Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1303 posty 22533 komentarze

12.06.2017. - Co się działo w Serbii w 1999 roku

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mocarstwa zachodnie zaproponowały Jugosławii w 1999r. Traktat w Rambouillet, ale warunki były specjalnie przygotowane tak, że były absolutnie nie do przyjęcia. Ta – spodziewana zresztą – odmowa dała Ameryce pretekst do zbombardowania kraju.

Dziś Kosowo – jutro cała Europa (Today Kosovo, Tomorrow All Of Europe):

https://www.youtube.com/watch?v=hEWXA2tksxA

Przekłady z języka angielskiego:

Problem Jugosławii zaczął się, gdy przywódca Jugosławii Josip Broz Tito nadał pełną autonomię mieszkańcom Kosowa. Mieli swoje szkoły, swoją policję, mieli swój parlament. Ale Kosowo nigdy nie dostało statusu niezależnej republiki w jugosłowiańskiej federacji tak jak Słowenia, Chorwacja, Czarnogóra czy Bosnia. Republika może w każdej chwili wycofać się z federacji. Kosowo jednak zawsze było terytorium Serbii. Popatrzcie tylko na tych członków organizacji, których niektórzy uważają za bojowników o wolność – inni za terrorystów.

Mocarstwa zachodnie zaproponowały Jugosławii Traktat w Rambouillet w 1999 roku, ale warunki były specjalnie przygotowane tak, że były absolutnie nie do przyjęcia przez rząd Jugosławii i przez cały naród, więc ta - spodziewana zresztą - odmowa dała Ameryce pretekst do zbombardowania kraju.

Znalezione obrazy dla zapytania wojna w serbii

Mapa ukazuje sytuację w 1995 roku. Federacyjna Jugosławia przekształciła się w Serbię i Czarnogórę

Przyznanie przez Zachód niezależnego statusu państwowego dla Kosowa ogromnie wystraszyło wielu ludzi. Ponieważ jest wiele miejsc na świecie, gdzie tzw. mniejszości etniczne chcą być niezależne: Baskowie w Hiszpanii, Kurdowie w Turcji, Poludniowa Osetia, Tajwan w Chinach. Niektórzy zachodni politycy twierdzą, że Kosowo to wyjątkowy przypadek i nie stanowi precedensu..
Naprawdę?

* * * * * * *

Powód, dla którego nienawidzę USA (Reason Why I Hate USA – American Bombing of Serbia):

https://www.youtube.com/watch?v=Ju-Y73Qn05Q

Denerwuje ten dźwięk, co? - Tę syrenę słyszeliśmy przez 78 dni – dzień i noc plus huk wielokrotnych eksplozji od 4 marca do 9 czerwca 1999 roku. Bomby skierowane były głównie przeciwko cywilom. Ponad 20 tysięcy ton materiałów wybuchowych. Łącznie z bombami kasetowymi i 10 ton radioaktywnego zubożonego uranu zrzucono na 200 mniejszych i większych miast. Zniszczona infrastruktura cywilna szacowana jest na 250 miliardów dolarów.

NATO tłumaczyło, że te bombardowania były w celach humanitarnych, żeby zmusić Miloszewicza do podpisania 'traktatu pokojowego i powstrzymania humanitarnej katastrofy'. Po wojnie jednakowoż NATO zmieniło swój pierwotny powód mordowania Jugosławii.

Znalezione obrazy dla zapytania wojna w serbii

Po bombardowaniu Serbii przez NATO

Teraz wiadomo, że bombardowania Jugosławii przez NATO były kulminacją nielegalnej interwencji militarnej, która rozpoczęła się w połowie lat 90-tych, gdy Niemcy i USA zaczęły zbroić i szkolić KLA -Kosovo Liberation Army. Celowo rozpoczęto eskalacje konfliktów etnicznych, by sztucznie stworzyć potrzebę interwencji.

Kiedy państwa NATO ogłosiły swoje zamiary bombardowania Jugosławii, Serbowie tłumaczyli to jako pomoc dla bojownikow KLA i byli przerażeni tym, co stanie się z tubylczymi Serbami w Kosowie (250 tysięcy). Okazało się, że Serbowie mieli rację i mieli powody do strachu. W czerwcu 2000 roku członkowie brytyjskiego parlamentu i komisja parlamentarna obu partii uznały, że bombardowanie Jugosławii było nielegalnym aktem agresji wobec suwerennego panstwa. Każda zrzucona bomba była przestępstwem!

Denerwuje ten dźwięk, co? - Tę syrenę słyszeliśmy przez 78 dni – dzień i noc plus huk wielokrotnych eksplozji od 4 marca do 9 czerwca 1999 roku.

Właśnie teraz USA proponuje Serbii wstąpienie do NATO. Wbrew opinii publicznej i protestom Czarnogóra wstąpiła do Paktu Północno-Atlantyckiego.

* * * * * * *

Ostatnia wiadomość: Serbia uformowała międzynarodowy zespół prawników w celu postawienia NATO w stan oskarżenia za zbombardowanie Jugoslawii w 1999 roku. Zespół ten zostal zaproponowany przez Królewską Serbską Akadamię Nauki i Kultury, i składać się będzie z najlepszych prawników z Serbii, Niemiec, Francji, Włoch, Rosji, Grecji, Anglii i Turcji.

Atak na Jugosławię w 1999 roku i interwencja w Kosowie nie były zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i dlatego zostało złamane prawo międzynarodowe. Wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Rosyjskojęzycznych Prawników Michael Loffe twierdzi, że Serbia powinna była zaskarżyć NATO natychmiast po bombardowaniach.

Loffe uważa, że Serbia ma szansę na wytoczenie procesu. Naturalnie, że przewidywane są duże trudności: USA może nie odpowiedzieć na pozew. Inne kraje też będą starały się unikać wszelkiej odpowiedzialności.

Podstawą pozwu będzie fakt, że to bombardowanie nie było uznane przez żadną poważną międzynarodową organizację. NATO zaczęło bombardować Serbię 24 marca 1999 roku bez poparcia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zakodowana jako Operacja S Alianckich była największym atakiem podjętym przez aliantów i pierwszą operacją, podjętą bez zatwierdzenia przez Radę Bezpieczeństwa. https://sputniknews.com/europe/201706101054505337-serbia-bombings-lawsuit/

Przetłumaczyła: Tiamat

POWIĄZANE WPISY:

 1. 11.06.2017. – Co się działo w Serbii w 1999 roku
 2. Co się działo w Polsce i w Europie – 26.09.2016.
 3. Co się dzieje na świecie – 09.06.2017.
 4. Jeremy Corbyn: Izrael przygotował terror w Monachium w 1972 roku

KOMENTARZE

 • @ Autor
  Dobry temat obnaża fałsz naszych niby "sojuszników" . Szkoda że polak mądry po szkodzie . 5*
 • @Repsol 16:24:58
  Witam Cię :)

  "Szkoda że polak mądry po szkodzie". -

  --- Tak już często bywało.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 16:27:32
  Coś nowego o Gibraltarze , albo o Aneksie WSI . Tylko pytam ?. Ave Amigo .
 • Na szczęście USA i NATO swoim zdecydowanymi działaniami wojskowymi w porę zgasiła lokalny pożar w byłej Jugosławii
  "Na szczęście USA i NATO swoim zdecydowanymi działaniami wojskowymi w porę zgasiła lokalny pożar w byłej Jugosławii. Pomimo faktu, że pierwsza kampania militarna USA i NATO w Bośni i Hercegowinie (1993-1995 lat) została przeprowadzona z mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ.
  Prawdą jest, że ich druga kampania w Serbii (1999) nie dostać mandatu ONZ z powodu rosyjskiego weta. Ale Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze w 1999 roku zdecydował, że interwencja militarna USA i NATO o definicji "interwencja humanitarna"jest uzasadniona a zatem nie narusza prawa międzynarodowego.
  Spójrz teraz na wszystkie 7 krajach, terytorium, które wcześniej była częścią Jugosławii, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii i Kosowie. W ciągu ostatnich 17 lat po upadku reżimu Miloszevicia, krajom tym udało się bardziej lub mniej stworzenie nowoczesnej gospodarki,podniesienie poziomu życia mieszkańców i co najważniejsze żyją w spokojnym otoczeniu. To jest dokładnie to co byłoby niemożliwe bez interwencji wojskowej USA i NATO "
  ----------------------------------------------------------------------------------------
  Właśnie tak widzą sprawę "amerykańscy niezależni dziennikarze" jakim z pewnością jest Michael Bohm https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%BC,_%D0%9C%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D0%BB pracujący dla The Moscow Times
  Michael Bohm w maju tego roku napisał artykuł pt "USA jako światowy żandarm czyli zło konieczne" i zamieścił go w Moskiewskim Komsomolcu.
  Zacytowany wyżej fragment pochodził właśnie z tego artykułu.
  http://www.mk.ru/politics/2017/05/17/ssha-kak-mirovoy-zhandarm-neobkhodimoe-zlo.html
 • @Repsol 17:12:14
  "Coś nowego o Gibraltarze, albo o Aneksie WSI. Tylko pytam? -

  --- Niezły pomysł :)
  Pomyślimy z Tiamat.
 • @ikulalibal 17:57:00
  "Na szczęście USA i NATO swoim zdecydowanymi działaniami wojskowymi w porę zgasiła lokalny pożar w byłej Jugosławii". -

  --- Wszędzie wciskają swe macki. Przez kłamstwa, przekupstwo albo bombardowanie.
 • Dawno, dawno temu....
  Na maturze z Propedeutyki wiedzy o społeczeństwie dostałem obniżoną ocenę, bo nie potrafiłem wskazać różnic pomiędzy paktem NATO a Układem Warszawskim. "Miałbyś 5, gdybyś wiedział, że UW jest paktem obronnym, a NATO - agresywnym" - powiedział egzaminator.
  Było to w połowie lat 70-tych.
  Teraz myślę : prorok to był jakiś, cy cuś....?
 • Ale mamy prezydenta!
  Rosja nie pozostawi bez uwagi wzmocnienia kontyngentu wojskowego w pobliżu swoich granic i w przypadku podobnych działań udzieli lustrzanej odpowiedzi – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Obrony Dumy Państwowej Jurij Szwytkin, komentując słowa polskiego prezydenta Andrzeja Dudy o zwiększeniu amerykańskiej obecności wojskowej w kraju.

  Wyraził też żal, że polski prezydent składa podobne oświadczenia, powodując, że jego kraj staje się celem w przypadku ewentualnego konfliktu. – Dziwne, że przywódca państwa bierze na zakładnika własny naród – dodał.

  Całość: https://pl.sputniknews.com/polska/201706125657028-sputnik-rosja-polska-nato-duda/

  Po prostu, rzeczywiście dziwne, aż we mnie zawrzało!!!
 • @SZS 20:33:04
  Na pewno prorok:)
 • @SZS 20:33:04
  "Było to w połowie lat 70-tych". -

  --- Domowe wychowanie wykształciło wtedy w człowieku nawyk krytycznej oceny ówczesnej informacji. Dzisiaj wspominamy, że pod wieloma względami było uczciwiej, lepiej. W końcu o agresywnym imperializmie było dużo (i prawdziwie) i dzisiaj możemy powiedzieć, że relacje (np. z wojny w Wietniamie) były przedstawiane obiektywnie.
  Nauczyciel historii mówił, że 7/8 frontu antyhitlerowskiego było po wschodniej stronie i trzeba było wielu lat, by człowiek przyznał: tak, to prawda.
 • @lorenco 20:48:40
  Ale mamy prezydenta . Nie zmyślaj to następna marionetka sitwy przy korycie . Ave. http://cdn.natemat.pl/cdcd242a239f83abcda99b9805cdd016,640,0,0,0.jpg
 • @lorenco 20:48:40
  Rosja... "udzieli lustrzanej odpowiedzi";
  Nasz... "kraj staje się celem w przypadku ewentualnego konfliktu". -

  --- To jest żałosne. I bardzo smutne.
 • @Repsol 21:38:58
  "Ale mamy prezydenta". -

  --- Ano mamy.
  Ja od początku nie miałem wątpliwości.
 • @Repsol 21:38:58
  "Dziwne, że przywódca państwa bierze na zakładnika własny naród" – własny naród to on ochrania a Polaków na zakładników!
 • @zygmuntbialas 21:39:46
  Duda powiedział, że jak przyjedzie do Polski Trump, będzie chciał z nim omówić kwestię rozszerzenia kontyngentu wojsk amerykańskich.
  Mysz sama szuka kota.
 • @lorenco 23:05:52
  "Duda powiedział,...". -

  --- To można było przewidzieć po kijowskim Majdanie. Politycy PiS 'spisali się dzielnie', więc można było przewidzieć ich zwycięstwo. Że ono było tak duże, to wpłynęło ekstra dmuchanie w sprawy uchodźców.
  A Duda ma 'swe zasługi' w kwietniu 2010r. I powiem wyraźnie: zwalanie winy na J. Kaczyńskiego nie jest trafne, bo gdzie indziej jest ośrodek decyzyjny, na drugiej półkuli.
 • @zygmuntbialas 23:35:37
  Zwalanie winy na J. Kaczyńskiego.
  A co on może podskoczyć?
 • @lorenco 23:52:09
  "A co on może podskoczyć?". -

  --- Niewiele albo nic.
 • @Repsol 17:12:14
  Ja sie caly czas przygladam i Katalonii i co bedzie z Giraltarem. Sprobuje zrobic podsumowanie z wyborow w Anglii. Bo wiadomo, ze los Gibraltaru bedzie "negocjowany" przy okazji Brexitu. O ile Gibraltar moze pozostac przy Anglii, to oczywiscie chodzi o wizy i moznosc poruszania sie bez wiz i paszportow po Europie.
  Anglia nie popusci ani Las Malvinas (Falklandy) ani Gibraltaru. O ile na Falklandach mozna bylo "zaaranzowac" referendum, w Gibraltarze jest na razie wielkie zamieszanie bo mieszkancom, biznesom, rodzinom i narzeczonym do tej pory bylo wygodnie z Anglia i rownoczesnie z Hiszpania. . No i los Hiszpanii jest niepewny.
  Poniewaz w Anglii sie zrobil ' kadlubkowy" parlament, to "moc" negocjacji Brexitu troche oslabla. Nie wiemy, jaki to bedzie mialo wplyw na ten caly Brexiti los Gibraltaru..
  Przeciez, nie trzeba przypominac, ze Gibraltar ma wyjatkowe strategiczne znaczenie; i dla Anglii i dla Europy.

  Najwyzszy czas, zeby rozni wladcy tego swiata przestali dzielic, parcelowac, laczyc i rozdzierac grunty na planecie.

  Biblijne prawo Jahwe do wywalania, przepedzania i mordowania ludzi ludzi powinno dawno tkwic w lamusie dziejow.
  Nie wiem, czemu ludzkosc sie nie rozwinela od czasow Kanaanu.
 • @Tiamat 01:55:30
  W miedzyczasie, Nawalny pod kierunkiem USA rozpoczal w Rosji kampanie wyborcza.
  Zdaje sie, ze go aresztowali za niezarejestrowana demonstracje.

  Poniewaz Amerykanie sie nie znaja na hakowaniu i na komputerach , nalezy sie spodziewac wiecej ulicznych burd i niespodzianek.
 • @lorenco 23:05:52
  Kiedys, pamietam, bylo takie "spostrzezenie" , ze kazdy przywodca narodu, ktory przybywa do Polski z oficjalna wizyta- konczy swoja kariere po takiej wizycie. Tak bylo w przypadku Forda, Szacha Iranu, Hajle Selasiego, no i ostatnio odwiedzil Polske Obama..
  Jeszcze pamietam, ze byl i Kosygin...
  Zobaczymy czy sie to urocze proroctwo sprawdzi.
 • @Repsol 16:24:58
  "mądry po szkodzie"
  Chyba żartujesz? Polak głupi i przed szkodą, i po szkodzie. Wystarczy się rozejrzeć i znajdziesz dziesiątki dowodów zaczynając od Iraku a kończąc na polityce krajowej.
 • @Prawda Boli 05:32:38
  Moze wroce do Nawalnego. Mysle, ze moglam skrzywdzic USA.

  12 czerwca 1612 roku Polakow wywalili z hukiem i trzaskiem z Kremla bo sie bardzo brzydko zachowywali przez prawie 3 lata.
  Stracilismy wtedy wszelka szanse na tron moskiewski.
  Zdaje sie, ze Rosjan to wcale nie zmartwilo.

  Rosja co roku, 12 czerwca, dosc hucznie obchodzi rocznice tej "uroczystosci" jako narodowe Swieto Rosji.

  W tym roku, pan Nawalny postanowil zrobic niespodzianke i zaklocic rodakom to wielkie swieto w roznych miastach Rosji.
  Tematem awantur mialy byc uliczne oskarzenia Miedwiediewa o korupcje.

  Mimo, ze Nawalny dostal zezwolenie na demonstracje, pod warunkiem, ze bedzie sie trzymal z daleka od miejsc zabaw, uroczystosci i wystepow artystycznych - postanowil samowolnie zmienic wyznaczona trase swoich protestow i urzadzic widowisko w samym srodku zdarzen.
  Wszedzie interweniowala policja i chodzilo zdaje sie najbardziej o ochrone "gwardii " Nawalnego, przed rozezlonym tlumem, ktory nie mial zaplanowanej bijatyki.

  Podstep troszke sie nie udal, bo mimo, ze zachodnia prasa opowiada o tysiacach protestujacych - to ilosc protestujacych byla mocno przesadzona w zagranicznej prasie.
  W zamieszaniu i ferworze sensacyjnych wiesci dla Zachodu, media fotografowaly nie tylko demonstrantow ale i uczestnikow uroczystosci , ktorzy radosnie celebrowali rocznice wypedzenia Polakow z Kremla.

  Wobec tego, mozna przypuszczac, bez zadnych dostepnych dowodow, ze Nawalny i jego gwardia demonstrantow mogla byc zainspirowana niekoniecznie przez USA, bo tam w ogole nie znaja historii. Nawet wlasnej. A co dopiero polskiej.

  Zastanawia, ze trwajace od z gora trzech lat protesty i demonstracje, utarczki z policja w takiej np. Francji - media zachodnie nie tlumacza (podpalanie samochodow) skorumpowanym bezwzglednym, dyktatorskim rzadem Francji.

  Natomiast rozpedzenie bezprawnych awantur chuliganskich w Rosji jest traktowane jako lamanie praw humanitarnych przez skorumpowanych tyranow.

  A dr. Piskorski dalej siedzi.
 • @Prawda Boli 05:32:38
  "Polak głupi i przed szkodą, i po szkodzie". -

  --- Na to wygląda. I smutno patrzeć na tę mizerię, wynikającą z tego faktu.
 • @Tiamat 09:04:00
  "... rozpedzenie bezprawnych awantur chuliganskich w Rosji jest traktowane [przez zachodnie media] jako lamanie praw humanitarnych przez skorumpowanych tyranow". -

  --- Tak było na Ukrainie, aż się udało wzniecić Majdan, a później wojnę. A Rosja jest smakowitym kęsem dla amerykańskiego 'biznesu'. Można spodziewać się dalszych prób stworzenia awantur w Moskwie.
  Nie będzie to chyba łatwe, bo jankesi nie tylko nie znają historii, ale też nie obserwują tego, co dzisiaj się dzieje. A mogliby dostrzeć, że poziom życia w Rosji podniósł się znacznie, a bez motywów ekonomicznych trudno jest poruszyć masy.
 • KACZYŃSKI NIE CHCE, BY 11 LIPCA POLACY CZCILI PAMIĘĆ OFIAR UPA
  http://kresy.pl/wydarzenia/kaczynski-nie-chce-by-11-lipca-polacy-czcili-pamiec-ofiar-upa/

  Nie chce.
 • @dron67 12:21:53
  "Ze względu na naciski pojawiła się propozycja odrębnego upamiętnienia ukraińskiego ludobójstwa i przesunięcia Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian na dzień 17 września. Wygląda jednak na to, że PiS próbuje utrącić upamiętnienie ofiar OUN-UPA w dniu 11 lipca". -

  --- To ci dopiero!
  17 września! - Trzeba nie lada tupetu.
 • @Tiamat 09:04:00
  Andrzej Szubert (nick: @opolczyk) napisał artykuł, link:

  https://opolczykpl.wordpress.com/2017/06/12/849-lat-temu-padla-arkona/

  Pani napisała recenzję, link:

  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/138855,co-sie-dzieje-na-swiecie-11-06-2017#comment_1390252

  Tu odpowiedź A. Szuberta, link:

  http://zygmuntbialas.blog.pl/2017/06/12/12-06-2017-co-sie-dzialo-w-serbii-w-1999-roku/comment-page-1/#comment-18333
 • @zygmuntbialas 13:47:16
  Coś dziwnie cicho w w mendiach o Syrii, zatem wkleję artykuł:
  Syria: Oddziały rządowe odcięły „rebeliantom” drogę ekspansji w głąb kraju. USA przegrywa!
  http://xportal.pl/?p=29547
 • @Tiamat 09:04:00
  "12 czerwca 1612 roku Polaków wywalili z hukiem i trzaskiem z Kremla.... Rosja co roku, 12 czerwca, dość hucznie obchodzi rocznicę tej "uroczystości" jako narodowe Święto Rosji."

  Pozwolę się z Panią nie zgodzić.

  12 czerwca obchodzony jest w Rosji Dzień Rosji (День России), błędnie nazywane Świętem Niepodległości, jako rosyjskie święto państwowe. W dniu 12 czerwca 1990 obradował pierwszy Zjazd Deputowanych Ludowych RFSRR, na którym ogłoszono deklarację niepodległości państwowej Rosji. Dokładnie rok później odbyły się pierwsze wybory prezydenckie w tym kraju. Od 1994 data ta uznawana jest jako oficjalne święto państwowe. W 2001 roku ustaliła się obecna nazwa święta: "Dzień Rosji" (ros. День России), oficjalnie Święto Narodowe Rosji.

  Natomiast wywalenie Polaków z hukiem i trzaskiem z Kremla w 1612 roku
  nosi nazwę Dzień Jedności Narodowej, (День народного единства) i jako rosyjskie Święto Państwowe jest obchodzone 4 listopada. Święto to miało w zamyśle władz zastąpić przypadającą na 7 listopada rocznicę wybuchu rewolucji październikowej. Zmiany nazwy i okazji świętowanego wydarzenia dokonano 12 grudnia 2004.
 • @SZS 19:18:13
  Pewnie tak, choc kremlowski eksodus byl w czerwcu. Ja to jeszcze sprawdze.x
 • SZS
  Sprawdzilam. Ma pan racje. Pomylilam listopad z czerwcem.
  Ale taka ladna pomylka.
 • @lorenco 17:44:13
  http://xportal.pl/?p=29547

  Przytoczę ostatni fragment tekstu:

  "... w ciągu ostatniego miesiąca oddziały rządowe i Hezbollah zabezpieczyły całą granicę syryjsko-libańską. Jak się okazało, dżihadyści obecni po obu stronach granicy w rejonie Arsal zostali na trwałe spacyfikowani. Obecnie setki uchodźców powracają z Libanu do swych domów w przygranicznej części regionu Kalamun.

  Komentarz Redakcji: Wygląda na to, że politycy USA, zamiast zrealizowania własnego cynicznego planu „New Middle East”, powinni się raczej spodziewać utraty znacznej części swych wpływów na Bliskim Wschodzie. Już widzimy te gorzkie łzy upokorzonych decydentów nowego Imperium Zła!"
 • @lorenco 17:44:13 (II)
  "... cicho w w mendiach o Syrii,...". -

  --- Tak, cicho.
  Sporo się dowiesz z portalu Southfront, link:

  https://de.southfront.org/

  Relacje filmowe po angielsku, teksty w języku niemieckim.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

ULUBIENI AUTORZY

więcej