Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

Sankcje USA przeciwko Iranowi - 07.08.2018.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Celem Stanów Zjednoczonych wydaje się być zrujnowanie Iranu ekonomicznie, co wymusi zmianę rządu. Częściowy sukces może już być zanotowany przez Amerykanów.

Od wczoraj oficjalnie obowiązują amerykańskie sankcje gospodarcze przeciwko Iranowi - pisze Armin Siebert w https://de.sputniknews.com/ - UE rozważa reakcję na zakaz handlu przedsiębiorstw UE z Iranem. Rosja i Chiny również okazują solidarność. Czy zaistnieje po raz pierwszy wspólny front przeciwko USA?

Stany Zjednoczone jednostronnie zakończyły swój udział w międzynarodowej umowie nuklearnej z Iranem w maju i teraz przywróciły surowe sankcje gospodarcze przeciwko temu krajowi. Dotyczy to przede wszystkim irańskiego sektora finansowego i energetycznego. W sektorze bankowym doprowadziło to już do poważnych ograniczeń w płatnościach międzynarodowych z Iranem. W tej chwili bardzo trudno jest znaleźć banki do prowadzenia interesów z Iranem.

Podobnie jak w przypadku rosyjskich sankcji, sankcje nałożone przez USA na Iran dotyczą głównie przedsiębiorstw amerykańskich, ale jako sankcje wtórne prawo amerykańskie stosuje się również do wszystkich firm spoza USA. W przypadku naruszenia, firmy są zagrożone blokadami, konfiskatami i zakazami prowadzenia działalności gospodarczej w USA. Firmy handlujące z Iranem mają więc problem. Dla większości dużych korporacji prowadzenie interesów z USA jest ważniejsze niż handel z Iranem. Zwłaszcza, że ​​USA ogłosiły, iż będą uważnie badać i karać wszelkie naruszenia.

Stany Zjednoczone są wyjątkowo selektywne w swoich decyzjach. Pierwsza runda sankcji dotyczy braku 'twardych' środków płatniczych, przede wszystkim dolarów amerykańskich, złota i metali szlachetnych, wpływących do Iranu. Ma to na celu sabotowanie handlu zagranicznego.

W drugim etapie w listopadzie br. ma zostać wygaszone najważniejsze źródło dochodów dla Iranu, handlu ropą. Zagraniczne firmy i kraje powinny surowo zabraniać kupowania irańskiej ropy. Handel ropą stanowi około trzech czwartych całkowitego eksportu Iranu. Około dwudziestu procent irańskiej ropy jest eksportowane do UE. 

Celem Stanów Zjednoczonych wydaje się być zrujnowanie Iranu ekonomicznie, co wymusi zmianę rządu. Częściowy sukces może już być zanotowany przez Amerykanów. Wyższe ceny, niedobory wody i przerwy w dostawie prądu doprowadziły w ostatnich tygodniach do poważnych zamieszek i demonstracji w Iranie. Wzrosło bezrobocie i inflacja. Strategia sankcji, która prowadzi do ekonomicznych wąskich gardeł, a tym samym do niezadowolenia ludności, jest sprawdzoną procedurą inicjowania zmian rządu. Jeśli ta strategia się nie powiedzie, pozostanie tylko opcja wojny.

Światowy front antyamerykański?

Teraz zależy od tego, jak reaguje świat zewnętrzny. Chiny i Rosja już ogłosiły, że nie wdrożą sankcji amerykańskich. Chiny są największym partnerem handlowym Iranu, a także największym nabywcą irańskiej ropy. Rosja ogłosiła właśnie inwestycje warte miliardy w irańskim przemyśle naftowym i gazowym.

Jeżeli UE ogłosi we wtorek 'statut blokujący', najprawdopodobniej po raz pierwszy pojawi się poważny anty-amerykański front, przynajmniej w sektorze gospodarki. Ale prawa wolnego rynku działają nieco inaczej. Wyrażenia woli i praw to jedno. Jednakże jeśli chodzi o konkretną ocenę ryzyka, firma decyduje się w przypadku wątpliwości na większy kawałek ciasta. W związku z tym konieczna byłaby konkretna ochrona i środki wsparcia rządów w Chinach, Rosji i UE, aby w krótkim czasie ocalić handel z Iranem i ewentualnie nakłonić USA do rezygnacji z polityki represji. Jeśli firmy opuszczą Iran, to wątpliwe jest, by tam szybko wróciły.

Z drugiej strony, prezydent USA Donald Trump również wykazał, że jest skłonny rozmawiać z przywódcami w Iranie. Podobnie jak w przypadku rosyjskich sankcji, Senat USA i prezydent nie wydają się zgadzać w stu procentach. Amerykański prezydent udowodnił już zresztą wielokrotnie, że wszystko jest z nim możliwe.

Przetłumaczył (fragmenty):  Zygmunt Białas

 

KOMENTARZE

 • @All
  Problem, opisany w powyższej notce, jest ujęty też w artykule, link:

  https://pl.sputniknews.com/opinie/201808068544978-sputnik-usa-iran-ue-trump-wojna-handlowa/
 • Tak Zachód zadławił gospodarkę PRLu razem ze zdrajcami z S..
  To oczywiście nie jest mieszanie się do spraw wewnętrznych danego kraju czego oczywiście Amerykanie i zachód nigdy nie robi.

  Czasem się wmieszają dywanowymi bombardowaniami typu "szok i przerażenie", humanitarnymi bombardowaniami cywilnych miast, czy strefami zakaz lotów (czyli bombardowaniami miast i wsi)...
  ale to oczywiście nie są znaczące przykłady mieszania się uSA w wewnętrzne sprawy innych krajów.

  Co innego Rosja, ta miesza się nieustannie ... a dowody są tak oczywiste że nawet nie należy ich przedstawiać.
 • @Oscar 11:42:49
  .. ale poleciałem Macierewiczem :)
 • @Oscar 11:42:49 oraz 11:44:24
  "Czasem się wmieszają dywanowymi bombardowaniami typu "szok i przerażenie", humanitarnymi bombardowaniami cywilnych miast,...". -

  --- Tubylców, Indian już u nich prawie nie ma, więc robią porządek (tj. totalny bajzel) poza granicami, w wybranym przez nich kraju. Czasem napuszczą jedne grupy w określonym państwie na inne, czasem zamordują lub tylko obalą prezydenta czy premiera tegoż państwa.
  Ich dziennikarze to potem 'wyjaśnią', a Hollywood przedstawi.
 • @All
  Warto przeczytać, link:

  https://pl.sputniknews.com/opinie/201808078545678-sputnik-po-co-rosja-mialaby-wyslac-czolgi-do-warszawy/
 • Sankcje USA to też globalny terroryzm.
  Można szantażować pistoletem wymierzonym w skroń (bazy USA) a można szantażować gospodarczo zastraszając dostawców, odbiorców czy kooperantów.

  To właśnie robi USA i t\zw zachód od wielu wielu lat.
  To terroryzm czyli zastraszanie w czystej postaci.

  Świat musi walczyć z globalnym terroryzmem tzw zachodu a tak naprawdę globalnej mafii żydowskiej.

  Mafia wydała światu wojnę gospodarczą usiłując sterroryzować wszystkich którzy nie chcą ulegać bandyckim reguło narzucanym światu przez globalną mafię żydowską (dolar, otwarte granice do penetracji dla penetracji gospodarczej przez globalną mafię, banki centralne pod kontrolą globalnej mafii, bandycki terroryzm w stosunku do krajów które chcą rozwijać się samodzielnie... ).

  Warto podsumować że to co mówiły o tzw zachodzie (bandytyzm, kolonializm, niezliczone zbrodnie) media PRLU w czasach PRLu to była najzwyklejsza prawda..dzisiaj widać to gołym okiem ... w czasach PRLu też to było widać ... tylko ludzie byli ślepi.
  Solidaruchy ukształtowane mentalnie przez ambonę i Radio Wolna Europa (własność CIA) pozostały ślepe do dzisiaj.
 • Prawo czy bezprawie ?!
  .
  "sankcje nałożone przez USA na Iran dotyczą głównie przedsiębiorstw amerykańskich, ale jako sankcje wtórne prawo amerykańskie stosuje się również do wszystkich firm spoza USA"

  Istotnie wiele firm z UE rozwiązało swe umowy z Iranem pod groźbą "wtórnego prawa amerykańskiego", w efekcie nie chodzi tu o żadne wtórne prawo tylko o bezprawie USA wobec CAŁEGO świata. USA jako nadzorca globalnego imperium sterują w ten sposób gospodarką CAŁEGO świata, wyrządzając przy tym szkody CAŁEJ gospodarce światowej.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/

  Jak długo może sobie świat pozwolić na takiego gospodarczego sabotażystę ?

  Należało by tu wyjaśnić w czyim imieniu pełnią USA tę funkcję nadzorcy globalnego imperium, ale to pozostawmy domyślności czytelnika.

  Partnerzy handlowi Iranu zareagowali w dwojaki sposób na groźby USA, dostawcy samolotów z UE w przyspieszonym tempie wysłali do Iran znacznę część zamówionych samolotów przed wejściem w życie embargo. Z kolei chińska giełda ropy zwiększyła swe obroty i pozycję handlwą, gdyż na giełdzie nie łatwo jest rozpoznać, czy ropa pochodzi z Iranu czy skąd innąd.

  Zakłócanie obrotu dolarowego przyspieszy bezspornie decyzję o wprowadzeniu waluty zastępczej i w efekcie upadek dolara. Trudno powiedzieć, czy kroki podejmowane przez obecny rząd USA służą tylko zakłócaniu gospodarki świata, czy wprost przyspieszeniu rozkładu globalnego imperium na bazie dolara.

  Na marginesie, przed wprowadzeniem sankcji celnych wobec ChRL poważnie wzrosły wywozy z ChRL do USA i zakupy z ChRL w USA, aby obejść obóstronne cła, niejako dokonane na zapas, por. też wyżej samoloty dla Iranu.

  Na inny aspekt polityki USRAela zwraca link

  - http://ram.neon24.pl/post/144986,zanim-bracia-mateuszka-podpala-polske

  o działalności "gospodarczej" tych band rabusiów patrz

  - https://www.youtube.com/watch?v=2JlqE5UYsa8
 • @Laznik 12:39:15
  "... w efekcie nie chodzi tu o żadne wtórne prawo tylko o bezprawie USA wobec CAŁEGO świata. USA jako nadzorca globalnego imperium sterują w ten sposób gospodarką CAŁEGO świata, wyrządzając przy tym szkody CAŁEJ gospodarce światowej". -

  --- Tak też odbierają to media, np. niemieckie, nie tylko te alternatywne. Jest oczywiste, że amerykańskie bezprawie dotyka nie tylko Iran, ale też firmy, wspólpracujące dotąd z Iranem.
 • @zygmuntbialas 13:22:47
  https://pl.sputniknews.com/polska/201808098565465-Polska-Patriotyczna-partia-polityczna-Zmiana/
 • @zygmuntbialas 22:15:09
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=C6xfaLtoQ08
 • @zygmuntbialas 22:30:18
  https://cdnde2.img.sputniknews.com/images/32189/05/321890539.jpg
 • @zygmuntbialas 23:08:55
  https://v.wpimg.pl/MTA0MDAzJD1uf2JydU41YHQFYiBvDT09LFdjNC1VfGZzB3h8dkx5bGwdfHR4T3tkcwN5fG4bPjkgHSwobBs-NSUeJzQm
 • @zygmuntbialas 23:17:06
  https://twitter.com/Presidency_Sy/status/1027170662731923457/photo/1
 • @zygmuntbialas 23:23:54
  https://pbs.twimg.com/media/DkFw_NxW4AArPM3.jpg
 • @zygmuntbialas 23:27:49
  https://pl.sputniknews.com/polityka/201808118575771-sputnik-niemcy-rosja-usa-sankcje/

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201808118574346-USA-Zacharowa-sputnik/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej