Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

Co się działo w Korei w latach 1950 - 53

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Sprawa Korei Płn. jest źle przedstawiana w oficjalnej prasie - pisze pani Tiamat. - Chodzi mi o to, że Polacy jak papugi powtarzają amerykańską wersję, a o tym, co działo się w czasie wojny koreańskiej nie mają zielonego pojęcia.

 "Global Research to kanadyjska grupa zbuntowanych intelektualistów, którzy od lat dyskutują o tym, co się działo i dzieje na świecie. Czytam ich regularnie, bo przedstawiają bardzo rzeczowe analizy. Szefem tej grupy jest prof. Michel Chossudovsky, zdaje się z jugosłowiańskiej Macedonii.

 

Znalezione obrazy dla zapytania north korea vs south korea meme

 

 Zbrodnie w Korei: Zapomniane zbrodnie wojenne USA i zbrodnie przeciwko ludzkości

W czasie obchodów 70-tej rocznicy bitwy o Atlantyk, w Quebec City, minister ds wojennych weteranów Steven Blaney odpowiedział na pytanie o poświęceniu kanadyjskich żołnierzy: "Nie byłoby Gangam Style, gdyby nie poświęcenie kanadyjskich żołnierzy i członków ONZ, którzy zwalczyli komunizm”.

I o ile podoba mi się południowo-koreański przebój Psy’a, to jednak stwierdzenie ministra Blaney’a, że 'opłaciło się' wziąć udział w jednej z najbardziej brutalnych i najmniej zrozumiałych wojen XX wieku – jest naciągane.

Po opanowaniu Chin przez komunistów w 1949 roku próbowały Stany Zjednoczone okrążyć kraj. Stany popierały Czang Kaj-szeka na Tajwanie, budowały bazy militarne w Japonii i popierały prawicowego dyktatora w Tajlandii. Jednym z głównych zadań Waszyngtonu w Wietnamie było "ustanowienie pro-zachodniego państwa na południowych granicach Chin". Sukces nacjonalistycznej rewolucji chińskiej doprowadził do wojny koreańskiej, w której brało udział 6 kanadyjskich okrętów wojennych i 27 tysięcy Kanadyjczyków. Wojna zostawiła po sobie 4 miliony ofiar śmiertelnych.

 

Znalezione obrazy dla zapytania korea - krieg - fotos

 

Pod koniec II wojny światowej Sowieci okupowali północną część Korei przy rosyjskiej granicy. Południowa część kraju była pod kontrolą USA. W jakiś rok okupowania kraju przyszła wiadomość, przekazana do Kanady przez Ralfa Collinsa i Herberta Normana, a była prywatna percepcja amerykańskich oficjeli: "Nie ma żadnego dowodu na to, że istnieją w ogóle trzy bataliony koreańskich żołnierzy trenowanych przez Rosjan i to pomimo rozpuszczanych wieści przy każdej okazji,... ale jest ewidentne poparcie ludności dla Rosjan w Korei Północnej i Rosjanie mają rację, że krytykują okrutne zachowanie amerykańskich żołnierzy wobec ludności cywilnej, ale jakoś ta sytuacja się poprawia. To prawda, że wojskowy rząd okupacyjny stosował represje wobec grup lewicowych, a jakiekolwiek propozycje wprowadzenia ustawy o złagodzeniu terroru były stanowczo odrzucane".

Noam Chomsky podaje bardziej dramatyczny opis sytuacji: "Kiedy wojska amerykańskie wkroczyły do Korei w 1945 roku, rozpędziły popularny rząd lokalny, który składał się głównie z antyfaszystów, którzy stawiali opór Japończykom. Amerykanie rozpoczęli krwawe represje, używając faszystowskiej policji japońskiej i Koreańczyków - kolaborantów z czasów japońskiej okupacji. Około 100 tysięcy ludzi bestialsko zamordowano w Południowej Korei, zanim rozpoczęła się tzw. wojna koreańska, łącznie z 30 - 40 tysiącami zabitych w czasie buntu wieśniaków w małym regionie wyspy Cheju”.

W przeciwieństwie do pozycji, jaką zajmowały Stany w stosunku do Japonii i Niemiec, Waszyngton chciał, by ONZ - zdominowany przez Zachód - przejął kontrolę nad Koreą w 1947 roku. Sowieci protestowali, powołując się na to, że międzynarodowa organizacja nie ma jurysdykcji nad procesami zachodzącymi po II wojnie światowej (tak jak np. Stany Zjednoczone tłumaczyły konieczność amerykańskiej kontroli powojennych Niemiec i Japonii).

 

Znalezione obrazy dla zapytania korea - krieg - fotos

 

Zamiast kontroli ONZ, Moskwa proponowała wycofanie się wszystkich obcych wojsk z Korei do stycznia 1948 roku. Amerykanie po cichu załatwili w ONZ, przekonując państwa członkowskie, że należy stworzyć Tymczasową Komisję ONZ d/s Korei (UNTCOK). Kanada przyłączyła się do tej komisji, mimo że premier Mackenzie King prywatnie zwierzył się, że "Stany próbują z tej komisji stworzyć własne ramię zbrojne, chroniące wyłącznie interesy USA”.

Wybory, sponsorowane przez ONZ w Korei Południowej doprowadziły do długoletniego podziału kraju, a udział Kanady w tym konflikcie – do nieprawdopodobnych tragedii. 10 maja 1948 roku południowa część Korei przeprowadziła wybory wspierane przez UNTCOK. W czasie kampanii wyborczej lewicowe partie były bardzo prześladowane, bo chodziło o "wyrzucenie komunistów z Południa”. Partie lewicowe odmówiły udziału w wyborach kompletnie manipulowanych, co doprowadziło do powstania na wyspie Cheju, na południowym wybrzeżu. To powstanie było krwawo stłumione.

Po wyborach Kanada była jednym z pierwszych państw, które uznały Republikę Korei Południowej, co zalegalizowało podział kraju. Minister spraw zagranicznych Lester Pearson wysłał późniejszemu prezydentowi Korei Płd. Syngmanowi Rhee notkę, że rząd Kanady w pełni uznaje Republikę Korei jako niezależne, suwerenne państwo z jurysdykcją na obszarze, na którym odbyły się 10 maja 1948 roku wolne wybory pod auspicjami Tymczasowej Komisji Narodów Zjednoczonych. W kompletnym przeciwieństwie Ottawa odmówiła uznania Północy, gdzie też odbyły się wybory. Kanada odmówiła również uwzględnienia raportów z wyborów na Północy w komisji UNTCOK.

Bo według Pearsona Południe przeprowadziło 'wolne wybory', natomiast wybory na Północy "nie miały demokratycznego charakteru”. Pearson zmienił zdanie, gdy przestał być premierem i oto, co miał do powiedzenia: "Rząd Rheesa był równie represyjny jak rządy dyktatorskie Północy. A nawet - w wielu przypadkach - bardziej represyjny".

 

Znalezione obrazy dla zapytania korea - krieg - fotos

 

Oficjalna wersja mówi, że wojna Koreańska zaczęła się gdy popierana przez Sowietów Północ napadła na Południe 25 czerwca 1950 roku. I wtedy USA przyszły Południowcom na pomoc. Podobnie kłamliwie zresztą USA tłumaczą inne swoje napady, a amerykańska wersja wojny koreańskiej jest całkowicie fałszywa i ma duże luki.

Raport "Korea: Division, Reunification, and US foreign Policy stwierdza: "Najlepszym wytłumaczeniem tego, co się stało 25 czerwca jest fakt, że Syngman Rhee celowo rozpoczął walkę i oskarżył skutecznie Północną Koreę o atak. Korea Północna była przygotowana na te prowokacje; skorzystała z ataku i bez żadnego poparcia Związku Radzieckiego uderzyła na Południe i zajęła Seul. I wtedy nastąpiła krwawa interwencja USA".

Kanada pierwsza rzuciła się do pomocy Stanom: dołączyła do ONZ-owskich sil pokojowych i zrobiła to na polecenie USA. Wojska USA najpierw zaczęły wojnę w Korei i dopiero potem Waszyngton zmusił ONZ do poparcia Stanów Zjednoczonych w ataku na Koreę - a nie na odwrót. Rezolucja ONZ, która poparła militarną interwencję USA, określała to jako "zjednoczone siły pod dowództwem Stanów Zjednoczonych”.

Nieprawdopodobne! Siły Narodów Zjednoczonych były pod amerykańskim dowództwem gen. Douglasa MacArthura, mimo że on nie podlegał pod zarząd ONZ. Kanadyjski minister obrony Brooke Claxton przyznał później, że "amerykańskie dowództwo miało kłopoty z wydawaniem rozkazów jednostkom wojskowym różnych państw zarówno Wspólnoty Brytyjskiej, jak i innych narodów niezwiązanych z USA".

Po napadzie Amerykanów na Koreę Kanada natychmiast wysłała trzy okręty. Kiedy się okazało, że USA ma szansę przegrać, Kanada wysłała tysiące żołnierzy z armii lądowej prosto w sam środek okrutnego konfliktu. Dwa miliony ludności cywilnej, pół miliona żołnierzy północno-koreańskich, milion chińskich żołnierzy, milion cywilów Południowej Korei, 10 tysięcy żołnierzy Korei południowej i 95 tysięcy żołnierzy ONZ, w tym 516 Kanadyjczyków, poległo w tej wojnie. Walki naziemne były okropne, podobnie jak ataki sił powietrznych ONZ. Amerykański generał Mac Artur rozkazał swoim bombowcom zniszczyć wszystkie środki komunikacji i każdą instalację i fabrykę, 'wieś i miasto' w Korei północnej, oprócz hydroelektrowni i miasta Raszin, które sąsiadowało z Chinami i Związkiem Radzieckim.

Dziennikarz z New York Times’a  George Barret opisał scenę z wioski w Korei Północnej po napadzie ONZ-owskich wojsk w lutym 1951 roku. "Trzy dni temu na wioskę zrzucono bomby z napalmem; właśnie wtedy, gdy Chińczycy następowali, i nie można było grzebać zmarłych, bo nie było nikogo, kto mógłby zająć się pochówkiem”.

 

Znalezione obrazy dla zapytania korea - krieg - fotos

 

Ten dziennikarz spotkał jedną starszą kobietę, jedyną istotę, która przeżyła; w wypalonym ogrodzie wieszała pranie na sznurku, a obok leżały cztery trupy najbliższych członków jej rodziny. W całej wiosce i na polach zaskoczeni bombardowaniem mieszkańcy zastygli w pozycjach, w jakich ich złapał atak napalmu: mężczyzna, który próbował wsiąść na rower, 50 sierot, które bawiły się na podwórku sierocińca, kobieta trzymająca w ręku katalog Sears Roebuck z nalepka: 'pocztowe zamówienie nr 3,811, 294 za $2.98', zapatrzona w podomkę na obrazku koloru koralowego. Chyba ze 200 osób zostało zamordowanych w tej jednej malej wiosce.

Żołnierze kanadyjscy oczerniali 'żółtą hordę' Korei Północnej i chińskich 'chinks', z którymi walczyli. Jeden kanadyjski pułkownik napisał, jak ważne jest, by zająć wszystkie możliwe punkty obrony, żeby "wybić do nogi hordy, które próbowały się ratować”. A pewna pro-militarna książka cynicznie opisuje, jak niektórzy żołnierze pozwolili, żeby ich zachodnie uprzedzenia rozwinęły się w otwartą nienawiść do narodu koreańskiego.

'Zimnowojenna Kanada' opisuje nieprawdopodobne okrucieństwa, rozpętane przez wojska ONZ w Korei: "Bestialskie metody mordowania ludności cywilnej, stosowane przez Narody Zjednoczone - naloty dywanowe na miasta Korei Północnej, zniszczenie tam na rzekach i odcięcie dostaw żywności i niekończące się bombardowania, bardziej intensywne niż w całej drugiej wojnie światowej. W pewnym momencie Amerykanie zarzucili bombardowanie celów na Północy, gdy wywiad im doniósł, że już w całym kraju nie ma więcej wielopiętrowych budynków do bombardowania".

Ogólna ilość zabitych: około 4 miliony, z tego 3 miliony pomordowanych stanowiła ludność cywilna (co czwarty obywatel obu Korei). To nawet dla ówczesnego świata, który właśnie otrząsał się z ogromnych zniszczeń II wojny światowej, w porównaniu z Europą Korea była piekłem stworzonym przez człowieka i ta wojna stoi na czele największych zbrodni wojennych XX wieku. Ale - zdaniem konserwatywnego rządu - warto było. Bo przecież Korea wzbogaciła nasz język o zwrot 'Gangnam style' ('styl Gannamu').

Ostatnio wydana książka, napisana przez Yves Englera: "The Ugly Canadian: Steven Harper’s Foreign policy” ("Wstrętny Kanadyjczyk: Polityka zagraniczna Stephena Harpera”).

The Korean Atrocity: Forgotten US War Crimes and Crimes against Humanity | Global Research – Centre for Research on Globalization, //www.globalresearch.ca/the-korean-atrocity-forgotten-us-war-crimes-and-crimes-against-humanity/5335525


Przetłumaczyła: Tiamat

 

* * * * * * *

O zbrodniach wojennych USA w Korei Północnej w latach 1950 - 53 opowiada też (w języku niemieckim) poniższy film - wideo:

https://www.youtube.com/watch?v=S95j-bEeim0

KOMENTARZE

 • @
  //Szefem tej grupy jest prof. Michel Chossudovsky, zdaje się z jugosłowiańskiej Macedonii.//


  Jest synem żyda. Podkreślam bo w tym przypadku ma to znaczenie.


  //Chossudovsky is the son of a Russian Jewish émigré, the career United Nations diplomat and academic Evgeny Chossudovsky//
 • @Arjanek 15:11:24
  "... w tym przypadku ma to znaczenie". -

  --- A jakie? - Można wiedzieć?
 • @Arjanek 15:11:24
  "Jest synem żyda. Podkreślam bo w tym przypadku ma to znaczenie. "

  A u Pana kto jest Żydem ("żyd" określa religię po polsku) w rodzinie? W tym przypadku też ma znaczenie! Jakiej jest Pan rasy, nordyckiej, bałtyckiej czy dynarskiej?

  Jak Pan nie wie, to proszę o zdjęcie z profilu z odsłoniętym uchem i bez nakrycia głowy, spróbuję się przyjrzeć. Nigdy nie wiadomo, babcia mogła skoczyć w bok.
 • @zygmuntbialas 16:01:14
  "A jakie? - Można wiedzieć?"

  Ma bardzo duże znaczenie. Dlatego chcę zobaczyć fotografię naszego małego Aryjczyka, aby zweryfikować. Co jak tak wygląda?

  http://dovweissberg.com/holocaust_book/images/image024.png
 • @Pedant 16:30:04
  A może tak?

  http://static8.businessinsider.com/image/4de7a0234bd7c82b0a020000-393-295/lance-armstrong.jpg
 • @Pedant 16:30:04
  "A jakie? - Można wiedzieć?" -

  --- Te pytania to są faktycznie odpowiedzi, udzielone Ariankowi, który wyraźnie trolluje. Kiedyś był obrońcą żydów, a dzisiaj ich gorliwie "ściga". Notka jest o napadzie USA na Koreę Płn., a Arianek o żydach.
 • ???
  pół miliona żołnierzy północno-koreańskich, milion chińskich żołnierzy,
  -------------------------
  10 tysięcy żołnierzy Korei południowej
 • @interesariusz z PL 17:25:43
  W oryginale jest: "Two million North Korean civilians, 500,000 North Korean soldiers, one million Chinese soldiers, one million South Korean civilians, ten thousand South Korean soldiers and 95,000 UN soldiers (516 Canadians) died in the war".
 • 5*
  DK
 • ONZ
  Trochę nie tak z tymi wojskami ONZ.
  Należało by napisać wojskami koalicji zachodniej głównie wojska amerykańskie pod flagą ONZ.
  A to z tej racji, że w momencie głosowania Rosja sprzeciwiając się interwencji wojskowej opuściła salę ONZ co dało amerykanom pretekst do uznania iż ONZ przegłosowało odpowiednią ich rezolucję.
  Taka ordynarna manipulacja niby tym ONZ–owskim mandatem na wojnę w Korei.
  W sumie amerykańcy wojny jednak nie wygrali.
  Korea Północna pozostała poza ich, USA zasięgiem i tak pozostaje po dzień dzisiejszy.
 • @zygmuntbialas 16:01:14
  Arianka dziadek kochał takie historie...
  http://www.newsweek.pl/g/i.aspx/910/-512/newsweek/635992157754520417.jpg
 • @Oświat 18:09:11
  //A to z tej racji, że w momencie głosowania Rosja sprzeciwiając się interwencji wojskowej opuściła salę ONZ co dało amerykanom pretekst do uznania iż ONZ przegłosowało odpowiednią ich rezolucję.//

  Nie prawda...była ("jak zwykle") nie obecna...a mogła swoim vetem (a veto-wielding power) przeszkodzić w bratobójczej zagładzie narodu koreańskiego. Tego żydowski Pax Russo - Americana nie przewiduje.

  https://www.youtube.com/watch?v=uQ3EJ5wDmrg

  //The resolution passed with the votes from the United Kingdom, the Republic of China (Taiwan), Cuba, Ecuador, France, Norway, and the United States. Egypt, India, and Yugoslavia abstained.[1] The Soviet Union, a veto-wielding power, was absent,[1]//

  //Rosja i USA poparły atak na Irak. Poparły rezolucje nr 678 i 1441 to doprowadziło do zamordowania Saddama Husajna i masowej emigracji milionów Irakijczyków.Rosja w 2011 mogła zawetować rezolucję ONZ ws Libii, ale wstrzymała się od głosu i dała tym samym zielone światło do zamordowania Kadafiego.//

  @Zygmunt Białas
  // A jakie? - Można wiedzieć?//

  Żyd Michel Chossudovsky z terenu Kanady nadaje proruskie teksty, co nawet zauważyło NATO, ale oczywiście rząd Kanady, która należy do tego żydowskiego paktu patrzy na to przez palce.

  Chyba Pan rozumie co mam na myśli?

  https://www.theglobeandmail.com/news/world/nato-research-centre-sets-sights-on-canadian-website-over-pro-russian-disinformation/article37015521/
 • @Arjanek 18:42:27
  Aryjski człowieku! Nie z przymiotnikami piszemy razem.
 • @lorenco 19:11:37
  To ty czytasz moje komentarze? Pytanie czy je rozumiesz?

  Teraz lepiej?

  Nie prawda...była ("jak zwykle") NIEOBECNA...a mogła swoim vetem (a veto-wielding power) przeszkodzić w bratobójczej zagładzie narodu koreańskiego. Tego żydowski Pax Russo - Americana nie przewiduje.
 • @Arjanek 18:42:27
  ,,Tego żydowski Pax Russo - Americana nie przewiduje."

  Brednie Arianek, powtarzasz bzdurne fałszywe slogany.
  Stalin prowadził niezwykle skuteczną i zabójczą politykę w stosunku do wszystkich państw kolonialnych, w tym także w stosunku do USA.
  To polityka Stalina, rosyjscy doradcy, rosyjska broń i ,,ochotnicy” chińscy powstrzymali Amerykanów.
  Rosjanie pomogli wyzwolić się wielu narodom kolonialnym w tym Wietnamowi, który najpierw pogonił Francuzów, a później przez kilka lat walczył z Amerykanami aż do zwycięstwa.
 • @Arjanek 19:42:17
  Po polsku piszemy: prawda nie była obecna, nie prawda, to błąd stylistyczny i ortograficzny. Ostatecznie można napisać nie - prawda, lecz to już całkiem głupio wygląda.
  No i czytam Twoje komentarze jak najbardziej, jednak polski nacjonalista musi WIEDZIEĆ, że poglądy nazistowskie, faszystowskie w Polsce i w UE także a nawet w znakomitej większości państw świata, są przestępstwem.
 • @Oświat 19:47:10
  Zapomniałeś o Kubie, wysepce oddalonej o 140 km, która do dzisiaj opiera się bohatersko mocarstwu nuklearnemu, śmieszne...
 • @Arjanek 20:04:33
  No cóż, jak był kryzys kubański, kiedy o mało nie doszło do wojny atomowej, srałbyś wtedy ze strachu w gacie, no ale to śmieszne!
 • @lorenco 20:11:02
  A Gigantic Hoax of Which History Has Had No Parallel?
  https://jfk14thday.com/gigantic-hoax-history-parallel/

  Czy zaproszono inspektorów chociażby "neutralnych" na Kubę żeby zweryfikowali usunięcie tej WMD?
 • @Rzeczpospolita 18:00:49
  Pozdrawiam Pana :)
 • @Oświat 18:09:11
  "W sumie amerykańcy wojny jednak nie wygrali". -

  --- Tak. jeszcze by tego brakowało. Ale ogromne straty ponieśli mieszkańcy Korei.
 • @Arjanek 21:33:56
  W 1938 roku było tak w USA, że ludzie wpadli w ogromną panikę, w trakcie słuchowiska: słuchowisko radiowe zrealizowane według książki Herberta George'a Wellesa pt. "Wojna światów" wpędziło w panikę prawie wszystkich mieszkańców Stanów ... audycja była tak realistyczna, że miliony Amerykanów uwierzyło w najazd Marsjan.
 • @
  //By summer 1951, Kim recognized that the war could not continue. With the backing of senior Chinese officials in Moscow, Kim was able to convince Stalin to open talks with the UN side. However, Stalin refused permission to end the war.//

  http://www.atimes.com/article/the-korean-war-the-view-from-the-other-side/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej