Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1219 postów 20160 komentarzy

Co zdarzyło się 07 grudnia 1941 roku w Pearl Harbor

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jan von Flocken: Interesujące jest to, iż wybuch wojny nie był wymyślony w 1939 roku. Wywołanie konfliktu w Europie wykoncypowano w Waszyngtonie najpóźniej w 1938 roku.

Jakby znikąd zaryczały 07 grudnia 1941 roku w Pearl Harbor setki bombowców torpedowych i myśliwców japońskich sił powietrznych – pisze prof. Michael Vogt. – Wycie silników było ogromne i straszne. Podczas dwóch potężnych fal ataków Japończycy, których samoloty wystartowały z niezbyt odległych lotniskowców, zatopiły znaczną część amerykańskiej floty wojennej, zakotwiczonej w Pearl Harbor.

USSArizona Pearl Harbor

Pearl Harbour – płonący statek USA

Ponad 300 samolotów zostało zniszczonych lub zatopionych. Zginęło prawie dwa i pół tysiąca amerykańskich żołnierzy i wielu cywilów. Katastrofa w amerykańskiej bazie morskiej w Pearl Harbour była dla wojsk USA kompletnym zaskoczeniem.

Ale czy naprawdę była to niespodzianka? Czy można było zapobiec katastrofie? – Odpowiedź brzmi: można było. Prezydent USA Franklin D. Roosevelt i jego ‚trust mózgów’ mieli liczne raporty wywiadowcze, jak i inne dane, wskazujące jednoznacznie na japońskie zamierzenia. Ale dowódcy wojskowi na Hawajach nie byli – celowo i systematycznie  – informowani o grożącym niebezpieczeństwie.

Do tego czasu administracja Roosevelta obawiała się bezpośredniej interwencji przeciwko Japonii. Obywatele USA nie chcieli wojny. Jeszcze na początku 1941 roku nastrój był antywojenny: 88% mieszkańców było przeciw udziałowi armii USA w wojnie w Europie. Ale Pearl Harbor zmienił wszystko. Podstępny atak Japończyków zmienił nastroje na złość i poparcie wojny.

Roosevelt osiągnął tym swój cel polityczny: możliwość wypowiedzenia wojny Japonii, by wkroczyć aktywnie w działania wojenne w celu zdobycia i ustanowienia USA jako wiodącego światowego mocarstwa. Opowiada o tym i dokumentuje szczegółowo w poniższym filmie historyk i dziennikarz Jan von Flocken:

https://www.youtube.com/watch?v=YurKomyryGw

Ze względu na moje ograniczone możliwości czasowe zwrócę uwagę tylko na wybrane wypowiedzi rozmówcy:

Prof. Michael Vogt: W hollywoodzkim filmie sprzed paru lat widzieliśmy przerażonego Roosevelta na wieść o tym, czego dokonali źli Japończycy w Pearl Harbor.

Jan von Flocken: Rzeczywistość wyglądała całkiem inaczej. Roosevelt znał z pewnych źródeł dokładny opis tego, co wydarzy się w Pearl Harbor. (…) Gdy w 1939 roku wybuchła II wojna światowa, USA – nie będąc w stanie wojny – wspomagały swych sojuszników w Europie.

Interesujące jest to, iż wybuch wojny nie był wymyślony w 1939r. Wywołanie konfliktu na Starym Kontynencie wykoncypowano w Waszyngtonie najpóźniej w 1938 roku. Doradca i zaufany człowiek Roosevelta przytoczył później jedną z wypowiedzi prezydenta: „Wojna w Europie może być dla nas dobra. Strony konfliktu muszą wtedy kupić od nas broń i amunicję. Pieniądze z Europy przyjdą wtedy szybko do nas, a my dziś nie mamy dość statków wojennych, by te ‚pieniądze’ przewieźć przez Atlantyk”.

Podobny obraz

Franklin D. Roosevelt

W 1940r. Roosevelt, by zostać wybranym na III kadencję (było to wtedy możliwe), obiecał Amerykanom, iż nie wyśle żołnierzy na europejską wojnę. By mimo obietnic wkroczyć do Europy, trzeba było prowokować Niemców. Amerykanie storpedowali trzy niemieckie statki na Oceanie Atlantyckim. Było kilkaset ofiar, jednakże Niemcy nie dali się sprowokować i zachowywali się defensywnie wobec USA.

Amerykanie wspierali Wielką Brytanię, której wcześniej udzielili ogromnych kredytów. Wielkim problemem była kapitulacja Francji. Brytyjczycy zostali praktycznie sami i powstało niebezpieczeństwo, iż okrążona Anglia skapituluje z powodu głodu.

Skoro Niemcy nie dali się sprowokować, trzeba było spróbować z Japonią, sprzymierzoną z Hitlerem. Japonia nie ma bogactw naturalnych. Latem 1941r. USA wstrzymały dostawy ropy, żelaza i zamroziły – w celu prowokacji – kapitały japońskie w Stanach. Udało się – Japonia zareagowała i 07 grudnia 1941 roku zaatakowała Pearl Harbour. Cztery dni później Niemcy i Włochy wypowiedziały wojnę Stanom Zjednoczonym. Amerykanie mieli już drogę do Europy otwartą.

Przetłumaczył i opracował: Zygmunt Białas

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Wojna w Europie może być dla nas dobra. Strony konfliktu muszą wtedy kupić od nas broń i amunicję."

  Wojna w Europie nadal jest dla nich "dobra". ;-////

  A tak w zasadzie to gdziekolwiek....

  Oczywiście 5*

  Ukłony
 • @Jasiek 04:15:31
  "Wojna w Europie nadal jest dla nich "dobra". -

  --- Tak. Te działania USA są coraz bardziej widoczne.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 08:19:00
  "Wojna w Europie może być dla nas dobra. Strony konfliktu muszą wtedy kupić od nas broń i amunicję."

  I dlatego sprowadziliśmy US Army do Polski...
 • @Jasiek 16:39:40
  "I dlatego sprowadziliśmy US Army do Polski...". -

  --- Bardzo kosztowna jest ta 'opieka'.
 • @zygmuntbialas 21:08:36
  A ja tak sobie myślę, że skoro "Smoleńsk" nie spowodował wojny w Europie z Rosją (bo wojna dla nich zawsze jest dobra") to organizatorzy muszą działać bardziej bezpośrednio i przysłali tu trochę mięsa armatniego, żeby potraktować je jako zapalnik, jeszcze przed wojną, nie tak jak z dwiema poprzednimi, że już w trakcie.

  Oby i to nie wystarczyło. Witold Gadowski, który opowiadał o rodzinach jakie istnieją w MSZ od "czasów zamierzchłych" w jednym z ostatnich felietonów. Podał przykład potomków... Bieruta:

  - Jan Chyliński - syn Bieruta, były ambasador w RFN.
  - Maciej Górski - syn Bieruta, ambasador w Grecji, Włoszech, założyciel "Palazzo Rubens" - hoteliku dla dygnitarzy partyjnych
  - Adam Kobieracki - siostrzeniec Bieruta - były zastępca/asystent sekretarza generalnego... NATO. Obecnie przedstawiciel Polski przy OBWE w Kijowie.

  Wnuki Bieruta były/są zatrudniane w ambasadach Norwegii i Włoch.

  A to tylko jeden człowiek. Są też przecież klany założone przez generałów bezpieki...
  Przy takiej obsadzie MSZ i NATO rzeczywiście trudno o wywołanie wojny z Rosją. Zawsze coś wycieknie "przed terminem". Dlatego, trzeba było im przyjechać "osobiście".

  Ale to jeden aspekt - wczoraj natknąłem się na bardziej odlotowy, o wymiarze kosmicznym. Początek w Niemczech, a potem operacja "Paperclip" i akcja się rozkręca...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej