www.globalresearch.ca/pentagon-establishes-ten-illegal-us-military-bases-in-northern-syria/5600428

  *
  Amerykanie zakladaja baze militarna w Gruzji , ktora ma byc uruchomiona juz pod koniec tego roku- tak oglosil minister obrony Gruzji, Levan Izorriya.
  USA trenuje zolnierzy gruzinskich

  Po ataku na Syrie przyszla kolej na Kaukaz. Zdaje sie, ze bedzie powtorka z 2008 roku i prowokowanie awantur w Osetii i Abchazji.

  Geopolityczne zaburzenia na Kaukazie
  Geopolitical Turbulence in the Caucasus | WHAT REALLY HAPPENED

  http://www.whatreallyhappened.com/node/617904#axzz4nU3Gd6ks

  Opracowała: Tiamat
 • @leoparda 10:14:43
  Szesciu czlonkow w mojej rodzinie ukonczylo AGH. (Wydzial elektryczny, automatyki, ceramiki i geologii) Pieciu pracowalo w Hucie Lenina.
  I dwoch potem przy uruchomieniu Huty Katowice.
  Moj tesc byl kierownikiem dzialu w Biurze Projektow. (Biprokwas)
  W tym artykule cytowalam pana Binka architekta Huty i Krakowa.

  Nikt z moich znajomych ani rodziny nie opowiadal takich glupot o tych malych hutach, ktore straszliwie zanieczyszczaly Slask..
  Wprost przeciwnie. Huta Katowice wlasnie dlatego byla budowana, zeby zlikwidowac stare rozlatujace sie, smierdzace huty na Slasku, ktore nie mialy nawet filtrow elektrycznych.
  Zarowno w Hucie Lenina jak i w Hucie Katowice byla pelna automatyzacja poniewaz pomagali nam budowac Szwedzi z ASEA i automatyczny zasyp do wielkiego pieca w Hucie Katowice byl prosto z Luksemburga. Mielismy japonska licencje na walcownie blach karoseryjnych.
  A te polskie huty mialy to do siebie, ze wszystkie zaklady pomocnicze dostawcze, utrzymania ruchu, cementowania, koksowania, walcownie, BHP, remonty itp byly w jednym kompleksie. Dlatego huty byly duze a nie rozwalone po calym miescie.

  Kapitalizm sie wlasnie wykopyrtnal na tzw. outsourcingu - sprywatyzowaniu zespolow pomocniczych i oddaniu w prywatne rece bardzo waznych uslug dla zakladu. Okazalo sie to ogromnie kosztowne przedsiewziecie i zaproszenie do korupcji i machlojek. Dlaczego?
  Bo wszystkie skomercjalizowane uslugi maja na celu wylacznie zysk a nie uslugi!!!
  Widac to na kazdym kroku i w Polsce i na Zachodzie: Komercyjna medycyna nie leczy i komercyjna edukacja nie uczy a komercyjne zarcie - tuczy. Umowy smieciowe moze sa i dobre dla biznesmena ale nie dla robotnika i jego rodziny.

  Prosze takie bzdury o malych hutach powtorzyc Japonczykom i Poludniowej Korei.

  W Krakowie "mowiono' wiele rzeczy. Pamietam jak hrabia Potocki, ktory w Jaszczurach chcial od kumpli pozyczyc pieniedzy "do pierwszego" - z wielkim niesmakiem wyrazal sie o "chlopo-robotnikach opowiadajac, ze Krakow zacznie smierdziec sloma i dziegdziem z chlopskich butow.

  Nie wiem, kto jescze sie ostal w Piwnicy pod Baranami. Wszyscy artysci z tego okresu potwierdza, ze i Piwnice i Palac pod Baranami odremontowal, wyremontowal i wyposazyl w nowa kanalizacje, elektyke, i cala scene - Budostal 2.

  Sam Krakow nie mial na nic pieniedzy. Na remonty tez.
  Choc troche pomogla Fundacja Paderewskiego ale do konca nie znam szczegolow.
  Dokladne dane mozna sobie poszukac w Radzie Miejskiej miasta Krakowa.
  Budostal budowal i remontowal akademiki studenckie.

  Proponuje rowniez poszukac sobie odpowiednich artykulow u pana T. Binka- architekta Huty i Krakowa:

  http://www.binek.pl/index_2.htm

  Mozna tez poczytac jego ksiazki , sa dostepne w Internecie.
 • @Repsol 15:56:21
  Również pozdrawiam.
  Na szczęście żyją jeszcze ludzie którzy dobrze pamiętają tamte czasy.
  I nikt nam nie wmówi, że "białe jest białe"!
 • @zygmuntbialas 16:12:43
  @ wiesci w skrocie.
  ten ostatni link chwilowo nie dziala

  Tu jest dobry:

  Geopolitical Turbulence in the Caucasus | Global Research - Centre for Research on Globalization

  http://www.globalresearch.ca/geopolitical-turbulence-in-the-caucasus/5600336
 • @All (III)
  O aktualnych wydarzeniach w Polsce pisze Dariusz Kosiur na swym blogu.
  Polecam, link:

  http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/139425,wielki-wspolny-sukces-po-pis-i-kosciola
 • @All (IV)
  Bardzo interesujące notki o zamachu sprzed roku w Nicei napisał bloger Fischer. Polecam, linki:

  http://fischer.neon24.pl/post/139416,zamach-w-nicei-kto-kreuje-terroryzm-w-europie-cz-i

  http://fischer.neon24.pl/post/139426,zamach-w-nicei-kto-kreuje-terroryzm-w-europie-cz-ii
 • Pani Tiamat,panie Zygmuncie,film "Nowa Huta Walczy"
  to odrażająca propaganda.po obejrzeniu czegoś takiego chce się tylko wyć.
  A że jest lato do tego jeszcze niedziela to wszystkim nam należy się odrobina relaksu i krzepiącego optymizmu.Oczywiście ani na krok nie oddalającego nas się od tematu hutniczego
  W 2008 r Czelabiński Kombinat Metalowy https://en.wikipedia.org/wiki/Chelyabinsk_Pipe_Rolling_Plant
  w związku z ukończeniem kolejnej fazy modernizacji przywitał nową rzeczywistość trzema filmowymi klipami.Muzyczne tło do nich skomponował i wykonał znakomity zespół Lube https://en.wikipedia.org/wiki/Lyube
  Każdy z czterominutowych filmików jest jakby osobnym opowiadaniem a wszystkie trzy stanowią pewnego rodzaju sagę.To zadziwiające ale scenarzyście (i aktorom ) udało się w tak zwartej formie opowiedzieć o tylu sprawach że aż nie do wiary.
  tekst piosenki:
  Urodziłeś się w robotniczej dzielnicy,
  Gdzie wszyscy są za jednego.
  Wsród pracowników „Siewierstalu"
  Byłeś po prostu swój.
  W tym zakładzie pracował Twój dziadek,
  Starszy brat i, rzecz jasna, ojciec.
  I dynastię waszą w zawodzie
  Znali Lipieck i Czerepowiec.

  Refren:
  Ludzie - rodzina i bliscy,
  My - hutnicy rosyjscy,
  My - metalurdzy bystrzy.
  Naszej przyjaźni zniszczyć nie można,
  I gdzie by dola nas nie rzucała,
  My chcemy, żeby ojczyzna wiedziała,
  Damy my Rosji metalu,
  Ile poprosi ona !

  Zaczęło się od maleńkiej kuźni,
  Gdzie rodził się gorący metal,
  Lecz przemknęły pracowite dniówki
  I gigantem nasz zakład się stał.
  Tyś poszedł za nakazem serca
  W cech gorący, giserski, wielki.
  Od robotnika aż do prezesa
  Już na zawsze w brygadzie jednej.
  Refren:
  Ludzie - rodzina i bliscy,
  itd
  Będzie syn, jak i Ty, hutnikiem,
  Lecz pójdzie ciut dalej niż Ty,
  To nie daremny był Twój wysiłek
  I nie darmo pracowaliśmy my.
  Za walcownię rur w Czelabińsku,
  Za Magnitkę wypijmy do dna.
  Za dzieci i żony hutników
  Razem pijmy i śpiewajmy tak:
  Refren:
  Ludzie - rodzina i bliscy,
  My ...itd

  opowiadanie I https://www.youtube.com/watch?v=aV6MIcS5vnc
  opowiadanie II https://www.youtube.com/watch?v=tNn6YstFV-A
  opowiadanie III https://www.youtube.com/watch?v=cGwGjvcbOxI
 • "nowa huta" w pamieci rolnikow
  https://www.youtube.com/watch?v=kldQnmGshaI
 • @ikulalibal 00:37:10
  "Nowa Huta Walczy" - to odrażająca propaganda, po obejrzeniu czegoś takiego chce się tylko wyć". -

  --- Ja zaś coraz bardziej dostrzegam to, czego kiedyś nie mogłem, a czasem nie chciałem, dostrzec.
  Te klipy są bardzo ładne i melodyjne. A tyle już ośmieszono tego rodzaju twórczość. A praca jest podstawą życia człowieka. Mój ojciec był kierowcą i bardzo lubił swą robotę. Tu na Śląsku Opolskim jest dużo ludzi, którzy mówią, iż robota to ich hobby (oryginalna wypowiedź hydraulika: "w domu też lubię pracować, byle stara nie przeszkadzała").
 • Z korespondencji Tiamat i ZB:
  Tiamat: Wałęsę kocha cały naród… i Alfred Nobel:

  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1059386,walesa-sad-najwyzszy-wywiad-kaczynski-kanalia.html

  ZB: „Wałęsa: To Kaczyński jest kanalią. Jego brat Lech też był kanalią. Nikt ich nie lubił”. -
  — Debilizm spotęgowany. Ja niezmiennie powtarzam, iż życzę Polakom, by nie dali się sprowokować.
 • @All (V)
  O "reformie" sądów pisze dziś Andrzej Szubert (nick: @opolczyk).
  Polecam, link:

  https://opolczykpl.wordpress.com/2017/07/23/pisraelskie-reformy-tzw-sadow/
 • @Zdzich 06:37:22
  Szanowny panie Zdzich

  Radze zawsze najpierw poczytac komentarze pod filmem zanim sie zdecyduje pan wstawic kolejny film z czasow propagandy Solidarnosci.

  Mysle, ze radosc robotnika w III PR nie ma granic bo III PR bardzo zadbala o interesy polskiej wsi i poskich gospodarstw:

  Halliburton szuka gazu łupkowego w Polsce.wmv - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=PD196yY-1OY

  Zabronić hydroszczelinowanie i eksploatacji gazu łupkowego w Europie zanim będzie za późno! - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=dYp1hXKi2mg

  Mała wieś solą w oku koncernu. Chevron ustawił kamery i pozywa [Reportaż]

  http://lublin.wyborcza.pl/lublin/1,35640,15135634,Mala_wies_sola_w_oku_koncernu__Chevron_ustawil_kamery.html

  Gaz łupkowy: Czego nie mówi się oficjalnie w Polsce? - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=3DhUqCf3FYM

  Rolnicy protestują. Poszukiwanie gazu łupkowego zatruwa wodę - Wiadomości - polskieradio.pl

  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/882269,Rolnicy-protestuja-Poszukiwanie-gazu-lupkowego-zatruwa-wode

  Le Monde diplomatique - edycja polska

  http://monde-diplomatique.pl/LMD91/index.php?id=1_4

  Od Sanacji przez PRL do III RP | Polska Rzeczypospolita Ludowa -człowiek był podmiotem nie przedmiotem jak w III RP-IPN zniszczył wszystkie AUTORYTETY - strona 54


  http://okres-prl.blog.onet.pl/page/54/
 • @zygmuntbialas 09:21:56
  Z ta reforma bezprawia to faktycznie zenada.
  Przeciez ten Trybunal Konstytucyjny nigdy nie spelnial roli do jakiej byl przeznaczony.
  Nie bronil Konstytucji.
  Polska wlazla do NATO - gdzie byl Trybunal?
  Polska brala udzial w napasci na inne kraje. Gdzie byl Trybunal?
  Polskie wojsko okupuje Kosowo. Gdzie jest Trybunal?
  Gdzie byl trybunal jak wprowadzono umowy smieciowe??
  Czy Trybunal nie umie czytac? Robotnik ma PRAWO do pracy i praca jest PRAWEM a nie przywilejem!
  Pracownik ma prawo do odpoczynku itp. kazdy sobie moze poczytac, ze Polska nie ma prawa urzadzac zamachy stanu ani w Polsce ani na Ukrainie, Libii, Syrii ...

  Nieporozumienie jest i w tym, ze sedzia Trybunalu niekoniecznie musi byc prawnikiem
  Ale to bardzo dobra dekownia i dobrze platna. (dla kolesiow?)

  Ja nie znam rozwiazania i nie wiem od czego nalezaloby zaczac jakiekolwiek reformy.
  Bo cobysmy nie wymyslili to i tak w Polsce zarzucilismy radycje poszanowania prawa.
  Konstytucja swoje - a rzady swoje.

  No wiec gdzie byl trybunal jak minister spraw zagranicznych (nie sejm i nie minister obrony!!!) wysylal wojsko do Libii czy Jugoslawii??
  Albo do Mali po zloto Tuaregow?

  I gdzie jest Trybunal jak rzad w parlamencie straszy poslow , ze ich wyrzuci z parlamentu??

  XXI wiek i prawo jaskiniowe.
 • @Tiamat 09:49:58
  Trybunał Konstytucyjny - "to bardzo dobra dekownia i dobrze platna (dla kolesiow?). -

  --- Nie inaczej. Tak również działania PiS wydają mi się mocno podejrzane. Za mało zajmuję się tymi sprawami, by rozpisywać się zanadto, a zdaje się byłoby mnóstwo porządnych tekstów o tym, co wyprawiają politycy w naszym kraju.
 • @zygmuntbialas 08:39:46
  ///A tyle już ośmieszono tego rodzaju twórczość. ///

  Parafrazując pewną (dotyczącą armii) konstatacje Napoleona ,można powiedzieć:kto nie chce pielęgnować własnych mitów będzie pielęgnował cudze.
  I stało się.Wszystkie nasze że tak powiem "etosy", zostały konsekwentnie
  wyrugowane np przez ośmieszanie.A czy pozostało po nich puste miejsce?
  Bynajmniej.Luke po nich natychmiast zapełniły cudze narracje.
  I tak miast rodzimych etosów "siłaczek" "judymów" "borynów" itd,mamy etos kowboja z jego reinkarnacją w agenta lub byłego agenta CIA broniącego sprawiedliwości,ratującego świat przed zagładą.
  Że co ? że są książki (w tym naukowe) mówiące że to sztuczna kreacja i "takie zwierze nigdy nie istniało"? i co z tego.W powszechnej świadomości przeciętnego Europejczyka mit wyhodowany przez holiłud funkcjonuje jako realność i koniec.
 • @ikulalibal 12:05:43
  "... kto nie chce pielęgnować własnych mitów będzie pielęgnował cudze'. -

  --- "Rodzime etosy "siłaczek" "judymów" "borynów" itd." zrodzone były w mądrych głowach. Dzisiejsze 'ethoses' powstały w Hollywood z myślą o biznesie i zarobku, i na ogół służą interesom określonych grup.
  Teraz dostrzegłem ostatnie zdanie w Pańskim wpisie: "W powszechnej świadomości przeciętnego Europejczyka mit wyhodowany przez holiłud funkcjonuje jako realność i koniec".
 • @ikulalibal 12:05:43
  To prawda.
  Mamy przekopana historie.
  I 19 wieczne pojecie o patriotyzmie, bohaterstwie, umieraniu za ojczyzne ... szkoda, ze zapomnieli nas nauczyc - jak zyc dla ojczyzny.
  A ojczyzna to dom i rodzina, dom i rodzina naszego sasiada i harmonia otoczenia. I radosc przekazywania wiedzy mlodym pokoleniom. Szacunek dla starszych, poszanowanie przodkow...tradycji..

  Po Traktacie Wersalskim i uzyskaniu niepodleglsci Czechoslowacji , Czesi sobie wybrali Benesza, ktory wprowadzil zasade "pracy malej" - dobrosasiedzkiej. Czesi mieli sobie nawzajem pomagac, wspolnie pracowac a przede wszystkim, Czech mial szanowac Czecha. Koniec. kropka.

  W Polsce wybralismy sobie inzyniera Narutowicza. Wybudowal w Szwajcarii hydroelektrownie - chcial i w Polsce. Trzeba bylo go szybko ubic.
  Za to mielismy "Ziuka" i zamach stanu, i Witosa w Berezie Kartuskiej.
  Znalazl Witos potem schronienie w Czechach. A my dobralismy sie potem i do Czechoslowacji

  Pilsudski, kasztanka i ulani - to byl nasz wzor polskiej racji stanu i patriotyzmu. Hajda na Kowno.

  Nasza edukacja zrobila z nas historycznego kopciuszka, ktory sni o potedze i krolewiczu na bialym koniu i ze zbawia nas surmy zbrojne i krew bedziemy przelewac; nasza, wasza, cudza.

  Nasza wielka historia jest pelna snow o potedze.
  I tylko bohaterow narodowych i miedzynarodowych mamy niedostatek.

  Latwo wtedy rzeczywiscie karmic sie surogatem.
  Natura horror vacui. Natura boi sie prozni.

  Amerykanski kowboj - to ani patriota ani bohater; to taki Don Kichot na prerii, ktory walczy z abstrakcja: sprawiedliwosc, prawo, dobro i zlo w pojeciu Kalego.
  Przeciez prawdziwy kowboj - to zlodziej bydla.

  I zgadzam sie, ze nasz etos historyczny, to te wszystkie krole elekcyjne, przewaznie cudze; zbawca - Napoleon, Rydz Smigly...Giedroyc, Kultura Paryska, Rzad Londynski, Radio Wolna Europa .. a teraz od lat Ameryka...Ameryka..
  Reagan przeciez byl naszym zbawca, mimo ze nalozyl na nas sankcje; papiez 'polski' byl oredziem wiary narodu polskiego.
  Mial nas bronic Wersal, Watykan, Wieden i... Churchill.

  Zakochani we Francji lizalismy im przed wojna zadek, bo nam sie wydawalo, ze to symbol kulturalnej nirwany. I Francuzi tak ladnie mowia po francusku!.

  I w czasach PRL-u szmuglowala nam oczywiscie Wolna Europa takich pacykarzy jak Picasso i grafomanow jak Hemingway.
  Przeciez nie wypadalo "nie rozumiec" na czym polega piekno ochlapanych scian. Bardziej abstrakcja niz malarstwo.
  Naszych malarzy nikt specjalnie nie szanowal. Poszli w zapomnienie.

  Oczy mi sie otworzyly w National Gallery w Londynie.
  Moj Boze, przeciez nasze, polskie wystawy naprawde wartosciowych eksponatow - to byly rzeczywiscie kopciuszki w tiulach .
  Dlaczego?
  Bo na wystawe czy do Muzeum Czartoryskich trzeba bylo juz przyjsc z "gotowa ' albo udawana wiedza. Przewaznie tej wiedzy nie bylo wiec wszyscy potakiwali "jakie to dobre' i udawali medrcow i koneserow .

  Odbioru malarstwa, w ogole sztuki nalezy uczyc od podstaw; po sztubacku, od dziecka, tak jak to robia w Anglii czy w Rzymie (W Rosji nie bylam).
  Ale i we Florencji, w slynnym Ufficio, kazdy obraz jest opisany i "podpowiedziany" na co trzeba zwrocic uwage i jak rozpoznac styl.
  I dlaczego styl w malarstwie jest taki wazny. Szalenie pomaga historia kadzego dziela.
  Przeciez odbioru sztuki tez trzeba sie nauczyc!
  Wszedzie we Wloszech spotyka sie szkolne wycieczki w galeriach i na wystawach. Pani nauczycielka robi za zawodowego przewodnika. I robi to znakomicie. Ze zdumieniem sluchalam, z jakimi detalami opowiada dzieciom o historii niemal kazdego obrazu.
  W auli uniwersyteckiej w Rzymie gdzie studenci mieli koncert fortepianowy, spedzono wielu uczniow. Pani im opowiadala najpierw czego beda sluchac i w co nalezy sie wsluchac. Ze zdumieniem dowiedzialam sie, ze nie sa to dzieci ze szkoly muzycznej, tylko normalnej.. podstawowej.

  My nie mamy takiego nabozenstwa do naszej kultury. Przecietny Polak nie odrozni Chelmonskiego od Wyczolkowskiego, a Falata od Styki.

  Moi koledzy z ASP w Krakowie dorabiali sobie na podrabianiu ikon, ktore sprzedawali na Ukrainie. A przeciez na Bramie Florianskiej byly prawdziwe perelki - prace polskich studentow ASP. Na tych polskich obrazach slabo sie zarabialo. ALe podrobione ikony..! cymes. .
  Trzeba bylo tylko znac tajemnice moczenia kory w wodzie i techniki osuszania i "popekania" zeby wygladaly baaardzo staro..

  Mamy tez klopot z polska literatura. Forsowano nam najbardziej pozytywizm i szal romantyzmu.
  No i pech. Zamkneli Ossolineum. Uwazam, ze to zbrodnia.

  Probowalam zamowic Slowackiego "Poematy Arabskie" kiedys wydawalo to Ossolineum.
  Ale teraz "arabskie poematy ' to anatema. nazwa sie nie podoba. Nieporawne politycznie. Wznowien nie ma.

  Tymczasem wyczytuje glupoty po blogach, ze Mickiewicz to frankista, Slowacki - pedal, Tuwim - zyd, Mrozek tez "korzenny". Kraszewskiego nie wypada czytac bo nie lubial zydow, o Wincentym Polu to juz sluch zaginal.
  O Jasienicy sie nasluchalam od roznych "madrzejszych od siebie".
  Dziwie sie, ze takie kanalie korzenne osmielily sie w ogole pisac po polsku.

  Na polskich festiwalach nie wypada juz spiewac po polsku bo "Angllik moze nie zrozumiec".

  Teraz wrocili do Polski 'zbawcy' Niemcy na czolgach z demobilu i amerykanska armia ma nas wybawic od zagrozenia, ktorego Don Kichot by sie nie powstydzil.
  Juz Konrad Mazowiecki nas nauczyl, ze dobrze czekac na zbawienie z zewnatrz.
  Nasze awantury z Krzyzakami to osobny rozdzial i nie chce juz wiecej draznic nikogo przypominaniem, ze polscy chlopi uciekali do Krzyzakow bo im bylo lepiej u obcych.
  Najbardziej zdumiewa, ze polska literatura najlepiej sie czula ... w zaborze rosyjskim. Duuzo lepiej niz w austriackiej Galicji. No a w Prusach byly... rugi.

  Mnie zastanawia, ze poprawnosc polityczna w Polsce zabrania krytykowac polskie... warcholstwo. Bo to co w sejmie, na ulicach polskich miast i po blogach - to nie warcholstwo; to zydostwo.
  Polakow tam nie ma.
  Bo nigdzie juz nie ma prawdziwych Polakow, bo wyjechali za granice a w Polsce zostali sami zydzi a tych nie wolno krytykowac, zeby ... Polakow nie obrazic..

  Zastanawiam sie jak to sie dzieje, ze latwiej w Polsce spedzic na ulice tysiace obywateli oburzonych na skrobanki, popierajacych entuzjastycznie Komitet Obrony Demokracji (co to znaczy?) Swieto niepodleglosci (?), Miesiecznice Tajemnicy Smolenskiej, obrone niesprawiedliwosci - niz stanac pod wiezieniem i domagac sie wypuszczenia dra Piskorskiego.

  Nikt sie jeszcze nie upomnial o Ossolineum. Co sie stalo ze zbiorami??

  Temat naszego warcholstwa nie jest nowy.
  O ile teraz mozna zwalac wszystko na zydow, to jaki mielismy powod, kiedy opuszczal nas ze wstretem Henryk Walezy, zaledwie po 118 dniach panowania. Mial dosc Polski , co poetycko wyrazil Desportes:

  "Adieux Pologne, adieux plaines désertes
  Toujours de neige et et de glaces couvertes...."
  Barbare peuple , arrogant et volage
  Vaunter, causeur, n'ayant rien que language
  .......
  Pour tout plaisir se joue avec un verre
  Ronfle a la table et s'endort sur la terre

  Jakos to bylo tak po polsku, ze:

  Zegnaj Polsko, zegnajcie opuszczone rowniny, wiecznie pokryte sniegiem,
  I wy barbarzyncy, dzikusy aroganci i zlodzieje
  pyszalkowaci i gadatliwi... ktorych jedyna rozrywka jest lampka wina
  Chrapiecie przy stole i zasypiacie na podlodze...'''

  Nie chce mi sie dalej tlumaczyc bo caly czas to samo i jeszcze gorzej

  A w 1655 pisano o polskiej Zlotej Wolnosci:

  "Nierzadem Polska stoi" - niezle ktos powiedzial
  Lecz drugi odpowiedzial, ze nierzadem zginie,
  Pan Bog nas ma za blaznow. I to prawdy blisko,
  Ze miedzy ludzmi Polak, jest Boze igrzysko".

  Teraz Cejrowski nam opowiada jak to Trump zakochal sie w Polsce a rzeczniczka pana Trumpa ma do Polski duze pretensje, ze nie znamy demokracji i mamy sie podporzadkowac tej- amerykanskiej.
  Zolnierze amerykanscy sie nasmiewali z polskich zolnierzy, ze nie umieja walczyc [prawde mowiac, Amerykanie tym bardziej nie umieja].

  Lloyd George nas tak kochal, ze ostrzegal Anglie i swiat, ze:
  "Dac Polakom Slask - to tak, jak malpie zegarek".
  Jakos ciagle tak kochamy "zagranicznych' a boimy sie zakochac.. w sobie.

  Moze dlatego, ze nie ma juz Polakow.
  Sa Europejczycy.

  A przeciez mielismy kiedys i Judymow i silaczki.
  Nie mielismy Benesza.
 • @Tiamat 17:40:06
  "Pilsudski, kasztanka i ulani - to byl nasz wzor polskiej racji stanu i patriotyzmu. Hajda na Kowno". -

  --- Bardzo porządne ujęcie i opracowanie.
  Sprawy też są aktualne, więc notka o Kafafim jeszcze trochę poczeka, a powyższy wpis byłby opublikowany za około 40 - 50 godzin :)
 • @Tiamat 16:29:37
  Wcześniej pisała pani, ze to dzięki Nowej Hucie wyremontowano Stary Rynek i ul. Kanoniczą. Odpowiada Pani na to "Wszyscy artysci z tego okresu potwierdza, ze i Piwnice i Palac pod Baranami odremontowal, wyremontowal i wyposazyl w nowa kanalizacje, elektyke, i cala scene - Budostal 2."
  "Sam Krakow nie mial na nic pieniedzy. Na remonty tez."

  Jednak pieniądze na remont się znalazły, choć nie w takiej ilości jak być powinny. Wcześniej odmalowano kamienice, wyglądały ładnie, jednak po jakimś czasie widać można było pęknięcia itp. Zaczęto zastanawiać się co było tego przyczyną. Przyszedł na pomoc zespół naukowcow z AGH pod przewodnictwem nieżyjącego już. profesora Strzeleckiego, który miał doświadczenie w ratowaniu starych miast. Okazało się, że pod starym miastem w Krakowie istnieje nieczynna sieć kanałow blokowych budowana za czasow austraickich. Te kanały od lat były nieczynne i nie były konserwowane. Poza tym w dawnych czasach były doły chłonne na nieczystości, na których stawiano nowe budynki. To wszystko przyczyniło się do pękania, osiadania obecnych kamienic.

  Powstał wtedy (lata siedemdziesiąte XX wieku) kompleksowy plan rewaloryzacji zespołów zabytkowych Starego Miasta w Krakowie. Inwestorem tego przedsięwzięcia był "Zarząd rewaloryzacji zespołów zabytkowych Starego Miasta Krakowa" na ul. Brackiej. Wykonawcami byli: przedsiębiorstwo górnicze, które zajmowało się zabezpieczeniem podłoża (kanały, doły chłonne), przedsiębiorstwo rewaloryzcji zabytków i pracownie konserwacji zabytków. Wyremontowano wiele kamienic na starym mieście i dokonano wielu prac zabezpieczających.
 • @Tiamat 17:40:06
  //Nie mielismy Benesza//

  Nie mieliśmy Benesza bo niestety mieliśmy "elitę".Czesi na swoje szczęście nie mieli,stracili ją i to dosłownie, w XVII r w wojnach religijnych.Więc "osieroceni", pozostawieni sami sobie, musieli zająć się kto tam czym.Ziemianin uprawą i hodowlą,rzemieślnik produkcją a mieszczanin handlem.Już w XVIII w(a cóż dopiero w XIX) poskutkowało to tak ogromnym rozwojem: przemysłu,handlu,nauki,kultury,że nam nijak nie równać się z Czechami.Powersalska Polska i Czechy to było niebo i ziemia.
  Co 6 czołg używany przez III Rzeszę wyprodukowany był bezpośrednio w Czechach lub w ścisłym związku z czeską myślą techniczną.
  Bida z nędzą naszych wschodnich i południowo wschodnich obszarów, nie wynikała z tego że Car czy Cesarz byli okrutnikami i zabraniali wszelkich inicjatyw,ale dlatego że nie ingerowali w te procesy,zaś nasza "elita" niczego poza powstaniami zainicjować nie potrafiła.
  Inaczej było w tzw zaborze pruskim,tu (ze względu na stosunkowo mały obszar cesarstwa) władze nie mogły pozwolić na marnotrawstwo pod postacią "nic nierobienia" .Dość przyzwoitą kulturę rolno-przemysłową wielkopolski i pomorza zawdzięczamy twardej ręce niemieckiego urzędnika,co pięknie pokazano w komunistycznym serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej europy".Luto ich (tych prusaków)za to nienawidzimy zamiast się za nich modlić.(w 1918 r 90% obszaru zelektryfikowanego)
 • @leoparda 10:12:46
  To wszystko prawda.
  Ale teraz nie ma pieniedzy na walacy sie Bytom i miasta na Slasku.
  Trzeba sie zwrocic do PRL o pozyczke.
 • @Tiamat 05:51:34
  "Trzeba sie zwrocic do PRL o pozyczke". -

  --- A wniosek powinni wypełnić: Moczulski, Słomka i J. Kaczyński.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

ULUBIENI AUTORZY

więcej