Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1166 postów 19628 komentarzy

O Polsce ta notka. I o Polakach - 25.07.2017.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jak to się dzieje, że łatwiej w Polsce spędzić na ulice tysiące obywateli, oburzonych na skrobanki, popierających entuzjastycznie Komitet Obrony Demokracji (co to w ogóle znaczy?), Święto Niepodległości(?),

miesięcznice Tajemnicy Smoleńskiej, obronę niesprawiedliwości niź stanąć pod więzieniem i domagać się wypuszczenia dr. Mateusza Piskoskiego. 

Mamy przekopaną historię – pisze pani Tiamat. - I mamy XIX-wieczne pojęcie o patriotyzmie, bohaterstwie, umieraniu za ojczyznę. Szkoda, że zapomnieli nas nauczyć, jak żyć dla ojczyzny. A ojczyzna to dom i rodzina, dom i rodzina naszego sąsiada, i harmonia otoczenia. I radość przekazywania wiedzy młodym pokoleniom. Szacunek dla starszych, poszanowanie przodków… tradycji…

Znaleziony obraz

Edward Benesz

Po Traktacie Wersalskim i uzyskaniu niepodległości przez Czechoslowację, wybrali sobie Czesi Benesza, który wprowadził zasadę ‚pracy małej’ – dobrosąsiedzkiej. Czesi mieli sobie nawzajem pomagać, wspolnie pracować, a przede wszystkim Czech mial szanowac Czecha. Koniec. kropka.

W Polsce wybraliśmy inżyniera Narutowicza. Wybudował w Szwajcarii hydroelektrownię – chciał i w Polsce. Trzeba było go szybko ubić. Za to mieliśmy ‚Ziuka’ i zamach stanu, i Witosa w Berezie Kartuskiej. Znalazł Witos potem schronienie w Czechach. A my dobraliśmy się potem i do Czechoslowacji. Piłsudski, kasztanka i ułani – to był wzór polskiej racji stanu i patriotyzmu. Hajda na Kowno.

Nasza edukacja zrobiła z nas historycznego kopciuszka, który śni o potędze i królewiczu na białym koniu, i że zbawią nas surmy zbrojne, i krew będziemy przelewać: naszą, waszą, cudzą. Nasza wielka historia jest pełna snów o potędze. I tylko bohaterów narodowych i międzynarodowych mamy niedostatek. Łatwo wtedy karmić się surogatem. Natura horror vacui. Natura boi się próżni.

Znalezione obrazy dla zapytania amerikanischer cowboy - fotos

Amerykański kowboj  to ani patriota, ani bohater. To taki Don Kichot na prerii, który walczy z abstrakcją; sprawiedliwość, prawo, dobro i zło w pojęciu Kalego. Przecież prawdziwy kowboj to złodziej bydła. I zgadzam się, że nasz etos historyczny to te wszystkie króle elekcyjne, przeważnie cudze, zbawca – Napoleon, Rydz Śmigły, Giedroyć, ‚Kultura Paryska’, rząd londyński, Radio Wolna Europa… a teraz od lat Ameryka… Ameryka…

Reagan przecież był naszym zbawcą, mimo że nałożył na nas sankcje. Papiez ‚polski’był orędziem wiary narodu polskiego. Miał nas bronić Wersal, Watykan, Wieden i Churchill. Zakochani we Francji lizaliśmy im przed wojną zadek, bo nam się wydawało, że to symbol kulturalnej nirwany. I Francuzi tak ładnie mówią po francusku!

I w czasach PRL-u szmuglowała nam oczywiście Wolna Europa takich pacykarzy jak Picasso i grafomanów jak Hemingway. Przecież nie wypadało ‚nie rozumiec’, na czym polega piękno ochlapanych ścian. Bardziej abstrakcja niz malarstwo. Naszych malarzy nikt specjalnie nie szanował. Poszli w zapomnienie.

Oczy mi się otworzyły w National Gallery w Londynie. Mój Boże, przeciez nasze, polskie wystawy naprawdę wartościowych eksponatów to były rzeczywiście kopciuszki w tiulach. Dlaczego? - Bo na wystawę czy do Muzeum Czartoryskich trzeba było już przyjść z ‚gotową’ albo udawaną wiedzą. Przeważnie tej wiedzy nie było, więc wszyscy potakiwali ‚jakie to dobre’ i udawali mędrców i koneserów.

Odbioru malarstwa i w ogóle sztuki należy uczyć od podstaw; po sztubacku, od dziecka, tak jak to robią w Anglii czy w Rzymie. Ale i we Florencji, w slynnym Ufficio, każdy obraz jest opisany i ‚podpowiedziany’, na co trzeba zwrócić uwagę i jak rozpoznać styl. I dlaczego styl w malarstwie jest taki ważny. Szalenie pomaga historia każdego dzieła. Przecież odbioru sztuki też trzeba się nauczyć.

Wszędzie we Włoszech spotyka się szkolne wycieczki w galeriach i na wystawach. Pani nauczycielka robi za zawodowego przewodnika. I robi to znakomicie. Ze zdumieniem słuchałam, z jakimi detalami opowiada dzieciom o historii niemal każdego obrazu. Do auli uniwersyteckiej w Rzymie, gdzie studenci mieli koncert fortepianowy, spędzono wielu uczniów. Pani opowiadała im najpierw, czego będą słuchać i w co należy się wsłuchać. Ze zdumieniem dowiedziałam się, że nie są to dzieci ze szkoly muzycznej, tylko zwykłej podstawowej.

Znalezione obrazy dla zapytania chełmoński obrazy

Józef Chełmoński: Sielanka

My nie mamy takiego nabożeństwa do naszej kultury. Przeciętny Polak nie odróżni Chełmońskiego od Wyczółkowskiego, a Fałata od Styki. Moi koledzy z ASP w Krakowie dorabiali sobie na podrabianiu ikon, które sprzedawali na Ukrainie. A przeciez przy Bramie Floriańskiej były prawdziwe perełki – prace polskich studentów ASP. Na tych polskich obrazach słabo sie zarabiało. Ale podrobione ikony…! – cymes. Trzeba było tylko znać tajemnicę moczenia kory w wodzie i techniki osuszania i ‚popękania’, by wyglądaly baaardzo staro…

Mamy też kłopot z polską literaturą. Forsowano najbardziej pozytywizm i szał romantyzmu. No i pech. Zamknęli Ossolineum. Próbowałam zamówić Słowackiego ‚Poematy arabskie’ – kiedyś wydawało to Ossolineum. Ale teraz ‚arabskie poematy’ to anatema. Nazwa się nie podoba. Nieporawne politycznie. Wznowień nie ma.

Tymczasem wyczytuję głupoty po blogach, że Mickiewicz to frankista, Słowacki – pedal, Tuwim – żyd, Mrożek tez ‚korzenny’. Kraszewskiego nie wypada czytać, bo nie lubił żydów, a o Wincentym Polu to już słuch zaginął. O Jasienicy nasłuchałam się od różnych ‚mądrzejszych od siebie’ i mogę się tylko dziwić, że takie kanalie korzenne ośmieliły się w ogóle pisać po polsku. Na polskich festiwalach nie wypada już śpiewać po polsku, bo ‚Angllik może nie zrozumieć’.

Znalezione obrazy dla zapytania amerykańska armia w polsce

Amerykańska armia w Polsce

Teraz wrócili do Polski ‚zbawcy’ Niemcy na czołgach z demobilu i amerykańska armia ma nas wybawić od zagrożenia, którego Don Kichot by się nie powstydził. Już Konrad Mazowiecki nas nauczył, jak dobrze jest czekać na zbawienie z zewnątrz. Nasze awantury z Krzyżakami to osobny rozdział i nie chce już więcej drażnic nikogo przypominaniem, że polscy chłopi uciekali do Krzyzaków, bo im było lepiej u obcych. Najbardziej zdumiewa, że polska literatura najlepiej się czuła… w zaborze rosyjskim. Znacznie lepiej niż w austriackiej Galicji. No a w Prusach byly… rugi.

Mnie zastanawia, że poprawność polityczna w Polsce zabrania krytykować polskie… warcholstwo. Bo to, co w Sejmie, na ulicach polskich miast i po blogach, to nie warcholstwo. To żydostwo. Polaków tam nie ma. Bo nigdzie już nie ma prawdziwych Polaków, bo wyjechali za granicę, a w Polsce zostali sami żydzi, a tych nie wolno krytykować,by… Polaków nie obrazić.

Zastanawiam się, jak to się dzieje, że łatwiej w Polsce spędzić na ulice tysiące obywateli, oburzonych na skrobanki, popierających entuzjastycznie Komitet Obrony Demokracji (co to w ogóle znaczy?), Święto Niepodległości(?), miesięcznice Tajemnicy Smoleńskiej, obronę niesprawiedliwości niż stanąć pod więzieniem i domagać się wypuszczenia dr. Mateusza Piskorskiego. Nikt jeszcze nie upomniał się o Ossolineum. Co się stało ze zbiorami?

Temat naszego warcholstwa nie jest nowy. O ile teraz można zwalać wszystko na żydów, to jaki mieliśmy powód, gdy opuszczał nas ze wstrętem Henryk Walezy, zaledwie po 118 dniach panowania. Mial dość Polski, co poetycko wyraził Desportes:

Adieux Pologne, adieux plaines désertes
Toujours de neige et et de glaces couvertes…
Barbare peuple , arrogant et volage
Vaunter, causeur, n’ayant rien que language
Pour tout plaisir se joue avec un verre
Ronfle a la table et s’endort sur la terre.

Jakoś to było tak po polsku:

Żegnaj Polsko, żegnajcie opuszczone równiny, 
wiecznie pokryte śniegiem.
I wy barbarzyńcy, dzikusy, aroganci i złodzieje,
pyszałkowaci i gadatliwi… 
których jedyną rozrywką jest lampka wina.
Chrapiecie przy stole i zasypiacie na podlodze…

Nie będę dalej tłumaczyć, bo cały czas to samo i jeszcze gorzej. A w 1655 roku pisano o polskiej złotej wolności:

Nierządem Polska stoi – nieźle ktoś powiedział,
lecz drugi odpowiedział, że nierządem zginie.
Pan Bóg nas ma za błaznów. I to prawdy blisko,
że między ludźmi Polak jest Boże igrzysko.

Teraz Cejrowski nam opowiada, jak to Trump zakochał się w Polsce, a rzeczniczka Trumpa ma do Polski duże pretensje, że nie znamy demokracji i mamy podporządkować się tej amerykanskiej. Żołnierze amerykańscy naśmiewali się z polskich żołnierzy, że nie umieją walczyć [prawdę mówiąc, Amerykanie tym bardziej nie umieją].

Lloyd George nas tak kochal, iż ostrzegał Anglię i świat, że ‚dać Polakom Śląsk to tak, jak małpie zegarek’. Jakoś ciągle tak kochamy ‚zagranicznych’, a boimy się zakochać… w sobie.

Może dlatego, że nie ma już Polaków.
Są Europejczycy.

A przecież mieliśmy kiedyś i Judymów, i siłaczki.
Nie mieliśmy Benesza.

Napisała: Tiamat

KOMENTARZE

 • Prawda. Pytanie dlaczego tacy jesteśmy ?
  +5
  Taki naród. Brak wiary w siebie. Zawsze Polskę, Polacy oddawali w obce ręce. Magnaci na sejmikach byli od wieków korumpowani, Żaden naród nie obierał na tron obcokrajowców, tylko Polacy Francuzów, Sasów, Szwedów, Węgrów, Rosjan (Caryca Kasia). Tylko Polacy poprzez sejm prosili by sąsiedzi dokonali rozbioru Polski. Teraz też chętnie oddali by władze Amerykanom, Niemcom, Żydom, a nawet Rosjanom. Tylko nikt nas nie chce.

  Polacy są tacy sami jak na obrazie Reytana.

  A Polskę traktują jak pisał Sienkiewicz:

  "Polska to wielkie czerwone sukno, trzeba rwać, by jak najwięcej pozostało w rękach..."
 • @Fischer 22:20:07
  "Taki naród. Brak wiary w siebie. Zawsze Polskę, Polacy oddawali w obce ręce". -

  --- Teraz postawili politycy polscy na USA. Strasznie kosztowna jest ta ochrona. Gdy USA stracą swój monopol na władzę, a to wcześniej czy później nastąpi, trzeba będzie dostosować się do nowych realiów. Oby z jak najmniejszymi stratami.
  A my nie-politycy? - Coś o tym pisze pani Tiamat. Dodam tu z pozycji Opola, że gdy Polacy mają wybór między euro a polskością, zwycięża euro.
 • Narzekanie na Polaków jest nudne i nie pasuje do obecnej techniki.
  .
  Nie cuda, nie lenistwo Polaków sieje spustoszenie Polski tylko uszkodzony system demokracji w konstytucji, przez rozbieżność art 4. i art 10.
  http://m.neon24.pl/d0c21256605d3e5470cd1e17b09fa1de,12,0.png

  Przedstawiciele różnych partii reprezentują tylko swoje drobne cele partyjne.

  Najlepszy samochód czterocylindrowy stanie pod górką, gdy jeden cylinder wyłączymy:)
 • Niestety, mamy swoje genetyczne i kulturowe wady
  jesteśmy aroganckimi kretynami,

  w znaczeniu potocznym, nie medycznym,

  dbamy tylko o siebie, i właśnie dlatego każdemu Polakowi bliżej do byle cudzoziemca, bo jest on lepszy niż dowolny Polak,

  to był istny cud, że państwo polaków jeszcze w ogóle istnieje, musi na tym zależeć komuś z zewnątrz, bo Polakom z całą pewnością nie.
 • odnośnie Walezego
  "O ile teraz można zwalać wszystko na żydów, to jaki mieliśmy powód, gdy opuszczał nas ze wstrętem Henryk Walezy, zaledwie po 118 dniach panowania. Mial dość Polski, co poetycko wyraził Desportes"

  - nie przesadzajmy, Walezy uciekał do Paryża by objąć tron po zmarłym bracie - we Francji był królem dziedzicznym i prawie absolutnym, w Polsce tylko wybieralnym i o bardzo ograniczonych prerogatywach
  A uciekał, bo oficjalnie musiałby ubiegac się o zgodę Sejmu, zas nie chciał od razu abdykowac,bo liczył na zachowanie obu koron

  - co jest z tą znajomością włąsnej historii???
 • @interesariusz z PL 09:22:00
  dzień bicia sie w polskie piersi,bo nie pojmuję?
 • @MacGregor 10:29:14
  zapomniałem dodac, na paszkwil Filpa Desportesa odpowiedział nasz Jan Kochanowski łacińskim 'Gallo crocitanti"

  https://pl.wikisource.org/wiki/Francuzowi_krakaj%C4%85cemu
 • @goodness 08:15:15
  "Narzekanie na Polaków jest nudne i nie pasuje do obecnej techniki". -

  --- Każdy ma tu swoją technikę rozpoznania rzeczywistości.
 • @interesariusz z PL 09:22:00
  "Niestety, mamy swoje genetyczne i kulturowe wady". -

  --- W każdym narodzie są różne jednostki. Lepsze i gorsze. Jednakże ta ciągła niemoc jest zastanawiająca.
 • @MacGregor 10:29:14
  "co jest z tą znajomością włąsnej historii???". -

  --- I Pan pyta Panią Tiamat?!
  'Odważny' Pan...
  I uwaga techniczna: jeśli omówimy szczegółowo sprawę ucieczki Henryka Walezego, to notka nie będzie o Polakach, tylko o Walezym, zaś skrót musi nieść jakieś uproszczenia. To są podstawowe zasady w tekstach publicystycznych.
 • @MacGregor 10:30:05
  Tutaj tak jest.Nic nie poradzisz.
 • @MacGregor 10:30:05
  może nie dzień, tylko tendencja,
  coraz trudniej w tym kraju wytrzymać
 • Z BLOG.PL:
  ~krysz, 26 lipca 2017 o 02:09

  Kapelusz z glowy przed Tiamat.
  Dobrze dla Tiamat, ze Polske opuscila.
  Zle dla Polski, ze tacy ludzie Polske opuszczaja.
  Moja Polska – to PRL.
  Z wadami i zaletami. Tych zalet bylo wiecej.
  Moj PRL – to w ramach zajec szkolnych byly spektakle teatralne, uczestnistwo w wystepach sympfonicznych, dyskusje w szkolnej klasie.
  A potem przyszla Solidarnosc, czyli przyszlo „na dobre”.
  Wolalem sie z drogi usunac, zeby nie zawadzac temu dobremu i wyjechalem do Niemiec.
  Raz do roku odwiedzalem Polske w czasie urlopu i mialem wrazenie, ze wszyscy w Polsce z roku na rok coraz bardziej durnieja.
  Rozmawialismy tym samym jezykiem, ale zupelnie nie moglismy sie wzajemnie rozumiec. Chwala Panu Bogu, ze przynajmniej jezykow nam nie pomieszal, a tylko rozumem sie zadowolil.
  …………
  Piskorski…
  Czy warto dla TEJ Polski i TYCH Polakow tak walczyc?
  Oni Ciebie nie chca. Oni chca PiS wzglednie PO!
  Niech wiec maja to, co chca. Albo inaczej. To, na co zasluzyli.
  Tylko garstka sie o Niego upomina.
  Straconych lat w wiezieniu nikt Jemu nie wyrowna.
  ……..
  Kiedys bylem bardzo aktywnym forumowiczem. Forum FiM.
  I skonczylo sie. Skonczylo sie, kiedy prywatne pretensje i uwagi wziely gore nad merytoryczna dyskusja. Widze, ze jest to juz pewna regula.

  Tiamat poruszyla bardzo istotny temat.
  A co czytam w komentarzach?
  Nieistotne dla mnie prywatne pierdoly.
  Moze rozmowy na temat NEOnu i tamteszych adminow przeniesc lepiej na prywatne maile?
  …………
  Wstrzasajacy film. Podlosc jakiej moze sie dopuscic czlowiek nie ma granic.
  Dlugo sie zastanawialem, czy podac ten link.
  Wrazliwe osoby moga miec problemy…

  https://www.youtube.com/watch?v=b8sR3ImaYls

  Fon: rosyjski.
  Napisy: niemiecki.

  Serdeczne pozdrowienia

  * * *

  zygmunt.bialas, 26 lipca 2017 o 10:35
  ~krysz: "Raz do roku odwiedzalem Polske w czasie urlopu i mialem wrazenie, ze wszyscy w Polsce z roku na rok coraz bardziej durnieja”. -

  — Witam :)
  Siedzę tu w Opolu i trudno mi ocenić. Zdaje się, że rozsądku tu ludziom nie brakuje. Nie spotykam się z taką falą durnot, co w sieci (to często podkreślam). Można to głębiej widzieć, np. pod względem edukacji, informacji i odporności na manipulacje. Tu jest gorzej.
  Zerknąłem na razie na linkowany film: https://www.youtube.com/watch?v=b8sR3ImaYls

  Obejrzę z uwagą dziś lub jutro w nocy i postanowię o ew. przekładzie lub streszczeniu. Ostatni tekst, który mi przesłałeś, o mafii Clintonów, tłumaczę (z niewielkimi skrótami). Opublikuję zapewne za około 36 godzin.

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • @zygmuntbialas 10:45:56
  to nie jest niemoc, to jest olejstwo,

  kiedyś, w młodości, obrzydzenie mnie brało do tłuszczy opisanej w Ogniem i mieczem, gdy to rozszarpywała swoich wystawionych jako kozły ofiarne,

  teraz widzę, że są u nas tacy, co potrafią się zachowywać całkiem podobnie.

  Nic konstruktywnego nie podejmą, za to zlinczować kogoś, to i owszem
 • @interesariusz z PL 11:00:57
  "to nie jest niemoc, to jest olejstwo,...". -

  --- Bywałem często w Niemczech, więc mogę wiele porównać w sprawach zachowania ludzi względem siebie i wobec władz, i tychże władz wobec obywateli. Mógłbym to i owo opisać, ale nie czynię tego, by nie być posądzonym o ciągoty proniemieckie.
  Myślę, że w znacznym stopniu decyduję tu stopień rozwoju ekonomicznego. Z opowiadań ludzi wiem, że wzajemne relacje międzyludzkie są lepsze niż na przykład na Ukrainie.
 • @zygmuntbialas 10:53:09
  Nie śmiem porównywać się do Pani Tiamat, ale skoro juz zapytała, co było powodem ucieczki Walezjusza, to odpowiadam: nie był to żaden z powodów podanych w paszkwilu Desportesa, ale wakat na tronie Francji.
  Ze względu na zupełnie inny zakres prerogatyw władcy we Francji i w Polsce, Walezy zrobił jak zrobił.

  No i warto wspomnieć, że Desportesowi odpowiedział po łacinie nasz Jan z Czarnolasu.

  pozdrawiam i załączam wyrazy szacunku dla Autorki
 • @MacGregor 11:17:47
  "... nie był to żaden z powodów podanych w paszkwilu Desportesa, ale wakat na tronie Francji". -

  --- Nie będę wnikał w szczegóły. Wakat na tronie francuskim nie musiał spowodować ucieczki, było nie było, króla Rzeczypospolitej, potęgi militarnej i także gospodarczej (obliczono, że tzw. PKB na głowę wynosiło w Polsce około 75% PKB najbogatszego kraju, tj. Francji).

  Pozdrawiam Pana.
 • @All
  "Przepis na majdan po ukraińsku", link:

  https://pl.sputniknews.com/opinie/201707245947287-sputnik-polska-ukraina-majdan/
 • @zygmuntbialas 10:40:01
  .
  Większość na neonie reklamuje, technikę przyglądania się błędom, lecz czas jest ograniczony chwilą nadejścia katastrofy, np: odebraniem pitnej wody Polakom.

  https://www.youtube.com/watch?v=_QMhGEXFY-Q&t=155s

  Rozpoznanie rzeczywistości z wirtualnym systemem jest niemożliwe:)
 • @goodness 12:00:56
  "... czas jest ograniczony chwilą nadejścia katastrofy, np: odebraniem pitnej wody Polakom". -

  --- O wodzie już było na tym blogu, a teraz jak wyżej.
 • @MacGregor 11:17:47
  "Jurabis aut non regnabis"- wrzeszczal juz w czasie koronacji Henryka Jan Firlej. [albo bedziesz przysiegal albo nie bedziesz krolem] - bo mu sie nie podobal tradycyjny tekst przysiegi i a upieral sie przy warunkach Konfederacji Warszawskiej.
  Dobrze jest sobie przypomniec, ze jeden z artykulow konfederacji gwarantowal Rzeczpospolitej swobode wiary, sumienia i slowa.
  Na wystapienie Zborowskiego krol ustapil i prawo o tolerancji zostalo potwierdzone.

  Niemniej jednak...
  Do nieustepliwosci usilnie namawiali krola dwaj Polacy i jeden Litwin (nomen-omen?) Biskup Adam Konarski , Olbracht Laski i Mikolaj Krzysztof Radziwill Sierotka; juz w kraju porozumieli sie w tej mierze z legatem Franciszkiem Commendone. Za jego blogoslawienstwem pragneli w PARYZU unicestwic konfederacje, noszonej miano warszawskiej.
  Wiec szykowala sie nowa draka.

  Ja moze powtorze za Jasienica: (bo to takie i dzis aktualne)
  "Legacja Rzeczpospolitej (do Paryza) skladala sie w wiekszosci z katolikow. Sposrod jedenastu jej czlonkow tylko czterej byli protestantami. Pomimo to, zlecenie tolerancyjnie nastrojonego kraju zostalo uszanowane i wypelnione. Szczegolnie twardo opowiadal sie za ta wiernoscia Jan Zamojski, lacinnik prawowierny.

  Okazalo sie jednak ponownie, ze o spelnienie zasad konfederacji warszawskiej trzeba wlaczyc , a boj dopiero sie zaczyna.
  Polsko- litewskie poselstwo przywiozlo nad Sekwane teksty artykulow henrycjanskich, paktow konwentow, i cos ponadto jeszcze. Przedlozylo rowniez Karolowi IX oficjalne postulaty (postulata polonica) dotyczace potrzeby zlagodzenia kursu wobec protestantow francuskich.
  Paryz zawczasu wiedzial, na co sie zanosi. Juz Konrad Krupka- Przeclawski rozglosil o postulatach. Wiedzialy o nich rowniez inne kraje europejskie. Wedrujacy na Zachod poslowie Rzeczpospolitej odbywali po drodze konferencje z emigrantami francuskimi, z protestanckimi elektorami Rzeszy Niemieckiej. Sluchali rad, uwag, lecz takze podziekowan "najpobozniejszemu, narodowi polskiemu".

  Istnieja realizmy polityczne prob rozmaitych. Ten naprawde wartosciowy (obywajacy sie bez cudzyslowu) poucza, ze kazde wystapienie w obronie wolnosci przynosi korzysc znaczna, zdobywa dobre imie.
  W mowie potocznej rzeczowniki "wolnosc" i "sprawiedliwosc" znacza wlasciwie jedno i to samo.

  Postulata polonica zdobyly dla polsko-litewsko-ruskiej Rzeczpospolitej slawe odmiany znakomitej.
  Argumentowano pozniej w Europie: Czemu w Paryzu nie moga zapanowac przyzwoite stosunki, skoro w Krakowie ludzie rozmaitych wiar zyja sobie zgodnie"?
  Albo: przyjrzyjcie sie panstwu , w ktorym katolicyzm i prawoslawie od wiekow sasiaduja w pokoju..

  Zaczela sie w tych czasach utrwalac niewatpliwie przesadna opinia, ze Polacy to narod brzydzacy sie krwia i szczegolnie lagodny".
  [ Tyle Jasienica]

  Awantura Zborowskiego z Teczynskim w obecnosci krola i zabojstwo Wapowskiego doprowadzily do jeszcze wiekszej awantury. Morderstwo w czasie trwania Sejmu bylo karane smiercia. Wdowa po Wapowskim domagala sie zemsty. Zborowscy prosili krola o ulaskawienie.
  Krol zdecydowal sie na kompromis: zeslal Zborowskiego na wieczna banicje ale bez utraty czci.. Zborowski zbiegl do Siedmiogrodu do Stefana Batorego.

  No i zaczela sie znowu Polka- treblanka, bo juz nikomu sie nie tylko ten kompromis nie podobal ale chodzilo jeszcze o ustepstwo krola w czasie koronacji.
  Awantury w sejmie byly niekontrolowane. W czasie pierwszego spotkania z monarcha , senatorowie podarowali krolowi bardzo drogi prezent: wielblady i tatarskich niewolnikow.
  Ale juz wczesniej byly awntury: jeden z uczestnikow sejmu wrzasnal: "pali sie " i powstala niesamowita panika.
  Potem sie tlumaczyl, ze powiedzial to tylko symbolicznie, bo nie chodzilo o izbe senatorska tylko o Rzeczpospolita, ktora "zbyt dlugo pozostawla bez krola i bez PRAWA".

  Dlaczego tak trudno bylo sejmikowac?
  Bo krol musial potwierdzic przysiege i punkt po punkcie potwierdzic calosc warunkow konfederacji warszawskiej.
  W Katedrze krol zlozyl tylko tradycyjna przysiege a teraz musial uznac caly tekst.
  A jeden z warunkow glosil: ze.. katolik musi oreznie bronic heretyka gnebionego z powodu wiary.

  Przeciwko temu solidarnie wystapili biskupi, do ktorych przylaczyl sie Franciszek Krasinski. Za episkopatem poszla znakomita wiekszosc senatorow swieckich.
  Szlachta zaczela wykrzykiwac, ze Henryk nie jest krolem, tu i owdzie odmawiano mu posluchu wyrokom wydawanym przez krola i w jego imieniu. jednym slowem - bezkrolewie w roznych czesciach Rzeczpospolitej.
  Umiarkowanym, przewodniczyl Zamojski, ale wiekszosc jego propozycji upadla.
  Znaczny odlam szlachty kwestionowl koronacje ale episkopat poparl Henryka, podobnie jak wiekszosc swieckich senatorow. [nalezy przypomnec, ze krol przekupywal hojnie i jednych i drugich.

  Francja- Francja, wakat- wakatem, ale Henryk mogl przynajmniej opuszczac Polske z zalem i w wielkim smutku zegnany przez niezliczone lojalnych poddanych.

  Tymczasem salwowal sie ucieczka, po nocy i po kryjomu.
 • @goodness 12:06:56
  Ja nie zawsze sie zgadzam z panem Jablonowskim, choc generalnie go popieram i czesto ogladam..
  Do tej powyzszej jego wypowiedzi dodam i to, ze gdyby nawet polskie prawo i polska konstytucja byly namalowane zlotymi literami i w szkolach bylby obowiazkowy nakaz uczenia sie konstytucji na pamiec - to i tak podejrzewam, ze mielibysmy problemy z egzekucja prawa.
  My mamy w ogole zwyczaj nieposzanowania praw, ktore sami ustalilismy.
  Co z tego, ze gdzies namalowali, ze kazdy obywatel Polski ma takie same prawa jak na przyklad obywatel w sejmie czy synek obywatela w sejmie? Ze moje dzieci maja takie same prawa jak dzieci Sikorskiego.
  I ze NIKOMU kras nie wolno.
  mamy zaps wyrazny w konstytucji, ze nam nasza wlasna konstytucja zakazuje zamachow stanu.
  Tymczasem zamachowcy z majdanu sa w polskim sejmie!!

  Nie podobala nam sie konstytucja, ktora zabraniala kradziezy panstwowego mienia? - no to zlikwidowalismy mienie panstwowe i mamy swiety spokoj.
  Teraz znow nam sie cos w tej konstytucji nie podoba, wiec trzeba ja zmienic, mimo, ze nie bardzo wiemy co tam pisze.

  Taka jedna pani popatrzyla w lusterko i zobaczyla zmarszczki i jakies takie torby pod oczami.
  Wyrzucila lusterko i kupila nowe.

  Wielu katolikom najbardziej nie podoba sie az 10 Przykazan.
  A najgorsze do strawienia jest: Kochaj blizniego swego.
  Trzeba zmienic Dekalog.
  Moze wyjdziemy na ulice?
 • @Tiamat 14:14:29
  "mamy zaps wyrazny w konstytucji, ze nam nasza wlasna konstytucja zakazuje zamachow stanu.
  Tymczasem zamachowcy z majdanu sa w polskim sejmie!!" -

  --- Coraz bardziej widoczne są rozbieżności pomiędzy prawem i stosowaniem tego prawa, pomiędzy deklaracjami a realizacją tych deklaracji, pomiędzy przekazem medialnym a rzeczywistością. Ludzie to widzą i coraz mniej ochoczo chcą uczestniczyć w życiu publicznym, coraz częściej zamykają się w obrębie własnych spraw.
  Pisała już kiedyś Pani o nieczystych interesach rodziny Bushów (w sumie trzy kadencje prezydenckie). Tłumaczę teraz tekst niemiecki o mafii Clintonów. Bill był prezydentem dwie kadencje, a Hillary też mogła być prezydentką. A u nas? Ileż to spraw zdążyło wyjść nieco na światło dzienne, by szybko je zakryć.
  Uczciwemu człowiekowi pozostaje spokój domowy.
 • @zygmuntbialas 15:19:46
  Uczciwego czlowieka nie zostawia w spokoju. Czesto nawet i domownicy.
  Ale trzeba placic rachunki, uzerac sie z administracja pod kazdym tytulem, bez wzgledu na stan posiadania. Otwierac poczte i czytac listy z pogrozkami, ze trzeba 'uiscic' kolejna oplate, wpacic skladki, wykupic ubezpieczenie, zarejestrowac psa, oddac samochod do przegladu i co najgorsze... to isc na jakas uroczystosc na ktora nie mamy ochoty: slub dzieci szwagierki, bal u tesciow itp. ,
  Musimy martwic sie o dzieci i ciagle rosnace koszty zakupow. Dobrze miec przyjaznych sasiadow i wyrozumiala rodzine.

  I mimo wszystko trzeba miec jakies zajecie poza praca zawodowa, ktora najbardziej doskwiera uczciwym ludziom. Wtedy potrzebny jest eskapizm. Ucieczka we wlasny swiat przestrzeni.
  I zeby jeszcze mozna bylo odpoczac od telefonow i niespodziewanych wizyt/wizytacji.
  Pelnia zacisza domowego gwarantowana.
 • @Tiamat 14:14:29
  nie szanujemy praw, które sami ustanowilśmy,

  bo bezmyślnie ustalamy idiotyczne prawa,

  w ogóle, cały czas zgrywamy idiotów,

  nic dziwnego, że sędziowie też ten zwyczaj przejęli,
  i pozwalają sobie na jeszcze debilniejsze orzekanie
 • @zygmuntbialas 15:19:46
  ludzie nie widzą, właśnie tego nie widzą

  " pomiędzy deklaracjami a realizacją tych deklaracji"

  ludzie nie dlatego nie uczestniczą w życiu publicznym,

  nie uczestniczą, bo nie wiedzą, jak uczestnicząc coś ukraść.
 • @Tiamat 16:35:59
  "eskapizm" ? a co jest enteryzm ?

  no to może sziftujemy ?
 • @zygmuntbialas 15:19:46
  //"mamy zaps wyrazny w konstytucji, ze nam nasza wlasna konstytucja zakazuje zamachow stanu.
  Tymczasem zamachowcy z majdanu sa w polskim sejmie!!"//

  To nie takie proste.Zapis taki wprawdzie jest ale jest też "prawo do protestu"
  https://en.wikipedia.org/wiki/Right_to_protest
  a od tego tylko mały kroczek do "prawa do oporu" https://en.wikipedia.org/wiki/Right_of_revolution wynikającego wprost z pozytywnego prawa naturalnego.
  Zatem kwestia co jest a co nie jest zamachem stanu, może być (i jest) rozstrzygnięta w zależności od woli orzekającego.
 • @Tiamat 16:35:59
  "... trzeba placic rachunki, uzerac sie z administracja...". -

  --- No tak, proza życia. Jeśli zrozumiemy pewne konieczności, to jest łatwiej. Niekoniecznie użeram się z administracją. Płacę, ile jest napisane. Ostatnio o kilkadziesiąt złotych więcej za całość ubezpieczenia na auto (mimo iż jest ono rok starsze). Mogę zaktywizować swe działania zawodowe, co też czynię.
  Nikogo nie obrażam, więc i ja nie jestem obrażany. To chyba mieści się wszystko w naszym wyobrażeniu. Inaczej z życiem społecznym i politycznym. Dlatego nie polecam swym znajomym, by szczególnie aktywnie interesowali się polityką.
  Jeszcze jedno jest istotne u mnie: nie oglądam od lat telewizora i nie mam telefonu komórkowego. I nie chodzę też do wyborów, choć lokal wyborczy jest oddalony o 200 m od mojego domu (tu muszę dodać, że na M. Piskorskiego głosowałbym także wtedy, gdyby lokal znajdował się 330 km ode mnie - odwiedziłbym wtedy Repsola przy okazji).
 • @interesariusz z PL 17:12:29
  "... nie uczestniczą, bo nie wiedzą, jak uczestnicząc coś ukraść'. -

  --- Nie tak do końca. Podałbym przykłady z Niemiec, ale nie chcę.
  Mógłbym też sporo opowiedzieć, jak żyją Ślązacy w swych wioskach.
  Często wtedy taki młody ma problem: "Wybrać Heimat czy Vaterland?"
 • @
  Mówienie i pisanie o tym „jak jest źle” również jest cechą Polaków, i to nieustannie powtarzaną.
  Gorzej z pytaniem: „A jak ma być?” Blogerzy Neon24 kłócą się o to od początku zaistnienia tego portalu, i wygląda na to, że zgody nie ma.

  „Gdzie dwóch Polaków, tam trzy partie polityczne” - pisał w pamiętnikach gen. Eisenhower po wyzwoleniu kilku obozów zagłady.
 • @ikulalibal 17:27:48
  "prawo do protestu", "prawa do oporu". -

  --- No tak, wtedy wytłumaczymy (prawie) wszystko. A tu chodzi o polskich wichrzycieli na Majdanie. I tak sobie myślę 'po ludzku', a prawa to ja nie rozumiem. Powiedziałem to kiedyś prawnikowi. Odpowiedział, bym się nie przejmował, bo on też nie rozumie.
 • @Tiamat 14:14:29
  Witam. Pan Jabłonowski, też omija prawdziwe obliczanie granicy demokracji.

  Nie zgadzam się z twierdzeniem - "My mamy w ogole zwyczaj nieposzanowania praw, ktore sami ustalilismy."

  Sami ustalaliśmy konstytucję? Pęknę ze śmiechu.
  Stalin zatwierdził nam 100 senatorów i 460 posłów.

  Czekam na neonie24.pl , żeby ktoś mi wyjaśnił jak się oblicza sumę 100 senatorów i nic.

  Moim zdaniem wirtualna suma 100 senatorów, wirtualna ordynacja wyborcza, wirtualne wybory, wirtualna demokracja, wirtualne państwo.

  Polacy mają doświadczenie z wielu tragicznych pułapek i wiedzą kiedy wyjść na ulicę.
 • @Zdzich 17:59:55
  "A jak ma być?” - "... wygląda na to, że zgody nie ma". -

  --- No i nie będzie. Można by tu wspomnieć o Heglu (i jego dialektyce), ale on tu nie jest chyba uważany.
 • @goodness 18:04:43
  "Polacy mają doświadczenie z wielu tragicznych pułapek i wiedzą kiedy wyjść na ulicę". -

  --- Historia na ogół wskazuje, że nie wiedzą, kiedy.
  Zresztą dziś szanse są nad wyraz małe. Życzę tu Polakom, by przede wszystkim nie byli leaderami zmian.
 • @zygmuntbialas 18:11:45
  Zmiany czekają, jak podpis prezydenta:)
 • @ikulalibal 17:27:48
  Mamy zapis nie interweniowania w rzady obcych panstw.
 • @goodness 18:04:43
  Z tego wynika, ze nie mamy polskiej konstytucji wiec nie mamy o co sie specjalnie uzerac. I w ogole cale to zamieszanie jest niepotrzebne.
  Mielismy taka, podobno polska, konstytucje, o ktorej wielki wodz powiedzial Konstytucja- prpstytyucja i sie zamachnal.
 • A przecież mieliśmy kiedyś i Judymów, i siłaczki. Nie mieliśmy Benesza.
  Droga Pani Tiamat....
  To wlasnie o tym -a niczym innym pisal Wyspianski:
  Miales chamie zloty rog...
  ,,a swoja droga cowboy amerykanski to zaden patriota, polityk, bohater , sprawiedliwnik, czy honornik...ale pastuch! Dobrze znajacy sie na bydle...potrafiacy wycielic, zadbac , napasc, napoic , przegonic...i wszystko za pieniadze...cyt:
  He offer mi ten , and I said I'm your man...
  A Cejrowskiego niech pani nie slucha wcale .....! Lepiej sluchac skrzypiec kolegi..jakie zabral ze soba na opierwsza randke...jak na obrazku:-))))
 • @Tiamat 19:11:31
  .
  Bez nowych polskich sędziów, nie będzie nowej polskiej konstytucji.

  Serdecznie Pozdrawiam
 • @goodness 21:02:16
  To jakos tak sie zrobilo zaczarowane kolo.
  Bez sedziow nie ma konstytucji a bez konstytucji nie ma sedziow.

  Ja sie z kolei upieram, ze zarowno konstytucja jak i sedziowie moga istniec tylko w sprzyjajacym systemie.
  Obecny system, nie tylko w Polsce, nie sprzyja harmonii spolecznej.
  Widac takie czasy.
 • @Tiamat 04:26:47
  My tu gadu-gadu - a tam walizki na drugim peronie.
  Tymczasem dzieja sie rzeczy smieszne, mniej smieszne i zupelnie nieciekawe.
  Rzad Ukrainy odebral Michasiowi Szakaszwili ukrainskie obywatelstwo, ktore otrzymal ... dwa lata temu. I to jest smieszne.
  Rzad Ukrainy sie zorientowal jakos, ze Szakaszwili zelgal na podaniu o ukrainskie obywatelstwo. Napisal mianowicie, ze nie byl nigdy karany. Tymczasem rzad Gruzji upomina sie podobno o 5 milionow dolarow, ktore byly szef Gruzji sprzeniewierzyl; i w Gruzji czekaja na niego z mokra scierka, zeby go aresztowac.
  Zachodze w glowe jak rzad niezaleznej Ukrainy mogl taka rzecz przeoczyc?. Moze chodzilo o to, ze Poroszenko i Szakaszwili razem studiowali na tej samej uczelni.

  Przykra wiadomoscia jest niewatpliwie decyzja Senatu i Izby reprezentantow USA o kolejnych sankcjach na Rosje. Tym razem maja byc one szczegolnie dotkliwe, bo zabraniaja Rosji handlowac wlasnymi zasobami energetycznymi.
  [Jest to nowa interpretacja gospodarki wolnorynkowej tzw. free market economy]
  Jednakowoz sankcje nie dotycza tylko dostarczania gazu do Europy. Rosja musi byc ukarana za "plodnosc i bezplodnosc"; za majdan na Ukrainie, za destabilizacje na Bliskim Wschodzie i za "agresywna polityke miedzynarodowa".
  Troche sie tej Rosji uzbieralo!

  Niestety, amerykanscy tzw. lawmakers (czyli przedstawiciele prawa amerykanskiego , a nawet jego tworcy) nie wpadli jeszcze na to, ze sankcje sa:
  a/ nielegalne
  b/nigdy nie dzialaja jednostronnie
  c/dotychczasowe sankcje, mimo poczatkowych powaznych zaklocen w gospodarce Rosji, nie rzucily Rosji na kolana; wprost przeciwnie; z kolan podniosly.

  Natomiast powaznie moga zaszkodzic calej Europie, konkretnie Unii Europejskiej, ktorej cala egzystencja zalezy od .. handlu z Rosja.
  Amerykanie nie wpuszczaja na rynek europejskich biznesow, wiec niemieckie, francuskie, holenderskie i w ogole miedzynarodowe firmy nie maja gdzie uciec przed sankcjami na Rosje. Wiec sie buntuja.

  Slucham tych debat w Kongresie i oczom i uszom nie wierze: Wszyscy
  "prawodawcy' po obu stronach polityki opowiadaja wprost, ze Rosja nie ma prawa handlowac z Europa i nalezy odebrac Rosji hegemonie handlowania gazem i ropa i w ogole czymkolwiek.
  Gloves off - zdjeto rekawice. Juz nikt nie ukrywa, ze USA ma wylaczne prawo do walki o rynki w Europie.

  I co na to Unia Europejska? Ano slynna reakcja reki i nocnika.
  Bo zdaje sie sobie zpomnieli, ze bardzo radosnie przyjeli pierwsze sankcje na Rosje; za Krym i Ukraine.
  I teraz w internecie odchodza jeremiady na temat "niezawislosci i suwerennosci" Unii Europejskiej. I ze podobno Europa ma prawo handlowac z kim chce.
  A Rosja miala takie prawo?
  Zarowno Francja jak i Niemcy i Holandia nagle sie zorientowaly, ze sankcje to obosieczna bron.
  Narzekaja tez Slowacy i Wegrzy, ktorzy czerpia niejakie korzysci na glupocie Ukrainy; mianowicie odsprzedaja im gaz rosyjski za drobna oplata.
  Madrosci narodow ucza , ze kto pod kim dolki kopie... to sam w nie wpada.
  Rosja natomiast znajduje sie tradycyjnie w towarzystwie innych panstw nielegalnie 'usankcjonowanych".: Iran, Korea Polnocna, Syria..

  A tymczasem Siemens robi rozruch kompleksowy turbiny gazowej na Krymie i udaje, ze tam nie docieraja wiesci ze swiata.

  Podobno dostanie tez kontrakt na budowe szybkiej kolei miedzy Moskwa a Kazaniem.
 • @Tiamat 04:26:47
  .
  Świat jest doskonałą harmonią energii. Musimy zacząć korzystać z pełnych nut energii społecznej, bo ćwierćnuty opóźniają rytm natury.

  Oczywiście sędziowie są koniecznie potrzebni, by nikt nie fałszował rytmu natury sprzyjającemu rozwojowi energii społecznej.

  Konstytucja która ogranicza głos obywateli do ćwierć nuty, się nie zgrywa z harmonią natury. W arytmii długo nie pociągniemy:)
 • Polskie judymy
  Polskie judymy, ktorych nie uszanowal ani Zachod ani ojczyzna.
  A i teraz sie rzadko o nich wspomina.
  Dyskutujemy historie?

  No to podyskutujmy:
  Ci cholerni cudzoziemcy: Nieopowiedziana historia Bitwy o Anglie.
  Bloody foreigners. Untold Battle of Britain. (polskie napisy) - YouTube

  Bitwa o Anglie, ktora tak naprawde wygrali polscy piloci - i czescy.

  https://www.youtube.com/watch?v=ptijNcDanVw
 • @Tiamat 09:19:30
  "... powaznie moga zaszkodzic calej Europie, konkretnie Unii Europejskiej, ktorej cala egzystencja zalezy od .. handlu z Rosja". -

  --- Zachód wie (choć nie zawsze powie, że wie), co jest grane. Niemcy (w odróżnieniu od Polaków) mają świadomość, przeciw komu są te sankcje. - Przeciw Rosji, ale przede wszystkim przeciw Europie. Zdaje się ciężki jest but amerykański, więc nie zawsze politycy niemieccy powiedzą wprost.
  W DWN jest sporo takich tytułów: "USA gegen Europa. US-Sanktionen: „Wir befinden uns mitten in einem Wirtschaftskrieg“ ["USA przeciw Europie. Sankcje USA: Znajdujemy się w środku wojny gospodarczej"].
 • @zygmuntbialas 13:35:09
  // Przeciw Rosji, ale przede wszystkim przeciw Europie//

  Francuzki MSZ wczoraj oświadczył że amerykańskie prawo o nowych sankcjach skierowane będzie przeciw wielu europejskim podmiotom gospodarczym a to oznacza że w sposób niezgodny z międzynarodowym prawem USA obejmuje własnym ustawodawstwem również UE.
 • @ikulalibal 14:41:07
  Slucham tego pajaca, wegierskiego zyda z USA Georga Friedmana, ktory w 2015 roku "przewidzial" Intermarium w Europie i to juz przewidzial jakos w okresie wyborow w Polsce.

  Wiec ten uczony amerykanski madrala od ekonomii i bog wie czego jeszcze, opowiada, ze Polska bedzie stac na czele panstw tzw. Buforu bezpieczenstwa przeciwko Rosji - Od Baltyku po Morze Czarne i ma ta potezna Polska byc sila wiodaca i prowadzic kraje Europy przeciwko Niemcom i Rosji.
  Bo Polska kwitnie ekonomicznie, jest prawie potega i moze, przy pomocy USA stawic czola i Niemcom i Rosji.
  I ze stworzenie tego Intermarium (Trojmorza) ma zapewnic Ameryce zwyciestwo nad Rosja, ktora sie rozpadnie w 2020 roku.

  Mnie zastanawia jednak, czy przypadkiem wizyta Trumpa w Polsce nie byla "zainspirowana" pomyslami i przewidywaniami Friedmana.
  Prawda jest, ze ataki medialne na Niemcy narastaja. Widac, ze jakas hucpa przygotowuje i Polske i Unie do rozwalki i awantur. I to nie od dzis.
  Ta sejmowa sieczka ma tylko zdrzaznic reszte Europy i bedzie sie wlokla ad mortem defecatam ( az do usr.. smierci) .
  Przecie zto wyraznie widac, ze Duda "podpisal - nie podpisal", ma na celu przedluzenie calej awantury z Unia.

  Friedman przyznaje, ze rozne "problemy" w Unii sa sterowane i USA prowadzi wyrazna anty-unijna kampanie. Mysle, ze moze to ma cos wspolnego z tymi awanturami w Polsce nie wiadomo, tak naprawde, o co . Friedman opowiada, ze Niemieccy politycy sa zarzadzie gazpromu - wiec jednak chodzi o wojne gazowa, do ktorej zdaje sie przylaczyla sie Polska

  Zwrocmy uwage na date tej publikacji:
  Polska powinna prowadzic kraje przeciwko Niemcom i Rosji:
  Poland should lead countries against Germany and Russia - YouTube

  15.18 Poland Intermarium ( w 15 minucie zaczyna sie o intermarium)

  https://www.youtube.com/watch?v=uO1DBvOd2_A

  Ten sam Friedman juz w 2010 roku przewidzial wojne ... polsko-turecka.
 • @Tiamat 15:54:34
  A propos
  Mamy teraz trzech takich wielkich swiatowej slawy zydow madziarskich: Soros, Friedman i .. Borys Johnson z Londynu.
 • @ikulalibal 14:41:07
  "Francuzki MSZ wczoraj oświadczył...". -

  --- "a to oznacza że" jest duże prawdopodobieństwo zamachu 'islamistów' we Francji. Chcę sie oczywiście mylić.
 • @Tiamat 15:54:34
  "Ten sam Friedman już" kilka lat temu snuł teorię o tym, iż Polska i Turcja będą potęgami w regionie. Szykują nam awantury. Jeszcze raz przypomnę ważne słowa o rurociągu/-ach przez Bałtyk. Otóz wyczytałem kiedyś w niemieckiej prasie, iż mimo kosztów rurociąg przebiega przez Bałtyk, a nie przez Polskę, bo Moskwa i Berlin obawiały /obawiają się, że w przypadku zawieruchy Warszawa - na polecenie Waszyngtonu - zamknie kurki. Tego Polacy raczej nie wiedzą i mogą klnąć na Niemców i na Ruskich.
 • @Tiamat 15:59:54
  Plotki z plotakrza PIKIO:

  Czty zaprosimy Dudowego tatusia do naszego blogu i zrobimy z nim interview?

  Ojciec prezydenta Dudy uderza w syna. "Polska MUSI przyjąć uchodźców"

  http://pikio.pl/ojciec-prezydenta-dudy-uderza-w-syna-polska-musi-przyjac-uchodzcow/

  *
  Telewizja ujawnia: Prezydent założy nową partię

  http://pikio.pl/przelom-w-konflikcie-duda-vs-pis-prezydent-ma-zalozyc-wlasna-partie/
 • @zygmuntbialas 16:29:43
  Rurociag przebiega 80 km od polskiej granicy.

  A Friedman to nawet przewidzial w 2010 roku wojne polsko -turecka.
  Niemniej jednak mnie ta sprawa trojmorza zapachniala juz w czasie wizyty Trumpa i tych polskich zachwytow.

  Ja wierze, ze rozne madrale w USA maja rozne przecieki wielkomocarstwowych planow USA. Niektore sie sprawdzaja a niektore jakos nie wychodza.
  Ale sa wspolne "spostrzezenia": np. ze rola USA jest panowac na wszystkich morzach i oceanach, ze przyjeli polityke rzymska divide et impera - dziel i rzadz- ktora polega glownie na tm, ze wywoluja konflikty i zbroja i finansuja wszystkie strony konfliktu (a niech sie pozabijaja- my mamy wolna reke), ze tworza nowe panstwa, ktore latwo kontrolowac i ze wprowadzaja demokracje i ustawiaja wlasnych kacykow.
  I wspolna cecha jest rozbijanie zdrowych ekonomicznie panstw od srodka bo nie moga napasc tak od razu i bezkarnie. Przykladem jest Japonia, a teraz Francja i Wlochy.
  Chinczykom probuja namieszac w Hong Kongu i na Taiwanie a Rosji w Moskwie, na Kaukazie a teraz i w Tatarstanie.. Zobaczymy jak im pojdzie.

  Swiat w ogole nie reaguje na to, co robia z Wenezuela.
  W przeciwienstwie do imperium brytyjskiego (rownie okrutnego) Amerykanie okupuja podlegle kraje armia i bazami. Brytyjczycy byli cwansi. (Indie na przyklad byly rzadzone przez Anglie ale nie okupywane)
  Dlatego przysluchuje sie roznym takim "Amerykanom' bo oni wyrazaja opinie i polityke imperialna USA, choc jankesi nie nazywaja siebie "imperium." Bo to przeciez demokratyczna republika.
 • @Tiamat
  W USA, w stanie Wirginia, przez jeden dzień, firma Remote Area Medical przeprowadziła imprezę charytatywną, świadczenie bezpłatnej opieki medycznej.
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-4724754/US-fairground-makeshift-hospital.html
  https://aftershock.news/?q=node/546584
 • @fretka 17:08:38
  To wlasnie, czego nie rozumiem.
  Najbogatszy kraj swiata, ktory okrada inne kraja a ma sie duzo gorzej niz wiele krajow okupowanych.
  Uwazam, ze kraj, ktory nie dba o edukacje i zdrowie obywateli nie nadaje sie do funkcjonowania jako panstwo.
  Bo po co w takim razie zbiera podatki?
  Na bogatych?
  Tak jak ja to rozumiem, USA jest Welfare State dla bogatych.
 • @Tiamat 18:44:26
  Odnośnie sankcji.

  Wczoraj Rosjanie znowu amerykanów wysłali na stacje orbitalną. Ciekawe kto ich odbierze ?
 • @Fischer 00:58:42
  To w druga strone nie ma trampoliny?
 • @Tiamat 13:11:08
  Szanowna Pani. To embargo to ściema. Rosjanie niczego nie potrzebują od USA. Jeżeli nawet musieli coś kupić to wszystko dostaną u Chińczyka. To Chińczyk robi dla całego świata, w tym USA.
  USA mówi za to jakie ma sankcje nałożyć Europa. No i Europa, a raczej Polska nałożyła sankcje nie da jabłek Putinowi.
  Natomiast cała reszta UE ma gdzieś sankcje, jabłka sprzedaje Bułgaria i Mołdawia, wcześniej Turcja.
  Wszystko co niemieckie można kupić w Rosji. Reklamy TV przepełnione klipami BMW; Volzwagena; Boch-a; Duracelami, aspiryna Bayera i szwajcarskimi zegarkami. Mało tego w Rosji pracują montownie niemieckich samochodów, otwierane są nowe salony sprzedaży.
  Proszę udać się na wycieczkę do Petersburga czy Moskwy, zobaczy tam Pani dziesiątki Europejskich sklepów firmowych.

  Jak by Rosja potraktowała poważnie sankcje i wstrzymała dostawy gazu i paliw do Europy, większość rządów by upadała w wyniku protestów społecznych spowodowanych 20-30% wzrostem cen. Gdyby Rosja wstrzymała dostawy silników rakietowych dużej mocy RD-160 do USA. Ci drudzy mogli by zapomięć o rozwoju własnego programu kosmicznego i podróży na marsa. :-)
 • @Fischer 19:08:48
  "To embargo to ściema. Rosjanie niczego nie potrzebują od USA". -

  --- Wymiana Zachód - Rosja odbywa się innymi drogami. Zresztą skutki ponosi raczej nie Rosja, lecz państwa Europy Zachodniej. Niemcy wyliczyli, że gospodarcze sankcje kosztują Niemcy 500 tysięcy miejsc pracy.
  Jest tu jeszcze jeden interesujący (mnie) problem, a mianowicie, jakim prawem USA decydują o tych sankcjach. Czy państwa UE już są do tego stopnia zależne?
  UE (w tym Polska) nałożyła i systematycznie zatwierdza sankcje wobec Syrii. To wyczyta się gdzieś przypadkiem. To bardzo źle świadczy o władzach Unii.
 • @zygmuntbialas 23:11:56
  Kluczowi polityczny UE są skorumpowani i w kieszeni amerykańskich bankierów. Gdy USA, a raczej jej finansjera realizuje kontrakty i nakreśla plany o wartości setek bulionów dolarów. To łapówki rzędu 10 czy nawet 100 milionów są ochłapami. Za takie pieniądze można kupić liderów Europy, szefową banku europejskiego, zorganizować jakąś kolorową rewolucję, czy ufundować pokojowa nagrodę Nobla Obamie. Za taką kasę kupuje się przychylność ONZ, czy ekspedycje karne sojuszników na bliski wschód.

  Tylko debil zgodziłby się na przybycie do Europy kilku milionów niewykształconych uchodźców z krajów afrykańskich i bliskiego wschodu, tylko debil zgodził by się na import GMO i otworzył rynki handlowe dla konkurencji w tym wypadku USA (via Kanada). Tylko debil będzie wolał położyć swoja gospodarkę i kupować dwukrotnie droższy gaz i ropę od USA zamiast rosyjskich surowców. Tylko debil będzie dażył do konfliktu z Rosją.

  A przecież liderzy UE to nie debile, więc co się dzieje ?
  TO JEST ZDRADA !
 • @Fischer 14:02:58
  "Kluczowi polityczny UE są skorumpowani i w kieszeni amerykańskich bankierów". -

  --- Tak, to jest widoczne. W jakim stopniu jest to korupcja, a w jakim groźby i szantaż, trudno mi ocenić. No i pozostaje postawa społeczeństw Europy, w tym Polski. Co można sądzić, co można uczynić, jeśli ludzie nie reagują, jeśli tak łatwo dają sie wkręcić?
 • @zygmuntbialas 14:22:50
  „…co można uczynić, jeśli ludzie nie reagują, jeśli tak łatwo dają się wkręcić?..”

  W otwartej konfrontacji nie wiele. Świat jest sterowany z ukrycia. Nam się wydaje że mamy wybory, wpływ na politykę, zachowania. Nie to nieprawda.

  Żydzi sterujący USA, by osiągnąć obecną pozycję, sterowali Ameryką z ukrycia przez 300 lat. Watykan realizuje swoje ukryte cele poprzez kilkunasto wiekowa tradycję. Niemcy poprzez arystokratów niemieckich i niemieckie loże wolnomularskie potrzebowali 400 lat by utworzyć Cesarstwo Niemieckie, Fryderyk Wilhelm (Państwo Niemieckie).

  Gdyby rządzący u zarania swoich ideii, informowali o swoich przyszłych celach szeroko pojęte inne nacje i narody, nigdy by nie osiągnęły zakładane cele.

  Polska jak wiele innych małych sterowanych ojczyzn, nawet nie ma wyznaczonych celi dla swojej polityki. Robi to co im inni każą. Wcześniej realizowaliśmy plany ZSRR, teraz elit amerykańskich.

  Nie ma znaczenia, kto będzie rządził w Polsce, PSL, SLD, Kukis, AWS, PIS, zawsze gdy zajrzysz pod lóżko będzie tam żyd.

  Druga opcja słowiańska (bo to muszę zaznaczyć)- Rosja, śmiertelny wróg amerykańskiej, żydowskiej finansjery. Jednak tu zadbał żyd o prawicowe spojrzenie na świat Polaków, i od 100 lat straszy nas komunizmem i komunistami.

  Chociaż kończąc na połowie ubiegłego stulecia wszyscy komuniści powymierali. Nigdzie komunizmu nie osiągnięto, a sami teoretycy komunizmu stwierdzili, że to utopia. Dziś większość ludzi nawet nie ma pojęcia co znaczy komunizm i kim był komunista. Nie rozróżnia komunisty od socjalisty. Aktualnie, zgodnie z definicja to właśnie PIS reprezentuje poglądy socjalistyczne, a nie SLD.

  To farsa z inteligencji społeczeństwa.

  Kościół też straszy wiernych i Narodowców komunistami i diabłem naprzemiennie. Nie zauważając na fakt, że Jezus był pierwszym i największym komunistą.

  Mając przed sobą te dwie opcje Polacy wybrali wersję żydowską, dlatego zawsze będą odkrywać kolejnych żydów za sterami ojczyzny. Mimo że jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy, już powinni zapuszczać pejsy.
 • @Fischer 20:39:04
  "Świat jest sterowany z ukrycia". -

  --- Pańska wypowiedź oddaje istotę rzeczy i jest właściwie w pelni zgodna z moimi przemyśleniami. Przeniosę ten wpis pod aktualną notkę w NEON-ie oraz na blog.pl :)

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej