.

W formie "marchewki" Donald Trump tymczasowo zezwolił niektórym krajom europejskim na zakup irańskiej ropy. Na przykład Grecji i Włochom. Ale strach przed karą zmusza Europejczyków do opuszczenia Iranu. Wśród "uciekinierów" są tak duże francuskie i niemieckie firmy, jak Total i Siemens.

.

Kiedy Europejczycy się boją, Moskwa może być rozwiązaniem. Rosja oferuje kupować irańską ropę, płacąc za nią produktami przemysłowymi i rolnymi. Według brytyjskiej agencji informacyjnej Reuters, jest to około 500 tysięcy baryłek ropy dziennie - jedna czwarta obecnej produkcji Iranu.

.

Irańska ropa trafi do rosyjskiej konsumpcji krajowej. Powstała nadwyżka zostanie wykorzystana przez Moskwę na eksport w celu pokrycia ilości, których Iran nie sprzedał Europie [przypis: ropa eksportowana przez Rosję i ropa irańska są substytutami, przerabiana jest w takich samych instalacjach].

.

Sankcje przeciwko Iranowi wpłynęły także na dochody Rosji. Europa pompuje więcej ropy z Rosji, aby zrównoważyć utratę irańskiej ropy naftowej. Na przykład francuska firma Total przestała kupować ropę z Iranu, a w następnym miesiącu kupiła 217 tysięcy [baryłek] rosyjskiej ropy dziennie, co odpowiada rocznemu maksimum. Ten sam efekt zastąpienia wystąpił w Chinach, które zmniejszyły przywóz ropy z Iranu o 34% i zwiększyły zakupy z Rosji o 7%. W Korei Południowej sprzedaż ropy irańskiej spadła w sierpniu o 85%. W tym samym miesiącu rosyjskie dostawy wzrosły o 20%.

.

Od sierpnia Iran zmniejszył sprzedaż ropy naftowej o prawie jedną trzecią, z 3 do 2,2 miliona baryłek dziennie. W ciągu roku Rosja osiągnęła 30-letni rekord wydobycia ropy na poziomie 11,4 miliona baryłek dziennie, a Rosnieft potroił swoje zyski do 6,8 miliarda dolarów.

.

Rosja zwiększa zarówno wielkość jak i wartość sprzedaży, ponieważ sankcje amerykańskie podnoszą ceny na świecie. Rosja, która stała się pośrednikiem między Iranem a UE, nie tylko zwiększyła dochody, ale także "uderzyła Stany Zjednoczone w nos", ponieważ podważa efektywność systemu sankcji nałożonych na cały świat.

.

Przetłumaczył: Metro

.

Wersja angielska:   http://katehon.com/article/iran-was-left-without-swift-and-euroinvestments

.