Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1242 posty 20454 komentarze

Co się dzieje w Syrii - 08.08.2018.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Syria wzywa UE i USA do zniesienia sankcji gospodarczych, aby wszyscy syryjscy uchodźcy mogli wrócić do domu.

Syryjski nie-ambasador Bashar Jaafari z przedstawicielem ONZ Chin, Li Baodong, w Nowym Jorku w lutym 2012 r. (Zdj .: dpa)

Syryjski ambasador ONZ Bashar al-Jaafari z przedstawicielem ONZ Chin, Li Baodong, w Nowym Jorku w lutym 2012 r. (zdj .: dpa)

Syryjski ambasador ONZ Bashar al-Jafaari wezwał wszystkich syryjskich uchodźców, przebywających za granicą, aby wrócili do Syrii - donosi syryjska agencja informacyjna SANA. Al-Jaafari zwrócił uwagę na to, że powrót syryjskich uchodźców jest uzależniony nie tylko od rządu w Damaszku, ale także od wielu państw, które nałożyły na ludność syryjską tak zwane "jednostronne środki przymusu", które nie są oparte na rezolucjach Rady Bezpieczeństwa ONZ. Syryjski dyplomata wskazał, że powrót syryjskich uchodźców zależy bezpośrednio od zniesienia sankcji gospodarczych wobec Syrii. Al-Jaafari dodał, że Chiny odgrywają skuteczną i kluczową rolę nie tylko w rozwiązaniu kryzysu w Syrii, ale także jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ. Chiny są "pryncypialnym sprzymierzeńcem", co jest wyjątkowe.

W sprawie wpływu sankcji Unii Europejskiej na Syrię powiedział  dr Joseph Fares, dyrektor włoskiego szpitala w Damaszku, w ubiegłym roku:"Nie możemy importować tlenku azotu potrzebnego do znieczulenia, ponieważ mówi się, że wytwarza się z niego bomby. Potrzebujemy helu do chłodzenia naszych skanerów MRI, ale nie możemy ich importować. Wiele ośrodków MRI nie działa w całej Syrii ". W przeszłości włoski szpital w Damaszku był częściowo finansowany z darowizn z Włoch, ale "nie możemy dostać więcej pieniędzy od Włochów, ponieważ te nie mogą przekazać pieniędzy bankom syryjskim" - powiedział Fares.  - "Sankcje są wymierzone w syryjski rząd, ale nie mogę zrozumieć, dlaczego wszyscy Syryjczycy powinni cierpieć".

Patrirarchowie Jan X z Antiochii, Grzegorz III Laham i Mar Ignatius Aphrem II wezwali w 2016 roku do natychmiastowego zniesienia sankcji wobec Syrii. Wezwali społeczność międzynarodową do zakończenia "oblężenia narodu syryjskiego", ponieważ sankcje doprowadzą do izolacji Syrii i uderzą w najbiedniejszych z biednych. Stwierdzili oni: "Chociaż głównym celem nałożenia tych sankcji jest rząd w Damaszku, mają one ogromny wpływ na życie mieszkańców, szczególnie na biednych, którzy cierpią z powodu sytuacji społecznej i ubóstwa. Dlatego my, trzej patriarchowie, żyjący w Damaszku i odczuwający cierpienia Syryjczyków, podnosimy głos w tym apelu o pomoc humanitarną i wzywamy do zniesienia sankcji gospodarczych na podstawie Karty Praw Człowieka i innych międzynarodowych paktów.

28 maja 2018 r. Rada UE przedłużyła sankcje wobec Syrii do 1 czerwca 2019 roku. W komunikacie Rada UE stwierdza:"Mówiąc szerzej, obecnie sankcje nakładane na Syrię obejmują embargo naftowe, ograniczenia w niektórych obszarach inwestycji, zamrożenie aktywów syryjskiego banku centralnego w UE, ograniczenia eksportowe dotyczące sprzętu i technologii, które można wykorzystać do wewnętrznych represji, oraz ograniczenia eksportowe w zakresie sprzętu i technologii do monitorowania łączności internetowej lub telefonicznej".

Angielski serwis Reutersa stwierdza:"Przed konfliktem Syria produkowała 90 procent potrzebnych leków. Elizabeth Hoff, przedstawicielka WHO w Syrii, powiedziała, że ​​przywóz leków stał się bardzo drogi od czasu wybuchu wojny w 2011 r. po znacznych cięciach w budżecie służby zdrowia i 90-procentowym spadku wartości funta syryjskiego. Brak gotówki nie jest jednak jedynym powodem, dla którego dostawy leków są znacznie niższe od popytu. 'Wpływ sankcji gospodarczych, nałożonych na Syrię, wywarł znaczący wpływ na zakup niektórych leków, w tym leków przeciwnowotworowych' - powiedziała Hoff. - 'Sankcje uniemożliwiły wielu międzynarodowym firmom farmaceutycznym prowadzenie interesów z władzami syryjskimi i uniemożliwiły zagranicznym bankom obsługę płatności za leki importowane'. 

Der syrische Präsident Baschar al-Assad. (Foto: dpa)

Der syrische Präsident Baschar al-Assad. (foto: dpa)

 

ONZ podziela pogląd, że sankcje wobec Syrii mają druzgocący wpływ na ludność cywilną. "Jestem bardzo zaniepokojony z powodu wprowadzenia sankcji" - powiedział specjalny sprawozdawca ONZ Idriss Jazairy w maju 2018 r. ONZ ogłosiło w oświadczeniu:"Na zaproszenie rządu pan Jazairy odwiedził Syrię w dniach 13-17 maja i widział, jak kryzys mocno uderzył w gospodarkę. Specjalny sprawozdawca ONZ powiedział: Nie chcę zmniejszać roli konfliktu w tworzeniu tej strasznej sytuacji, ale podkreślam, że sankcje pogłębiają tylko krytyczną sytuację. Naród syryjski nie powinien cierpieć z powodu tego, co stało się międzynarodowym konfliktem o niewiarygodnej złożoności. Każdy, kto chce wypełnić podstawowe prawa człowieka, potrzebuje naszej pomocy, a nie naszej biurokracji".

Badanie wpływu sankcji

Syryjska gospodarka przed wojną była napędzana głównie przez rolnictwo i produkcję ropy - podaje University College London. - Te dwa sektory stanowiły ponad połowę PKB. W 2009 r. rząd syryjski informował, że stopa bezrobocia w Syrii wynosiła około 8%, a stopa bezrobocia w latach 2006-2009 nie była wyższa niż 11%. W porównaniu do innych krajów Bliskiego Wschodu - takich jak Jordania, Liban, Iran i Egipt - stopa bezrobocia w Syrii była stosunkowo niska. W latach 2006-2011 Syria eksportowała głównie produkty ropopochodne, bawełnę, pszenicę, ropę naftową i minerały. W 2010 r. PKB Syrii wyniósł 60 mld USD, co stanowiło 0,12% światowej gospodarki. W latach 2006-2010 roczna stopa wzrostu PKB wynosiła średnio pięć procent. 

W okresie sankcji od 2011 do 2016 roku tempo wzrostu stawało się ujemne. Sankcje gospodarcze nałożone na Syrię miały druzgocący wpływ na gospodarkę. Wzrosły 8-krotnie ceny produktów żywnościowych. Pod koniec 2016 r. Światowy Program Żywnościowy poinformował, że  czterech na pięciu Syryjczyków żyło w ubóstwie i miało trudności z codziennym kupowaniem wystarczającej ilości żywności, a wskaźnik ubóstwa wzrósł z 12,4 procent w 2007 r. do 83 procent w 2014 r.

Według ONZ, przed konfliktem w Syrii, 22 miliony ludzi żyło w Syrii. Tymczasem 13,5 mln Syryjczyków jest zależnych od pomocy humanitarnej. Liczba przesiedleńców wewnętrznych wynosi sześć milionów osób, a pięć milionów Syryjczyków uciekło za granicę. W Turcji jest 3,5 miliona syryjskich uchodźców. W Jordanii 668 tysięcy, a w Libanie 976 tysięcy. Według UNHCR około 700 tysięcy Syryjczyków przybyło do Niemiec w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Na podstawie artykułu "Syrien: Zivilbevölkerung leidet...", opublikowanym w "Deutsche Wirtschafts Nachrichten" opracował  Zygmunt Białas.

KOMENTARZE

 • Brońmy polskie rolnictwo.
  PO zniszczeniu własnej produkcji rolnej, ceny żywności w obcych marketach poszybują ośmiokrotnie jak w Syrii.
 • @goodness 14:05:36
  "Brońmy polskie rolnictwo". -

  --- Tak, to podstawa naszego bytu.
 • good job
  kawał dobrej roboty.

  pozdrawiam
 • @goodness 14:05:36
  Tak jest! Bez własnej żywności zostaniemy ostatecznie rzuceni na kolana i będzie można z nami zrobić wszystko.

  pozdr
 • @Zorion 16:42:00
  Pozdrawiam także.
 • @All
  O amerykańskich sankcjach, tym razem skierowanych przeciw Rosji, link:

  https://pl.sputniknews.com/opinie/201808088556816-Sputnik-USA-ustawa-zimna-wojna/
 • @All (II)
  Syryjska armia wypiera terrorystów z pustyni w As-Sawadzie, linki:

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201808088560759-sputnik-syryjska-armia-terrorysci-wideo-zdjecia/

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=XsYBZ0j6Jt4
 • @ Autor
  Dowiedziałem się na portalu ZnZ, że na pomoc Syrii przyślą swoje wojsko Chiny.

  Oto troszkę większy cytat z tego portalu:

  "Ambasador Chin w Syrii Qi Qianjin oznajmił kilka dni temu, że chińska armia chce wziąć bezpośredni udział w nadchodzącej walce z mieszanką tzw. umiarkowanych rebeliantów i islamistów w Idlib. Ofensywa powinna rozpocząć się w nadchodzących miesiącach. Będzie to ostatnia operacja, wymierzona w ugrupowania zbrojne, które otrzymują pomoc z zagranicy.

  Oczywiście nie będzie to łatwe zadanie, gdyż islamiści w Idlib są bezpośrednio wspierani przez Turcję, której marzy się poszerzenie swojego terytorium i odbudowanie Imperium Osmańskiego. W szeregach islamistów znajdują się także Ujgurzy, grupa etniczna pochodzenia tureckiego, która zamieszkuje Chiny. Ambasador Qi Qianjin nie dość, że wyraził ubolewanie, że chińscy obywatele występują przeciwko rządowi w Syrii, to jeszcze zaproponował pomoc wojskową, która będzie wymierzona między innymi przeciwko Ujgurom."

  No i tak sobie myślę, że jeśli już ambasador Chin wyraża ubolewanie w takiej kwestii z powodu swoich obywateli to coś Chińczyków strasznie musiało przypilić. Zapewne wiedzą, że Syria to wstęp do Iranu, a to już w zasadzie ekonomiczny atak na Chiny.
  I w dodatku Turcja należy do NATO.
  Oby tylko "sojusz" nie ruszył Turcji na pomoc.

  Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za bardzo ważny wpis.

  Oczywiście 5*

  Ukłony
 • @goodness 14:05:36
  "Brońmy polskie rolnictwo.
  PO zniszczeniu własnej produkcji rolnej, ceny żywności w obcych marketach poszybują ośmiokrotnie jak w Syrii."

  Korea Pn doświadczała chyba od kilku lat naprzemiennych suszy i powodzi w tym samym roku. Rolnictwo praktycznie padło z tego powodu.

  Podobna sytuacja jest w Iranie - susze się ciągną i ciągną.

  Myślę, że nawet jeśli coś ugramy politycznie, to jest prawie pewne, że potraktują nas podobnie, o ile już tego nie robią. Z tymi satanistami nie ma żartów.
  Zrobią wszystko, żeby Polakom ograniczyć dostęp do wody i traktować nas potem jak Palestyńczyków traktują teraz. I rolnictwo padnie.
  Nie wiem czy jako zwykli ludzie możemy coś zrobić przeciwko tej zarazie.

  Niedawno pisałem, że nad amerykańską bazą Thule wybuchł meteor - tak 43 km nad radarem systemu wczesnego ostrzegania - ja nie wierzę, że to przypadek - to po prostu zbyt perwersyjnie wygląda - może to ostrzeżenie dla usraela, żeby trochę zwolnił w podbojach. I właśnie na tym poziomie trzeba z nim grać. Siłą i podstępem. Tylko czy nas zwykłych ludzi na to stać?

  Pan Jeznach właśnie pisał, że Chiny zaczynają się interesować się Grenlandią, a teraz jak widać chcą już się bezpośrednio zaangażować w Syrii.

  Pozdro!
 • @ Autor, All
  Oj, zapomniałem o linku do całego artykułu na temat zaangażowanie się Chin w Syrii- oto on:

  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/chiny-pomoga-syryjskiej-armii-odzyskac-ostatnie-obszary-kontrolowane-przez-terrorystow
 • @Jasiek 21:57:50
  ""Ambasador Chin w Syrii Qi Qianjin oznajmił kilka dni temu, że chińska armia chce wziąć bezpośredni udział w nadchodzącej walce z mieszanką tzw. umiarkowanych rebeliantów i islamistów w Idlib". -

  --- Tak. Pisali też o tym w niemieckiej prasie. Myślę, że chodzi nie tylko o islamistów, w tym Ujgurów, lecz także o wzmocnienie pozycji Chin przy odbudowie Syrii, a Syria ma czym płacić. Ta pozycja Chin w Syrii, jest zresztą bardzo wysoka, o czym jest wspomniane w powyższej notce.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 22:29:03
  Mam nadzieję że Chiny mające bazę w Afryce zajmą się tymi rozrabiakami wywołujcym wojnę w Syrii .Salut.
 • @Jasiek 22:14:34
  Z linkowanego przez Pana tekstu:
  "Kolejną ciekawą informacją jest to, że Rosja zachęca Stany Zjednoczone do wzięcia udziału w odbudowie Syrii, która, według szacunków ONZ, może pochłonąć ponad 250 miliardów dolarów". -

  --- Zdaje się USA nie mają czego szukać przy odbudowie Syrii. Czytałem kiedyś w DWN wywiad z syryjskim ministrem ds. infrastruktury, który dziennikarzom niemieckim powiedział, że państwa uczestniczące w walce z armią Asada będą wykluczone z odbudowy.

  Nie przetłumaczyłem ani nie streściłem tego artykułu i teraz żałuję. W ogóle mam pretensje do siebie, iż za mało pisałem o wojnie w Syrii.
 • @Repsol 22:37:49
  "... Chiny mające bazę w Afryce zajmą się tymi rozrabiakami wywołujcym wojnę w Syri". -

  --- Chyba coś pomogą, a przede wszystkim odbudują kraj.
 • @Zorion 16:45:31
  Zostaliśmy rzuceni na kolana i nic dobrego nie możemy oczekiwać od władzy z wirtualną równowagą konstytucyjną.

  Pozdrawiam
 • @zygmuntbialas 14:26:16
  .
  Podstawą " naszego bytu " jest naturalnie zrównoważona władza.

  Domniemana równowaga zapisana w konstytucji, tworzy prawo niezgodne z obowiązującym prawem natury.

  Dlatego, tylko " naturalna równowaga władzy" może obronić Polaków przed Wielkim Głodem.

  Omijanie równowagi władzy, to i kierowcom pojazdów się należy domniemana trzeźwość przy prowadzeniu pojazdów.

  Pozdrawiam
 • @Jasiek 21:57:50
  "No i tak sobie myślę, że jeśli już ambasador Chin wyraża ubolewanie w takiej kwestii z powodu swoich obywateli to coś Chińczyków strasznie musiało przypilić."

  Niekoniecznie, Chińczycy patrzą się w przyszłośc i to na dziesięciolecia. Nie czekają tak jak my aż ich coś "przypili".

  Moja interpretacja jest, że doszli do wniosku, że:

  1 Sytuacja w Syrii się stabilizuje, i że czas się włączyć aby być w klubie zwycięzców, i dopilnować korzystnych dla Chin rozwiązań.

  2. Zapobiec próbom zakłócenia procesu stabilizacji.

  3. Zabrać się za bojowników pochodzących z Chin, nie czekając na ich powrót do kraju.
 • @goodness 07:13:11
  Pozdrawiam także :)
 • @zygmuntbialas 22:39:43
  "Czytałem kiedyś w DWN wywiad z syryjskim ministrem ds. infrastruktury, który dziennikarzom niemieckim powiedział, że państwa uczestniczące w walce z armią Asada będą wykluczone z odbudowy."

  Ha! I dobrze im tak tym załganym zbirom.
 • @Pedant 07:37:46
  Tyz prowda :-)

  Pozdro!
 • @ Autor, All
  Znów na ZnZ pojawiły się info nt Chin i USA.

  - Chiny przetestowały nowy pocisk hipersoniczny - nuklearny... - czuję, że niedługo będzie drugi bat na usrael:

  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/chiny-przetestowaly-hipersoniczny-pocisk-nuklearny-ktory-potrafi-zlamac-nawet-najlepsza

  - Św. Andrzej chyba ma dość wyczynów usraela:

  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/ocean-w-poblizu-kalifornii-emituje-babelki-nieznanego-gazu
 • @zygmuntbialas 22:29:03
  "Myślę, że chodzi nie tylko o islamistów, w tym Ujgurów, lecz także o wzmocnienie pozycji Chin przy odbudowie Syrii, a Syria ma czym płacić."

  Marzy mi się, żeby po tym wszystkim Syria jak najszybciej stanęła na nogi, a ludziom tam zaczęło się żyć lepiej niż przed tą wojną (o ile to możliwe...) wtedy także Iran by trochę odetchnął.
  Gdyby tylko jeszcze nam się udało odsunąć od władzy "magdalenkę" a na Ukrainie neobanderowców, to okazałoby się, że Arabowie, Persowie i Słowianie nie skaczą sobie do oczu i się wzajemnie nie wyżynają.
  A widać już teraz wyraźnie kto tu judzi między nimi.

  W to wszystko wpisuje się moim zdaniem także i "Smoleńsk".
  Katyń jako pierwszy też.
  I oczywiście czerwona rewolucja.
  A ostatnio także nachodźcy...

  Ps.
  Przepraszam, że poplątałem tyle wątków, ale chciałbym aby każdy kto przeczyta Pański wpis i komentarze, zobaczył jak najdokładniej gdzie leży zło tego świata w kontekście Syrii, ale nie tylko.
 • @Jasiek 14:49:15
  "Marzy mi się, żeby po tym wszystkim Syria jak najszybciej stanęła na nogi, a ludziom tam zaczęło się żyć lepiej niż przed tą wojną"' -
  --- To jest możliwe i tak chyba będzie.

  "Gdyby tylko jeszcze nam się udało odsunąć od władzy "magdalenkę" a na Ukrainie neobanderowców, to okazałoby się,...". -
  --- To wydaje mi się DZISIAJ nierealne.

  "... okazałoby się, że Arabowie, Persowie i Słowianie nie skaczą sobie do oczu i się wzajemnie nie wyżynają". -
  --- To jest oczywiste. I było mi bardzo smutno, gdy trzy lata temu Polacy dali się nabrać na "muzułmański zalew" i manifestowali w wielu miastach jakby według instrukcji Waszyngtonu czy Tel Awiwu.

  Pozdrawiam.
 • @Jasiek 22:11:23
  Poruszasz wiele wątków. Dlaczego omijasz zdrowy system prawdziwej demokracji?

  Aby ratować coś wielkiego jak: polskie rolnictwo przemysł, banki, sądy, rządy, wodę pitną, naturalne bogactwa, potrzebny jest sprawny system.

  Obecny System Demokracji jest zablokowany byle jakością i domniemaniem.

  Każdy wie, że na pochyłe drzewo i koza wchodzi:))

  Serdecznie Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej