Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

Polacy na emigracji - 12.11.2017.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Staram się porównać stosunek Anglików do emigrantów, których Anglia ma często za dużo, a medialnym atakiem na emigrację muzułmańską w Polsce, w której nie ma w zasadzie muzułmanskich przybyszów - pisze pani Tiamat.

Czytamy w portalu natemat.plZe statystyk brytyjskiego National Police Chiefs’ Council wynika, że Polacy mieszkający na Wyspach Brytyjskich popełniają najwięcej przestępstw z wszystkich imigrantów. Tylko w 2015 roku tutejsze sądy uznały za winnych aż 10 300 naszych rodaków. Drugie miejsce w niechlubnym rankingu zajęli Rumuni. Skazano w zeszłym roku 6 249 przybyszy z tego kraju. Dane te dały brytyjskim eurosceptykom kolejny argument za tym, by odciąć się od napływu imigrantów z Europy Wschodniej.

Czytamy ostatnio wiele doniesień na temat przestępczości Polaków w Wielkiej Brytanii i nie tylko tam. Zainteresowanym Czytelnikom podaję link do obszernego zestawienia wszelakich przestępstw, dokonanych przez polskich emigrantów:
//zygmuntbialas.blog.pl/2017/11/11/co-sie-dzieje-na-swiecie-11-11-2017/comment-page-1/#comment-19084

 

Znalezione obrazy dla zapytania polacy w wielkiej brytanii

Polacy w Wielkiej Brytanii

Ta lista jest rzeczywiście długa – pisze pani Tiamat. - Ale nie chcę być źle zrozumiana. Nie chodzi mi o to, czy Polacy są akurat największymi przestępcami i czy są niesłusznie oskarżani. I czy Polacy są ‚nadreprezentowani’, czy też nie. Chodzi mi o ogrom negatywnej informacji o Polakach nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale w ogóle w Europie. Wybrałam te w języku polskim.

Te historie o przestępstwach nie są całkiem nowe. Ciągną się praktycznie od początku wstąpienia Polski do Unii. Zdaję sobie sprawę, że ogromna ilość Polaków ma się zupełnie dobrze i nie ma żadnych kłopotow z prawem i zarówno Anglia, jak i Irlandia bardzo chwalą sobie polskich fachowców. I zdaję sobie sprawę, że od czasów rozpadu Związku Radzieckiego – Europa się bardzo zmienila. I zmieniła się Anglia. I Polska też.

Po zniszczeniu Jugosławii i zalegalizowaniu przestępczego tworu, jakim jest Kosowo, ilość przestępstw w Europie bardzo wzrosła. Narkomania jest powszechna. Nikt nie ściga przestępców w Kosowie. Nikt jeszcze nie ukarał handlarzy nerek z niedobitych ludzi. Nikogo nie obchodzi los porywanych dzieci i kobiet. Więc mamy problem z faworyzowaną przestępczością. Chodzi mi o coś zupełnie innego. Dlaczego jedne przestępstwa są zalegalizowane, a inne stanowią medialną karuzelę? - Emigranci są szczególnie wnikliwie oglądani przez lupę i pryzmat genetyczno-kulturowy.

Dla przypomnienia: Breivik w Norwegii nie mógł być terrorystą, bo nie jest… islamistą. Wobec tego morderstwo, którego dokonał, zabijając ponad 70 współobywateli, nie kwalifikuje się jako akt terrorystyczny. Kilka dni temu były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej wpadł do kościoła w San Antonio (Teksas) i zastrzelił 27 wiernych, w tym 20 dzieci. Naturalnie były żołnierz marynarki wojennej USA nie może być terrorystą, tylko… weteranem wojennym na środkach psychotropowych, leczonym przez amerykańskich lekarzy.

O tym, kim był zabójca w Los Angeles, pewnie naprawdę nigdy się nie dowiemy. Wiemy, że ten, którego uznano za mordercę, był obywatelem amerykańskim z amerykańskim rodowodem. Ale na pewno nie dopuścił się aktu terrorystycznego, mimo że zamordował 59 ludzi. Nie był islamistą, więc nie mógł być terrorystą.

Znalezione obrazy dla zapytania polacy w wielkiej brytanii

W tej ogromnej histerii i nadmiarze prawdziwej i medialnej informacji staram się porównać stosunek Anglików do emigrantów, których Anglia ma często za dużo, a medialnym atakiem na emigrację muzułmańską w Polsce, w której nie ma w zasadzie muzułmanskich przybyszów. W Anglii jest dobrze ponad milion Polaków. Wiadomo, że każda grupa narodowościowa ma (w normalnych warunkach) okolo 5% społeczności , która nie nadaje się do przestrzegania przyjętych norm.

Natomiast twierdzę z całą odpowiedzialnością, że nagłaśnianie przez media i mniej odpowiedzialne rządy państw pewnych sytuacji pod kątem przynależności do określonej grupy społecznej, kulturowej czy etnicznej i medialna histeria – nie sprzyjają harmonii społecznej.  Przestępstwo popełnia osoba nie dlatego, że pochodzi z jakiejś szczególnej grupy społecznej, kulturowej czy religijnej. Przestępstwo popełnia osoba, która jest przestępcą, a niekoniecznie Cyganem, Hotentotem czy Afro-Amerykaninem.

Niektóre bardzo rasistowskie kraje używają terminu ‚mniejszości narodowościowe’,by dać do zrozumienia, że tylko ‚większość narodowościowa’ stanowi prawdziwy naród. Najlepiej to widać na przykładzie obecnej Ukrainy: Rosjanie – zdaniem banderowców – stanowią ‘mniejszość narodowościową’ i dlatego dobrze jest zabronić nauczania języka rosyjskiego i otwierania szkół dla LEGALNYCH obywateli-tubylców, którzy nie mają prawa należeć w pełni do narodu ukraińskiego (który jeszcze do niedawna był ‚mniejszością’).

I dyskutują media o przestępstwach Polaków na Wyspach Brytyjskich. Ci Polacy NIE są cześcią narodu brytyjskiego, bo nie są obywatelami Wielkiej Brytanii. Można ich więc łatwo deportować. Ich prawa na Wyspach są zdecydowanie, z definicji, mniejsze niż prawa obywatelskie przeciętnego Anglika czy Polaka z paszportem brytyjskim.

I właściwie o to mi chodzi, że grupy napływowe, które nie mają stałego pobytu, a więc nie są częścią danego narodu, są zawsze bardziej narażone na wnikliwą ocenę, gdy chodzi o zachowanie. I o tym powinniśmy pamiętać: zarówno wtedy, gdy sami jesteśmy emigrantami, jak i wtedy, gdy przyjmujemy emigrantów do naszego kraju. Chcielibyśmy, żeby Anglicy nas mniej surowo osądzali, to zastanówmy się, czy tego samego nie należy się po nas spodziewać, gdy chodzi o emigrantów w Polsce?

Co mnie jednak zastanawia, że zarówno polskie, jak i angielskie media publikują te same wieści o złym zachowaniu Polakow. Niektórzy podejrzewają, że chodzi o Brexit i problem ‚co dalej’ z emigracją z Europy, zwłaszcza Wschodniej, gdy Anglia przestanie należeć do grupy Schengen. W końcu prawie dwa miliony ludzi nie można wydalić z kraju w ciągu doby. Inni twierdzą, że winę za zachowanie Polaków ponosi przestępczy rząd w Warszawie wypedzając ludzi z kraju na emigrację.

Ja natomiast nie mogę wyjść ze zdumienia, jak można ukraść w Anglii i przewieźć na kontynent ponad 60 TIR-ów. I jak można opędzlować calutki salon samochodowy z Bentleyami w środku czy wywieźć z Niemiec kradzione trumny. No i zachodzi pytanie: Jak to się składa, że nie można złapać międzynarodowych przestępców, którzy handlują nerkami, kobietami, dziećmi, narkotykami, bronią…  Żyjemy w bardzo skomplikowanym świecie o bardzo złożonych strukturach władzy i odpowiedzialności cywilnej.

Napisała: Tiamat

* * * * * * *

PS. E-mail przesłany przez panią Tiamat:

Polskie dzieci sprzedawane są na organy i do pedofilów, rząd nic nie robi – gloria.tv: 
https://gloria.tv/video/2FcenXhQvxiJ2qCdaNiA7JLft

HANDEL DZIEĆMI W POLSCE – Odkrywamy Zakryte  
https://www.odkrywamyzakryte.com/handel-dziecmi-w-polsce/

KOMENTARZE

 • Anglicy (cokolwiek to znaczy),są "genetycznymi" rasitami
  i patrzą na świat waśnie poprzez ten pryzmat.Tak było jeśli nie "od zawsze" to w każdym razie od dawna.Gdyby znalazł się jakiś niezależny historyk który rozpowszechniłby (bo przecież nie odkrył) jak i co angielscy dyplomaci (kupcy,podróżnicy itp) już od XV w pisali o mieszkańcach Europy środkowej,to by nam włosy stanęły dęba.
  (jako ciekawostkę podam że o nie kto inny a Anglicy z bogu ducha winnego siedmiogrodzkiego księcia,dzielnego wojownika ,Włada III Țepeșa,uczynili wampira.)
  Każdy kto nie jest nimi czyli Anglikiem jest:zły,okrutny,barbarzyński i dziki do niemożliwości.
  Pięknie niczym szydlo z worka wyszło to w scenariuszu filmu Apocalypto.
  Ci Aztekowie są tak straszni że kiedy w końcu do lądu przybywają biali ludzi widz odczuwa ulgę.I pewność że od tej chwili już się te dzikusy nawzajem nie pozeżyrają bo biały człowiek przyuczy ich kultury i prawa.
  Prawda jest taka że to właśnie Anglicy mają bandytyzm "we krwi".Nie było i nie będzie większych łotrów niż Anglicy.
  Każdy historyk (a także miłośnik tej dziedziny),wie jak wielkim utrapieniem przez stulecia było w Europie zjawisko "rozbójnictwa".Władcy zwalczali go jak mogli ale żadnemu nie przyszło do głowy że można bandytów wziąć na państwową służbę a w nagrodę obdarzać zbójów tytułami szlacheckimi.Anglikom taki pomysł przyszedł do głowy i z wielkim sukcesem go "wykorzystali"
  Oficjalna historia uczy jak to dzielna angielska flota pokonała flotę królestwa Hiszpanii.Wszystko to są z mydła bańki.Hiszpańską flotę pokonały małe,prymitywne łajby pirackie na służbie Anglii.
  To nie jest przypadek że europejska przestępczość pod anglosaskim wpływem,wzniosła się że tak powiem na nowy,wyższy poziom.
  Niech każdy (zainteresowany),prześledzi kiedy we Francji (lub Prusach,Rosji,Polsce czy Grecji) pojawia się przestępczość zorganizowana która podobno ma kolebkę na Sycylii.Od XIV w włoskie wpływy w Europie są powszechnym zjawiskiem ale jakoś nikt nie słyszał o mafii.Ciekawe z jakich powodów zaistniała u nas z początkiem XX w.
 • @ikulalibal 12:37:18
  To prawda, ze na temat angielskiego rasizmu mozna spisywac tomy.
  I byli rowniez okrutni wobec bialej rasy, np. w wojnie burskiej. I w obu wojnach swiatowych.

  Ja sie zastanawiam, jakie oblicze moze przybierac rasizm.
  Bo angielski rasizm jest inny od amerykanskiego i inny od zydowskiego, choc kazdy Anglik zdaje sobie sprawe , ze...Bog byl Anglikiem.

  Anglicy w swoim rasizmie bywaja "dyskretni" podstepni i przebiegli.
  Nic nie usprawiedliwia rasizmu ale amerykanskiego imperializmu nie da sie porownac a brytyjskim.
  Anglicy tworzyli nowe panstwa i wprowadzali prosperity, budowali infrastrukture a lokalne rzady zostawiali w rekach lokalnych kacykow i administratorow.
  Anglicy wniesli duzy wklad do rozwoju cywilizacji, zachowujac stare kultury, czego nie mozna powiedziec o Amerykanach, ktorzy sa tepymi barbarzyncami, ktorzy niszcza cale narody i rownaja z ziemia ludzkie osiedla..
  Osobiscie nie mam sentymentow do Anglosasow; tron angielski splywal krwia i knuli Angole rozne spiski i intrygi; i dzielili planete na kawalki. Mieli madrych wladcow i mieli tez bardzo glupich. Zaden z dynastii niemieckich Georgow nie mowil po angielsku.
  Do 14 wieku jezykiem narodowym byl jezyk francuski a wczesniej lacina.

  Anglia tez byla najbardziej chyba najezdzanym krajem-wyspa- ze wszystkich panstw na swiecie.
  Poczawszy od Celtow, Piktow (Szkotow) Wikingow, Rzymian, Francuzow, Anglikow z Jutlandii, Saxonow, mieszkancy wysp wiecznie sie genetycznie bardzo wymieszali zachowujac jednak wyspiarski charakter wytworzyli cos w rodzaju Anglycynne - rasy angielskiej, ktora nie pochodzi z wysp tylko z polwyspu Jutlandzkiego.
  W czasie mojej pierwszej wizyty w Anglii odnosilam wrazenie, ze wszystko w Anglii jest jakas europejska kopia; tak jakby Anglicy sami niczego nie wydumali tylko wszystko jakos tak przypominalo rozne czesci Europy.
  Mimo tego kopiowania wytworzyli Anglicy to swoje "splendid isolation"..

  Mimo calego konserwatyzmu Anglicy byli ciekawi nowinek. Zwozili angielscy piraci z Nowego Swiatai starych Chin i Indii roznosci: ziemniaki, daktyle, zloto i meksykanskie kakao.

  Anglicy to kraj przestepcow; wiezienia pekaly w szwach; a jak za bardzo pekaly to wywozili skazancow za morza, gdzie musiel walczyc o przetrwanie i tak powstaly Stany Zjednoczone czy Australia.
  Ale angielskie kolonie kwitly. Te w Afryce tez. Indie bardzo skorzystaly na kolonizacji i to pomimo rzezi w Kalkucie i obozach koncentracyjnych w Indiach.
  Chce powiedziec, ze o Anglikach mozna opowiedziec bardzo duzo zlego ale i mieli tez troche bardzo przywoitych pomyslow. Wprowadzili bezplatna edukacje dla ubogich w koloniach, i administracje pozostawiali lokalnym mieszkancom.
  Wprowadzili westminsterski system parlamentarny i i budowali w koloniach infrastrukture. Anglicy nie niszczyli lokalnej kultury choc zdarzalo im sie wywozic calymi statkami rozne "pamiatki historyczne".
  Ale te "pamiatki" traktowali jako wlasnosc narodu.
  Moze to okrutne ale prawdziwe: Anglicy uratowali tony tabliczek glinowych i waznych dokumentow historii Bliskiego Wschodu , ktore zapelniaja brytyjske muzea.
  Niewiele teraz zostalo z bagdadzkiego muzeum, ktore rozkradli Amerykanie i sprzedawali po kawalku na e-bayu;
  Cale miasta zrownane z ziemia. Zniszcona infrastruktura bardzo rozwinietcyh panstw ajk Libia, Irak, Abisynia, Afganistan..

  Mosul, Aleppo, Damaszek to najstarsze istniejace miasta na swiecie - kiedys osrodki kultury naszej cywilizacji chronione i pielegnowane przez medrcow islamu.
  Bagdad byl miedzynarodowym uniwersytetem za czasow Sasanidow i Ommayadow..Maroko bylo osrodkiem wiedzy matematycznej - podobnie Aleppo -centrum nauk medycznych.

  Anglicy wprowadzili do Afryki angielski system nauczania. Zakladali szkoly i uniwersytety. Uczelnie afrykanskie otrzymaly prawo nadawania stopni naukowych. Kolonie zyly wlasciwie na wlasnych prawach a z czasem wywalczyly sobie niepodleglosc.

  Pierwsza i druga wojna swiatowa to byla jedna wielka kompromitacja Anglii. Imperium Brytyjskie sie skonczylo zdaje sie, ze w Indiach w 1947 roku. Od tej pory Anglia miala juz tylko wspaniala przeszlosc bez specjalnych widokow na przyszlosc. Od lat Anglia ma coraz to glupszych szefow rzadu a dziela zniszczenia dokonal Tony Blair, ktory chcac ratowac budzet sprzedal zydom miejsca w Izbie Lordow.

  Czy Anglicy sa rasistami?
  Trudno powiedziec, gdy sie porownuje Anglie z USA czy Izraelem.

  Ja nigdy nie zrozumiem sytuacji murzynow w USA. Nie dosc,, ze ich na sile wywiezli z Afryki jak bydlo... ponad polowa tych murzynow zmarla w drodze z wyczerpania..zapedzili ich do roboty na planatcjach nuworyszow - purytanskich i zydowskich plantatorow i bankierow.

  Po 400 latach osadnictwa w USA murzyni sa dalej ..AFRO -Amerykanami??
  Bo takiemu idiocie kowbojskiemu przez gardlo nie moze przejsc, ze murzyn to obywatel USA i Amerykanin.

  Ogladalam niedawno wywiad z jakims Polakiem z New Jersey. Polak mieszka w USA 12 lat i powiada,ze ..."murzyni nas nie rozumieja"!!
  Ten Polak to jakis wyjatkowy palant. Dopiero pare lat temu dostal amerykanskie obywatelstwo i juz gada o murzynach, ze to " Afrykanie, ktorzy nie rozumieja bialej rasy Amerykanow bo maja slabsze IQ".
  Jakby ten Polak mial mocniejsze IQ toby pojechal na Kube, do Brazylii czy Peru, zeby sie przekonac, ze rasizm jest tylko tam, gdzie USA.

  Amerykanie i zydzi niszcza cale narody; niszcza kulture innych panstw i okradaja kraje z ich zasobow naturalnych.
  Przypominaja tym Wikingow.

  Co gorsze, Amerykanie zniszczyli ekologie calej planety.
  Takich barbarzyncow nasza planeta nie nosila od zarania dziejow.
  Wtoruja im zydzi, ktorzy spisali pierdoly, ze im sie nalezy cala ziemia bo im tak ich plemienny bog wojny powiedzial do ucha.
  Gdzie zyd postawi stope - tam jego ziemia!.

  I to pomimo tego, ze ten bog wojny -- plemienny bog Medianitow juz tyle razy pokaral wszystkie 12 plemion - nie nauczyl i plemienny Ares rozumu.

  Ani Amerykanie ani zydzi nie sa w stanie zyc w symbiozie z innymi narodami.
  Nie wniesli do cywilizacji wlasciwie nic, co moze sie innym przydac; ani lietratury, ani architektury, ani nauki, sztuki czy zasad wspolzycia.
  to swoiste demony zniszczenia.

  I w kolko cos wygaduja o bialej rasie!!!
  Zalosne.
 • @ikulalibal 12:37:18
  "Prawda jest taka że to właśnie Anglicy mają bandytyzm "we krwi".Nie było i nie będzie większych łotrów niż Anglicy."

  Ale niemcy wcale nie są od nich lepsi. Tylko głupsi.
 • @Tiamat 15:28:06
  "Ani Amerykanie ani żydzi nie są w stanie żyć w symbiozie z innymi narodami."

  Od stu lat żydzi mają przemożny wpływ na rządy w Ameryce i oni są głównie odpowiedzialni za to co powyżej.

  "Nie wnieśli do cywilizacji właściwie nic, co może się innym przydać; ani literatury, ani architektury, ani nauki,"

  A to, to już kompletna, totalna bzdura.

  Zaciekłość nie pozwala na celną krytykę.

  (Ciekaw jestem czy Pani admirator, Pan BJ zgadza się tu ze mną?)
 • Zatrudniałem w Stanach
  przy budowie domów kilkudziesięciu drobnych polskich kontraktorów.

  Tylko dwu robiło naprawdę dobrą robotę. Tylko jeden nie kradł.
 • @Tiamat 15:28:06
  Amerykanów nie mogę postrzegać jako czegoś odrębnego od świata anglosaskiego.Po prosu nie mogę wiedząc że założycielami (ideologami,elitami) USA byli angielscy purytanie.To przecież ONI (dziś w osobie swych potomków) nadają ton amerykańskiej polityce.Owszem bywa że Anglia i USA rywalizują a nawet ujawniają sprzeczne interesy ale ja traktuję to jak "awanturę w rodzinie" i nic poza tym.
  Doskonale zdaję sobie sprawę że rdzenna ludność wysp brytyjskich jako pierwsza padła ofiarą "anglosasów",że elity zdziesiątkowane wojnami o władzę w XVI i XVII w sprzęgły się nierozerwalnie z wycofującym się z kontynentu "stronnictwem weneckim",ale jak mam nazwać to "coś" co w efekcie tego wyewoluowało? mówię Anglicy bo cóż mam zrobić.

  // Ani Amerykanie ani zydzi nie sa w stanie zyc w symbiozie z innymi narodami.
  Nie wniesli do cywilizacji wlasciwie nic, co moze sie innym przydac; ani lietratury, ani architektury, ani nauki, sztuki czy zasad wspolzycia.
  to swoiste demony zniszczenia. //

  To prawda.Ale dopiero wówczas kiedy było by to dostrzegalne przez większość ludzi można byłoby powiedzieć:niestety to prawda.
  Póki co potomkowie starych kultur (w tym również Polacy) z otwartymi ramionami przyjęli:myszkę miki,mac donalda i supermena,jako godnych następców tysiącletniej spuścizny.
 • @ikulalibal 12:37:18 and @Tiamat 15:28:06
  Ikulalibal: "Anglicy (cokolwiek to znaczy) są "genetycznymi" rasistami".
  Tiamat: "... na temat angielskiego rasizmu mozna spisywac tomy". -

  --- To mi Pani i Pan przygotowali interesującą lekturę!
  Przeczytałem z wielkim zainteresowaniem. Właściwie to można by stworzyć notkę na podstawie tej dyskusji. Szkoda, iż mój wolny czas powoli dobiega końca. Ale temat zachowa długo swą aktualność, więc może za tydzień lub za miesiąc 'opracuję temat'.
 • @Casey 16:25:49
  "Ale Niemcy wcale nie są od nich lepsi. Tylko głupsi". -

  --- Czy głupsi, to nie sądzę, znam ich dość dobrze.
  Trudno podjąć mi tu dyskusję, bo zdaję sobie sprawę, ile krzywdy wyrządzili Niemcy Polakom podczas II wojny światowej. Zdziesiątkowali i zubożyli też naszą rodzinę. I nie chcę być posądzonym o sprzyjanie Niemcom - nie przez Pana, ale ew. przez innych blogerów (to już się czasem zdarzyło).
 • x
  Nie, polscy gastarbeiterzy, nie równa się = islamski potop

  https://www.youtube.com/watch?v=1DH9Pw0p_9E

  https://www.youtube.com/watch?v=v3JsV0W2Gfc
 • xx
  Tak, Polacy w eu zach powinni zacząć myśleć o ewakuacji. Niech ich Anglia wydali! Ha, ha, ha..
 • @Torin 18:11:34
  Anita Gargas nie jest żadnym autorytetem, a już szczególnie w sprawach muzułmańskich imigrantów.
 • @zygmuntbialas 19:24:00
  No pewnie. To reportaż z sytuacji w GB, z uwzględnieniem tego, co nas Polaków interesuje, czyli rodaków w GB.
  Gdyby to był np węgierski materiał, większą wagę pewnie, przywiązywano by do świadectw węgierskich robotników i ich sytuacji.
  To oczywiste i słuszne.
 • @Torin 19:37:44
  "To reportaż z sytuacji w GB". -

  --- To nie jest reportaż, tylko PiS-owskie ujęcie problemu.
 • @ikulalibal 16:55:14
  Niewatpliwie Ameryka Polnocna zostala podbita i niejako wywalczona przez Anglikow.

  Niemniej jednak skladniki w ciescie decyduja o charakterze i smaku tortu.

  Charakter USA uformowali jednak angielscy przestepcy i europejska emigracja z kontynentu. Do tego zywo dolaczylo zydowskie bankierstwo, ktore zamienilo Nowy Amsterdam na Nowy York.

  My mozemy narzekac na muzulmanska inwazje Europy ale czasem warto sobie przypomniec tysiace, tysiace awanturnikow i przestepcow nie tylko z Europy szukajacych przygod i kopalni zlota na dlugo przed goraczka zlota w 1848 roku.
  Na tych, ktorzy upolowali zloto czyhali juz ci, ktorzy polowali na tych, co upolowali zloto.

  Na losy i obecny charakter USA wplynely tez awantury i walki z panstwami europejskimi, (Hiszpania, Francja) ktore probowaly konkurowac z Anglikami w Meksyku czy wobecnej Kanadzie.
  Niewiele zdaje sie osob pamieta, ze USA zagarnely pol Meksyku: Kalifornia,
  Teksas, Nowy Meksyk, Newada.. Ten element latynoski ma tez duze znaczenie w skladzie amerykanskiego narodu.

  Nie da sie ukryc, ze USA to nie Indie, w ktorych Anglicy zachowali wiernosc Krolowej.
  Amerykanie to zbuntowana mieszanka narodow, ktora z Anglia nie chciala miec nic wspolnego.
  Wojna domowa to juz byla amerykanska wojna.

  Ale podobnie jak w Indiach - prawo i system mogly przyjsc z Anglii ale nie wplynely na charakter narodu.
  Papuasy z Nowej Gwinei tez zasiadaja w parlamencie.
  Kraje Commonwealthu (Wspolnoty Brytyjskiej ) maja zdecydowanie wiecej wspolnego z Anglia niz z USA.

  To naturalne nie zmienia faktu, ze zarowno Anglia jak i USA przescigaja sie w handlu bronia i interweniowaniem w sprawy innych panstw.
  Ale to samo robia Francuzi.

  Na temat niemieckiego nacjonalizmu czy wloskiego wole sie nie wypowiadac w tym akurat miejscu, bo narodowy charakter Niemcow ma zupelnie inne podloze, charakter i historie.
 • @Casey 16:55:07
  Zatrudniałem w Stanach
  "przy budowie domów kilkudziesięciu drobnych polskich kontraktorów.

  Tylko dwu robiło naprawdę dobrą robotę. Tylko jeden nie kradł."

  A ile im płaciłeś ? I jak biedaku z tą kradzieżą wychodziłeś na swoje?

  No i kto kupował te nowo stawiane ruiny? Oszukiwałeś klientów sprzedając im kiepskie budynki remonty etc.
 • @Tiamat 02:36:12
  Niewiele sobie zdaje sprawę że element irlandzki to nie imigracja "zarazy ziemniaczanej". To Angole urządzali polowania na niewolnika w podbitej Irlandii i wywozili do kolonii. Zwróćmy uwagę na procent ludności rodzimej w Ameryce anglosaskiej i Australii, a w krajach innych kolonialistów
 • @gnago 09:34:42
  Ja nie bronie Anglikow ale porownuje (bardzo odlegle porownanie) kolonizaje angielska ze starozytna Grecja - bardziej niz z rzymska.
  Zaden podboj zadnego kraju nie jest aktem milosci do podbitego kraju (to co w tej chwili wierza Polacy).
  Potato famine - glod ziemniaczany w Irlandii byl moim zdaniem ludobojstwem. Irlandczycy to wielki narod bajarzy i poetow. No i ladnie spiewaja.
  To Irlandia dala brytyjskiej literaturze najwieksze talenty: Yeates, G.B. Shaw, James Joyce, Yeats, Oscar Wilde, Samuel Becket, Iris Murdoch, Jonathan Swift, P. Kavanagh - to tych co pamietam, a bylo ich setki.

  Kiedys mi sie wydawalo, ze Polak z Irlandczykiem latwiej sie dogada niz z Anglikiem. Dawno nie mialam osobistych kontaktow z Irlandczykami choc czasami jeszcze chodzimy do pubu w Dzien sw. Patryka.
  Zarowno Szkocja jak i Irlandia maja pare powodow, zeby miec pretensje do rzadow w Londynie.
  Do USA wyjezdzali rozni ludzie. I ci z lapanki i ci za chlebem. Podobnie z Irlandii jak z Polski teraz wyjezdzaja rozni Polacy do USA, Anglii i Niemiec.

  Do Amerykanow mam duze pretensje a to glownie dlaego, ze zburzyli w krajach podbitych wiele miast ale ani jednego nie zbudowali. (ani nie rozbudowali). Zbombardowali cala meliroacje w Abisynii, ktora zbudowali Wlosi, i zamienili zyzna Erytree w pustynie. Zbombardowali podziemna rzeke w Libii - zamieniajac Libie w jalowa pustynie. Zrownali z ziemia wiele miast- ale nigdy zadnego nie odbudowali ani nie pomogli tubylczej ludnosci ratowac sie ucieczka. W Afryce cala wsie podpalaja pod odwierty.
  Do tej pory nie wpadli na pomysl, zeby zaplacic za zniszczenie Hiroszimy i Jugoslawii na przyklad. Zniszczyli cala ekologie Afganistanu i .. Pacyfiku.
  Okropnie niszcza srodowisko naturalne gdzie wleza.

  Ludnosc tubylcza zawsze pada ofiara imperialistow. Zadne tlumaczenie, ale opinia swiatowa (BARDZO PODEJRZANE!!) na ogol popiera ...najezdzcow!
  Polska poparla napasc USA na Ukraine, Jugoslawie, Irak, Afganistan.
  Opinia swiatowa tez. Wszyscy sie cieszyli jak w TV pokazywali obalenie i mordowanie Husseina.
  Nie moglismy sie doczekac kiedy zlapia Kadafiego, ubija Miloszewicza, a teraz cale narody maja Kima Jong una z Korei Polnocnej za idiote - tylko dlatego, ze jest tubylca i probuje bronic wlasnego kraju.
  Opinia swiatowa nie lubi tubylcow.
  Polacy w USA nie lubia murzynow, w Australi, niestety, tez jest grupa Polakow, ktora nie ma wielkiego mniemania o tubylcach; Cala Europa nie mogla zneisc serbskich tubylcow w Kosowie.
  Wiadomo co - nie tylko Anglicy- opowiadali o Irlandczykach.
  Ale niektore dowcipy o irlandczykach sa zenujace.
  Gaelicka kultura jest bardziej spojna niz angielska...
  i jesli chodzi o mnie .. bardziej romantyczna, choc bardzo lubie romantycznych poetow angielskich.
 • A Polacy w kraju??
  A Polacy w kraju??
  Dlaczego 60 tysiecy ludzi wzielo udzial w nacjonalistycznym marszu w Polsce - pisze reporterka Al Jazeery z Doha w Katarze, na Bliskim Wschodzie.
  Podkreslam ten "Bliski Wschod" , bo Al Jazeera jest tam bardzo popularna.

  Bardzo brzydko pisze o nas prasa nie tylko zachodnia,
  W Al Jazeerze ukazal sie taki ladny artykul:

  Why 60,000 people joined a nationalist march in Poland | Far Right News | Al Jazeera

  http://www.aljazeera.com/news/2017/11/60000-nationalists-fascists-joined-warsaw-march-171112140646393.html

  “Dlaczego 60 tysiecy przylaczylo sie do nacjonalistycznego marszu w Polsce”?

  Po tym jak okolo 60 tysiecy ludzi, wlaczajac nacjonalistow i faszystow zebralo sie w stolicy Polski w “Marszu Niepodleglosci" , nastapil duzy podzial w polskim spoleczenstwie.

  W tym roku haslem marszu bylo: “My chcemy Boga”!

  Typowe hasla, ktore tlum skandowal:
  “ Cala Polska spiewa z nami: wypierd… z uchodzcami”,
  “Bog, Honor, Ojczyzna”,
  “Nie czerwona, nie teczowa ale Polska narodowa”.
  " Jeden narod w calym kraju” i “Jebac Antife”.
  Na flagach zas i transparentach mozna bylo czytac hasla: “Czysta krew”., “Europa ma byc biala” i “Modlmy sie o holokaust dla muzulmanow”.

  Polska odmowila przyjecia uchodzcow jako ze wladze twierdza, ze pochodzenie muzulmanskie jest zagrozeniem bezpieczenstwa.
  W Polsce mieszka mniej niz 1% muzulmanow.

  W calym tym wydarzeniu brali udzial tez obywatele sasiednich panstw, ktorzy swoja obecnoscia wysylali w swiat anty -unijne i anty-muzulmanskie hasla. Mimo tego organizatorzy utrzymuja, ze marsz mial bardzo pokojowy i patriotyczny charakter.

  “Czesc wielkiej Polsce” krzyczal jakis facet na podium machajac bialymi i czerwonymi flagami. Swiat sie zmienia. My prowadzimy wojne kulturalna”!

  “Ta wojna nadchodzi -wtrowal mu jego partyjny towarzysz- . Jest juz w waszych domach mimo, ze jeszcze o tym nie wiecie. To wojna przeciwko Bogu, przeciwko ojczyznie i honorowi, ktore chca nam zabrac”!

  Tlum entuzjastycznie poparl mowce wykrzykujac: "Wielka Polska Katolicka". "Wielka Narodowa Polska".

  Palono czerwone race, ktore zadymily na czerwono miejsce pochodu.
  Czerwona luna krwawo zabarwila niebo.
  “Europa i swiat sie rozpada".

  Nastroj byl bardzo podniosly; czerwony dym i niebieskie niebo podnosily te uroczysta atmosfere listopadowej rewolucji..

  A kiedy Mistrz Ceremonii wezwal do odspiewania hymnu narodowego, rodziny z dziecmi, starsi, kobiety a przede wszystkim mlodzi mezczyzni dolaczyli do choru.

  Kazdego roku, 11 listopada Marsz Niepodleglosci przyciaga tysiace uczestnikow swietujacych rocznice powstania panstwa polskiego po 123 latach rozbiorow.
  Ale te uroczystosci staly sie rowniez okazja dla roznych ugrupowan skrajnej prawicy do demonstrowania swojej ideologii.

  “Europa i swiat sie rozpada: kulturowo, politycznie, gospodarczo.
  My Polacy musimy stac sie alternatywa” - glosil Tomasz Dorosz z trybuny w imieniu radykalnego Obozu Narodowego :
  "Albo bedzie Polska narodowa albo zadna!”.

  "Dzis odbieramy rewolucje naszym wrogom. Dzis my jestesmy rewolucja. Bedziemy niesc ten sztandar" -dodaje towarzysz Dorosza-
  "Bo gdy maszerujemy razem z Bogiem - jestesmy niezwyciezeni”.

  W czasie Marszu wystapila tez grupa antyfaszstowska, jedna z tych postepowych parti z Antyfaszystowskiej Koalicji, pod haslem: "Za wasza i nasza wolnosc”. Lidia Domanska z Antifascist Warsaw twierdzi, ze w tym wystapieniu antyfaszystowskim wzielo udzial okolo 5 tysiecy osob.

  Niewatpliwie cala ta uroczystosc z bardzo kontrowersyjnymi haslami i nacjonalistycznymi sloganami bardzo spolaryzowala spoleczenstwo.

  Media naszpikowane sa prawicowa propaganda; polityczny dyskurs zmienil kierunek na taki, ktory jeszcze pare lat temu uchodzil za faszystowski i rasistowski.

  Autorka tekstu w wywiadzie do Al Jazeery powiedziala:
  “Po wyborach parlamentarnych w 2015 roku do wladzy doszla prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwosc; faszysci ubrali sie w garnitury i weszli do parlamentu”.

  Z trybuny tez przemawial przedstawiciel slowackiej partii skrajnie prawicowej: "Polska jest wzorem dla calej Europy. Nadszedl czas zeby europejscy nacjonalisci sie zjednoczyli w walce przeciwko neo-marksistom i islamistom”.

  A tymczasem decyzja polskiego rzadu odrzucenia przyjecia uchodzcow przyniosla PiSowi wielka popularnosc wsrod skrajnej prawicy
  Laszlo Toroczka, przedstawiciel wegierskiej partii Jobbik, twierdzi, ze zagrozenie przyszlo z Brukseli, ktora "chce stworzyc Stany Zjednoczone Europy i nie mozna im na to pozwolic. Polska i Wegry sa w stanie zmienic Europe”.

  Pomimo bardzo nacjonalistycznego charakteru Marszu Niepodleglosci -prawica ostrzega, ze nie nalezy okreslac tych obchodow jako ruchu nacjonalistycznego i faszystowskiego;
  "Marsz, w ktorym wziely udzial rodziny z dziecmi - byl wyrazem polskiego patriotyzmu, a nie zbuntowanym tlumem mlodych gniewnych bialych mezczyzn".

  88% Polakow uwaza sie za patriotow choc ponad polowa z nich nie umie wyjasnic roznicy miedzy patriotyzmem a nacjonalizmem.
  W tym roku, po raz pierwszy pokazaly sie hasla religijne, ktore dla skrajnej prawicy stanowia narzedzie propagandowe.

  Zatem religia moze byc uzywana jako czynnik polityczny przeciwko emigrantom, mniejszosciom etnicznym i ich “liberalnym” obroncom.

  Profesor Anna Grzymala - Busse z Uniwersytetu Stanford przypomina, ze religijny nacjonalizm i pomieszanie nacjonalizmu z religia nie sa w Polsce zadna nowoscia.
  Podobne sentymenty mozna dostrzec i u Serbow i Wegrow. Sa to instrumenty uzywane bardziej w celach politycznych niz odzwierciedlaja prawdziwe religijne uczucia".

  *
  Ten artykul ukazal sie we wiadomosciach Al Jazeery w dziale Skrajna Prawica; Agnieszka Pikulicka - Wilczewska jest reporterka Al Jazeery.

  Ja ze swej strony dodam, ze pomimo wielkich hasel i wytartych sloganow na temat religii i patriotyzmu, nie znalazl sie ani jeden transparent wystarczajaco narodowosciowy, ktory domagalby sie uwolnienia Piskorskiego, chocby ze wzgledow patriotycznych i Bozego milosierdzia.

  Cala ta awantura zapachniala Sorosem gdy sie okazalo, ze pobozny rzad polski nie przyjmie zadnych uchodzcow.
  Bozego milosierdzia zabraklo nam dla chrzescijan z Syrii, Libii, Iraku - zabraklo nam tez milosierdzia dla Serbow, ale mielismy dla muzulmanskich Albancow z Kosowa i Arabow Saudyjskich.

  Mamy ponad 40 milionow europejskich muzulmanow, ktorzy mieszkaja w Europie od wiekow.
  Do tej pory oskarzalismy islam o polityczny charakter religii.
  Wiadomo, ze wspolczesny judaizm a raczej syjonizm nie odroznia polityki od religii - widac i my nadazamy z postepem religijno-politycznym.

  Biala Polska, katolicka Polska, genetyczna Polska nie przyjmie zadnych uchodzcow - nawet chrzescijanskich.
  Bo chrzescijanie dziela sie na bialych i ..bialych A zwlaszcza katolik moze byc tylko bialy.
  Naprawde?

  I to pomimo tego, ze w Bazylice sw. Piotra w Rzymie, na oltarzu sw. Piotra, statua naszego swietego jest rzezbiona w czarnym marmurze.
  Nie mowiac juz o Czarnej Madonnie.

  Sw. Piotr w Bazylice sw. Piotra w Rzymie

  https://www.google.com.au/search?q=Sw.+Piotr+z+czarnego+marmuru+w+bazylice+sw.+Piotra+w+rzymie&client=safari&rls=en&dcr=0&tbm=isch&source=iu&pf=m&ictx=1&fir=7JkIhs1aXLZ08M%3A%2Cc44a8W6lgoWEXM%2C_&usg=__KlRe8WmgsfHds3o95wdV318MkVA=&sa=X&ved=0ahUKEwij9_DfsrvXAhWIopQKHWzRCgwQ9QEIKjAB#imgrc=_cQD-NbQL-IGDM:

  Czarna Madonna

  Czarna-Madonna-obraz-olejny-pani-z-Częstochowy-królowa-polski-malarstwo-polski…

  http://malarstwo.fineartexpress.pl/wp-content/uploads/2015/10/Czarna-Madonna-obraz-olejny-pani-z-Częstochowy-królowa-polski-malarstwo-polskie-wydruki-na-płótnie-dekoracja-domu.jpg

  Populacja muzulmanska w Europie:
  Muslim Population in Europe

  http://www.muslimpopulation.com/Europe/
 • @Tiamat 15:40:11
  "Bozego milosierdzia zabraklo nam dla chrzescijan z Syrii, Libii, Iraku - zabraklo nam tez milosierdzia dla Serbow, ale mielismy dla muzulmanskich Albancow z Kosowa i Arabow Saudyjskich. (...) Cala ta awantura zapachniala Sorosem". -

  --- Niesympatycznie to wszystko wygląda. Przykro!
 • Czarna Madonna
  Czarna Madonna - nie wiem dlaczego nie wszystko sie wyswietla. Probuje jeszcze inaczej:

  https://www.google.com.au/search?q=Black+madonna+photos&client=safari&rls=en&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiN8s7p7bvXAhUCVrwKHXE_Do8QsAQIJQ&biw=1187&bih=949
 • @zygmuntbialas 16:22:08
  Przeraza pustoslowie i wyswiechtane porzekadla.
  Przeciez jak idziemy do doktora to nie opowiadamy w kolko: domagam sie zdrowia tylko opowiadam, co mnie boli. Domagac sie demokracji to tak jak domagac sie milosci- nie wiadomo o co chodzi.
  Polacy i Ukraincy domagali sie demokracji zachodniej.
  Znajoma Ukrainka mi tlumaczyla: "bo my chcemy tak jak w Polsce". Bardzo precyzyjne.
  Podobnie jak "reformy gospodarcze" - ale te nie wiadomo jakie.
  Po tym zreszta poznac rewolucje z zewnatrz, ze chcemy ogromych zmian "tak ogolnie".

  Nikomu juz nie przyjdzie do glowy, zeby np. zlikwidowac gielde i wprowadzic narodowa gospodarke .
  Bo jak Kadafiemu i Husseinowi sie zamarzyl parytet zlota i sasiedzka wspolpraca gosopdarcza to ich koncu trzeba bylo ubic.

  Teraz wielu naszych rodakow powtarza, ze komunizm jest zly, socjalizm zboczony a tylko kapitalizm czyni cuda.

  Dekomunizacja w Polsce dochodzi do takich absurdow ze powtarzamy najwznioslejsze pomysly stalinowskiego kultu jednostki: Aleje Armii ludowej zamienia sie na Al. Lecha Kaczynskiego.
  Kiedys zamienilismy Katowice na Stalinogrod i trzeba bylo to odszczekac.

  Tylko czekac jak zamienimy nazwe Warszawy na Kaczy Dol, Krakow na Kaczorowo a Polske zamienimy na Lechistan.
  Trzeba bedzie zmienic podreczniki, ksiazki telefoniczne, dokumentacje dyplomatyczna i szkolne wierszyki.
  W godle polskim zas wymienimy orla na dwa zlote kaczence.
 • @Tiamat 17:14:04
  "Nikomu juz nie przyjdzie do glowy, zeby np. zlikwidowac gielde i wprowadzic narodowa gospodarke". -

  --- Tak, nie przyjdzie do głowy, bo byłoby mniej mętnie. Tak jak i nie przyjdzie na myśł likwidacja rajów podatkowych, bo grube ryby musiałyby się podzielić nadzwyczajnymi dochodami z państwem.
  No i jest tak, iż przewaga kapitału żydowskiego jest tak ogromna, że trudno wymknąć się z tej sieci. Udane próby ZSRR w tym zakresie okazały się nieudanymi, bo bez tego wspomnianego kapitału ani rusz.
  Zmiany przyjdą ze Wschodu. Decydującą rolę odegrają zapewne Chiny, więc i każą nam nienawidzić inne rasy.
 • @zygmuntbialas 21:41:55
  Chiny.
  Najpiekniejsze zdanie jakie dzis uslyszalam w chinskiej telwizji CGTN podsumowujace wizyte Trumpa w Azji Poldniowo- Wschodniej, ktora Trump bez przerwy nazywa Indo-Pacific.(cos mu sie zdaje sie Indo-Chiny pomylil albo... dalej chodzi o to, zeby napuscic Indie przeciwko Chinom)

  Chiny urzadzily Trumpowi wielkie przyjecie.
  Oto zdanie, ktore mis sie tak spodobalo:
  "Sprawilismy dziecku wielka radosc. (We've made the child happy) Widzielismy jak go ucieszyl taniec z mieczami w Arabii Saudyjskiej, wiec chcielismy mu tez sprawic przyjemnosc".

  Katherine Moon z Korei Poludniowej powiedziala wprost:
  USA musi sie zreformowac i zmienic swoj stosunek do Azjii.
  Trump przyjechal do nas, zeby nam proponowac handel na amerykanskich warunkach. "Ameryka First - to moze dobre w USA ale nie w Azji.
  USA chce zrobic Chiny odpowiedzialne za stosunki USA z Polnocna Korea.
  Lepiej niech zaczna robic porzadek u siebie bo nam nic nie brakuje".
  W podobnym tonie mowili chinscy politycy i komentatorzy: "Przemowienia Trumpa nie zawieraja zadnych tresci ani zadnych szczegolow."

  Faktycznie, w Wietnamie wszystko sie Tumpowi pomieszalo. Opowiadal o tym jak bardzo ucierpiala Amerykna handlu z Azja i ze USA ma duzy deficyt handlowy z Chinami.
  (Chiny, ktore sa sto razy lepsze w rachunkach od razu wyliczyli, ze Trump zle wyliczyl: to Chiny maja handlowy deficyt z USA)
  Prezydent USA czul sie takze pokrzywdzony przez WTO (Swiatowa organizacja handlu) w ONZ. Obiecywal, ze ponizanie USA w transakcjach handlowych musi sie skonczyc i ze wszystkie kraje, ktore chca handlowac z USA musza sie zachowywac tak przyzwoicie jak USA.

  Trump polecial do Azjii z bardzo waznym zadaniem: postraszyc Koree Polnocna i promowac handel na warunkach USA.
  Na Filipinach byl tez milo przyjety przez Duterte choc tlumy protestowaly przeciwko Ameryce.
  Ale Trump byl bardzo mily i ostrozny, zeby nie wszczynac dyskusji na temat human rights -praw czlowieka w zwiazku z niehumanitarnymi metodami Duterte rozprawiania sie z handlarzami narkotykow i islamistami w Marawi.
  Z Putinem nie doszlo do oficjalnego spotkania ale podobno "w biegu' i w czasie spaceru z sali obrad na posilek i z powrotem, Putin zamienil z Trumpem pare przyjaznych zdan na temat Syrii.
  Nietety, nie dyskutowali awantury z RT.
  Od wczoraj rosyjska stacja RT musiala sie w USA zarejestrowac jako ...obca agentura na terenie USA.
  Jest to wyjakowe dranstwo bo wszystkie teraz wystapienia w RT beda cenzurowane na 48 godzin przed emisja.
  Rosyjscy adwokaci przygotowuja odpowiednia reakcje.
  Zadziwiajace, ze zadne pozarzadowe organizacje Sorosa - te humanitarne, demokratyczne i dbajace o wolnosc slowa (na przyklad na Ukrainie) , Amnesty International , Miedzynarodowe Zwiazki Dziennikarzy itp. jak na razie nie zaprotestowaly przeciwko zamykaniu wolnej prasy.

  Wielkim sojusznikiem amerykanskiego wariactwa okazala sie Theresa May
  z 10 Downing Street . W swojej wielkie przemowie, ktora ma zaslonic wszystkie prpblemy Brexitu, Teresa may oskarzyla Rosje o agresje, hakerstwo , podsluchiwanie szefow panstw, awantury w Donbasie i na Krymie.

  40 poslow angielskich zglosilo wotum nieufnosci wobec pani premier. Zabraklo 8-mu glosow, zeby ja wysadzic z siodla.

  Tymczasem w USA aktor ze Star treck, George Takei oskarzony o pedofilie, rozpowiada po twitterach i facebookach, ze to Rosja naglasnia jego sprawe i ruscy hakerzy mu robia kolo piora.
  Antyrosyjskie jeremiady aktorzyny z Holywood o tyle nie maja sensu, ze sprawa pedofilii aktorzyny wlecze sie juz od 40 lat.

  No, ale sprobowac mozna zwalac wine na Rosje, bo wszyscy to robia.
 • @Tiamat 09:48:42
  //Teresa may oskarzyla Rosje o agresje, hakerstwo , podsluchiwanie szefow panstw, awantury w Donbasie i na Krymie.//
  Syjonistyczna pacynka. Wyobrażam minę z jaką to mówiła.
  Tiaaa..., Lalkarz ma poczucie humoru, inaczej nie stworzyłby Theresy May.
  http://bbl.web.id/wp-content/uploads/2017/03/pm-inggris-tolak-referendum-kemerdekaan-skotlandia-trj-thumb-200x200.jpg
  http://camoape.com/wp-content/uploads/2017/06/Theresa-May-David-Cameron-EU-Referendum-Brexit-Vote-Leave-immigration-567238.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej