Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

08.08.2008. - Najazd Gruzji na Osetię Południową

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

08 sierpnia 2008 roku, dokładnie dziesięć lat temu, w dniu rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, wojska gruzińskie rozpoczęły atak rakietowy na obszar Osetii Południowej.

 Dzień wcześniej, 07 sierpnia, siły zbrojne Gruzji rozpoczęły ostrzał wsi osetyńskich i miasta Cchinwali. Gruzini użyli wyrzutni rakietowych, zrzucili bomby kasetowe, a także strzelali z armat kalibru 152 mm. Nad ranem 08 sierpnia gruzińska armia wkroczyła do stolicy Cchinwali, a władze Osetii Płd. zaapelowały do Rosji o pomoc. Wojska rosyjskie wkroczyły do Osetii, gdy stolica została już praktycznie zniszczona.

12 sierpnia podpisano porozumienie pokojowe, zwane planem Sarkozy - Miedwiediew. Tego samego dnia odbyły się w Tbilisi wiece. Na jednym z nich pojawili się prezydenci Polski, Litwy, Estonii i Ukrainy oraz premier Łotwy, którzy przybyli (tupolewem!) z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Niezależna międzynarodowa komisja, powołana do zbadania konfliktu, sporządziła raport, w którym stwierdziła, że wojna została rozpoczęta atakiem Gruzji, który był niezgodny z prawem międzynarodowym.

Widzimy więc, że ta wojna sprzed siedmiu lat była rozpętana nie przez Rosję, jak wmawiały nam to media, lecz przez szalonego Micheila Saakaszwilego, obywatela świata, który urodził się w Tbilisi (Gruzja), studiował w Kijowie (Ukraina), praktykował w firmie adwokackiej w USA, a żonę poznał w Holandii. A przyjaciół miał wielu. Jednym z nich był Lech Kaczyński, o którym trzeba będzie parę słów napisać. Najpierw jednak przypomnę, co pisał na swym blogu (a pisał rozsądnie) Leszek Miller 13 sierpnia 2008 roku o tej wojnie, o Saakaszwilim i Kaczyńskim:

"W mroku z 7 na 8 sierpnia, kiedy cały świat patrzył na Pekin prezydent Saakaszwili postanowił zostać bohaterem. Aby sukces był pewny powołał 100 tys. rezerwistów, którzy mieli walczyć z republiką liczącą jedynie 70 tys. mieszkańców. W nocy gruzińska artyleria otworzyła ogień na stolicę Osetii Południowej Cchinwali, zabijając setki cywilów i rujnując ich mienie. Pociski spadły też na rosyjski kontyngent wojskowy, stacjonujący na mocy porozumienia z Soczi z 1992 roku, co było jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego. 

Dzieła zniszczenia dopełniły czołgi i żołnierze. Atakujące oddziały mordowały bezbronnych Osetyjczyków i równały z ziemią ich miasto pozostawiając tylko 15 procent ocalałych budynków. Blitzkrieg przebiegał sprawnie i wydawało się, że problem osetyński został ostatecznie rozwiązany. Tak wyglądał początek wojny, który Lech Kaczyński i ludzie, dla których polski patriotyzm oznacza równocześnie antyrosyjskość, nazywają agresją Rosji na Gruzję.

 

08.08.2008. - Najazd Gruzji na Osetię Południową

Cchinwali po gruzińskim najeździe

Oskarżany we własnym kraju o łamanie demokracji i fałszerstwa wyborcze Saakaszwili rozpoczął walkę, nie licząc się z falą przemocy i krwi. Rozpętał konflikt etniczny o nieoszacowanych jeszcze rozmiarach. Grając na szowinizmie i nacjonalizmie próbował wzmocnić własną pozycję, integrując naród wokół walki z wrogiem zewnętrznym. Tacy politycy są niebezpieczni nie tylko dla własnych obywateli.

Na co liczył Saakaszwili rozpoczynając tą bezsensowną wojnę? Na szybkie i łatwe zwycięstwo? Na umocnienie własnej chwiejącej się pozycji? Na neutralność Rosji? Na militarne wsparcie USA? Na zaskoczenie świata wpatrzonego w olimpijski ogień? Na gwarancje złożone przez jakichś nieodpowiedzialnych polityków, w tym polskiego prezydenta? Niezależnie, jakie były to nadzieje okazały się dramatyczną klęską. Gruziński prezydent przegrał wszystko, co mógł przegrać. (...)

Rosja nie musi już walczyć. Wszystkie cele Moskwy zostały zrealizowane i dokonał tego sam Saakaszwili. Rosja wygrała i ma w ręku świetny argument: to Gruzja zaatakowała pierwsza. (...) Razem z Saakaszwilim przegrał też Lech Kaczyński, [który] zamiast zachować pozycję rozjemcy, jednoznacznie opowiedział się po stronie awanturnika. (...)

https://www.youtube.com/watch?v=LEhJ-5xIJtg

Lech Kaczyński przeżył jeszcze jedno upokorzenie. Na godzinę przed spotkaniem z prezydentem Sarkozym, który w imieniu Unii Europejskiej mediował między Rosją a Gruzją, Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że podjął decyzję o zawieszeniu operacji wojskowej. Decyzja rosyjskiego prezydenta daje sukces Francuzom i Unii Europejskiej oraz ośmiesza inicjatywę Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich, które piersiami swoich przedstawicieli zamierzały bronić Gruzji przed nacierającymi Rosjanami.

Miedwiediew i Sarkozy uzgodnili w Moskwie sześciopunktowy plan uregulowania konfliktu, nie pytając o nic pasażerów polskiego tupolewa. W tej sytuacji podróż do Tbilisi pozostała już tylko zwykłą wycieczką i manifestacją rusofobii. W trakcie kuriozalnego przemówienia Kaczyński ostatecznie potwierdził swoją nieodpowiedzialność, tworząc obraz, w którym Sarkozy przynosi pokój, a on walkę".- Por. link:  //leszek-miller.blog.onet.pl/2008/08/13/kaczynski-i-sarkozy-wojna-i-pokoj/

I tak zaczęliśmy od Saakaszwilego, a pojawia nam się postać prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, uznanego za polskiego bohatera, pochowanego wraz z małżonką Marią Kaczyńska na Wawelu. Dziś widać wyraźnie stworzenie mitu bohatera, zamordowanego rzekomo przez samego Putina. A było tak jak wyżej: nie Rosja napadła na Gruzję, lecz Saakaszwili zaatakował Osetię Południową, do którego to ataku przygotował więcej żołnierzy niż ta Osetia liczy mieszkańców. Amerykańska ręka była tam widoczna, a można o tym przeczytać na przykład w niemieckich artykułach.

Dalej: armia rosyjska weszła - owszem - 09 sierpnia na teren Gruzji i zbombardowała obiekty wojskowe, ale nie wkroczyła do Tbilisi i nie zamierzała zresztą.  Czterej prezydenci, w tym Lech Kaczyński oraz premier Łotwy, nie byli zagrożeni i spokojnie mogli odegrać swoje role, wyznaczone przez waszyngtońską administrację.

KOMENTARZE

 • Gruzja napadła na Osetię to fakt ale
  nie od rzeczy będzie przypomnieć genezę konfliktu.Oczywiście krótko żeby nie przynudzać.
  Po serii konfliktów Gruzińko-Osetyńskich i Gruzińsko-Abhazkich w 1991, 1992 ,1993
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_w_Osetii_Po%C5%82udniowej_(1991%E2%80%931992)
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_w_Abchazji_(1992%E2%80%931993)

  na podstawie MIĘDZYNARODOWYCH UMÓW ukształtował się pokój zgodnie z którym Gruzja zgodziła się respektować autonomię Osetii wzamian za to Osetia zgodziła się pozostać częścią gruzińskiego państwa.
  Rzetelności wypełniania wzajemnych zobowiązań strzegła rosyjska misja pokojowa.Takie były uzgodnienia zaakceptowane przez społeczność międzynarodową.
  8.08.2008 r Gruzja złamała wszelkie ustalenia i zaatakowała Osetię.Co gorsza zabiła kilku żołnierzy pokojowej misji.
  Żirinowski dar się w wówczas w Dumie (i darł się słusznie) że Izrael za jednego ponoć uprowadzonego żołnierza rozpierdzielił pół Libanu i to samo należy zrobić z Gruzją.Szakaszwilego i wszystkich oficerów aresztować i sądzić przed trybunałem wojennym.
  (włączyć polskie napisy)
  https://www.youtube.com/watch?v=tExwJhkxo8E
 • "08.08.2008 Prawda o wojnie w Osetii"
  film dokumentalny z angielskim lektorem

  https://www.youtube.com/watch?v=PdXAfFskWtE
 • Dalsze upokarzanie Polski i Polaków przez żydów z PIS-u !
  Ciaputowicz żydowski minister z okupowanej Polski dalej ośmiesza Polskę

  Słowianie ! tylko się zastanawiam czy ten wyjazd do Gruzji był Ciaputowicza pomysłem ? czy mu żydo- amerykańska mafia poradziła ?

  Żałosne przedstawienie ! kilku wyraznie znudzonych ministrów zagonionych do Gruzji i Caputowicz z oświadczeniem czytanym z kartki .

  Słowianie Jak to mawiają bracia Rosjanie ! i śmieszno i straszno !!!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ikulalibal 17:57:33
  "8.08.2008 r Gruzja złamała wszelkie ustalenia i zaatakowała Osetię". -

  --- A dzisiaj - 10 lat po tamtych wydarzeniach - jest u nas przedstawiana ciągle ta sama wersja, jakoby Rosja napadła na Gruzję. No i cóż, Żyrinowski ma rację, iż należałoby aresztować i sądzić winnych tej zbrodni, ale dzisiejsze realia są takie, że jest to niemożliwe.
 • @ikulalibal 18:18:05
  https://www.youtube.com/watch?v=PdXAfFskWtE

  --- Zerknąłem, znane mi sceny. Z wersji rosyjskojęzycznych przetłumaczyła kiedyś Trojanka dwa filmy, a Tiamat jeden z języka angielskiego. Ten ostatni z tłumaczeniem Tiamat przedstawię za kilka godzin. Jeszcze się upewnię, czy to nie ten właśnie film.
 • @ele 19:19:00
  "Żałosne przedstawienie ! kilku wyraznie znudzonych ministrów zagonionych do Gruzji i Caputowicz z oświadczeniem czytanym z kartki". -

  --- Tak. W podsumowaniu pisałem:
  "I tak zaczęliśmy od Saakaszwilego, a pojawia nam się postać prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, uznanego za polskiego bohatera, pochowanego wraz z małżonką Marią Kaczyńska na Wawelu. Dziś widać wyraźnie stworzenie mitu bohatera, zamordowanego rzekomo przez samego Putina. A było tak jak wyżej: nie Rosja napadła na Gruzję, lecz Saakaszwili zaatakował Osetię Południową, do którego to ataku przygotował więcej żołnierzy niż ta Osetia liczy mieszkańców. Amerykańska ręka była tam widoczna, a można o tym przeczytać na przykład w niemieckich artykułach".
 • @zygmuntbialas 21:07:07
  Dzieki za przypomnienie prawdy! Panie Zygmuncie!
  Tylko podle gnidy i tchorze manipuluja Prawda!
 • @zygmuntbialas 21:07:07
  No to budujmy za to pomniki L.Kaczyńskiego . Głupek na górze i głupki na dole .Salut Amigo. Ps. Będą młodzi mieli co rozwalać po nas . jako pokoleniu gamoni.
 • @zygmuntbialas 20:55:12
  // A dzisiaj - 10 lat po tamtych wydarzeniach - jest u nas przedstawiana ciągle ta sama wersja, jakoby Rosja napadła na Gruzję.//

  No cóż...tym gorzej dla nas.Nieuświadamianie sobie tego kim jest Saakaszwili może zaszkodzić wyłącznie nam.W Rosji i Osetii,ba; w Gruzji nawet, już wiedzą.
  W dzisiejszym wywiadzie prasowym wywiadzie wpływowy polityk gruziński Nino Burdżanadze https://pl.wikipedia.org/wiki/Nino_Burd%C5%BCanadze opowiedziała że w tamte dni Saakaszwili był jakby opętany ideą zwycięskiej wojny z Rosją.
  https://vz.ru/politics/2018/8/7/934200.html

  Słowo "opętany" jest tu kluczowe.Saakaszwili jest jakiś dziwny.Powiada się że narkoman ale też nie można wykluczyć innych wariantów,na przykład choroby psychicznej.Cokolwiek by to nie było czyni z niego tj Saakaszwilego niekiepską marionetkę ale animatora.
  Ważniejsze dokonania Michaiła Saakaszwilego:
  -zlecanie politycznych zabójstw .Między innymi Sandro Girgvlianiego
  https://en.wikipedia.org/wiki/Sandro_Girgvliani_murder_case szefa
  parlamentu Zuraba Żwania
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zurab_%C5%BBwania
  -stosowanie tortur w więzieniu
  https://en.wikipedia.org/wiki/Gldani_prison_scandal
  - brutalne pacyfikacje opozycyjnych protestów
  https://www.vesti.ru/doc.html?id=273139&cid=
  -wywołanie konfliktu z Osetią a w konsekwencji straty terytorialne
  - organizował i zlecał strzelaninę na kijowskim Majdanie
  https://ria.ru/world/20180214/1514577759.html
  a ponieważ znany jest z tego że samodzielnie nie potrafi nawet
  poprawnie nałożyć odzieży
  https://static.life.ru/posts/2016/03/191624/gr/north/f457c9fbcf5f83b8974d1664ceb616ea__1440x.jpg

  https://s15.stc.all.kpcdn.net/share/i/12/8953896/inx960x640.jpg

  można się domyślać kto tak naprawdę za tym stał.

  W skutek swej działalności Saakaszwili ścigany jest listem gończym przez gruzińską prokuraturę.
  Nie przeszkadza to jednak w tym że ów "polityk" bywa na polskich salonach i w polskich mediach.To dość znamienne jeśli zważyć że wyrzucili go nawet z Ukrainy.
 • @ikulalibal 22:14:03
  Bo niedorobieni kochają niedojdów .Salut Amigo . Ps : No i kretyn Antoni skaczący na makówkę co nam mówi ?. Jesteście wszyscy idiotami , bo ja mogę co chcę. Pora umierać , po co nam to było ?.
 • @RomanKa 21:31:35
  Trzeba było przypomnieć. Od wczoraj bębnią o napadzie Rosji na Gruzję, a przecież to było tak jak wyżej opisane.
 • @Repsol 22:05:51
  Witam :)

  --- Tak, będą mieli co rozwalać.
  Rano opublikuję jeszcze jedną notkę o 08.08.2008.
  No i zadzwonię koło południa.
 • @ikulalibal 22:14:03
  "Cokolwiek by to nie było czyni z niego tj Saakaszwilego niekiepską marionetkę ale animatora". -

  --- To taki obywatel świata (w określonym znaczeniu). Urodził się w Gruzji, studiował na Ukrainie, praktykę adwokacką miał w USA, a żonę poznał w Holandii. I tak dalej. W Polsce uchodził za przyjaciela Lecha i Marii Kaczyńskich. Zdaje się dzisiaj powtarza się jeszcze ten motyw, ale chyba mniej entuzjastycznie.
 • @zygmuntbialas 23:04:18
  No i chyba w tej chwili znalazł schronienie w Polsce gdzie żyje na polski koszt pod polską ochroną.
  Warto poznać szersze tło:
  http://jeznach.neon24.pl/post/116506,przypomnienie-gruzji
 • @ikulalibal 22:14:03
  " czyni z niego, tj Saakaszwilego nie kiepską marionetkę, ale animatora."
  Czyli - sukinsyn.
  Ale to NASZ sukinsyn...
  I dlatego jest nie do ruszenia.
 • @Robik 01:56:52
  http://jeznach.neon24.pl/post/116506,przypomnienie-gruzji

  --- Świetna analiza :)
 • Wyjaśnienie szaleństwem !
  .
  "wojna sprzed siedmiu lat była rozpętana nie przez Rosję, jak wmawiały nam to media, lecz przez szalonego Micheila Saakaszwilego"

  Oto kolejny przykład wyjaśniania zjawiska szaleństwem, podobnie obchodzą się media gównego nurtu n.p. z Hitlerem i tylu innymi jemu pdobnymi, czekamy kiedy przyjdzie kolejka na szaleństwo Poroszenki i jego boksera.

  Utrzymywać, że agent USA w Gruzji Saakaszwili dokonał by czegokolwiek samodzielnie bez nakazu swego oficera prowadzącego z USA, jak wiemy pracodawcy Saakaszwili zapewnili mu nawet synekurę na Ukrainie, jest dość ryzykowne, tym bardziej, że oficerowie prowadzący w skoordynowny sposób wysłali do Gruzji dalszych swych pajaców w tym polskiego bohatera narodowego L. Kaczyńskiego liżącego w link odbytnce

  - https://www.youtube.com/watch?v=iF35z8JntfU

  który zginął śmiercią bohatera norodowego zanim naród pozwał go przed sąd za zbrodnię zdrady stanu przez podpisanie Traktatu Lizbońskiego. To, że zorganizowane bandy zdrajców zgrupowane w sejmie i senacie dopuściły się tejże zdrady, nie zmniejsza odpowiedzialności tego pajaca wystruganego na bohatera narodowego.
 • @Laznik 12:33:55
  "... Utrzymywać, że agent USA w Gruzji Saakaszwili dokonał by czegokolwiek samodzielnie bez nakazu swego oficera prowadzącego z USA, jak wiemy pracodawcy Saakaszwili zapewnili mu nawet synekurę na Ukrainie, jest dość ryzykowne,...". -

  --- Tak, na pewno ryzykowne i oczywiście daleki jestem od takich wyjaśnień. W podsumowaniu notki pisałem:
  "A było tak jak wyżej: nie Rosja napadła na Gruzję, lecz Saakaszwili zaatakował Osetię Południową, do którego to ataku przygotował więcej żołnierzy niż ta Osetia liczy mieszkańców. Amerykańska ręka była tam widoczna, a można o tym przeczytać na przykład w niemieckich artykułach.
  Dalej: armia rosyjska weszła - owszem - 09 sierpnia na teren Gruzji i zbombardowała obiekty wojskowe, ale nie wkroczyła do Tbilisi i nie zamierzała zresztą. Czterej prezydenci, w tym Lech Kaczyński oraz premier Łotwy, nie byli zagrożeni i spokojnie mogli odegrać swoje role, wyznaczone przez waszyngtońską administrację".
 • 5*
  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2018/08/08/08-08-2008-najazd-gruzji-na-osetie-poludniowa/

  DK
 • @Rzeczpospolita 14:05:11
  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2018/08/08/08-08-2008-najazd-gruzji-na-osetie-poludniowa/

  --- Bardzo ładnie prezentuje się tekst w https://wiernipolsce1.wordpress.com/

  Pozdrawiam :)
 • Kto ma rację?
  http://media.dziennikzwiazkowy.com/wp-content/uploads/2018/08/rexfeatures_7967335p-800x500_c.jpg

  Waszyngton apeluje do Rosji o wycofanie wojsk z Abchazji i Osetii Płd

  http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/waszyngton-apeluje-do-rosji-o-wycofanie-wojsk-z-abchazji-i-osetii-pld/
 • @Talbot 18:23:13
  Waszyngton niech zajmie się sobą i wycofa swe wojska z (wielu) ziem okupowanych.
 • @zygmuntbialas 18:53:53
  Gdzie tam Talbot jak zwykle niesie nam wraz z Ussraelem płomyk pokojowej nadziei .Salut. https://marucha.wordpress.com/2014/03/04/lista-krajow-zbombardowanych-przez-usa-od-ukonczenia-ii-wojny-swiatowej/
 • @Talbot 18:23:13 Zawsze jakoś tak capiłeś banderowszczyzną
  podobnie jak twoje źródła informacji.Jakąż to "demonstracją" epatujesz?
  Aktywistów partii Swoboda ? weźże zrób coś z sobą ale na tyle skutecznie żeby nas od siebie uwolnić.
 • @Repsol 22:31:19
  "... wraz z Ussraelem płomyk pokojowej nadziei". -

  --- Właśnie dzisiaj przeszła w Izraelu ustawa o państwie narodowym.

  Pozdrawiam :)
 • @zygmuntbialas 22:43:31
  Palestyna jest żaden faszystowski okupant taki jak obrzezani tego nie zmieni . Salute .Amigo.
 • @ikulalibal 22:41:26
  "Zawsze jakoś tak capiłeś banderowszczyzną
  podobnie jak twoje źródła informacji"

  To jest oficjalna informacja Departamentu Stanu USA - chcesz ją ocenzurować zmieniając jej sens?
 • @Talbot 07:57:48
  Szkoda że nie potrafisz odróżnić fałszu od prawdy .Wniosek jest prosty . Zadaniowiec pełną gębą jesteś . Ps. Coś z tym należy zrobić , prawda ?.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej