Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

Parę słów o Katyniu - 30.09.2018.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

O zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu wiedziałem już, gdy byłem dzieckiem.

W czasie niemieckiej okupacji był mój ojciec przymusowym robotnikiem w Turyngii, do której w 1945 roku weszło amerykańskie wojsko. Zanim Turyngię przydzielono Rosji Radzieckiej, musieli Amerykanie intensywnie i skutecznie uświadamiać przebywających tam Polaków. Ojciec wiedział i opowiadał dużo o wojnie, a najwięcej o zbrodni katyńskiej. Nie miał wątpliwości (i ja też), że masowych zbrodni dokonali Rosjanie, tj. sowieci. Dodam tu, że w środowisku robotniczym, w którym się wychowałem, nie zajmowano się tą sprawą.

Gdy byłem w liceum, referował te wydarzenia nauczyciel historii zgodnie z ówczesną linią polityczną; myślałem: "gadaj se zdrów". Nie pamiętam szczegółów. Mówił zapewne w tym duchu:

"13 kwietnia 1943 roku, bezpośrednio po druzgocącej klęsce pod Stalingradem i na południowym odcinku frontu wschodniego, ogłosiło radio niemieckie, iż odkryte zostały masowe groby polskich oficerów w Katyniu pod Smoleńskiem. Co najmniej dziwne było, że dopiero po przegranej pod Stalingradem odkryto te groby. (...) powołana przez rząd Rzeszy komisja lekarska ze Szwajcarii wydobyła 4 363 zwłoki, z których 2 730 zidentyfikowano jako polskich oficerów. Goebelsowska propaganda ogłosiła całemu światu, iż sowieckie NKWD dokonało masowych morderstw na dziesiątkach tysięcy polskich oficerów i urzędników [skąd Goebels wiedział o dziesiątkach tysięcy, gdy wydobyto ponad 4 tysiące zwłok? - przypis ZB]. Rząd radziecki odrzucił te oskarżenia i obwinił Niemców o sprawstwo. Ówcześni zachodni sojusznicy uznali rację rządu ZSRR" ["Geschichte des Großen Vaterländischen Krieges der Sowjetunion", Berlin 1962].

Gdy w końcu lat 80-tych Gorbaczow przyjechał do Polski i ogłosił, iż to NKWD zamordowało polskich oficerów, zdziwiło mnie, że informacje były owszem nagłaśniane, ale dość skąpe. Właściwie niewiele dowiedziałem się ponad to, co słyszałem w dzieciństwie.

                                      * * * * * * *

Zaprzyjaźniony bloger podesłał mi link:   https://sascha313.wordpress.com/2014/06/29/lugen-uber-katyn-entlarvt/  - Przeczytałem pisany w języku niemieckim artykuł blogera Saszy, także obszerne komentarze oraz dwa linkowane tam teksty. Jakie argumenty przedstawia autor, by udowodnić, iz zbrodni w Katyniu dokonali Niemcy?

1. Szereg ekspertów, biorących udział w wydobyciu zwłok, twierdziło, że stopień rozkładu zwłok wskazuje na to, z leżały one w ziemi nie dłużej niż półtora roku. Czas morderstw przypadałby więc na jesień 1941 roku, gdy ziemie smoleńskie były okupowane przez Niemców.

2. Naboje i łuski, wyciągnięte z grobów, były opatrzone napisem "Geco", pochodziły więc z niemieckiej firmy.

3. Przy około 1/5 zwłok związane były ręce nie konopnym, używanym przez NKWD, lecz papierowym sznurem, produkowanym w Rzeszy (mój przypis: tłumaczenie tych faktów importem z Niemiec nie wydaje się być poważne).

Tu jeszcze jedna moja uwaga: Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrywał skargę 11 rodzin ofiar, które domagały się od Rosji w sumie 2 miliardy dolarów zadośćuczynienia. Otrzymały po kilka tysięcy euro zwrotu kosztów. Sędziowie nie uznali winy Rosji, którą oskarżano o opieszałe prowadzenie śledztwa. Ponadto - tu wracam do tekstu Saszy - Polska miała domagać się 100 miliardów dolarów odszkodowania od Rosji (nie znalazłem potwierdzenia w polskich tekstach, tylko zaskoczenie referujących takim obrotem sprawy).

I teraz krótko o koronnym dokumencie: notatce służbowej Berii, zawierającej propozycję zamordowania 25 tysięcy Polaków. Otóż żył w Rosji Wiktor Iljuchin, prawnik i deputowany do Dumy, który dowodził, iż dokument ten - jak wiele innych - został sfabrykowany w czasach rządów Jelcyna. Mimo wysokiej pozycji społecznej i politycznej nie udało się Iljuchinowi narzucić swych racji. W 2010 roku w wypadku samochodowym zginęła jego córka, a nieco później, 19 czerwca 2010 roku, deputowany Wiktor Iljuchin zmarł nieoczekiwanie z powodu niewydolności serca.

 

Zygmunt Białas

KOMENTARZE

 • @Zygmunt Białas
  Był jeden który wiedział jak było , John H. Van Vliet Junior. Salut.
 • @Repsol 16:42:58
  Witam :)

  Wiedział, jak było. Czy to porządnie opisał? - Jest o nim w Wikipedii; w swym raporcie zwala winę na ZSRR.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 17:34:31
  Polecam
  https://www.youtube.com/watch?v=xgm6QohQjx8
 • @sredni 17:40:56
  No nie . :))))) TW.Rybak, http://www.mysl-polska.pl/705
 • @Repsol 17:49:31
  Przytoczony przez Pana artykuł o Panu doc.Józefie Kosseckim absolutnie nie dyskwalifikuje jego przemyśleń o Katyniu.Jak ma Pan inne zdanie to jestem ciekaw i czekam na argumenty.
 • @sredni 18:12:30
  Katyń , PW , Gibraltar , Mirosławiec , Smoleńsk , Lepper . Wszystko ma wspólny mianownik . Argumenty utajnione jak w przypadku Gibraltaru .Salut.
 • @zygmuntbialas 17:34:31
  Inne spojrzenie ... ciekawe ...

  ,, Anglia stoi za mordem w Katyniu? - doc. Józef Kossecki ,,

  https://jackcaleib.com/medium/63133aa8
 • @sredni 17:40:56 and @fabi 19:23:43
  W interpretacji Kosseckiego wygląda to tak: Beria był agentem brytyjskim (ujawnił to Chruszczow w 1953 roku); Beria ńpowodował masowe morderstwa Polaków, co ujawnił Jelcyn.
  Jeśli idzie o Katyń, to trzeba by udowodnić, że notatka Berii nie została podrobiona. W powyższej notce wygląda to tak: "I teraz krótko o koronnym dokumencie: notatce służbowej Berii, zawierającej propozycję zamordowania 25 tysięcy Polaków. Otóż żył w Rosji Wiktor Iljuchin, prawnik i deputowany do Dumy, który dowodził, iż dokument ten - jak wiele innych - został sfabrykowany w czasach rządów Jelcyna".
 • @All
  https://pl.sputniknews.com/polityka/201809308892300-Moment-smierci-Zacharczenki-wideo/
 • @Repsol 17:49:31
  "Podobnie jak wielu działaczom wywodzącym się z nurtu narodowego, począwszy od Bolesława Piaseckiego, jego długofalowym celem była realizacja postulatów narodowych i patriotycznych w ramach istniejącego porządku. Kossecki poza zwalczaniem wpływów środowisk rewizjonistycznych, później zaś lewicy laickiej i KOR-u, był także aktywny na polu obrony życia dzieci poczętych (artykuły o tej problematyce publikował np. na łamach „Trybuny Ludu”), walki z przejawami patologii społecznej (alkoholizm, pornografia). Z tego punku widzenia miast czołowego przedstawiciela „chamo- i endeko- komuny” widzieć w nim należy raczej endeckiego Wallenroda, który za swoją działalność zapłacił wysoką cenę."

  Autorzy artykułu zaprawdę mało wiedzieli o działalności tego człowieka.
  Dość dodać, że Liga Narodowo-Demokratyczna nie została w najmniejszym stopniu rozpracowana prze służby PRLu, do dziś w najmniejszym stopniu nie została zdekonspirowana, z tego co wiem - nie ujawnił się żaden jej członek, a śp. doc. Kossecki siedział za jakieś bzdury, bo za coś musieli go posadzić.

  Doc. Kossecki był przede wszystkim naukowcem, polskim patriotą (nie mylić z patridiotami, których dziś pełno), działaczem stawiającym na skuteczność, w sensie odniesienia zamierzonego skutku.
  Sam, za największy swój sukces pozanaukowy, wskazywał wywarcie wpływu na aparat partyjny i państwowy (dotarcie do decydentów) w celu zwiększenia populacji Polaków przez zwiększenie dzietności.
  W ramach działalności konspiracyjnej Ligii Narodowo Demokratycznej.
  Lata gierkowskie i następujące po nich, były złotym okresem polskiej demografii.
 • Dysponuję wydawnictwem...
  "Katyń. Lista ofiar i zaginionych jeńców obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk." Wstęp i opracowanie Andrzej Leszek Szcześniak - Wydawnictwa ALFA- Warszawa 1989; wyd. 1; nakład 100000+ 250 egz.
  Ja swojego przodka znalazłem.

  P.S. Cześć i Chwała Tym, co ofiarę złożyli, a historia o Nich zapomniała.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @ Autor, All
  "Otóż żył w Rosji Wiktor Iljuchin, prawnik i deputowany do Dumy, który dowodził, iż dokument ten - jak wiele innych - został sfabrykowany w czasach rządów Jelcyna. Mimo wysokiej pozycji społecznej i politycznej nie udało się Iljuchinowi narzucić swych racji. W 2010 roku w wypadku samochodowym zginęła jego córka, a nieco później, 19 czerwca 2010 roku, deputowany Wiktor Iljuchin zmarł nieoczekiwanie z powodu niewydolności serca."

  Czyżby także w kwestii Katynia historię pisali zwycięzcy?
  Dwa zgony w roku 2010? Same zbiegi okoliczności...

  5*
 • @AlexSailor 21:36:58
  "Dość dodać, że Liga Narodowo-Demokratyczna nie została w najmniejszym stopniu rozpracowana prze służby PRLu, do dziś w najmniejszym stopniu nie została zdekonspirowana, z tego co wiem - nie ujawnił się żaden jej członek..."

  Możliwe, że działa dalej?

  Ukłony
 • @Repsol 16:42:58
  "John Huff Van Vliet Jr. (ur. 9 listopada 1914 w Teksasie, zm. 2 lutego 2000 w Atlancie) – amerykański pułkownik Armii Stanów Zjednoczonych[1], autor tzw. "Raportu van Vlieta" (ang. Van Vliet Report) z 1945 (zaginionego i odtworzonego w 1950) dotyczącego zbrodni katyńskiej z 1940."

  Ale jego raport "taktownie" zaginął i został "odtworzony"...
  Kurde, ktoś naprawdę mąci.

  Pozdro!
 • @zygmuntbialas 17:34:31
  "w swym raporcie zwala winę na ZSRR."

  No właśnie... w Wiki jest, że raport "zaginął" i potem został "odtworzony".
 • @fabi 19:23:43
  ,, Anglia stoi za mordem w Katyniu? - doc. Józef Kossecki ,,

  Myślę, że doc. Kossecki był najbliżej prawdy.

  Ukłony
 • @zygmuntbialas 21:25:02
  Czytałem wcześniej, że Ś.P. Zacharczenko zmarł w karetce wiozącej go do szpitala. Niezbyt dobrze mi się to kojarzy :-(
 • @Jasiek 09:15:41
  Kossecki jako cybernetyk posługiwał się w swych wywodach logiką, bo tego wymaga nauka zwana cybernetyką społeczną.
  Wielka Brytania jako państwo wyspiarskie, prowadziła od wieków politykę równowagi sił w Europie, zarówno przed jak i w trakcie IIWS.
  Obecnie też postępuje w ten sposób a Brexit obliczony na osłabienie UE, jest tego koronnym dowodem(w sytuacji rosyjsko niemieckiego strategicznego partnerstwa, którego pomyślny przebieg prowadziłby do zdominowania przestrzeni eurazjatyckiej przez Niemcy i Rosję).
  Logika argumentacji Kosseckiego na rzecz inspiracji zbrodni katyńskiej przez UK via agent Beria jest zgodna ze starą rzymską sentencją:

  "IS FECIT CUI PRODEST - ten uczynił, komu to przyniosło korzyść"

  Kossecki tłumaczy to tak:
  - po upadku Polski w 1939 roku, istniała możliwość rosyjsko francuskiego sojuszu przeciwko Niemcom i w tej konfrontacji z Niemcami mogłoby odegrać dużą rolę wojsko polskie (siła żywa - polscy rekruci) pod dowództwem kadry oficerskiej będącej w sowieckiej niewoli(wykorzystanie tej polskiej siły nastąpiło wtedy, gdy było to już na rękę Brytolom- armia Andersa i 1 i 2 armia WP w ZSRR).
  Ewentualne zwycięstwo rosyjsko francuskie nad Niemcami, eliminowałoby wpływ UK na sytuację geopolityczną w Europie, czyli byłoby pogrzebaniem brytyjskiej zasady równowagi sił na kontynencie europejskim.

  Propaganda Białasa to przykład- wzorzec z Sevres propagandy sowiecko-rosyjskiej.
  Pzdr.
 • @Jasiek 08:55:22
  "Czyżby także w kwestii Katynia historię pisali zwycięzcy?' -

  --- Więc się zastanawiam, do jakiego stopnia piszą historię zwycięzcy. Przez 45 lat była jedna prawda, której nie dało się sprzeciwić. Potem przyjeżdża dobroczyńca z ZSSR (laureat Nobla) i mówi, choć dość ogólnikowo, inną, odwrotną prawdę. I prawda ta obowiązuje już 30 lat.
  A są liczne niejasności i nieścisłości, których przedstawiłem tylko część. Dla tamtej prawdy zmarł nagle nie tylko deputowany Iljuchin, ale zginęła też jego córka. Jego zarzut fałszerstwa notatki Berii wydaje się dość wiarygodny, a on ginie i zniknęły (chyba dość skutecznie0 jego wypowiedzi w piśmie i na wideo.

  A w końcu to ja nie jestem historykiem, tylko skromnym blogerem, który dzieli się swymi wątpliwościami.

  Pozdrawiam :)
 • @Jasiek 09:12:33
  "... w Wiki jest, że raport "zaginął" i potem został "odtworzony". -

  --- Odtworzony po pięciu latach, w 1950 roku. Może trzeba było ominąć niektóre szczegóły?
 • @Jasiek 09:16:38
  "Czytałem wcześniej, że Ś.P. Zacharczenko zmarł w karetce wiozącej go do szpitala. Niezbyt dobrze mi się to kojarzy" :-( -

  --- Jest możliwe, że w karetce. W sumie to oskarżone są służby ukraińskie, zachodnie + są przypuszczenia, że w najbliższym otoczeniu Zacharczenki była kijowska wtyka.
 • @35stan 10:29:12
  "... na rzecz inspiracji zbrodni katyńskiej przez UK via agent Beria...". -

  --- W powyższej notce jest: "... teraz krótko o koronnym dokumencie: notatce służbowej Berii, zawierającej propozycję zamordowania 25 tysięcy Polaków. Otóż żył w Rosji Wiktor Iljuchin, prawnik i deputowany do Dumy, który dowodził, iż dokument ten - jak wiele innych - został sfabrykowany w czasach rządów Jelcyna". - No więc trzeba by być pewnym, że ta notatka Berii jest oryginalna. A tego nie jestem tak całkiem pewien.

  A jeśli chodzi o rzekomą moją propagandę, to ja mógłbym dość sporo napisać o pisaniu blogera @35stan, które to pisanie jest przede wszystkim pokrętne.
  Ale ja milczę.
 • @AlexSailor 21:36:58
  Witam i dziękuję.
 • Raport CIA
  W Raporcie CIA gdzie podaja ile peniedzy USA wydalo na dzialalnosc dywersyjna w roznych krajach jest tez zapis o Polsce, ktora z tych funduszy korzystala.

  CIA i SOLIDARNOSC

  http://www.thirdworldtraveler.com/CIA/Reagan_CIA.html

  I miedzy innymi zafundowano:
  Tlumaczenie na j. polski ksiazki, ktora oskarza Zwiazek Radziecki o wymordowaniu polskich oficerow w czasie II-ej wojny swiatowej. Ksiazke trzeba bylo potajemnie przeszmuglowac do Polski :

  - Translation into Polish of a book that accuses the Soviet Union of a World War II massacre of Polish Army officers. The book was to be smuggled into Poland.

  Ciekawe, ze zaraz po wojnie przybyla do Polski pani Eleonora Roosevelt, zona prezydenta USA, i osobiscie opowiadala o zbrodni katynskiej, ktora popelnili Niemcy.
  I ja pamietam, ze nas w szkole uczyli o zbrodni niemieckiej w Katyniu.
  Potem byly jakies niby dochodzenia, dyskusje, ze to niby wedlug najnowszych danych..itd. i wlasciwie droga 'szeptanki' dowiadywalismy sie, ze to nie Niemcy tylko Sowieci..

  I drugi 'rodzynek' z tego samego raportu:
  400 tysiecy dolarow rocznie przekazywano do Polski na zwiazek Solidarnosc; pieniadze przeznaczone byly na na drukowanie nielegalnych publikacji a takze na oplacanie innych politycznych organozacji , grup mlodziezowych, i kosciolow. Ten fundusz to tylko dodatek do kilku milionow dolarow przekazanych Solidarnosci przez Kongres:

  - $400,000 a year to the Solidarity trade union in Poland, to clandestinely print underground publications, as well as funds for other political organizations, youth groups, and churches. This is in addition to several million dollars allocated to Solidarity by the U.S. Congress.
 • @Tiamat 20:45:59
  Szanowna Pani witamy w naszym świecie . Pozdrawiam. Nigdy już w Polsce obca armia nie będzie przebywała .No i co ? . Salut . https://www.youtube.com/watch?v=vWv-d2GxDc4
 • W Katyniu zginęło tylko 3130 polskich oficerów
  W 2009 roku byłem na konferencji "antyglobalistów"w Moskwie i ktoś w jej przerwie podszedł do mnie i napisał mi na mym referacie, że według bodajże "Muchina" (napisał książkę o Katyniu) w Katyniu rozstrzelano "tylko" 3130 polskich oficerów.

  A oto opinia na ten temat z artykułu:

  Rozdrapywanie starych ran: Katyń w oczach wrogów Imperium Obłudy -
  Izrael Szamir (Tel Aviv) i Marek Głogoczowski (Kraków)

  http://www.israelshamir.net/Polish/Polish13.htm

  >Całkiem możliwe, że z pół miliona wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną polskich żołnierzy i oficerów rozstrzelano jeden procent[3]: Znany malarz, mieszkający po wojnie we Francji Józef Czapski wspomina, że wziętym do niewoli w roku 1939 polskim oficerom proponowano, aby na piśmie odpowiedzieli, czy uważają Związek Radziecki za swego wroga. Wielu z dumą odpowiedziało „tak” i zostało rozstrzelanych[4]. Między Armią Czerwoną i Wojskiem Polskim był niewyrównany krwawy dług, po wojnie w roku 1920 w polskich obozach zginęło kilkadziesiąt tysięcy wziętych do niewoli sowieckich żołnierzy. (Polska prokuratora nie podjęła, domaganego się przez władze post-komunistycznej Rosji, śledztwa w sprawie śmierci 82,5 tys. żołnierzy Armii Czerwonej w polskiej niewoli. W końcu lat dziewięćdziesiątych Rząd polski oficjalnie przyznał, że z głodu i chorób w obozach jenieckich w 1920/21 roku zmarło około dwudziestu tysięcy żołnierzy radzieckich, lecz obecnie nikt o tym nie pamięta). Choćby z tego powodu wersja o rozstrzelaniu polskich oficerów przez NKWD wydaje się być prawdziwa.

  [4] Ponad dziewięćdziesięcioletni obecnie ekonomista Franciszek Rakowski opisał przyczyny „samobójczego” zachowanie się polskich oficerów w sowieckiej niewoli w książce „Przemiany i szanse socjalizmu”. (Warszawa, 2004), w sposób następujący: „Ogromna większość polskich oficerów (oprócz nielicznej grupy polskich komunistów, których wypuszczono z tych obozów na wolność) nienawidziła ZSRR bardziej niż kiedykolwiek, nie tylko ze względu na swoje najczęściej burżuazyjne pochodzenie, ale również z powodu utraty niepodległości, a ponadto cieszyła się z nieudolności ZSRR w wojnie z Finlandią, co miało dowodzić, że ZSRR to kolos na glinianych nogach i nie chciała przyjąć propozycji ... tworzenia antyniemieckich legionów, które brałyby udział w przyszłej wojnie z Niemcami.”

  A jeśli o chodzi o sznurek, którego nie produkowano w ZSRR i którym byli skrępowani rozstrzeliwani oficerowie, to ponoć pochodził z fabryki we Lwowie, które to miasto w 1940 roku było w składzie ZSRR - MG
 • @Tiamat 20:45:59
  Witam Panią :)

  '... w szkole uczyli nas o zbrodni niemieckiej w Katyniu. Potem byly jakies niby dochodzenia, dyskusje, ze to niby wedlug najnowszych danych..itd. i wlasciwie droga 'szeptanki' dowiadywalismy sie, ze to nie Niemcy tylko Sowieci..". -

  --- Więc to bylo tak. Link do tekstu Saszy przesłał mi bloger Krysz. Wahałem się długo, czy pisać, ale sprawa nie dawała mi spokoju. Zbyt dużo dostrzegłem (dostrzegliśmy) wszelakich matactw ze strony rzadzących i mediów. Jeśli na bieżąco potrafiili rządzący "znaleźć" broń chemiczną u Sadama, by go potem zamordować, jeśli ci ludzie potrafili wyprowadzić w pole opinię publiczną w tzw. sprawie smoleńskiej, to co mogło być wcześniej?
  Więc wyraziłem swe wątpliwości i napisałem także, że historykiem nie jestem. Tu powiem Pani, że przejrzałem trochę odnośnych polskich tekstów, a tam tylko kapie od patriotycznych uniesień i nienawiści do Rosji.
  Wypisałem z niemieckich tekstów tylko parę argumentów, które zdawały mi się najbardziej jednoznaczne. W sumie to zaczęło się od Goebelsa, który odpowiednio "sprzedał" rzecz, a skończyło się sprawą smoleńską. Pechowy ten Smoleńsk.

  Pozdrawiam.
 • @Gasienica 21:39:17
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/jelcyn-przeprosil-za-katyn/ Salut . Ps . Kto przeprosił za Wołyń . Temat zagadka .
 • @All
  W Wordpressie napisał do mnie Sasza, autor wyżej omówionego tekstu. Sasza odniósł się do linkowanego przeze mnie artykułu o A. Zacharczence:

  zygmuntbialas, 30 WRZEŚNIA 2018 O 21:23:
  https://pl.sputniknews.com/polityka/201809308892300-Moment-smierci-Zacharczenki-wideo/

  sascha313, 01 PAŹDZIERNIKA 2018 O 18:30:
  Tragiczna śmierć uczciwego i prawego przedstawiciela DRL. Cześć jego pamięci! Oto jeszcze artykul o Katyniu:
  https://sascha313.wordpress.com/2015/10/27/katyn-waren-die-dokumente-gefaelscht/

  zygmuntbialas, 01 PAŹDZIERNIKA 2018 O 21:54:
  Aleksandr Zacharczenko – to był wielki człowiek. Pisałem o nim dużo.
  Cześć Jego pamięci!
  Linkowany przez Pana tekst przeczytam, a ja polecam poniższy, napisany przez współpracującą ze mną panią Tiamat:
  https://zygmuntbialas.wordpress.com/2016/08/25/jozef-stalin-ludobojca-czy-bohater-25-08-2016/
  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 22:02:23
  No to zaraz napiszą Tobie że jesteś Ruski Trolll . Gamonie . :)))))
 • @zygmuntbialas
  Żyjemy w zakłamanym czasie . Ave.
 • @Gasienica 21:39:17
  "... według bodajże "Muchina" (napisał książkę o Katyniu) w Katyniu rozstrzelano "tylko" 3130 polskich oficerów". -

  --- Przeczytałem linkowany przez Pana cały artykuł. Nieraz nie do końca zgadzam się z autorami, ale tekst wydaje mi się rzeczowy i wartościowy.
  Poza tym sznurkiem jest jeszcze parę spraw, np. niemieckie naboje i łuski czy... - No właśnie: czas odkrycia zwłok, tuż po klęsce Niemców pod Stalingradem. Kwiecień 1943 rok to prawie 22 miesiące od wejścia Niemców na ziemie rosyjskie.
 • @Repsol 21:44:50
  "Kto przeprosił za Wołyń". -

  --- Nie przeprosili i wątpię, czy przeproszą.

  Pozdrawiam.
 • @Repsol 22:23:01
  "No to zaraz napiszą Tobie,...". -

  --- Już wiele o mnie pisali.

  Dobrej nocy :)
 • @Gasienica 21:39:17
  -"A jeśli o chodzi o sznurek, którego nie produkowano w ZSRR i którym byli skrępowani rozstrzeliwani oficerowie, to ponoć pochodził z fabryki we Lwowie, które to miasto w 1940 roku było w składzie ZSRR - MG"-


  " ponoć" ?

  Tez mi sie cos obilo o uszy...
  Ponoć jedna baba drugiej babie wsadzila do ... grabie.
 • @krysz 10:29:05
  Witam Cię :)

  Napisałem tę notkę w pośpiechu. Napisał do mnie Sasza i polecił:

  https://sascha313.wordpress.com/2015/10/27/katyn-waren-die-dokumente-gefaelscht/

  Nad tym tekstem pomyślę, ale trochę czasu upłynie.
  A swoją drogą: mam wrażenie, że Polacy (ci myślący) nie są jeszcze na ogół przygotowani do dyskusji o Katyniu.

  Pozdrawiam serdecznie.
 • @zygmuntbialas 22:29:47
  Hej:)
  -" No właśnie: czas odkrycia zwłok, tuż po klęsce Niemców pod Stalingradem. Kwiecień 1943 rok to prawie 22 miesiące od wejścia Niemców na ziemie rosyjskie."-

  -"„Wieso die Deutschen zwanzig Monate brauchten, um die Lei-
  chen zu finden und der Welt die Nachricht mitzuteilen, ist keineswegs klar."

  https://www.ifz-muenchen.de/heftarchiv/1982_3_3_fox.pdf

  Serdeczne pozdrowienia :)

  -krysz
 • @krysz 11:34:25
  Hallo :)


  -"A swoją drogą: mam wrażenie, że Polacy (ci myślący) nie są jeszcze na ogół przygotowani do dyskusji o Katyniu"-

  A w oparciu o co mieliby byc przygotowani do dyskusji?

  Dyskusja wymaga wiedzy i czasu.
  (Ale to odrebny temat)
  ................................

  -"Wo stehen wir jetzt?
  Was bedeutet dies also für uns? Mit 'uns' meine ich jene Forsch
  er, die von der Unge-
  wissheit und der politischen Str
  ittigkeit, der Her
  ausforderung
  durch all diese wider-
  sprüchlichen Hinweise und von der Rätselhaftigkeit fasziniert s
  ind, was ich als 'The
  Katyn Forest Whodunnit' (Wald von Katyn - wer war's?) bezeichne
  t habe. Was be-
  deutet dies für Menschen, die die Wahrheit wissen wollen, gleic
  h, welche Folgen dies
  habt, wessen 'Ochse aufgespießt wird'? -"

  https://msuweb.montclair.edu/~furrg/research/translations/furr_katyn_widerlegt.pdf

  Serdeczne pozerowienia :)
 • @krysz 11:34:25
  "... czas odkrycia zwłok, tuż po klęsce Niemców pod Stalingradem". -

  --- Tak, jest ten argument i jest parę innych ważnych. Ale widzę też, że są opracowania, które należałoby przeczytać i przetłumaczyć / streścić /omówić, jak choćby linkowany przez Ciebie:

  https://www.ifz-muenchen.de/heftarchiv/1982_3_3_fox.pdf

  Szkoda, że mam tak mało czasu.

  Podrawiam serdecznie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej