Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

Co się dzieje w Syrii - 03.05.2018.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ta wojna, rozpętana przez zachodnie mocarstwa, trwa już siedem lat, dłużej niż II wojna światowa, doprowadzając do ogromnych zniszczeń kraju, śmierci ponad 400 tysięcy mieszkańców i uchodźstwa milionów

ludzi. I końca nie widać.

W wyniku nalotów, przeprowadzonych 01 maja przez USA i sojuszników, nalotów na miasto al-Hasaka, zginęło co najmniej 25 cywilnych mieszkańców - informuje syryjska agencja Sana. Zachodnia koalicja rozpoczyna nową operację w Syrii - pisze portal pl.sputniknews.com.

Znalezione obrazy dla zapytania wojna w syrii - zdjęcia

"USA, koalicja i miejscowi partnerzy, w tym Syryjskie Siły Demokratyczne [tj. walczące z rządem Asada - przypis ZB], rozpoczynają operację wyzwolenia ostatnich bastionów PI w Syrii" — czytamy w oświadczeniu rzeczniczki Departamentu Stanu Heather Nauert.Amerykańska dyplomatka zauważyła, że "walka będzie trudna", ale USA i partnerzy "odniosą zwycięstwo". Będziemy bronić USA, koalicji i partnerskie siły na wypadek ataku. Dni kontroli PI nad terytoriami i terror syryjskiego narodu dobiegają końca — mówi Nauert.

Według jej słów USA "będą współpracować z Turcją, Izraelem, Jordanią, Irakiem i Libanem w celu zabezpieczenia ich granic od PI".

Do amerykańskiej bazy wojskowej w kontrolowanym przez Kurdów mieście Rumejlan na północy Syrii przerzucono żołnierzy francuskich sił specjalnych. W ostatnim czasie francuscy żołnierze często przekraczają granicę Syrii i Iraku. Francuscy komandosi w pojazdach opancerzonych w otoczeniu amerykańskich wojskowych i członków kurdyjskich formacji patrolują ulice Manbidżu, Rakki i Dajr az-Zaur. Często też udają się na pozycje kurdyjskich sił samoobrony (YPG), a w Manbidżu odbyli dwa spotkania z ich liderami. Francja dostarcza także syryjskim Kurdom broń i amunicję.

Znalezione obrazy dla zapytania Syryjczycy ustawiają się w kolejce do wojska - zdjęcia

A tymczasem na ternach wyzwolonych przez siły rządowe Syryjczycy ustawiają się w kolejce do wojska. Punkty poboru ochotników do Sił Zbrojnych Syryjskiej Republiki Arabskiej zostały otwarte w miastach enklawy Wschodni Kalamun. W mieście Er-Ruhayb przy mobilnych stanowiskach poborowych tworzą się kolejki, donosi korespondent Sputnika z miejsca zdarzenia.

Aktywni oficerowie wojsk rządowych w namiotach polowych prowadzą przesłuchania kandydatów. "Wiecie, że Wschodni Kalamun przez długi czas był w rękach terrorystów. A dziś, gdy ich stąd wypędzili nasi żołnierze i rosyjscy wojskowi, zdecydowaliśmy, że nie możemy dłużej pozostawać na uboczu. Zobaczcie, ile osób przyszło tu dziś, nikt ich nie zmuszał, to ich osobiste pragnienie. Rozumiemy, że w Syrii nadal istnieją miejsca, w których zakorzenili się terroryści, ale nie zamierzamy ich dłużej tolerować i chcemy, aby w naszym kraju nie było więcej tej plagi” — powiedział dziennikarzom przedstawiciel gminy Er-Ruhayb Mohammed Tukman.

W środę 25 kwietnia do Wschodniego Kalamunu, który obejmuje takie miejscowości, jak Ad-Dumajr, Dżajrud i Er-Ruhayb, wkroczyła armia rządu Syrii i rosyjska policja wojskowa. Wcześniej to terytorium było kontrolowane przez dziewięć islamskimi ugrupowań, w tym Dżajsz al-Islam. Terytorium enklawy opuściło 5500 terrorystów i członków ich rodzin. Opuszczając Wschodni Kalamun, terroryści oddali syryjskim wojskom dużą partię pojazdów opancerzonych — czołgów, pojazdów bojowych. A także moździerze, amunicję i miny własnej roboty.

Mimo dezinformacji o wojnie w Syrii, wielu z nas, także w Zachodniej Europie, wie, kto jest agresorem, a kto broni suwerenności Syrii. I kto pomaga bohaterskiemu prezydentowi Asadowi. "Dziękuję, prezydencie Putinie” - pisze obywatel Wielkiej Brytanii.

Ambasada Rosji w Wielkiej Brytanii opublikowała na Twitterze fragmenty listów, w których Brytyjczycy wyrażają poparcie i dziękują rosyjskim władzom za działania w Syrii. ​Piszący do rosyjskiej ambasady, mieszkańcy Wielkiej Brytanii ocenili wkład Rosji w walkę z terroryzmem na Bliskim Wschodzie.

Władze krajów zachodnich powinny przypomnieć sobie historię i swoje działania współcześnie, zanim zaczną krytykować Rosję, która uratowała świat podczas II wojny światowej i która walczy z terroryzmem. W Wielkiej Brytanii macie wielu przyjaciół i ich poparcie. Dziękuję, prezydencie Putinie i rosyjski narodzie – czytamy w jednym z listów.

Niektórzy Brytyjczycy wyrazili nadzieję, że prezydenci Rosji i Syrii zaprowadzą pokój w regionie, wspierani przez przywódców innych państw. Wcześniej rosyjscy dyplomaci opublikowali listy, w których Brytyjczycy przepraszali za działania swojego rządu w sprawie Skripalów.

Państwa zachodnie potępiają Rosję za operację w Syrii. Ze swej strony Moskwa podkreśla, że została zaproszona do tego kraju przez prezydenta Baszara al-Asada. Tymczasem Zachód interweniuje w syryjski konflikt bez zgody Damaszku i mandatu ONZ.


Opracował:  Zygmunt Białas

KOMENTARZE

 • @All
  "18 kongresmenów wysłało dziś list do Norweskiego Komitetu Noblowskiego, w którym zwracają się o nominację prezydenta Donalda Trumpa do Pokojowej Nagrody Nobla "za jego wysiłek włożony w zakończenie wojny koreańskiej, denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego i zaprowadzenie pokoju w regionie" - czytamy w liście. O sprawie poinformował portal The Daily Beast". -

  --- Jeszcze mogliby zwrócić się o Nobla (pośmiertnie) dla prezydenta Eisenhowera za jego wkład w wojnę w Korei w 1953 roku.
 • @zygmuntbialas 16:20:36
  Witaj . Sami debile . Ave. :)))
 • @Repsol 20:36:12
  Witam Cię :)

  Za godzinę opublikuję nową notkę.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 22:41:48
  http://www.jwire.com.au/anti-semitic-blogger-brendon-oconnell-arrested-on-arrival-to-new-zealand/
 • @zygmuntbialas 22:37:06
  https://zygmuntbialas.wordpress.com/2018/05/13/co-sie-dzieje-na-swiecie-13-05-2018/

  https://zygmuntbialas.wordpress.com/2018/05/13/czy-wybuchnie-wojna-miedzy-izraelem-a-iranem/

  https://www.salon24.pl/u/zygmuntbialas/866233,czy-wybuchnie-wojna-miedzy-izraelem-a-iranem

  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/143727,co-sie-dzieje-na-swiecie-13-05-2018

  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/143728,czy-wybuchnie-wojna-miedzy-izraelem-a-iranem
 • @zygmuntbialas 22:52:26
  https://strajk.eu/sa-zarzuty-dla-lidera-partii-zmiana-po-dwoch-latach-aresztu/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej