Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

Polska między Rosją i Zachodem - 23.07.2017.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W interesie Zachodu leży słaba Polska, po której można wleźć do Rosji i zagarnąć skarby Sybiru.

A dlaczego Rosja ma udowadniać, że jak będzie mocna, to będzie niegroźna dla Polski? – pyta w toku dyskusji Lorenco. - Rosja lepiej niech będzie mocna, a my żyjmy z nią choć poprawnie. Bo z Ukrainą problem będzie coraz większy.

Podjęła dyskusję pani Tiamat: Rosja zawsze popierała istnienie Polski, bo silna Polska jest buforem przeciw Zachodowi. Ćwierkają o tym wszystkie wróble na wszystkich dachach i świadczy o tym historia Polski. Niestety, były prezydent Izraela Simon Peres (aka Szymon Perski) w swoim słynnym wywiadzie na UJ zakazał uczenia historii w Polsce. Dlatego teraz Polskę zalewa papka ubecka, a jedyne wiadomości, jakie są dozwolone, to oficjalne podania o holokauście i Katyniu oraz czkawki powstaniowe, no i… bohaterstwo zołnierzy wyklętych.

Znalezione obrazy dla zapytania irak po wojnie

Irak po najeździe Stanów Zjednoczonych

Nawet bardzo niemrawy obserwator może się zorientować, że wszystkie silne i dostatnie kraje wyraźnie zagrażają interesom zachodniego gangu. Tak się stało z Libią, Irakiem, Jugosławią i dwukrotnie z Niemcami. Rosja carska była potęgą gospodarczą i właśnie wtedy, gdy miała obradować Duma i miały odbyć się w Rosji wybory, należało wywołać rewolucję i zniszczyć kraj. Zachód coś nie bardzo lubi wybory, bo nie podobają się ci, których narody sobie wybierają. Naród amerykański też nie ma prawa wybrać sobie, kogo chce: przykładem jest nie tylko J.F. Kennedy, dr Ron Paul czy Bernie Sanders, ale i wszyscy zamordowani prezydenci USA.

Z demokratycznie wybranego Hamasu Zachód zrobił… organizację terrorystyczną. Asad, który dwukrotnie został wybrany zdecydowaną większością głosów (ok.70%), jest największym zagrożeniem dla interesów gangu. Janukowicz też się nie podobał, więc gang Viktorii Nuland i senatora McCaina nie dopuścił do wyborów na Ukrainie. Trzeba było dokonać zamachu stanu.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte, który ma cały czas 80% poparcia narodu, jest wrogiem Zachodu, który to moralizatorski Zachód ciągle napuszcza na niego ISIS razem z ‚humanitarnymi organizacjami’ zachodnimi, które rzekomo walczą o prawa humanitarne (widać to w Mosulu i Jemenie, i Kosowie).

Znalezione obrazy dla zapytania chavez

Hugo Chavez (1954 – 2013), prezydent Wenezueli (1999 – 2013)

Chaveza, którego naród sobie wybrał na prezydenta, należało otruć, a obecna awantura w Wenezueli jest klasycznym przykładem na to, jak tzw. opozycja, płacona przez USA, walczy z narodem Wenezueli (o ropę naftową i inne skarby kraju). Amerykanie sankcjami, polityczną presją i pogróżkami zmuszają narody do wasalstwa. Rosja za pijaka Jelcyna zupełnie Ameryce nie przeszkadzała, natomiast Rosja Putina – to wróg USA nr 1.

Japonię, która nieprawdopodobnie otrząsnęła się i odbudowała po wojnie i bestialskim ataku atomowym, i zagrażała Stanom gospodarczo, należało zniszczyć stuxnetem i rzucić Japonię na kolana. Do tej pory CELOWO wpuszcza się skażone napromieniowaniem wody. USA nieprawdopodobnie zadłużone w Chinach przecież nie ukrywają, że chcą wojny z Chinami. I kiedy gospodarcza wspólnota europejska (EWG) doprowadziła Europę do potęgi ekonomicznej, należało wymyslić Unię kontrolowaną przez NATO.

Nie inaczej z Polską. Polska Narutowicza stanowiła wielkie zagrożenie dla Anglii. Rozwoj gospodarczy PRL nie był na rękę rynkom zachodnim, czego Zachod w ogóle nie ukrywał. Polski niemal bohater, prezydent Reagan nałożył sankcje na zaprzyjaźnioną Polskę, by zagłodzić polskiego robotnika i zmusić go do wyjścia na ulicę.

Znamienne w obecnej propagandzie jest i to, że największymi wrogami w obecnej wersji historii Polski są Stalin i Bierut. Pewnie dlatego, że potrafili doprowadzić do dynamicznego rozwoju swoich krajów po straszliwych zniszczeniach wojennych. W Jałcie Zachód zadecydował, że Polska może istnieć tylko jako generalna gubernia. To Stalin przeforsował istnienie samodzielnego państwa polskiego, czego hucpa nie może mu darować.

Polska nie była wcielona do ZSRR jako republika, o czym zdaje sie dużo sklerotyków historycznych nie pamięta. Podobnie car Aleksander stworzył Królestwo Polskie po rozbiorach. Nie do darowania! Rosja potrzebuje silnej Polski. Niekoniecznie dlatego, że mają powody, by nas kochać.

W interesie Zachodu leży słaba Polska, po której można wleźć do Rosji i zagarnąć skarby Sybiru. No wiec zachodzi pytanie: Komu potrzebny jest kolejny rozbiór Polski? - Bo żeby osłabić Rosję, znów kumplujemy z tymi, którzy chcą osłabić Polskę.

A dr M. Piskorski siedzi, bo podobno takie jest życzenie CIA?

* * * * * * *

Sejm: Beata Kempa, Stanisław Piotrowicz

Oglądam obrady nocne polskiego Sejmu ze zdumieniem. Przypominają nocne harce kotów marcowych. Obrazek uzupełnia pani profesor z wielkim wachlarzem made in China. A całe przedstawienie uświetnia swoim wystąpieniem sam pan prezio z Żoliborza, oskarżajac polskich posłów o zamordowanie polskiego prezydenta – bliźniaczego brata prezia: „Wy, kanalie! To wy zamordowaliście mojego brata!”

No i w ten sposób wyszła na jaw cała prawda o sprawcach katastrofy smoleńskiej. Cała Rosja odetchnęła z ulgą.

Napisała: Tiamat, 20.07.2017.

KOMENTARZE

 • @Zygmunt Białas
  Polecam i pozdrawiam . : http://www.sadistic.pl/dlaczego-kadafi-zostal-zamordowany-vt134403.htm oraz tu : http://mediumpubliczne.pl/2016/04/kaddafi-zostal-zabity-pomysl-zlotego-dinara-maile-hillary-clinton/
 • I ten szczęśliwy, kto padł wśród zawodu,. Jeżeli poległym ciałem. Dał innym szczebel do sławy grodu
  Polska zrobi wszystko co tylko może z samounicestwieniem włącznie, aby choć odrobinkę zaszkodzić Rosja albo bodaj choć trochę ją zirytować.
  Polacy nie powinni mieć najmniejszych wątpliwości co do tego że ich głównym w dodatku śmiertelnym wrogiem jest ich własna klasa polityczna.
  Nie będę wnikać w to dlaczego tak jest dość na tym że tak właśnie jest.
  Polska nie ma żadnego pozytywnego programu,żadnego pomysłu na samą siebie,nic czego źródła nie byłyby w tępej rusofobii.
  Za parę dni rozpoczną się znów płaczliwe rocznicowe obchody Powstania Warszawskiego i z ust pierwszoplanowych,drugoplanowych a nawet trzecioplanowych,polityków usłyszymy różne wzniosłe i patriotyczne słowa.
  Szczere? Proszę to sobie wybić z głowy.
  O tym że żadnego banderyzmu na Ukrainie nie ma to gwarantuje nam żydek Dawidek Wildstein a co z pozostałymi?
  Kilka dni temu NATO zaprezentowało wyprodukowany przez siebie film będący rehabilitacją Leśnych Braci. https://intmassmedia.com/2017/07/18/nato-forest-brothers-and-russia/
  https://www.youtube.com/watch?v=h5rQFp7FF9c
  Jak się okazuje film sklecił (NATO objęło patronatem) estoński parlamentarzysta Norman Ermus znany z tego że w 2012 r wraz ze swym kolegą z parlamentarnej ławy Iwo Dembergusem, rozpoczął propagowanie eSStońskiego legionu SS w talińskich przedszkolach.
  http://zbroya.info/storage/cache/26/53/26534252f8be79480719ffe48c47c425.jpg
  https://www.youtube.com/watch?v=XgOXY5dIegI

  Nie wiem czy już tego roku ale za dwa najdalej trzy lata,polskie delegacje rządowe będą składać kwiaty na grobie "nieznanego banderowca" i "bohaterskiego estońskiego SSmana" .Będą składać i ani im powieka nie zadrży.Nie ma bowiem takiej podłości,zaprzaństwa,zdrady, której nie dopuściłby się polski polityk aby tylko uszczypnąć Rosję.
 • 1
  bigos połprawd z niedorzecznościami

  na uzasadnienie szkoda czasu,

  ale autora pozdrawiam
 • @Repsol 14:58:51
  "Pomimo rezolucji ONZ podjętej pod przewodnictwem Francji w 1973 roku, która zamyka strefę powietrzna nad Libią w celu ochrony jej obywateli, jeden z 30 000 upublicznionych maili Hilary Clinton dowodzi, że USA i NATO użyły tej strefy w celu eliminacji Kaddafiego". -

  --- Interesujące sprawy.
  Będą też na tym blogu dwie notki o Kadafim (15-minutowy film, przetłumaczony przez Tiamat).
  O Killary zaś mam niemiecki tekst. Przeczytam i może przetłumaczę.

  Pozdrawiam Cię :)
 • @ikulalibal 16:12:02
  "Polska zrobi wszystko co tylko może z samounicestwieniem włącznie, aby choć odrobinkę zaszkodzić Rosja albo bodaj choć trochę ją zirytować.
  Polacy nie powinni mieć najmniejszych wątpliwości co do tego że ich głównym w dodatku śmiertelnym wrogiem jest ich własna klasa polityczna". -

  --- Bardzo porządny wpis; niestety obrazujący nasze postawy i poglądy.
  Jeśli chodzi o powstanie warszawskie, to żal tych ludzi, którzy musieli zginąć. I ileż to niepotrzebnie rozlano polską krew. Przykro i smutno.
 • @interesariusz z PL 16:19:09
  Witaj skoro potrafisz poszerzyć nasz punkt widzenia to napisz notkę o Twoim punkcie widzenia , z zainteresowaniem przeczytamy . No ale jak piszesz szkoda dla nas czasu to dziękuję Ci za merytoryczne pisanie .Przykro mi . Ave Amigo . :(
 • @interesariusz z PL 16:19:09
  "bigos połprawd z niedorzecznościami". -

  --- Trzeba by przedstawić, gdzie ten bigos i gdzie niedorzeczności.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 16:39:19
  ///Jeśli chodzi o powstanie warszawskie,///

  Jeśli idzie o powstańców to tu nie ma dyskusji i wiadomo kim byli.
  Ale kim są nasi politycy skoro gotowi są czcić ofiarę i równocześnie wykazywać oburzającą pobłażliwość względem kata.Wszak wiadomo że głowną siłą pacyfikującą powstanie były różnego rodu "zagraniczne" legiony SS
 • @Repsol 16:39:51
  zwracam Ci uwagę na to, że nie zauważyłeś, iż moim celem nie było napisanie uwagi,

  tylko przedstawienie uzasadnienia dla oceny gwiazdkowej,

  w zasadzie to nie oceniam, i ignoruję oceny,
  no ale czasem człek robi głupstwa,

  no to i tak jestem lepszy od tych, co dają oceny bez przyznania się do tego.

  -------------------------------------
  ostatnio czytam tylko orzecznictwo tych wspaniałych sądów,
  bowiem muszę się przed nimi bronić bez adwokata,

  jak wiadomo, w naszym wspaniałym kraju "sprawiedliwość" jest tylko dla bogatych,

  stąd i nie mam czasu na plotkowanie w sieci, bo tak należy oceniać anonimową twórczość,

  ponadto przez jakiś czas nie można było się wpisać do neonu z firefoxa,

  stąd w zasadzie mnie tu nie ma.

  tak więc wybaczcie, że gdy coś wypalcuję, to lakonicznie
 • @ikulalibal 16:54:11
  "Jeśli idzie o powstańców to tu nie ma dyskusji i wiadomo kim byli". -

  --- Tak. I mam na myśli też cywilów.
  W sumie to była hekatomba i to powinno być przede wszystkim rozważane.
  I fakt: można (i trzeba) porównać wzniosłe przemowy polityków i ich postawę w bieżących sprawach.
 • @zygmuntbialas 16:40:45
  półprawdy nie są kłamstwami, tylko jednostronnie przedstawionymi sprawami,

  niedorzeczności są stwierdzeniami godzącymi w powszechnie uznawane oceny,

  w zasadzie kłamstwem jest, iż Rosja zawsze popierała istnienie Polski, otóż nie zawsze, a półprawdą, że popierała, raczej nie chciała, aby przeszła w obce ręce, a to różnica

  Niedorzecznością jest, że Rosja była potęgą gospodarczą,

  itd.......
 • @interesariusz z PL 16:57:09
  Znam twoje problemy i współczuję . Ale zmień przeglądarkę na Operę i po problemie . Pozdrawiam Amigo.
 • @zygmuntbialas 16:32:53
  ///Będą też na tym blogu dwie notki o Kadafim (15-minutowy film, przetłumaczony przez Tiamat)///

  Są też filmy z polskimi napisami dostępne "od zaraz".
  Komentarz wygłoszony na gorąco,w momencie w którym informacja o śmierci Kadafiego nie była potwierdzona "Sarkozy zabił Kadafiego"
  https://www.youtube.com/watch?v=QaKJMcJ3HDI&t=100s

  Te komentarz wygłoszono kiedy informacja o śmierci była już pewna
  "Czego w Libii już nigdy nie będzie"
  https://www.youtube.com/watch?v=LfvHAQwBIhE&t=113s

  Komentarz wygłoszony z pewnego dystansu (czasowego i emocjonalnego)
  "Kadafiego zabiło kłamstwo"
  https://www.youtube.com/watch?v=cDqz1n4Rubg&t=151s

  a to komentarz wygłoszony na początku syryjskiego konfliktu
  "Kto i dlaczego zagraża cywilizacji perskiej"
  https://www.youtube.com/watch?v=Z6pBpLfC8vY
 • @All
  Polecam Matterhorna notkę o kościołach w Nowej Hucie i Wrocławiu, link:

  http://heksogen.neon24.pl/post/139438,miasto-bez-boga-sprostowanie
 • @Repsol 17:09:45
  jak widzisz, teraz firefox już działa,

  opery nie używam od czasu, gdy wpadłem kiedyś w błąd,
  polegający na tym, że jako ostatnie zamknąłem okno z zakazanymi kontrolkami, i tak już zostało, trzeba było ją zainstalować od zera,

  no to się zraziłem, mimo, że byłem jej entuzjastą z powodu ich początkowego kredo: opera działa nawet w windows 95.

  firefox stasznie mnie wkurza, jak również jego przemądrzała wytwórcza społeczność, no ale katuję się nim jako zwolenik wolnego oprogramowania,

  z open office dałem sobie spokój, nie do wytrzymki, wszystko jedno jaki office, nawet 97,

  pozdrawiam
 • @interesariusz z PL 17:23:49
  Polecam : https://www.dobreprogramy.pl/Safari,Program,Windows,13196.html jeszcze dajemy radę ,a po instalce tego jest całkiem ok. https://www.startpage.com/pol/ Ave Amigo .
 • @ikulalibal 17:13:46
  Są też filmy z polskimi napisami dostępne "od zaraz". -

  --- Otworzyłem wszystkie 4 linki. Interesujące sprawy, wysłucham późnym wieczorem. A to ten (17-minutowy), przetłumaczony przez Tiamat:

  https://www.youtube.com/watch?v=NLflLdIJeMw
 • @All (II)
  Pisze @Lotna na swoim blogu:
  "... półtora roku minęło - i niewiele się zmieniło. Z bloga Białasa nadal dolatują antypolskie wrzaski, Polakom przypina się najgorsze cechy i nadal panuje opinia, że samoobrona, że obrona najdroższych wartości kulturowych i cywilizacyjnych jest największą zbrodnią i islamofobią, bo sprzeciwia się lewackim ideologim i międzynarodowemu dżihadowi, a Białas nadal się powołuje na bardzo wątpliwe autorytety. Nadal dyskusja z takim stanem rzeczy jest uważana za wykroczenie, przynajmniej przez niektóre czynniki na NEonie. No i oczywiście blog Białasa nadal ma namolnie i bezczelnie podkręcaną ilość odsłon". -

  --- Odniosę się w następnym wpisie krótko do tych głupot i kłamstw.
 • @All (IIa
  Jakie to @Lotna ma uprawnienia, by oceniać, kto jest patriotą, a kto nie? - Nie ma takich uprawnień, szczególnie gdy nie przyjmuje oczywistych faktów, dotyczących uchodźców (bombardowanych przez USA); dotyczących akcji false flag w celu zrzucenia winy na muzułmanów. @Lotna nie wie nic o międzynarodowych umowach, podpisanych też przez Polskę, które gwarantują uchodźcom określone prawa.
  Pisze @Lotna o 'obronie najdroższych wartości kulturowych i cywilizacyjnych'. - A więc jeśli ta obrona jest tak zakłamana i wybiórcza, to ja na pewno nie wpisuję się w ten system wartości (wartości blogerki Lotnej).
  Jest faktem, że atak polityczny i medialny na muzułmanów pomógł w istotny sposób zdobyć PiS-owi większość w Sejmie. @Lotna współuczestniczy w tym procederze manipulacji i kłamstwa. Nie ma pojęcia o obowiązkach chrześcijańskich wobec bliźniego w potrzebie. Nie ma też wiedzy o demografii i o tym, że dwóch wnuczków nie zapracuje na dziesięć solidnych emerytur zachodnich.

  Pisze @Lotna o podkręcaniu licznika odsłon. Nie chce widzieć tego, że również teksty B. Jeznacha, Z. Wrzodaka, D. Kosiura i jeszcze kilku innych blogerów mają ilości odsłon w tysiącach. O ile mi wiadomo, teksty te, moje i kilku jeszcze blogerów, są rozsyłane na pejsbuku i Twitterze. Coś wie o tym Repsol, zapewne też Jarek Ruszkiewicz. W sumie to jest tak, że jeśli @Lotna pisałaby zgodnie z prawdą, a nie 'popychała' bogobojno-pisowskie truizmy, to miałaby też odsłony w tysiącach.
 • @zygmuntbialas 17:37:15
  Ja moze niepotrzebnie wpisalam sie do poprzedniej notki, wiec pani Lotna moze nie zauwazyc.
  Panu interesariuszowi nalezy troszke przypomniec historii.

  Proponuje poczytac stenogram z Konferencji w Jalcie. Udostepnil go Oliver Stone z angielskich archiwow.
  Dla mnie "watpliwym" autorytetem nie sa historcy francuscy czy angielscy.
  A teraz bardzo popularny jest Amerykanin, znany historyk i dokumentalista., Oliver Stone. Jeszcze nikt go nie posadzil o "watpliwosc". Dostepny jest w Internecie.
  Autorytetem byla dla mnie zawsze Biblioteka Jagiellonska i Biblioteka Franciszkanow w Krakowie.
  Dziwie sie, ze przy takim dostepie do informacji jaki mamy teraz , stale sa jeszcze powtarzane utarte opinie, ktore niechetnie sa weryfikowane, sprawdzane, czy poszerzane.
  I dla mnie taki zwrot ze na blogu u Bialasa "obrona najdrozszych wartosci kulturowych.. jest najwieksza zbrodnia.."
  To ja pozwole sie zapytac: jakich to "najdrozszych wartosci" broni pani Lotna? Moze podac przyklad? Erystyki?
  I jednak zaglada do tych 'antypolskich wrzaskow". Z ciekawosci?
 • Interesariusz z PL
  To moze tak troszke z historii:

  Aleksander 1- Cesarz Wszechrusi i krol Polski

  Po wojnie 1812 roku Aleksander I marzyl o powstaniu Krolestwa Polskiego zjednoczonego z Rosja unia personalna; odcinal sie od polityki swej babki Katarzyny II i chcial byc postrzegany jako dobroczynca, ktory puscil w niepamiec udzial Polakow w wojnach napoleonskich. Objecie wladzy na ziemiach polskich oznaczalo, iz w 1815 rok u to Rosja zwyciezyla wwielowiekowej polsko-rosyjskiej walce o dominacje w Europie. Krol polski- taki tytul Aleksander przyjal po Kongresie Wiedenskim- dbal o dobrobyt nowych poddanych : w okresie konstytucyjnym (1815-1830) w Krolestwie nastapil wzrost gospodarczy, a wiele polskich miast - przede wszystkim Warszawa- wypieknialo. Ale car nie dotrzymal wielu zlozonych przez siebie obietnic, bo w ostatnich latach zycia byl juz zgorzknialym i zrezygnowamym czlowiekiem..

  Cesarz Napoleon w akcie abdykacyjny,m podpisanym w Fontainebleau w dniu 11 kwietnia 1814 roku , wyrazil swoja troske o lojalnych mu Polakow : "Wojska polskie wszelkiej broni, zostajace na sluzbie Francji, beda mmialy wolnosc powrotu do domow , zachowujac bron i bagaze, a to w dowod zaszczytnej sluzby".
  Kilka dni po tej abdykacji polscy generalowie udali sie do Aleksandra I, by poznac zamiary monarchy, co do losow ich wojska.
  Cesarz Wszechrusi wyrazil szacunek dla odwagi i walecznosci Polakow, zapewniajac swoich gosci, ze pragnie pragnie zapomniec o przeszlosci, bo "dwa narody sasiedzkie , bliskie obyczajami i mowa, raz zlaczone winny pokochac sie na zawsze.".

  Na pytanie, czy wojska polskie moga zatrzymac kokarde narodowa, Aleksander odpowiedzial: "Owszem, i mam nadzieje, ze wkrotce bedziecie ja nosic z pewnoscia zatrzymania jej na zawsze".

  Zarzadzil defilade polskiej armii, po ktorej cesarzewicz Konstanty (tytul nadawano nastepcy tronu, ktorym wlasnie byl Konstanty, poniewaz Aleksander nie mial syna. Konstanty bardzo sobie cenil nadany mu tytul przez ojca Pawla i nosil go do konca zycia) w imieniu brata, przekazal Polakom, iz cesarz podziwia ich odwage oraz lojalonosc wobec Napoleona.
  We Francji przy obiedzie u generala Krasinskiego, Aleksander pije zdrowie "dzielnego narodu polskiego" na balu u ksieznej Jablonowskiej rozmawia z Kosciuszka , ktorego bardzo sobie ceni i z ktorym od pewnego czasu koresponduje. Po triumfalnym wstapieniu Rosjan do Paryza cesarz otrzymal od Kosciuszki list, w ktorym Polak pytal o los swojej ojczyzny.
  W odpowiedzi car zadeklarowal: "Z Boza pomoca mam nadzieje wskrzesic narod odwazny , do ktorego Pan nalezy. Dalem uroczysta obietnice, a dobro narodu polskiego bardzo lezy mi na sercu. Okolicznosci polityczne stanely mi na przeszkodzie ku realizacji moich zamiarow. Przeszkody zostaly usuniete w wyniku strasznej , ale zwycieskiej dwuletniej wojny. Wkrotce Polacy beda mieli Ojczyzne [... ] a ja bede rad udowodnic, ze czlowiek, ktorego oni uwazali za wroga, zapomnial o przeszloscii [... ] realizuje ich marzenia."
  Podczas pewnego balu cesarz zapytal Kosciuszke czy nie chcialby wrocic do kraju. W odpowiedzi uslyszal, ze iz slynny wodz nie wroci, poki Polska nie zostanie wyzwolona.
  Wtedy cesarz rzekl do otaczajacych go oficerow: "Panowie, trzeba sprawe zalatwic w ten sposob, zeby ten dzielny czlowiek mogl wrocic do ojczyzny"
  W gescie dobrej woli Aleksander zezwolil rowniez na polaczenie wszystkich rozproszonych legionow polskich. Formacja ta, nazwana wojskiem Ksiestwa Warszawskiego , miala stac sie zalazkiem armii przyszlego Krolestwa Polskiego. W gescie przychylnosci do Polakow cesarz zapowiedzial, ze wojskiem Ksiestwa bedzie dowodzil jego brat, wielki ksiaze Konstanty.


  Rosyjski general Sokrates Starynkiewicz zostal prezydentem Warszawy.
  Zastal on Warszawe XVIII wieczna a wprowadzil ja w wiek XX. To jemu dzisiejsza Warszawa zawdziecza budowe wodociagu i kanalizacji, projekt przywieziony z Niemiec (Frankfurtu) ; w miescie pojawily sie w 1882 roku pierwsze telefony, latarnie elektryczne Otwarto Agrykole i Park Staryszewski, rynek Mirowski . Prawoslawny Starynkiewicz szanowal katolikow. Odnowiono kosciol katedralny sw. Anny , wybudowano kosciol Wszystkich Swietych. Zakupil poglebiarke do pogle- bienia dna Wisly - nawet zawziete rusofoby pisaly o nim jako "o czystym, nieposzlakowanym czlowieku".
  [Violetta Wiernicka: "Rosjanie w Polsce" - Warszawa 2015

  str. 7, 117

  Zawdzieczamy tez Rosjanom uniwersytet w Warszawie..

  A te wszystkie "polprawdy" napisano w ostatnio wydanej ksiazce [a wiec nie w PRL-u] Violetty Wiernickiej pt. "Rosjanie w Polsce. Czas zaborow 1795-1915"

  Ksiazka zostala ukonczona i wydana w 2015 roku i nie mozna jej posadzac o PRL-owska propagande bo napisana jest w wolnej, suwerennej i demokratycznej Polsce
  Bellona
  Copyright @by Bellona Spolka Akcyjna Warszawa 2015
  adres: ul. Bema 87 Warszawa
 • Czy Lotna i spolka wyjda na ulice bronic polskich wartosci?
  Amerykanie nam beda rozdawac wizy do USA a my Ukrom wizy do Polski.
  A przeciez Ukry moga sie osiedlac w Kanadzie bo tam ich "druga ojczyzna".


  Dr Mech: Projekt nadawania Ukraińcom obywatelstwa jest zabójczy | Parezja

  https://parezja.pl/dr-mech-projekt-nadawania-ukraincom-obywatelstwa-zabojczy/
 • @Tiamat 19:21:51
  opisane zachowania Cara jednak nie uprawniają do tezy, iż Rosja zawsze popierała istnienie Polski,

  ani zawsze,

  ani istnienia,

  jeśli Polska miała istnieć jako odrębny kraj, to znaczy, iż pragmatyzm nie pozwalał na więcej,

  równie dobrze można by twierdzić, że bolszewicy marzyli o niezależnych republikach, skoro utworzyli ZSRR, a nie po prostu jedną republikę.
 • Bezapelacyjnie...
  *5
 • @Tiamat 18:06:43
  "Ja moze niepotrzebnie wpisalam sie do poprzedniej notki, wiec pani Lotna moze nie zauwazyc". -

  --- Jest w porządku; już napisałem, że wspomniany Pani wpis będzie opublikowany pojutrze jako notka. Lotna zapewne nie przeczyta, co nie będzie wielką stratą, bo ona i tak nic nie zrozumie.
 • @Tiamat 19:21:51
  "Po wojnie 1812 roku Aleksander I marzyl o powstaniu Krolestwa Polskiego zjednoczonego z Rosja unia personalna". -

  --- Bardzo wiele spraw polsko - rosyjskich było opisanych inaczej. To prostowanie, rzadko zresztą podejmowane, idzie jak po grudzie. I trudno mi sobie wyobrazić, że nastąpi tu jakiś przełom. Takie już nasze wychowanie, nasze wyobrażenia, kształtowane przez ostatnie 300 lat.
 • @Tiamat 20:03:36
  "Czy Lotna i spolka wyjda na ulice bronic polskich wartosci?" -

  --- Nie wyjdzie, bo PiS nie każe.
 • @interesariusz z PL 22:24:06
  "jeśli Polska miała istnieć jako odrębny kraj, to znaczy, iż pragmatyzm nie pozwalał na więcej,...". -

  --- Ale istniała. Dziś widać, że zakres naszej suwerenności był w PRL znacznie większy niż w III RP. W wywiadzie - rzece mówi w 1989 roku Edward Gierek:
  "Z nową siłą powracają stare sentymenty do Zachodu, do Ameryki. O jakże naiwni jesteśmy wierząc w szczerą bezinteresowność Jankesów. Nawet pokolenie ‚Solidarności’ przehandlowane przed 13 grudnia żywi, jak wprzódy, wielkie złudzenia! Wierzcie mi, rozmawiałem z trzema amerykańskimi prezydentami i wiem, że dla nich jesteśmy tylko pionkiem w wielkiej szachownicy światowej polityki, pionkiem, który jest ważny o tyle, o ile można go wykorzystać do ruchu przeciwko ‚czerwonej’ Rosji”.
  To przytoczyłem kiedyś w swej notce. Jest w wywiadzie (ale nie w notce) opis spotkania E. Gierka z L. Breżniewem na Krymie:
  --- Edward Gierek prosi Breżniewa o większe dostawy ropy i gazu.
  --- Na to Breżniew prosi naszego przywódcę o przysłanie, choćby symboliczne, polskich żołnierzy do Afganistanu.
  --- E. Gierek mówi, że to niemożliwe.
  --- I sekretarz KPZR mówi, że nie będzie dodatkowych ilości ropy dla Polski.

  Trudno mi sobie wyobrazić podobną (było nie było - partnerską) rozmowę A. Dudy nie tyle nawet z Trumpem, co na przykład z jego sekretarką.
 • @Paulus Aquarius 22:36:08
  "Bezapelacyjnie...". -

  --- Pozdrawiam Pana :)
 • @interesariusz z PL 22:24:06
  @interesariusz z PL
  Drogi panie interesariusz

  Obowiazkiem Rosji nie jest popieranie Polski tylko dbanie o wlasne interesy. I Rosja nie robila to zawsze w celach charytatywnych, tylko, zeby miec silna oslone od Zachodu.
  Ale przynajmniej dwa razy to poparcie nas uratowalo. I o tym trzeba pamietac. Nie z wdziecznosci dla Rosji!!!!!!
  Tylko z milosci do Polski, i dla naszego wlasnego bezpieczenstwa.

  Dobry gospodarz dba o swoj dom. Dba o rodzine, dzieci, naprawia dach, remontuje chalupe; dba o zagrode i zeby stodola sie nie zawalila.
  Zaopatruje dom i rodzine.
  To robi dobry gospodarz.
  Wiadomo jak sie zachowuje pijak i wiejski plotkarz. Lata oplotkach i obmawia sasiadow, drze sie o miedze i urzadza burdy. Dziecka glodne, zona potargana, bydlo wyje w stajni...plot sie wali. Przychodza kumple popic, pojesc sobie i poklepac gospodynie.

  Ja nigdy nie zrozumiem polskich aliansow z panstwami i organizacjami , ktore traktuja Polske jak dojna krowe: banki, obce inwestycje, militarne handle i spekulacje za ktore Polak placi.

  Dlaczego nam sie wydaje, ze drozszy gaz jest lepszy, bo jak drozszy to znaczy, ze lepszy, choc to ten sam gaz?
  Dlaczego, zeby zrobic na zlosc sasiadom to podpalimy wlasna chalupe bo moze sasiadowi tez sie dostanie i tez mu sie cos spali?
  Nalozymy sankcje na Rosje, niech i polski rolnik sie uczy patriotyzmu! Niestety, demokracja duzo kosztuje, ale stac nas na to.

  Wczoraj znow byla dyskusja na temat pomnikow zolnierzy (nie-wykletych).
  Jakis intelektualista -amator uzasadnial, ze nawet Niemcy nie buduja pomnikow Hitlerowi. [Ale i rosyjskich nie burza].

  Zastanawiam sie, jakby takich polskich entuzjastow wyslac do Rzymu, zeby pomogli Wlochom burzyc pomniki roznych tyranow, dyktatorow i takich brzydkich charaterow poganskich bogow i herosow.
  Neron by sie nie powstydzil.
  W Wenecji nalezaloby zniszczyc palac dozow bo to takie byly swinie i sukinsyny. Juz nie mowiac o Watykanie i palacu papieskim.

  W Uffici we Florencji jest cala jedna komnata poswiecona Durerowi i malarzom niemieckim. Fe!
  Jakies obrazy i portrety Lutra, Fryderyka II elektora Saskiego namalowane przez Cranacha.. wstyd!
  Pokazalibysmy Wlochom na czym polega patriotyzm. Po wyburzeniu tych wszyskich pomnikow, Term Caracalli, (zboczenca) katakumb, w ktorych chowali sie chcrzescijanie, zeby rozwalic Rzym, via Appia po ktorej paradowaly poganskie wojska rzymskie cezarow zbroczone krwia niewiniatek.. itd itp..- Rzym wreszcie pozbylby sie balastu niewygodnej historii..

  Przychodzi mi na mysl, ze Wiedenczycy wiedzieli dlaczego wybudowali taki potezny Pomnik Bohaterow Armii Czerwonej. Trudno byloby go wyburzyc. Widac postawili go z mysla o Polakach i w ogole przyszlych wandalach.


  Pomnik Bohaterów Armii Czerwonej W Wiedniu Został Zbudowany Dla Upamiętnienia 17.000 żołnierzy Radzieckich Poległych W Bitwie O Wiedeń II Wojny światowej Zdjęcia Royalty Free, Obrazki, Obrazy Oraz Fotografia Seryjna. Image 24721338.

  https://pl.123rf.com/photo_24721338_pomnik-bohaterów-armii-czerwonej-w-wiedniu-został-zbudowany-dla-upamiętnienia-17.000-żołnierzy-.html
 • @Tiamat 05:16:48
  Podzielam zdanie na temat pomników - powinniśmy je szanować , chociażby przez wzgląd na ojców, którzy je postawili, postawili dla nas, abyśmy pamiętali,

  Podzielam zdanie, że za PRLu była znacznie większa wolność, i osobista, i nawet polityczna,

  Podzielam zdnie, że za Cara dbano o polskie rubieże bardziej, niż za ZSRR,

  ale nie podzielam zdania, iż Rosja popiera istnienie Polski, większe korzyści by miała, gdyby Polska była peryferyjną republiką.

  A my, Polacy, zawsze byliśmy utracjuszami, co nam jaki co mądrzejszy władca dał, zaraz utraciliśmy.

  Nawet swojego języka już nie mamy. Polaków, jako odrębnego narodu z własnym językiem, kulturą i obyczajami wkrótce już nie będzie. To może i przekształcanie państwa w kilka "landów" też jest nam obojętne.
 • @interesariusz z PL 07:55:08
  Swoj jezyk mamy, tylko o niego nie dbamy. Ale napewno nie zasmiecaja nam teraz jezyka rusycyzmy tylko zle przyswojone obce nalecialosci zachodnie. Denerwuje mnie na przyklad doslowne tlumaczenie idiomow angielskich, ktore w polskim jezyku brzmia sztucznie a czesto nieladnie. Jezyk polski, podobnie jak francuski, lubi zdrobnienia; angielski dla porownania ma duzo mniej zdrobnien.

  Wiec takie na przyklad celebryty, hity, topy - troche wulgaryzuja jezyk.
  Pani Szydlo ostatnio wymyslila "innowacyjnosc".
  Nieuniknione sa nalecialosci zachodnie, bo w PRL-u brakowalo nam slownictwa rynkowego i reklamowego. Ale "pijar' to juz zupelna przesada. W Krakowie byl zakon oo. Pijarow i prowadzili prywatna katolicka szkole dla chlopcow.
  [Tak, w PRLu byly katolickie szkoly, dziewczynki chodzily do ss. Prezentek]

  Wiec sa obce nalecialosci, ktore latwo sie przyjmuja i nie sa razace, ale mnie razi np. 'fanka', zamiatac pod dywan, opera mydlana (? - lzawa opera albo smutas lepiej brzmi) falszywa flaga, czy 'wierzcholek gory lodowej" i ze ktos sobie "strzelil w kolano". ( z dwururki?)

  Zamiatanie pod dywan nigdy nie bylo polska tradycja.
  Pamietam, ze u babci musielismy sprzatac przede wszystkim pod dywanem bo sie tam "kurz osadzal".
  Natomiast zdecydowanie, "chowanie smieci pod dywan" jest to cecha Anglikow i w sensie doslownym i przenosnym. Wiec w polskiej mowie tradycyjnej brzmi to troche obco.
  My raczej chowamy glowe w piasek jak strusie.
  "Krople w morzu" zamienilismy na 'wierzcholek gory lodowej", ktorego Polacy raczej nie znaja z doswiadczenia.
  Ja mysle , ze rownie glupawo brzmialoby doslowne tllumaczenie na angielski zwrotu: "Wyszedl na czyms jak Zablocki na mydle".
  Wiec szkoda, ze zanikaja polskie idiomy.

  Obecne zanieczyszczenie jezyka wynika i z tego, ze czytelnictwo w tej chwili nie tylko w Polsce ale i w swiecie zachodnim podupada. Antykwariaty i ksiegarnie sie zamyka, internetowe nowinki przynosza fale nowych zwrotow i pojec.
  Rozmawiam ze swoja byla uczennica, ktora jest teraz nauczycielka w Krakowie w szkole podstawowej.
  Pytam, ile dzieci w jej krakowskiej szkole przeczytalo Trylogie Sienkiewicza albo Chate za Wsia- Kraszewskiego.
  "Co pani, zwariowala?"- grzecznie zapytala mnie Bozena.

  O ile publicystyka i literatura fachowa z cala pewnoscia sie rozwinely, o tyle cierpi literatura piekna.
  Pytalam kolegi, czy urzadzaja jeszcze mlodzi ludzie w Krakowie "Noc Poezji pod Adasiem".
  Malo kto teraz pisze wiersze a jeszcze mniej jest czytelnikow. Co roku w Krakowie mielismy te upojna Noc Poetow pod pomnikiem Mickiewicza na Rynku. Kto co umial i sklecil to sie popisywal czytaniem wlasnej poezji.
  Byly ciekawe utwory poetycje, ladne wiersze, byly wierszydla i byl zwykly kicz od siedmiu bolesci.
  Ale mielismy zabawe i wymyslalismy zwroty, slowa i wyrazenia bardzo wyszukane i wytworne ale tez nasladowalismy ambitnych ludzi ze wsi, ktorzy koniecznie chcieli sie pozbyc gwary a za to nabywali nowe wyrazy niekoniecznie w odpowiednim kontekscie.
  Nigdy nie zapomne przemowienia jakiegos dzialacza Rady Zakladowej czy partii - kmiotka, ktory uzyl takich "gornolotnych zwrotow"":
  "Bo prosze towarzyszy, dlaczego jednego pracownika przedstawia sie raz w dobrej superlatywie- a raz w zlej??!"
  " A propo dworca stoi czworka"- to weszlo do history.

  Bawilismy sie tym polskim jezykiem, wyglupialismy sie i bylo nam dobrze i wesolo. A byli tez wsrod krakowskiej 'elity intelektualnej' - prawdziwi purysci jezykowi. Awantury "Pod Jaszczurami", w klubie "Pod reka" u plastykow czy w "Syfie" - u medykow i w Noworolu w Sukiennicach odchodzily na temat poprawnej i niepoprawnej polszczyzny. Wysiadywali z nami po klubach i kawiarniach wykladowcy z roznych uczelni. Pomagali nam w awanturach jezykowych slawisci, polonisci, studenci i wykladowcy z socjologii; rej, gdy chodzilo o przekrety lacinskie wodzili medycy. Byla totalna fraternizacja. U Wierzynka jakis docent z medycyny co otrzymal katedre pospraszal pol Krakowa. A te pol Krakowa swoich kumpli z roznych uczelni. Na trzezwo i po pijoku opowiadalismy glupoty i kawaly.

  I wie pan co?
  Nie pamietam, zeby nas obchodzily problemy swiatowe: Ameryka daleko, Niemcom pamietalismy jeszcze wojne, o Rosjanach opowiadalismy najglupsze kawaly, a potem Rosjanie sie upierali, ze te czastuszki to w Polsce powstaly. Takie byly podle i my im je spiewalismy. Ja nawet niektore jeszcze pamietam.

  I nie pamietam, zebysmy sie wyzywali, kto jest a kto nie jest Polakiem. Takich prostackich i zlosliwych wyzwisk nie bylo.
  Mozna bylo sie pobic o dziewuche, sprac szwagra co bil siostre, chlopaki z Grzegorzek z definicji nie lubili tych z Podgorza bo mieli konkurencyjne zespoly muzyczne. Zawsze w pore zjawiala sie NIEUZBROJONA milicja i rozpedzala towarzystwo.
  Ale nie wyzywalismy sie od zydow, polakozercow, kozojebcow itp. Mielismy ciekawsze rzeczy. I bardziej przyjazne slownictwo.

  I byly olimpiady z literatury, matematyki, fizyki, astronomii. I miedzyszkolne konkursy czytelnictwa.

  A dzis?
  Dzis wlasnie ogladalam wiadomosci, rowniez jezykowe.
  Zachod mianowicie oburzony, ze Donbas sie samowolnie nazwal "Malorosja" i tworzy wlasne panstwo.
  Wiec jest awantura jezykowo-polityczna.

  Bo naturalnie zachodnie debile wymyslily, ze to Rosja narzucila "imperialna, ekspansywna" nazwe wschodniej Ukrainie.: "Little Russia" - a to duzo gorsze niz "Malorosja".
  [Tak jak ekspansywna nazwa jest np. Bialorus ]
  Wiec Kijow grzmi, zeby nalozyc na Rosje sankcje za ten imperializm;
  (historycznie to te tereny sie kiedys tak nazywaly)

  Ameryce konczy sie juz lista powodow i pomyslow na nowe sankcje , bo wlasnie nalozyli nowe za wtracanie sie Rosji do demokratycznych wyborow w Stanach.

  Moze i spoznione ale zawsze aktualne mozna miec pretensje do roznych nazw: Nowy Meksyk (New Mexico) Nowa Poludniwa Walia, Nowy Jork, Nowy Orlean, Nowa Zelandia, Nowa Caledonia czy Nowa Gwinea.

  Proponuje nalozyc sankcje na imperium brytyjskie, francuskie, na Szkocje i ..Meksyk.

  Bo z tym Kosowem to tez jakos glupio. Niby "Nowa Albania" a serbska nazwa.


  .
 • @interesariusz z PL 07:55:08
  Rosja mialaby wielsze korzysci, gdyby byla peryferyjna republika.
  Mogla byc. Tak jak Litwa czy Lotwa.
  Ale Stalin wyraznie nie chcial.
  Dlaczego?

  Czy wyobraza Pan sobie Polske wcielona do Rosji??
  Bo ja nie.
  Stalin ani Rosjanie - tez nie.
  Maja dosc klopotow z Kaukazem.
 • @Tiamat 05:16:48
  Pomnik Bohaterów Armii Czerwonej W Wiedniu Został Zbudowany Dla Upamiętnienia 17.000 żołnierzy Radzieckich Poległych W Bitwie O Wiedeń II Wojny światowej - o którym Pani pisze:

  https://previews.123rf.com/images/borisb17/borisb171312/borisb17131200207/24721338-The-Heroes-Monument-of-the-Red-Army-in-Vienna-was-built-to-commemorate--Stock-Photo.jpg
 • @Tiamat 05:16:48
  To proszę też napisać, że Austria została podzielona na cztery strefy okupacyjne, więc rozgrabiono tylko jedną czwartą kraju. A w 1955 roku ostatnie obce wojska się wycofały, a Austria ogłosiła wieczystą neutralność. A Polskę kiedy opuścił ostatni radziecki żołnierz? A ile zdążyli w międzyczasie wywieźć? Sic!
  Pochodzę za Szczecinka. Były u nas w mieście bazy wojska radzieckiego i LWP. Po pierwszej bazie zostały gołe mury. W wielkich garażach- silosach, w których stacjonował ciężki sprzęt, nawet kostkę granitową stanowiącą posadzkę wyrwano. W jednym została jeszcze spora hałda- tylko tego nie zdążono wywieźć. Żaden "złomiarz" nie zarobił nawet na wino.
  Co innego koszary po LWP. Tam przez kilkanaście lat odzyskano wiele. Powstał nawet skup złomu w opuszczonym budynku. Ceny podobno nie były rewelacyjne, ale daleko nie trzeba było targać. Halę widowiskowo- sportową rozszabrowano tak, że się dach zapadł. Dziś ostatni koszarowiec, po remoncie został właśnie zasiedlony. Większość terenu i budynków została zagospodarowana, poza dziurą, po wspomnianej hali. Jak znam życie, już jest czyjąś własnością. To obecnie jedna z najlepszych lokalizacji w mieście. Daleko od smrodu największego truciciela.

  Proszę także napisać, że ten architektoniczny koszmar we Wiedniu, już kilkanaście razy został zdewastowany. Są więc ludzie i w Austrii, którym się on nie podoba.

  I dlaczego wszyscy mylą Rosję ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich? Ludźmi radzieckimi (sowietami) byli zarówno Rosjanie jak i Ukraińcy, Białorusini, Gruzini, i przedstawiciele pozostałych republik radzieckich, a nawet Mongołowie, Polacy, Bułgarzy, Czesi, Rumuni itp.

  To, że Rosjanie wciąż żyją w schizofrenicznej rzeczywistości, nie oznacza, iż inni muszą brać ich na serio. Ja nie mam rozdwojenia jaźni. Wiem, że ZSRR to było zbrodnicze państwo i cieszę się do dziś, że upadło.
  Zastanawiają mnie ludzie, którzy bronią PRL-u. Widocznie tamten system nie skrzywdził ich, ani ich rodzin.
  Niektórzy to mieli klawe życie. Jak cysorz.
  Jeżeli, po prostu, nie zdają sobie sprawy, że świat jest dalej, niż czubek ich nosa, to i nie przeszkadzają im pomniki okupanta.
  A inni? Oni też muszą wciąż patrzeć na pomniki swej hańby, poniżenia i cierpienia?

  I można się zachwycać trudem narodu polskiego, który odbudował Warszawę, zbudował Nową Hutę, stworzył 10 gospodarkę świata (węgiel, rudy, huty, stocznie, włókiennictwo, farmacja, rybołówstwo, żegluga morska etc.), i wykształcił elity, które się rozjechały po świecie, bo szans na uczciwe życie, w tym PRL-owskim systemie, nie miały.
  I można w siebie wmawiać, że się wtedy o zachodnim świecie nie rozmawiało, czy nawet nie myślało. Jedni nie musieli, bo im było dobrze, a inni korzystali z pierwszej nadarzającej się możliwości.
  Moi bliscy nie zamierzali jechać i nie wracać, chcieli odwiedzić rodzinę, z którą rozdzieliła nas geopolityka. Ale to PRL-owska polityka nie dawała paszportu.

  I można biadolić, że wtedy był porządek, ład i spokój. Może nie za bogato, ale wesoło. A dziś to "chuj, dupa i kamieni kupa". Że jakich to się czasów doczekaliśmy...

  Od "prawie zawsze" czasy są takie same. Jedni stracili władzę- próbują ją odzyskać, drudzy trzymają władzę- nie chcą jej stracić, trzeci są bezwzględni- chcą ją posiąść, a prosty, uciskany lud, szuka okazji, aby zmienić... System?
  I wciąż rodzą się kolejni, którym się wydaje, że bóg ich oświecił, rozumy zjedli, albo jako geniusze, odkryli receptę na szczęście. Wciąż rodzą się kolejni, a tych jest więcej, którym czubek nosa zasłania innych. I od czasu do czasu, drogi ich wszystkich się spotykają.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @zygmuntbialas 17:21:39
  Wszystko to prawda. Jednak to już koniec militarnej i ekonomicznej potęgi USA. Titanik tonie , czy się komuś to podoba czy nie. Nie wszyscy jeszcze zdają sobie z tego sprawę. Bardziej ciekawe jest kto z ną pójdzie na dno. Jeżeli USA nie doprowadzi do wojny, której notabene nie ma szans wygrać, za dwadzieścia lat będzie może piątą gospodarka świata. Wyprzedzi ją nawet Kanada. Amerykę kochają tylko w Żydzi i Polacy.
 • @Fischer 22:46:27
  Żadna Kanada. To folwark zwierzęcy. Tam prawem jest posiadanie większej kasy. Kanada jest w całości- we własności- w rękach- City of London. Największy truciciel na półkuli północnej!!!

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 21:00:00
  Pisze Pan: "To, że Rosjanie wciąż żyją w schizofrenicznej rzeczywistości, nie oznacza, iż inni muszą brać ich na serio. Ja nie mam rozdwojenia jaźni. Wiem, że ZSRR to było zbrodnicze państwo...". -
  --- A na jakiej podstawie Pan twierdzi, że "Rosjanie wciąż żyją w schizofrenicznej rzeczywistości"? - Widzę często Pańskie wpisy (także kiedyś na moim blogu) i na ogół zgadzałem się z Pańskim opisem, a czasem też się to i owo poduczyłem. I teraz jestem zaskoczony.
  Wychowany byłem tak, że byłem antysowiecki i w znacznym stopniu antyrosyjski. Zaistniała potem idiotyczna antyrosyjska haniebna propaganda, dotycząca wydarzeń 10.04.2010, a potem bezczelne nonsensy o kijowskim Majdanie, by zrewidować swe poglądy na temat Rosji. I nie widzę jakichś szczególnych powodów, bym miał prawo ignorować czy poniżać mieszkańców Rosji. Wręcz odwrotnie.

  Pisze Pan jeszcze: "Wiem, że ZSRR to było zbrodnicze państwo". -
  --- Nie sądzę, by było bardziej zbrodnicze od takich państw jak Wielka Brytania, USA czy Niemcy.
 • @Fischer 22:46:27
  "... to już koniec militarnej i ekonomicznej potęgi USA". -

  --- Na to wygląda. Przy czym nie spodziewam się 'spokojnego rozwiązania' w stylu rozwiązania ZSRR.
  A ta miłość do Ameryki jest dla mnie całkiem niezrozumiała już od dzieciństwa (przeczytałem sporo książek o Indianach i kowbojach).
 • @zygmuntbialas 00:32:38
  " Nie sądzę, by było bardziej zbrodnicze od takich państw jak Wielka Brytania, USA czy Niemcy."- OK. Zgadzam się.

  " A na jakiej podstawie Pan twierdzi, że "Rosjanie wciąż żyją w schizofrenicznej rzeczywistości"? " - To oczywiste. Nie przyjmują do wiadomości, że system sowiecki był zbrodniczy, kultywują go, a w międzyczasie uważają się za państwo demokratyczne i odcinają się od wszystkich sowieckich zbrodni. To masowa schizofrenia. Raz są sowietami, a innym razem wolnymi Rosjanami.
  To jest oczywiście uogólnienie. Rosjanie, których znam osobiście, myślą tak jak ja- tylko po rosyjsku. I nie podoba im się rzeczywistość.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 00:46:57
  1. "OK. Zgadzam się".
  2. "To jest oczywiście uogólnienie".

  --- Ad1. To i ja się zgadzam.
  Ad2. Właśnie uogólnienie. O wszystkich chyba narodach można tak 'uogólniać'.

  Pozdrawiam Pana.
 • zygmuntbialas 25.07.2017 00:32:38
  Rosjanie, z którymi miałem okazję porozmawiać uczciwie, przyznali mi rację i zazdroszczą nam- Polakom- że mamy swoich narodowych bohaterów. Oni są w tym temacie ubodzy, bo się po prostu nie poczuwają. I nie chodzi o bohaterów ZSRR. Taki stłamszony naród- bardziej tłamszony niż Polacy. Bardziej potrzebują narodowej tożsamości, niż my- Polacy, bo jej nie znają. Wynarodowili ich. Są sami sobie obcy.

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 01:07:19
  "Rosjanie, z którymi miałem okazję porozmawiać uczciwie, przyznali mi rację i zazdroszczą nam- Polakom- że mamy swoich narodowych bohaterów". -

  --- Mam jednak całkiem inne dane o Rosjanach i o ich historii. No i znam wystarczająco ich literaturę XIX i XX wieku. Nie ma jej równej spośród mi znanych (a znam przyzwoicie literaturę polską, niemieckojęzyczną i francuską, oraz mniej literaturę angielską i amerykańską).
 • @wiedzajestwksiążkach 01:07:19
  "Taki stłamszony naród- bardziej tłamszony niż Polacy. (...) Wynarodowili ich. Są sami sobie obcy". -

  --- Wręcz przeciwnie. Ileż tej dumy narodowej przedstawiają bohaterowie "Wojny i Pokoju" (obronili swą ojczyznę), bracia Karamazow w powieści Dostojewskiego (wszyscy trzej), Grigorij Melechow w "Cichym Donie" Szołochowa czy Potulna w opowiadaniu Dostojewskiego.
  I realia. Zazdroszczę Ruskim zdecydowania i patriotyzmu. Ilu z nich dobrowolnie, z potrzeby serca poszło bronić swych braci, zamieszkałych w okręgu donieckim i ługańskim. O tym nic nie powiedziały polskojęzyczne łże-media. One nie chcą też powiedzieć, że aktualnie PKB na głowę jest wyższe w Rosji niż w Polsce, a można to wyczytać ze statystyk brukselskich.
 • @wiedzajestwksiążkach 01:07:19
  Nienawisc do calego narodu przyslania nam obraz rzeczywisty swiata..

  Radze jednak "zagladnac' do innych opiniii od czasu do czasu porownac ze swoja. To dobrze robi na.. porost wlosow.

  History Chanel przedstawia cala serie nowych filmow dokumentalnych opartych na dokumentach, ktore ujawnila Anglia, bo sie skonczyl termin jawnosci. Wiele z tych programow robia Anglicy i Amerykanie.
  Sa tez bardzo ciekawe programy publicystyczne zarowno w USA, jak i Anglii czy w Niemczech.
  Moj francuski jest za slaby, zeby ogladac i wszystko rozumiec o czym rozmawiaja Francuzi. Latwiej mi tlumaczyc pisane artykuly.
  Ale wloskie programy sa dla mnie dosc zrozumiale.

  Powiem tak:
  Jak znakomita wiekszosc Polakow zostalam wychowana na uprzedzeniach do Rosji choc moi rodzice mieli troche inne doswiadczenia z II-ej wojny swiatowej. Byli w obozie KZ w Niemczech w czasie "wyzwalania" obozu bombami USA w 44 roku..
  My nie wierzylismy rodzicom. Wierzylismy Wolnej Europie.

  Nikt z nas nie zjadl wszystkich rozumow.
  Ale w XXI wieku nalezy rewidowac nawet wlasne poglady i sprawdzac z opinia innych. I dobrze podeprzec sie faktami.

  Jak sie komus wydaje, ze ja wypisuje wszystko " z kapelusza' to sie grubo myli. Ja powtarzam opinie, ktore sa w tej chwili obiegowe, sprawdzane, rewidowane, potwierdzane, a w ogole dyskutowane...

  A jedna z takich opinii jest np. wsadzanie Rosjan do jednego niewolniczego, schizofrenicznego wora.
  Bardzo mnie taka opinia bawi w swietle oczywistych faktow, ze Rosjanie nie opowiadaja swiatu takich sakramenckich glupot, ze "walcza np o wartosci kulturowe Rosji z islamem'!!!!!
  Rosjanin nie ma kompleksow kulturowych. A ma trzy republiki islamskie.

  Polacy polecieli do Syrii mordowac cywilow. Rosjanie polecieli wyzwolic Syrie spod zydowskich zapedow.
  Rosjanie pozwalaja sie wszystkim modlic i praktykowac wlasne tradycje i religie.
  I nie przypominam sobie, zeby Rosjanie sluzalczo sluzyli interesom innych narodow.
  Trabia o tym juz i Amerykanie i Anglicy..
  dr. Ron Paul - byly kandydat na prezydenta - ma swoj blog
  Craig Roberts - byly doradca prezydenta Reagana, autor 'reaganomics".
  American Veterans - wydaja wlasna gazete
  Programy:
  Watching the Hawks
  Crosstalk
  Mike Rivero
  UK:
  Hardtalk
  Going underground
  Channel 4
  The Guardian

  I ... Brytyjski Parlament. Prosze posluchac kilku obrad.

  Bardzo dobrym zrodlem informacji jest Pentagon i Department of State USA
  No i jeszcze jest dokumentacja ministerstwa obrony USA:

  Ministerstwo Wojny (obrony) USA przyznalo sie , ze 6.5 tryliona/biliona dolarow gdzies zniknelo ..i nie wiadomo gdzie

  Documentation of US Dept of Defense admitting ‘losing’ $6.5 trillion ($65,000 per average US family), with 18 year history of ‘losing’ trillions
  ( mozna to przeliczyc na 65 tysiecy dolarow na przecietna rodzine w USA)

  http://www.blacklistednews.com/Documentation_of_US_Dept_of_Defense_admitting_‘losing’_$6.5_trillion_($65,000_per_average_US_family),_with_18_year_history_of_‘losing’_trillions/59851/0/38/38/Y/M.html

  Widac, ze pan nie jest zaznajomiony z tym o czym cwierkaja wspolczesne wroble na dachu

  No i opublikowane w SIPRIF Facts wydatki militarne na swiecie - tylko w 2016 roku!

  #SIPRIFacts: World Military Expenditure in 2016
  1)#USA $611bn
  2)#China $215bn
  3)#Russia $69.2bn
  4)#Saudi Arabia $63.7bn
  5)#India $55.9bn

  Wiec mozemy podyskutowac imperializm swiatowy.

  Sa jeszcze polskie przedruki z zachodniej prasy:

  Wojna w Syrii to wojna o kontrolę nad rurociągami - Wolna Polska - Wiadomości o imperializmie i kompleksach schizofrenicznych:
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/wojna-syrii-wojna-o-kontrole-nad-rurociagami-2017-03

  Moje pytanie:
  Troche zwiedzam swiat i troche czytam. I w swojej pracy zawodowej mialam i mam do czynienia z ludzmi roznej kultury. U nas pelno jest roznych kultur i narodowsci.

  Zastanawiam sie, dlaczego z tych wszystkich grup, ktore znam, nikt tak zle sie nie wyraza o wszystkich Rosjanach jak Polacy i Ukraincy. (malo spotkalam Litwinow, to moge tylko powtorzyc to o czym czytam.)
  I nie moge sobie przypomniec takiego programu, czy polityka rosyjskiego, ktory by opowiadal takie rzewne pierdoly o innych narodach jak amerykanskie nieuki i ich zenujace media, jak np, ze Rosjanie wybrali Amerykanom obecnego prezydenta.
  [Sen.rep. McCain: "Rosja to taki kraj wielkosci stacji benzynowej, ktore udaje panstwo".
  Obama: "Rosja jest mniejsza i slabsza od nas"
  Sara Palin- kandydatka na wiceprezydenta USA: "Z mojego okna na Alasce widac Rosje i pilnie sledzimy poczynania Rosji"

  Ostatnio taki jeden kongresman w TV proponowal, ze nalezy zbombardowac cala Rosje; (kobiety i dzieci i wszystko co sie rusza)

  Nie przypominam sobie, zeby Rosjanie proponowali bombardowanie innych panstw.
  Do tego nazywaja Amerykanow "zachodnimi partniorami".
  Rosjanie rozmawiaja ze wszyskimi. Amerykanie bombarduja wszystkich... zwyczajnie, dla gazu i ropy naftowej.

  Co Amerykanie (a za nimi niewolicy - Polacy) opowiadali o Husejnie, Kadafim, Asadzie, broni masowej zaglady w Iraku i rosyjskiej napasci na Krym??

  Jak mozna amerykanskie i polskie kretynizmy porownywac do domniemanej "schizofrenii ' Rosjan?

  Wystarczy porownac, kogo sobie Rosjanie wybieraja do wladz a kogo Jankesy czy Polacy.
  Nie da sie porownac Obamy do Putina a jednak... dla Polakow i amerykanskich szczekaczek to Putin jest Hitlerem - nie Amerykanie ze swoimi wojnami w calym swiecie, tysiacem baz i zatruwaniem planety bombami uranowymi.

  Prosze posluchac Dumy. Co maja odwage opowiadac Rosjanie w Dumie a czego nie wolno bylo Leperowi.
  Teraz polski sejm grozi poslom!!!!!! Pilsudski nas nauczyl, ze konstytucja to prostytucja!

  Chiny, Rosja, Francja, Wlochy nie boja sie wlasnej demokracji i maja zalegalizowane partie komunistyczne.
  W Polsce trzyma sie Piskorskiego w wiezieniu, zabrania sie rejestracji demokratycznej partii, bo sie boimy, ze nam CIA i USA przestana obiecywac wizy! Dlaczego Polska poparla nielegalne sankcje na Rosje, ktore uderzyly w Rosje - to prawda. Ale dlaczego w Polske? Czy my jestesmy samobojcy?
  A kto pozwolil zarejestrowac Kukiza, ktory popiera zamachy stanu???

  Jaki kraj sobie pozwoli na obce bazy wojskowe na swoim terenie???
  Napewno nie Rosja.
  A poniewaz USA teraz grozi Rosji wojna - to Polacy , jak za pania matka, powtarzaja co im syjon kaze: Rosja to zbiorowa schizofrenia!
  Cale 140 milionow!. Po prostu cymes.

  Dobrze jest od czasu do czasu przewietrzyc .. zascianek.
 • @wiedzajestwksiążkach 01:07:19
  To niemożliwe.To znaczy teoretycznie możliwe ale statystycznie mało prawdopodobne."Spotkani przez ciebie Rosjanie" wszyscy dziesięciu,musieliby być pracownikami radia Echo Moskwy" a przyznasz że to wątpliwe.
  Tak że chyba-raczej,nie wiesz o czym piszesz.Z pewnością nie wiesz o czym piszesz.

  // I nie chodzi o bohaterów ZSRR//

  A niby dlaczego "nie"? jeśli istnieje coś takiego jak "nieśmiertelny duch narodu" to przejawia się on w każdym czasie.Na przykład:
  Iwan Susanin-chłop .W roku 1613 wyprowadził oddział polskich okupantów w leśne ostępy po to aby utonęli w bagnie.Poniósł za to męczeńską śmierć ale wroga wytracił.
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD_%D0%A1%D1%83%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BD

  Matwiej Kuźmin 83-letni chłop.W roku 1942 wyprowadził oddział niemieckich okupantów wprost pod ogień partyzanckich karabinów maszynowych.Poniósł śmierć ale wroga wytracił.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Matwiej_Ku%C5%BAmin

  W roku 2000, szósta rota pskowskiej dywizji powietrzno- desantowej (90 osób), znalazła się w okrążeniu 2500 najemników czeczeńskich dowodzonych przez Shamira Basajewa.Zdając sobie sprawę że zginą drogą radiową wezwali artyleryjski ogień wprost na siebie.
  Zginęło 84 desantowców ale "zabrali ze sobą" 700 międzynarodowych zbrodniarzy.
  https://ru.wikipedia.org/wiki/Бой_у_высоты_776

  //Oni są w tym temacie ubodzy, bo się po prostu nie poczuwają.//

  Czy chcesz ze mną jeszcze porozmawiać o braku tej tożsamości?
 • @wiedzajestwksiążkach 21:00:00
  Czasy okupacji byly bardzo ciezkie.
  Czasy okresu powojennego tez.
  W tej okrutnej wojnie zginelo 22 miliony Rosjan.
  Szkoda, ze nam te cyfry juz nic nie mowia o ... tozsamosci Rosjan. Znakomita wiekszosc zginela w walce z okupantem.

  W Polsce wojna sie nie skonczyla natychmiast po kapitulacji Niemiec i podpisaniu pokoju w 1945 roku.. Walki trwaly jeszcze do 1950 roku.
  Z jednej strony walczylismy z dywersja - z drugiej trony zolnierze wykleci zabrali sie za wojne z Rosja. Walki z bandami UPA trwaly do 50 roku.

  Juz po kapitulacji Niemiec wojska aliancke wymordowaly ponad poltora milionow cywilnej populacji Niemiec, ktora z wojna nie miala nic wspolnego. Bombardowano cale miasta. I choc do niektorych dociera zbombardowanie Drezdna, to przynajmniej dwa bardzo fakty w ogole nie sa nawet wspominane w roznych dyskusjach o II wojnie swiatowej:
  Bylo to zrownanie z ziemia miasta Nordhausen, w ktorym Niemcy robili eksperymenty z nowa bronia (Amerykanie zabrali cala dokumentacje a miasto i zaklady zbrojeniowe zrownali z ziemia).
  A drugie ciekawe zjawisko to Zaglebie Sary, ktore nalezalo do rodziny Bushow i pozostalo nietkniete w czasie zalutkiej wojny.

  Czasy okupacji byly bardzo ciezkie. I dlugo po okupacji tez. ALe Polski nie zbombardowali Rosjanie. Zadnego polskiego miasta Rosjanie nie zbombardowali.
  Ale wiem tez od moich rodzicow - wychowalam sie we Wroclawiu- ze do polskiego slownictwa dolaczylo po wojnie nowe slowe: szaber.
  Nie mozemy sie tego wypierac!

  Zaraz po wojnie, na Dolny Slask ruszyli szabrownicy z calej Polski, zeby obrabowac majatki po Niemcach. Byl to straszny proceder.
  Po wielu latach, juz jako bardzo dorosla osoba, w latach 70-tych bylam w Strzegomiu u znajomych.
  Podziwialam bardzo ladny dom i ogrod i piekne wyposazenie domu.
  "A to wszystko z szabru" - poinformowala beztrosko gospodyni. "Moi rodzice przyjechali tu zaraz po wojnie, jak tylko przepedzilismy Niemcow. My to jeszcze nic. Calymi plandekami ludzi wywozili co sie dalo. A ile bylo strzelaniny i awantur. Bardzo bylo niebezpiecznie".

  W literaturze powojennej mozna bylo jeszcze poczytac o szabrach na Slasku.

  Wiedza jest w ksiazkach.
  Ale wielu ksiazek juz sie nie drukuje.
 • @wiedzajestwksiążkach 21:00:00
  Ten "architektoniczny koszmar we Wiedniu" nie zbudowali Rosjanie, tylko Austriacy. Nalezy zglosic preensje do wiedenskich architektow.

  W Prisztinie wystawili pomnik Clintonowi, chyba za to, ze zbombardowal Prisztine.
  Rozne sa ludzkie slabosci.
  W Kosowie juz sa tacy, ktorzy chca sie tego pomnika pozbyc.
 • @Tiamat 05:47:08
  "Dobrze jest od czasu do czasu przewietrzyc .. zascianek". -

  --- I dobrze jest czytać z różnych źródeł, by móc porównać i przede wszystkim odrzucić skrajności, by nie nadziewać sie na kalki i niesprawdzone informacje.

  Nowa notka (o Polsce i Polakach), oparta na Pani wypowiedzi, będzie opublikowana za około 10 godzin (raczej po północy niż przed północą).
 • @ikulalibal 07:18:41
  "Zginęło 84 desantowców ale "zabrali ze sobą" 700 międzynarodowych zbrodniarzy". -

  --- W 1990 roku wspominał polski dziennikarz zjazd młodzieży w 1953 roku we Wrocławiu. Pisał, jak próbował ustawić politycznie rosyjskiego (sowieckiego) młodzieńca, który miał odpowiedzieć: "ZSRR jest tak wielki, że gdy jedni kładą się spać, to drudzy już wstają". Potrzebowałem trochę czasu, by rozszyfrować te słowa. Odbieram je tak: "Gadajcie sobie zdrowo, a ja (Rosjanin) wolę polegać na sobie".
 • @zygmuntbialas 13:43:56
  Panie Zygmuncie,ta historia z desantowcami ma swoje naturalne przedłużenie z zaskakującymi momentami.
  Jest sobie taki człowiek Zachar Prilepin.Jako młody człowiek służył w oddziałach specjalnych w Czeczenii.
  Teraz jest szczęśliwym ojcem czworga dzieci i uznanym pisarzem.
  https://de.wikipedia.org/wiki/Sachar_Prilepin
  Prowadzi też intensywną działalność w wielu różnych dziedzinach.
  W prawicowo-religijnej telewizji Cargrad ma stały program literacki "Herbata z Zacharem" https://www.youtube.com/results?search_query=%22%D0%A7%D0%B0%D0%B9+%D1%81+%D0%97%D0%B0%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BC%22%3A
  A od 2014 r w związku z wiadomymi wypadkami na Ukrainie silnie zaangażował się w sprawe pomocy dla Donbasu http://zaharprilepin.ru/
  W związku z tym ostatnim (polscy) organizatorzy conradfestiwal w zeszłym roku wycofali swoje zaproszenie (które wcześniej sami wysłali)
  Pan przeczyta co napisali http://conradfestival.pl/a/1503,oswiadczenie-dyrektorow-festiwalu-conrada-w-sprawie-zachara-prilepina
  Jak do tego dodam że Zachar ma lewicowe,a nawet skrajnie lewicowe, poglądy to nieznający realiów człek,taki jak np wiedzajestwksiązkach,może dostać zawrotu głowy.Ale tak to wygląda.Prawicowiec,lewicowiec,ateista,deista czy co tam jeszcze,wszystko to w chwili próby odchodzi na plan dalszy a na pierwszym zostaje tylko nacjonalista.
  Dlatego tak mnie zadziwiła ta opinia wiedzajestwksiązkach bo na podstawie czego ją sobie wyrobił to bóg jeden wie.
  PS
  W lutym tego roku,po smierci Givi, Prilepin "porzucił pióro" , wziął w ręce karabin i stanął na czele batalionu walczącego w DNR
  https://www.youtube.com/watch?v=0EpUZWlu15E
 • @ikulalibal 14:31:01
  To jeszcze trzeba dodac tego Rosjanina z Palmiry, ktory i tak wiedzial ze zginie bo byl otoczony przez ISIS i sciagnal na siebie rosyjskie samoloty. Zginal razem z calym islamskiem oddzialem.
 • @ikulalibal 14:31:01 and @Tiamat 16:17:45
  "W lutym tego roku,po smierci Givi, Prilepin "porzucił pióro" , wziął w ręce karabin i stanął na czele batalionu walczącego w DNR":
  https://www.youtube.com/watch?v=0EpUZWlu15E

  --- O wielu rosyjskich bohaterach było na moim blogu. Do nich na pewno należy Zachar Prilepin. A o nim dowiedziałem się teraz od Pana.
  I także ten Rosjanin, który zginął w obronie Palmiry. Rosjanie mają swą kartę w historii i swą dumę. Każdy może to widzieć, gdy choć trochę wysili umysł.
 • @zygmuntbialas 19:27:31
  I jeszcze jedna kwestia której nie rozumiem i chyba już nigdy nie zrozumiem.(to a propo wiedzajestwksiazkach)
  Polacy niby to skrzętnie "wydobywają z niepamięci dziejów" swoich bohaterów.W ostatniej dekadzie czynią to szczególnie intensywnie i często niestety pochopnie.Rzekłbyś;budują własną tożsamość, zbożny to cel więc cóż z tego że czasem się mylą.Ale jak wytłumaczyć łatwość z jaką wyrzekają się już "gotowych" bohaterów i to takich przez duże B.Person nie wymagających retuszu,tylko je postawić na cokoły i już.
  Opis dotyczy epizodu z I wojny światowej a świadkiem tych przerażających scen był sam Erich Ludendorff który opisał to w swoich pamietnikach:
  "Może trochę więcej jak 100 osób. Ledwie stali, jednak nadal walczyli. To, co zobaczyli Niemcy, było straszne. Żołnierze mieli na twarzy szmaty, którymi obwiązali oparzenia chemiczne, pluli krwią, a czasem wypluwali na koszule kawałki swoich płuc.
  Napastnicy widząc tę przerażającą szarżę przeprowadzoną przez ledwie żywych obrońców rzucili się do panicznej ucieczki. Garstka Rosjan zmusiła do wycofania się około 7 tys. Niemców."
  http://historykon.pl/czy-wiesz-ze-w-historii-mial-miejsce-atak-zywych-trupow/
  https://ru.wikipedia.org/wiki/Атака_мертвецов
  Oczywiście o dowódcach "żywych trupów" szczelnie i konsekwentnie ani słowa.A byli to:
  generał-major Mikołaj Brzozowski https://ru.wikipedia.org/wiki/Бржозовский,_Николай_Александрович
  i bezpośredni dowódca "żywych trupów" porucznik Władimir Kotliński -Karpowicz https://ru.wikipedia.org/wiki/Котлинский_Владимир_Карпович
  Rosyjscy politycy mówią że historyczna polityka polski względem ostatniego sześćdziesięciolecia tylko przybiera pozory "antykomunistycznej" a naprawdę jest wyrazem głębokiej,trudno skrywanej rusofobii.Czy mają rację?
 • @ikulalibal 20:53:34
  "Rosyjscy politycy mówią że historyczna polityka polski względem ostatniego sześćdziesięciolecia tylko przybiera pozory "antykomunistycznej" a naprawdę jest wyrazem głębokiej,trudno skrywanej rusofobii.Czy mają rację?" -

  --- Nie jestem historykiem, wspomniałem coś o swym wychowaniu i postawie sprzed lat. Myślę, iż wystarczy trochę oczy otworzyć, by dostrzec tę chorobliwą antyrosyjskość. Spójrzmy na wydarzenia ostatnich ponad 250 lat. To były powstania przede wszystkim przeciw Rosji, jakby Polacy nie czuli buta pruskiego czy austriackiego (na przełomie XVIII i XIX wieku najmniej praw politycznych mieli Polacy w zaborze... austriackim). I tak do czasów współczesnych.
  No i co piszą historycy. Antyrosyjskie poglądy stają się już pewnikami, których udowadniać nie trzeba. Jak to jest kuriozalne, czytam dość często w niemieckiej prasie.
 • @zygmuntbialas 02:20:32
  "--- Wręcz przeciwnie. Ileż tej dumy narodowej przedstawiają bohaterowie "Wojny i Pokoju" (obronili swą ojczyznę), bracia Karamazow w powieści Dostojewskiego (wszyscy trzej), Grigorij Melechow w "Cichym Donie" Szołochowa czy Potulna w opowiadaniu Dostojewskiego."- A ileż prawdy jest w bohaterach literackich? A w naszej literaturze brak bohaterów?

  "Ilu z nich dobrowolnie, z potrzeby serca poszło bronić swych braci, zamieszkałych w okręgu donieckim i ługańskim."- A ilu Polaków walczyło o wolność?

  Ja widzę co roku w dniu 9 maja, że Rosjanie wciąż uważają system komunistyczny jako spuściznę i z sentymentem wspominają imperium sowieckie.

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 22:06:41
  9 maja jest rocznica kapitulacji nazistowskich Niemiec, podpisanej przez Niemcy i ZSRR, więc i obchodzą Rosjanie to święto. Nie widzę w tym nic zdrożnego. Myślę, iż jeśli mówimy o systemie komunistycznym i jego zbrodniach, to należy porównać to do innych zbrodni, dokonanych w historii przez W. Brytanię, USA, Francję czy Niemcy. Wtedy (po uczciwym obliczeniu ofiar) inaczej rzecz się przedstawia.
 • @Tiamat 05:47:08
  "Radze jednak "zagladnac' do innych opiniii od czasu do czasu porownac ze swoja. To dobrze robi na.. porost wlosow."- Mi dobrze robi na świadomość.

  Moją intencją było uzmysłowienie co poniektórym, że większość Polaków uważa do dziś system PRL-owski za tragedię, która dotknęła nasz naród. Nie oceniałem ani współczesnej Polski, ani Rosji.

  "Chiny, Rosja, Francja, Wlochy nie boja sie wlasnej demokracji i maja zalegalizowane partie komunistyczne."- W Chinach rządzi partia komunistyczna, w Rosji, jak pisałem cierpią na rozdwojenie jaźni, a Francja i Włochy, to nie są kraje, z których mielibyśmy brać przykład. W państwach, w których panował narzucony odgórnie system stalinowski, dziś obowiązuje zakaz propagowania ideologii komunistycznej.

  Tuz z Talii
 • @Tiamat 11:30:52
  "Ten "architektoniczny koszmar we Wiedniu" nie zbudowali Rosjanie, tylko Austriacy. Nalezy zglosic preensje do wiedenskich architektow."- Te pomniki w Polsce także nie stawiali Rosjanie. Skoro nie oni, nic im do tego, że ktoś chce je rozebrać.

  Tuz z Talii
 • @ikulalibal 07:18:41
  Pięknie. A ci co strzelali do wycofujących się żołnierzy? To też ciekawe opowieści.

  Rosjanie, których znam, wyraźnie podkreślają, że czasy ZSRR należy rozliczyć, a nie hołubić.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 22:33:18
  //Rosjanie, których znam, wyraźnie podkreślają, że czasy ZSRR należy rozliczyć, a nie hołubić.//

  No to uważaj na tych "rosjan".Oni podobno używają do celów rytualnych krwi niemowląt.

  // A ci co strzelali do wycofujących się żołnierzy? To też ciekawe opowieśc//

  To zaspokajaj ciekawość do woli.A materiałów na ten temat znajdziesz tyle że ho ho jako że funkcja "tych co strzelali do wycofujących się żołnierzy" była we wszystkich armiach świata.
  PS
  w "wojennyn londynie" nietkniętym przecież butem okupanta, za publicznie demonstrowany defetyzm lub sianie paniki szło się do więzienia na lat kilka.Znajdź sobie na ten temat materiał.Nie czekaj aż media podadzą ci je na łopacie.
 • @wiedzajestwksiążkach 21:36:12
  Dlaczego w sposób manipulacyjny cytujesz moje słowa? To niedopuszczalne."Napraw" to bo zwrócę się do właściciela bloga.
  Chcesz się czegoś dowiedzieć to zapytaj a ja odpowiem w najlepszej wierze.Ale takich numerów jak ten ze zmontowanym cytatem nie rób.
 • @ikulalibal 21:55:16
  A ci co strzelali do wycofujących się żołnierzy, to nie "Oni podobno używają do celów rytualnych krwi niemowląt"?
  Tak może być?

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 17:05:48
  http://neon-duch.neon24.pl/post/139492,do-szanownego-administratora-repsola

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej