Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

Co się dzieje na świecie - 20.09.2018.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Już prawie codziennie czytamy i słyszymy o amerykańskich sankcjach wobec różnych państw.

A to przeciw Rosji, bo ta - wbrew oczekiwaniom - miała silną pozycję na Krymie, pozwalającą uchronić ludność półwyspu przed ukraińskimi nazistami. A to wobec Iranu, a wcześniej wobec Syrii, do których to sankcji dołączyły kraje UE. Bombardowana Syria nie może sprzedać ropy naftowej, nie może zakupić wielu artykułów spożywczych i lekarstw.

O istocie i wartości sankcji gospodarczych, narzucanych przez USA, dowiemy się z poniższego filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=5OvdGQGtlH0

Europa (w tym Polska) 'dokłada się' do tych represji, które w znacznej mierze dotykają ją samą. W ostatnich dniach na celowniku jankesów znalazły się Niemcy. Amerykanom na podoba się budowa gazociągu Nord Stream 2. "Niemcy pompują miliardy do Rosji" - powiedział Trump. Te uroszczenia popierają politycy naszego kraju. Prezydent Andrzej Duda stwierdza, że budowa tego gazociągu "zagraża stabilności energetycznej Polski i Europy, bo grozi dominacją rosyjską". Wspiera też jankesów Adam Bielan, mówiąc: "Tylko amerykańskie sankcje mogą zatrzymać Nord Stream 2".

Przykro patrzeć na takie służalstwo. Piszą w DWN: "Polen und die USA verschärfen ihre Rhetorik gegen die deutsch-russische Pipeline Nord Stream 2" ["Polska i USA zaostrzają swą retorykę przeciw niemiecko-rosyjskiemu gazociągowi Nord Stream2"]. I co z tego mamy?

Pisze bloger Husky: Podpisanie polsko-amerykańskiej deklaracji przy biurku amerykańskiego prezydenta, gdy ten siedzi, a polski stoi, jest symbolicznym potwierdzeniem Dudy w roli klienta Trumpa. Tak nisko nigdy nie byliśmy".

 
 

             

 

To ja ogólnie zgadzam się tu z Huskym, tylko dodam, że nie tylko o symboliczne wasalstwo idzie. I jak to w końcu jest z tymi gazociągami? Dlaczego przedsiębiorcy niemieccy (z poparciem rządu niemieckiego i rosyjskiego) zdecydowali się na drogie inwestycje przez Bałtyk, a nie przez Polskę (która by na tym zarobiła parę groszy)? - W niemieckiej prasie czytamy: "Budują przez Bałtyk, bo Berlin i Moskwa obawiają się, iż w wypadku zawieruchy Warszawa na polecenie Waszyngtonu zakręci kurki z gazem". Drogo płacimy - na wszelkie zresztą sposoby - za tę przyjaźń polsko-amerykańską.

Przypomnijmy najnowsze US-sankcje: przeciw Iranowi, przeciw Rosji, której służby miały podtruć Skripała i jego córkę (wstydziliby się Anglicy za tak marną prowokację). Najśmieszniejsze jest to, że córka Skripała wyraziła w wywiadzie pragnienie powrotu do... Rosji.

Jeszcze amerykańskie wojny celne: z Chinami, Turcją, z krajami UE. Śmieszny i niepoważny jest ten Trump, ale i groźny. Czy też groźne są siły stojące za Trumpem. Ciągle potrafią wymusić uległość. Nie tylko słabych państw typu Polska, Ukraina, Rumunia, ale i wobec Niemiec.

Co jest tego przyczyną? - Czasem i trollujący bloger uchwyci, choćby przypadkiem, istotę rzeczy. Pisze @Arianek na moim blogu: "Jak Niemcy będą fikały, to ich Stany za pomocą Polski wykończą, a finalnie zrobią im wojnę domową".

Tak, mają jankesi swoje sposoby. Ostatnio udało im się wypchać żołnierzy niemieckich do Pribałtiki. Do St. Petersburga blisko, a Waszyngton daleko. To już było przerobione w pierwszej i drugiej wojnie światowej

Zygmunt Białas 

KOMENTARZE

 • Nie, budują przez Bałtyk, bo przez Polskę uniemożliwił
  ten pochowany na Wawelu.
 • @interesariusz z PL 09:25:51
  "... bo przez Polskę uniemożliwił ten pochowany na Wawelu". -

  --- No tak. A dlaczego uniemożliwił? Kto mu kazał?
  Ja przedstawiłem niemiecki punkt widzenia, który wydaje mi się bardzo logiczny.
 • @All (II)
  "Zabrakło nawet krzesła" - o spotkaniu Trump - Duda, link:

  https://pl.sputniknews.com/polska/201809198812975-Polska-USA-Duda-Trump-spotkanie-Sputnik/
 • @All (III)
  O wojnie handlowej USA – Chiny, link:

  https://pl.sputniknews.com/polityka/201809208810173-wojna-handlowa-usa-chiny/
 • Ja w kwestii "na stojaka"
  Nie wiem ile w tym przypadkowości a ile spontanicznego żeby nie powiedzieć behawiorystycznego odruchu ale coś w tym jest.
  Ja uważam że agresja.Dlaczego tak sądzę? może najpierw "łamigłówka " z cyklu "znajdź 10 różnic"

  https://pbs.twimg.com/media/C8WbXD4XYAEuwW1.jpg

  krótki opis sytuacji: na zdjęciu siedzący premier W.Putin i podpisująco stojący oligarcha O. Direpaska."akt podpisu" poprzedził desperacki protest pracowników pewnego przedsięwzięcia którzy na wiele tygodni zostali pozbawieni środków do życia.Powodem tego była niemożność dogadania się panów oligarchów w jakiś biznesowych detalach .
  Na miejsce konfliktu przyjechał ówczesny premier Putin i bardzo ale to bardzo przeczołgał oligarchów z Direpaską na czele.
  Był (putin) tak wściekły że chwilami nie przebierał w słowach.Powiedział "rozbiegliście się jak karaluchy"
  Nawet na najkrótszych filmikach widać agresje Putina wyrażającą się w każdym szczególe:mowie ciał,akcentowaniu wypowiadanych fraz wraz ze słynną "oddaj długopis" https://www.youtube.com/watch?v=xA2GDTugBbo
  Można do woli studiować każdy gest Putina każdą frazę https://www.youtube.com/watch?v=uwDt-ZSZEFo a interpretacja będzie jedna:Putin jest zły i gdyby mógł to by ich wydusił gołymi rękami.
  W dalekiej przeszłości Putin zapewne był szkolony w kierunku kontrolowania własnych zachować więc skoro zachował się jak zachował to znaczy że z jakiś powodów wcale nie chciał tego ukrywać.
  Teraz powróćmy do naszego Dudy i zastanówmy się dlaczego prezydent Tramp zachował się tak jak zachował.Nie potrafił ukryć agresji? chciał ja (agresje) zademonstrować? a jeśli tak to komu?
 • @ikulalibal 10:43:49
  надоели :)
  https://twitter.com/Pravdiva_pravda/status/1042505501039316992
 • @ikulalibal 10:43:49
  Aż prosi się o zacytowanie tego komentarza...

  //@ikulalibal 22:17:43
  Debilu!
  Nie uprawiaj tu ruskiej propagandy bo ci z gęby samogonem jedzie a z walonek śmierdzi onucami.

  35stan 20.09.2018 10:48:28//
 • @fretka 10:53:19
  Lekko podpity Przemysław Marzec.
  https://twitter.com/KissMyBlacklist/status/1042425266977611777
 • @fretka 11:30:10
  Dziwisz się ? Polski dziennikarz Przemysław Marzec jak większość polskich dziennikarzy ma braki warsztatowe.Na dodatek nie ma wprawy (bo i skąd) w merytorycznych dyskusjach,jest kiepsko wykształcony i jeszcze gorzej wychowany.Reakcje typowo dziecięce https://www.youtube.com/watch?v=_bamSe679tw

  a dlaczego? obraził go kto? zachował się wobec niego niegrzecznie?
  Polski dziennikarz źle zareagował na kilka słów zawierających prawdę.
  https://zen.yandex.ru/media/nshrzh/polskii-jurnalist-prekratil-diskussiiu-uslyshav-nepriiatnye-fakty-pro-poliakov-5b7d51f811011600aacad90c
 • 5*
  W kwestii gazu:

  Żydów gazowe wojny z Rosją – walczą i płacą Polacy - https://rzeczpospolitapolska.wordpress.com/2015/11/27/zydow-gazowe-wojny-z-rosja-walcza-i-placa-polacy/

  Warto zwrócić uwagę, że Nord Stream I już istnieje, a budowa Nord Stream II z pewnością zostanie ukończona.
  Gazociągi z Rosji do NRF i dalej do Europy, omijające Polskę mają znaczenie strategiczne i Międzynarodowy Żyd z USA musiał wyrazić na nie zgodę. Chodzi o zapewnienie Europie zachodniej, pozostającej pod kontrolą Międzynarodowego Żyda z USA, bezpieczeństwa energetycznego pozwalającego na ewentualne uruchomienie konfliktu z Rosją na terenie Polski, Ukrainy i pozostałych państw bałtyckich bez obawy wstrzymania dostaw gazu. Jest oczywiste, że ten konflikt odbywałby się bez bezpośredniego udziału USA i UE. Nazistowski (żydowski, syjonistyczny) Generalplan Ost jest ciągle aktualny.
  Być może dla realizacji tego planu Międzynarodowy Żyd przewiduje zakończenie uczestnictwa Polski w UE, czego zwiastunem może być niedawna wypowiedź niejakiego A.Dydy na temat UE: „Wyimaginowana wspólnota, z której dla nas niewiele wynika”.
 • @ikulalibal 10:43:49
  Niewatpliwie jest roznica miedzy pozycja Putina i Direpaski. Oba sie nienawidza. I nie sa na podobnym stanowisku.
  Natomiast dwoch prezydentow ma dokladnie ten sam status. Nawet przy biurku.
 • @Rzeczpospolita 12:24:45
  ojej!

  Wojna o kontrole zrodel energii trwa od lat. Widac to po dewastacji Bliskiego Wschodu.
  Juz nasza Solidarnosc powstala glownie po to, zeby zablokowac budowe rurociagu gazowego z Syberii.
  Anglicy plakali, ze juz mieli na ten gazociag podpisana umowe.
  (podobnie zreszta, Anglicy podpisali umowe o gazociag z ..Gazy w 2008 roku jak Hamas wygral wybory. Nalezalo natentychmiast zbombardowac Gaze)

  Solidarnsc byla przede wszystkim ...antysowiecka, antyrosyjska az do granic absurdu.
  I ta cala mocno podejrzana pomoc glownie z...USA.

  Pisza o tym Anglicy w Margaret Thatcher Foundation (Fundacja Margaret Thatcher)
  Teraz Polska i pan Duda powtarza sukcesy Solidarnosci: zablokowac gaz rosyjski chocby kosztem calego narodu polskiego.

  The Polish crisis of 1981-82 | Margaret Thatcher Foundation…
  A jednak chodzilo o gaz!

  http://www.margaretthatcher.org/archive/us-reagan (Poland).asp
 • @Tiamat 12:59:21
  //Natomiast dwoch prezydentow ma dokladnie ten sam status. Nawet przy biurku.//

  To tylko w przypadku kiedy obydwie strony respektują "dyplomatyczny kodeks" który jak wiadomo ściśle określa:jak,komu,kiedy,w jakich sytuacjach,itd.
  Dyplomatyczne kodeksy choć nudne i sztywne doskonale regulowały wiadome kwestie tak że żadna ze stron nie czuła się niekomfortowo.
  Po kwietniowym spotkaniu Trampa z Makronem podczas którego doszło do paru "niezręczności" ,wiele było dyskusji na ten temat czy są one (niezręczności) efektem zamierzonym czy skutkiem prostactwa prezydenta USA.Większość oceniających ekspertów (znawców prawideł dyplomacji ,psychologów,behawiorystów,itd ) jest przekonanych że to celowe zachowania .Wprawdzie obce w świecie dyplomacji ale za to obecne w biznesowych pertraktacjach.Tam ponoć gesty mające na celu:zawstydzenie,poniżenie,zademonstrowanie dominacji i inne, są często stosowane.Zwłaszcza w anglosaskim świecie.
 • @ikulalibal 13:33:40
  Ma pan racje.

  W tak zwanej miedzynarodowej dypomacji obowiazuje pewien protokol i kod zachowania..tyle, ze wlasciwie wszystkich tzw. mezow stanu.

  Pan Duda zachowal sie jak wiesniak. Trumpowi tez niewiele brakuje.
  Duda polecial do tej Hameryki jako wielki sprzymierzeniec i partner amerykanski w rozwalaniu Europy. I do tego fundator baz amerykanskich w Polsce.
  Wiec powinien byc traktowany zgodnie z protokolem. Jako rowny partner.
  Tymczasem wyglada jak goniec, ktory przyniosl do urzedu papiery do podpisu.
  A to przeciez Bialy Dom a nie zaplecze sklepu warzywniczego.
  Wstyd.
  To, ze Trump nie zna protokolu widac juz bylo i w potraktowaniu Macrona -prezydenta Francji i w Londynie, kiedy nagle 'zgubila' mu sie krolowa; jego zona tez nie lepsza: poleciala na audiencje do papieza z czarnym welonie i z woalka na glowie.
  Ja rozumiem, ze Amerykanie nie maja manier a nasz z wygladu chlopek-roztropek taki byl przejety, ze zapomnial przypomniec Trumpowi, ze obiecal Polakom wizy za to wyslugiwanie sie kowbojskiej oligarchii.
  Polska jest czlonkiem Unii Europejskiej, w ktorej obywatele Unii maja wizy do USA.
  Szczytem glupoty i nietaktu bylo zaproponowanie budowy pomnika- fortu im. D. Trumpa!!
  I to wtedy, gdy w Polsce burzy sie regularnie pomniki sprzymierzencow.
  Ja moze jestem starej daty ale tak prostacko jak Trump-Duda to sie nie zachowuja nawet mieszkancy znad Limpoppo.

  Tak Rosjanie nasladuja kowbojska demokracje:

  Водочка -…

  https://www.youtube.com/watch?v=SyynjN4-S3E
 • @zygmuntbialas 09:37:01
  Jeden i drugi...
  To nie Lech Wawelski uniemozliwil.
  Troche znajomosci w temacie.

  https://www.salon24.pl/u/krzysztofz/323584,jamal-ii-niewykorzystana-szansa

  Serdeczne pozdrowienia.
 • @Tiamat 18:28:41
  Hallo Tiamat :)

  Jesli juz tanczymy, to zapraszam :)  https://www.facebook.com/100007255575617/videos/vb.100007255575617/2056672107917955/?type=2&video_source=user_video_tab

  Serdeczne pozdrowienia
 • @interesariusz z PL 09:25:51
  Cala Polska byla oburzona propozycja Rosji, zeby tranzyt szedl przez Polske. Rosja proponowala bardzo doodne warunki i atrakcyjna cene za gaz i oplaty tranzytowe.
  Nie wiem, czy 'ten pochowany na Wawelu' - bo to tez byl zaprzaniec- uniemozliwil tranzyt przez Polske..
  Ale polskie oligarchy i byli szefowie Solidarnosci ustawili sie w kolejce do kokosow gazowo- naftowych na Ukrainie i majdanu. . I Kwach tez mial wielkie perspektywy odnosnie lupkow w Slawiansku!!
  Wszystkim sie spodobalo nowomodne slowo 'dywersyfikacja' i z obrzydzeniem opowiadali o rosyjskim monopolu na dostarczanie gazu do Europy. Zapomnieli o Norwegii.

  Polacy tak zglupieli, ze w roznych programach i wywiadach wygadywali bzdury.. takie same jak o aneksji Krymu i 'wojnie' gruzinskiej.
  A wtorowala im amerykansa hucpa.
  Joe Biden nawet wlasnego synka- narkomana ustawil w zarzadzie naftogazu Ukrainy.
  Radosc byla wielka: "Ameryka z nami!!".
  i "Pokazemy Moskwie, ktoredy ma isc gaz rosyjski.".,
  Na tym entuzjazmie Polska stracila dwa miliardy dolarow rocznie za stracony tranzyt. i miliardy dolarow na zakup akurat rosyjskiego gazu z Niemiec , z narzucona marza za tranzyt
  Ale co to dla nas!
  Duda teraz sam zaproponowal Trumpowi 'kryszowe'. Dobrze ponad 2 miliardy dolarow za zgode na stacjonowanie obcych wojsk na polskiej ziemi. I zgodzil sie na potrojna cene amerykanskiego lupkowego gazu.
  No i jeszcze chcial z pieniedzy podatnika ( nie z wlasnej kieszeni!!) postawic Trumpowi pomnik pt. Fort Trump!
  Ale ten biedny slugus nie pisnal nic na temat obiecanych amerykanskich wiz dla Polakow!

  Nie wiem, kto komu kazal blokowac rosyjski gaz.
  Wiem, ze milionom Polakow pomysl sie bardzo spodobal! Bo nie chodzilo o gospodarke Polski. Chodzilo o to, zeby Moskwie zrobic na zlosc. I sobie tez.

  A wojna gazowa trwa.

  Wlasnie w CNN obwiescili urbi et orbi, ze Wegry sa ogromnym zagrozeniem miedzynarodowego porzadku swiatowego!

  Z przemowienia Szefa Liberalow i Demokratow w Europejskim Parlamencie:

  "Dlaczego Wegry coraz bardziej upadabniaja sie do Rosji???" - pyta Guy Verhofstadt, byly premier Belgii a obecnie prezydent Stowarzyszenia Liberalow i Demokratow Europy w Euro-Parlamencie.

  "Kiedy we wtorek w Europarlamencie w Strassburgu zwrocilem sie do Viktora Orbana, premiera Wegier - to nie potraktowalem go tak ostro jak
  zmarly niedawno senator McCain, ktory nazwal Orbana neofaszysta w jednym lozku z Putinem.

  Ja z pewnoscia zgodzilbym sie z ta opinia pana Mc Caina w 2014 roku.
  Jednak gdy chodzi o praworzadnosc i demokracje - to sytuacja na Wegrzech jeszcze bardziej sie pogorszyla.

  W historycznym glosowaniu w srode, dwie trzecie czlonkow Parlamentu Europejskiego glosowalo za tym, zeby zastosowac Artykul 7 Traktatu Lizbonskiego, odnosnie nalozenia sankcji na rzad Wegier z powodu narastajacego autorytatywnegio i antydemokratycznego zachowania, co moze doprowadzic do zawieszenia praw glosowania w Unii Europejskiej.
  W bardzo szczegolowej analizie sytuacji na Wegrzech, poslowie Unii w swoim raporcie wyrazili powazne zaniepokojenie lekcewazeniem prawa i demokracji na Wegrzech i to pomimo wielu bezskutecznych upomnien.
  Poczawszy od 2010, Wiktor Orban wprowadzil prawa ograniczajace wolnosc prasy, upolitycznil jurysdykcje, i demonizuje pozarzadowe organizacje. I do tego jeszcze wyrazil swoje antysemickie poglady zamykajac renomowany Centralny Uniwersytet Europejski (zalozony przez Sorosa)

  We wtorek, Orban bronil swojej polityki tlumaczac mandatem jaki otrzymal od wyborcow. Jednak OSCE - organizacja bezpieczenstwa i wspolpracy w Europie - bardzo krytykowala przebieg wyborow na Wegrzech, ktore odbywaly sie w atmosferze ksenofobii i propagandy medialnej a takze podejrzanymi finansami w kampanii.
  Raport OSCE stwierdzil, ze wybory na Wegrzech moze i byly wolne ale z cala pewnoscia nie byly prawidlowe. Byly tez przypadki nieprawidlowej rejestracji, oszustwa w punktach glosowania a nawet awantury z czlonkami komisji wyborczych.

  Bardzo podobne zarzuty mial Nigel Farrage, oceniajac kampanie i przebieg referendum w sprawie Brexit w Anglii. Podobnie jak i na Wegrzech, kampania wyborcza w Anglii przepelniona byla ksenofobia a wlasciwie rasizmem i demonizowaniem Sorosa z podtekstem antysemityzmu, co ostatnio stanowi motyw ultra prawicy w wielu kampaniach wyborczych globalnie.
  Orban nie ukrywa, ze jego celem jest budowanie nieliberalnej demokracji w Europie. I chce rozwinac ten 'illiberalizm' w calej Europie.
  Ma za soba takich kumpli jak bialy ultra-ras Steve Bannon i skrajnie prawicowy minister zagraniczny Wloch , Matteo Salvini.

  Podobnie jak Donald Trump, Orban nie ukrywa ani swojej wrogiej postawy wobec porzadku swiatowego ani swoich sympatii i wrecz zachwytu dla takich silnych indywidualnosci jak Wladimir Putin czy Recep Erdogan.
  I podobnie jak inne skrajnie prawicowe partie jak Austria, Francja, Wlochy Partia Orbana podpisala pakt o wspolpracy z Partia Putina w 2016 roku

  Co szalenie martwi Unie Europejska to fakt, ze Wegry beda wspolparcowac z rosyjskim wywiadem a jako czlonek Unii , Wegry maja dostep do europejskiego wywiadu.
  I wyglada na to, ze antyliberalny ruch rozpoczety w Europie, bedzie poszerzac kregi sympatykow.
  Szczegolnie martwia sie Stany Zjednoczone o te przyjazn z Rosja i gazowe porozumienia. . Stad przekonanie, ze Wegry sa powaznym zagrozeniem do obecnego porzadku w Europie.
  Gdyby Wegry teraz sie staraly o czlonkowsko Unii - naturalnie, ze nie mialyby szans. Orban jawnie przyznaje, ze mu sie obecny porzadek nie podoba.
  A to nie jest w interesie ani Europy ani USA. Musimy go koniecznie powstrzymac. I to juz zaraz"
  ***
  A tak naprawde chodzi o to, ze Wegry beda mialy czysty i tani gaz z Rosji regularnie dostarczany bez awantur politycznych.
  Ja to nazwalabym 'dywersyfikacja dostaw gazu w Europie ...z Europy".
 • @zygmuntbialas 09:54:56
  https://de.sputniknews.com/politik/20180924322425345-usa-polen-militaerbasis-kosten-minister/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej