Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

Co się dzieje w USA - 06.08.2017.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

John Pilger: Trump będzie następnym, typowym amerykańskim prezydentem. A to niesie ze sobą pewną odpowiedzialność. Przede wszystkim obowiązkiem prezydenta Stanów Zjednoczonych jest zagrażać, straszyć i atakować.

Pisze Pani Tiamat do mnie: Przesyłam Panu to tłumaczenie, pozostawiając Panu decyzje, co z tym zrobić. Dla mnie ważne jest i zakończenie, i fakt, że John Pilger nadaje z Sydney, a nie z Londynu (więc nie jestem jedynym dziwactwem z antypodów). Jest to nagranie z kwietnia br., ale wydaje się, że jest aktualne w świetle ostatniej awantury z Kushnerem i rosyjską prawniczką (która wygrała w Nowym Jorku proces o czyjeś niezapłacone podatki, i teraz spotyka ją kara od tego, kto proces przegrał). Nadmuchana histeria antyrosyjska ma swoje polityczne uzasadnienie, co jest tematem tego wywiadu:

John Pilger on nuclear war, Russia & The Last Poets (E467) RT — Going Underground, 
https://www.rt.com/shows/going-underground/384840-nuclear-war-russia-poets/

Legendarny australijski dokumentalista John Pilger o wojnie nuklearnej. Wywiad dla brytyjskiego programu “Going underground” („Schodząc do podziemia”). Program prowadzi Afsin Rattansi:

Kto by to pomyślał, że NATO i zachodnie media nagle i niespodziewanie zakochają się w nowym prezydencie USA po tym, jak wypuścił 59 rakiet tomahawk na jedno z najbardzej wynędzniałych państw świata. John Pilger zrobił ponad 60 filmów dokumentalnych i otrzymał wszystkie możliwe nagrody, a jego ostatni film to „Nadchodzaca wojna z Chinami”. John Pilger opowie nam, jak blisko jesteśmy wojny nuklearnej. Mówi teraz z Sydney; opowie nam o największym wyścigu zbrojeń od czasów drugiej wojny światowej i o przygotowaniu się do wojny z Chinami.

Znalezione obrazy dla zapytania donald trump

Donald Trump

Afsin: John, witamy znowu w “Going underground”. Właśnie obchodziliśmy Wielkanoc, Ukrzyżowanie Palestyny. Co myślisz o tym, że rząd UK popiera politykę Izraela w Palestynie, a tymczasem ONZ nam mówi, że Palestyna przechodzi kolejny kryzys humanitarny?

John: Chodzi o przemilczanie prawdy, podwójne standardy, i że rodzaj zaniechania moralnego kodu jest naszym znamieniem, stemplem probierczym wielu państw, które zawsze pretendują do wartości chrześcijańskich – a jedną z nich jest obchodzenie Wielkanocy – a tak naprawdę przejawiają nieprawdopodobną hipokryzję.

Gaza, o czym już wszyscy mówią, jest otwartym więzieniem, ludzie, którzy tam mieszkają, są zwyczajne więźniami, a ich więziennymi strażnikami jest państwo Izrael. Państwo Izrael jest mistrzem świata w łamaniu międzynarodowych praw. Właściwie nie mają konkurencji, a jednak, to niemal śmieszne, że nazywają się demokracją. Sędziowie w Izraelu opowiadają, że to jest O.K. budować kolonie w sercu Zachodniego Brzegu. I jeśli mamy pamiętać cokolwiek o świętach Wielkiejnocy, to powinniśmy pamiętać, że nie wolno nam zapomnieć o mieszkancach Gazy.

Afsin: Wspomniałeś o łamaniu prawa. Nagle w mediach u nas (UK) bardzo niewielu ludzi uważa, że Donald Trump złamał jakiekolwiek prawo, zrzucając pociski na Syrię. Nie wydaje ci się, że to jakiś rodzaj ironii, że Amerykanie bombardowali Syrię akurat wtedy, gdy Trump miał wspólny obiad z premierem Xi dzin Pingiem na Florydzie?

John: Bez wątpienia, oczywiście nie mogę udowodnić, ale tak to odebrałem i podejrzewam, że to było zaplanowane. Chodziło o to, by dać do zrozumienia prezydentowi Chin, zwłaszcza gdy chodzi o Koreę Północną, że albo “uspokoicie Pjonjang – i oczywiście Chiny nie będą wielkimi przyjaciółmi Korei – albo to my możemy coś z tym zrobić i wysłać tam też parę pocisków”. To może być trochę trudne, naturalnie, ale te parę pocisków może sprowokować otwartą wojnę i może w najlepszym przypadku zniszczyć jedno z najbardziej sprzymierzonych państw czy raczej wasala USA – Koreę Południową.

Znalezione obrazy dla zapytania korea -mapy

Afsin: Co myślisz o raporcie – naturalnie jest to żródło anonimowe mediów USA – bezczelnie mowiącym nam, że pomysł zamontowania nuklearnych sił w Południowej Korei (według NBC news) daje możliwość zamordowania Kim Dzong Una – przywódcy Korei Północnej? Że to może jest część strategii?

John: Tak, oni to nazywają odcięciem głowy od państwa. Koncepcja użycia broni nuklearnej nie jest nowa i istnieje na długo przed Trumpem. W ostatnim okresie panowania Obamy Kongres po cichutku skreślił z instrukcji o użyciu broni nukleranej słowo ‚limited’ (ograniczony). “Prawo Wojny” – przewodnik Pentagonu zupełnie wprost wyjaśnia, że Pentagon ma prawo zaatakować, kogo i kiedy zechce przy pomocy broni nuklearnej. Plan obrony z powietrza i morza przewiduje niespodziewany atak na Chiny, zanim Chiny zdążą zaatakować USA. I ten niespodziewany atak może szybko spowodować eskalację wojny nuklearnej.

Był taki rodzaj dyskusji w latach 1980-tych, kiedy ludzie uważali, że wojna nuklearna stanowi zagrożenie dla ludzkości. Tłumy wyległy na ulice Manhattanu, protestując przeciwko instalowaniu broni atomowej w sąsiedztwie domów i ludzkich osiedli. A w ogóle tłumy protestowały przeciwko użyciu broni nuklearnej, nawołując do zakazu produkcji. Domagali się zdelegalizowania wszelkiej broni atomowej.

Te demonstracje pokazały wyraźnie, czego znakomita większość społeczeństw sobie absolutnie nie życzy. To życzenie narodów zostało historycznie potwierdzone w ONZ, kiedy w czasie głosowania zdecydowana większość przedstawicieli narodow do Zgromadzenia Ogólnego ONZ głosowała za zdelegalizowaniem broni atomowej.

Ale oczywiście mocarstwa nuklearne sprzeciwiły się, a poparły ten sprzeciw supermorcarstw ich wasale, jak np. Australia i parę innych. Natomiast co było ważne i nie wolno nam o tym zapomnieć: zdecydowana większość społeczeństw rozpoczęła ten antynuklearny sprzeciw i domagala się zakazu rozprzestrzeniania, a nawet uzycia tej broni. W przypadku całkowitego zakazu broni atomowej nie byłoby miejsca na moralizowanie, hipokryzję, wylewanie łez krokodylich i na podwójne standardy, płynące z Waszyngtonu, Londynu, Tel Awiwu i nie wiadomo skąd.

Znalezione obrazy dla zapytania wojsko usa w syrii

Amerykańskie samoloty nad Syrią

Afsin: A czy nie wydaje ci się, że reakcja Rosji i Chin na amerykański atak na Syrię ośmieliła raczej Trumpa. Ja rozumiem, że to tylko słowa – Chińczycy powiedzieli, że ambasador UK w ONZ obraził urząd Rady Bezpieczeństwa – i potępilii zachowanie Anglika. No i Rosjanie krytykowali ten atak, ponieważ uważają, że pokój w Syrii został zagrożony. I jakoś nie wygląda na to, by Donald Trump się tym przejął czy przestraszyl?

John: Tak naprawdę to Rada Bezpieczenstwa jest teraz rodzajem teatru bezprawia i nadużyć. Mieliśmy ten przyklad absurdalnego występu przedstawicielki USA ze zdjęciami. Jak na ironię to jej wystąpienie całkiem przypominało historyczne już wystąpienie w tym samym miejscu Collina Powella. W 2003 roku. Collin Powell zachowal się dokladnie tak samo (pokazując zdjęcia dzieci w Iraku). Doskonale wszyscy wiedzieli, że to nadużycie będzie pokazywane we wszystkich mediach.

Jesli mam spekulować, to myślę, że Trump wystrzelił te rakiety na Syrię, żeby ratować własną skórę, w sensie politycznym. Już wtedy sugerowano, że należy mu się impeachment (odsunięcie od wladzy), co stanowiło niejako zagrożenie dla niego, że jego kariera może się skończyć. Przecież jego przeciwnicy pochodzą z amerykańskiego establishmentu: od CIA do NSA, departamentu stanu i oczywiście znakomitej większości mediow, a także Partii Demokratycznej i liberalnego establishmentu.

Presja była tak wielka, że – posługując się jego własnymi słowami – musiał coś zrobić. No więc dlaczego nie zrobić tego, co każdy prezydent USA robi? - I ja nie przesadzam, każdy amerykański prezydent w historii USA zaatakowal w jakiś sposób jakieś państwo, żeby potwierdzić swój autorytet. Ciekawe było na przykład usłyszeć, jak była kandydatka na prezydenta Hillary Clinton wkroczyła nagle na publiczną scenę i powiedziała, że Trump powinien zbombardować wszystkie pola naftowe w Syrii.

Więc mówimy tu o festiwalu wojny. I ja rozumiem, że Trump to zrobił, żeby uratować swoją karierę. Zrobił to również i dlatego, by dać do zrozumienia bardzo dwu-, a nawet wieloznacznie i Chinom. Właśnie wtedy, gdy miał się spotkać z chińskim prezydentem… no bo powiedziano mu, że Rosja i Chiny – jak nigdy wcześniej – stają się bliskimi partnerami i w handlu, i w polityce, i to w sensie bardzo pozytywnym: uzupełniają się w tej współpracy: Rosja z bogactwami naturalnymi, a Chiny z ogromnym przemysłem i wytwórczością. To prawie tak, jak się marzyło tow. Mao. To, co Mao zawsze chciał dla Chin i USA.

Chiny i Rosja nigdy nie współpracowały ze sobą tak blisko. Nawet na niwie militarnej. Odbywają razem ćwiczenia wojskowe. Więc Trump próbuje zastosować metodę manipulacji w stylu Nixona: rozdzielić /skłócić Chiny z Rosją. Nie wiem, czy mu sie to uda, czy nie. Jest trudno przewidzieć, bo Trump rozwija swój program polityczny w trakcie sprawowania urzędu, ale jest pewna konsekwentna stałość w tym zachowaniu: jego polityka i zachowanie niewiele się różnią od działań Obamy. Trump jest troszkę tylko inny od Obamy i poprzedników, a swoim nieprzewidywalnym zachowaniem przypomina charakter z komiksów.

Podobny obraz

John Pilger (ur. w 1939 roku)

Po przerwie: (12:47)

Afsin: John, nasze media tutaj (UK) mówią nam, że to Rosja i Chiny są izolowane w Nowym Porządku Świata.

John: Izolowanie Rosji trwa od 1918 -19 roku i stanowi podstawę amerykańskiej polityki zagranicznej. Stany Zjednoczone zawsze uważały i uważają Rosję jako absolutnego wroga, i ta polityka wrogości wobec Rosji jest głównym uzasadnieniem istnienia NATO. NATO potrzebuje Rosji jako wroga. Dlatego była taka okropna histeria, gdy Trump zasugerował, że może istnieć jakieś pokojowe współistnienie z Rosją; że miał zamiar rozmawiać z Putinem i negocjować z nim pokój. To był taki mały promyk nadziei nadchodzącej ery Trumpa.

Być może, że to jest ciągle aktualne, ale jakoś wszystko się odwróciło do góry nogami, gdy Trump zaatakował państwo, które – obiecał, że nigdy nie zaatakuje. Powiedział, że go nie interesuje zmiana reżimu w Damaszku, a teraz wygląda na to, że to jest jego plan.

Nie wiem, czy przyjdzie nam czekać długo, zanim się dowiemy, że ludzie mają coś do powiedzenia, i ja bym zasugerował, że ci wszyscy ludzie, którzy wyszli na ulice, żeby protestować przeciwko Trumpowi, wyzywając go od faszystów i nawołując do impeachmentu – wielu z nich teraz jest zachwyconych tym, że Trump zaatakował brzydkiego Asada – to może kiedyś te same tłumy zorientują się, że ich głos i opinia świata mogą się kiedyś przydać w protestach przeciwko wojnie nuklearnej, którą – widać, że – teraz popieramy. Przynajmniej tak się wydaje – zarówno z Rosją, jak i Chinami.

Afsin: To nawet ciebie zaskoczyło, że Donald Trump sam sobie zaprzeczył, gdy wypowiedział na poczatku swą opinię o NATO, a zaraz po tym ataku na Syrię, w CNN ogłosili, że “teraz to Trump jest prawdziwym prezydentem Stanow Zjednoczonych”.

John: Ja cały czas jestem prawie pewny, że Trump będzie następnym, typowym amerykańskim prezydentem. A to niesie ze sobą pewną odpowiedzialność. Przede wszystkim obowiązkiem prezydenta Stanów Zjednoczonych jest zagrażać, straszyć i atakować. I to on zrobił.

Pamiętaj, że tomahawki były używane przez poprzednich prezydentów: niesławnie używane przez Billa Clintona, prezydenta Busha nr 1 i jego syna G.W.Busha. Prezydent może wysłać swoje okręty na Morze Śródziemne i potem do innych panstw, i zabijać ludzi, równocześnie chroniąc swoich ludzi przed zabijaniem. To prawie tak jak prezydencka broń: czekaliśmy na te tomahawki. I oto sa!

Więc być może chodzi o to, by teraz Donald Trump nie był postrzegany przez poważnych ludzi jako komiczny błazen, tylko jako prezydent Stanów Zjednoczonych, i te wszystkie niekonsekwentne i sprzeczne zachowania mają być przykładem na to, że wojna – jak określił Martin Luter King 50 lat temu w swojej słynnej przemowie, w której połączył problem praw człowieka i obywatela z problemem wojny (wtedy przeciwko wojnie w Wietnamie) – i w tym swoim wspaniałym przemówieniu opisał Stany Zjednoczone jako największego przestępcę świata. Nie miał na myśli narodu amerykańskiego. Mówił o moralistach, którzy rządzą tym krajem. I teraz oto mamy znów tego przyklad.

Przetłumaczyła: Tiamat

KOMENTARZE

 • @All
  Władimir Putin ogłosił swą kandydaturę w wyborach prezydenckich, zarządzonych na dzień 18 marca 2018:

  http://www.veteranstoday.com/2017/08/05/putin-announces-his-intention-to-run-for-president-in-2018/

  Aktualne wyniku sondażu:

  http://www.veteranstoday.com/wp-content/uploads/2017/08/Russian_presidential_election_initial_results.jpg
 • @All (II)
  http://www.pewresearch.org/fact-tank/2017/08/01/u-s-power-and-influence-increasingly-seen-as-threat-in-

  Pisze pani Tiamat: Coraz wiecej panstw czuje sie zagrozonych agresja USA. Porownanie miedzy rokiem 2013 a 2017
  [Australia tak samo jak Niemcy?]
  Zrodlo: Wiosna 2017 Globally osrodek badan opinii: PEW Research Centre

  http://www.pewresearch.org/fact-tank/2017/08/01/u-s-power-and-influence-increasingly-seen-as-threat-in-other-countries/ft_17-08-01_threat/
 • @All (III)
  Przesłała pani Tiamat: „To zrobił Putin”:

  https://matrixbob.files.wordpress.com/2017/08/aad8c-00-vitaly-podvitsky-putin-did-it-2014.jpg
 • @zygmuntbialas 17:02:30
  TO CHYBA NAJLEPSZA WIADOMOŚĆ TEGO ROKU !!!
 • @Paulus Aquarius 18:53:24
  Była by lepsza, gdyby Duma obwołała go carem. Tyle gęb by się zamknęło....
 • @Paulus Aquarius 18:53:24 and @SZS 23:30:12
  "TO CHYBA NAJLEPSZA WIADOMOŚĆ TEGO ROKU !!!". -

  --- Zdobył W. Putin autentyczne poparcie Rosjan, gdyż stworzył porządny zespół polityczny i podejmował mądre decyzje dotyczące spraw wewnętrznych Rosji i polityki zagranicznej. U nas w Polsce nie chcą tego docenić. Zarówno politycy, jak i obywatele, których już odpowiednio 'ustawiono' w ostatnich latach.

  Pozdrawiam Panów.
 • @SZS 23:30:12
  Duma nie ma nic do gadania.Oczywiście w TYCH sprawach :) Cara wyznacza Bóg i nie wykluczone że wyznaczył.
  Wieść gminna niesie że podczas duchowej wizyty (w maju 2016) na Świętej Górze Atos W.W Putin został namaszczony na monarchę.
  Najpierw bardzo bardzo długo rozmawiał z wybranym gronem mnichów i patriarchą Cyrylem.Rozmowa trwała kilka godzin i nikt spoza tego ścisłego grona nie zna jej szczegół.A potem było bogosłużenije (nabożeństwo) podczas którego hierarchowie postawili Putina w miejscu przeznaczonym dla Cesarza czyli na tronie .Zgodnie z pradawnym obyczajem w tym miejscu siedzieli i modlili się Cesarzowie Drugiego Rzymu ( przez papiestwo zwani bizantyjskimi)
  http://uainfo.org/static/files/gallery_uploads/images/%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B5%D0%B9%20%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D1%83%D1%86%D0%BA%D0%B8%D0%B9.jpg

  Na filmie widać że Putin jest wyraźnie czy to wzruszony czy to speszony w każdym razie jakiś taki nie taki jak zazwyczaj.
  https://www.youtube.com/watch?v=FAOHbECkq3c
  Stąd poszła pogłoska że chyba go namaścili na tron Imperatora
 • @zygmuntbialas 23:55:17
  Tymczasem, zgodnie z przewidywaniami, rozpetala sie wojna gazowa, przeciwko Rosji i przeciwko Niemcom, w ktorej Polska bierze czynny udzial.
  Rosja ma byc ukarana, bo dostarcza gaz, a Niemcy uparly sie, zeby ten gaz kupowac.
  Polska zas dostala niezwykle ambitne zadanie: ma sluzyc Amerykanom jako "KLIN" niezgody miedzy Rosja a Niemcami.

  No to poslusznie wykonujemy przyjete na siebie obowiazki.
  Media i blogi dyskutuja zawziecie, ze Polsce nalezy sie odszkodowanie wojenne ale tylko od Niemiec. ( od Anglii i aliantow - nie)

  Odszkodowanie moze sie i nalezy ale zastanawia, ze akurat ten wybuch niecheci do Niemiec wyraznie sie mocno uaktywnil po wizycie Trumpa w Polsce.
  Jesli przysluchac sie amerykanskim gentlemenom w Senacie i w Kongresie, to mozna dojsc do wniosku, ze nie tak bardzo chodzi Amerykanom o Krym czy Slawiansk ale o zmonopolizowanie dostaw amerykanskiego gazu lupkowego do Europy.
  Ani w Senacie ani w Kongresie nikt nie ukrywa, ze nalezy Rosji zakrecic kurek gazowy i nie dopuscic do ukonczenia Nord Stream 2.

  Stany Zjednoczone oczekuja wspolpracy od Polski, ktorej Trump obiecal, ze bedzie glownym dystrybutorem amerykanskiego, drogiego gazu lupkowego na Europe.
  Dostalismy wiec nieposlednia role ratlerka, ktory ma obrzydzic Niemcom zycie a Rosji udowodnic uzasadnienie kolejnych sankcji.

  W polskiej prasie rozpoczeto kampanie o odszkodowania wojenne od Niemiec; a w przypadku Rosji nalezy przypomniec jak to Rosja haniebnie postapila z turbinami Siemensa, ktore zakupila a potem odsprzedala na Krym i za to moze byc Rosja pociagnieta do odpowiedzialnosci w Trybunale Europejskim.

  Do tego jeszcze Ukraina nasmiewa sie z Rosji, ze ten most Kierczenski sie zawali a turbiny Siemensa sa nielegalnie montowane na Krymie.

  Polscy kibice dali wyraz swojemu oburzeniu wywieszajac w czasie meczu pilkarskiego bardzo wymowny plakat przedstawiajacy okrucienstwo niemieckie w czasie powstania warszawskiego. Niech caly swiat wie, ze nalezy nam sie odszkodowanie.
  Prasa angielska radosnie donosi, ze Polacy maja prawo do odszkodowania. Ale tylko od Niemiec. Polscy piloci z Dywizjonu 303 dostali... fige a Polska za Bitwe o Anglie dostala... Jalte.

  Znaczy sie, przystapiono do frontalnego ataku na rosyjski gaz, bo Trump obiecal Amerykanom nowe miejsca pracy. W Europie..

  I jak zwykle, znalezli sie sceptycy i niedowiarki, ktorzy podejrzewaja, ze moze i da sie wyciagnac od Niemiec jakis szmalec, ale pytanie, kto go dostanie. W tych cynicznych spekulacjach w gre wchodza dwie firmy konkurencyjne: Ukraina i wybrancy z Nowego Jorku.
  Bo podobno te pieniadze, ktore juz niektorzy zaczeli liczyc, nie beda przydzielane indywidualnie tylko przekazane panstwu a panstwo zrobi tak jak mu kaza mocodawcy zza oceanu.

  Zastanawia postawa kibicow, ktorzy raptem sobie przypomnieli, ze mielismy wojne z Niemcami i okupacje niemiecka.

  Ja to osobiscie pamietam - tez mam niejakie cyniczne spojrzenie na polityke sportowa- jak bardzo radosnie kibicowalismy Niemcom, gdy im sie mur berlinski zawalil i cieszylismy sie razem z DDR/RFN ze wreszcie biedne Niemcy beda polaczone, bo im sie nalezy.
  I jakos do tej pory polskim kibicom nie przeszkadzali Niemcy w zawodach pilkarskicjh i innych zawodach sportowych.
  Przeciez nawet w Rio chodzilo glownie o zawodnikow rosyjskich, ktorzy osobiscie odpowiadali za zajecie Krymu, czego najlepszym dowodem byl skandal dopingowy. Jakos nie moge zapomniec, ze polscy sportowcy sie cieszyli z tragedii Rosjan zwlaszcza, a ZWLASZCZA z tragedii paralimpians, ze ... zostanie wiecej medali dla polskich zawodnikow. Tego wywiadu chyba nie zapomne do konca zycia.

  Wyszlo co prawda na jaw, ze z tymi srodkami dopingowymi to rozne inne panstwa mogly zdrowo konkurowac z Rosja ale wtedy nikomu nie przeszkadzalo, ze sportowa polityke zamienia sie w sport polityki.

  I oto kibice w prasie oburzeni na decyzje UEFA, ze plakat o powstaniu warszawskim byl nielegalnie rozwieszony w czasie meczu bo podobno sportu nie wolno mieszac do polityki..
  Jak to nie wolno??

  Co poniektorzy znani Ukraincy bardzo sie ucieszyli z powodu frontalnych sankcji na Rosje i uwazaja, ze osobiscie sie przyczynili do tych sankcji w czasie kolejnych wizyt Poroszenki na Zachodzie.

  Tymczasem zblizaja sie wybory w Rosji w marcu przyszlego roku.
  Rada Wierchowna przystapila do przygotowania kolejnych antyrosyjskich awantur, poniewaz Ukraina wziela na siebie role ingerencji w wybory rosyjskie, zeby nie bylo na Amerykanow, ktorzy aktualnie sa zbyt zajeci "zmiana rezimu" w Wenezueli.

  USA, champion wszech sankcji nalozyl sankcje i na Rosje, Iran, Koree Polnocna a teraz i na Wenezuele. Zamrozili prawem kaduka majatek Wenezueli w Stanach.

  Ale nie nalozyli sankcji na rope bo sie okazalo, ze cena ropy podskoczy na czym moga zyskac .. Rosjanie.

  Okropnie skomplikowany jest ten swiat ambicji, sankcji, ropy, pogrozek i usciskow dloni i zwyczajnego lupiestwa.
 • @Tiamat 03:47:01
  Bardzo dobry artykuł na portalu GAJOWEGO MARUCHY:
  USA. Strażnik pokoju? Obrońca praw człowieka? Historia USA w pigułce.
  https://marucha.wordpress.com/2017/08/06/usa-straznik-pokoju-obronca-praw-czlowieka-historia-usa-w-pigulce/#more-65920
 • @Robik 07:28:39
  Tak, czytalam. Komentarze tez znam.

  Natomiast mam bardzo mieszane uczucia gdy chodzi o tzw. pomniki.

  W Polsce niszczymy pomniki z Rosjanami.

  We Wloszech wlasnie odslonieto pomnik zolnierza rosyjskiego, ktory zginal w obronie Palmiry.
  Aleksandr Prohorenko zginal w marcu tamtego roku od wlasnej artylerii, ktora wezwal po tym jak zostal otoczony przez terrorystow z ISIS.

  Ogromnie mnie wzruszyla ta ceremonia.
  Dlaczego?

  Wlosi najlepiej wiedza jak wazne jest przetrwanie i szanowanie kultur i cywilizacji naszych przodkow..

  Szkoda, ze w Polsce juz nikt nie uczy wartosci kulturowych .
  Dlatego Rzym moze przetrwac. Im pomniki historii nie przeszkadzaja.


  Italia odslonila pomnik rosyjskiego zolnierza, ktory zginal w bitwie o Palmire
  Italy unveils monument to Russian soldier killed in battle for Palmyra in Syria — RT In motion

  https://www.rt.com/in-motion/398803-monument-russian-soldier-italy/


  Pomnik rosyjskiego bohatera, ktory zmarl w Syrii.
  Monument to Russian Hero Who Died in Syria Unveiled in Italy - Sputnik International

  https://sputniknews.com/europe/201708061056231455-prokhorenko-monument-italy-russia-palmyra/
 • @ikulalibal 00:39:52
  "... chyba go namaścili na tron Imperatora". -

  --- Akurat w porę dla Rosji i Rosjan (a także dla wolnego świata) pojawił się prezydent W. Putin. Lud i Bóg to na pewno docenili i doceniają :)
 • @Tiamat 03:47:01
  "... rozpetala sie wojna gazowa, przeciwko Rosji i przeciwko Niemcom, w ktorej Polska bierze czynny udzial". -
  --- No i Polacy, mieszkańcy Polski nie wiedzą, że Nord Stream jest wynikiem obaw Moskwy i Berlina, że w przypadku zawieruchy Warszawa na polecenie Waszyngtonu zakręciłaby kurki. Widzimy, że nie trzeba czekać na 'zawieruchę', by politycy naszego kraju 'pokazali zęby'.

  "W polskiej prasie rozpoczeto kampanie o odszkodowania wojenne od Niemiec". -
  --- Byli już tacy, którzy uważają, że Niemcy powinni oddać nam ziemię, sięgającą do Hamburga (naprawdę). Ale my tu rozmawiamy poważnie :)
 • @Tiamat 09:05:54
  "Italia odslonila pomnik rosyjskiego zolnierza, ktory zginal w bitwie o Palmire". -

  --- Wielki pisarz Bolesław Prus mawiał: "Szanujmy się panowie, bo gdy się nie będziemy szanować, to kto nas będzie szanował".
 • @All (IV)
  O relacjach: Polska – Ukraina /Litwa oraz o pracownikach z Ukrainy w Polsce, linki:

  https://www.youtube.com/watch?v=xRTxIBUp3LA

  https://www.youtube.com/watch?v=0xJmVhmTQgM
 • @Tiamat 03:47:01
  Witam .Ciekawe ile hełmów i kamizelek kuloodpornych otrzymały za karę od UFA banderopiteki z Karpat Lwów ?. http://bi.gazeta.pl/im/d5/1c/ff/z16719061V,Pilkarze-Karpat-Lwow-pokazywali-sie-pod-pomnikiem-.jpg
 • @ikulalibal 00:39:52
  Na czym polega roznica miedzy miedzy Trumpem a Putinem najlepiej widac w Jerozolimie:
  Bardzo wszystkim polecam:

  Roznica miedzy Trumpem a Putinem w Jerozlimie:

  Difference Between Trump & Putin in Jerusalem - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=k7m26G0WpB4
 • @Repsol 15:48:44
  Witam Cię :)
 • @Tiamat 17:16:43
  Zapomnialam dodac, ze Holy Sepulchre - to Swiety Grob.
  Nawet nie chodzi o te sciane placzu, ktora jest zwyczajnie ruina rzymskiego fortu Antonia.

  Mnie sie raczej rozchodzi o to, ze zadnego polskiego "przywodce" (podobno to same katoliki) , jeszcze nikt przy grobie Jezusa nie widzial.
  Jakos tak dziwnie.
  Widac prawoslawnym wolno - a katolikom, nie.
 • @Tiamat 17:16:43 oraz 17:29:01
  "Roznica miedzy Trumpem a Putinem w Jerozlimie ("Holy Sepulchre - to Swiety Grob". -

  --- Tak, jest różnica. Kolosalna.
 • Rocznica wojny w Osetii Poludniowej. Zbrodnie Sakaszwili
  Wielkie oburzenie Zachodu wywolala wizyta Putina w Abchazji.
  Widac Zachod ma zamiar wyznaczyc Rosjanom liste krajow, ktore Rosja moze odwiedzac.

  Wojna w Osetii Poludniowej:

  Osmego sierpnia minela kolejna rocznca napasci na Osetie Poludniowa przez kaukaskiego zboja Szakaszwili. Mimo calej propagandy zachodniej nie udalo sie udowodnic i zwalic wine na Rosje i Osetyncow, ktorym Szakaszwili osobiscie obiecal, ze ich wyrzuci z Osetii: “My was nie potrzebujemy- nam potrzebna wasza ziemia”.

  W wielu wywiadach i przemowieniach Szakaszwili przyznaje, ze nie mial wyjscia ale musial napasc na Osetie, bo czul sie zagrozony przez Rosje.
  I naturalnie zachodnie media opowiadaly rozne klamstwa, (fake news) a zachodni politycy nie tylko platali sie w zeznaniach ale wrecz potwierdzali agresje Gruzji jako “zlo konieczne”.

  W wywiadzie dla amerykanskiej telewizji przedstawiono przez pomylke dwie kobiety, ktorym udalo sie ucic z piekla. Byly to obywatelki USA, ktore byly w odwiedzinach u krewnych w Osetii gdy Gruzja napadla na Osetie.
  Kiedy obie kobiety zaczely dziekowac rosyjskiej armii za uratowanie im zycia- wywiad przerwano.

  Sakaszwili postanowil sprobowac szczescia w czasie inauguracji olimpiady w Chinach; mial nadzieje, ze Rosja zajeta olimpiada - Miedwiediew byl na wakacjach a Putin byl w drodze na Olimpiade- nie bedzie miala czasu zajmowac sie Osetia.
  Faktycznie, Rosja byla nie przygotowana do obrony Osetii.
  Jeszcze wieczorem, przed napadem na spiacych Osetyncow, Szakaszwili zapewnial, ze ma wzgledem Osetii same przyjazne zamiary.
  Osetyncow zdziwilo to przemowienie … ale i uspokoilo. Poszli spac z nadzieja na lepsze jutro… ktore nie przyszlo.

  Niemala ciekawostka byl fakt, ze senator McCain zajety wyborami w USA, w ktorych sam osobiscie kandydowal na prezydenta - mial czas zajmowac sie Gruzja i przyjacielem Szakaszwili, ktoremu osobiscie sprzedawal bron.

  “Today, we are all Georgians” deklarowal McCain (Dzis wszyscy jestesmy Gruzinami) - bardziej zajety sprzedaza broni na Kaukazie niz prezydencka elekcja w Stanach.

  W ramach okrazenia Rosji bazami wojskowymi Amerykanie wymyslili wojny na Kaukazie. Podstep jednak nie udal sie bo wojne w Czeczni przegrali a rozana rewolucja w Gruzji nie zdolala zdlawic Abhazji i Osetii, ktore nie poparly rewolucji Sorosa.

  Jakos jest tak, ze panstwa NATO musza sie zgodzic na przyjecie nowego czlonka NATO pod warunkiem, ze nie jest kandydat w stanie wojny z nikim. Wiec klopot ma nie tylko Gruzja ale i Ukraina. Duzo latwiej bylo namotac w Czarnogorze. Plany i USA i Izraela zepsul wariat Sakaszwili, ktory wbrew zaleceniom Izraela (pisal o tym Haaretz) postanowil napasc na Osetie bo myslal, ze zostal dosc uzbrojony przez Zachod.
  W Osetii zas stacjonowaly wojska ONZ, zeby chronic mieszkancow przed agresja Tbilisi.

  Osetyncy sa pochodzenia indo-europejskiego i Gruzini uwazaja ich za rase 'nizsza od konia', poniewaz Osetia zdaniem Gruzinow to rdzenne gruzinskie terytorium.
  Ta plemiennosc gruzinska ma to od siebie, ze nie uznaje plemiennosci innych grup zamieszkujacych Kaukaz.

  W wywiadzie do RT - nawet byla poslanka do gruzinskiego parlamentu, ostro krytykujaca agresje Szakaszwili, i broniaca Osetii, proponuje negocjowac sprawe Osetii z Rosja … a nie z Osetia.
  Dla nawet zupelnie normalnego Gruzina, nie do przyjecia jest mozliwosc reprezentacji Osetii w parlamencie gruzinskim. To samo dotyczy w Abhazji.

  Zachod nie wyslal jak zwykle swoich dziennikarzy. Nie pokazal zdjec satelitarnych o ataku armii gruzinskiej na Osetie. Takie dowody w falszywych oskarzeniach sa niepotrzebne.
  Pierwszy dziennikarz brytyjski, ktory dotarl do Osetii w piec lat po wojne doznal szoku po tym co sie dowiedzal na miejscu.

  Oto pare fragmentow przemowien:

  Na 4 godziny przed atakiem na Poludniowa Osetie przemawia prezydent Szakaszwili:

  0.19 - 1.0 min.
  “Ja bardzo lubie i mam wielki szacunek dla osetynskij historii i kultury. Wszyscy Osetyncy w Gruzji sa integralna czescia gruzinskiej history od wielu wiekow. Jestesmy z was dumni i dumni z naszej wspolnoty. Sila Gruzji lezy w roznorodnsci. Gruzja nigdy nie byla i nie bedzie mono-etnicznym krajem o jednej tylko etnicznej grupie- Gruzinow.
  Pomimo pochodzenia , Gruzja nalezy rownczesnie do nas wszystkich.
  Wiec opiekujmy sie naszym krajem wspolnie i wspolnie bronmy kraju przed przemoca. pracujmy wspolnie nad nasza przyszloscia. Zapomnijmy o przykrych wydarzeniach w przeszlosci i pomyslmy o wspolnej przyszlosci”.

  W cztery godziny pozniej nastapil ataka. Grizinska armia ostreliwala Osetie.

  8-y sierpnia to kolejna tragiczna data w globalnym kalendarzu.
  Otwarcie olimpiady w Bejdzingu zeszlo na drugi plan gdy sie okazalo, ze setki cywilow zostalo zabitych noca
  z 7-go na 8-go sierpnia w Poludniowej Osetii - nierozpoznanej a chronionej przez Rosje republice Gruzji.
  Podczas gdy poprzednich stuleciach wszystkie wojny byly wstrzymane w czasie Igrzysk Olimpijskich - teraz stalo sie jasne, ze Nowy Porzadek Swiata nie ma zamiaru szanowac tych konwencyjnych blahostek podobnie jak prezydenckiej obietnicy wstrzymania ognia.
  Mowi Aza Gasijeva- mieszkanka Tskinwali:
  7-go sierpnia okolo 5-tej po poludniu Szakaszwili mial przemowienie w telewizji w ktorym powiedzial Osetyncom, ze wstrzyma strzelanine i ze Osetyncy powinni zrobic to samo. Szakaszwili wtedy zgodzil sie negocjowac, wiec w jakis sposob uspokoil ludnosc. Uspokojona poszlam spac.
  To bylo okolo polnocy kiedy zaczela sie strzelanina i to bylo straszne!! (3.05)”

  (3.38
  WAR 08.08.08 (wojna)
  Mamy zamiar udowodnic, ze to co stalo sie Poludniowej Osetii i 120 -u tysiacom mieszkancow 8-go sierpnia bylo zbrdna wojenna w cywilizowanym swiecie , jest zasada, ze rzady i rzadzacy, ktorzy osa odpowiedzialni za masakre ludnosci musza byc osadzeni i ukarani przez sad wojskowy.

  Armia gruzinska dostala rozkaz zaatakowania spiacych mieszkancow Tswingali.(3.55)
  Rozkaz wydal prezydent Szakaszwili (3.59)
  Ale kto wydal rozkaz prezydentowi Szakaszwili?
  Kto finansowal gruzinska armie?(4.06)
  Kto zaopatrzyl Gruzje w nowoczesna bron i sprzet militarny?
  Dlaczego afro-amerykanscy najemnicy w mundurach NATO (4.13) byli wsrod zabitych agresorow?
  Kto robil za 5-ta Kolumne w Osetii? Zdrajcy, ktorzy otworzyli brame wrogowi?
  I dlaczego wojna w Osetii tak dramatycznie zmienila kurs w kampanii wyborczej w USA i sprawila, ze skrajny rusofob McCain, pozostajacy w tyle za Obama przed wojna, nagle zaczal prowadzic ?

  (4.41)
  John McCain:
  "Rosja uzywa sily przeciwko Gruzji”

  Atak na Poludniowa Osetie zatytulowano: “czystka'

  Irina Gagloyeva: (4.50)
  “To z cala pewnoscia bylo najlepsze wyjscie dla Gruzji.
  Oni chcieli ziemie bez nas. Po prostu chcieli cale terytorium dla siebie”
  Swetlana Khugajewa - mieszkanka zydowskiej dzielnicy w Tsinkwali: (4.58)
  "On nas wszystkich chcial zabic. powiedzial przeciez, ze nie chce tu zadnych ludzi, tylko sama ziemie. On chcial te ziemie dla Gruzinow i zeby Gruzini na niej zyli a nas chcial w niej pochowac”
  Patrzac wstecz, ten napad wyglada na probe przejecia sila kontroli nad Poludniowa Osetia przez Gruzinow
  Glos Glownego urzednika Prokuratury Poludniowej Osetii:
  (5.25 - 5.42)
  “Oni planowali blitzkrieg: Planowali jednodniowa wojne; przejsc przez Tunel Roki i postawic swiat przed faktem dokonanym. Jak nie ma ludzi - nie ma problemu. jesli nie ma ludnosci w Poludniowej Osetii - nikt nie bedzie przeszkadzac planom przejecia zyznej ziemi “

  Emilia Kabarajewa
  Mieszkanka zydowskiej dzielnicy w Tswingali: (5.42)
  "Rozwalili drzwi do piwnicy i powiedzieli: Osetyncy wychodzic! Wychodzic! Rosjanie wam nie pomoga”
  Niemniej jedna, ta mala zwycieska wojna cos nie wyszla.
  To bylo juz wieczorem 8-go sierpnia, kiedy armia rosyjska
  wkroczyla do Poludniowej Osetii przez Tunel Roki i 10-tego sierpnia i zmusila gruzinska armie do wycofania sie do Gori.
  I to wlasnie wtedy (6.07) swiat zauwazyl, to wydarzenie na Kaukazie:
  (6.13)
  George Bush
  Przezydent USA: (CNN)
  Stany Zjednoczone popieraja demokratycznie wybrany rzad Gruzji.

  John McCain
  Kandydat na prezydenta USA: (6.17)
  “Trzeba koniecznie wytlumaczyc rosyjskiej armi, zeby wycofala sie z Gruzji'

  "Dzis wszyscy jestesmy Gruzinami” [brawa]

  Condoleezza Rice (6.25)
  Sekretarz Stanu USA:
  “Teraz koncentryjemy sir przede wszystkim na tym, zeby wycofac rosyjskie wojsko z Gruzji “

  (6.36)
  Jednak, dla opinii swiatowej to byla rosyjska interwencja w konflikt miedzy Gruzja a Osetia Poludniowa a nie ludobojstwo na Osetyncach i wymordowanie zolnierzy ONZ - niebieskie berety- wsrod ktorych byli Rosjanie.
  I ta opinia publiczna potepila Rosje za akt nie do naprawienia.
  Zas ofiary gruzinskiej agresji, ktorymi byli glownie cywile, rolnicy, ktorych jedyna bronia byly lopaty i grabie.
  (6.54)
  Ludmila Khetagurgowa
  Mieszkanka wioski Khetagurkowo.
  “Wybieglam i zobaczylam starszego czlowieka, mial 94 lata, ktorego zastrzelono z bliska, co on zawinil?"

  Przestepstwa popelniaja przewaznie noca i eliminuja wszystkich swiadkow (7.03)
  I tym razem nie bylo wyjatku.
  A jednak zolnierze gruzinscy byli tak bardzo dumni ze swojej misji polowania na ludzi, ze skrupulatnie nagrywali atak na spokojne miasto i mordowanie cywilnych mieszkancow - ze robili zdjecia z wlasncch telefonow komorkowych.
  Dlatego, jestesmy teraz w posiadaniu wystarczajacych dowodow , ze wojsko gruzinskie dokonalo zbrodni wojennej na bezbronnych Osetyncach..

  Juri Betejew
  Mieszkaniec Tsinkwali (7.37)

  “To video pokazuje jak sie zblizaja do srodka:
  mozna zobaczyc strzelanine na oslep.
  Prosze zauwazyc, ze tam jest samochod VAZ21o7, w tym miejscu. i on strzela 3 razy granaty z mozdzierza prosto w samochd. Zauwazcie, ze auto zaczyna plonac . Siedziala w aucie 3-osobowa rodzina. Widac smuge utworzona przez wystrzelenie granatu z mozdzierza.
  To w tym samochodzie (8.14) rodzina Dzhussojev probowala uciec z okupowanego prze wroga miasta.
  Kobiecie udalo sie uciec z plonacego samochodu i widziala jak gruzinscy zolnierze spalili jej meza Mair i ich dwoje dzieci: 14 letnia corke Dine i 15 letnieo syna Aslambeka
  (8.25) Dziadek tych dzieci, Zaur Dzussojew nie widzi teraz sensu zycia (8.33)
  Zaur Dzussojew:

  "Moje wszystkie dzieci byly piekne i ja bylem tak dumny ze swojej rodziny . One byly takie piekne, mlode i zdolne
  8-go sieronia, kiedy strzelanina sie troche uspokoila , moj syn powiedzial: Tato, ja sprobuje sie przeslizgnac i dostac do Polnocnego Kaukazu”
  Wsadzil rodzine do auta , ale zanim zdazyl wyjechac z miasta , nagle pojawil sie czolg i podjechal prosto w jego strone,
  Strzelali na oslep z bliska i zabili wszystkich. Spalili wszystko.
  Taka zbrodnia Samochod osobowy nie jest pojazdem wojskowym. (9.13)
  Osetyncy - starsi, dzieci wszyscy gineli. Strzelali z czolgow, z “gradow” wielostrzalowych mozdzierzy
  Cecha terytorium South Osetii wskazuje, ze niektore wioski osetynskie graniczace z Gruzja , sa wioskami gruzinskimi (9.38)
  W czasie pokoju te dwa narody zyly razem na tej samej ziemi w bardzo dobrych sasiedzkich stosunkach.
  Ale zauwazono nagle znikniecie gruzinskich kobiet i dzieci na kilka dni przed atakiem.

  Irina Gaglojewa - Z Panstwowego instytutu komunikacji i informacji Osetii Poludniowej: (9.57)

  Gruzini zaczeli wywozic kobiety i dzieci z pobliskich wiosek juz 5-go sierpnia. Prawie sto autobusow przejechalo przez przejscia graniczne.
  To znaczylo, ze to nie byl zwykly wyjazd, ale calkowit ewakuacja ludnosci.
  Powtarzam; strona gruzinska ewakuowala swoje kobiety i dzieci na 3 dni przed rozpoczecim wojny.
  Natomiast, role mezczyzn opiszemy pozniej.
  To znaczy, ze Gruzja juz wczesniej przygotowywala sie do ataku na Osetie i nawet zadbala o bezpieczenstwo swoich obywatali.
  Natomiast cywilna ludnosc osetynska mial spotkac zupelnie inny los.
  4 godziny przed atakiem, prezydent Szakaszwili zupelnie ich zaskoczyl opowiadaniem jak bardzo lubo narod osetynski i zapewnial, ze nie ma zamiaru rozpetac wojny.
  Ci, ktorzy uwierzyli Szakaszwili - przyplacili zyciem.


  Aza Bestajewa: dyrektorka szkoly nr 5 w Tsvingali
  10.59:
  "A to sa nasi nauczyciele, bardzo szanowani obywatele, zasluzeni nauczyciele, sami zasluzeni nauczyciele..
  To pani Karauli , Gruzinka. Byla wspaniala kobieta. Dla nas nie wazne jest jej pochodzenie, my jestesmy wieloetniczni.
  My wszystkich szanujemy . Kochamy i Rosjan i Gruzinow. A to pani Citavajewa, Ormianka. Ona byla moja wspaniala nauczycielka”

  11.26 (CNN)
  Czolgi strzelanina, naloty - to wszystko straszne.
  To jest okropne nawet jesli jestes prezydentem otoczonym przez tuzin tajniakow i ochroniarzy.
  W czasie interview po ataku na Tswingali Michail Szakaszwili wpadl w panike na dzwiek lecacego samolotu.

  Podobno sie wystraszyl, ze go zamorduja.
  Dlatego Szakaszwili w wielkiej panice szukal schronienia na oczach dziennikarzy. (11.50)
  Przerazony na smierc schowal sie za ochraniarzy w kamizelkach
  Tak sie zacowal poniewaz w ataku lotniczym byle kawalek, odlamek, moze cie rozerwac na kawalki (12.18) .
  jednak to byl falszywy alarm; nikt nie lecial zeby zabic Szakaszwili.
  I ciagle 8-go sierpnia , armia Michaila Sakaszwili przybyla do Tswingali mordowac mieszkancow .
  Osetyncy przylaczyli sie do milicji zeby bronic miasta

  Niestety, ani kobiety osetynskie, mode stare ani osetynskie dzieci nie mialy ochroniarzy (12.44)
  Setki z nich zostaly zabie w ich wlasnych domach i na ulicy, nawest zastrzelone z bliska lub spalone przez gruzinskich agresorow.(12.50)
  Ludzie, ktorzy mieszkali w domach bez piwnic musieli uciekac do sasiadow; wie wiele ludzi utknelo w piwniacach na cale dni: na zmiane siedzieli i stali
  Aza Gasijewa- mieszkanka Tswingali (13.13)

  “Tu bylo prawie sto osob!. Wszyscy stali. Nie moglismy sie ruszyc, bylo niemozliwe oddychac, to bylo okropne”

  abicie Nugzara Kozajewa i Atsamaza Gaglojewa to nie byla operacja wojskowa. To byl akt sadyzmu i bestialstwa (13.32), powodowane szalenstwem, poczuciem bezkarnosci i zadza krwi.
  Atsamaz i Nugzar wyjechali z wioski do Tswingali ratowac swoja siostre z Tswingali okupowanego przez wroga armie.
  (13.48)
  Anna Kozayewa
  matka zabitego Nugzara (13.50)

  "Powiedzial, ze bedzie bezpieczniej tutaj na wiosce, potem o 3-ej po poludniu Gruzini zajeli i wioske. Ich bylo pelno . Strzelali wpadli niemal do kazdego domu , otoczyli wszystkie domy , i strzelali we wszyskie domy”

  W Tswinal siostra inga nie mogla wyjsc z piwnicy, gdzie sie ukrywala razem z innymi Osetyncami, wiec nie mogla spotkac sie z bratem z powodu nieustannej strzelaniny.
  o uratowalo jej zycie (14.22)
  W drodze powrotnej Nugzar i Atsamaz zotali zatrzymani przez zolnierzy gruzinskich i zostali brutalnie zamordowani.

  Inga Gaglojewa
  "Siostra zamordowanego Gaglojewa (14.34)

  To bylo bestialskie morderstwo. jego reka i cale ramie bylo polamane . Widzialam to na wlasne oczy , bylo zlamanie na prawej nodze, okropne rany na stopach i straszliwe rany na calym ciele. Byly takze otwarte rany na brzuchu od zasztyletowania. Polamana szczeka ..
  Nigdy nigdzie nie czytalam o takich bestialskich morderstwach w zadnej z ksiazek i nigdy nic takiego nie widzialam na filmach”.(15.0)

  Brytyjski Minister d/s zagranicznych Dawid Miliband domagaja sie od Rosji dowodow gruzinskiej agresji.

  15.17
  Dawid Miliband:
  “Sytuacja jest bardzo powazna nie tylko dla Gruzji ale i dla reputacji Rosjan na calym swiecie”

  A my mamy nadzieje, ze Mr. Miliband ogladnie ten film, ktory zawiera dokladnie sfilmowane dowody zbrodni wojennej dokonanej przez rezim Szakaszwili

  Gruzja v. Rosja dokumeny wojenny
  Georgia vs Russia War Documentary - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=YL1Sg5j6JHs

  Rocznica Wojny gruzinskiej Prowokacje McCaina i Sakaszwili

  http://www.fort-russ.com/2017/08/anniversary-of-russia-georgian-war.html
 • @Tiamat 16:08:00
  "Rocznica wojny w Osetii Poludniowej. Zbrodnie Sakaszwili". -

  --- W ostatnich dwóch latach były w sumie trzy notki, upamiętniające obronę Osetii Płd. przed Gruzją. W tym roku (z kilkudniowym opóźnieniem) też będzie - ta właśnie napisana przez Panią.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej